Buitenland Verolme Dok- en Scheeps bouwmaatschappij aan de Botlek in mei 1957 gereed Derde wereldoorlog of derde weg 29e Jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond MEDITATIE Een medicijnmeester voor kranken liiimniiiini Een eenvoudig middel tegen verkoudheid Restauratie van 17de eeuwse Nederlandse haven in de V.S. Bart van der Leek 80 jaar Plaats voor duizenden geschoolde en ongeschoolde werkkrachten Dhr. Verolme zoekt nadere binding met Flakkee Vrijdag 7 december 1956 No. 2555 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Pe titel van dit artikel is niet van onszelf. Men kan die vinden in een spe ciale editie van liet blad „De 3e weg", het orgaan van de Vredesbeweging De Derde Weg. Deze organisatie is niet bij zonder belangrijk en haar invloed strekt zich slechts tot een beperkte kring uit, voornamelijk intellectuelen van een be paalde geestelijke signatuur, maar het is toch wel interessant eens te verne men, wat deze dames en heren (er zijn dames ook bij, o.a. de bekende mej. Hofman, over wie enige tijd geleden druk geschreven werd in verband met de kwesties rondom het Koninklijk Huis) nu eigenlijk willen. Als we de lijst van sympathisanten en aanhangers van de Derde Weg na gaan, treft het ons, daaronder een groot aantal kopstukken aan te treffen van de Hervormde Kerk: Prof. Miskotte, Ds. Kroon, Ds. H. A. Visser, Ds. Buskes, Os. K. Strijd, Ds. van Gelder, Dr. Noorden- bos en wel in gezelschap van echte mar xisten als Prof. Jan Romein en Sam de Wolff. Het zijn allemaal socialisten van een bepaald stempel, zeer anti-kapita listisch en over 't algemeen erg paci fistisch. De grondgedachte van hun streven is: wij stellen ons niet aan de kant van het Oosten (Sowjet-communisme), maar ook niet aan de zijde van het Westen (Ame- rilta-kapitalisme). Vrijwel alle Neder landers behoren, politiek gesproken, of tot het éne, of tot het andere blok. Maar de Derde-weg-mensen wijzen zowel het „door Amerika beheerste" Atlantische Pact als de door de Russen beheerste Kominform af. Zij zijn vóór de Ver enigde Naties, maar dan moeten deze eerst in zoverre veranderen, dat ze niet langer „geamerikaniseerd" kunnen wor den. Vele Nederlanders zijn door Rus- senhaat bevangen, maar zij niet. Zij willen zich niet „kritiekloos laten acti veren voor de eisen van Amerika." Zij volgen dus niet de eerste weg (Amerika), noch de tweede (Rusland) maar de Derde Weg! En wat is dat voor een politiek? Luister! Er moet zuivere voorlichting gegeven worden over allerlei kwesties, zoals de Duitse herbewapening, het nieuwe Chi na, het spel met Franco-Spanje, de Ko reaanse kwestie, Hongarije, het Midden- Oosten etc. Men proeft uit de opsom ming der mentaliteit al: afbraak van liet Westen, in de kaart spelen van het Oosten. Voorts houdt ze in een streven naar een diepgaande structuurverande ring der maatschappij (bedoeld is ver gaande socialisten dus half-communis- me). Vandaar de felheid, waarmee het Amerikaanse „kapitalisme" bestreden wordt, dat tussen haakjes, wonderlijk genoeg, aan het volk haar de hoogste levensstandaard geschonken heeft van alle landen! Ze zeggen te pleiten voor een verzoening tussen Oost en West! En ze bewonderen een naam als Pandit Nehru en India, die ook zo heerlijk neu- tralistisch tussen Oost en West manoeu vreert. De bestaande tegenstellingen in de internationale politiek moeten opgeheven of verminderd worden vol gens hen. Men moet tot een werkelijke vrede komen tussen Oost en West, an ders staat er onherroepelijk een derde Wereldoorlog voor de deur, zo zeggen zij. Er is dus volgens deze idealisten een vreedzame coëxistentie