Buitenverf Kaaibewoners ie OudeTonge moeten dubbele belasting betalen GERO NIEUWS UIT ZEELAND J. KEUVELAAR Bevestiging en intrede van Ds. J. den Hoed te Tholen FOTO-ARTIKELEN Morgen fenomenale Zaterdagkoopjes l/aH keiitJié en vet De gemeente nam een aantal herbouv/- plichten over VOOR naar Morgen speciale Zaterdag koopjes in damespyama's Bldz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Zaterdag 12 mei igjj Op donderdag 10 mei 1956 (Hemel vaartsdag) werd de beroepen candidaat J. den Hoed, uit Barneveld in het ambt bevestigd door ds. Labrie te Den Haag (of vroeger te Goedereede). Zijn eer waarde bediende het Woord uit Han delingen 1 vers 8m: „Gij zult mijne ge tuigen zijn." Het thema was: De opdracht van Christus zelf. Aan de handoplegging namen naast de bevestiger deel ds. van Dieren van St. Philipsland en ds. Poot uit Haat ten. 2 studenten fungeerden als paranym- phen. 's Middags verbond ds. den Hoed zich aan de Ned. Herv. Kerk alhier met de telcstwoorden uit Ps, 18 19. Hoofdthema: De oudtestamentische jubel over de hemelvaart van Christus. Zijn eerwaarde stond stil bij Ie. de overwinnende zekerheid; 2. genade be wondert. Na de predikatie sprak ds. de Hoed achtereenvolgens toe: Burgemeester en Wethouders die hij toewenste de ge meente zachtmoedig te regeren, kerk voogdijen en notabelen, kerkeraad, ho pend samen te bidden, koster Deurloo en organist mej. van de Velde, Mannen- verepiging, Bijbelstudiekring, Dames- krans, Hoofden van scholen, het hoofd der Chr. kleuterschool van wie hij zelf elders onderricht had ontvangen, leider der zondagsschool, ds. Labrie, broeders uit den Ham, vertegenwoordigers van classis Zierikzee, ouders en tenslotte de gemeente. Hij eindigde zijn toespraak met: „Heere open mijn lippen, zo zal mijn mond uw lof verkondigen." Ds. de Hoed werd toegesproken door ds. V. Dieren, de consulent, ds. Brons van Scherpenisse, ds. Bal5:ker, Ger, pre dikant, één der medestudenten, de kerkvoogd, dhr. Drooger, door ouder ling Rietdijk, die liet zingen ps. 119 33. Na een zeer eenvoudig woord: „Dank aan allen voor geuite woorden en het mij toegezongene" legde Z.Eerw. voor de eerste maal de zegen op zijn Ie gemeen te. Mede aanwezig waren predikanten uit Bleskensgraaf, Dussen en Vlaardin- gen. Alle rechtzinnige gemeenten waren vertegenwoordigd. WED. KURVINK'S DROGISTERIJ ook voor Kerkstraat 160 Xelef. 224 OUDDORP Zomerhuis. Aan dhr. W. Keiler te Rotterdam is door.B. en W. vergunning verleend voor het bouwen van een zo merhuis in de Polder West Nieuwland. ZONDAG 13 MEI MIDDELHARNIS Herv. Kerk 9.30 uur ds. van Wakeren en 6 uur ds. den Bes ten. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. G. C. Muntingh. Chr. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. P. de Smit. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. Ger. Kerk (Vrijge maakt) 10 en 6.30 uur ds. H. Eenhoorn van Zwijndrecht. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 uur ds. Postma en 6 uur dhr. Terlouw. Rem. kerk 6.30 uur ds. Modderman uit Amsterdam. (Dienst voor jong en oud) DIRKSLAND Herv. Kerk 9.30 uur ds. den Besten en 6 uur dhr. Kesting. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. HERKINGEN Herv. Kerk 9.30 en 6 uur dhr. Stolk van Nieuwerkerk aan de IJssel. Ger. Gem. 10 en 6 uur le zen. MELISSANT Herv. Kerk 10 uur dhr. Kesting en 6 uur ds. van Herpen. STELLENDAM Herv. Kerk 10 uur ds' van Herpen en 6 uur dhr. W. Bou- man. GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 uur dhr. de Reus en 6.30 uur ds. Steur. OUDDORP Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur ds. Steur (bed. H.A. en nabetr.) Ger. Kerk 9.30 en 2.30 uur ds. Zijl stra. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur lezen. Doopsgez. Gem. 9.30 uur ds. Vroegindeweij van Krimpen aan de NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 uur ds. Hop en 6 uur dhr. Vetter. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 uur ds. v. Drenth en 6 uur ds. Wolthers. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 9.30 uur dhr. Terlouw en 6 uur ds. van Wakeren. Ger. Kerk 9.30 en 6 uur ds. A. Trapman (bed. H.A.) Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. DEN BOMMEL Herv. Kerk 9.30 uur le zen en 6 uur ds. Postma. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. Schout. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u. ds. Wolthers en 6 uur ds. Hop. Ger. Kerk 9.30 uur ds. A. de Korte en 6 uur ds. C. Schout van den Bommel Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur dhr. Neijenhuis. ZEELAND THOLEN Herv. Kerk 10 uur ds. J. den Hoed en 3 uur ds. v. d. Smit uit Maar- sen. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. H. Bakker. Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur lezen. Chr. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur lezen. Ned. Prot. Bond geen dienst. OUD VOSSEMEER Herv. Kerk 10 uur ds. A. Breure (H. Doop) en 6 uur ds. A. L. v.^ d. Smit uit Maarsen. Ger. Kerk 10 en 2.30 uur ds. A. Koning. Chr. Ger. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur lezen. op onze hoedenafdeling Coquel strohoedie met sier lijke lintgarnering, in 7 verschillende pasteltinten 9S g'« Modieus model zomer* hoedje, „de schlager van dit seizoen", in alle mode- tinten 9S Elegant hoedje van origi* neel Zwitsers stro, in 4 modetien en alle mode- /S kleuren 3T. ANN ALAND Herv. Kerk 10 uur ds. F. V. Dieren en 6 uur ds. A. Breure (Bed. H. Doop.) Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen. Vrije Ger. Gem. 9.45, 2.15 en 6 15 uur lezen. 3TAVENISSE Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. H. Bouter. Oud Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur dhr. J. W. Slager. 3T. MAARTENSDIJK Herv. Kerk 9.30 uur lezen en 2 uur ds. J. den Hoed. Overige gemeenten geen opgaaf. 3CHERPENISSE Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur ds. J. Brons.-— Ger. Gem. 9.30 2 en 6 uur lezen. POORTVLIET Herv. Kerk 10 en 2.30 u. ds. C. J. P. Lam (bed. H. Doop) Ger. Kerk 10 uur lezen en 2.30 uur ds. H. Bakker. Ger. Gem. 10, 2 en 6 uur lezen. 3T. PHILIPSLAND Herv. Kerk 9.30 u. lezen en 2.30 uur ds. F. van Dieren. BRUINISSE Herv. Kerk 10 en 5 uur dhr van den Dool uit Rotterdam. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. J. Maaskant uit Leiden. Ger. Gem. 10 en 5 ur ds. F. Mallan. Oud Ger. Kerk 10 en 5 uur lezen. THOLEN Zondagsdienst artsen op 13 mei 1956 Voor de gemeenten Tholen, Poort- vliet, Oud Vossemeer, Nieuw Vossèmeer en St. Philipsland hejoben zondag dienst dr. P. J. Duinker te Tholen, tel. 40 en dr. H. Menger te St. Philipsland, tel. 20 Bevrijdingsherdenking. Ter gelegen heid van de herdenl^ing van de bevrij ding maakte de Harmonie Concordia te Tholen zaterdagavond j.l. een muzikale wandeling door de gemeente. Kerknieuws. Door het bestuur van de Chr. Ger. Kerk te Tholen zijn op tweetal gesteld ds. Venema van Maas sluis en ds. Roos van Zwijndrecht. Nieuw trottoir. Van gemeentewege Is door de aannemer P. Knuist aan het Walletje bij de oprit een nieuw trottoir gelegd, wat een hele verbetering is ge worden. Aanrijding. Zondagmiddag is in de Stoof straat te Tholen het dochtertje van de f am. J. v. E. bij het oversteken van de straat tegen een voorbij rijdende motorrijwiel van de heer D. v. Z. ge lopen. Het kind sloeg tegen de grond en bekwam geluliltig weinig verwondin gen. Met enl^ele schrammen aan gelaat, handen en benen, kwam zij met de schrik vrij. Duiker Stenen Kruis. De werkzaam heden van de fa. Schermers uit Nieu- wendijk aan de duiker onder de Post weg bij het Stenen Kruis te Tholen zijn thans zover gevorderd, dat het verkeer weer recht door kan rijden, zij het dan met verminderde snelheid. Over enkele weleen zal het bestratingswerk ook klaar zijn. ST. ANNALAND Predikbeurt. Dinsdag 15 Mei sav. 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. Cabaret van 's-Gravenpol- der. STAVENISSE De bouw van een woning voor re kening van de gemeente en bestemd voor het hoofd der O.L. School is ge gund aan de laagste inschrijver de heer A. Muller te St. Maartensdijk voor 31750.