Oude Tonge behandelde gemeente-begroting bij punch en oliebollen Algemene beschouwingen Antwoord van de Voorzitter ROTÜMA NIEUWS UIT ZEELAND Opbouwende critiek op verschillende zaken N.V. Slavenburg's Bank VOOR HET BETERE FOTOWERK Kinderhoekje Bladz. 2 „ËILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 4 januari 1S57 Op de vrijdag voor oude jaar kwam de Oude Tongse raad in een vrij lang durige vergadering bijeen waarin o.a. de begroting voor 1957 werd behandeld. Van de gelegenheid voor het houden van algemene beschouwingen werd alleen gebruik gemaakt door dhr. de Vin voor de P.v.d.A.-fractie. Klaarblijkelijk was er veel animo om de rustige sfeer van Kerst en nieuwjaar ook hier te handhaven. Dit werd nog verhoogd door de warme punch met oliebollen welke door de gemeente-bode Andriesse en echtgenote waren opgediend en waar voor de zitting enige momenten staakte. Men was er stil van! De heren Fase en, Van Loon waren afwezig met kennisgeving. De notulen van de vergadering van 7 dec. werden onveranderd vastgesteld. Dhr. de Vin informeerde naar het daarin genoemde geval van verkoop van het uitpad van de woning Kievit aan de stationsweg. Naar hij gehoord had, moet de huurder hiervoor betalen. Dit zal worden bezien. B en w stelden voor een verordening regelende de verplaatsingskosten voor het onderwijzend personeel der kleuter scholen vast te stellen, hetgeen ge schiede. ■uitbreidingsplan „Oost" Hierna volgde vaststelling van het uitbreidingsplan „Oost". Dhr. Both had bij de inzage der stuk ken diverse bezwaarschriften gevonden. Hij wilde graag weten hoe het hiermee zal gaan. De voorz. attendeerde er op dat er een verordening hiervoor bestaat welke diverse regels aangeeft, men volgt die na. Dhr. Groenendijk had gezien dat de Oostdijk wordt uitgesloten van bebou wing en vroeg naar de motieven hier voor. Het stedebouwkundige advies van Stad en Landschap luiden zo merkte de voorz. op. Er kan niet altijd rekening worden gehouden met particuliere be langen. Dit plan geeft echter nog maar algemene richtlijnen. Bij het opstellen ervan speelden verkeersbelangen en es- tetische overwegingen een rol. Onteige ning is het uiterste middel. Dhr. Groenendijk merkte op dat men aan deze dijk goedkope bouwgrond heeft en nu gaat men er dure voor kopen. Gezien de ramp is bouwen op de dijk volgens hem meer aan te bevelen. Hij zag het nut van dit plan niet in. Dhr. Kanters zag meer bezwaren rij zen in het plan voor de Zuiddijk, waar de panden 2 meter worden opgekort door het verleggen van de roooilijnen. Aan de andere kant gaat men een trot toir leggen. Het is voor de ingang naar het nieuwe handelsterrein en dat kon volgens spr. veel beter door een door braak op de Kaai worden ontsloten, er behoeft dan ook niet omgereden te wor den naar het haventerrein. Hij schetste het als een zeer ingrijpende zaak zoals het nu gaat worden, er vallen bovendien bedrijven onder. De voorz. antwoordde dat bij het ma ken van plannen als deze niets steeds op de goedkoopste wijze te werk gegaan k£in vrorden. Het behoeft evenwel niet altijd op onteigeningen uit te lopen. Als de westkant van de zuiddijk te ontslui ten is dan staat ons in dat geval niets in de weg. Het is een plan d.w.z. dat het op een geheel andere wijze soms,wordt gerealiseerd. Het is een vizie op de toe komst van een dorp. Vooralsnog behoe den er geen, brokken gemaakt te worden en de raad krijgt geval voor geval voor gelegd. Dhr. Kanters zag er in liggen „dat het zuiden onder het westen moet buigen", want dat stond er volgens hem in. Dhr. Groenendijk en Kanters wensten aantekening tegen te zijn. Voorstel tot verhuur van: a de C.C.H.