EIIA^D lEUWJ Gladiolenproefvelden op ons eiland Flakkee Nieuws uit Zeeland ertus Laanveld 2de Blad vrijdag 4 januari 1957 No. 2561 SI. S2, SI •n TransDorL Firma WITVLIET Ttlolniteite Uw maaltijd boeft U niet op te breben Hobaho zet leerzaam project op THANS OOK FOTOHANDEL UIT DE KERKEN NED. HERV. KERKE CHB. GEREF. KERKEN Na de feestdagen weer het werk Nieuwe zorgen De onrust in de wereld Subsidie voor kerkbouw Hoe aangenaam de feestdagen ook jin, toch is het alsof wij voelen dat de 'ewone dagen, de afwisseling van zes Irerkdagen met een zondag, het normale s, 't Past zich toch zo goed bij ons aan. fuist door de normale werkweek is de g een, welkome rustdag. En al is iet niet goed in vadsigheid die dag door e brengen, is het toch ook waar dat de ■ust op de zondag ons lichamelijk ver- [Wikt. Ook deze lichamelijke rust voor nens (en beest) is door God gewild toen Jij rustte van het scheppingswerk. In lun zucht om alle oud- testamentische labbatsviering uit te bannen beroven ijize vooruitstrevende mede christenen ich helemaal van de zondagsrust door lun wandel- en fietstochten, om van de iutoritten maar niet te spreken. Door eze levenspraktijk baant men de weg 'oor het houden van week-ends" en laarvoor zijn weer recreatiegebieden lodig en dat kost bouwland. Dat er nog ;o iets is aJs een Dag des Heeren,dat •ii op die dag naar Zijn Woord hebben luisteren, schijnt bij de opstellers van Ie studierapportien niet bekend te zijn. )t men geneert er zich voor. Het nu ingetreden jaar zal ons voor eel moeiUjkheden zetten. Er is een ijzenslag ingezet waarvan wij de loop tiet belangstelling volgen. De wal zal iet schip wel keren,. Onze persoonlijke 'erwachting van de economische toe- tand van 't land is niet zo rooskleurig. ie tijd zal het spoedig leren en dan is nze vooruitstrevendt mede christenen ;omen. Er is door veel mensen op ruime chaal voorraad van levensmiddelen en Bxtiel in huis gevormd. Men vreesde 'Oor een oorlog en denkt zich dan wat 'eilig te stellen door flink wat in huis e halen. Alsof een nieuwe oorlog zo on- leveer zou zijn als die van 1940 totl945. laar konden wij ons wel zeer in ver- issen, want de strijdmethoden zullen m geheel nieuw en ongekend verwoes- ind zijn. Het ware heel wat beter wan eer wij ons als ellendige al-bedervers laar aan 's Heeren barmhartigheden ergaveu; de schuilplaats des AUer- ogsten is de beste schuilplaats! Daar- uiten doet het ritselen van een blad ons beven. Het valt niet te ontkennen: de wereld zeer beroerd. Wij horen maar van op- anden en aanvallen en toerustingen tot krijg. Zo vervult zich toch Gods oord dat er zullen zijn oorlogen en ge- Mobyl«tl«-Mnbi*dlng«i voor 1W6i t om een proefrit bij MIDDELHARNIS - TELEF.2073 Alle modellen uit voorraad leverbaar ruchtenvan oorlogen. Moge het Gode behagen ons met oorlog niet te bestraf fen. Want het zal dan heel erg zijn. Nederland is niet beter dan Hongarije, hoe moet het de vluchtelingen te moede zijn, zo van huis en haard verstoken ook van de liefste betrekkingen gescheiden; ja het is heel erg, al noemt men dat dan geen oorlog. Er is in het nu verstreken jaar nóg een kwestie in de openbaarheid gekomen dat de gemeenten subsidie gaan geven bij het bouwen van kerken. Dat klinkt heel lief, maar er zitten allerlei scha duwkanten aan. Ik roer het hier maar aan; op de voorgrond zie ik de schat kist van de overheid die toch al zoveel moet dragen en ronduitgezegd in nood verkeert. Dan is er in zulke gevallen toch blijk van geringere