—. Burg. stand over april 1956 Geboren: Janna Cornelia, dochter van I. J. Wie laard en A. P. Wesdorp; Pieter Jacob, zoon van J. v. d. Jagt en M. Moerland; Adriaan Cornells, zoon van J. A. Ge luk en D. J. van der Rhee. Gehuwd: A. J. Hage 31 jaar en T. M. Dane 21 jaar. Overleden: Jan Priem 81 jaar, echtg. van M. V. d. Berge. Loop der bevolking. Ingekomen: M. J. de Wilde en echtg. van St. Maartens dijk; Jacomina Steendijk van Tliolen; J. Uijl en gezin van St. Maartensdijk. Vertrokken: J. F. Schaap en gezin naar Hendrik Ido Ambacht; J. J. de Wilde en echtg. naar Tholen. SCHERPENISSE Het werk beëindigd. Het heiwerk van de betonnen funderingspalen voor de bouw van de lagere 'school te Scher penisse is maandag j.l. beëindigd. Er zijn ongeveer 70 palen geslagen. Twee straaljagers in botsing. Twee straaljagers van het militair vliegveld Twente kwamen in de omgeving- van Heng:elo (O.) met elkaar In botsing. Een der vliegtuigen werd de benzine tank afgerukt, waardoor het vliegtuig onbestuurbaar werd en op enkele hon derden meters van de drukke rijksweg Delden-Goor neerstortte. De piloot P. W. H. uit Enschede werd spoedig levenloos van onder de brandende resten wegge haald. Een serre van een pand aan de Del- dense straatweg werd vernield, brok stukken van het vliegtuig troffen de bo vengrondse hoogspanningsnet waardoor een groot deel van Twente enige uren zonder stroom zat. Zich er door gegeten), In Grand Prai rie, een plaatsje in Canada werd een koe onder een enorme hooiberg bedol ven. Na 24 dagen kwam het dier te voorschijn. Al etende had het beest zich een pad naar buiten gemaakt. Woningnood leidt tot overmaat van inwoning. Te Groningen is de woning nood ook groot. Dat leidt vanzelf ook tot inwoning op grote schaal. Een sprekend voorbeeld daarvan is wel dat dhr. Z. op zekere dag drie jongge huwde paren als inwoning accepteerde. Gelukkig was het allemaal familie. Dezer dagen trouwden tegelijk van de heer Z twee dochters en een zoon. Geen van hen had nog een eigen woning. Daarom trokken de jonggehuwde echt paren alle drie bij hun ouders in. Dat zal wel gewaardeerd worden. Een commissie uit de burgerij van Heerlen zal aan Churchil 120 van de fijn ste Nederlandse sigaren verpakt in een cederhouten kist aanbieden. Dit zal gebeuren bij gelegenheid van het bezoek, dat Churchill aan Aken zal brengen. Voor deze gelegenheid mogen de sigaren belasting vrij in Duitsland ingevoerd worden. Dat afbetalingssysteem ook. Het was een wilde jacht in de straten van Mem phis (Tennessee, in Amerika.) Er was aangifte gedaan bij de politie, dat er een auto was gestolen en daarom jaagden de politieauto's met loeiende sirenes door de straten van de stad. Plotseling werd de jacht door de po litie gestaakt want In het radiotoestel van de achtervolgende politieavito's klonk Jacht staken. Wagen niet gestolen." Wat was het geval? Een afbetalings maatschappij had de wagen weg laten halen omdat de koper niet aan zijn ver plichtingen voldeed. Protest van Geref. kerk (art. 31). De classis Hardenberg van de Geref. kerken ondehoudende artikel 31 D.K.O. heeft aan de Eerste Kamer der Staten Gene raal een adres gezonden, waarin zij ui ting geeft aan haar bezwaren tegen het wetsontwerp „algemene ouderdomsvoor ziening," zoals dit onlangs door de Twee de Kamer is aangenomen en thans aan de Eerste Kamer is voorgelegd. Adressante merkt op, dat onder deze wet alle ingezetenen des lands zonder enige uitzondering zullen vallen, dus ook de predikanten van deze kerken waa;r- door deze premieplichtig worden en uit kering mogen ontvangen. Deze regeling aldus het adres doorbreekt wat de ker ken onderling ten aanzien van hun pre dikanten hebben neergelegd in art 13 van de kerkenorde, terwijl wat de eme rituspredikanten betreft, de zaak in art. 11 van de K.O. is geregeld. Adressante wijst aan de hand van ver schillende Schriftplaatsen er op, dat het de roeping der kerken is, de volle last Van het zorgen voor eigen nooddruft van de