'lAJ^M. OUDE GEN EVER INGEZONDEN Nieuws uit Zeeland Nieuwe verbindingsweg Poortvliet-St. Annaland gereed Diekhuusnieuws Zestons vrachtwagen beladen met acnt tons DuIIaozer aook van veer boot in tramnaven Hellevoetsluis BESPREfdNG De noodlottige brand te Ouddorp Plaatselijk Nieuws ^ÊJRÏkAANSE vrijdag 7 decemebr 1956 „EI LANDEN-NIEUWS' Bladz. 3 Hoe zijn wij allen, die door de een of andere omstandigheid kennis namen van het droevig gebeuren, waaronder padmos bij de uitgebroken brand op zijn (joerderij, is verongelukt, geschokt ge morden. Wij zien, als buitenstaanders, zulks als een droevig gebeuren, doch Icunnen in geen enkel opzicht benade- jen, welk een leed en welk een ver schrikking zich daar ter plaatse in een itort ogenblik hebben afgespeeld. Wij loinnen gaan raden, onder welke om standigheden Padmos de dood heeft ge vonden, doch nimmer zal hier een op lossing verkregen worden, omdat de mond van hem, die een desbetreffend antwoord kan geven, voor eeuwig ge sloten is. Hoe het zij, wij moeten aannemen, ^at Padmos, zonder met de gevaren, welke verbonden liggen aan het betre den van een in brand geraakte beslo ten ruimte, tot de daad is overgegaan en te trachten van zijn vee nog te red den, wat mogelijk was. Op zichzelf een zeer prijzenswaardige daad, doch onver antwoordelijk, gezien de wijze, waarop hij dat gedaan heeft. Een en ander,geeft mij dan ook aan leiding, in het algemeen belang enige vfenken te geven, welke er toe kunnen bijdragen, onge^Uen bij brand zoveel als mogelijk is, te voorkomen. Tengevolge van de in een brandende besloten ruimte heersende rookontwik keling, bestaat het directe gevaar voor bedwelming, voor degenen, die zich daarin begeven, d.w.z. het gevaar van het verliezen van het bewustzijn, waar door men ten dode is opgeschreven, in dien niet is zorggedragen voor voldoen de bescherming. Eis is, dat men nooit een brandende besloten ruimte betreedt, zonder verbinding te hebben met iemand, die als redder in nood kan op treden. Om deze verbinding te verze keren, draagt degene, die de brandende besloten ruimte betreedt een lang touw, goed vastgeknoopt om zijn middel, ter wijl de redder, die zich bevindt in de deuropening, het andere eind van dat touw vasthoudt, ten einde bij een even tueel optredend gevaar, de in moeilijk heden geraakte persoon, onmiddellijk naar zich toe te kunnen trekken. Men dient daartoe er voor te zorgen, dat tijdens het verblijf van de betrokkene in meerbedoelde ruimte, het verbin- dingstouw strak wordt gehouden, met de hand zowel door degene die buiten staat, als die binnen is. Wordt deze strakheid verbroken, is het tijd om in te grijpen, dus trekt men de persoon in kwestie naar zich toe. Ten einde de invloed van rook op de ademhalingsorganen enigszins te be perken, draagt men een natte doek voor de mond, vastgeknoopt aan het ach terhoofd. Afdoende is dit natuurlijk niet, doch helpt wel enigermate. Er zij echter op gewezen, dat het betreden van stallen waarin zich paar den en koeien bevinden, bij brand on der alle omstandigheden zeer gevaarlijk is. Naar het instinct zijn deze dieren be wust van het gevaar, waarin zij verke ren, zijn uitermate onrustig, rukken, springen en slaan naar alle kanten, ten einde het vege lijf te trachten te red den. Met het oog hierop ios uiterste voor zichtigheid geboden en doet men wijs, indien de aard van de in zo'n stal heer sende toestand ernstig is, deze niet te betreden en de deuren, hoe pijnlijk dit ook mag zijn, maar te sluiten en de dieren aan hun lot over te laten. Open nimmer een deur, waar achter een ruimte in brand staat en die deur naar binnen open gaat, zonder dekking te zoeken, omdat de vlammen aan de bovenzijde van de deur met kracht naar binnen zullen