E F»UJROL Gascentrale „Flakkee" nam nienwe kantoren en toonzaal in gebruik DOUBLE FACE NIEUWS UIT ZEELAND STEMMEN BIJ VOLMACHT f 5.90 Huidgenezing Drukbezochte receptie Openingswoord van de voorzitter STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE Toespraak van de directeur Akkoord met de fitters Opening, speeltviin Kinderh oekj e ^^leuwó In k&t kort WETENSCHAPPELIJK GENOOTSCHAP Lezingen over het dierea. leven op Nieuw Guinea KERKNIEUWS Ds. J. W. de Jager f Bldz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Zaterdag 12 mei 1955 Dinsdagmiddag zijn de nieuwe kantoren en de mooie toonzalen voor gas-appa- ratuur van de Gascentrale Flakkee te Middelharnis in gebruik genomen. Op de fundamenten van de oude gas-stokerij, op het Zandpad is een pracht van een gebouw verrezen, dat een sieraad voor de gemeente kan worden genoemd. Architect Niepoth geen onbekende op ons eiland heeft er iets heel moois van weten te maken, geheel in stijl van de omgeving. Aan de voorkant is een ruime toonzaal gebouwd met veel glas, die ongetwijfeld veel kijkers zal trek ken. Naast de ingang is aan de voorkant het kantoor van de directeur ge bouwd, waarachter een groot kantoor voor de administrateur de heer Witvliet en zijn staf. Achter de toonkamer is een vergaderzaal gebouwd, waar het al gemeen bestuur kan bijeenkomen, maar waar ook voor het publiek demonstra ties kunnen worden gegeven. De keuken ligt er vlak naast waar e.v. culinaire gerechten op allerlei gastoestellen kunnen worden gereedgemaakt. Een grote ruime kelder biedt ruimte voor het archief en opslagplaats van goederen. De Gascentrale Flakkee kan nu werkelijk representatief voor de dag komen. Op de receptie bemerkten wij met het Alg. bestuur burgemeester Hordijlt en de wethouders uit Middelharnis-Som- melsdijli, benevens de burgemeesters V. d. Harst uit Ooltgensplaat en burg. Chr. V. Hofwegen uit Nieuwe Tonge met hun dames. Voorts was er architect Niepoth, de aan- en onderaannemers, de gemeentesecretarissen uit beide ge meenten, het bestuur van de afd. erken de gasfitters en meerdere genodigden. De voorzitter van de Gascentrale, de heer J. H. Dijlcers te Sommelsdijk riep de vele aanwezigen een hartelijk wel kom toe en sprak bij deze opening on geveer als volgt. Toen wij op 19 juli 1950 onze Gascen trale Flakkee openden, meenden wij dat te moeten doen, alleen met vernieu wing van het produktie apparaat, het kantoor meenden wij kon nog wel. Om in die dagen een nieuw kantoor te bou wen vonden wij te ver gegrepen. Dat stelden wij toen uit tot tijd en wijle de toestand voor ons wat meer overzichte lijk geworden was. Want wij wisten niet hoe de samenvoeging der bedrij ven en de invoering van stroom op Oost Flakkee zich gunstig zou verdra gen tegenover ons produktie apparaat. Dit alles liep volgens wens en hoe ver der wij voortschreden, des te duidelij ker werd het voor ons, dat de huisves ting van onze technische en administra tieve staf veel en veel te wensen over liet en rijpten de plannen om op de plaats waar de oude stokerij gestaan had, op dezelfde fundering een nieuw kantoor te bouwen. Want zoals de huis vesting nu was, was het zeer verre be neden de stand van een overheids be drijf. De representatieve taak mochten we toch ook niet het oog verliezen. Onze zuster-organisaties E.M.G.O en Drink waterleiding staken verre boven ons uit, die bezaten kantoren welke er mochten zijn. Nu was het niet onze be doeling en zal het ook nooit onze bedoeling zijn hen naar de kroon te steken, dat in geen geval. Maar wij heb ben de oudste papieren. In 1960 hopen wij D.V. te gedenken, dat de eerste gas fabriek, de eerste voorloper van ons bedrijf honderd jaren geleden te Mid delharnis en Sommelsdijk werd opge richt. Wij hebben aldus spreker de oudste papieren, maar ik geef U de zeer stel lige verzekering dat ons bedrijf nog geen oud besje geworden