Nieuwe machtsver houdingen in de wereld Buitenland Betaling per giro Plaatselijk Nieuws VrijfKouenPijn Dinsdag opening van de Deltabeurs te Sommelsdijk 28e Jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE Onbegrijpelijke wegen n. iiiiiiiniiiflil weg met DAM PO Zaterdag 29 september 1956 No. 2535 PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: woensdag en zaterdag ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. !TTT In een tweetal artikelen stonden we stil bij de achteruitgang in macht en aanzien van de „grote wereldmachten" van West-Europa. Bij de uitholling van de Volkenhond, die in het wereldgebeu ren ten opzichte van de grote proble men geen rol speelt van betekenis. Daar bij de opkomst van het communisme, dat beschikt over een reusachtig conti nent van twee werelddelen en dat de be schikking heeft over een zielental van 1000 miljoen mensen. Een macht, die er op uit is, waar maar mogelijk om de invloed van het Westen tegen te staan en zo mogelijk te vernietigen en te overheersen. Er is een tijd geweest, het was een ge dachte van de Duitse Keizer Wilhelm II, dat men, zich realiserend de opkomende macht van de 500 600 miljoen Chine zen, sprak van het „gele gevaar". Maar hoe is de toestand nog versomberd als men let op dat onuitputtelijke mensen reservoir dat gedrenkt en gevoed wordt met de leer van het communisme. Maar daarmee is het somber aspect in de wij ziging der machtsverhoudingen nog lang niet uitgeput. iDe voormalige Engelse koloniën, thans de voornaamste staat India vormend is er op uit met andere Aziatische landen zoals Indonesië versterkt met Afrikaan se volken een nieuw blok te vormen. Zoveel als een neutraal blok tussen het communisme en de democratische we reld heenzeilend, maar bepaald ontstel lend is het te bemerken, hoe groot de communistische infiltratie in sommige dier landen zoals b.v. Indonesië reeds gevorderd is. Hoe wordt er door Rusland en zijn satellietstaten pp gespeculeerd en er aan gewerkt om deze landen bin nen zijn invloedsfeer te krijgen. In de sfeer van ideologrie en zo dat voorkomt nog niet mogelijk is om met name Indonesië de betrekkingen in zijn economische sfeer en het vast te leggen in allerlei op het economische vlak lig gende overeenkomsten. Het kan niet ont kend worden, dat de kansen om te sla gen voor het communisme groot zijn. Indonesië is op financieel en econo misch gebied een stuurloos in de nood ronddrijvend schip. Zulk een land ziet niet al te nauw keurig en scrupuleus toe van welke kant de hulp komt. En het communisme is helemaal niet karig met beloften en toe zeggingen of ze gerealiseerd kunnen worden dat komt pas in de tweede plaats En of Indonesië wel een betrouwbare partner is, haalde het zo maar niet een streep door de schulden, die het vrijwil lig tegenover Nederland had erkend, daar hebben dergelijke grote wereld machten geen afschrik voor. Immers dan staan ze er helemaal anders tegen over dan het klein Nederland over welk land elk en iedereen bovendien nog zijn antikoloniale fiolen naar hartelust heeft en kan uitstorten. Déze derde neutrale macht gelegen in Zuid-Oost Azië en in opbouw in het zwrarte werelddeel Afrika is geen winst punt voor het Westen, Teveel wordt vaak naar het communisme gelonkt en in het communisme ziet men maar al te graag de antikoloniale macht bij uitnemend heid. Men vergeet maar geheel en let er niet op, dat het communistische Rus land de grootste koloniale wereldmacht van na de wereldoorlog is. Een moderne koloniale wereldmogendheid met metho den, die wat verschrikking en ellende aangaat hun weerga niet hebben in vele eeuwen van koloniaal bestuur. Voor het