slaan. Plaats de knie te gen de deur, buk zo laag dat het hoofd zich bevindt bij de kruk van de deur en open deze heel voorzichtig, lang zaam, opdat bij het minste gevaar die deur weer gesloten kan worden. Nu zijn er nog verschillende andere gevaren, welke aanwezig zijn bij het betreden van brandende besloten ruim ten, wij zien b.v. op het lopen op zol ders, trappen enz. in verband met de invloed van brand op bouwconstruc tie, gevaar van elektr. geleidingen enz. doch ten deze behoeven geen wenken te worden gegeven, omdat hierbij de competentie (bevoegdheid) van de brand weer optreedt, welke beschikt over af gerichte manschappen, dus ter zake kundig zijn. G. W. CARON, Hoofdinstructeur Bescherming Bevolking. Ouddorp (Z.H.), 4 dec. 1956. BRUINISSE Mosselverzending. In de maand no vember was de mosselverzending be vredigend, zoals ook blijkt uit de cij fers van de verzending door Bruinisser kwekers. Van de percelen uit de Wad denzee werden afgeleverd 23350 tonnen, van de Zeeuwse Stromen nog 1450 ton nen. Totaal dus bijna 25000 tonnen. Badinrichting. Het aantal baden in fe Bruinisser badinrichting neemt toe, Werden in oktober 654 baden genomen, in november was dit getal 762. Toch is de verhouding wanneer men een en an der vergelijkt met een gemeente als Ouwerkerk, nog zeer in het nadeel van Bru. Slachtvergunningen. In de maand november werden ter gemeentesecreta- tie van Bruinisse afgegeven 48 slacht vergunningen varkens en 6 slachtver gunningen runderen. ~- Bieten campagne. De bietencampag ne moet op voorschrift van de suiker fabrieken op 18 december zijn geëin digd, dat wil zeggen dat op deze datum 'ie laatste bieten moeten zijn ver scheept. Voor wat de contracten met de fabriek te Stampersgat betreft zullen de verschepingen via de haven van Bruinisse waarschijnlijk deze of begin ^Igende weken eindigen, maar de voor '^ttershoek verbouwde suikerbieten 2uUen wel de laatste dag, die gesteld is npdig hebben, voornamelijk omdat de Kilo opbrengst vooral iii de polder Vier Jhr. Mr. A. F. de Casembroot verrichtte de officiële opening. PoortvUet en St. Annaland hebben thans een sublieme verbindingsschaliel. „Vroeger was het een doolhof, waar je niet uitkwam", aldus de commissaris Op de scheiding van de gemeente Poortvliet en St. Annaland, bij de boer derij Steil Aprel, een overzichtelijke plaats, waar de zeven torens van het eiland Tholen duidelijk te zien zijn, heeft de commissaris der Koningin in de Pro vincie Zeeland, jhr. mr. de Casembroot vrijdagmiddag 30 november in aanwe zigheid van. een groot aantal genodig den de nieuwe verbindingsweg tussen St. Annaland en Poortvliet geopendi Op de traditionele wijze: met het doorknip pen van een wit lint, waartoe de eerste burger uit de Proviijcie van mej. Corrie Verslula, dochter van de Middelburgse Aannemer, die dit werk heeft uitgevoerd de schaar kreeg aangeboden. De voorz. van de agrarische subcom missie, ir. M. A .Geuze, die een wel komstwoord sprak, vertelde o.m., dat door deze nieuwe sublieme verbindings schakel de afstand tussen St. Annaland en Poortvliet met 2400 meter of te wel 30% is verkort. Hij wees voorts op het feit, dat in de omgeving acht nieuwe bedrijven zijn ge projecteerd (een aantal, dat waarschijn lijk verdubbeld kan en zal worden), die alle van deze weg gebruik kunnen ma ken. Hij sprak voorts een woord van dank tot allen, die bij dit werk betrok ken waren geweest, memoreerde, dat de werkzaamheden in april waren begon nen en dat de weg in oktober berijdbaar was en feliciteerde het eiland Tholen, de gemeenten en vooral de agrarische be volking met deze nieuwe aanvsónst. Vroeger dooUiof. Jhr. de Casembroot noemde het een goede gedachte van de Herverkavelings commissie om deze weg te laten