De tram exit Schaakrubriek laatselijk Nieuws Proeftuin te Middelharnis kampt met ernstige telforten Psalmus Hungaricus Sterke tractoren ploegden door zware klei van „Paardenbeul" Centrale Veiling Middelharnis ,9e Jaargang Dinsdag 13 november 1956 No. 2548 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Woningnood (3.) Bevorderende factoren De hele dienst op Flakkee met bussen Voor de toekomst dient dit project echter behouden te blijven Hoe groot, o Heer, en hoe vervaarlyck staet nu ons Leven vol verdriet! Ons haters pogen tsaem eenpaerlyck te dempen al ghelyck men siet Het volck tesaem dat Uwen Naem Het volck tesaem dat Uvs'en Naem belydt O Heer, in desen Noot ons doch bevrydt! Gy syt ons Schildt, en hebt Uw ooghe Heer, tot Uws Naems eer, prys en Lof op Uwe schapen die G'omhooghe noch suit verheffen uyt het stof Daerom wil ick vry sonder schrick Daerom wil ick op U steeds myne sorgh vast setten,.o myn Heyl, myn Sterckt' Myn Borgh! Valerius Gedenck Clanck (1626) 5chmmme^L PRINS HENDEIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. ■ama Het is wel duidelijk, dat zal de wo ningnood kunnen verdwijnen er in toe- emende mate gebouwd zal moeten wor- aen Een op zijn gunstigst genomen te- vort van niet minder dan 170.000 wonin- ren eist aller krachtsinspanning. 'gelukkig is het jaar 1956 gunstiger im 1955, daar in dit jaar ongeveer 17000 woningen konden worden ingelo- n tegen in het vorige jaar slechts ruim 7000. Het aantal woningen, dat dit jaar m uitvoering is belooft voor 1957 een hoger ■nloopgetal. Een gunstig omstandigheid, is het nieuwe goedkeuringsbesluit, dat zich niet richt naar een vastgesteld bouwvolume maar zich aanpast aan de plaatselijke of regionaal aanwezige bouwcapaciteit. Daardoor wordt bereikt, dat zo goed Js alle bouwvakarbeiders in het pro- duktieproces worden betrokken ook de afsluiting van meerjarige contracten voor systeembouw bevordert de produk- tie door belangrijke arbeidsbesparingen. Vooral in grote plaatsen als Amsterdam Den Haag, Groningen, Arnhem en Dordrecht waar men de geindustriali- aeerde woningbouw In dit jaar in prak- ijk heeft gebracht profiteren van deze rbeidsbesparingen. Dit zijn alle maatregelen welke er toe ij kunnen dragen dat de woningnood in zienbare tijd opgelost kan worden. Om dat te bereiken zullen alle krachten in-- gespannen moeten worden en zal men bok van regeringszijde zoveel als maar ogelijk is moeten meewerken om alle egenwerkende factoren weg te nemen. Het is zeker te billijken, dat yoor de woningnood een zekere bouwstop voor publieke gebouwen is ingevoerd, maar iet vergeten mag worden, dat hier ook onduldbare toestanden ontstaan, zoals .V. ten opzichte van scholenbouw en in dustriebouw, welke belemmeringen zo "poedig mogelijk dienen te verdwijnen. De tram voor zover het passagiers- ^diensten betreft is op ons eiland van de baan. Nadat het verbod van de ver- keerstnspeotie was gekomen, dat de tram niet sneller dan 20 km mocht rij- iden liepen de diensten in de war en werd de toestand onhoudbaar. Thans is iet zover, dat het gehele traject op ons .eiland met bussen wordt onderhouden. De stopplaatsen in West-Flakkee zijn ^e Dirksland, Melissant en Ouddorp nog aan de Stations; te Stelïendam op de dijk vóór de Voorstraat; te Goedereede ■oor de ingang van het station. De rijtijden zijn voorlopig nog volgens spoorboekje naar' wij vernemen komt J spoedig een nieuwe dienstregeling. Railvervoer heeft alleen nog vbor de -ieten plaats. Er is een fout geslopen in het pro- leem dat vrijdag in de schaakrubriek dorkwam. We geven het nieuwe probleem daar in verbeterd weer: wit: k h 8, pion c 6 wart k h 6, pion h 5 MIDDELHARNIS Opbrengst coUecte. De actie „Goed Loesje" heeft in een collecte door -Ud. en. Laurens den Hollander 'de niet ermge som van 114.51 opgeleverd. -Beroepen. Bij de Ned. Herv. kerk «ler IS beroepen ds. J. C. Stelwagen an Hilligersberg. Ds. Stelwagen zal over dagen te Middelharnis op de dank- g voorgaan. DIRKSLAND Huweiyksbevestiging. Woensdag 14 wember