VEERDIENST Cement De Spar 25 jaar DE SPAR opRrimiivQ J. C HOLLEMAN personeel f7 miljoen voor de Sparklanten Raad van Dirksland vergaderde met oudejaar Oudejaarszitting van de gemeenteraad Bruinïsse Sen Maltha Plaatselijk Nieuws Boekbespreking Advertenties bekijken „EILANDEN-NIBUWS" LEO YAN IERLAND WINTERDIENST Goeree - Overflakkee Schouvren - Duiveland Naast onze Zand- en Grinthandel leveren wij thans ook in elke hoeveelheid. Bij afname van 100 balen ineens belangrijke korting. DE ROTTERDAMSCHE DROOGDOK MAATSCHAPPIJ N.V. Havermout (Spar) pak a 500 gr.van 55 voor 49 et, 10 zegels Havermout (Spar) zak a 500 grvan 52 voor 46 et, 9 zegels Gr.erwtenm. wortelen (Spar) 1/1 bl. van 80 voor 74 et, is zegels Droptoffee's (Spar) 200 grvan 56 voor 48 et, 10 zegels Biscuits, Petit Beurre of Marie, 250 gr. van 42 voor 38 et, 8 zegels Bij aankoop van 3 pakjes MARGARINE (Spar) 1 blikfijne LEVERPASTEI (Spar) van 65 voor 49 et en toch 10% korting Bij aankoop van 2 rol BESCHUIT (Spar) 250 gram CHOCOLADE-HAGEL (puur) van 70 voor 55 et en toeh 10% korting in Sparzegels Men moest nog enige zaken afdoen LEDEREN KLEDING HETBESTE LAAGSTE PR IJ ZEN GEGARANDEERDE LEDEREN HERENJAS v.a. f 1 29.— EEN PRIMA LEDEREN VEST MEENT 80 ROTTERDAM Stopplaatsen en route van de R.T.M.-bussen Geslaagd Middenslandsexamen Vrqdag 4 januari 1957 Bladz. 3 IK WIL Ik wil 'm lafs breder Ik wil 'm wal dikker Ik wil 'm een ietsje hoger Ik wil 'm meer kogel Ik wil 'm smaller Ik wil 'm boller Ik wil 'm platter Ik wil 'm V4 maat kleiner Ik wil 'm bewerkt Ik wil 'm hand-geciseleerd Ik wil 'm in witgoud Ik wil 'm voordeliger Al dmzm wentBn kunifm vervuld wordan. Indien U Uvf verlovingsring koopt bl] Koning der Verlovingsringen. WEST-KRUISKADE 50 Gedurende de winter wor den met ingang van 10 sep tember de volgende diensten gevaren; Vertrek Zype 13.30 Mur Vertrek Hoek St. Jacob 14.30 uur. '9 Maandags en 's zaterdags fforden 3 diensten gevaren Vertrek Z\}pe 9 uur Vertrek Hoek St. Jacob It) uinr. ZONDAGS GEEN DIENST öebrs. Maas Westbroek Anna Jac.-Polder - Tel. 139 Bniinlsse Tel. 30 O. VOORGORS 50 TELEF. 2468 MIDDELHARNIS vraagt geschoold en ongeschoold voor direct of later. Gelegenheid wordt geboden om van ongesclioolde tot vakman te worden opgeleid. Om U in de ge legenheid te stellen mondeling onze arbeidsvoor waarden te vernemen worden spreekavonden gehouden en wel te DEN BOMMEL in Cafë „De Beurs" op 9-l-'57, aanvangende 7.30 uur; MELISSANT In Café van der Werf op 10-l-'57 aanvangende 7.30 uur. Is even prettig werk als V^INKELEN Dit jaar viert De Spar haar 25-jarig bestaan! Dat wordt feest voor de Sparklanten. Zij zullen via de Sparzegels meer dan zeven miljoen gulden terug krijgen. En dan nog een stroom van jubi' leum-verrassiagen. Deze week (3-10 jan.) met toch lOO/o korting In Sparzegels: ZELFSTANDIGE KRUIDENIERS Donderdagmiddag, vorige week, vergaderde de gemeenteraad van Dirksland onder voorzitterschap van burgemeester Van Heijst. Men moest voor nieuwjaar nog enige lopende zaken afdoen, o.a. overname van grond, eervol ontslag aan dhr. van Gangelen als administrateur van het gas-distributiebedrijf, verzoeken van pachtontbinding, voorschot aan de woningbouwvereniging voor bouw van 8 woningen en enkele andere zaken meer. Dhr. van Kempen was verhinderd om aanwezig te ztjn. Voor de betrekking van gemeente- rerkman (timmerman) had zich aan- ;emeld de heer Adrianus de Berg, de inige sollicitant. Na onderzoek en be- ipreking hadden B. en W. gemeend aan ie raad te moeten voorstellen de heer 3e Berg tijdelijk in deze functie te be- loemen, hetgeen met algemene stem men geschiedde. Dan volgde een voorstel tot verhu- :ïng van een perceeltje grond van het egaat naai- en breischool aan de Stich- iing Van Weel Ziekenhuis voor 10. ?er jaar. Betrof het perceeltje grond btj het ;errein