mogelijk tussen het Sovjet-systeem en de vrije Westerse democratie. Om dit te bereiken, moet Nederland uit het Atlantisch Pact treden, een vol komen onafhankelyke buitenlandse po litiek voeren en alle bewapening af schaffen!! Ziehier de Derde Weg. Wat een ver dwazing, wat een naïveteit. Deze men sen zijn óf totaal onpractische fantas ten of welbewuste bevorderaars van het communisme. Zijn ze het laatste niet en we kunnen dit moeilijk aannemen, gezien hun lidmaatschap van de P.v. d.A, dan dienen ze toch zo langza merhand eens te gaan bedenken, dat ze met hun Derde-Weg-propaganda aardig bezig zijn het pad te effenen Voor het Sovjet-communisme. Ze schij nen dit blijkbaar helemaal niet als een dodelijk gevaar te beschouwen voor de ^rije wereld. Ze menen, dat als Ameri ka en de hele N.A.V.O. maar ontwape nen, Rusland dit ook wel zal doen, om dat dit land alleen zo militaristisch is vanwege de dreiging uit het Oosten! Wat een onnozelheid. Deze mensen heb- lien geen flauw besef van de satanische 'geest van het communisme. Zij menen 'n hun studeerkamerwijsheid, dat men Vreedzaam ermee kan samenleven en Weten na alles, wat er gebeurd is in Korea, Polen, Hongarije, Tsjecho-Slo- wakije, Roemenië, Boelgarije, Albanië «n Oost-Duitsland, nu blijkbaar nog Met, dat het communisme, desnoods met 5 of io»/o aanhangers, steunende op tanks en kanonnen, de andere 95 of SO'/o der bevolking met een gerust ge weten brengt onder zijn dictatuur. Ze willen de schapen maar voor de wolven gooien. Men zou zo denken, dat deze onge- twyteld intelligente lieden na de jongste Sebeurtenissen in Hongarije wel tot an dere gedachten zullen zijn gekomen. ^'ets is echter minder waar. In het spe ciale november-nummer van hun blad Wijkt, dat ze in alles, wat zich in de serste week van die maand in Honga- fije en Egypte heeft afgespeeld, zelfs ?^en bevestiging zien van hun standpunt. '^r was ook inderdaad een voor hen Prachtige Coïncidentie: de Russen pleeg den agressie in Hongarije en de Engel sen en Fransen in Egypte. Dat was nu ^mt koren op de molen van de Derde ™eg! Volgens deze mensen hebben de ïebeurtenissen daar het fiasco van d» En Jezus antwoordende, zeide tot hen: Die gezond zijn hebben de Medicijnmeester niet van node, maar die ziek zijn. (Luc. 5 31) In deze tekst mogen wij beluisteren: „een treffende vergelijking", gesproken door de enige Medicijnmeester tot een geslacht dat rein in zijn ogen is, en van Zijn drek niet gewassen is; een ge slacht, welks ogen hoog zijn, en welks oogleden verheven zijn. Spr. 30 12-13. Het is het nog niet uitgestorven ge slacht der schriftgeleerden en Farizeeën, welke zich ergerden aan Christus. De aanleiding van hun ergernis was: dat de door Christus geroepen en bekeerde Levi of Mattheus Hem een grote maal tijd aanrichtte in zijn huis. Vele van zijn vorige vrienden had Levi uitgeno digd om deel te nemen aan de maaltijd, met het doel en oogmerk dat ook zij gebracht zouden worden tot de zalig makende kennis van Christus. Die ook Levi getrokken had uit de duisternis tot Zijn wonderbaar licht. Als nu de schriftgeleerden en Fari zeeën Jezus zagen te midden van zulke mensen, welke zij hoogmoedig veracht ten, gaven zij hun ergernis te kennen, zeggende: „Waarom eet en drinkt gij met tollenaren en zondaren", of naar Matth. 