mf FABLO- P Toch is het een Openbare School Marktberichten Fi irma C. V. Wezel Zn. 28e Jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE Hemelvaavt GEBRs. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - tel. 2004-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 iiiiiiiiiiiiiin Verantwoordelijkheid Brengt stichting van een landbouv/winterschool voor agrarische jongeren de uitkomst? fe OVERHEMDEN Plaatselijk Nieuws Aanrijding onder aan het Zandpad Zaterdag 12 Mei 1956 No. 2498 PRINS HENDKIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDKLHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 - Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: woensdag en zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAIi ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tariel OP verschillende plaatsen in het ver schijningsgebied van ons b ad brengt men eigenaardige theorieën in praktijk ten opzichte van de begrippen openbaar. 1 biizonder onderwijs. Speciaal waar men beslissingen heeft te nemen over het kleuteronderwijs. Men richt een gemeentelijke kleuter school op en' is dan de mening toege daan dat men daarmee aan de eisen heeft voldaan van de ouders, mdien men kerkelijke leidsters benoemt. Het is echter een verkapte bestrijding van het bijzonder onderwijs. Een be strijding liog wel gemotiveerd met een beroep op de eenheid en pasklaar ge maakt voor de ouders door er kerkelijke personen als leidsters te benoemen. De eenheid van de gemeente is het stramien waarop men borduurt en de kerkelijke personen moeten zo'n open bare school, want dat is het en niet an ders, voor de ouders aannemelijk ma ken De gemeenteraad in zijn verschil lende schakeringen geldt dan zoveel als het bestuur. Maar door dergelijke we gen in te slaan beconcurreert de ge meente het bijzonder onderwijs. Ge meentelijke scholen zijn openbare scho len. Artikel 2 lid 1 van de wet is dui delijk: „Kleuterscholen, opgericht en in stand gehouden door gemeenten zijn openbare, de overige zijn bijzondere scholen." Indien dus een gemeente een gemeen telijke kleuterschool opricht, dan is dat een openbare school. Zo'n school heeft de status van openbare school en geen andere. Wat dat in de praktijk beteke nen kan moge uit een enkel voorbeeld blijken. Op een gemeentelijke kleuter school heeft men, om een bijzondere kleuterschool weg te houden, kerkelijke leidsters benoemd. Een of meer der ouders is met het ge geven Christelijk onderwijs niet tevre den en stelt de eis dat met het geven van dat onderwijs opgehouden dient te worden omdat het onderwijs te zeer doordrongen is van de leerstellingen van een zekere kerkelijke richting. Aan die klacht moet wel gevolg worden ge geven omdat de openbare kleuterschool en dat is de gemeentelijke kleuterschool tenslotte voor ..iedereen toegankelijk dient te zijn. Die mogelijkheden op onze dorpen mogen niet groot zijn, maar ze is er en kan leiden tot consequenties. Bovendien zal, ook indien geen bezwa ren tegen de christelijke sfeer worden ingebracht, men verplicht zijn tot een soort compromis, tot een soort Christe lijke instelling, waarmee allen nog net genoegen kunnen nemen, maar waar voor niemand de ware liefde en vurig enthousiasme kan opbrengen. Men krijgt een instelling waarmee men het doet, maar die niet de volle liefde wegdraagt. Dat dit een groot bezwaar is zal ieder toestemmen die beseft van welke grote betekenis de liefde bij het werk der opvoeding is. Een gemeentelijke, dus een openbare school is ook onderhevig aan de wisse ling van de gemeenteraad. Een linkse raad als verzorgster van een school met personeel, dat kerkelijk ingesteld is, leidt tot onverkwikkelijke