predikanten, die arbeiden in het Woord en de leer, af te nemen en zelf te dragen. In het bedoelde wetsontwerp wordt hiermede echter geen rekening gehouden De gemeenteraad van Oude Tonge kwam woensdagmiddag te 2 uur bijeen. Tegenwoordig waren alle leden. De agenda zag er op het eerste gezicht on schuldig uit, maar het werd toch een vergadering waarin bij verschillende punten breedvoerig werd gediscussieerd. Er viel een besluit tot het bouwen van een schuilkeet voor de sluiswachter, tot aankoop van krotwoningen, bou wen van een urinoir aan de haven en overname herbouwplichten, waar straks de huurders voordeel van zullen trekken. De kaaibewoners hadden een request ingezonden, omdat deze mensen dubbele belasting moeten betalen, op gelegd door de Dijkring Flakkee. De onbillijkheid werd daarvan ingezien, maar de betrokkenen moeten zich persoonlijk tot de Dijkring wenden, welke verzoeken van gemeentewege worden ondersteund. De voorz. burgemeester W. v. d. Harst opende met gebed. De notulen van 15 maart werden vastgesteld. De ingekomen stukken bevatten mee rendeels goedgekeurde raadsbesluiten; aanbieding releening 1955 bouw- en wo ningtoezicht; Schrijven van de bewo ners van de Kaai omtrent de ratten- plaag, >achter hun woningen. B. en W. deelden mede, dat opdracht (is gegeven aan Bouw en Woningtoe zicht de nodige maatregelen te treffen, tot opruiming van de stroklampen en andere obstakels, die zich daar bevin den, zulks in strijd met artikel 42, 3e lid, van de bouwverordening. Wat de verdere bestrijding van de ratten be treft is bij de dienst van gemeentewer ken het gehele jaar door rattenvergif verkrijgbaar. Schuilkeet aan de haven Voorstel tot het verlenen van een crediet voor de bouw van een stenen schuilkeet aan de haven, ten behoeve van de sluiswachter. In verband met het feit, dat door het Bureau Gemeentewerken een tekening met bestek en verdere voorwaarden is ontworpen, alsmede een begroting is gemaakt van de kosten voor de bouw van een stenen schuilkeet je, tevens die nende tot bergplaats, is prijsopgaaf ge vraagd bij een aannemer te dezer plaat se, die zijn aannemingssom heeft inge diend. Deze inschrijving stemt overeen met de gemaakte kostenbegroting. Ten einde thans zo vlug mogelijk tot de bouw van deze bergplaats over te kun nen gaan, stelden B. en W. voor een crediet te verlenen van 1300. De heer Kanters wist mee te delen dat er een openbare aanbesteding is ge weest; over de toewijzing van de laag ste aanbesteding was spr. niet tevre den, omdat er verandering in de plan nen was gekomen. Spr. had liever een nieuwe inschrijving gezien. De heer de Vin wilde naar aanlei ding van dit punt iets zeggen. Enige schippers waren bij hem geweest, die hem gevraagd hadden bij de inloop van de haven een paar ducdalven te maken. Spr. legde een tekeningetje voor, hoe het er zou moeten komen. Bij de vori ge burgemeester is dit ook gevraagd; toen was er geen heistelling waarom het te duur werd. Die is er nu wel zei spreker. De voorz. zou dit in behandeling he men en prijsopgaaf aanvragen. In ant woord aan de heer Kanters zei spr. dat met die laagste inschrijver verder is onderhandeld in het kader van ver andering van de plannen. De prijs-ver- schillen in hout of steen waren van die aard, dat geen reden was het anders te doen. Het liep alleen over de veran dering van materiaal. Te doen ge bruikelijk is, met de laagste inschrijver voort te gaan. „Er waren maar twee inschrijvers" aldus dhr. Kanters. Hij had de tweede er ook maar bij willen nemen. Er dien de z.i. concurrentie t.o. te staan. De voorz. antwoordde, dat er geen „slaatje" uit was geslagen! De Techn. dienst berekend het ook. Het voorstel werd aanvaard. Aankoop krotwoningen Voorstel tot aankoop van de navol gende krotwoningen, t.w.: a. de woningen. Molendijk 54, 55 en 56, eigendom van de heer A. Ph. L. v. d. Berghe, totale aankoopprijs 2250 b. de woningen, Oostdijk 53 en Stoof- straat 10, eigendom .van de heer Adr Kanters, totale aankoopprijs 960; c. de schuur, Molendijk 39, eigendom van de heer L. van den Bogaard, Emmastraat 39, totale aankoopprijs 1100.