is, doch dat het nog blaakt van levenslust en dat ze gaarne haar sociale taak ter verzorging van de bevolking gelijk als de andere bedrijven wil volvoeren. Er bestaat geen strijd tussen de gro te streekbedrijven, we werken trouw samen om het beste te zoeken voor on ze bevolking. De verstandhouding is zeer goed. By de a.s. Tweede Kamerver kiezingen bestaat wederom de mo gelijkheid tot stemmen bij vol macht, indien men vermoedelijlc niet in staat zal zijn persoonlijk aan de stemming deel te nemen. Als gemachtigde kan slechts worden aangewezen de echtgenote een der bloed- of aanverwanten in de eerste tot en met de derde graad, de echtgenoot van een schoonzuster of de echtgenote van een zwager, dan wel een der huis genoten van de volmachtgever. De gemachtigde moet op de dag der candidaatstelling zijn opgeno men in het Kiezersregister, waar in de naam van de verzoeker voor komt en bevoegd zijn tot het deel nemen aan dezelfde verkiezing. Elen kiezer mag niet meer dan één aanwijzing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aanvaar den, indien beide zijn geschied door personen, die tot zijn huis genoten behoren. De verzoeken tot het stemmen bij volmacht kunnen worden in gediend uiterlijk op de veertiende dag voor die der stemming, dus uiteriyk op woensdag 30 mei.ter secretarie van de gemeente, waar in men in het Kiezersregister is opgenomen. Formulieren kunnen ter ge- gemeentesecretarie worden aan gevraagd. Voor hen, die hun vakantie bui ten hun woonplaats, maar in Ne derland denken door te brengeni, bestaat de mogeiykheid om in een andere gemeente te stemmen. Zij, die van deze mogelijk ge bruik willen maken, moeten hier van uiterlijk woensdag 30 mei IN PERSOON ter secretarie van een willekeurige gemeente in Neder land mededeUng doen. Trouwens we hebben elkander nodig. Op de begroting van de Gascentrale Flaklïee staat voor 1956 een bedrag van 12000.voor stroom en water 10.000.—, voor stroom en 2.000.voor water, waaruit wel blijkt, dat zelfs de Gascentrale de moderne gasproductie alleen dan kan voeren, als de andere bedrijven daar haar bijdrage aan leve ren. Wij konden op de fundering der oude stokerij bouwen: Ie een privé kantoor voor de directeur. 2e een kantoor voor de administra teur en zijn staf. 3e een toonkamer. 4e een vergaderzaaltje, zodat wij zelfs de vergaderingen van het algemeen bestuur voortaan in ons eigen ge bouw kunnen houden. Verder een kelderruimte waar velen jaloers op kunnen zijn, archief en berg ruimte is daarin voldoende aanwezig. Waar in mijn jongens jaren Koen Vlasveld geheel alleen de gasproduktie en aflevering met de gehele aankleve daaraan verzorgde is nu een gebouw verrezen dat „de diek van Menheerse" deugd zal doen. Het is in de eerste plaats niet onze bedoeling zelf veel gastoestellen te ver kopen. Wel willen wij stimuleren de verkoop van goede gastoestellen. Wij zullen het op prijs stellen als een in stallateur met zijn cliënt zich hier vak kundig voor laat lichten. Wij willen ook de handel alle mogelijke contort verle nen. Ik nodig U allen uit straks dit gebouw in zijn geheel te bezichtigen, denk daar bij ook om de kelder. Dit kantoor gebouw is gebouwd on der architectuur van de heer J. F. Nie- pot te Rotterdam, welke voor een moei lijke opgaaf stond want wij wilden bouwen op een oude fundering, doch de moeilijkheden heeft dhr. Niepot glansrijk overwonnen, zodat er een schoon geheel tot stand kwam. Aannemer was dhr. M. Langbroek te Middelharnis. Onderaannemers waren dhr. V. Groningen voor metselwerk, staalconstructie fa. Vis, S'dijk, stuca- doorswerk dhr. Kruidenier, schilder werk dhr. V. Wezel (Eckro) sanitair fa. de Jong, elektr. installatie Huibrechtse, vloeren N.V. Plasnale R'dam, stoffering Campfens M'harnis. Voor de verlichting verleende advies bureau Voorburg zijn medewerking. De voorz. droeg daarna met een hand druk dit mooie en praktische