situaties, te meer daar met de wisseling van de raad ook een veranderde instelling van de bevolking gepaard gaat. Een'gemeente lijke school is een openbare school. Alle verplichtingen die op een openbare school, krachtens haar neutraliteit rus ten, krijgen gestalte, zo een groep uit de burgerij er op appelleert. Een groot praktisch bezwaar is het streven dat bij een gemengde bevolking zeker tot uiting komt, het streven naar een compromis- school, met al de gevolgen daarvan. Het bijzonder onderwijs is van andere gestalte. Het vraagt een onderwijs voor de kinderen, dat verankerd ligt in het Woord van God. Een onderwijs, dat de doopsbelofte realiseert. Slechts een zo danig onderwijs is in staat de volle lief de der ouders te wekken, omdat het voldoet aan de innerlijke overtuiging des harten. Dat geldt zowel voor het kleuteronderwijs als voor het- gewoon lager onderwijs. Dat bereikt men niet met een gemeentelijke kleuterschool, omdat zo'n school in wezen een open bare school is en niet gedragen kan worden door de beginselen der ouders zoals die bij het bijzonder onderwijs tot gelding komen. En het geschiedde, als Hij hen ze gende, dat Hij van hen scheidde en werd opgenomen in de hemel. (Lucas 24 51) Aanschouwt Jezus op de Olijfberg in het midden der Zijnen. Tot op het laatst heeft Hij hen als Profeet onderwezen; als Koning hen tot Zijn gezanten aan gesteld; als Priester zal Hij van hen scheiden, waar Hij Zijn handen zege nend over hen uitgebreid, hen zegent met de zegeningen Zijns heils. Nu laten Zijn voeten de aarde los. Statig, zichtbaar, plaatselijk vaart Hij op. Eeni wolk dient Hem tot Zijn wa gen. Gods recht ontsluit voor Hem de eeuwige deuren, om Hem als de Koning der ere te ontvangen. De Vader zet Hem aan Zijn rechterhand. Nu is de schande van het kruis uitgewist. Die het kruis heeft gedragen, ontvangt nu de kroon. Maar eeuwig bloeit de gloriekroon, op 't Hoofd van Davids grote Zoon. Jezus werd opgenomen in de hemel. Die hemel was beloofd aan de eerste Adam in het Paradijs in de onderhou ding en op de gehoorzaamheid van het proefgebod. Maar helaas, Adam viel, en sindsdien is de poort des hemels door de zonde gesloten. Nu kon langs de weg van het werkverbond in der eeuwigheid geen zondaar meer behou den worden. Het onverbiddelijk recht Gods houdt de toegang tot de hemelse zaligheid gesloten. Maar eeuwig wonder, die gezegende Heere Jezus kwam in de nederste de len der aarde om die voldoening aan Gods recht te geven, die door geen schepsel ooit kan worden opgebracht. Hij nam het vlees en bloed des mensen aan, om in diezelfde natuur, die gezon digd had, te betalen en de eis der wet te vervullen en de vloek te dragen. En nu heeft Jezus, als de tweede Adam, op die poort des hemels een aanval ge daan met de kracht ener volmaakte ge hoorzaamheid, met de kracht van het bloed der verzoening. Hij heeft alles volbracht, wat gedaan moest worden. Hij heeft gezegepraald en alzo de poort ontsloten. Nu is er op aarde voor de verloren zondaar weer een geopende deur naar de hemel der zaligheid. En zie, de tweede Adam gaat nu de poort in, die Hij Zelf heeft -ontsloten. Geen wacht, noch van God, noch van Satan, kan of mag Hem tegenhouden. Alles dringt Hem aan om Erfbezitter te zijn van het eeuwige leven in de he mel; en zijn d& overheden en de mach ten, over wie Hij heeft getriumfeerd door het kruis, niet als gebonden aan Zijn zegewagen? Ja, is de heerlijkheid des Middelaars niet uw ere, o Sion Gods? Dat vlees van Christus, uw vlees, dat hier, om u tot zonde gemaakt, zo bitter heeft geleden, het is ver heerlijkt in onsterfelijkheid en onver- derf elijkheid. Neen, deze Schoonste der mensen kinderen