van het ziekenhuis, dat gelga- terd is voor de bouw van een naai- en ireischool. Voorgesteld werd voor 1957 )p de bestaande voet het perceeltje Tond weder aan het ziekenhuis te ver- luren, waarmede de raad akkoord ging. Eervol ontslag Wegens het bereiken van de pensi- lensgerechtigde leeftijd, op 23 januari I.S., had de heer Van Gangelen tegen februari 1957 eervol ontslag gevraagd tó administrateur-technisch-adviseur an het gemeentelgk gasdistributiebe- Irüf. B. en, W. en de gascommissie stelden 'oor het gevraagde ontslag eervol te 'erlenen, waartoe na enige tijd gehei de zitting besloten "werd, onder betui- iing van dank voor de bewezen diens- ;en, Het bestuur van de bijzondere school 'ereniging had ingevolge art. 72 der l.o. fet 1920 een aanvrage ingediend om 'elden beschikbaar te stellen voor de »nschaffing van een naaimachine voor let handwerk- en naaionderwijs. De tosten hiervan zullen ongeveer 227. ledragen. De Inspecteur van het Lager taderwijs in de Inspectie Brielle heeft ïericht, dat tegen deze aanvrage zijner- ï^s geen enkel bezwaar bestaat. Voorgesteld werd de gevraagde gelden •«schikbaar te stellen, hetgeen eveneens [oedkeuring verwierf. I^estijds zijn met de erven van wijlen 'f^i' P. v. Kassei onderhandelingen ge- ["Wd tot aankoop van een gedeelte tuin, -;ende aan de Tuinstraat en Onder- ;s, voor de bouw van een brandweer- ^ge. De plannen hieromtrent zijn '"^Szins vertraagd door bouwstop enz., "itt de erven zouden thans de boedel wril- Stt afwikkelen en hebben de gemeente levraagd hiermee enige spoed te be dachten. Hoewel de bouwrplannen nog [■et geheel gereed zijn, stelden B. en W. Ie raad voor, tot aankoop van ongeveer '10 tn2 van de tuin tegen i.per m2. ^erd aangenomen. Ontbinding pacht Met de heef P. Guldemeester was tot 'P heden nog geen overeenstemming ver f'egea inzake vrijwillige afstand van het wr hem gepachte perceel bouwgrond ™gen in het uitbreidingsplan der ge- l^eate. Het is thans noodzakelijk ge- l'Ofden, met het oog op de bebouwing '*i het overige bouwterrein der gemeen- hetwelk de voltooiing nadert, om het *Pachte voor woifingbouw en aanleg tt Wegen ter beschikking te krijgen. "oorgesteld werd daarom conform ar- sl 31 van het Pachtbesluit de Pacht- **ter te verzoeken de pachtovereen komst te ontbinden. Ook hiermede stem de de raad In. Overeenkomstig de ingekomen verzoe ken om vervoerskosten voor kinderen die een u.l.o. en v.g.l.o.-school te Middelhar- nis bezoeken, werd voorgesteld een tege moetkoming van 30.per schooljaar te verlenen aan een drietal ingezetenen. Destijds is voor het onderwijzend per soneel der lagere school een verplaat singskostenverordening vastgesteld. Het bleek in de praktijk dat het ook nodig is een dergelijke verordening voor het personeel van de kleuterschool vast te stellen, hetwelk geschiedde. Duurder bouw Bij raadsbesluit van 8 september 1954 werd aan de woningbouwvereniging „Dirksland" een voorschot verleend van 83.600.voor de bouw van 8 woning wetwoningen aan de Prins Bernhardlaan. Nu de bouw van woningen gereed is, blijkt de totale kosten 88.263,67 hebben bedragen. De woningbouwvereniging vroeg nu om het voorschot tot dit bedrag te verhogen. Voorgesteld werd dus het maximum te verlenen voorschot voor deze wonin gen te bepalen op 88.300. De ingekomen stukken betroffen o.a. de goedkeuring van Ged. Staten tot ver koop van een perceel grond aan D. A. Roozemond; goedkeuring tot het aan gaan van een kasgeldlening, groot 175.000.bij de Stichting Van Weel Ziekenhuis; goedkeuring van de veror dening op de heffing van haven- en kEiaigeld. De rekening 1955 en de begroting 1957 van de Schoolartsendienst, kring Middelhamis. Een voorstel tot wijziging der begro ting betrof, behalve enkele wijzigingen van meer administratieve aard, een wijziging voortvloeiende bij het