offervaardig heid van de kerk zelf, misschien ook wel doordat de regering zo erg zware belastingen heft en de eerste is om ons van onze penningen te ontlasten. Dan is er de schreeuwende duurte van bouw materialen en de steeds stijgende lonen. Daarna volgt de inmenging van de tech nische diensten, die steeds maar weer nieuwe ontwerpen eisen en weer nieuwe tekeningen. Dan gaat de dienst U ver tellen hoe uw kerk er moet uitzien. Het kerkgaande volk heeft altijd zijn eigen kerken en pastorieën be taald. Er staan er zo zeker 13O0 a 1400 in ons land. - Dat moet zo blijven, dat was een blijk van liefde en moed. Thans verlopen sommigen in deze verkeerde re denering; de overheid neemt een groot deel van ons geld af en stelt dan nog hoge eisen aan de bouw, dan moetzij ook maar medebetalen. Dit is echter een verkeerd en gevaarlijk uitgangspunt. Want men berust dan in extra zware be lastingen en legt zich neer bij de staats- voogdij. De kerk heeft de laatste drie Een of twee Renniss blussen dat zuurbranden dadelqk. 'n Uitkomst die Rennies, voor alle lij ders aan Brandend Maagzuur. Zorg steeds ze bij de hand te hebben. Mak kelijk bij U te steken één voor één hygiënisch verpakt nog makkelijker in te nemen, zonder water of wat ook. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. U moet ze in huis hebben, voor Uzelf, voor Uw huisgenoten. eeuwen van de band aan de staat veel verdriet en nadeel gehad. Dat is met de stukken te bewijzen. Zullen we ons nu zelf in het subsidie dwangbuis steken? Of ligt het soms aan de slappe leer die gebracht wordt en de losse levensprak tijk van voorgangers en volk dat er geen geld meer voor nieuwe gebouwen is Ds. Ruitenberg vindt als socialist dat subsidiëren wel goed. In Het, Vrije Volk schrijft hij, dat de overheid bezig is de vermogens te spreiden. Daardoor zijn er minder rijkaards. De kerken krijgen minder. Dat noemt ds. Ruitenberg een gezonde zaak. Ik neem aan dat ds. R. metdeze „ge zonde toestand" het oog heeft op de be- zitspreiding. Dat hij de achteruitgang van de collecten toejuicht mag ik er toch niet uit lezen. 't Is maar hoe gij het ziet, nietwaar? Onze vrijheid, initiatief, offervaardigheid en werklust worden al meer ingetoomd door een overheid, die zich overal mede bemoeit. En om u in haar socialistisch schuitje te krijgen strooit zij met sub sidies. Ons volk mag zich wel terdege reken schap geven van de gevaren die hier komen aansluipen. De kerk moet regeringen als er na 1945 hier te lande gevormd zijn maar op een afstand houden en vrij zien te blij ven in haar beoordeling van het beleid. 1 Waarnemer Uit artikelen over de gladiolenteelt op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilan den en Brabant (voorkomend in HOBAHO) heeft men kunnen lezen dat de kwe kers van gladiolen in deze buitengewesten individueel aan het zoeken zijn naar het hoogste rendement van hun teelt. Zij hebben ontdekt, dat niet iedere varië teit op iedere grondsoort even goed groeit. Om hen bij het zoeken hiernaar zoveel mogelijk te steunen zal Holland's Bloembollenhuis op verschillende plaat sen proefvelden aanleggen, die naar zij vermoedt leerzaam voor alle kwekers zullen kunnen zijn. Bij verschillende besprekingen in die omgeving is gebleken, dat er nu al veel interesse voor dit eKperiment bestaat. Men heeft in het verleden wel eens kunnen lezen, dat het bloeiribollenvak een tamelijk gesloten gemeenschap is, die maar moeilijk iets uit een andere branche overneemt. Er is overal echter te leren