verbe teren en zei zeer verheugd te zijn, dat de weg op een klein stukje onder de ge meente Poortvliet na gereed gekomen is. „Het zal ongeveer 35 jaar geleden zijn, dat ik op een Thools karretje door de Welhoek reed. Ik had toen niet durven dromen, dat ik hier nog eens een weg zou mogen openen", aldus de commissa ris, die onder, grote hilariteit opmerkte, dat je daar vroeger in het donker beter niet kon rijden. „Het was een doolhof en je kwam er niet uit...", zo zei hij. Burg. W. J. van Doorn van Poortvliet die nadat de commissaris de plechtigheid had verricht op de hem eigen wijze, stak eveneens zijn vreugde evenmin on der stoelen of banken. Hij noemde deze weg zeer belangrijk voor.de ontwikke ling van het Thoolse land en sprak de hoop uit, dat deze „ontsluiting" zal mogen bijdragen tot groei en bloei van Tholen. Een schone wens. Ir. M. A. Geuze besloot de plechtigheid met het uitspreken van een schone wens hij zei onder meer te hopen, dat met het gereedkomen van deze weg de mogelijk heid geschapen is, voor een verbinding in het kader van het delta-plan tussen St. Annaland en St. Philipsland, waar door Tholen en St. Philipsland zullen worden verboden. Maar dan zodanig, dat van de nieuwe geprojecteerde haven van St. Annaland, waarvan het ontwerp is goedgekeurd, gebruik zal kunnen worden gemaakt. Na afloop hiervan werden de genodig den op het gemeentehuis te St. Annaland ontvangen, waar burg. van den Bos eveneens enkele vrome wensen deed en waar velen voorts het woord hebben ge voerd.! Tot de aanwezigen behoorden o.m. aUe leden van het college van Ged. Staten (met uitzondering van mr. dr. A. J. J. M. Mes), de voorz. van de Herverkave ling Zeeland mr. A. J. van der Weel, de secretaris van de agrarische subcommis sie, dhr. W. van Winkel, die tevens hoofd is van het bureau uitvoering her verkaveling, de burgemeester van de gemeente St, Maartensdijk, Stavenisse en Oud-Vossemeer, benevens vele verte genwoordigers van waterschappen op het eiland Tholen. WENNEKER EXTRA ZACHT EN BELEGEN Bannen, veel hoger was, dan aanvan kelijk was berekend. Weer een granaat gevonden. Dat in de grond onder het straatoppervlak van Bruinisse nog steeds surprises verbor gen zijn in de vorm van niet ontplofte granaten uit de januari-dagen van 1945 bleek deze week, toen in de Verlengde Poststraat voor de woning van de heer Jac. Goudzwaard, bij het aanleggen van de nieuwe riolering weer twee van de ze oorlogssouvenirs van ruim 10 cm doorsnee werden gevonden. Geslaagd. Zuster van den Berg Fd. geboren te Bruinisse, werkzaam in het Ooglijders gesticht te Rotterdam, slaag de aldaar voor het diploma Ziekenver pleging. Eerder behaalde zuster van den Berg haar diploma E.H.B.O. Hongaarse lectuur. Voor de Honga ren in het Kamp Stoofpolder te Brui nisse is Hongaarse lektuur (tijdschrif ten etc.) aangekomen, ook zullen Hon gaarse bijbels worden verstrekt. Voor het vertonen van films is een ingenieuze oplossing gevonden. De films zullen eerst worden vertoond, voor de tolk die dan bij de film een Hongaarse tekst zal uitspreken, die op de wire recorder wordt vastgelegd. Zo zullen deze films dan aan de anderen worden vertoond, als eerste een film over de haringvangst en over het Hol landse polderland een en ander welwil lend verstrekt door de Amerikaanse am bassade. Burg. stand over de maand nov. '56 Geboren: Lena Maria Jannetje d.v. G. Noorthoek en N. J. van den Bos; Pieter Lieven, zoon van M. K. Krepel en G. J. Onderdijk; Cornelia, dochter van K. A. Lemson en S. de Ronde; Cornelia Wilhelmina dochter van M. C. van Hekke en P. Berrevoets; Leendert Abraham, zoon van A. Bolle en H. H. Deurloo; Anna Theresia Maria dochter van J. C. Bleijendaal en A. W. M. Bruijns (salonwagen Pr. Wilh. laan.) Gehuwd: C. Hoogerwerf 24 jaar j.m. en M. C. Bolier 21 j., j.d. Geboren te Zierikzee: Stoffel, zoon Jac. de Waal en P. K. de Waal. Overleden: Christina Elisabeth Jume- let 72 jaar, echtgenote van Leendert Otte; Anthonia Cornelia Haeck 87 jaar, weduwe van Engel van Veenj. Ingekomen: M. P. de Pree uit 's-Gra- venpolder. Vertrokken: J. L. Bolier en echtg. naar Oosterland. Ijsbaan. Vrijdagavond hield de ijs- vereniging „Nooit gedacht" alhier haar eerste officiële vergadering, nadat dit jaar februari een voorlopig bestuur was gekozen. Dit voorlopig bestuur werd nu voor zover de leden waarvan niet zijn ver huisd of zich hebben teruggetrokken, definitief gekozen en het bestaat thans uit de heren P. L. Krepel, M. C. van Weele, A. Jumelet-Haeck, M. Jumelet- Jumelet, M. Jumelet-Kleppe, M. Dorst en B. F. J. Brilman en de dames: Mevr. de Gruijter-Jumelet en M. Janse. Statuten en hulsh. reglementen wer den voorgelezen en vastgesteld. In het vervolg zullen leden van de IJsvereni ging kenbaar aan hun contributiekaart apart rijden, terwijl ook aparte banen zullen worden aangelegd voor beginne- hngen en sleetjesrijders. Het grote vraagstuk blijft echter een geschikte ijsbaan. Dhr. Krepel, die de leiding van de ver gadering op zich had genomen, meende dat men pas aan een geschikte ijsbaan zou kunnen komen, waimeer de haven van Bruinisse zou 2ijn afgesloten en niet meer als haven dienst zou doen. Anderen, die de verwezenlijking van de nieuwe havenplannen nog in een zeer ver verschiet zagen, wilden zo lang niet wachten en bepleitten een andere oplos sing, die meer direct te verwezenlijken zou zijn. Het aanleggen van een ijsbaan, op water doorlatend gewoon bouw- of wei land bleek echter evenmin eenvoudig en zou volgens deskundigen niet te verwe zenlijken zijn. Kinderpostzegels. De opbrengst van de verkoop van kinderpostzegels was, te Bruinisse 514.Hiervan verkoch ten de leerlingen van de Openbare School voor een bedrag van 381.en die van de Chjr. School voor 133. Een smakelijke verrassing. De ge zamenlijke middenstanders deelnemers aan de Winkelweek hebben het publiek een zeer aangename en, smakelijke ver rassing bereid. Door een aantal vlugge meisjes en vervoerd door de auto van zuivelhandelaar C. Bolijn, werd huis aan huis een half pond Zeeuwse specu- laas verzorgd. Hollandse les aan Hongaren. Door het Hoofd der Chr. School de heer B. F. J. Brlimann wordt aan de in het kamp Stoofpolder verblijvende Honga ren Hollandse les gegeven. ST. ANNALAND Mej. G. Knuist nam afscheid Na ruim zeven jaar verbonden te zijn geweest als onderwijzeres aan de school met de Bijbel alhier, nam mej. G. Knuist vrijdagmiddag afscheid van de leerlin gen en van het bestuur en personeel der school. Daartoe was een samenkomst belegd in het schoolgebouw, waar alle leerlingen in twee lokalen waren samen gekomen met nagenoeg het gehele be stuur en met het personeel. De voorz. van het schoolbestuur, dhr. P. Quist sprak namens het bestuur waarderende woorden voor alles, wat mej. Knuist gedurende ruim zeven jaren voor de school gedaan had. Hij wees er voorts op, dat allen spijt hadden, dat ze vertrok hetgeen wijst op een goede ver- standhoudlng^ Dhr. C. van Winkelen sprak de schei dende onderwijzeres toe namens het per soneel. Vervolgens lazen twee leerlingen uit de vijfde klas een gedicht voor, waarin tot uitdrukking werd gebracht, hoe grote plaats deze onderwiözeres in de kinderharten had. Tenslotte sprak het hoofd der school dhr. Chr. Kalle woorden van dank voor hetgeen zij op school ge daan had. De scheidende onderwijzeres mocht verschillende cadeaux in ontvangst ne men, zoals een vulpenset, een driedelige cassette en nog verschillende andere mooie cadeaux, waarvoor de scheidende