kantoor gebouw aan de directeur, de heer van Leeuwen over. Ik hoop, aldus spreker, dat U er met uw staf prettig in zult werken en dat er onder uw hoede en toezicht steeds een goede geest mag heersen, opdat onze 'bevolking weten mag dat in dit gebouw technisch en ad ministratief gewerkt wordt aan de so ciale en materiele opbouw van ons mooie eiland FLAKKEE en dat onze huismoeders weten moge dat hier ge waakt wordt voor haar belangen. (Ap plaus.) Het was de directeur, de heer van Leeuwen een groot genoegen het nieu we gebouw te aanvaarden. Jarenlang was al uitgezien naar een betere kan toorruimte. Bovendien was het eis des tij ds, aldus de directeur, dat het pu bliek goed wordt voorgelicht. Daar was nu volop gelegenheid toe. Het was ook prettig dat er zaalruimte was voor voor- lichtings avonden voor het personeel en de erkende gasfitters, voor welke laat- sten cursussen zouden komen. Een keu- ken-kooklerares zou voorlichting kunnen geven op gebied van koelkasten, warm water-apparaten enz. De mooie toonzaal biedt gelegenheid dat het publiek van de straatzij de kan zien, wat er op gebied van gas-appa- ratuur in de handel is. Het deed spr. deugd, dat er (onder de vele) een grote bloemenmand was van de Bond van Loodgieters en fitters. De fitters waren n.l. tamelijk bezorgd dat de Gascen trale nu een „Grote winkel" opgezet had op de dijk, wat hen tot schade kon zijn. Er is echter met hen een akkoord gemaakt, de erkenning van fitters wordt opnieuw opgezet, de handel wordt zo veel mogelijk bevorderd. De opzet is, dat alleen goede materialen worden ge leverd. Als aandenken aan deze openings plechtigheid had het bestuur voor de leden een tweetal fraaie ansichten laten reproduceren, één waar de oude gasfa briek opstond uit 1906 en één waar het nieuwe complex, met de vlag in top, stond afgebeeld. Burgemeester Hordijk bracht namens de beide gemeentebesturen zijn geluk wensen over. Het verheugde hem dat de voorzitter tevens wethouder te Som melsdijk had betoogd, dat de diek met dit nieuwe gebouw zo mooi was verfraaid. In een grote behoefte was er mee voorzien en spreker drukte de wens uit dat het èn de Gascentrale èn de bevolking ten goede zou komen. Felicitaties en geschenken. Er waren meerdere schriftelijke felicitaties inge komen en veel fraaie bloemstukken ge schonken. Het bestuur had ook een pracht schilderstuk ontvangen voor de Grote sortering voor japon en deux-pièce 90 cm breed, p. m. 6.50 en Op aanvraag- zenden wij U gaarne stalen, ook van an dere artikelen uit onze sortering. COOLSINGEL 84 DORPSWEG 48 (NAAST DE JONG) DIRKSLAND Paraatheidsoefening reserve Rijkspo litie. Dinsdagavond Is in Dirksland een grote paraatheidsoefening gehouden door de reserve Rijkspolitie van de groep Middelharnis. De opgave was dat een groep sabo teurs langs verschillende wegen Dirks land zouden naderen en trachten de to ren, het gemeentehuis en de landbouw- loods in het spui te bezetten en van daaruit hun operaties te beginnen. De reserve Rijkspolitie heeft dit, ondanks vele fouten keurig weten te verhinde ren en de saboteurs in de kraag ge pakt en opgebracht. De saboteurs waren personeelsleden van de Technische Dienst der P.T.T. te Middelharnis die prachtig werk hebben geleverd en op zeer verrassende wijze hebben laten zien welke uitgebreide mogelijkheden bestaan voor het verber gen van wapens, tijdbommen en bericht gevingen.. Na afloop werd in het verenigings gebouw aan de Oranjelaan een bijeen komst belegd waar naast politie auto riteiten burgemeester van Heijst van Dirksland, burgemeester van Hofwegen van Nieuwe Tonge, Kringhoofden der B.B. bestuursleden der plaatselijke SWG aanwezig waren. Een uitgebreide bespreking werd ge houden over het verloop van de oefe ning. Het was voor de reserve Rijkspo litie van de Groep Middelharnis een zeer nuttige en leerzame avond. NIEUWE TONGE Woensdag 16 mei a.s. des sav. 7 uur wordt alhier een openbare raadsverga dering gehouden. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededelingen. 4. Voorstel B. en W. in verband met de premieregeling voor woningverbetering. 5. Voorstel B. en W. verlenen eervol ontslag gemeente-werkman. 6. Voor stel B. en W. beschikbaar stellen van gelden voor de bouw van een fietsen- bergplaats bij de Chr. School. 7. Voor stel B. en W. toekennen 3 "h uitkering 1955 aan het personeel der gemeente. 8. Voorstel B. en W. verlenen subsidie aan de Stichting vakantieverblijven lagere schooljeugd. 9. Voorstel B. en W. vast stellen prijzen voor de wedstrijd aanleg en onderhoud voortuinen. 10. Voorstel B. en W. aankoop woningen voor af braak. 11. Voorstel B. en W. verhuur woning Ie Westerstraat 10. 12. Aanbie den gemeente-rekening dienstjaar 1953. 13. Voorstel B. en W. aanleg rioolwa terzuiveringsinrichting. 14. Voorstel B. en W. beschikbaarstelUen van gelden voor de bouw van 14 arbeiderswonin gen. 15. Voorstel B. en W. wijziging be groting dienstjaar 1955 en dienstjaar 1956. 16. Voorkomende zaken. 17. Rond vraag. 18. Sluiting. OOLTGENSPLAAT Het bestuur van de Speeltuinvereni ging alhier, had haar openings datum vastgesteld op 5 mei, omdat zij plm. 5 weken geleden een bedrag waren toege zegd van.het Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland, dus alles moest in zeer korten tijd worden geregeld, voorna melijk wat de Speeltuinmaterialen be treft, deze woorden memoreerde de voorzitter van de Speeltuinvereen. dhr. Brinkman. Dat alles zo vlot verlopen is hebben wij grotendeels te danken aan de spontane medewerking van onze Edelachtbare heer Burgemeester, daar ieder beroep dat van onze zijde op hem werd gedaan, steeds de volle medewer king werd ontvangen, daarvoor onzen dank Burgem. aan U en uw ambtena ren. Tevens deed de voorz. nog een be roep op de jeugd, dat personen boven de 14 jaar geen gebruik mogen maken van de Speeltulnmaterialen, hierna gaf hij het woord aan de Edelachtbare heer Burgem. van der Harst. Burgemeester v. d. Harst, een per soon die gevoel heeft voor jeugd en ouderdom, stelde de speeltuin als een gi-ote aanwinst voor de gemeente en dankte bestuur der vereen, en haar me dewerkers voor deze totstandkoming. Zoals U allen bemerken kan sprak de Burgem. er zijn tijden van blijd schap, voornamelijk deze dag voor de jeugd, maar ook tijden van droefheid, daar het klokgelui met haar rouwklan ken nog maar enkele minuten stil is vanwege de ter aardebestelling één on zer ingezetenen, maar het leven gaat nu eenmaal voort. Beste jongens en meisjes! Ditmaal heb ik weer een raadsel, dat werd ingezonden. De laatste weken is het maar stil geweest met het inzenden van raadsels, maar het lijkt wel, of hier verandering in komt. Het is geen gemakkelijk werk om ge schikte raadsels te maken, en men. zit altijd nog met de vraag, of Oom Ko ze goed vindt. Hier is dan het raadsel voor deze week, MEI-RAADSEL 3 Het geheel bestaat uit 41 letters en heeft betrekking op het Pinksterfeest; alles ervan is te vinden in Handelingen 2. I. Onder de verschillende volken, die op het Pinksterfeest tegenwoordig waren, worden ook genoemd de 30,12.11,23,31,9, 41,27,2. n. 3,31,39, zijn niet alle 22,17,3,6,28, die daar epreken, 37,11,32,33,13,1,14,7,40 III. Zij zijn vol zoeten 5,4,15. IV. Ik zag den 29,9,24,7,38 ten allen tijde voor mij. V. aten zij te samen met 16,38,18,29,35 20,37,31,36,34 en 6,17,10,19 '(letter o) 20, 26,33,34,29,39,31,8 des' harten. VI. En gij 3,20,21,25 de gave des Heili gen Geestes ontvangen. Dit raadsel werd ingezonden door de vader van Henk Struijk, Berkel. CORRESPONDENTIE Jaap en Leen M. Dordrecht. Ja dan moet er nog heel wat werk verzet wor den om zo'n toelatingsexamen te kunnen doen. Half juni is het al gauw. Leuk zeg, die duiven! Als er nu maar weer geen kat komt. Zouden het de zelfde die ren zijn van vorig