en men kan gerust bepaalde methoden uit andere sectoren ombuigen voor het eigen gebruik. Da,arom is het voor het vak nuttig, dat er eens een an dere groep kwekers komt, die niet in een zekere traditie is vastgegroeid. Dit is het geval met de kwekers in de gewes ten beneden de Moerdijk. Men kan zon der overdrijving zeggen, dat zij de me thoden, die zij bij andere teelten toepas sen ook onbewust op de gadiolen over brengen. Basseniyst gevraagd Bij de bezoeken aan vele van deze kwekers en hun verenigingen is het ons opgevallen, dat zij vergelijkingen trek ken met die andere teelten. Zo vroeg men zich af of er geen lijst was van de verschillende gladiolenvariëteiten met be schrijvingen waar zij goed of minder goed groeiden. Zo'n lijst is er van ande re gewassen wel. Graan en aardappelen schijnen goed beschreven te zijn. De kwekers in het zuiden hebben dit énor me voordeel, dat zij hun opbrengsten en de groei vrijelijk met elkaar bespreken. Zij vertellen elkaar, waar en op welke grond zij goede oogsten hebben verkre gen en aan de hand daarvan is men wat wijzer geworden. Beoordeling bloemen „Wat" is over het algemeen niet veel en zij willen meer weten. Dit heeft Hollands Bloembollenhuis aanleiding ge geven te onderzoeken of het mogelijk was proeftuinen aan te leggen. In het verleden heeft men dat al eens igedaan om de nieuwe kwekers kennis te doen nemen van de kleur, vorm en bouw van de bloemen en aren. Ditzelfde zal nu weer worden gedaan. Er wordt dus óp verschillende plaatsen, normaal lever baar opgeplant vaji een vrg groot aan tal handelssoorten. De kwekers zullen dus heel wat variëteiten te velde kunnen beoordelen. Hun soortenkennis zal dus uitgebreider worden. Deze proefvelden zullen dus geen ander doel hebben dan dit. Beoordeling groei Om nu ook enigszins vast te stellen, welke variëteiten op bepaalde gronden wel of niet goed groeien zal op zand, zwarte grond, zavel en klei plantgoed in de maat 4-6 worden opgeplant. Dit zal op verschillende plaatsen worden gedaari en ieder zal dit dus kunnen bij houden. Er zullen per proefveldje twee honderd stuks van ieder soort worden geplant. De oogst zal worden geteld en gewogen en uiteraard zal de uitslag be kend worden gemaakt. Het leverbaar en het plantgoed zullen uiteraard uit dezelfde variëteiten be staan, zodat men van vele factoren op de hoogte zal geraken. Praktijkproeven Pit zijn dus gewone praktijkproeven en, ze zullen ook zo dienen te worden bezien. Zij kunnen de kwekers ten? voor beeld zijn. Bij het simpele noemen van de opbrengstcijfers is men er echter niet er dient nog meer in ogenschouw te worden genomen. De kwekers zullen ook de financiële opbrengsten moeten vol gen en pas aan de hand van hun be vindingen hieromtrent tot een beslissing moeten overgaan. Wellicht zullen zij aan de hand van de ervaringen bij deze proe ven ook in hun eigen bedrijf wat meer gaan proberen. Door deze proefvelden wordt dus de gelegenheid geboden om een jarenlang en moeizaam tasten naar de meest ge schikte grond voor een bepaalde varië teit aanmerkelijk te bekorten. Dit plan staat thans in grote trekken vast. De details moeten nog nader wor den uitgewerkt. We hopen echter zeer binnenkort de plaatsen te publiceren, waar de proefvelden, zullen worden aan gelegd. Wellicht ten overvloede delen wij nog Oud Burgemeester van Budapest in ons land. Ir. Kövago, gedurende 1945-1947 burgemeester van Budapest, bracht verleden week een be zoek aan Nederland om de Hongaarse vluchte lingen alhier