-barak aan de stichting Ontwikkeling en Ontspanning; b de voorm. kleuterschool aan hot be stuur der R.K. kleuterschool; e de speelweide aan het bestuur der speeltuinvereniging. De huren werden voorgesteld op resp. 50; 50 en 25 per jaar. Dhr. de Vin brak een lans voor lagere huren wat a en c betreft, de huur voor de kleuterschool wilde hij liever op 2.50 per week gesteld zien. De verla ging motiveerde hij met te wijzen op het grote belang van het jeugdwerk. De huur van de kleuterschool wordt door het Rijk betaald en waarom moet de ge meente daar dan op toe leggen vroeg spreker. De voorz. kon het wel aanvoelen maar vond een huur van 50.voor barak veel eleganter. „We moeten als overheid niet voorgaan in cadeau doen, de meesten willen voor een dubbeltje op de eerste rang zitten". Persoonlijk dacht hij dat het zo wel kon. Het is echter wel juist dat het Rijk een, dergelijke huur van kleuterscholen betaald. We moeten het wel gelijkwaar dig houden. „Maakt U er een voorstel van?" vroeg dhr. de Vin, die echter opmerkte dat hij dit niet op de spits wilde drij ven, maar als de Stichting voor O en O met tekorten moet werken kan het zijn dat men het terug wijst. De punten a en c werden daarop goed gekeurd, de verhuur van de kleuter school werd nog even aangehouden. Subsidies Hierna volgde een voorstel tot het verlenen van diverse subsidies, t.w. 100.— voor de beide E.H.B.O.'s, 50.— voor de bond van ouden van dagen en 10.voor de Johannastichting te Arnhem De verdeling van de E.H.B.O. subsidie wacht nog op de fin. gegevens van deze afdelingen. Het bedrag per leerling voor het O.L.- onderwijs werd vastgesteld. Dhr. Both vroeg naar de weggehaalde kachels en of dit bij de verrekening was inbegrepen. Het betreft echter alleen ex- VOOKSTKAAT 9 SOMMÜLSDIJK TKLEF. 2188 Alle Bank. en Effectenzaken Bels- en Zaken-deviezen ploitatiekosten zei de voorz. en geen kapitaalsuitgaven. Hierna volgde behandeling- van de be groting 1957. Dhr. de Vin (P.v.d.A.) hield de vol gende algemeene beschouwing. In het algemeen zijn de laatste dagen van het jaar, zo tussen Kerstmis en Nieuwjaar, niet de meest produktieve dagen en is men geneigd zich aan stille overpeinzingen over te geven. Als men desondanks in deze dagen toch geroepen wordt de begroting te be handelen, is dat mede een bewijs van de activiteit, die er in onze gemeente heerst. Juist in deze laatste dagen van het jaar zag men vele aanbestedingen aan gekondigd en zag men de bouwwereld haastige voorbereidingen treffen voor nieuwe bouwwerken. Dit is dan wel een gevolg van het feit, dat op 1 januari 1957 elke herbouwclaim gerealiseerd moet zijn, dus het betreffende bouwwerk aangevangen moet zijn. Het bevreemdde ons enigszins, dat velen tot op het laat ste moment daarmee moesten wachten. Ook bij de gemeente kon men dat ver schijnsel waarnemen. Daarvoor zijn on getwijfeld oorzaken aan te wijzen. De moeilijkheden zijn ons wel bekend, maar toch blijft de vraag bestaan: heb ben b en, w het niet te druk, zodat veel plannen en zaken, die veel studie en overleg eisen, minder aandacht krijgen dan noodzakelijk was en daardoor te veel aan ambtenaren moet worden over gelaten. Wij prijzen ons gelukkig, dat we in een land leven waar we vrij mo gen spreken en waar de democratie, on danks de bezwaren, die er ontegenzegge lijk ook zijn, nog in hoog aanzien staan. En al is al datgene wat er gezegd wordt van meer of minder betekenis, het feit dat we het recht hebben om het te zeggen is van zo groot belang, dat wij dat niet hoog genoeg kunnen waar deren. Ingrote lijnen zijn wij b en w erken telijk voor het gevoerde beleid en ook de begroting kan in hoofdzaak onze goedkeuring wegdragen, al hebben we op sommige zaken wel enige kritiek, die vanzelfsprekend opbouwend bedoeld zijn. Er waren in het afgelopen jaar heel wat objecten onderhanden. Dit heeft zowel in de bestuurlijke- als in de admi nistratieve en technische afdeling, heel wat bemoeienis gegeven. B en w de technische dienst en de ad ministratie hebben het in 1956 niet ge makkelijk gehad en als we het goed zien zal er 1957 ook nog niet veel plaats zijn voor een „luie stoel". Naast waardering voor het werk van b en w en de administratie, hebben we ook waardering voor het machtige en veelal tijdrovende werk van de techni sche dienst. Doch naast onze waardering