zal door ds. H. van Gilst in de fJ^I' <^emeenjte een huwelijk kerkelijk 'orden bevesügd. ./'""««te- r>e alhier gehouden collecfe or de Chr. Blindeninrichtingen bracht *i^op. HERKINGEN am),**^'"^' ^'^'^^- herstel werk- ™fleden zodanig zijn gevorderd zal ue Herv. kerk weer normaal dienst laen gehouden, de zondagsschool is 7 ^^er als gewoon om 2 uur. tZ ^P^rengst collecte. Door mej. Ras eC f kankerbestrijding in onze ta f T-l ^^"^""^cteerd de mooie som 1 142.72. ooTt ^^'•'^enst. A.S. woensdag 14 nov. des avonds om zeven uur voor de De toekomst ziet er niet bijster florisant uit voor de Oentrale Proeftuin te Middelharnis, Dat is te concluderen uit het jaarverslag over 1955. Sinds enige jaren al is er weinig belangstelling voor de tuin en na de ramp is die nog verder gezakt, terwijl men door allerlei andere factoren ook zeer belemmerd wordt. De tuin is b.v. 55 aren geaihputeerd ten behoeve van de bouw van een groot koel huis. Men kreeg er wel 2500 gld. vergoeding voor, maar de produktiemogelijkhe- den zijn kleiner geworden en de opbrengsten kunnen de kosten niet meer dekken. Door de voorzitter van het bestuur ir. J. B. Mijs, te Sonimelsdijk, is er op ge wezen, dat men niet bij machte zal zijn do proeftuin in stand te houden als die elk jaar een paar duizend gulden tekort oplevert, temeer nu de boomgaard, als gevolg va5_;de ramp, gerooid moest wor den. ,,Wil Flakkee'zijn proeftuin behouden dan zullen er andere bronnen moeten worden aangeboord" aldus lezen wij in het jaarverslag, waarna wordt opge merkt, dat de tuin niet verloren mag gaan, zeker niet, nu de afdamming der riviermondingen op het punt staat uit gevoerd te worden en het zeer waar schijnlijk is, dat men zich, is men, be schikt over voldoende zoet watet, zal gaan toeleggen op het telen van tuin- bouwprodukten op Flakkee en wel speci aal de vele kleine telers ongeveer 1500 die, de streek telt. Het bestuur meent dat hier voor de gemeenten ook een taak ligt. Thans subsidiëren die met in totaal slechts 35 gld. per jaar. Ook Rijk ent Provincie dienen de blik voor uit te werpen en een zodanige subsidie te verlenen, dat voortbestaan van de tuin gewaarborgd is. Men mag niet wachten tot de Deltawerken zijn verwe zenlijkt, want dan dient mem kant en klaar te staan. Ter voorlichting van de telers kan de tuin grote diensten bewijzen en vooral deze mogen niet van ver blijven toezien, want van hen wordt verlangd, niet alleen in hun eigen belang, maar ook in dat van de volksgemeenschap, dait ze zich alle kennis eigen maken, die voor het beoefenen van de tuinbouw nodig is. Dat er belangstelling is voor de tuin bouw op Flakkee blijkt daaruit dat er weer diploma's van vakbekwaamheid dank zij een tuinbouwcursus in Ouddorp konden worden uitgereikt, welk diploma voorwaarde is om een tuinbouwteeltver- gunning te kunnen krijgen. Intussen is, in samenwerking met de Tuinbouwver- eniging Goeree-Overflakkee, een nieuwe tweejarige cursus te Ooltgensplaat be gonnen, waarvoor zich 25 cursisten heb ben opgegeven, hetgeen boven de ver wachting ging. Deze mensen bereiden zich dus wel voor op de toekomst! En dit is een verschijnsel, dat het bestuur van de Proeftuin de wil en de moed geeft om haar instituut in het leven te houden. Volgens het jaarverslag is het aantal leden teruggelopen van 169 tot 154 ter- wijl het aantal donateurs slechts 22 geUjk bleef. De exploitatierekening over 1955 geeft een nadelig saldo aan van 1834.42. Geref. Gemeente op te treden ds. van Gilst uit Dirksland. De extra collecte heeft bij de Geref. Gemeente opgebracht de som van 132.50. De extra collecte heeft in de Herv. kerk opgebracht in de maand okt. voor de kerk 66.02, schoolbussen 18.80 en verjaringsfonds 33.35. Actie Hongarqe. In onze gemeente is een commissie samengesteld met het doel gelden te verzamelen voor hulp en ten behoeve van de Hongaarse vluchte lingen, n samenwerking- met de federatie commissie voor de vluchtelingenzorg in Nederland en met de andere gemeenten op Flakkee is besloten aan enkele Hon gaarse geziimen op ons eiland blijvend huisvesting- of zolang nodig is - te ver lenen. Getracht zal worden deze ont heemden, die ons aller sympathie en meeleven verdienen in het arbeidsproces op te nemen. Zeer binnenkort hopen en kele leden de bijdrage in ontvangst te nemen. De burgemeester wekt U met vrij moedigheid op om met gulle hand te geven. Bedenk wel, dat zij die thans dreigen te verkommeren, naast God op ons hun hoop gevestigd hebben. MELISSANT B.B.