mag geen ogenblik langer zijn op de aarde! Hij moet naar de hemel heen, om Zijntenwil, om Gods wil, om Zijns volks wil! Verhoofift, o poorten, nu de boog, Rijst, eeuwige deuren, rijst omhoog, Opdat g' uw Koning moogt ontvangen En de reien der engelen ze hebben Hem begroet en de koorzangen des he mels hebben hun halleluja's aangehe ven en de brede rijen der gezaligden en verlosten hebben hun gekroonde hoofden nedergebogen en zij hebben Hem aangebeden. En Hij schrijdt voort tot de troon des Vaders. En Hij wordt gezet aan Zijn rechterhand. En het rijksbestuur wordt in Zijn handen gege ven en Hij zal bewijzen dat Hij is het Hoofd der gemeente, door Wien de Va der alle dingen regeert. O glorierijke hemelvaart! Nu is er een troon der genade opge richt in de hemel, besprengd met het bloed van Christus! Nu mogen schuldi gen en verslagenen en voor Gods recht bevonden met vrijmoedigheid toegaan om barmhartigheid te verkrijgen en genade te vinden, om geholpen te wor den ter bekwamer tijd. Nu is er geen zaliger troost, voor wie, vijanden zijnde, met God verzoend zijn door de dood Zijns Zoons, dan deze, dat Christus als onze VoorspreJeer bij de Vader, de gevonden vrede handhaaft,. Gij, worstelend en wegglijdend in uw zonden, maar Jezus in de hemel, voor Gods aanschijn, uw gerechtigheid. Gij, lauw en schuldig in uw gebedsleven^ waar Jeè;us in de hemel gedurig voor u biddend, en uit Zijn gebedsfontein ge durig weer vernieuwde smeking op gaande in uw hart. Christus Jezus, de ten hemel gevare- ne, is de Jacobsladder. En deze ladder reikt naar beneden, zo diep, als een zondaar maar neerliggen kan in schuld voor God en in banden van de geeste lijke dood; en hij reikt zo hoog, dat hij komt tot in het hart des hemels, tot aan het hart van de Vader aller barmhar tigheden. Dat Christus de hemelladder zó diep reikt, dat is het leven in onze dood, de bron van onze zonde-overwinning en Godsvreze, van ons heimwee voor het Jeruzalem dat boven is. Dat Christus de hemelladder zó hoog reikt, dat ver zekert ons: de afgrond tussen hemel en aarde is gedempt. God weer verenigd met de wens. Hemel en aarde verzoend. Nu heeft de grote Hogepriester onzer belijdenis Zijn bediening aangevangen in het hemelse heiligdom, Zijn volk ten goede. Hij houdt vanuit de hemel de Zijnen vast met Zijn ene hand temidden van hun zondestrijd, en met de an dere hand wijst Hij de Vader op Zijn volbrachte offerande, en zó houdt Hij Gods eeuwig liefdehart voor Zijn volk vast. Ja, Hij is de levende waarborg voor hun aanneming tot kinderen Gods. Nu Christus in de hemel is, zal Zijn volk er zeker komen! Behoort gij reeds, lezer, door genade tot dat volk? O, gezegende hemelvaart van Jezus! Katwijk aan Zee. ds. N. de Jong. ONBEPEUatCARAIOi OP oe vtsma. HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN 't Zijn toch verschrikkelijke getallen. 1488 mensen hebben in 1955 de dood gevonden als slachtoffers van het ver keer. 33471 mensen zware en minder zware verwondingen opgelopen. Droe vige cijfers. In het jaar 1955 is het aantal slacht offers aan doden en gewonden nog weer hoger geworden dan in 1954. En dat niettegenstaande al wat in het belang van veilig verkeer is gedaan. Voorlich ting door de pers, in blad en tijdschrift. Alle mogelijke cursussen, die door poli tie en anderen gegeven zijn. Verkeers- onderwijs op zo goed als alle scholen. En dan nog eeni toename van de ver keersonveiligheid vergeleken met het vorige jaar. Bijna vijftien honderd doden in een jaar tijd door het verkeer. De slachtoffers worden gevonden on der allerlei soort van weggebruikers. Voetgangers, fietsers, bromfietsers, rij den met motorfietsen en auto's. Onder al