jaar? Hans D. Barendrecht. Nieuws is er al tijd: elke dag is de krant weer vol. En zo gaat het nu ook met de brieven. Nog hartelijk gefeliciteerd met de verjaardag Vein oma. Ik denk, dat ze het in de krant wel zal lezïen. Is het er druk ge weest? Aan belangstelling zal het wel niet ontbroken hebben. „Vlindertje" mag ik dus eigenlijk niet meer zeggen; voor taan is het mevr. W. of mag ik de oude naam toch wel gebruiken? Voor de am- bachtsschool zal ook wel een toelatings examen zijn, niet? Beppie D. Herkingen. Over dat onge luk heb ik gelezen in verschillende kran ten. Vreselijk, nietwaar? Wat is dat Ie- Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poede( bestuurskamer en een nieuwe voorzit tershamer. De directeuren la Fleur en Geerlings resp. van de Emgo en Water leiding boden een elektrische klok aan. Dit was wel de derde, maar hij werd dankbaar geaccepteerd. Er was de hele middag veel bezoek van diverse corporaties, vrouwenvereni gingen enz. om het nieuwe gebouw te bezichtigen. ventje toch kort geweest. Ons leven is zo onzeker en de dood is zo zeker. We willen niet geloven, dat er tussen ons en de dood maar één schrede is, en toch is het zo. Wat zouden we toch bereid moeten zijn, om die grote stap te maken. Na de dood is er geen bezinning meer. In de regel leven we alsof we hier kunnen blijven, maar we zouden ons moe ten richten naar de eeuwigheid. Uit ons zelf gaat dat niet, want we zoeken de aardse dingen. Alleen Gods trekkende kracht kan ons de dingen doen zoeken die boven zijn. Jan S. Middelharnis. Die jonge dui ven zijn dus ook al voorjaarsboden. 't Was aan één kant wel gemakkelijk, dat je er in de winter geen had. Ik hoop. dat je er nu voorspoediger mee zal zijn. Jan L. N.-Tonge. Dat zou ik niet meer doen. Jan; al had je alles niet, dan moet je toch maar inzenden. Je weet nooit, wat de anderen af hebben. Die kunnen ook wel niet alles hebbeni. Het is het beste maar, dat je inzendt wat je ge maakt hebt; dan zie ik meteen de ijver en de moeilijkheden in de raadsels. Kees V. d. W. Oioltgensplaat. Jammer dat je het eerste raadsel kwijt bent ge raakt. Maar het is verstandig, dat je de andere oplossingen hebt gestuurd. Je rapport is goed, maar een paar cijfer tjes kunnen nog wel een duwtje hebben, vind je ook niet? Het is jammer dat je vriendje de krant niet leest. Wat mijn adres betreft: heel eenvoudig Oom Ko, Eilanden-nleuws Middelharnis. Lenie den B. Herkingen. Je werk ziet er netjes uit, Lenie. Schrijf je op school ook zo duidelijk? Dan zal je wel een goed cijfer hebben. Lees nog maar eens wat ik geschreven heb over het ongeluk bij Beppie. Toen het laatste raadsel kwam was je gauw klaar, want je brief was al geschreven. Wat je vandaag kan doen, moet je maar nooit uitstellen tot morgen; dat zie je. En veel vooruit lo pen komt ook niet te pas; dat heb je goed gezegd. Corrie M. N.-Tonge. Wat hebben jul lie schitterend weer gehad met het Zaaierreisje"! Het kon niet beter. Waar is de reis heen geweest? Nu heb je meteen stof om de volgende keer over te schrijven. Je bent een trouwe bezorg- ster hoor! EUy de B. Ouddorp. Moet je nu nog zeggen ,,een tamelijk mooi rapport?" Het zal met jou best gaan. hoor! Wat werd dat een reis met hindernissen, zeg! Het was op het laatste nippertje. Wat is het toch een reis over de eilanden van Zeeland, hè! Vorige week heb ik opa D. nog gesproken. Hij had het ook nog over jullie bezoek bij ons. Wim M. Den Haag. Toen NeUe het zei van de prys, heb je er toch in school wel aan moeten denken, niet? Het is toch zeker wel meegevallen Het is mooi beschreven; dat kan V. d. Hulst wel. In onze tijd zijn er niet zulke armelijke toe standen meer als in het huisgezin waar over verteld wordt. NeUe M. Den Haag. Ik zal je maar dicht bij je broer zetten, want anders moet je nog wachten tot volgende week. Was de prijs een verrassing? Dat Is juist leuk. En de