-oefenlng. A.s. donderdagavond wordt een B.B.-oefening gehouden. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de sirene, van (namaak) bommen en van een boven de gemeente cirkelend vlieg tuig van de luchtmacht. STELLEND AM In benarde positie. De alhier ver spreidde circulaires, welke door lieden van de reinigingsdienst huis aan huis be zorgd werden voor de hulp aan Hongarije deed zich naar het scheen een raar on geval voor, Dhr. B. K. welke de route van de Voorstraat had, kwam bij dhr. K. K. met de circulaire bij de deur en stopte er een door de brievenbus. De brievenbus welke echter naar de binnenkant draaide viel naar beneden, toen dhr. K. er met z'n vingers tussen was, zodat hij in een benarde positie kwam te verkeren. Na enige ogenblik ken wist hij de circulaires welke hij in zijn andere hand had weg te bergen, waardoor hij zichzelf kon verlossen). Dhr. K. kwam met de schrik en enigs zins bezeerde vingers vrij. GOEDEREEDE Spreekbeurt Geref. Zendingsbond. Voor de Geref. Zenidingsbond, zal don derdagavond 7.30 uur in de Ned. Herv. Kerk optreden ds. J. de Lange van Nunspeet. OUDDORP Zending. A.s. woensdagavond 7 uur hoopt In de Herv. kerk voor te gaan ds. de Lange van Nunspeet. In deze dienst zal er een collecte worden gehouden voor de G.Z.B. Dankdag Ger. Gemeente. A.s. don derdag 15 november zal er in de Geref. Gemeente alhier dankdag voor het ge was worden gehouden. Ds. van Gilst hoopt in beide diensten voor te gaan. 's Middags 2.30 en 's avonds 7 uur. P.I.T.-coIlecte. De Pit collecte (voor de miUtairen) heeft in deze gemeente opgebracht 111.60. Visserij. De garnalenvissers hebben vorige week dagvangsten gemaakt van 60 tot 200 kg. Prijs van 1.46 tot 1.66 per kg. Haven. Vertrokken. Uit de fabriek de „Ceres" werd 50 ton droge cichorei ver scheept met bestemming België, 2 sche pen met suikerbieten voor Puttershoek en 1 voor Dinteloord. OUDE TONGE Oude Tonge werkt en offert voor de Hongaren. In Oude Tgnge werken de in woners hard om het Zweedse kamp in enkele dagen gereed voor ontvangst te maken, daar te verwachten is, dat de Hongaarse vluchtelingen nog deze week daar zullen arriveren. Het kamp staat reeds enige maanden geheel leeg en moest ten dele weer opnieuw worden voorzien van nieuwe leidingen voor wa ter en elektra enz. De vrouwenbonden maken zich ver dienstelijk met het maken van gordijnen enz. In de kerken werd bovendien een oproep gedaa om huiselijk gerief af te staan om de vertrekken enigszins het aanzien te geven van een normale wo ning. Er is met zeer veel liefde aan deze oproep gevolg gegeven en de Oude Ton genaren heben zich vooral zaterdag en maandag wel van een heel goede zijde laten zien. Huisvrouwen waren maan dagmiddag druk in de weer om het kamp schoon te maken en zo mogelijk de Inrichting in orde te makpn en in vele huisgezinnen heeft de naaimachine die dag het swaar te verduren gehad om de vele meters gordijnstof te verwerken. Overigens heeft men ook wat de gel delijke bijdragen betreft een prachtig stgaltje van medeleven getoond. Zaterdagavond was de stand bijna 7 mille wat neerkomt op ongeveer tien gulden per gezin. STAD AAN 'T HARINGVLIET Opbrengst collecte Hongarije. De col lecte ten bate van de Hongaarse vluch telingen hebben in de Herv. kerk 650.70 en in de Geref. Kerk 684.41 opgebracht Verenigingsnieuws. A.s. donderdag avond zal van de Geref. kerk de Mannen- vereniging en de vrouwenvereniging in combinatie vergaderen. Als onderwerp zal behandeld worden „Gezinsvorming". Aanvang 7.30 uur in de consistorie. In de afgelopen week is ons wel