onderwijzeres ontroerd dankte. Hierna werden alle kinderen nog getracteerd. Mej. G. Knuist is nu met ingang van 1 december verbonden aan een school met de Bijbel te Veenendaal. THOLEN Zondagsdienst artsen op 8 dec. 1956 Voor de gemeenten Tholen, Poort vliet, Oud Vossemeer, Nieuw Vosse- meer en St. Philipsland hebben zondag dienst dr. P. J. Duinker te Tholen, tel, 40 en dr. J. Menger te St. Philipsland, tel. 20. Hoogwater in de week van 8 t.m. 1& dec. 1956. Zondag v.m. 7.47 uur en n.m. 20.12 uur; maandag v.m. 6.30 uur en MIDDELIHARNIS Bedankt. De beroepen predikant Ds. J. C. Stelwagen van Hillegersberg heeft voor het beroep naar de Herv. Kerk al hier bedankt. St. Nicolaasfeesten. Vanavond zijn de laatste St. Nicolaasfeesten voor de clubleden. Om 7 uur de jongensclubs van de heren Verbiest, van Es en v. d. Nieuwendijk (half 7 clubs); om 8 uur de jongensclubs van de heren-Verbiest, Guilonard en Verolme (8 uur clubs). Hierna kan de Sint nog net de laatste boot pikken naar de overkant, om via Rotterdam de reis naar Spanje weer terug te maken. Jeugdleiderscursus. Het vertonen van plaatjes en beeldstroken is een ge liefde activiteit in het Jeugdwerk. De projector waarmee deze tegenwoordig vertoond worden is wel wat ingewikkel der en duurder dan de ouderwetse to- verlantaam. Maandagavond zal de heer Brouwer, leraar aan de techn. school, ons het één en ander over de werking van de projector en het gebruik ervan vertellen. Daarna gaan we het gebruik ervan ook zelf in praktijk brengen. Het tweede deel van de avond wordt be steed aan gezelschapsspelen. Daar is het nu weer de tijd voor om thuis of op de club, in de vereniging of op school ge zelschapsspelen te doen. Uitslag moederclubprijsvraag. De prijsvraag voor de moederclub is deze maand gewonnen door Mevr.-Wiel- houwer. Enkele Ring 67, Sommelsdijk. Promotie. De wachtmeester Ie klas E. Kamerbeek alhier is met irigang van 1 januari a.s. benoemd tot opperwacht meester der Rijkspolitie. Kerkdienst. Dinsdag 11 dec. a.s. des avonds 7 uur, hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. H. van Gilst van Dirksland. De Hongaarse koningin in Middelharnis Ten bate van de actie „Hulp aan Hon garije" wordt de mooie Cefa-film „Ma ria Theresia" gebracht. Dit is een rol prent in kleuren over het bewogen le ven van deze aartshertogin van Oos tenrijk en koningin van Hongarije. Ver toning er van vindt plaats in de gym- nastiekzaal van de Rijks H.B.S. te Mid delharnis op zaterdagavond 8 december om 6.45 en 9.15 uur. Leeftijd 14 jaar. Toegangsprijs 1.waarvan de netto opbrengst ten( goede z'al komen aan gi- ri 999: Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse volk. Kaarten aan de zaal verkrijgbaar, vanaf 6.15 uur nam. 8 de cember. Voorfilm: „/Vier princessen groeien,' op". SOMMELSDIJK Postkantoor. Om gezondheidsrede nen is aan de heer C. van Beek alhier eervol ontslag verleend als postagent te Sommelsdijk, met ingang van 1 de cember j.l. In zijn plaats is op diezelfde datum zijn dochter tot postagente benoemd, mevr. L. de Vrij-v. Beek, v.h. apothe kers-assistente te Dordrecht. DIRKSLAND Beroepen. Ds. H. v. Gilst heeft een beroep ontvangen naar de Ger. Gem. te Werkendam. MEJLISSANT Verbeterd bericht. Betreffende het on geval met de tractor van wed. Struik werd ons nader bericht, dat de stuur- stang uitpikte en daarom de tractor met aanhangwagen van de dijk reed. Van in brand vliegen was geen sprake en de schade viel mee. Het gebeurde om half elf en om 1 uur reed de tractor weer. Betreffende het bericht brand gladi- olenschuur dekt verzekering de schade. OUDDORP Damnieuws van dam- en schaakclub te Ouddorp 26 nou. Afd. 1. Jac. West hoeveKI. Tanis 20; D. SperlingKr. Verhage 2—0; A. Meijer—G. v. d. Bok 11; G. Tanis—P. van Dam 2—0. Afd. 2. L. Moerkerk—E. de Jong 0—2 Kom VerduijnKom Tanis O2; Kom BreenC. Akershoek O2; K. Verduijn G. van Dam 0—2. 