hebben we toch ook enige kritiek. Zo is er b.v. door ons reeds in 1955 op gewezen, dat de straatverlichting nogal gebreken ver toonde. Er is ons toen gesuggereerd, dat de lichtpunten door de jeugd steeds maar weer werden vernield. De waarheid van deze suggestie hebben we nog niet kun nen ontdekken. De toenmalige voorzitter zegde ons maandelijkse rapporten toe. Hieruit zou dan wel blijken hetgeen was gesugge reerd. Deze rapporten hebben de raad tot heden niet bereikt. Wij hebben dan ook meer de indruk, dat de gebreken door technische storin gen worden veroorzaakt. In de ra^ad zijn zo nu en dan vragen gesteld en waarop dan een antwoord werd toegezegd. Zulk een toegezegd antwoord wilde wel eens achterwege blijven. Dit - kan ons niet bevredigen. Een nader onderzoek is destijds toege zegd omtrent huur toeslag voor ouden van dagen en voor hen voor wien een overgang naar hogere huren te groot was. Hoewel een ministriele circulaire hierover is verschenen, hebben wij het resultaat van een ondrzoek nimmer ver nomen. In 1955 besloot de raad aan de Kroon te verzoeken het max. aantal ver gunningen ingevolge de drankwet te ver lagen. Een antwoord van de Kroon kwam nog niet in de raad. In 1954 is reeds aan de raad toege zegd, dat de 24 woningwetwoningen spoedig aan de woningbouwvereniging over gedragen zouden kunnen worden. Dit is thans nog niet gebeurd. Er wa ren op dit terrein inderdaad moeiUjkhe- den. Maar deze moeilijkheden worden niet opgelost door de lange duur, inte gendeel door de lange duur worden de moeilijkheden steeds groter. Wat de bouw van de 165 woningen betreft is ons nog niets bekend omtrent de feitelijke oplevering door de aanne mer, terwijl ons ook niet is gebleken, dat de klachten, die van de bewoners in kwamen, op bevredigende wijze zijn op gelost. Sinds geruime tijd is er een comnaissie tot herziening van de verouderde politie verordening. Een voorstel van deze commissie zouden we wel graag spoedig tegemoet zien. Een spoedige voorziening in een be hoorlijk gymnastieklokaal, dat zowel door de scholen als door de verenigingen op verantwoorde wijze gebruikt kan worden, is wel dringende noodzaak. Het verlangen naar de bouw van een aula op de algemene begraafplaats leeft bij de raad steeds vanaf de stichting van deze begraafplaats. Onze fractie hoopt, dat deze aula in 1957 gebouwd zal kun nen worden. Te overwegen ware of er in de bouw verordening geen bepaling is op te ne men, dat waterleidingen niet langs bui tenmuren mogen worden ingebouwd. Met bevroren waterleidingen had men in de nieuw gebouwde woningen nogal te kampen. Gezien de vele en mooie straten, die onze gemeente heeft, is het van belang om te overwegen een gemeentewerkman te doen opleiden als straatmaker en hem daarvoor zowel theoretische als prakti sche lessen te laten volgen. Een voorstel van b en w tot het stich ten van een bejaardencentrum hebben we met vreugde begroet. We hopen, dat dit ook spoedig gebouwd kan worden en dat de bouwplannen t.z.t. in de raad ter discussie zullen komen op een zodanig tijdstip, dat er voldoende tijd blijft voor eventueel overleg. De havenkant is behalve een gedeelte aan de oostkant, evenals de bijna vol tooide nieuwe school, een sieraad voor ons dorp. Dat uw college plannen heeft voor een wederopbouwdag en daarvoor een behoorlijk bedrag op de begroting heeft geplaatst, kunnen we zeker waar deren, maar we zouden graag over de besteding van dit bedrag en de organi satie iets meer willen vernemen. Nu de haven zulk een mooi stuk werk is geworden, verdient het zeker aanbe veling aandacht te schenken aan een nieuwe weegbrug, die capaciteiten heeft, berekend op de behoefte van deze tijd. Wat de technische dienst betreft, om daar nog even op terug te komen Men heer de voorzitter, heeft onze fractie wel eens de indruk, dat deze dienst de bestuurlijke sector niet altijd van de technische sector voldoende weet te on derscheiden. Voorts ware de technische dienst in overweging te geven om advie