te bezoeken. Hij bezocht o.m. het gebouw 's Heerenwegen bij Zeist waar hij zich geruime tijd met de daar vooral jongere vluchte lingen ophield. Ir. Kövago verbleef van 1950 tot half 1956 in verschillende Hongaarse gevangenissen. Tijdens de opstand werd hij door de revolutionairen be vrijd en door Nagy we derom benoemd tot bur gemeester van Budapest Toen na enkele dagen de Russen met groot ge weld terugkeerden vlucht te Ir. Kövago naar het vrije Oostenrijk. mede, dat iedere gladiolenkweker deze proefvelden kan bezoeken. Men moet deze zien als voorlichting aan de nieuwe kwekers, omdat men in deze tijd zo goedkoop «mogelijk dient te werken,. De juiste rassenkeuze zou men hiervan de basis kunnen noemen. Reeds eerder schreven wij over de noodzaak om meer te doen dan praten over de stijgende kosten en zo goedkoop mogelijk werken, omdat wij er van over tuigd zijn, dat slechts op deze wijze een zekere welvaart kan worden geschapen en behouden. Plaats van de proefvelden. We kunnen nu reeds mededelen d3.t de plaats van verschillende proefvelden reeds kon worden vastgesteld. Het zijn op Goeree-Overflakkee op de tuinen van de heren J. Mierop Wzn., Dorpsweg 49, Ouddorp; P. I>. Sieling op de tuin bij de boerderij van de heer J. Roodzant onder MeUssant; F. Tuns, Molenweg 11, Tuin Langeweg tussen Oude- en Nieuwe Ton- ge. Tholen, Zuid-Beveland en Walcheren. In verband met de ruilverkaveling Is het nog niet mogelijk de preciese ligging op te geven. De proefvelden zullen wel koinen op voor ieder gemakkelijke be reikbare plaatsen en wel op Tholen, om geving Stavenisse; Zuid-Beveland, om geving Kwadendamme; Walcheren om geving Vrouwepolder. In Brabant op de tuinen van de heren; J. Rademakers, Langeweg in Kruisland en P. V. d. Weyden, F^piaart. Beroepen te Kockengen J. v. d. Haar te Waddingxveen; De Bilt J. H. Cirkel te Woudenberg; Wijk bij Heusden, J. v. Drenth te Ooltgensplaat. Bedankt voor Waddinxveen en Ooster- wolde J. H. Cirkel te Woudenberg; Tér Aa J. Spelt te Dinteloord. Ds. E. v. Asch f. Vrijdag j.l. overleed na een korte ongesteldheid, de op ons eiland zo bekende en om zijn persoon geliefde oud-predikant van Sommelsdijk Ds. E. van Asch. Hij werd geboren in 1888 en werd in 1918 cand. In 1919 werd hij te Babyloniënbroek in 't ambt be vestigd. In 1921 vertrok hij naar Daarle welke plaats in 1928 met Arnemuiden verwisseld werd. 'Op 22 maart 1931 deed hij zijn intrede in Sommelsdijk, welke gemeente hij tot zijn emeritaat 1 april 1954 gediend heeft. Daarna vestigde hij zich in Driebergen. Ds. C-Streef kerk f Na enige tijd ge leden door een ernstige hartaanval te zijn getroffen, overleed ds. C. 'Streefkerk te Sprang. De overledene bereikt de leeftijd van 51 jaar. Candidaat geworden in 1937, verbond hij zich datzelfde jaar aan zijn eerste gemeente Brandwijk, om in 1946 naar Èmst te vertrekken. In 1950 werd de roeping naar Sprang opgevolgd Dit werd zijn laatste standplaats. GEBEF. KERKEN Beroepen te Hattem C. Baumfolk te Oostwold; Aangenomen naar Kantens H. Star- renburg, cand. te Amsterdam; Oude Mirdum R. Petersen, cand. te Amster dam; Zaltbommel J. Jelsma, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Hazerswoude W. Wie- ringa te Bleiswijk. Beroepen te Ulrum P. van Marnun te Nieuw Amsterdam; Zwijndrecht M. Tanis te Urk; Rotterdam-W. N. de Jong te Katwijk; Deventer W. Velema te Eindhoven; Opperdoes C. v. d. Weele te Leiden. Bedankt voor Delft M. Vlietstra te Eemdijk. Beroepen naar Toronto J. Tamminga te Chatham (die