3 dec. afd. 1: A. MeijerJac. West hoeve O2; Kr. WesthoeveKI. Tanis 2—0; Kr. Verhage—G. v. d. Bok 0—2; D. SperlingP. van Dam O2. Afd. 2: Kom Tanis—G. van Dam 2—0; Kom Breen^E. de Jong O2; Jac. Meijer—C. Akershoek 20; Kom Ver dijnL. Moerkerk 20. Goed zo Kom Verduijn, zo maar doorgaan en flink studeren! NIEUWE TONGE Burg. Stand. Geboren: Jan Cornells zoon van J. C. Noteboom en C. L. de Vos; Hendrikus Gerardus zoon van L. van den Ouden en G. Jansen; Joost Ja cobus, zoon van L. de Jong en F. Slui; Neeltje, dochter van W. Hanenberg en C. Mosselman. Gehuwd: P. C. Droger, oud 25 jaar en H. van Schouwen, oud 19 jaar; A. van der Sluijs, oud 25 jaar en Adr. Os- seweijer, oud 22 jaar. Overleden: Maria Hokke, e.v. Adri- anus van Putten, oud 76 jaar. Gemeenteraad. Op dinsdag 11 dec. sav. 7 uur zal de raad der gemeente in het openbaar bijeenkomen. De agenda voor deze vergadering luidt: Opening; Notulen; Mededelin gen; Voorstel B. en W. beschikbaarstel len van gelden Christelijke school; Voor stel B. en W. aanstellen onderwijzer openbare lagere school; Voorstel B. en W. overname herbouwrechten en het aanwenden daar van; Voorstel B. en W. aangaan ontpolderingsovereenkomsten; Voorstel B. en W. toepassing Zondags- wet; Voorstel B. en W. overdracht bouwgrond; Voorstel B. en W. verho gen subsidie Stichting voor- en nazorg geesteszieken; Voorstel B. en W. verle nen éénmalige subsidie aan de Stich- n.m. 21 uur; dinsdag v.m. 9.20 uur en n.m. 21.57 uur; woensdag v.m. 10.22 u. en nam. 23.07 uur; donderdag v.m. 11.38 uur; vrijdag v.m. 0.19 uur en n.m. 12.50 uur; zaterdag v.m. 1.24 uur en nam. 13.43 uur. Maandag 10 dec. a.s. Eerste kwartier te 12.51 uur. Maandag 17 dec. VoUe Maan te 20.06 uur. Onder lawaai van knappend en verwr^gend staal, drong dinsdagavond om streeks vijf uur een zes-tons vrachtwagen beladen met een acht ton wegende buil dozer door de reling van de veerboot „De Orevelingen" aldus lazen we in het „Vr\je Volk". Jammer voor het kolossale gevaarte was de oever op dat moment nog ruim tien meter uit de bakboordzyde met gevolg dat het gehele transport in de ter plaatse zeven meter diepe Tramhaven te Hellevoetsluis dook. Met een aantal auto's en passagiers was kapitein Holleman uit Hellevoetsluis met ,,De Grevelingen" op weg van Mid delharnis naar Hellevoetsluis, in de RTM-veerdienst tussen deze twee plaat sen. Toen de kapitein zijn boot voor de Hellevoetsluise oever liet zwaaien, kwam er plotseling beweging in de vrachtwa gen, toebehorend aan de firma Troost te Pernis. De wielblokken, immer een af doende beveiliging, waren voor het ge wicht onvoldoende, ook de handrem kon zijn wil niet opleggen aan het gevaarte. In een vertwijfelde poging probeerde de 42-jarige chauffeur WUlem den Ou den uit Pernis nog in de cabine te klim men, doch in de volgende seconde vol trok zich het noodlot en moest hy zich yiings in veiligheid stellen. Wagen en lading doken in het zilte nat. Een boei werd uitgelegd om de plaats des onheils aan te duiden. Gelukkig kon de veerboot op dit drukke uur haar taak verder blijven uitvoeren en trad er hoe genaamd geen vertraging op in de dienst Door drijvende bok gelicht In de vroege morgenuren van woens dag, heeft een drijvende bok van het ber gingsbedrijf De Wit uit Rotterdam het gevaarte gelicht en aan wal gebracht. Om de stalen stroppen van de bok aan de bulldozer onder water te kunnen be vestigen werd door een duiker enige ma len een bezoek gebracht aan de haven- bodem. ting Handelsavondschool te Middelhar nis; Voorstel B. en W. vaststellen pen- sioens-grondslagen; Voorstel B. en W. wijzigingen begrotingen