ogenblik is het communisme van Rusland de bruikbare koevoet, die in die landen de positie van het Westen afbreekt en met dat kortzichtig resul taat voor ogen staat men Rusland toe grote invloed in die landen te krijgen. Ben nog grotere verandering in de po sitie van de wereldmachten heeft in de naoorlogse jaren plaats gegrepen in het Middenoosten. Daar is het Westen In volle terugtocht. Daar wordt het Wes ten als de zondebok beladen weggezon den. En daar in die om hun olie en lig ging zo strategisch gewichtige landen brokkelt de invloed van het Westen zien derogen van dag tot dag af. De stichting van de staa,t Israël heeft als een katalysator gewerkt om de Mo hammedanen te hoop te doen lopen. Om Ze als het ware vol te pompen met de geest van fel Arabisch nationalisme. Een nationalisme, dat zich richt tegen het Westen van Europa en tegen Ameri ka. Zijn dit niet de landen, die Israël de kans hebben gegeven? Zijn die Wes terse landen niet in het bezit van de rijke bodemschat dier landen met name de olie? Verzet tegen deze landen, af- schuwing van hun economische banden kan niet dan voordeel brengen. En in hun strijd daarvoor kunnen ze best hulp aanvaarden van het communisme. Dat ziet hier een mooie gelegenheid om te hitsen, te stoken en op te ruien. Om hierbij de mooie man te spelen om hulp te bieden tegen economische overheer sing, om recht en onrecht bekommert net communisme zich niet. Als het maar hitsen en stoken kan om de Westelijke landen moeilijkheden te bezorgen. Er is maar één doel voor ogep. Afbreuk aan let Westen op heden. Wat de conse quenties ook voor zichzelf later zijn öaar maakt men zich geen zorgen over. Of men eigen doelstelUng van verleden en heden verloochent zoals met de goed keuring van de nationalisatie van het öuez-kanaal daar maalt men niet om. <->? heden stookt en hitst het communis me een volkeren massa bijeen van de o, Ckid! Uw weg is in het heUlg- dom: Wie is een groot God gel^k God? Psalm 77 vers 14. Wat diepe, ondoorgrondelijke wegen van een heilig God, nochthans geopen baard aan Zijn kinderen. God van God verlaten, in het volbrengen van de we gen Gods, opdat Asaf en al Zijn volk met God zou verzoend worden. Dat de Heilige Geest ze brengt in gemeenschap met een heilig God en dat door Jezus Christus. Hij is de weg, de waarheid en het leven. Maar als we de geschriften doorbladeren, dan kunnen we lezen dat Zijn wegen doorgaan, ondanks onze kronkel paden. We denken aan Rebekka en Jacob. Aan Jacob was de zegen beloofd en Re bekka had de woorden Gods reeds ont vangen, vóór de tweelingen geboren wa ren. Maar nu wilde ze de vervulling der beloften bereiken met geitenvelletjes. Neen, Gods weg is een andere weg, waar voor onze handelingen geen plaats is. En toch Gods weg is een moeilijke weg. Denk aan de bange worstelnacht van Jacob, de vele zorgen op dien weg en toch is het een heilige weg van Bethel over Mahanaim naar Pniël. De weg is moeilijk. Waarom? Omdat de «heilige wegen des Heeren, geopen baard in al onze kromme wegen, het bedisselen van Gods wegen en het niet verenigd zijn, al onze wegen buiten komt te sluiten. Dat is juist het moeilijke in het leven van het volk des Heeren. Dan komen de Asafs openbaar in hun vijandschap en opstand, opdat ze een walg van zichzelf zouden krijgen. Dat is het doel des Hee ren: opdat ze als een vijand en godde loze met God verenigd en in God opge lost zullen worden. Er wordt wel eens gezegd: Za lig worden met de armen over elkaar. Maar dan heeft Jacob en Asaf heel wat doorworsteld. Ze zijn er buiten gezet, to taal buiten gezet. Dat wordt vaak met de mond beleden, maar in de praktflk valt dat niet mee. Dan