zen en meningen van gemeentewerklie den niet te onderschatten en zelfs deze te vragen aan het personeel. De redelij ke adviezen en meningen kunnen dik wijls van grote praktische waarde zijn. Ten slotte, achten wij het van belang dat de bevolking van Oude Tonge be langstelling heeft voor het werk van de gemeen,te. Om deze belangstelling zoveel mogelijk te bevorderen, denken wij aan de mogelijkheid om op gezette tijden geschriftjes aan de bevolking uit te ge ven waarin een en ander over het wel en wee van de gemeente kan worden medegedeeld én waSrin verlangens van de gemeente kenbaar kunnen worden gemaakt, b.v. ten aanzien van de ge dragingen van de jeugd en ook van ou deren ten opzichte van beplantingen en groenstroken en wat dies meer zij. Wij geven U deze suggestie hierbij gaarne in overweging. In het afgelopen jaar is er in deze raad zakelijk en ondanks verschil van mening en inzicht, steeds op prettige wijze vergaderd. De gemoedelijke en ge degen leiding van de voorzitter heeft daartoe zeker bijgedragen, vrede en volle vrijheid besluiten te kun- We hopen ook in het komende jaar in nen nemen. Wij zullen met respect voor een andere mening, als democratisch socialist op de bres blijven staan voor de belangen van verdrukten en de minst draagkrachtigen. Uw college, heeft ons vertrouwen en zal in het algemeen zeker op de steun van onze fractie kunnen rekenen, al zul len we, indien nodig, U onze critiek niet onthouden. Hij wilde hieraan nog toevoegen dat er in de verlengde nieuwstraat bij de bejaardenwoningen veel hinder wordt ondervonden van rolschaatsende jeugd. Kan het tegelpad er niet weg, vroeg hij Voordat de burgemeester antwoordde werden de warme punch en, de oliebollen ter tafel gebracht. Het deed de voorz. genoegen dat er zoveel waardering is voor het werk van het gemeentebestuur, de secretarie en de technische dienst. Het is een druk jaar geweest en de raad heeft er aan dacht maar ook aandeel in gehad. Er was durf voor nodig en ze ging niet over één nacht ijs. Persoonlijk heeft spreker er prettige herinneringen aan. Het is goed dat niet alleen waardering maar ook kritiek geuit wordt. We zijn niet onfeilbaar. Onze kracht is uit God aldus spreker. Spr. vond.het prettig dat dhr. de Vin zijn kritiek uitte door te zeggen dat b en w het druk hebben. Een goede orga nisatie is inhaerent aan een goede gang van zaken. Er is met kundigheid en voortvarendheid gewerkt. Er is echter een dergeUjke omvang van werkzaamhe den dat b en w zich wel eens een ogen blik moeten beraden op zaken van voor heen. Hij dankte voor de waardevolle suggesties. Wat betreft de rapporten over de straatverlichting, dit was voor spr. tijd. Hij was er niet voor. Dergelijke klachten kunnen ter kennis gebracht worden waarop de burg. dit kan onderzoeken. Sommige antwoorden kunnen inder daad wel eens aan de aandacht ontsnap pen. Voor het huurtoeslag op bejaarden woningen bestaat echter reeds een mi nisterieel besluit. Het terugbrengen van de tapvergunningen van 9 op 8 is inder daad door de Kroon ingewilligd. 'Over de 24 woningen is een langdu rige briefwisseling gevoerd, doch het Rijk heeft het ook druk! In de eerstvol gende vergadering hoopt men de over dracht voor te stellen want er is nu overeenstemrning. Moeilijker is de ople vering van de 165 woningen. Het overleg zal waarschijnlijk eindigen in arbitrage. De arch, heeft opdracht het sluitstuk op te stellen. Aan elke klacht van de be woners wordt aandacht besteed maar niet iedere klacht is gegrond. De comm. tot herziening van de Poli tieverordening kan eerdaags aan het werk, het ontwerp is ver gevorderd. Het gymnastieklokaal staat ook op het ver langlijstje van b en w, ook de inrichting ervan. De aula op de begraafplaats is ook moeilijk te verwezenlijken. De beperking van kapitaalsinvestering door de minis- ter doet vrezen dat deze ook in 1957 er nog niet zal komen, mede gezien de prio riteit van de woningbouw. Wat betreft de wederopbouwdag is het niet gebleven bij