dit beroep aaimam) Chatham J. Geels te Haarlem; Aldergro- ve M. V. d. Klis te Zierikzee; Red Deer J. Geels te Haarlem. Prof. G. Wisse schrijft in ,,De Wekker" iets over de televisie. Hij noemt dit „de kijkkast van satan en is van mening dat bioscoop, televisie enz., een zinloos, fut- loos, activiteitloos en geestverlamd ge slacht kweekt". In Amerika werd voor de televisie in één week vertoond; 4 inbraken; 10 dief stallen; 2 vergiftigingen; 2 zelfmoorden en 91 moorden. Als er (neem het aan) nog eens iets goeds te bekijken valt, wat zal er dan van dat goede achter blijven, als het in de overtreffende trap door al zulk afschuwelijks aanlokkelijk( moet gemaakt?" GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam en Wagenin- gen H. V. Gilst te Dirksland. AangenoMien naar Genemuiden C, He- geman te Sioux Center <U.S'.A.) Ds. J. C. Wielhouwer f Te Grand Rapids is in de ouderdom van 80 jaar overleden ds. J. C. Wielhouwer, em. pred der Geref. Gemeenten. Ds Wielhouwer was aanvankelijk Ned. Herv. en is in die periode nog werkzaam geweest op ons eUand als godsdienston derwijzer in de Langstraat. In 1906 vertrok hij naar Paterson, en in 1915 verbond hij zich aan de ge meente Grand Rapids, waar hij tot aan zijn emeritaat werkzaam was in 1944. De laatste jaren, was ds. Wielhouwer ge heel blind. ST. ANNALAND Benoeming. Onze oud-dorpsgenoot, de heer H. Kalle, onderwijzer aan de Pe trus Dathenusschool te Rotterdam, is met ingang van 1 april 1957 benoemd tot onderwijzer aan één der scholen van de Ger. Gemeente te Rijssen i(Overijsel) Bietencampagne ten. einde. Hoewel wel wat later dan gewoonlijk, is er aan de bietencampagne alhier ook dit jaar weer een einde gekomen. Was men het vorig jaar door de gunstige weersom standigheden vlugger en tevens gemak kelijker klaar gekomen, dit jaar wer'cte de weersgesteldheid niet zo mee, getui ge de vele regens en de weinige zonne schijn. Stond het aanvankelijk met het ge halte er niet zo best voor, uiteindelijk is het toch nog meegevallen. Misschien, dat het gemiddeld niet komt aan de suiker- gehalte van 50 jaar geleden (toen was het 16.4%), maar heel ver beneden ligt het van 't jaar toch niet. En daarom is men over het algemeen genomen toch wel tevreden zowel wat de opbrengst als wat gezien de verwachting de sui kergehalte aangaat. In totaal werd alhier aan bieten gewo gen en via de haven verscheept voor de: Vereen. Coöp. Suikerfabriek Dinteloord 5.657.357 kg (Vorig jaar 5.801.159 kg) Centrale Suikerfabr. Mij Steenbergen 2.726.228 kg (Vorig jaar 3.037.089 kg); Puttershoek 3.340.507 kg (Vorig jaar 3.237.249 kg.) In 1956 dus totaal 11,724.092 (Vorig jaar totaal 12.075.497 kg). Voorlopig bestuur. Tijdens een, dezer dagen gehouden bestuursvergadering van de alhier onlangs opgerichte afde ling van de Landbouw Jongeren Ge meenschap werden de functies door het toen voorlopige bestuur alS volgt ver deeld: A. J. Scherpenisse voorz.; A. Kramer, vice-voorz.; P. J. van Popering secretaris; T. van Bendegom penning meester en M. den Engelsman algemeen adjunct. Het ligt in de bedoeling om be gin deze maand een eontactavond te be leggen. Voor de G.Z.B. De door de correspon dent van de Geref. Zendingsbond alhier gehouden rondgang heeft over 1956 aan contributies van -^e 199 leden opgebracht 353.Tevens kwamen er voor boven genoemd doel 353 giften, binnen met een totaal van 299.De kalenderverkoop bedroeg 330.Na aftrek der verschil lende gemaakte onkosten werd zaterdag 29 december in totaal aan de