dienstjaar 1955 en 1956; Voorstel B. en W. vaststellen gemeente-begroting dienstjaar 1957; Voorstel B. en W. vaststellen begroting dienstjaar 1951 Gemeentelijke Instelling Maatschappelijke Zorg; Voorstel B. en W. vaststellen bedrag per leerling in gevolge art. 55 bis L.O. wet 1920 voor het jaar 1957; Voorstel B. en W. benoe men leden kommissie wering van school verzuim; Voorstel B. en W. toekennen vergoeding vervoerskosten schoolbe zoek; Voorstel B. en W. wijzigen begro ting dienstjaar 1957; Voorkomende za ken; Rondvraag; Sluiting. OOLTGENSPLAAT R.T.M, gaat garage bouwen te Oolt- gensplaat. Nu het vervoer van passa giers door de R.T.M, met bussen ge schied en binnenkort ook de goederen niet meer met de tram zullen worden aangevoerd, gaat de maatschappij zich thans geheel instellen op vervoer per as op Flakkee. Naar wij vernemen be staat het plan om op het emplacement te Ooltgensplaat een grote garage te bouwen. De uitvoering hiervan is mo gelijk als de rails op genoemde plaats is afgebroken. Men krijgt dan de be schikking over een flink terrein. Bij een nieuwe dienstregeling, die in stu die is, zullen de bussen als begin en eindpunt van Ooltgensplaat vertrekken en aankomen wat de oostelijke route op het eiland betreft. Hinderwet. Door dhr. M. van Nieu- wenhuijzen, Galathesedijk 7 is aan B. en W. het verzoek gericht: Ie tot het oprichten van een droog- en koelinstallatie van landbouwproduc ten met 4 schroefventilatoren, gedre ven door elektromotoren gezamenlijk 12% pk. op het perceel sectie C no. 663. 2e het oprichten van een aardappel koelinstallatie met een elektromotor van 2% p.k. op het perceel sectie B no. 1577. Bezwaren kunnen worden ingediend aan B. en W. tot woensdag 19 decem ber a.s. voor 10 uur v.m. W. H. V. Eeralandt, „Afrikaanse Venus" Uitgave: Het Wereldvenster, Haam. Bij een van de vorige besproken boe ken van Van Eemlandt hebben wij een korte beschrijving over de levensloop vna de schrijver gegeven, die een merkwaar dig grote dosis kennis van het politio neel opsporingswerk blijkt te bezitten. Dat komt ook weer in dit boek uit. Het is weer van een geheel ander genre dan b.v. „Schimmenspel op zee", de auteur laat Justus Reiziger, de Utrechtse advo caat in ruste een avontuur van geheel andeye aard meemaken. In Eternach maakt hij kennis met een professor in de paleontologie (kennis van voorhistorische versteningen) een ietwat vreemde man, die hem toever trouwt een dreigbrief te hebben ontvan gen waardoor hij zijn leven niet zeker is. Mr. Reiziger wordt ongewild in een dra ma gewikkeld, de professor wordt ver moord en het wordt zijn taak de ont knoping te vinden, wat hem gelukt. Een spannend boek, dat slechts ,3.90 kost. R. Hagoort, „De Christeiyk Sociale lie- weging" Chr. Nat. Bibliotheek TJitgfave T. Wever, Franeker De Chr. Nat. Bibliotheek heeft met dit werk een boek op de markt gebracht, dat aUe lof en aanbeveling verdient. Op populaire wijze wordt een uitvoerig oveï»- zicht gegeven van ontstaan, geschiede nis, beginselen en inrichting der Chris telijke organisaties van patroons en ar beiders. De schrijver, dhr. Hagoort is een ter zake deskundig man; van zijn jeugd af heeft hij op de bres gesteian voor de Christelijk Sociale beweging in ons goe de Vaderland. In 1933 verscheen er bij Edecea te Hoorn een boek met gelijke titel; er is sindsdien zoveel veranderd, dat de opzet van het werk geheel is gewijzigd. Het kan een tot op de dag van heden bijge werkte uitgave worden genoemd. De schrijver verstaat de kunst een mooi stuk geschiedenis te leveren; het is geen droge opsomming. Van stuk tot stuk maakt men de worsteling mee van de pioniers, die zich met volle overgave •Ur'E'N^i?RANSE'' ViRLOVINGSRIHGÈH HOOGSTRAAT.164 V TEL. 