het beschikbaar stellen van een krediet. Er zijn enige mensen aangezocht plannen te maken en het is mogelijk dat een minister de haven in gebruik komt stellen. Deze op bouwdag zal waarschijnlijk plaats heb ben in de maand mei. Een nieuwe weegbrug is nodig en be zien zal worden of het mogelijk is. Wat betreft de opmerking dat de T.Dienst niet steeds in de techn. sector blijft, merkt dhr. van der Harst op dat dit niet zo heel erg is als de burgemeester dit werk beziet. Wat betreft het opstellen van een ge schrift noemde hij dit een waardevolle suggestie, doch er moeten mensen en tijd voor zijn. Het rolschaatsen is een vermaak voor de jeugd. Een rolschaats- baan is aan te bevelen, maar het be zwaar kan gauw weer over zijn. Spr. had waardering voor de wijze van prettige verstandhouding in de raads vergaderingen. Er is steeds een bewust zoeken naar overleg en er is waardering voor anders denkenden en men beperkt zich tot zaken,. Spr. dankte de raad voor het aandeel dat deze in de vele werk zaamheden van de gemeente heeft ge had. Hoofdstuksgewijze behandeling Hierna volgde behandeling der gem.- begroting hoofdstuksgewijs. Bij het punt .Uitgaven volksfeesten" vroeg dhr. Groenendijk nadere uitleg. De voorz. antwoordde dat Oude Tonge behoort tot de ergst door de ramp ge troffen gemeenten. De bewoners hebben er zeer grote offers gebracht. Dit is nooit te vergeten. Toen de storm was uitgewoed bleef er een grotendeels ver woest dorp over en men moest door een chaos heenbreken. Men stelde er de schouders onder en met de dag groeide de belangstelling voor het nieuwe dat hieruit begon te groeien. Wie nu door het nieuwe dorp gaat kan een gevoel van trots niet onderdrukken. Zo goed als er in 1953 een rampzalig moment was, zo is er nu een moment waarin men trots mag zijn over een her stel van zulk een omvang. Groots was de hulpverlening en het is ondoenbaar iedereen die hielp te danken met een herinnering of onderscheiding. We kunnen hen belonen door hen te la ten zien hoe de wederopbouw is gerea liseerd. Het accent ligt dus niet op feest maar op dankbaarheid. En ik stel er prijs op dat dit hier zo naar voren kan worden gebracht aldus de voorz. Dhr. Groenendijk had hier waardering voor, maar was bang dat het toch de verkeerde kant op zou gaan terwijl an deren opnieuw weer in alle hevigheid dit rampgebeuren zich zullen herinneren wat de dankbaarheid wellicht overstem men zal. „Het is inderdaad een tere zaak, waarbij we met zorg te werk moe ten gaan" merkte de voorz. op. Dhr. Groenendijk maakte vervolgens bezwaar tegen subsidie aan het Huma nistisch thuisfront dat hij omschreef als een tehuis voor communisten en links georiënteerden, hetgeen de P.v.d.A.- fractie in het geweer bracht en de voorz. naar de hamer deed grijpen. 'Samen met dhr. Kanters wenste dhr. Groenendijk aantekening tegen te stemmen, evenals voor de subs, aan de Ned. Amateursto- neelunie. Dhr. Verweij vroeg naar de subsidië ring van de gymnastiekvereniging wel ke door een comm. zal worden bezien. De begroting sluit op de gewone dienst op totaal 701.046 met een rijksbijdrage van 285.564. Ook de begroting voor het burgerl. armbestuMr, de vleeskeuringsdienst en de Boedel Dabbe werden goedgekeurd. Dhr. Both vroeg waarom of Middel- harnis niet bijdraagt in de kosten van controle op de waarneming van Nieuwe Tonge en Stad. Vleeskeuring. Het is een kwestie betreffende de roulering van de claraties. Een onbevredigende situatie die ook al met G.S. is besproken. Het is aan te bevelen hierover eens gezamenlijk overleg te plegen. Verschillende woningen uit het sane ringsplan werden voor 1957 opnieuw verhuurd. In de schattingscommissie van het grondbedrijf werd gekozen de heer C. A. Th. Lambert en als diens plaatsvervan ger dhr. G. van Nieuwehuijzen. Als extra punt volgde het verzoek van de gemeentebode zijn salaris te verho gen. Men vergeleek diverse bodesalaris sen op het eiland en als sluitstuk van deze laatste vergadering volgde hieruit een verhoogde