G.Z.B, een bedrag van 942.overgemaakt. VERVOLG VERHAAL VEOtüïv VAN door HERMAN NOORMAN ^6 klok in het nabije dorp laat zes gen horen. De lui op de akker houden "^et het werk. Jelle Laanveld ook. Hij ^ïin Zoon Piet verzamelen de werk- ê®i en bergen die op in een schuur- fet op het land staat; morgen komt *'w een dag. En dan gaan ze de over en betreden de landweg, die 'de boerderij leidt. De hof van Se- nster. jaren is Jelle er vaste arbeider en zodra was Piet zover, dat hij van Ooi kon, of hfl ging ook naar de boer waa afgesproken. ,Sevenster mag J^aanvelds gaarne lijden. Eenvoudige, We mensen. ''^le gezin: vader, moeder, drie """s, twee meisjes. Nu ja, die ene i 'S vvat onverschillig. De boer neiia niet op de boerderij willen Maar... daar is ook geen kans "i_want Bertus... ""6 kunnen wel* doorlopen", meent 1 heeft gelijk: wat zullen ze nog op "Wilerij doen? De boer weet, dat 't 6 uur is. Voor de volgende dag behoeft niets te worden afgesproken. Hetzelfde werk. Tot het klaar is. Over een paar dagen. Maar Jelle Laanveld wil er niets van weten. Sinds jaar en dag is hij gewoon even aan te lopen, om te zeggen, dat hij huiswaarts keert. Hij vindt: dat be hoort zo. Soms is de boer niet thuis: dan deelt hij het de boerin mede. Maar thans is het anders Jannemie, de meid, verteld, dat èn de boer èn de boerin weg zijn. Naar Wageningen, op bezoek bij de broer van de boerin. ,,Tot morgen, Jannemie", zegt Laan veld. Piet is bij,.het damhek blijven staan „In orde", antwoordt Jannemie. Veel woorden gebruiken deze mensen niet. Dan sjokken vader en zoon verder naar hun huisje aan de zoom van het bos, v/aar moeder wacht met het eten: voor de tweede maal aardappelen, wat brood toe. Een paar andere arbeiders sluiten zich bij hen aan, maar die moeten spoedig een andere richting uit. In het bos klinkt geritsel: een heer nadert op de fiets, die, als hij het twee tal ziet, stopt en afstapt. „Hé, Laanveld, goed dat ik je ont moet. Ik wou wel eens met je praten, vandaag of morgen. Wanneer schikt het dat ik kom aanlopen?" „Ik wil wel naar meester komen", zegt Laanveld. „Ja, dat kun je begrijpen. Op de fiets is het voor mij een kleinigheid. Je hebt flinke dagen achter de rug. Dus van avond of morgenavond". Het schikt Jelle het beste die avond. Nu, dan zal meester Meier komen. Ja, ja, Laanveld heeft het al begrepen: ze moeten eens over Bertus praten. Dat wordt dan afgesproken. „Wat zou meester hebben?" vraagt Piet een beetje nieuwsgierig. Hij gaat zich al voelen: zestien jaar, asjeblieft. En Bertus is er nog geen veertien. Hij mag wel iets weten van wat er te ge beuren staat met zijn broer. Ze zitten er thuis allemaal mee. Want die Bertus, dat is een rare snuiter. Die heeft er nota bene het land aan ,dat vader landarbeider is. En hij verklaart Piet voor dom, dat die ook op het land werkt. Je kunt veel beter brood verdie nen, ho even. De boer profiteert van je. Betalen doet-ie niet. a, ja, dat zegt die snaak! „Ik weet het niet", antwoordt Laan veld. Hij weet er wel iets van, vermoedt althans wat. Maar wat meester wil... Zwijgend gaan ze verder en komen thuis. Neen, Bertus is er niet. Waar zit die nu weer? Ze moeten eten. Hij behoort op tijd thuis te zijn. Tussen het hoofd van Laanveld komt een rimpel. Janna weet te vertellen, dat zij hem gezien heeft op de wagen van Lemaire. O, dat zal wel. Als Bertus kans ziet, scharrelt die in de pakhuizen van Lemaire. Laanveld ziet dat liever niet. Hij heeft niets tegen Lemaire, maar de man is niet alleen