deze weggebruikers zijn slachtoffers gevallen. Een aanwijzing, dat alle weggebrui kers, zowel de voetganger als de auto mobilist voorzichtig moet zijn op onze wegen. Het gaat om mensenlevens. De verantwoordelijkheid is groot voor al len, die aan het verkeer deelnemen. Dat ieder die aan het verkeer deelneemt zich bewust dient te zijn van de grote verantwoordelijkheid die hij draagt, daarop mag nog wel eens nadrukkelijk gewezen worden. Het verantwoorde lijkheidsbesef voor ziöh zelf en voor zijn naasten daaraan ontbreekt het helaas maar al te veel. Was dat levendiger het aantal ongelukken zou zeker zich in da lende lijn bewegen. Van zaterdag 12 mei v.m. 12 uur t.m. maandag li mei v.m. 9 uur Middelharnis-Scmimelsdijk: Afwezig de artsen Dogterom, Bakker en Wieringa. Voor spoedgevallen Arends, tel. 2001, Middelhamis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen Huisman en Elvé. Voor spoedgevallen Boot, arts, Telef. 01877—227, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Kramars, de Man en Bouman. Voor spoedgevallen Buth, arts, den Bommel, tel. 01871—306, den Bommel en Voogd, arts, tel. 01874 259, Oude Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Van zaterdagmiddag 12 mei t.m,. maandag 14 mei v.m,. 8 uur Afwezig Wagner. Dienst heeft Ter- louw tel. 2357, Middelharnis. VEEMARKT Op de veemarkt te Etten werden aan gevoerd 213 stuks, waarvan 135 runde ren en 78 biggen. De aanvoer van runderen was ruim, de handel levendig en de prijzen stij gende. In biggen was er vlugge han del, de aanvoer ruim en de prijzen on veranderd. De belangstelling was groot. Prijzen: kalfkoeien 600—900.—; kalf vaarzen 500.—850; guste koeien 500 —750; pinken 250—400; graskalveren 100—250; biggen 40—60; lopers 6090; vette koeien 2.40—2.80 per kilo geslacht. In Stellendam een der Flakkeese dor pen, die in 19S3 enorm zwaar door de ramp werden getroffen zijn sinds die noodlottige februari-maand zeer vele en grote openbare werken uitgevoerd. Be halve een omvangrijke bouw van ge schenk- en woningwetwoningen, groot scheepse herstel van particuliere eigen- dom,men en vernieuwingen van straten en wegen is er ook de algehele riole ring der gemeente ter hand genomen. Vorige week kwamen deze werken in het oude dorpsdeel klaar, thans is men bezig met de wijk, die gelegen is in de kleine Spuipolder. Aan de zijde van haven en Molengors dat in december 1954 nog eens weer invloeide is rond deze polder een nieuwe zware zeedijk gelegd of zijn de kaden aanzienlijk ver hoogd en verzwaard. Hierdoor kon de ze polder met zijn riolering en ook met het overtollige water niet lozen op ha ven of buitenwater, maar moet men de merkwaardige omweg maken van eerst terug leiden naar het dorp en de oude grote polder van Stellendam. Daarvoor heeft men in de laatste weken een door braak moeten dulden in de grote Een- drachtsdijk, waarover de belangrijke provinciale verkeersweg Middelharnis Ouddorp loopt. In deze doorbraak zijn een doorlaat voor het rioleringsstelsel gelegd en is een duiker voor de afvoer van het Spui- polderwater gemaakt. Gedurende de duur dezer werkzaamheden, dus sinds meerdere weken heeft het doorgaand verkeer een omweg moeten maken. over de Molenkade voor de richting Ouddorp en voor de richting Middel harnis, onderlangs de Eendrachtsdijk. Dinsdag is deze coupure eindelijk weer gesloten. De duiker en de riole- ringsbuis waren gelegd en klaar en het gat kon gevuld worden, hetgeen met een dragline en andere machinerie snel gebeurd was. Waarna nu het verkeer weer zijn normale loop kan nemen, iets waarover al wat op Flakkee auto rijdt zich enorm zal verheugen. Op de foto ziet men het gat in de Eendrachtsdijk met de