gage voor dhr. Andriesse dat echter ook gepaart ging met een uitbreiding van werkzaamheden. Er kwam nog een extra punt n.l. een verzoek van de groepscommandant der Rijkspolitie voor het beschikbaar stellen van een bedrag voor aankoop van mate riaal voor het geven van verkeersonder- wijs. Er werd 300.voor uitgetrok ken. De raadsleden waren er niet op tegen, maar men was wel van mening dat de bebording en het aantal wegwij zers rondom de gemeente voor de oude ren moeite opleveren omdat dit onvol doende is. Maar dit bleek werk voor de verkeers- instanties. THOLEN Burgerlijk© stand. Geboren: Tannetje d. V. C. v. d. Berge en N. Schot; Jan z. V. A. W. van Poortvliet en S. Schot; Daniël Matthijs Wilhelmus, z. v. J. M. Kocks en C. Moeliker; Hector z. v. P. W. Jansen en C. J. Moeliker; Cornelia Jacoba d. v. J. Kot en N. van Dijk. Overladen: Maria Johanna Jansen 70 j ongeh,; Pieter Hoek 81 j weduwn. van M. I. Quist; Maria Johanna Bal 86 jaar ongeh.; Josina Cornelia van Boven 86 j. echtg. van C. Verkerke. Uitslag dammen. De uitslag van de onderlinge competitie van de Thoolse Damclub luidt als volgt: P. SchotP. Jeroense O2; K. v. d. Beste jongens en meisjes! Wat is het voorrecht groot, dat we weer een nieuw jaar zijn mogen begin nen. Nu reeds, nu het jaar nog zo nieuw is zijn er al mensen door de dood wegge nomen. Ook wij weten niet ,wat dit jaar ons zal brengen. Ik wens jullie allen, dat de Heere ons dit jaar mag sparen bij het leven en de gezondheid en dat we bewaard mogen blijven voor rampen en onheilen; dat de Heere ons moge zege nen, niet alleen voor wat we nodig heb ben voor de tijd, maar ook voor de eeu wigheid. Ik hoop, dat ik gezondheid mag ont vangen om ook dit wekelijkse werk voor jullie te kunnen doen. Ik hoop ook, dat julUe met plezier de raadsels zuUen mogen oplossen en mij met alles zo'n beetje op de hoogte mogen houden door middel van de toegevoegde brieven. Deze week komt het eerste raadsel van het jaar. Dat raadsel is niet moei lijk; zie maar: JANUABX-BAADSEL I A, dat is A..., door Kain vermoord. B, dat is B..., de spraak werd verstoord. C is C... waar Paulus aan schreef. D is god D... die staande niet bleef. E is de E..., een dier, datzelfs sprak. P... vreest zeer, was niet op z'n gemak. (Hand. 24) G... was een der rivieren in Eden. H... steunde Mozes, toen fel werd gestreden I... was ook van Jacob een zoon. J... kreeg later 't land Gosen ter woon. K... verspiedde met Jozua het land. L... vlucht uit Sodom, die stad werd verbrand. M... aldaar heeft Mozes vertoefd. Mara heet ik, sprak N... bedroefd. O... richtte zijn volk In 't begin. P... ging Kajafas' woning ook in. R... bleef met haar familie gespaard. S..., hij stort bij Damaskus ter aard. T... kreeg ook van d'apostel een brief. U..., hij had de landbouw zeer lief. (2 Kron. 26) V... die waren In 't oosten onrein. Israël zwierf door een barre W... IJ... dat zijn de mieren altijd. Z... dagen heeft God aan de schepping gewijd. Dit raadsel werd me toegezonden door Kees Janse, Middelhamis. OPLOSSINGEN I Aaron, David, Vrede, Elkana, Nathan, Thyatire, Simon Petrus, IJdelheid, Daniël. Adventstüd (in dit raadsel was een woord voor de letter T vergeten). H Eerste, Nazareth, Ruth, Ere, nacht wacht, want, Silo, oren, Zaligmaker, Davids Isai, Syrië, Tel Aviv, Levi, kribbe, Efrata, Davids, geschiedde, einde Wonderlijk, 'Salomo, rantsoen, volheid, eeuwigheid, verwekken. En het Woord is vlees geworden. ni Zaligheid, gezien, zij, weduwe, om trent, dewelke, dienende, vonden. Kin deken, liggende, kribbe, hunne, ontzet ten. Zijn, Ik. En dit zal U het teken z^n: gij zult het Kindeken vinden in doeken gewonden en liggende in de kribbe. IV geweest, jaren oogen, voorbijgegaan, nachtwaak, onze, door, wereld. Wij brengen onze jaren door oJs een gedachte. Koos van L. N.