9 11: „Waarom eet uw meester met tollenaren en zondaren?" Dit nu was de aanleiding dat Christus deze treffende vergelijking tot hen en ons gesproken heeft, die gezond zijn hebben de Medicijnmeester niet van node, maar die ziek zijn. Veelzeggend van inhoud zijn deze woorden: allereerst bestraf fend, tot diegenen, welke in eigen oog menen gezond te zijn en het leven hun ner hand gevonden hebben; niet ont dekt aan hun dodelijke zielekrankheid en daarom niet ziek zijn. Gezond en sterk in de zuivere leer, verdedigers van de oude beproefde waarheid, doch niet uit de wortel des geloofs dat door de liefde werkt, maar als door een Je hu's geest gedreven tot zelfverheerlij king, hetwelk aan hun vruchten ge noegzaam te zien is. O, hoe blind is toch een mens in zulke ijverzucht, wan delend in de' spranken van zijn eigen vuur. Door een wettische geest gedre ven, veeltijds tot benauwing van de ware gebrokenen van harte. Doch ook, hoe ontdekkend is deze treffende vergelijking, wijl ze aanwijst de ontzettende gevolgen der zonde in onze gevallen menselijke natuur, wel ke de Heere geschapen heeft in bloeien de gezondheid, zowel naar ziel als naar lichaam. Hoe veelzijdig zijn de bittere vruchten der zonde dienaangaande; treedt slechts binnen in de zalen der steeds meerder wordende ziekenhuizen en Itrankzinnigengestichten. Ja, zit ne der bij de ziekensponden der kranken in hun woningen, en hoort daar hun jammerklachten en ziet hun smarten, hoe ze uitzien en vragen om verlichting en genezing van hun krankheid. Uit ziende en wachtende op de medicijn meester, of mogelijk hij in des Heeren hand ten middel moge zijn tot herrij zing van hun begeerde gezondheid. Doch hoevele kranken we ook mogen aantreffen, en hoe begrijpelijk Iiun ver langen naar genezing, hoe weinig zijn er te vinden, welke ontdekt zijn aan hun zielewonden, door de zonde geslagen, bewenend de breuke die gezien en ge voeld wordt tussen God en hun ziel: „de waarlijk gebrokenen van harte." Dezulken, die gelijk de bloedvloeiende vrouw met alle medicijnen en medicijn meesters teleurgesteld zijn uitgekomen, wier zielelcwaad steeds verergerde, ja dodelijk en hopeloos werd. Kranken wier ogen geopend zijn voor,.de enige Medicijnmeester van Wien hét alleen geldt: Hij heelt gebrokenen van harte. En Hij verbindt e' in hunne smarten. Die, in hun zonden en ellenden. Tot Hem zich ter genezing wenden. Ja, het zijn dezulken, die gedreven door de nood en getrokken door de lief de, door al wat rondom de Medicijn meester gaat en staat, dringen, en als ongeholpenen en ongenezenen slechts de zoom van Zijn kleed aanraken. Dan wordt Zijn genezende, herstellende, ver zoenende kracht ondervonden, want al leen vereniging met de Medicijnmees ter is de grondoorzaak van volkomen herstel. Veel lopende, zittende en liggende pa tiënten treft men aan, welke zeer bege rig zijn naar geestelijke medicijnen, doch niet naar de Medicijnmeester tot Wien de melaatse kwam en bad: „Hee re, indien Gij wilt. Gij kunt mij reini gen. O, dierbaar, toevluchtnemend ko men tot de enige, ware en volkomen Medicijnmeester, Die de wil Zijns Va ders volvoert, daarin dat blinden zien de worden, kreupelen wandelen, me laatsen gereinigd, doden horen, ja, do den worden opgewekt, en de armen het evangelie verkondigd wordt. En zalig is hij die aan Christus zich niet ergert, in het doel van Zijn komst, namelijk: Ik ben niet gekomen om te roepen rechtvaardigen, maar zondaren tot be kering. Hoe noodzakelijk toch is ontdekking aan onze dodelijke krankheid, want wij zijn rijk en verrijkt en hebben geen dings gebrek, en weten niet dat wij el lendig zijn en jammerlijk, blind en naakt. Wat vreselijk oordeel toch zal die medicijnmeesters overkomen, welke de breuk op het lichtst genezen, zeggen de: Vrede, vrede. Volk des Heeren weet, dat de enige Medicijnmeester deze treffende verge lijking gesproken heeft ook tot ons, op dat wij Hem leren kennen en benodi- gen, als