een puur ongelovige, hij kan soms spotten ook en niet mis. Dat mag Jelle niet horen. En Bertus? Voor de jongen is het helemaal niet goed. Die staat toch al niet vast in zijn schoenen. Hij heeft eens tegen Piet gezegd: ,,Je mot nie alles gelove, wat er in de biebel staat". Dat zegt een jongen van Jelle, die op school gaat bij meester Meier. Zijn vrouw heeft toen gezegd: „Je mot dat nie zo ernstig opvatten. Jongens- praat". Allemaal goed en wel, maar waar heeft die jongen het weg? Vast eni zeker afkomstig van Lemaire. t O zo, heeft Janna hem op de wagen van Lemaire gezien? Nou, dan komt hij vooreerst niet thuis, reken maar. Ze zullen dus gaan eten. Het valt mee. Halverwege het maal verschijnt Bertus. Hij is anders dan de anderen. Het boerentype is in hem niet te vinden. Hij heeft fijne trekken en zijn ogen blikkeren slim in het rond. „Als je tien minuten later gekomen was, had je de hond in de pot gevonden" zegt z'n vader. ,,Je dient op, tijd te zijn". Bertus mompelt zoiets van: de tijd niet geweten maar die verontschuldi ging baat hem niet. „Je kunt op de klok kijken", meent zijn vader. Dat is het eind van alle tegenspraak. En Bertus spreekt ook niet meer tegen: hij valt op het eten aan. „Zou je eerst niet bidden?" vraagt moeder met zachte stem. O ja, dat zou hij glad vergeten in de veraltereerdheid van te laat komen en na de schrobbering van vader. Haastig vouwt hij de handen en prevelt een ge bed. Als vader de bijbel pakt, is hij klaar met eten. Je snapt niet, waar hij het zo gauw doet verdwijnen. Kauwen is zeker bij hem een vreemd woord en een even vreemd begrip. „Meester wil^eens met U praten", zegt hij. „Ik moest..." ,,'k Weet er al van Bertus. Onderweg hebben we de meester gezien. Hij komt vanavond". „Ik wil niet doorleren", zegt Bertus beslist. Hij geeft er mee te kennen, te weten of te begrijpen, waarom meester komt. „We zuUen eerst eens horen, wat mijn heer Meier te zeggen heeft", merkt vader bedaard op. „En dan praten we nog wel eens, jongen. Je moet niet zo heetgebakerd zijn". 't Is vreemd, maar altijd is er homme les met Bertus. De anderen lopen in het gareel, al is er weleens iets mee, natuur lijk. Maar Bertuser gaat schier geen dag voorbij, of vader, vooral vader, moet dwars tegen hem ingaan. Moeder houdt zich meestal op de vlakte. Zij meent, dat haar man het alleen wel af kan. Soms komt het voor, dat zij voor de jongen in het krijt treedt Zeker, Bertus is er één, om op te letten. maar Jelle mag niet de pik op hem heb ben; dat mag ook weer niet. Jelle knapt zich wat op. Dat gebeurt anders alleen zaj^erdagsavonds, want meestal werkt hij nog zo'n beetje op zijn eigen stukje land in de buurt van het huisje, als zijn eigenlijke dagtaak is af gelopen. Maar straks komt meester Mejer. Dan behoort hij er netjes uit te zien. Om half negen is 't zover. Mijnheer Meier wordt in het mooie vertrek gela ten. Zo hóórt 't. De man zou liever bui ten gezeten hebben nu het zo'n heerlijke zomeravond is. Het hooien is al enige tijd afgelopen. Nog even, dan slaan de scherpe sikkels of de messen van de machine door het koren, dat te rijpen staat. Dan zou Jelle geen tijd hebben, om meester te ontvangen. 7,^ werken dan, evenals in de hooitijd, zo lang het kan, dat is soms half tien. Ja, ja, je moet de tijd uitkopen. En als hetmooi weer is, dan moet de boel binnen, alvorens de wolken donkeren en de regene loslaten. (Wordt vervolgd) ABONNEERT TT OP EILANDEN-NTEUWS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 3