-Tonge. Over .die trou- werij moet je wat vertellen hoor. Jullie hebben toch ook wel wat gehad? Ik lees niet veel in de brieven, dat ze aan die dag niet veel doen; ik geef jullie gelijk. Ellie van D. Zoetermeer. Nou, nou, heb je 's morgens vóór schooltijd geschre ven? Dan ben je geen langslaper, hoor! Wat zal jij knap worden in het rekenen! Ik denk, dat vele kinderen in de vrinter je voorbeeld niet zullen volgen. Kun je de sommen uit dat rekenboekje maken? Vervolg Opstel van Wim Muye ...Op een middag zijn we naar de zandverstuivingen gegaan. Men schijnt die te beteugelen door bosaanplant (Hei demaatschappij en Staatsbosbeheer)We gingen midden door bos en heide (struik en dopheide). In de bossen staan heel veel dennen, eiken, berken en beuken. Deze bomen verspreiden een aangename geur. Het moet in deze omgeving dan ook wel gezond zijn. Enwelke rust heerst er! Men heeft ons verteld, dat er op de heide veel schapen en bijen worden gehouden. Dit moge misschien niet te ontkennen zijn, maar in de tijd, dat wij er waren, hebben we geen enkele kudde schapen gezien en alleen bij onze terugkeer naar huis, za gen we bij een woning enkele bijenkor ven. Wel hebben we gezien, dat men uit de bossen veel hout haalt. Vooral den- nehout. Dit werd allemaal geschild en op bepaalde maten gezaagd. Wij dachten dat dit werd gebruikt voor papierfabrie ken en telegraafpalen. Ook zagen we veel bosbessen. Hier en daar was men bezig die te plukken. Waarschijnlijk ter verzending naar de steden en mogelijk ook wel ter verwerking in de jam-fabrie ken. Op een andere middag zijn we naar het Uddelermeer gewandeld. Wie zou denken, dat dit een groot meer is, ver gist zich. Het is maar zeer klein. Naar onze mening niet groter dan de Hofvijver in Den Haag, maar het heeft historische betekenis. Immers reeds in de tijd van de onderwerping van de Frie zen en de Saksen door de Frankische koning 785) bestond dit meer. In een geschiedenisboek lazen we: „Misschien heeft de Hunneschans bij het Uddeler meer toen bij een bende-krijg de omwo nende Franken als toevlucht gediend". En in een ander boek lazen we: „Wie zou aan de Hunneschans bij het Uddeler meer niet willen mijmeren over de tij den, die heen gingen, of vergeten het gewoel der verre steden, op dat heerlijke plekje, waar d twintigste eeuw in hoe genaamd niets nog zich onderscheidt van al haar voorgangsters?" Bij dit meer staat een prachtig res taurant. Het oude is in de oorlog 1940— 1945 verwoest. Nadien is er weer een nieuw gebouwd. Het is eigendom van H.K.H. Prinses Wilhelmina. We zijn er in geweest. Er hingen prachtige elek trische kronen, vervaardigd van de ge weien van herten, welke door wijlen Z.K.H. Prins Hendrik waren geschoten. Ziezo, jongens en meisjes, dat is voor de eerste keer van het jaar weer ge noeg. Allemaal de hartelijke groeten van Oom Ko JagtJ. Elenbaas O2; ,S. Bout—C. Elenbaas 11; J. HogerheideA. Schot 2—0; P. Bout—A. Schot 2—0; C. de Korte^M. Schot 2—0; D. de VosJ. de Rijke 20. Kerstfeest Zondagsschool. Tweede Kerstdag vierde' de zondagsschool alhier in de Ned. Herv. kerk het Kerstfeest. Geopend werd met de Lofzang van Zacharias 1, waarna ds. J. den Hoed voor ging in het gebed en de Kerst ge schiedenis uit Lucas 2 voorlas. Door leerlingen en personeel van de zondagsschool werd een Kerstcantate uitgevoerd waarnaar met grote be langstelling werd geluisterd. Vervolgens hield de heer J. Deurloo een toespraak tot de leerlingen die van school gingen, waarna ze met Ps. 121 vers 4 werden toegezongen. De bijeenkomst werd gesloten door ds. den Hoed. Zeer jammer was het dat het hoofd der zondagsschool, mej. J. CenSe door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. Ongeval. Zaterdagmorgen j.l. te 5 uur is de 73 jarige G. de Kok alhier bij zijn werkzaamheden in de haven komen te vallen zodat hij in het ziekenhuis ter verpleging moest worden opgenomen. Dhr. de Kok was naar de haven ge gaan om zijn vissersbootje klaar te ma ken en uit te varen. Bij het van boord gaan gleed hij uit en viel tussen steiger en boot, gelukkig niet onder water, daar hij anders ver dronken zou zijn, vsrant hij kon niet meer op de been komen. Het slachtoffer