de alwijze rechtvaardige Me dicijnmeester, die geen stinkende won den maakt, doch zuivere, opene, smar telijke wonden, die bereid zijn voor de enige balsem van Gilead. Zolang wij in dit leven zijn, zullen er wonden blij ven, die de Medicijnmeester onmisbaar en noodzakelijk maken, want genezen de zal Hij genezen tot de volkomen en volmaakte gezondheid, eerst naar ziel en straks naar lichaam, opdat wij ook hier bij beurte mogen zingen: Looft Hem, die u al wat gij hebt [misdreven. Hoeveel het zij, genadig wil vergeven. Uw krankheên kent en liefderijk [geneest. Die van 't verderf uw leven wil [verschonen, Met goedheid en barmhartigheên u [kronen, Die in de nood uw redder is geweest. (Ps. 103 2) Rijssen. Ds. M. Blok. MAZETFAkKIUCSM TS ZaVftMftC««*M geweldpolitiek aangetoond, zowel die van het Westen als die van het Oosten eni de wereld aan de rand van een der de wereldoorlog gebracht. Ze veroor delen het Russische optreden in Hon garije, maar „de schuld, die de twee grote Westeuropese mogendheden Enge land en Frankrijk op zich geladen heb ben, is niet minder groot." En ze be weren, dat het Westen, wanneer het on gestoord Engelsen en Fransen laat be gaan, geen recht heeft om aan de Rus sen het gebruik van wapens en geweld te ontzeggen. Het lijkt ons overbodig om uitvoerig op dit alles in te gaan. Alles lijkt erg neutraal, maar dat is het niet. Want wie het verschil niet ziet tussen de onmen selijke ert bloedige onderdrukking van het Hongaarse volk, dat voor zijn vrij heid vecht en de aarzelende, zoveel mo gelijk mensensparende actie van En geland en Frankrijk in Egypte, waar door de militairen zo belemmerd wer den, dat hun strategie onuitvoer baar bleek, een actie, die slechts ten doel had een satelliet-dictator van Mos kou onschadelijk te maken, die heeft toch wel heel weinig onderscheidings vermogen. Die heeft in elk geval groter hekel aan het „kapitalisme" der vrije wereld dan aan het Sovjet-socialisme. Of die is zo anti-militaristisch en paci fistisch, dat hij in zijn verdwazing het vrije Westen op een presenteerblaadje aan Moskou wil aanbieden. En wat de dreiging van een' derde wereldoorlog betreft, die kwam niet uit het Westen, maar uit het Oosten. Het laatste kan nog altijd beter dreigen dan ,het eerste! Straks zijn de Engelse en Franse soldaten uit Egypte weg, maar wanneer zullen de Russen uit Hongarije zijn? Waarmee dreigden de Russen? 1. Boelganin dreigde met raketten te gaan schieten. Grünther antwoordde, dat daarop direct A- en H-bommen zou den volgen. 2. Rusland zou vrijwilligers naar Egypte sturen. Dit kan niet over zee en door de lucht, dus zouden eerst Tur kije of Perzië veroverd moeten zijn. 3. Een Russische vloot zou naar de Middellandse Zee gezonden worden. Deze zou zonder vliegkampschepen zijnde, want die heeft Rusland niet onmiddellijk vernietigd zijn. Ze zou trouwens nooit de Dardanellen zijn ge passeerd, want dat kan Turkije verhin deren en bovendien was de machtige zesde Amerikaanse vloot in die richting opgestoomd. Zo waren er meer dreigementen, 't Is jammer, dat Eden ervoor gezwicht is, want h«t wat bij drsigementen geble- Het Midden-Oosten Nu het gewapend conflict in het Mid den-Oosten enige weken achter ons ligt en we de verwikkelingen beter kunnen beoordelen dan in de dagen van span ning, blijkt te meer, hoe de samenwer king tussen Amerika enerzijds en En geland en Frankrijk anderzijds onder de gebeurtenissen geleden heeft. Mocht er eerst nog enige hoop bestaan dat Amerika zijn politieke denkwijze niet de juiste vorm wist te geven, sinds de stemming in de Assemblee laat de hou ding van de V.S. aan