schoonmaak is nu wel ten einde, dus kun je er gedurig naar kijken als je naar bed gaat. Allemaal de hartelijke groeten en tot de volglende keer, zullen we hopen. Oom Ko Daarna richtte spr. zich tot de jeugd, U kunt nu allen zien, er staan zeer mooie en sterke toestellen in uw tuin, maar weest er toch zuinig op want deze tuin heeft veel moeite en geld ge kost, men staat er soms voor, wat door de jeugd vergaard en gespaard kan worden, maar ook wat door deze zelfde jeugd vernield kan zijn, dus nogmaals, wees trots en zuinig op uw bezit. Spr. achtte het speeltuinwerk een groot onderdeel van opvoedend karak ter, daar in spelen een zeer groot ver schil is en dit Is een geordend spelen. Spr. hoopt dan ook te mogen verwach ten dat de resultaten niet zullen uit blijven, waarbij hij tevens het bestuur en gemeente feliciteerde met deze mooie aanwinst en verklaarde hiermede de speeltuin van Ooltgensplaat voor ge opend. Hierna werd door de Burgemeester en mevr. v. d. Harst en diverse leden van de raad der gemeente en ambtenaren en bestuur der vereen, de speeltuinma terialen bezichtigd, waarna even later, de jeugd, die niet meer te houden was het terrein binnen stormden en alle toe stellen in gebruik namen. Zeer begun stigd door het zomerse weer had het bestuur handen vol werk deze drukte naar behoren te regelen. VOOR HET BETERE FOTOWERK ST. ANNALAND Woningtelling. In verband met de algemene woningtelling, welke zoals men weet, op dit ogenblik in ons gehele land plaats heeft, is men één dezer da gen in St. Annaland begonnen met het verzamelen van de nodige gegevens. De bedoeling is, om evenals in 1947 een zo juist en volledig mogelijk beeld te ver krijgen van de manier, waarop de Ne derlandse bevolking is gehuisvest. Daar deze cijfers inmiddels verouderd zijn, is het noodzakelijk deze gegevens op nieuw samen te stellen, waarbij niet al leen het aantal woningen, doch tevens het aantal bewoners en eventuele in wonende gezinnen van belang is. Deze te verzamelen gegevens zullen mede kunnen bijdragen om bij de bestrijding van de nog steeds nijpende woningnood en de verdere verbetering der volks huisvesting de meest juiste weg te vin den. Mede hierdoor is het van uiter mate groot belang deze woningtelling ten volle te doen slagen. Op allen wordt daarom een dringend beroep gedaan hiertoe hun welwillende medewerking te verlenen. Men kan dit doen, door van de huis-aan-huis-folder, die tevo ren wordt rondgebracht en waarbij de verschillende aspecten van deze telling worden toegelicht, goede nota te ne men. Men stelt zich daarmee alvast op de hoopte van de te beantwoorden vra gen, die door de teler bij zijn daarop volgend bezoek aan de hand van het daarvoor gebezigde vragen formulier worden gesteld en helpt op die manier eraan mede, dat de registratie zelf een zo goed en vlot mogelijk verloop heeft. De telling van de circa 650 woningen is reeds begonnen door de heren Droogers en van Popering van de gemeentesec retarie. Burg. stand over de maand apr. '56 Geboren: Tannetje Anna en Willem Adriaan, dochter en zoon van M. Gun- ter en M. H. van Moort; Pieternella Ja- coba, dochter van L. van Koeveringe en J. Hage; Cornells Gerard Marinus, zoon van C. Goedegebuure en A. Gunter; Cornelia Josina, dochter van K. Theu- nisse en K. J. van den Boogaart te Zwijndrecht; Leendert, zoon van P. Paape en J. M. Lindhoud; Gerard Cor nells, zoon van J. C. Goedegebure en M. J. van Vossen. Huwelijken: A. B. den Haan, 31 jaar en L. den Haan, 24 jaar; D. W. Monger, 32 jaar te Ashford en D. J. van der Male, 23 jaar; Joh. J. van de Velde, 21 jaar te Tholen en M. J. den Haan, 19 jaar. Ingekomen: P. Elenbaas en echtgeno te van St. Maartensdijk. Vertrokken: E. Fase-Scherpenisse naar Dordrecht; D. J. Monger-van der Male naar Ashford (Engeland.) Het aantal inwoners in deze gemeenr- te is thans gestegen tot 2704. ST. MAARTENSDIJK