moet geleerd wor den, dat een heilig God, in Zijn heilige wegen, niets, totaal niets van ons kan gebruiken. Asaf was er achtergebracht. Gij ook? O, God! Uw weg is in l^et hei ligdom. Dan gaat Asaf besluiten met een aan hef van aanbidding; Wie is een groot God, geUjk God? Geen god, niemand van de goden der volkeren, hoeveel heldendaden en over winningen hun worden toegeschreven, is zelfs maar met Hem te vergelijken. Onze God is groot. En zijn wegen zijn groot. Onbegrijpelijk voor ons nietige aardwoi- men. Asaf ziet zijn eigen levensloop, in vergelijking met de leidingen Gods van oudsher. En als de grootheid Gods ver klaard wordt door 's heiftelslicht in zijn leven, ziet hij dat hij als een dwaas, on vernuftig, dom schaap meest naar bene den kwam te zien. Al zijn dwalende gan gen en wegen worden hem dan schuld voor God. Moeilijk, zeer moeilijk en onbegrijpe lijk vaak. Maar toch werd in Asafs leven alsook in Jacobs tijd en in Jozefs dagen en wordt ook gelukkig nog in onze da gen het lied van Mozes nog wel eens ge hoord: Gij leidt door Uw weldadigheid dit vollt, dat Gi) verlost hebt, Gfl voert ze zachtjes door Uw sterkte tot de lief lijke woning Uwer heiligheid. Het is mij goed nabij God te wezen. Dan worden al de stormen en baren gestild, door Hem Jezus Christus, die op Zijn weg van smarten, de toorn heeft gedragen en de Asafszonden getorst, opdat daardoor de grootheid Gods in al zijn wegen wordt geopenbaard en het doel Gods wordt be grepen. En welk doel? Gode de eer! Een groot beest de zaligheid. Kimnen we instem men met Asaf? Velen menen de hemel binnen te stappen met een beetje gods dienst en wat gemoedelijkheid tervnjl men nooit kennis nam met Asaf: Uw weg was in de zee, en Uw pad in grote wateren. Nooit in het onmogelijke van hun kant. Nooit een monster voor God geworden. Nooit de strijd aangebonden met zichzelf, de grootste vijand. Nooit ingeleefd: Het leven verzondigd en de dood verdiend. Nooit met Jacob het hoofd op het blok gelegd en de Heere vrijver klaard. Nooit de grote wateren van Gods ongenoegen ervaren en dat over de zonden. Nooit in praktijk gehad: Dat Hij Zijn volk leidt door de diepe wateren heen van eeuwige overwinning in Hem, die heeft overwonnen en is gezeten aan de rechterhand des Vaders. Die altoos leeft om voor die Asafs te bidden. Ook als ze niet kunnen, of soms niet willen bidden. Gelukkige Asaf, üi al zijn ongeluk. Een groot beest voor de Heere, maar die toch mocht zingen: Gij zult mij lei den door uw raad en daarna opnemen in eeuwige heerlijkheid. Het zal medeval- len voor dezulken. In al hun peinzen, vaak in stiUe nachten. Waar geen sna renspel wordt gehoord, soms voor lange tijd niet. Nu lang voorbij. Maar toch door de Heere ingesloten, verklaard en bevestigd: O, God! Uw weg is in het Heiligdom: Wie is een groot God, gelijk God. Hij leidt Zijn kudde dwars door de woestijn heen en voert ze tot eeuwige overwinning in het hemelse Kanaan. Waar Asaf niet meer behoeft te klagen over zichzelf noch over de golven en de baren van het ongenoegen Gods. Maar eeuwig bij de Heere, en verlost van zich, zelf. 1 Sunnyside Rev. G. Zwerus MAZETFABKIEKEN Ti ZEVKNKU&SM Golf van Perzië tot aan de Atlantische Oceaan, Syrië, Jordanië, Saoedi-Arabië, Egypte, Tunis, Marokko en Algiers allen verenigen ze zich in hun verzet tegen het westen. Zodoende groeit een macht, een fanatieke anti-Westerse macht. Al les knaagt in deze fel opgewonden Ara bische wereld aan de dominerende macht en invloed van de Westelijke landen in him staten. Het Suezkanaal is er een symptoom van. De oliegeschiedenis van Perzië, de naasting door Mossadeq, hoe wel mislukt, was er als het ware