duidelijkheid niets te wensen- over. Amerika stemde vóór een Afrikaans-Aziatische resolutie, waarin onvoorwaardelijke terugtrek king der Brits-Franse troepen uit Egyp te werd geëist. Hiermee heeft het zich de toejuiching van Egypte en de andere Arabische landen verworven en de ver wijdering tussen de Westerse bondge noten groter dan ooit gemaakt. De verdere loop der gebeurtenissen in het Midden-Oosten toont echter dui delijk aan, dat samenwerking tussen de Westerse bondgenoten, juist nu, ge boden is. De spanning tussen Syrië en Irak neemt met de dag toe en in krin gen van de Verenigde Naties maakt men zich bezorgd over de gespannen verhouding tussen deze landen. Syrië is een communistisch georiën teerd' land, waar een groep legeroffi cieren die alleen pro-Russisch zijn, de macht in handen hebben. Rusland is aldus de aanhoudende berichten op grote schaal bezig, dit land van wapens en vliegtuigen te voorzien, waardoor Irak zich ernstig bedreigd gevoelt. Amerika heeft, anders dan in de Egyptische kwestie, vorige week een ondubbelzinnige waarschuwing gericht aan het adres van Moskou, dat het elke bedreiging van de landen van het pact van Bagdad (Pakistan, Perzië, Irak en Turkije) hoogst ernstig zal opvatten. Rusland denkt waarschijnlijk gebruik te kunnen maken van de Westerse ver deeldheid door in het Midden-Oosten steeds meer z'n invloed te doen gel den. Toch lijkt het onwaarschijnlijk dat de Sowjet-Unie direkt zal ingrijpen. Bij een gewapend conflict heeft ze weinig belang; het gaat erom, dat de anderen, tot het uiterste geplaagd (zoals Israël een maand geleden) zelf efen aanval be ginnen en dan wordt zulk een land on middellijk als agressor gebrandmerkt. De spanning rondom Syrië zal er wel toe hebben bijgedragen dat de Grote Drie weer wat tot elkaar gekomen zijn. Engeland en Frankrijk hebben althans besloten, hun troepen nu onvoorwaar delijk en zonder uitstel uit Egypte te rug te trekken. Inmiddels zijn ze al begonnen met de uitvoering van dit besluit dat door de Amerikaanse regering werd toegejuicht. Ontegenzeggelijk betekent deze maat regel voor Frankrijk en voor de rege ringspartij in Engeland een nederlaag. ven! In Rusland kraakt het, de satelliet- landen kokeni bijna over. En daarom: geen Derde Weg, maar een krachtige N.A.V.O. Dat is de enig goede conclusie uit de huidige situatie. Hun militaire actie in het Midden-Oos ten is een grote mislukking geworden en het enige wat hun overbleef te doen, was Egypte te ontruimen. Onder de ge geven omstandigheden is het gelukkig te noemen dat ze hierin hebben toege stemd. Maar hun doel hebben ze niet bereikt en Nasser zit nog vast in het zadel, misschien nog vaster dan vóór het conflict. Zijn eisen stelt hij althans nogal hoog. Intussen heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammer- skjöld,- Nasser weten te overtuigen van de noodzakelijkheid, het Suezkanaal vrij te maken, nog vóórdat de Brits- Franse troepen het land hebben verla ten. De troepenmacht van de Verenigde Naties krijgt voortdurend versterking. De eenheden van het politieleger heb ben zich voor het grootste deel geplaatst tussen de Brits-Franse en de Egyptische troepen. Behoudens enkele incidenten is de toestand in Egypte vrij rustig. Hongarije In Hongarije is de rust nog steeds niet weergekeerd. De regering-Kadar is machteloos en mist alle tact om met de opstandelingen tot een accoord te ko men. Nu eens door beloften en dan weer door bedreigingen tracht ze haar pres tige te redden. De onderhandelingen met de arbei- dersraad zijn op niets uitgelopen. De raad blijft van Kadar eisen dat hij op heldering zal gevers