Burg. stand over de maand apr. '58 Geboren: Cornelia Adriana, dochter van J. Quist en W. M. Geluk; Dina Adriana, dochter van L. Neele en L. E. Nelisse; Leendert zoon van M. C. Vroegop en J. C. Hartog. Overlijden: C. van Burgh, oud 83 j., echtgenoot van A. van Kleef; J. Pot, oud 82 jaar, echtgenoot van J. Knuist; M. Janse, oud 49 jaar, echtgenoot van A. M. Bentschap-Knook. Huwelijken: J. Bazen, oud 42 jaar en G. P. Koopman, oud 34 jaar; A. C. Ste- ketee, oud 33 jaar en M. Polderman, oud 30 jaar. Ingekomen: A. Schoonderwoerd van 's Gravenhage; M. W. Bazen van Enk hulzen; J. D. Bentschap-Knook-Geuze van Poortvliet. Vertrokken: A. W. Boogert naar Am sterdam; D. J. Zwagemaker naar Voor burg; M. J. de Wilde en echtgenote naar Stavenisse; A. M. van Gorsel naar 's Gravenhage; P. Elenbaas en echtge note naar St. Annaland; G. Postma naar Wymbritseradeel; J. Uijl en gezin naar Stavenisse; P. M. Nelisse naar Kruinin- gen; I. Moerland naar Den Helder; C. Schrier naar 's Gravenhage; H. M. van Hemert naar Creil (N.O.P.) ---------o--------- Onwillige muzikanten. Te Almelo hebben acht, bij de Almelose Muziek- bond aangesloten muziekverenigingen geweigerd belangeloze medewerking te verlenen aan de optocht, die op 5 mei, de bevrijdingsdag zal worden gehouden. Dit niet spelen van de muziekvereni gingen is bedoeld als protest tegen te geringe gemeentelijke subsidie. ledere vereniging ontvangt van de gemeente 100.per jaar. Dit wordt door de verenigingen te weinig geacht. Verzoe ken om hogere subsidie zijn door de ge- Maandagavond werd vanwege het Wetenschappelijk Genootschap Goeree- Overflakkee de laatste bijeenkomst van dit seizoen gehouden, zoals gewoonlijit in Hotel Spee te Sommelsdijk. De ie, den wordt nog één vergadering gebo. den en wel op 6 juni en dan samen met de Stichting Maatschappelijk Werk MiddelharnisSommelsdijk in het Diek huus, waar dr. Emmen van de Inter- church Aid zal spreken over diens ver blijf in Rusland. Dr. L. D. Brongersma, zoöloog te Lei den, hield voor het genootschap een le zing met film en lichtbeelden over een reis en verblijf naar en op Nieuw Gui- nea, ter verzameling van specimina van de fauna op dat enorme eiland en ter bestudering van het daar voorkomende dierenleven. Tesamen met nog twee ge. leerden werd dr. Brongersma tot die reis in staat gesteld door enige weten schappelijke instellingen en vooral door de Kon. Marine, die de heren op alle mogelijke manieren van dienst is ge weest, voral met het vervoer per arti- phibievliegtuig. De marinemensen was niets te dol om te helpen en zij putten zich ook uit in het bedenken van in teressante tochten. Het onderzoek van dr. Brongersma beperkte zich in hoofd zaak tot schildpadden, slangen, hage dissen en ander kruipend gedierte waarbij hij vooral lette op culinaire kwaliteiten van de dieren, zelfs van de slangen! Hij verklaarde dat een pyttion mits deskundig klaar gemaakt het lekkerst denkbare hapje levert! Kenmerkend voor Nieuw Guinea is, dat er geen grote dieren leven, geen tijgers, geen olifanten, geen apen tenzij geïmporteerde enz. Deze die ren hebben blijkbaar in de oertijd dit eiland niet kunnen bereiken, afgeschei den als het lag van het vasteland van Azië door diepe en brede zeestraten, Men vindt er alleen maar chlowaka, buideldieren, ratten en vleermuizen als zoogdieren. Van deze dieren en van de reptielen vertelde dr. Brongersma deze avond uitvoerig verder aan de hand van lan taarnplaatjes en van een kleurenfilm, Daarbij kon men zien, dat voor het ver zamelen van reptielen dankbaar ge bruik werd gemaakt van een.... bul- dozer, omdat die machine zo keurig kon slopen en grond omwoelen. Merk waardige beesten zijn de doodadder - van wie helemaal niet zeker is dat de beet zo dodelijk is een zaagvis in een zoetwatermeer, krokodillen, haaien uit zoet water, enz. Ook over de bevol king wist de spreker veel te vertellen, o.a. dat