een voorproefje van. Zo staat het Westen tegenover nieuwe wereldmachten. Het communistische Rusland en China, groot machten met onbeperkte mogelijkheden, de heden nog als neutrale gekenschetste Aziatisohe-Afrikaanse volkenmassa, met die vierde macht het fel anti-IWesterse Middenoosten met zijn opgehitste en fel opgezweepte Arabische bevolking. Daar staat tegenover het aan gezag en macht inboetende West-Europa. Met zijn verdeeldheden, zijn, door communis ten uitgeholde weerstand zoals Frank rijk en Italië die te zien geven. De bond der volken, de Verenigde Na ties heeft geen wezenlijke verdienste om de volkeren vreedzaam te leiden, van deze toporganisatie is in de woeling der volken niet het minste heil te verwach ten. De grootmachten van weleer gaan in versneld tempo bergafwaarts. De tijd, dat ze de wereld verdeelden ligt achter ons. In de rij van de opkomende groten, zoals we ze boven schetsten kunnen ze niet of nauwelijks meemarcheren. Het aspect is waarlijk voor de Weste lijke landen somber genoeg. In de maal stroom der volken zijn anderen opgeko men. Aan wier volksmassa en verder potentieel de Westelijke landen ver ach ter moeten blijven. De Verenigde Naties waarvan zoveel heil werd verwacht ligt ontworteld ter aarde, als geheel onge schikt om bestuur en leiding te geven aan de volken. Wie de toekomst inziet en zich de plaats van het Westen reali seert tussen de vier nieuwe wereldmach ten kan niet anders dan met bezorgd heid vervuld zijn. Evenwel Eén is er van Wie geschre ven staat dat de Volken als niets in Zijn ogen zijn. God de Heere spreekt het laat ste woord en bestuurt weg en lot van alle volken. VEEMABKT Op de veemarkt te Etten werden aan gevoerd 129 stuks, waarvan 81 runderen 1 paard en 47 biggen. In runderen was bij tamelijk grote aanvoer een langzame handel waar te nemen met iets oplopen de prijzen. In biggen was de handel bij ruimer aanbod traag gestemd. Ook slachtvee werd bij matig aanbod minder vlug ver handeld. Prezen: kalfkoeien 750-^-1050; kalfvaar- zen 650^950; guste koeien 600775; pinken 400525; graskalveren 200390; paarden 500—800; biggen 4060; lopers 60—80; vette koeien 2.25—2.75 per kg ^reslacht. S/aex,. De tweede conferentie over het Suez kanaal kan geen groot succes genoemd worden. 18 landen namen aan de bespre kingen deel, namelijk de landen, die op de eerste conferentie voor het meerder- heidsplan van Dulles hadden gestemd, dat beoogt het kanaal onder internatio naal beheer te plaatsen. Evenals de eerste stond ook deze conferentie onder presidium van de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Sellwyn Lloyd. De eensgezindheid tussen de westelij ken heeft op deze conferentie een ge voelige klap gekregen. Tussen Engeland en Frankrijk bestaat geen meningsver schil over de Suez-kwestie, maar dat kon niet van alle andere deelnemers wor den gezegd. Amerika is veel gematig der en deed verzoeningspogingen. Tenslotte zijn de deelnemers het eens geworden over de oprichting van een or- ganisatie van gebruikers van het Suez kanaal. Hoe dit lichaam precies fimcti- oneren zal, daarover moet op een nieuwe conferentie worden beslist. Maar het zal zich o.a. wel ten doel stellen: de vrije doorvaart door het kanaal te bevorderen tolgelden te innen van de leden en een redelijke oplossing te zoeken voor het gehele Suez-probleem. Van verschillende zijden werd er op aangedrongen, de kwestie voor de Ver enigde Naties te brengen. Amerika voel de daar niet veel voor, aangezien een behandeling in de Veiligheidsraad altijd gevaar loopt door een Russisch veto te worden gestremd. Maar sneller dan iemand had durven vermoeden, namelijk tijdens het