in de kwestie van de ontvoering van de vroegere premier Imre Nagy. In de Algemene Vergadering van de V.N. is de Hongaarse kwestie opnieuw aan de orde geweest. De regering-Ka dar had te kennen gegeven dat ze „op een later tijdstip" wel waarnemers in Hongarije wilde toelaten. De meerder heid van de Assemblee vond dit ant woord onbevredigend. Ze heeft toen een nieuwe resolutie aangenomen, waar bij van Kadar wordt geëist dat hij vóór zaterdag 7 december gunstig zal be schikken over dit verzoek. Bij een wei gering zal de Assemblee zich beraden over de maatregelen die dan genomen moeten worden. Intussen heeft de secretaris-generaal Hammerskjöld besloten op 16 december naar Boedapest te gaan voor een be zoek van drie of vier dagen. Washington. Dr. Guy T. Vise uit Meridian, Mississippi, heeft een radicaal middel tegen de gewone verkoudheid bekend gemaakt. Volgens hem moet men wanneer men verkouden is, eer vocht aan het lichaam onttrekken dan het er aan toevoegen door het overdadig drin ken van allerlei dranken, zoals men gewoonlijk doet. Hij heeft in honderden gevallen „goede of uitstekende" resul taten verkregen met deze vochtonttrek- king. Hij schrijft daartoe warme om slagen en urineuitdrijvende middelen voor en het zich onthouden van alle vloeistoffen, teneinde daardoor een slin ken van de weefsels en slijmvliezen van luchtpijp en keel te bevorderen. Van zaterdag S dec. v.m. 12 uur t.m. maandag 10 december v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Afwezig de artsen Bakker, Arends en Wieringa. Voor spoedgevallen Dog- terom, arts, tel. 2121, Sommelsdijk. Dir/csland-Herfcinsfeji-Melissant: Afwezig de artsen Huisman en Elvé. Voor spoedgevallen Boot, arts, Telef. 01877—227, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen de Man, Voogd en Bouman. Voor spoedgevallen Buth, arts Tel. 01871—306, Den Bommel, en Kra mers, arts. Tel. 01873—201, Ooltgens- plaat. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Van zaterdagmiddag 8 dec. t.m. maandag 10 dec. v.m. 8 uur Afwezig Wagner. Dienst heeft Ter- louw. Tel. 2357, Middelharnis. North Tarrytown, New York In de buurt van Philipse Castle is men bezig met opgravingen met het doel de haven bloot te leggen, die in de 17de eeuw door de Nederlandse koopvaarders werd gebruikt. Door de historicus Roland Robbins zijn reeds ongeveer 3000 pot scherven, oude spijkers, stenen pijpen, tinnen borden, knopen en andere ge bruiksvoorwerpen aan het daglicht ge bracht, die daar als stille getuigen van de Hollandse nederzettingen in het ge bied van de Hudson werden aangetrof fen. Men is voornemens de haven in de oude toestand terug te brengen, de dok ken te herbouwen en hierin copiën van oude zeilschepen voor anker te doen gaan. De Blaricumse schilder Bart van der Leek, die een dezer dagen 80 jaar is geworden, maar, omdat hij pas hersteld was van een ernstige ziekte, zich aan elke huldiging heeft onttrokken, heeft thans zijn werkzaamheden weder her vat. Zijn betekenis in de jongste ontwik keling van de schilderkunst, mede door de samenwerking met Mondriaan, is be langrijk. Hij was een der oprichters van de Stijlgroep, die hij later weer verliet. Zijn werk kenmerkt zich door een steeds sterker geworden schematise ring. Hij begon als impressionistisch schilder, maar groeide naar het volle dig abstract werken. Hiervan kwam hij echter ok terug en zocht in de natuw weer naar het uitgangspunt, maar dan in een geheel nieuwe vorm. Foto: Bart van der Leek in zijn atelier bezig met het uitvoeren van een nieuwe opdracht. Donderdag 6 december heeft in Hotel Meijer te Middelharnis voor een be perkt