115432 L£T OP Oe'INGAMai „DE OEUR r. ,PIJËRLANDSELAAN176; TEL. 70360 - ROTTERDAM - voor de chr. sociale beweging hebben in gezet. Dit boek geeft ook een antwoord aan hen die zeggen, dat de sociale ellen de uit de vorige eeuw, de Christenen on bewogen liet. Vooral van socialistische zijde voert men dat vaak aan. Wie dit boek leest komt tot de conclusie, dat de lijn van de voorttrekkers reeds door de gehele 19e eeuw heen loopt. Daarom zal het nuttig zijn, dat vooral jonge mensen dit boek lezen en hier eens een grondige studie van maken om hun smaders antwoord te kunnen geven. Er is een schat van ma teriaal in verwerkt; niet alleen over de Christelijke Werknemersorganisatie, maar over het gehele Chr. Sociale ter rein, dus ook over dat van werkgevers, middenstanders en landbouwers. Het heeft tevens een apologetische inslag te gen de moderne vakbeweging, die God Zijn Woord en Zijn Dienst hoogstens als een privé-zaak beschouwt. Het fonds van de Chr. Nat. Biblio theek heeft met deze uitgave een stan daardwerk verkregen, dat op dit gebied historische waarde heeft. Prijs gebonden 10.voor deelne mers aan de Chr. Nat. Bibliotheek 7. Alexander Spoeri: „Uw motor en U" De waarheid over uw bromfiets, scooter, motor of scootmobiel. Bewerkt door K. J. Perk. Wie denkt, dat dit boek een droge, technische uiteenzetting bevat over mo toren, bromfietsen en scooters, heeft het mis! Het is zeer ineressant en vol van humor en maakt de lezer of lezeres spe lenderwijs wegwijs in de geheimen, de keuze, het berijden en onderhouden van bromfiets, motor, scooter of scootmobiel Zó interessant en tevens zo geestig, dat we het achter elkaar gelezen hebben. En er veel hebben uit opgestoken. Voor de auteur hebben we grote be wondering, dat hij dit „handboek" zo kunnen we het wel noemen zó wist samen te stellen. We weten van hem dat hij na zijn ingenieurs-studie, van onderaf aan in en tussen de motoren heeft ge werkt. Hij is niet alleen een prima vak man, maar bovendien iemand met een vlotte pen, die de humor kwistig rond strooit. Pech weet hij vakkundig weg te werken, waarbij de glimlach helpt. En die lach draagt hij aan zijn lezers over. Ieder die bromt, scootert of motor rijdt of dit wil gaan doen, moet dit boek ko pen! Alles kunt U er in vinden, van bougie tot gladde wegen, van elektrici teit tot verkeerd van uw motor vallen. De uitvoering is bijzonder fraai, het is verhcht met 44 geestige en 38 instructie ve tekeningen. Op onze eilanden rijden honderden bromfietsen het nuttigste geschenk voor de a.s. feestdagen is dit boek. Het kost 8.90 maar het zal de gemechaniseerde rijders vele tientallen guldens besparen, wanneer zij de raad gevingen in dit werk vervat opvolgeni. Zeer aanbevolen. Alle in dit nummer gerecenseerde boekwerken, zgn verkrijgbaar of kunnen worden besteld bij: BOEKHANDEL DE WAAIi MIDDELHARNIS KALENDERS Maranatha kalender 1957. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen De Maranatha-kalender is geen onbe kende in onze christelijke huisgezinneh. Het is interkerkelijke kalender onder re- daktie van dr. H. J. Langman, Ned. Herv predt. te Amsterdam en ds. J. Overduin Geref. predikant te Veenendaal, die de voorzijde der blaadjes verzorgden. De achterzijde bevat ontspanningslectuur vol afwisseling. Treffende verhalen ko men hierop voor met een goede chr. mo raal. De prijs van de kalender is 2.25, voor zondagsscholen en Evangeliesatie- commissies gelden speciale condities. We bevelen deze kalender, die met het mooie en vele kleuren uitgevoerde schild (de offering van Izaak op de berg Moria) een sieraad is in de huiskamer, gaarne aan. Het ontwerp is van de be kende kunstenaar J. Pander.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1956 | | pagina 5