aanne men van eerder vermelde punten. Verder: a. het verlenen van een eenmalige subsidie aan de stichting Handelsavond- onderwö's te Middelhamis van 341.55; b. het verlenen van een bijdrage van 300.aan A. de Ruiter in de kosten van het verplaatsen van een schuur van zijn tuingrond aan de Bosdreef naar Kralingen. Dat de H.A.S. subsidie vroeg school daarin, dat men eerst op 1 jan. 1957 medewerking in financiële zin van het Rijk kreeg. „Is er een opgave van het aantal leer lingen per gemeente?" vroeg de heer Roon. „Jawel", antwoordde de voorzitter, „uit Goedereede, SteUendam, Melissant en Herkingen zijn er geen". „Het aantal is nog maar bedroevend klein!" vond de heer Roon en daar stemde de voorzitter mede in. De heer Poortvliet merkte op, dat de afstand en het reizen 's avonds wel het grote bezwaar zuilen vormen. Het voorgestelde werd dan zonder stemming aangenomen, evenals dat in-* zake de vergoeding aan de Ruijter. De heer Poortvliet vond het maar een laag „smartegeld" en was voor ver hoging tot 500. „Pas op, dat we geen precedent schep pen. Stel eens voor dat een partikulier het had gekocht!" vermaande de voorz. die vergeleek met het Guldemeester. „'t Was meer een bedrijf dan een tuintje" vond de heer Poortvliet, die overigens bereid bleek zijn voorstel in te trekken. De heer Gestel was het echter met de heer Poortvliet eens. Maar men hield het uiteindelijk bij het voorstel van het kollege. Rondvraag Van de rondvraag maakte dhr van Es gebruik om te informeren of de gemeen tewerklieden niet op één Ujn gesteld worden met het secretariepersoneel ter zake de vrije dagen met Kerstmis en Nieuwjaar. De voorz. deelde mede, dat b en w aansloten bij de rijksregeling. Het huis vuil diende b.v. opgehaalt te worden Werk dat bleef liggen moet ingehaald worden. De heer van Es vroeg dan nog naar een brief van De Jong die er moest zijn en waarin geklaagd werd voor afzagen van bomen enz. op een stukje grond van de gemeente. Devoorz. zei dat dit in b en w bespro ken is. Een beslissing is er nog niet over genomen. Er moet een nieuw plan netje komen voor de bouw van de be jaardenwoningen, die de Centrale Com missie van de provincie niet bij het nieuwe kerkhof wenst! Men zal Ged. Staten afwijzend adviseren. De voorz. overwoog, dat het plan Hesseling er ook aan vast zat en stelde voor dit er uit te lichten en het uitbreidingsplan er voor te wijzigen. Uit de raad werd dan opgemerkt dat de verlichting van de torenklok het niet best doet, hetgeen de voorz. zou laten onderzoeken. De heer van Prooijen vond dat de be strating van de Kaai er schandalig bij Ugt. De voorz. gaf dit toe. Herstel zal ech ter veel kosten. De gem.eente-architect heeft het al voorgesteld. Dan kwam men terug op het uitbrei dingsplan, welks uitvoering b en w niet geremd wilden zien. De Centrale Com missie wil parkeerruimte inplaats van bejaardenwoningen. De heer Poortvliet keurde de opvat ting van de Centrale Commissie af. „Wij vonden het juist een mooi plan netje", betreurde de voorzitter. De heer Poortvliet wenste wel, dat men de bejaardenwoningen binnen het dorp houdt. De voorzitter gaf dan een uiteenzet ting omtrent hetgeen Stad en Land wel vyensen. Na hog enige bespreking besloot men mede op advies van secretaris Goemaat om een besluit nog aan te houden. De heer Gestel vroeg of men het per ron van de tram als parkeerruimte kan krijgen. De voorzitter deelde mede, dat de ge meente gaarne grond van de R.T.M, zal overnemen, ook voor slootdempen. De R.T.M, zal hiervoor voorkeur verlenen aan de gem.eente. De heer Grootenboer wenste stop plaatsen voor de bussen. De voorzitter deelde mede, dat er twee zullen komen in het dorp. Dan sluiting. Maandagmiddag 31 dec. 1956, verga derde de gemeenteraad van Bruinisse onder leiding van burgemeester Mecha- elis. Voor de aanvang der vergadering herdacht deze nogmaals de overleden wethouder W. van den Berg-Beekman in sobere bewoordingen. De figuur van van den Berg zal in het dagelijks bestuur der gemeente worden gemist, vooral door spreker per soonlijk en hoewel niemand onmisbaar is kan het toch zo zijn, dat iemand moei lijk is te vervangen, dit is het geval met weth. van den Berg. 