gezelschap, de heer C. Verolme, directeur van Verolme Dok en Scheeps bouw maatschappij een causerie gehouden over dit te vestigen bedrijf in het Rot terdamse Botlekgebied, waarbij tevens van gedachten werd gewisseld over het aantrekken van arbeidskrachten van het eiland, die aldaar op zeer gunsti ge sociale voorwaarden te werk kunnen worden gesteld. Tegenwoordig waren met de heer C. Verolme enige van zijn medewerkers, de burgemeesters Chr. V. Hofwegen, D. v. Heijst en J. Kleijnenberg, wethouders, vertegenwoordigers van de verschillende vakbonden, de dir. van de Ambachtsschool met het be stuurslid de heer Vis; de dir. van het V.G.L.O. dhr. Wijnmaalen, de directies van het Arbeidsbureau te Middelharnis en Oud Beijerland en meerdere geno digden. Er werd eerst een film vertoond van de scheepswerf Jan Smit Czn. N.V. over de bouw en stapelloop van nieuwe ertstdnkers, waarna de heer Verolme een schets gaf over zijn levensloop en de opkomst van de bedrijven waarvan hij aan het hoofd staat. Hetwas een zeer gemoedelijk uur, waarbij het voor velen prettig was met de oud-Flakkeeër de heer Verolme, die zich van smidsjongen tot groot-industrieel heeft opgewerkt, nader kennis te maken.- t De bijeenkomst werd geopend door de heer Brussaard, directeur van het Gew. Arbeidsbureau te Dordrecht, die het doel van deze avond uiteenzette. De film, die daarna vertoond werd, gaf een duidelijk beeld hoe een schip gebouwd wordt van de kiel af tot de tewater- lading en de proefvaart toe. Het is een evenement zo'n kolos van een tanker over de met synthetische vetten inge smeerde helling te zien glijden. Er wor den op de werf Jan Smit Cz. N.V. te Alblasserdam tankers gebouwd tot plm. 30.000 ton die al tot de supertan kers, behoren. Na verloop van tijd zul len echter nog grotere kunnen worden gebouwd. Nadat de heer Verolme allen welkom had geheten hield hij zijn „praatje bij de haard" waarbij hij allereerst iets uit zijn eigen leven meedeelde. Middelhar nis is hem niet vreemd, zijn familie kwam oorspronkelijk uit Sommelsdijk. In 1600 was een van zijn voorouders aldaar lakenhandelaar en behoorde tot de schepenen van de gemeente. Per soonlijk heeft de heer Verolme 4 jaar op de ambachtsschool te Middelharnis gegaan en er vaak in de haven gezwom men! Het ging er toen anders naar toe dan tegenwoordig; naar school en naar 't land gaan ging soms samen. Zelden ging een jongen naar de overkant; spre ker had dit geluk wel gehad en was zodoende met de techniek in aanraking gekomen. Hij heeft een harde leer school moeten doormaken; in Rotter dam werd het overdag werken van 's morgens 6 tot sav. 6 uur en dan van 610 uur naar school. Als een van de eersten wist spr. het staatsdiploma M. T.S. te halen. Op bescheiden voet begonnen Bij verschillende bedrijven zei de heer Verolme in betrekking te zijn geweest, in 1946 begon hij een klein bedrijf in de machinebouw. Dit bedrijf te IJssel- monde heeft intussen een wereldrepu tatie gekregen op gebied van dieselmo toren en ketels. Kortgeleden is het 10- jarig bestaan gevierd. In 1951 werd de verouderde scheeps werf van de erven Jan Smit Cz. N.V. te Alblasserdam gekocht. Deze werf is ge heel gemoderniseerd en behoort (na 5 jaar) tot een van de modernste in ons land. Er werken thans 800 man, wat wordt opgevoerd tot plm. 1200 man. Ook in Heusden werd een oude werf gekocht, die nieuw leven is ingeblazen. Toen spr. de minister van Verkeer en Waterstaat vroeg de bruggen beweeg baar te maken, kreeg hij ten antwoord: „Wat doet U daar in die dode stad?" (Zie vervolg pag. 3)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1956 | | pagina 1