—. Bij de aankoop van de woningen van Ar. Kanters is overeengekomen, dat door de heer Kanters wordt terugge kocht de oppervlakte grond van het voormalige pand. Molendijk 28. Dit be treft een oppervlakte van plm. 10 m2 a 1.per m2 is 110.terwijl door de verkoper, alvorens met de sloop van het pand Stoof straat 10 een aanvang wordt gemaakt, de houten vloer en 5 m zinken goot wordt verwijderd. Ge zien de voornoemde transactie ligt de prijs per woning met bijbehorende grond beneden de 500.en kwam dit voorstel billijk en verantwoord voor. Als voorwaarde by de aankoop van de schuur van L. v. d. Boogert is gesteld, dat het draadglas met kozijn, voor de sloop, door hem zelf wordt verwijderd. Dhr. de Vin ging akkoord met de prij zen maar wilde wel ingelicht worden over de woningen van het raadslid Kan ters. Er was z.i. geen bezwaar dat hij als raadslid de woningen verkoopt, maar spr. meende dat een raadslid geen lever anties aan de gpmeente mag doen en dat dit in strijd was met de gemeente wet. De voorz.Het lijkt, dat het raadslid maatschap van dhr. Kanters op het spel staat, omdat hij een leverantie aan de gemeente doet. Gezien de noodzaak is er een moge lijkheid dat voor dit incidentele geval dispensatie wordt verleend op art. 26. dhr. Kanters moet daarvoor een brief aan de Kroon richten, welk verzoek meestal wordt toegestaan. Spr. was blij, dat dhr. de Vin deze vraag deed. Dhr. Kanters lichtte toe, dat het pand je verkocht was als krotwoning. De grond wilde spr. niet verkopen. Wel had hij gevraagd, hem grond te verstrekken in het uitbreidingsplan. Het werd m.a.s. goedgevonden.' Voorstel tot het verlenen van een 3% uitkering over 1955 aan het gemeente personeel, overeenkomstig de rijksrege ling. (Het bleek bij de bespreking, dat deze gelden reeds waren uitbetaald) Dhr. de Vüi was er niet tegen, maar de raad stond weer voor een voldongen feit. Er worden straks nog meer beslui ten gevraagd van punten, die reeds al zijn bestemming hebben. „Het gemeentebestuur is dynamisch" aldus de voorz. Het is niet leuk als men voor een fait compli gesteld wordt, maar er zijn soms zaken, die niet op een raadsvergadering kunnen wachten. Hier was ook nog de reden dat de raadverga- ring moest worden verzet, anders was deze vóór afwerking van de feiten ge houden. Verhuur grond Handelsterrein. Voorstel tot verhuur van: a 150 m2 grond op het Handelster- reia aan dhr. Adr. Tuns, Voorstraat 10a. b 225 m2 grond op het Handelster rein aan de fa. C. Oversier en Zn., Heerendijk 6, alhier. De huurprijs was bepaald op 0.50 per m2, dat de andere huurders ook betalen. Dhr. de Vin vond dat er wel een be zwaar op rustte voor de ondernemers, omdat deze mensen bij de verhuur van de grond geen hypotheek op de panden kunnen nemen. Spr. zag het liever om gezet in erfpacht. De voorz.: Vroeger is ook geprobeerd er erfpacht van te maJten. Dit zat vast op de prijsbeheersing. Een erfpachts canon ligt ver beneden de prijs, die nu wordt betaald. Er is echter een oplossing voor, die in studie is aldus spr., n.l. een baatbelasting, die de mindere huur zou conpenseren. Binnenkort is daar een voorstel over te wachten. Oolc dit werd goedgevonden. Voor prima naar JAN VAN HANSJE HOEK OOK GRONDVERF Fusie EBOF-EMGO De laatste gemeente werd ook hier besloten om tot de fusie Ebof-Emgo over te gaan. Deelgenomen wordt in het aandelenkapitaal, door storting van 10% van 16 aandelen van 1000.per aaa- deel. Goedgevonden werd een wijziging van het ambtenaren reglement en het ar- beidsovereenkomstenbesluit. Slot in e.k. nummer) Zandpad - Mlddelharnls Flatteuze dames- pyama's van prachtige kwaliteit poplin. Het afgebeelde model, gestreept jasje en uni-pantalon in de kleuren rood, blauw en reseda. Kleur- en wasecht, krimpvrij. Een leuk geschenk voor Moederdag, uitzonderlijk voordelig 7« SÜ BINNENWEG - PLEINWEG 196

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1956 | | pagina 2