een papoeavrouw met genoe gen zowel zelf een kindje als een big getje voedt! De leden van het W.G., die in flln- ken getale waren opgekomen, beleef den aan de causerie van dr. Brongers ma een zeer leerzame en interessante avond. GEREF. KERKEN In de ouderdom van ruim 52 jaar is na een ernstige ziekte in het Diacones- senhuis te Utrecht overleden ds. J. W, de Jager, emeritus-predikant van de Gereformeerde kerken. Ds. De Jager werd op 10 april 1904 geboren te Bruinisse, waar zijn vader pi-edlkant was. Hij studeerde aan de theologische hogeschool te Kampen en werd op 6 September 1931 te Diever in het predikambt bevestigd. In juni 1935 vertrok hij naar Zutphen en op maart 1943 verbond hij zich aan de gemeente van Utrecht. Van 1948 tot 1951 was ds. De Jager legerpredikant; als zodanig was hij redacteur van Réveille, het orgaan voor de geeste lijke verzorging van de protestantse militairen. In 1951 trad hij opnieuw in dienst van de gemeente Utrecht, waar hij is werkzaam geweest tot aan zijn emeri taat op 1 mei 1955, toen ernstige ziek te hem dwong emeritaat te nemen. Ds. De Jager schreef verscheidene werken. (N.R.Crt.) meenteraad genegeerd. De bevolking is over de houding van de muziekvereni gingen niet gesticht en wijst er per „in gezonden" op, dat de burgerij én instru menten én uniformen voor het overgro te deel beschikbaar heeft gesteld. En dat muziek beoefenen een persoonlijke liefhebberij is, die door de beoefenaars zelf betaald dient te worden zoals ieder zijn liefhebberijen zelf betaalt. Voorlopig geen verhoging kolenprij- zen. Gedurende de maanden mei en juni zullen blijkens mededelingen van de Federatie van Nederlandse brand- stoffenhandelaren de steenkolenprijzen gelijk blijven. Aanvankelijk lag een verhoging van de kolenprijzen in het voornemen als gevolg van de voortdu rende stijging van de kosten. De brand stofhandelaren hebben echter rekening willen houden met het streven van de regering om zoveel mogelijk rust in de prijzen te behouden. Kampioen pijproker, 't Is een tijd van records en kampioenschappen. Nu is er ook weer een kampioenpijproken bijgekomen. En nog wel een wereld kampioen. Die eer is te beurt gevallen aan een Nederlander, de heer Chr. K' uit den Haag. Hij wist zijn pijp gevuld met 3,3 gram Canadese burleytabak 124 minuten en 45 seconden brandende te houden. Zijn opvolger was de heer Mi chael Ishac uit Beiroet (Libanon) die zijn pijp 105 minuten en 49 sec. bran dende wist te houden. Geen merkbare invloed van atoomont- ploffing op het weer. Het bestuur van de internationale organisatie voor weer kundigen, dat te Geneve is gevestigd heeft nadat het alle gegevens had bestu deerd verklaard, dat er geen reden is om aan te nemen, dat proefontploffingen van atoomwapens invloed op het weer zouden uitoefenen. Niet onmogeUjk, dat een ander orgaan ons wel weer eens het tegendeel zal ver klaren. Het Hard 1 meiijk ode van Dat tot in gestookt kolen 7 Hetl vrouw warring De tijt 1939, al! mende, vensond» 266. DU! met de nog veel handelsi zelfs ge is dus n ging bij vensond( klacht zijn niet zijn. En na met de nog niet verhogii Hoe h nog nie vorig ja pere zoi sprake handhaa ging va betekent Maar zeker ni handelin voor we Ook is met de nen van Als w king ne volgtrek met het len nog deze bei met een cent va houden komst. De vri waar die Van de als we V per ton gen en minder een vijfv steenkoo klaring Maar koolprijz weten, arbeider dat niett breiding is. De ar dig ach ons best een ond( er alleer vinden v misbare ring vo volgende In 19 dienst 2 tot 1552 produkti steente 1955. Cijfer! waarin hoge st( taald m bij de st gend be trekkelij enigszin aantal a pen. Da den, dat aan de worden, de kole: doet zijl prijzen Een begrijpe: wel te wacht steenkol' een stijf in het ontkome Het k delig is beschikt kolenvoc

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1956 | | pagina 4