weekein de, toen de eonferentie nog slechts een dag tevoren was gesloten, hebben Enge land en Frankrijk reeds hun toevlucht tot de V.N. genomen! Men vraagt zich af, waarom Engeland en Frankrijk zo'n haast hebben gemaakt. Vooreerst is het de ontevredenheid over de afloop van de Liondense conferentie, die hen tot deze stap heeft gedreven. En ten tweede heeft men Egypte vóór willen zijn. De eerste klap was een daalder waard en in dit opzicht hebben ze succes gehad, want nog geen dag later diende ook Egypte zijn klacht in bij de volkerenorganisatie. Nu komen Engeland en Frankrijk niet als gedaagden" maar als „eisers" voor de Veiligheidsraad. Engeland en Frankrijk hebben reeds te kennen gegeven dat ze zich het recht voorbehouden, Egypte te dwingen, wan neer de Veiligheidsraad niet bij machte is een redelijke oplossing voor het ge schil te geven. De volkerenorganisatie heeft niet alleen tot taak, de vrede in de wereld te bewaren, ze moet ook het recht doen zegevieren. Niemand is nog in staat, te zeggen, wat de Veiligheids raad ten aanzien van de Suezkwestie zal beslissen. Mocht ze geen oplossing aan de hand kunnen doen, dan is het nog niet te voorzien, welke stappen Engeland en Frankrijk zullen ondernemen. Wa pengeweld lijkt voorlopig uitgesloten. Economische boycot is een moeilijke zaak. Zonder al te veel prestige verlies zullen de westelijke landen Nasser wel een beetje toegeven. Hun verdeeldheid is een troefkaart voor de Egyptische dictator en deze heeft de wereldopinie met zich mee: tot iedere prijs een gewa pend conflict vermijden. En zo wint het communisme terrein, zonder oorlog, want het is Rusland volkomen naar de zin: vrede voor de communisten en oor log tussen de tegenstanders! Israël-Jordanië De kwestie van het Suezkanaal heeft de rest van de wereldpolitiek wat naar de achtergrond gedrongen, maar nu de spanning wat afgenomen is, komen ook de schijnbaar minder belangrijke dingen weer aan het licht. In de nacht van dinsdag op woensdag hebben Israëlische legereenheden een overval ondernomen op een Jordanische stelling. Bij deze aanval kwamen 50 Jor- daniërs om het leven. Deze overval gebeurde in opdracht van het Israëlische parlement, dat dins dag in spoedzitting was bijeengeweest en was bedoeld als een vergeldingsmaatre gel. Enkele dagen geleden had namelijk een Jordaniër (volgens een regerings verklaring in een vlaag van waanzin) het vuur geopend op een groep oudheid kundigen, waarbij vier Israëliërs om het leven waren gekomen. Onder hen was ook de bibliothecaris van het Hebreeuws genootschap. Het tragische van deze incidentie is, dat zowel Israël als de Arabische landen steeds hun eigen rechter willen zijn. Wat de ene partij doet, wordt door de andere onmiddellijk met een vergeldings maatregel beantwoord. En het conflict om het Suezkanaal bevordert de rust in het Midden-Oosten zeker niet. Ch)na Communistisch China gaat blijkbaar een mildere politiek voeren, naar Rus sisch voorbeeld! Dat blijkt duidelijk uit het congres van de Chinese communis tische partij, dat te Peking werd gehou den. Voorheen schreeuwde men daar altijd, dat de Chinezen Formosa, het centrum van de nationalisten, met geweld moes ten bevrijden. Thans is er betoogd dat men Formosa door vreedzame middelen voor de communisten moet veroveren. In zes jaar tijds is het aantal Chinese strijdkrachten met drie miljoen vermin derd. Door de partijleiding werden fouten erkend bij de berechting van politieke tegenstanders en een afkeurend oordeel werd uitgesproken over de persoonsver heerlijking, waaraan men zich ook in China heeft schuldig gemaakt. Van zaterdag 29 september v.m. 12 unr t.ni. maandag 1 oktober v.in. 9 uur. Middelharnls-Sominielsdijk: Afwezig de artsen Dogterom, Bakker en Wieringa. Voor spoedgevallen Arends arts, tel. 2001, MiddeUiarnis. CMrkslandHerklngen-Melissant Afwezig de artsen Boot en Elvé. Voor spoedgevallen Huisman, arts, tel. 01877- 412, Melissant. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Buth, Voogd en de Man. Voor spoedgevallen Bouman, arts, tel. 01871-269, Stad aan 't HaringvUet en Kramers, arts, tel 01&73-201, Oolt- gensplaat. ZONDAGDIENST DIERENARTSEN Van zaterdagmiddag 29 september t.ni. maandag 1 oktober v.m. 8 unr. Afwezig Wagner. Dienst heeft Ter- louw, tel. 2357, MiddeUiarnis. Miljoenste bezoeker op SchiphoL De gelukkigen waren maandagmiddag de heer en mevrouw Buisman uit Am sterdam. Namens de Luchthavendirectie bood mr. J. C. H. A. van Stapele, adj.- dir. van de Luchthaven, een retourbiljet' Amsterdam-Brussel aan, alsmede een bedrag ter tegemoetkoming in de verblijfkosten te Brussel. Foto: Mr. van Stapele overhandigt het geschenk aan de gelukkigen. In het mid den een grondstewardes der P.A.A. (Pan American Airways), die namens de P.A.A. een „overnight-bag" met inhoud aanbood. Uit initiatief van de plaatselijke middenstandsvereniging te Sommelsdijk en in samenwerking met de Federatie Flakkee van de Kon. Ned. Middenstandsbond is de Deltabeurs geboren, die dinsdag aanstaande geopend wordt en waar een groot aantal fa. van dit eiland en van de overkant zullen exposeren, meest met artikels, die als nouveauté's aangemerkt kunnen worden. Deze tentoonstelling zal evenals de meeste voorgaande toen Centrumbeurzen geheten onder gebracht worden in voor dit doel speciaal gehuurde tenten, die geplaatst worden aan de A. J. de Graafstraat, in de buurt van het rusthuis „De Goede Ree", waar voor men de volle medewerking van het gemeentebestuur heeft gekregen. Naar wij vernamen zullen terrein en tenteninterieurs zo feestelijk en attractief mo gelijk worden ingericht. Veel bezoek wordt verwacht Met de naam „Deltabeurs" hebben de organisatoren te kennen willen geven, dat deze beurs zich zal richten op de ko mende ontwikkeling van Goeree-Over- flakkee, die, zoals iedereen wel al be grepen heeft, sterk zal worden beïnvloed door de grote veranderingen, die zich door het leggen van dammen en bruggen het kruisen van snelverkeerwegen enz. enz. in onze omgeving zal gaan voltrek ken. Ter beurze zal hierop in het bijzon der de aandacht van de bezoekers wor den gevestigd door een stand, waarin is opgesteld een grote maquette van het Deltagebied en van Flakkeé. Samenge steld volgens recente gegevens die overigens nog wel enige wijziging kun nen ondergaan voordat zij tot uitvoering zullen zijn gekomen zal deze maquet te ons voor ogen stellen welk verkeers knooppunt Flakkee gaat worden waarna men allicht voor zichzplf kan uitdenken welke economische en culturele mogelijk heden een en ander in zich bergt. De stand geeft een beeld van het Haringvlietproject, van de recreatie scheppingen in en rond de Grevelingen, de aanleg van spoorlijnen zelfs. Gaarne vestigen wij er bij voorbaat de aandacht van degenen op, die een bezoek aan deze Deltabeurs gaan brengen (hetgeen er naar wij aannemen velen zullen zijn, ko mende uit het gehele eiland.) Veertig standhouders. Er zijn ongeveer 40 standhouders voor de beurs ingeschreven, welk aantal in middels nog wel enige uitbreiding kan hebben ondergaan. Overwegend betreft het fa.'s uit handel en industrie, maar daarnaast exposeren ook een aantal in stellingen van sociaal of cultureel belang Wij noemen de Ned. Heide Mij, het Roe de Kruis, de Flakkeese Ambachtsschool, Gascentrale, Waterleiding- en elektrici- teisbedrijven, de