'Ook het raadslid dhr. Hoogerheijde herdenkt het zo plotseling overlijden van weth. van den Berg, die zoveel voor de gemeente betekende, dat hij mocht heen gaan in de hope des eeuwigen levens is een troost voor de weduwe en een spoor- slag voor de overigen om zijn voorbeeld te volgen. Beide herdenkingen worden staande aangehoord, terwijl daarna in enige mi nuten stilte eveneens nog de nagedach tenis van de overledene wordt geëerd. Nadat de geloofsbrieven van het nieuw benoemdelid dhr. A. Jumelet in orde zijn bevonden wordt tot diens toelating be sloten en legt deze in handen van de voorzitter de vereiste eden af. Antwoordende op de woorden waar mee hij door de voorzitter wordt wel kom geheten, zegt deze dat hij overtuigd is niet in de schaduw van zijn voorgan ger te kiumen staan, maar hij hoopt in Gods kracht de taak die hem wacht te volbrengen. Daar de raad thans voltallig bijeen is wordt overgegaan tot verkiezing van een wethouder in de vacature W. van den Berg-Beekman. Bij de eerste stem ming verkrijgt dhr. D. van den Berg (arb.) 3 stemmen en de heer L. J. Hoo gerheijde (A.R.) eveneens 3 stemmen, terwijl 1 stem wordt uitgebracht op de heer A. Jumelet. De tweede vrije stemming heeft het zelfde resultaat, bij de eerste stemming tussen de heren van den Berg en Hoo gerheijde krijgen elk drie stemmen ter wijl 1 stem blanco wordt uitgebracht. Ook de tweede herstemming, dit is dus de vierde keer dat er gestemd wordt heeft hetzelfde resultaat. Het lot beslist daarna ten gunste van de heer D. v. d. Berg (arb.), die deze benoeming aanneemt. De voorz. heet dhr. van den Berg wel kom als wethouder en hoopt dat hij tot 1958 met hem zal kunnen samenwerken tot groei en bloei van de gemeente. Dhr. van den Berg zal trachten wan neer het gemeentebelang dat eist zich boven de partijen te stellen, zoals ook zijn voorganger deed, ook hij zegt over tuigd te zijn, dat de open plaats die van den Berg achterliet moeilijk te vervul len is. Dit klemt te meer, daar hij als verte genwoordiger van de partij van de Arbeid een levensbeschouwing aanhangt die de niet tot die partq behorende raads leden niet kennen en die men daarom veroordeelt. Dit laatste is echter ver keerd. Spreker houdt zijn medeleden de gelij kenis van Christus voor, waarin een Vader aan zijn twee zonen verzocht te gaan werken, de ene beloofde te gaan en ging niet de andere zei niet te willen gaan en ging toch. Niet het lidmaatschap van een chris telijke partij stempelt iemand tot een goed christen, noch is het uitgesloten dat iemand tot een goed christen, noch is het uitgesloten dat iemand als soci alist de wil van Christus volbrengt. Hij hoopt op zijn beurt door eendrach tige samenwerking met de gehele raad veel goeds voor de gemeente te kunnen bereiken, al zullen meningsverschillen wegens verschil in levensbeschouwing zeker niet uitblijven. De voorz. zegt dat nu dhr. van den Berg als weth. is gekozen deze nioet be danken als voorz. van de woonruiftite- commissie en als lid van de Sociale Dienst. In de woonruimte-commissie zal ,de vacature die aldus ontstaat nu kunnen worden vervuld door iemand die de libe rale beginselen is toegedaan, geen lid zonde van de gemeenteraad. Wat bij vorige benoemingen voor leden van deze commissie uit het oog is verloren kan nu worden hersteld, ook is vroeger al eens de suggestie geopperd een vrouwelijk lid van deze commissie te benoemen. De voorz. nodigt de leden van de V.V.D. uit een voordracht te ma ken waaruit kan worden gekozen. Hoewel door dhr. van Vessen een naam wordt genoemd besluit men deze Kijkt bij een of U inderdaad koopt tegen de verkoopt U reeds een met peau de pêche voering f 59. LANGE LEDEREN DAMESMANTEL, zwart-bruin-groen f"] 47.50 KORTE DAMESJASJES f 75.