heel duidelijk aan het verstïind gebracht, wat het communisme is. Er waren tal van mensen, die tot heden de mening waren toegedaan, dat het met die com munisten nogal afliep. Dat het veel ge schreeuw en weinig wol was. Het is nu wel uitgekomen, dat het met al die vriendelijkheden van de Sovjets precies eender gesteld is als met de fluwelen- poot van een kat, waaronder vlijmscher- Engelse-Franse troepen bezetten Port-Said. Foto: Een van de hoofdstraten van Port-Said, smeulend nadat deze door brand i, vernield, terwigl Arabieren in de ruines naar hun bezittingen zoeken. In dit natte jaargetijde, nu onze Flak- keese klei vetter, gladder en zwaarder is dan ooit, moet de voornaamste ma chine van onze gemechaniseerde land bouw, de tractor, bewijzen wat hij waard is. Dat heeft ook dhr. St. van der Velde de dealer van de David Brown-tractoren voor dit eiland, gedacht en om de goe gemeente eens te laten zien, tot welke prestaties zijn machines, onder de zwaarst denkbare omstandigheden,, in staat zijn, organiseerde hij zaterdagmid dag een demonstratie met twee van die tractoren op een perceel bouwland, dat de veelzeggende naam van Paarden beul" draagt. Wij gingen er een kijkje nemen en troffen behalve dhr. van der Velde en zijn zoons ook vele belangstellende landbouwers en loonwerkers aan op een perceel bietenland, zo zwaar, nat en vet, dat wij moeite hadden de grote kluiten te „nemen" en waarbij wij, lettende op de naam „paardenbeul" graag wilden geloven, dat vroeger de paarden er beulswerk hebben moeten verrichten. Hier ploegen de twee David Browns lustig voort, één- en tweescharige ploe gen voorttrekkend alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Men ploegde op een diepte van 25 cm. Liever was het dhr. van der Velde geweest om tot 30 cm diepte te gaan, maar dat mocht niet van de grondeigenaar, dhr. Th. v. Vugt, in verband met structuurbederf door na werking van de verzilting. (Voor wie het niet weten mocht: dat stuk „Paar denbeul" is gelegen nabij het waterge maal ten Oosten van Oude Tonge). Al hoewel dus niet de allerergste prestatie behoefde te worden geleverd kon het zó ook wel, meenden wij met ons niet zo bijzonder deskundig verstand en daar mede bleken de wel zeer deskundige omstanders het volkomen eens. Het belangrijkste van deze demonstra tie was, dat niet alleen de voren diep en regelmatig werden getrokken, meiar dat de tractoren zonder haperen en vooral zonder slippen hun werk deden, niette genstaande de gladheid en de zwaarte van de klei. De machines zijn tegen het slippen gewapend met een speciale voor ziening die de fabriek aanduidt met T.C.U. (gepatenteerd) en waarbij geen wielgewichten, geen andere verzwarin gen of aanbouwsels nodig zijn; de be stuurder regelt het zelf (als hij persé wel wil slippen kan dat ook!) Wat ons voorts bijzonder opviel was de korte draai, die deze tractoren kun nen nemen. Zij keren op één achterwiel. Communisten pe nagels verborgen zijn, die echter ieder ogenblik kunnen worden uitgesla gen. Wanneer dat gebeurt, is degene, die als slachtoffer aan die scherpe nagels ten prooi valt, te beklagen. We kunnen met de arme Hongaren, die thans weer achter het ijzeren gordijn zijn opgeslo ten, medelijden hebben. Schrammetje be wondert de moed van de mensen, die tot het laatste zich tegen een overmachtige vijand blijven verzetten. Zij moeten zich wel als devies hebben gesteld: „overwin nen of sterven". Moeten ze uiteindelijk het onderspit delven, dan zal men zeker met déze verzetstrij ders korte metten maken.. We zouden dat nog niet zo gauw gelóven, ware het niet. dat we zelf in de achterliggende ja ren ook hebben ondervonden wat on derdrukking en terreur betekent. En ik geloof, dat de communisten daar nog beter mee overweg kunnen dan de fas cisten. Het communisme staat nu een maal naar een wereldoverheersing. Voor hen, die nog niet goed weten wat het communisme eigenlijk beoogt zij nog even gezegd, dat hun doel; is een ophef fing van de particuliere eigendom en de regeling van de