heeft daar meer dan een uur onder het steiger gelegen en om hulp geroepen. Schipper v. d. Jagt, die met zijn schip in de haven lag hoorde hem eindelijk en, wist de Kok aan de kant te krijgen. Na het onderzoek van de geneesheer werd de Kok naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom verwezen voor onder zoek. Hier bleek, dat hij aan het bekken en rug inwendige kneuzingen heeft be komen, zodat hij thans in het ziekenhuis moet blijven. BRUmiSSE 'Onder zeer grote belangstelling had zaterdagmiddag alhier de begrafenis plaats van dhr. Willem van den Berg- Beekman in leven weth. der Gemeente, Eerste spreker bij de geopende groeve was burgemeester Michaelis, die zei eigenlijk geen woorden van afscheid meer te kunnen spreken, nadat hij maandag j.l. afscheid van van den Berg had genomen als wethouder en hij ook afscheid van hem had genomen in de nacht toen hij stierf. Naast weemoed die dit verscheiden oproept, voelen wij aldus spr. ons ge troost dat God het zo heeft geleid dat althans dit afscheid nog heeft mogen plaats hebben, terwijl vooral dankbaar heid overheerst voor alles wat van den Berg voor de gemeente heeft gedaan Hij heeft dit niet alleen gedaan als wet houder, hij deed dit ook reeds als ge meenteraadslid, de wijze raad en de les sen van hem ontvangen toen hij als be ginnend burg. hier kwam, zullen naast de grote steun die hij hem verleende als wethouder, zij zullen onvergetelijk blij ven. Wat van den Berg deed, deed hij goed. Dat hij in volle vrede mocht heen gaan, stemt tot dankbaarheid. Namens de Herv. gemeente sprak, de heer M. Krijger die de overledene her dacht als oude ouderling en als voorz. van het college van notabelen. Ook in kerkelijke kring zal het werk van dhr. van den Berg dankbaar worden (gedacht, hoofdbestuur van de schippersvereniging Dhr. Jac. de Rijke uit Zonnemaire, „Schuttevaer", herdacht van den Berg als schipper. Jong was hij nog toen hij de wateren bevoer, van gewoon lid werd hij bestuurslid van de afdeling en zijn deskundige adviezen werden door het Hoofdbestuur zeer gewaardeerd, want schipper was de overledene in hart en nieren. Ook dhr. Jan van der Zande, schipper van de Dana Adriana nam in enkele bewogen woorden afscheid van zijn oud patroon. Alle sprekers wensten de weduwe van den Berg, die alleen achterbUjft sterkte toe. Een drietal kransen dekte de baar. Ds. van Dijk las een bijbelgedeelte en de 12 Artikelen, des Geloofs en bad het Onze Vader. Kerstavond. Ook de GerefVrouwen vereniging „Tot Arbeid Geroepen" hield dinsdagavond, in combinatie met de MV. „Sursum Corda" in de consistorie ka mer der Geref. Kerk haar Kerstavond, onder leiding van mevr. Quaak-Sieling. Hierbij werd gebruik gemaakt van een Kerstdeclamatorium van de Bond van M.V. op G.G. „Komt laten wij aanbid den". Nadat die declamatorium was afge werkt las mej. C. W. v. d. Sluis een prachtig kerstverhaal, terwijl verschil lende anderen een gedicht voordroegen. Mej. IJzelenberg-Olree leverde weer een gedicht van eigen fabrikaat. De zeer geslaagde vergadering waarbij ook een aantal genodigden tegenwoordig waren, werd door mej. Jo Haeck met dankzeg ging gesloten. Uit de aard der zaak wer den ook verschillende kerstliederen ge zongen. STAVBNISSB Kerstfeestviering. Op de avond van de 2e kerstdag werd in de Ned. Herv. kerk de Kerstfeestviering met de kinde ren der zondagsschool gehouden, onder leiding van ds. H. Bouter, in tegenwoor digheid van ouders en belangstellenden. Ds. Bouter vertelde de kerstgeschiede nis terwijl mej. J. Leune een Kerstver haal vertelde. De kinderen zongen een aantal Kerst liederen, terwijl verschillende atvents- teksten en Bijbelgedeelten als Lucas 2 en Jesaja 53 werden opgezegd. Een 10 tal leerlingen die de zondags school verlieten ontvingen een Bijbeltje of Bijbelse geschiedenis. Verder werden alle rijkelijk getrac- teerd en ontvingen ze een boek. Er werd een koUecte gehouden voor de' zondagsschool

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4