— LEDEREN WANTEN MET KAP en wol gevoerd 6.95 Een grote sortering LAARZEN v.af 21.50 LET WELALLES GEGARANDEERD! voordracht in een volgende vergadering ter tafel te brengen. Tot lid van de Sociale Dienst wordt daarna gekozen de heer A. Jumelet, het nieuw gekozen lid voor de C.H.XI-.. Hierna ging de raad over in besloten zitting. MIDDELHARNIS Spreekuur woonruimtecommissie op maandag 7 jan. a.s. tussen 7 en 8 uur nam. ten gemeentehuize. SOMMELSDIJK Zangvereniging. Op donderdag 10 januari a.s. des avonds 7.30 uur hoopt de Chr. Mannenzangvereniging „Wat niet is kan worden" te Sommelsdijk, een zangavond te geven onder leiding van dhr. M. van der Veer in het Zondags schoolgebouw van Aersenstraat met medewerking van de zangverenigingen van Nieuwe Tonge, Middelhamis en Ouddorp. Een ieder is hartelijk welkom. HERKINGEN Ontslag gevraagd. Door mej. A. de Geus, werkzaam op het geméentesecre- tarie is met ingang van 1 febr. a.s. ont slag aangevraagd. Collecte. De collecte voor de Chr. School heeft in de Ger. Gem. opge bracht 64.—. GOLTGENSPLAAT Sedert vorige week is de volgende route en zijn de stopplaatsen vastge steld en met borden aangegeven van de R.T.M, bussen in de gemeente: Lange- weg bij hofstede C. van Rossum) voor het in- en uitstappen. Aan het Wees pad (bij de Wandellaan) voor het in- en uitstappen. Dan rijdt de bus via Pr. Bemhardstraat en Spuidijk naar de Kaai waar alleen kan worden uitge stapt. Vervolgens wordt over de Slik- dijk naar het station gereden waar men; voor Café Korteweg kan in- en uitstap pen. Hier is het begin- en eindpunt. De bus rijdt daar vandaan via de Kerksin- gel, Stoofstraat en Weespad het dorp weer uit. Niet minder dan 19.318 kandidaten hebben in het afgelopen jaar deelgeno men aan het Middenstandsexamen. Van hen zijn er 11.308 geslaagd, hetgeen 59 Vo van het totale aantal kandidaten is. Het volgende, drie en twintigste Mid denstandsexamen zal op woensdag 22 eni donderdag 23 mei worden afgenomen wat het schriftelijke en tussen 22 juli en 2 augustus wat het mondelinge ge deelte betreft. Boek over de Hongaarse opstand Naar wij vernemen verschijnt binnen kort de geschiedenis van de Hongaarse opstand, geschreven door twee Hongaar se emigranten, n.l. mr. Kélmén Konkoly advocaat en journalist en dr. Aurél Abrényl, poütiek redacteur bij een der grootste Hongaarse Katholieke kranten Aan de hand van hetgeen zij zelf be leefd en uit de mond van vluchtelingen vernomen hebben, is een verhelderend werk over de schokkende gebeurtenissen ontstaan. De auteurs noemden hun boek: „EEN LAND IN VLAMMEN. Het of fer dat Hongarye bracht". Het is bmnenkort ih de boekhandel verkrijgbaar. Om U een inzicht in de inhoud van het boek te verschaffen, laten wij hier onder enkele titels van de 26 hoofdstuk ken volgen: Kroniek; Zo is het begonnen; Zestien eisen van de jeugd; Arbeiders, boeren, Intellectuelen stejlen eisen; Mensen in de stoma; De luchtbrug der naastenlief de; Binnen de vesting van de AVO; De poort van het tuchthuis Vao wordt open gezet; Opmars naar Boedapest; De op richting van de nationale garde; Mind- szenty bevrfld!; Diie gruwelijke tafere len; De protestantse kerk lüest party; Kolonel Fdl Malêter; Jénos Kadar komt in actie; Dunapentele een fata mor gana wordt onder vuur genomen; De Kllian-ltazeme; De laatste dag; Het mensdom verraden; Het woord is aan kardinaal Mindszenty. De auteurs beschikken over documen ten die nog niet gepubliceerd werden. Het verschijnt ook in andere landen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 5