produktie door de ge meenschap. Dus zelf geen baas meer in eigen huis en de staat almachtig. Alle maal staatskind worden. Dit doel menen de communisten te kunnen bereiken door de omverwerping van het kapitalisti sche stelsel. Moet daarbij dictatuur wor den toegepast, dus met andere woorden de knoet worden gebruikt, dan is dat geen bezwaar. Het doel heiligt de mid delen nietwaar? En wee hem, die onder deze knoet terecht komt met diens vrij heid is het gedaan. Daarom zijn de Hongaren met recht te beklagen. Wij kunnen met deze mensen medelijden hebben, maar verder staan we machteloos hun te helpen. De schreeuwen om hulp bij de Westerse mo gendheden, die ze via de njg vrije zen ders de wereld hebben ingestuurd, heeft alleen nog maar tot gevolg gehad dat men Boelganin gevraagd heeft aspeblieft op te houden met de terreur en de rode legers uit Hongarije te doen wegtrekken alsof deze rus hier gehoor aan zal geven Wat zal er van de wereld terecht ko men? Da Costa heeft het misschien goed' gezien, toen hij in 1850 in zijn gedicht: „De chaos en het licht" voorspelde: 't Moet al geëffend tot één barre woestenij, één bouwval, waar geen kunst, geen wetenschap meer zij, geen licht, geen geest, geen God maar rode communisten elkaar de laatste buit, de laatste beet betwisten! We kunnen de toekomst met zorg te gemoet zien. Ik vraag me af of het geen tijd wordt, dat het communisme in ons land verboden wordt. Want zoveel heb ik wel begrepen, dat de communistische Kamerleden de moord op,de Hongaren nog willen goedpraten. Gelukkig dat men deze heren voor stoelen en banken liet praten en alle andere Kamerleden met protest de ver gaderzaal verlieten. Een krant als „De Waarheid" moest het verboden worden propaganda voor dit verfoeilijke stelsel in ons land te maken. Men koestert een adder aan de borst! Heeft de les met het fascisme ons nog niet voldoende ge leerd? In 1939 hadden deze heren ook zo'n grote mond in onze Kamers en raadszalen. Toen werd ook verzuimd om Mussert en z'n kornuiten de brutale mond te snoeren! Ondertussen werd ons land aan de vijand verraden We konden ons wel eens te laat be klagen als we de communisten hun gang laten gaan. Een partij die het in feite op de odergang van ons Koningshuis en ons staatsbestel heeft gemunt, behoort men geen voet te geven. Wanneer we de uislagen der laatste verkiezingen nog eens nagaan, blijkt dat er ook op ons eiland nog enkelen gelukkig maar enkelen zijn, die het communisme aanhangen. Schrammetje hoopt van harte, dat door de jongste gebeurtenis sen in het Midden-Oosten, deZe C.P.N.- stemmers op hun zienswijze zullen terug komen en het commimisme de rug zul len toekeren. Laat er op ons eiland geen plaats zijn voor het stelsel van Joseph Stalin of Boelganin. Door schoonklin- kende leuzen lokt deze vogelaar het vo geltje met zoet gefluit. Zijn daden in Hongarije brengen echter de naakte waarheid aan het licht. Hoewel Schram als reactie op de laatste gebeurtenissen de aanvallen van het publiek op commu nistische fortificaties in de grote steden kan begrijpen, is dit toch niet de weg om er van af te komen. Wellicht moeten we samen nog de aangerichte schade betalen ook! Nee, dan moet men van hogerhand ingrijpen en niet langer communistische propaganda in welke vorm ook, tolereren. Daarmee heeft men de communisten wel niet ver dreven, want die zullen in 't geheim hun weg dan wel gaan. Dat doen ze nu ech ter ook al, wees daarvan overtuigd en daarbij hebben ze nog een spreekbuis als: „De Waarheid" en dergelijke lec tuur op de koop toe. Een radicaal ver bod van de communistische Partij Ne derland diende wel door onze overheid snel overwogen te worden. Da Costa's stem mag door ons wel worden opge merkt toen hij aan 't slot van boven- aangehaald gedicht uitriep; Ontwaakt, gij slapenden! en reeds ontwaakten: waakt!!" Schrammetje Ulenveiling van dinsdag IS nov. 1956. Middel 29.14; drielingen 30.50; Pio- klers 25.21. Aanvoer 60.000 kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1956 | | pagina 1