Stichting Binnenhof te Sommelsdijk (de beschuttende werk plaats) de Stichting Maatschappelijk Werk en de Coöp. Boerenleenbank. Particuliere deelnemers zijn de firma's H. Verbrugge Sommelsdijk; C. Korteweg zn., Middelharnis; Visser Zonen, Sommelsdijk; fa. Seton Oude Tonge; fa. Kosten Oude Tonge; fa. van der Heijden Dirksland; Fa. Gebraad Nieuwe Tonge; fa. Huibrechtse Middelharnis; Kerdel Dirksland; consumptietent L. v. d. Wei de Middelharnis; fa. J. W. Mastenbroek Sommelsdijk; N.V. Mommersteeg, Vlij men; Breimachinehandel van Leeuwen Maassluis; J. Abresch Nieuwe Tonge; Gebr. Buysse Middelharnis; Combinatie Flakkeese Centralewinkeliers; Fa. Lint horst, Wilp; Nat. Levensverz. Mij; N.V. Handel Mij; Riemens Stellendam; Van der Have Kapelle Biezelinge; A. van der Sluijs Dirksland; Vleescentrale; Fa. Arensman Buscop Oude Tonge; Isarin Fa. Witvliet Middccharnis; Singer Mij Sommelsdijk; fa. J. M. van Reijen Acht- huizen; Noorderglashandel Goes; Machi nefabriek I. Mosselman Sommelsdijk. Flakkeese middenstand staat klaar Uit deze opsomming van deelnemende fa.'s in hoofdzaak Flakkeese firma's of Flakkeese vertegienwoordigingen van grote industriën, blijkt wel dat onzfe middenstand klaar staat om de grote strukturele wijzigingen, die het Delta plan in zich houdt op te vangen en dat men goed inzicht heeft in het wezen van de dienende functie, waarmede deze middenstand belast is. Tot nu toe leeft ook die middenstand betrekkelijk in iso lement, werkt zij in een geografisch, so ciaal en economisch afgesloten gebied, waarin de concurrentie van „de over kant" moeilijker doordringt dan in ande re, niet in die mate afgesloten gebieden. Bij uitvoering der Deltawerken zullen de ze omstandigheden zeker veranderen. Het getuigt van ondernemingslust, daadkracht en visie op de toekomst, dat men reeds nu de koe bij de horens pakt en het Flakkeese publiek gaat tonen, dat men van alle markten thuis is, dat men in staat is dezelfde service te geven als wie ook en dat nouveauté's ons niet later behoeven te bereiken dan waar ook in het vaderland. Opening door burg. Hordijk De opening van de Deltabeuts ge schiedt dinsdagmiddag door de burge meester van Sommelsdijk en Middelhar nis, P. W. Hordijk, waarna hij vanaf dinsdagsavonds 18^22 uur, 3, 4 en 5 okt. van 14^22 uur en op zaterdag van 10 23 uur geopend blijft. De toegangsprijs is gesteld op 75 cent voor volwassenen en op 50 cent voor kinderen. Bezoek door scholen onder ge leide is mogelijk en dan tegen geredu ceerde prijzen. Wij herinneren onze abonné's, die ons blad per post ontvangen en per post moeten betalen (dus niet die aan de agenten betalen) het abonnements geld per giro te voldoen. Stort voor het 4e kwartaal 1.90 en U bespaart 30 cent aan incassokosten. Aan abonné's die niet gireren worden de kwitanties op 13 oktober afgegeven Administratie, N.V. EILANDEN-NIEUWS OUDDORP Landbouwcursus. Dinsdag 2 oktober a.s. zal te Ouddorp een landbouwcursus worden geopend in de chr. school. Aanvang half zeven. De lessen zullen worden gegeven door de heren P. Spuy- broek en W. Bosschaart. De cursisten moeten de leeftijd van 15 jaar hebben bereikt. Cursisten kunnen zich nog opgeven bij M. Tanis, Oudelandseweg 552 t, Ouddorp Gymnastiek. Dinsdag j.l. is in hotel Bouman alhier opgericht een dames- gymnastiekclub. Tot bestuursleden zijn gekozen de da mes: Pijl, voorz.; Kiel secr. en Verhage penningm. Elke dinsdagavond zal worden ge traind, aanvang 8 uur. LAKVERF 2.10 per 500 gram GLANSVEBF 1.50 per 500 gram Goede verf voor buiten en binnen vindt U in WED. KUKVINK's DROGISTERIJ

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1956 | | pagina 1