betonnen koker voor de duikerschuif. Daar achter is nog iets te zien van dë bebouwing van Spui polder en Molenkade. De opname werd gemaakt kort voordat het gat werd ge dicht. Nu de mogelijkheid bestaat, dat op ons eiland naast de lagere landbouw school een landbouwwinterschool zal worden opgericht, willen we op deze plaats graag onze mening hierover ken baar maken. Beide schooltypen hebben een be langrijk punt van overeenstemming, nl. dat ze beide schooltypen er op gericht zijn, jonge boeren een landbouwkundi ge scholing te geven. Een scholing dus, die geheel op de landbouw is ingesteld, De ouders der toekomstige leerlingen moeten er goed van doordrongen zijn, dat de opgedane kennis op deze scho len alleen van betekenis is, voor die jongens, van wie verondersteld mag worden, dat ze later hun bestaan in de landbouw zullen) vinden. Wanneer daar om, de noodzakelijkheid van een land bouwwinterschool wordt bepleit door te wijzen op het aantal bedrijven groot en klein op ons eiland, die zeker naar de mening der pleitbezorgers in staat zul len zijn, deze school te bevolken, dan stellen we hiertegenover onze mening, dat de landbouwwinterschool moet wor den bezocht, door die jongens van wie vast staat, dat ze later hun vader zullen opvolgen op zijn bedrijf en door hun jongens, wier verstandelijke vermogens zijn chic en modem Ken keurcollectie overhemden en weekend-shirts Deze week ontvangien een nieu we partij in American colors. Zes kleuren. Dit merk en dan in deze kwaliteit koopt V nergens! In alle prezen voorradig. Zandpad 10-14. Middelharnis van die aard zijn, dat verondersteld mag worden, dat ze later, door hun uitblinken op de school hun plaatsje in een of ander beroep, annex de land bouw,- zullen kunnen veroveren. Het is al weer een aantal jaren ge leden, dat ir. Maris en dr. Visser hun opzienbarende publicatie het licht lieten zien, waarin ze de Nederlandse land- bouwende bevolking voorhielden, dat in de periode tot 1960 meer dan de helft van de boerenzoons een ander vak zou moeten kiezen, als men een verdere splitsing van de landbouwbedrijven te gen zou willen gaan. Want ,terwijl tien duizenden jonge boeren in Nederland op een bedrijf zitten te wachten, ver meerdert het aantal bedrijven maar heel weinig. En die enkele honderden bedrijven, die er jaarlijks bijkomen, worden in toenemende mate gebruikt voor de zg. sanering van het oude land en de noodgevallen tengevolge van stadsuitbreidingen e.d. Als er één of meerdere zoons op het bedrijf over zijn, komt de vraag naar voren, wat ze moeten worden. Met die vraag wordt niet te veel haast ge maakt en de jongens gaan eerst maar eens naar een landbouwschool, omdat dat nooit weg is, zo redeneren de ouders. Ondertussen blijven zulke jongens op het bedrijf werken en worden ze onge merkt helemaal in het bedrijf opgeno men. Wie zal het ze kwalijk nemen, dat ze helemaal in het werk en het be drijf opgaan en boer worden met hart en ziel? Vooral in deze jaren met hoge arbeidslonen en schaarste aan arbeids krachten, is het begrijpelijk, dat de ouders meer dan anders geneigd zullen zijn meerdere zoons op het bedrijf te houden. Er komt echter onherroepelijk een dag, dat de jongens zich af gaan vra gen wat hun vooruitzichten voor de toekomst zijn. Intussen zijn in de regel al verschil lende pogingen aangewend om toch zelfstandig te kunnen gaan boeren. Niet voor niets schrijven op de nieuw uit te geven bedrijven in de N.O.P. en an dere gebieden van de Domeinen vele malen meer gegadigden in dan er ooit geplaatst kunnen worden. En niet één jaar, maar vele jaren opnieuw, om ieder jaar weer een briefje in de bus te krijgen, dat ze dit jaar weer niet in aanmerking komen. Volgend jaar misschien? Het wordt de strohalm, waaraan duizenden jonge boeren zich vastklampen. Het leed, dat zo in vele gezinnen ge leden wordt, is moeilijk te peilen. Kwam er maar eens een eind aan de martelen de onzekerheid. Enkelen krijgen tegen woordig die zekerheid na een aantal jaren; weten waar ze aan toe zijn en kunnen iets anders beginnen. Nog maar al te veel heeft die om schakeling op een ander beroep veel te laat plaats. Het is een moeilijke stap, vooral omdat ze doorgaans de oplei ding missen om een behoorlijke func tie in het bedrijfsleven buiten de land bouw te bezetten. Degene, die ULO of HBS als vóór opleiding hebben gehad- bezitten in dit opzicht een onmiskenba re voorsprong. Ons eiland bezit beide onderwijsin stellingen, doch wordt hiervan door on ze agrarische jongeren voldoende ge^ bruik gemaakt? Wel beginnen sommigen met deze studie, doch meestal wordt ze na enkele jaren opgegeven. Waarom? Soms omdat de capaciteiten ontbreken, doch naar onze mening nog meer, om dat het volhardingsvermogen ontbreekt, men is op ons eiland niet studie-min- ded, men houdt er niet van. En toch zou voor heen, voor wie in de landbouw als boer geen plaats is, deze vooropleiding alle mogelijke pers pectieven bieden, meer dan het volgen van een landbouwwinterschool. We betwijfelerii, daarom zeer, of de kajisen voor onze agrarische jongeren, door het stichten van een landbouwwin- MIDDELHARNIS Donderdagmiddag (Hemelvaartsdag) reed dhr. D. Bund met zijn auto in de richting Sommelsdijk. Dhr. B. wilde de Dirk Bosstraat indraaien, toen van de kant van Sommelsdijk de jongeman Melissant uit Nieuwe Tonge op een motorfiets kwam aangereden, die tegen de auto opvloog. Hij kwam er onder terecht en werd gewond opgenomen. Onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis was noodzakelijk. De motor fiets was zwaar beschadigd. Gevaarlijke hoek. Woensdagavond had weer een botsing plaats tussen twee auto's op de hoek Juliana v. Stol- berglaanHobbemastraat. Op dit kruis punt hebben de laatste tijd meerdere botsingen plaats gehad en vooral voor vreemdelingen is het een gevaarlijk punt. HERKINGEN Voortaan per auto. J.l. vrijdag 11 mei is een aanvang genomen om de perso nen die vanuit onze gemeente werk zaam zijn in de beschutte werkplaats „Binnenhof" te Sommelsdijk, per auto aan huis af te halen en te brengen. Aangereden. Maandagavond j.l. reed de motorrijder D., komende van de Kaaidijk, tegen de bromfietser H., wel ke van de Scharloodijk kwam. Het liep echter goed af met geringe schade aan bromfiets, doch het is een gevaarlijk werk met snelle vaart door het dorp te rijden. Er wordt door velen te hard gereden door het dorp, en men brengt zichzelf en anderen in gevaar. Bewoond. De woning staande aan de Westdijk, nabij de Schenkeldood zal weer worden bewoond door het gezin van der Sloot. Koelcellen. Thans zijn er enkeleland bouwers welke hun landbouwschuur in richten door het aanbrengen van koel cellen ter bewaring der landbouwpro- dukten. STAD AAN 'T HARINGVLIET Bejaardenwoningen. Van de in de Kerkstraat gebouwde 4 woningen voor personen boven de 65-jarige leeftijd zijn er deze week drie betrokken zodat er met de ontruiming van de woningen aan de zeedijk een begin is gemaakt. terschool op ons eiland, groter zullen worden. En voor die jonge boeren, die straks zeker aan het hoofd van een bedrqf ge- pla.atst zullen zijn, staan immers de goed geoutilleerde landbouw winterscholen buiten het eiland open. En over de grote betekenis voor onze landbouwjongeren, het eiland een paar winters te verlaten, zgn wij het allen eens!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1956 | | pagina 1