tsTieuws uit Zeeland Noordzeewater is belangrijk kouder dan normaal V onfediebedrijf Nederland - Kattenburg bestaat 100 jaar OOLTGENSPLAAT Slavenburg's Bank N.V. Nieuw middel ter ge nezing van alcoholic! i^sa-31 VOOR HET BETERE FOTOWERK Kfeuterschoolvergadering te Bruinisse üinsS^erlsoekj e Kerkdienst 3e Paastlag. Maandag 2e Paasdag, 's avonds 7 uur, zal in de Ger, Gemeente alhier voorgaan ds. H. v. Gilst van Dirksland. In deze dienst zal bevestiging van lid maten plaats hebben. DIRKSLAND Verbeteringen koor. Een gedeelte van het koor der Ned. Herv. Kerk waar in de catechisaties en de vergaderingen het meest worden gehouden is thans zodanig verbeterd dat het een geheel ander aanzien heeft gekregen. Het was oud en men kon niet meer van een ge schikte ruimte spreken. Ook Is een ge deelte van het koor van een gehele nieuwe meubilering voorzien. Een en ander is tot stand gekomen uit de gel den, die de dames van het verjarings fonds daarvoor hebben bijeengebracht. Van de kerkvoogdij heeft men dus daar door een gehele financiële last afgeno men. Voor het houden van de catechisa ties en de vergaderingen is het een prachtige verbetering. Belangstellenden zijn in de gelegenheid gesteld om het koor te bezichtigen. HERKINGEN Jaarvergadering Ned. Herv. School vereniging te Herkingen op vrijdag 23 maart 1956. Aangevangen werd met het lezen van ps. 119 1—16 en gebed, waarna lezing der notulen en jaarverslag door de se cretaris. Rekening penningm. werd goed gekeurd. Leden kascommissie: C. Tanis Klz. en L. v. d. Wende. Bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van J. v. Wageningen die met algemene stemmen herkozen werd. In de rondvraag werden nog enkele zaken naar voren gebracht. Na deze vergadering was er een samenkomst met leden en ouders om afscheid te ne men van het vertrekkende hoofd der school dhr. A. de Graaff, die per 1 april zijn arbeid hoopt te beginnen in Huinen gemeente Putten, en tevens had de in stallatie plaats van dhr. Bijl als hoofd der school. Aangevangen werd met het zingen van ps. 25 2 en het lezen van Exodus 15. De voorz. Witvliet sprak een afscheidswoord tot dhr. de Graaff, wat gevolgd werd door de aanbieding van een blijvend aandenken, in de vorm van een bijbelse Encyclopedie, welke onder grote dank werd aanvaard. Vervolgens werd de heer Bijl, uit Kapelle-Bieze- linge als hoofd geïnstalleerd. Dan werd dhr. de Graaff toegesproken door dhr. C. Kolsters, onderwijzer der school, dhr. Hoogmoed, hoofd der school te Melis sant, en door Ds. den Besten als consu lent der gemeente. Volgt pauze waarin thee werd rondgediend. Na de pauze spraken achtereenvolgens onderwijzer Van Dijk en Ds. Boertje. Vervolgens stelde de heer Bijl zich aan de vergade ring voor, waarna dhr. de Graaff een overzicht gaf van de ruim 5-jarige ar beid die hij te Herkingen aan de school heeft verricht. Tenslotte heeft de secr. A. de Geus nog een kort persoonlijk word gesproken tot de heer en mevr. de Graaff, waarna gezongen werd van ps. 119 2 en sloot Ds. Boertje de sa menkomst met gebed. Jaarvergadering Boerenleenbank. De boerenleenbank te Herkingen kwam in jaarvergadering bijeen. Dit was de 43ste jaarvergadering. De voorz. opende op gebruikelijke wijze en herdacht de overleden leden A. W. Soeteman en L. Scherpenisse. De financiële resultaten over 1955 waren goed te noemen. Het aantal leden bleef onveranderd. De spaargelden vertoonden een teruggang van 28.000.wat veroorzaakt werd door storting en opneming watersnood vergoeding, en was per 31 dec. 622.000 gld. Het aantal spaarbankboekjes ver toonde geen verandering. Behandeld werden 292 boekjes. Het saldo bij de centrale bank bedroeg 127.000 tegen vorig jaar 303.000. Het totaal van de ontvangst en uitgaaf was 2.038.308,43. Aan spaarbankrente werd betaald de som van 13.260,10 en de winst bedroeg 3.782,68 welke aan de reserve werd toegevoegd. Deze is daarmee 48.220,18. In bestuur en raad van toezicht werden herkozen E. Kastelein en C. J. Geluk. Er werden 50 spaarbusjes uitgegeven. Terug uit Nieuw Guinea. Na een verblijf van 19 maanden in Nw. Guinea als marinier hoopt dhr. F. Hokke Az. donderdag per vliegtuig naar Holland terug te keren. Met been tussen eg. Bij zijn werk zaamheden op het land kwam dhr. K. van Oostende met een zijner benen tus sen een eg die door een tractor werd getrokken. Er ontstond een zware bloeduitstorting en een spiei-verscheu- ring. De heer v. O. die zelf zijn woning nog wist te bereiken, moet op medisch advies volkomen rust houden. VOOBSTKAAT 9 SOMDMELSDIJK XELEF. 3138 Alle Bank- en Effectenzaken Keis- en Zaken-deviezen Washington Doktoren in een alhier gevestigd ziekenhuis hebben met succes ongeveer 600 alcoholici en narcotici met een nieuw middel behandeld Sparine waarmee zich niet de onaangename nevenverschijnselen voordoen als bij de beide andere vroeger toegepaste midde len Chlorpromazine en Reserprine. Voordat het middel voor algemeen gebruik wordt vrijgegeven, zullen nog enkele proefnemingen worden gedaan. Dezer dagen is het eeuwfeest gevierd van de bekende confectiebedrijven Ne derland-Kattenburg. Honderd jaar gele den werd voor deze zaken de grondslag gelegd te Haarlem, waar de heer Levi Abraham Kattenburg met zijn tien zo nen een bescheiden kleermakersv/erk- plaats had. Dhr. Fraim Kattenburg, op een na de oudste zoon van deze kleermaker, had in Engeland het confectie-vak leren ken nen, waarin zij voor Nederland grote mo gelijkheden zagen. Dit inzicht is zeer goed gebleken te zijn. De confectieindustrie is nadien hand over hand toegenomen en tiendui zenden mensen in ons land vinden er •een bestaan in. Ter gelegenheid van de honderdjarige herdenl^cing is van alle filialen in Neder land gevlagd. Omdat het oorlogsleed, dat de familie Kattenburg en haar per soneel getroffen heeft nog zo vers in het gelieugen ligt, heeft men van feest vieren afgezien. De zakenrelaties, die voor dit eeuw feest bloemen en geschenken zoudon zenden, zijn nu verzocht deze bedragen te storten bij de Amsterdamse Bank N.V. te Rotterdam, waar de fa. Kattenberg een jubileumrekening heeft geopend en deze bedragen konden worden gestort ten behoeve van de Nederlandse Vereni ging voor gebrekkige en misdeelde kin deren. Dit is ongetwijfeld een zeer sym pathieke geste. 100 JARIGE COWFECTIE-INDUSTRIE GROEIDE ÏOT EEN DER GROOTSTE IN ONS LAKD. Een eeuw geleden legde de stichter van Nederland-Kattenburg met zijn tien zoons de grondslag voor een van Nederlands belangrijkste takken van nijver heid, die thans bijna een tiende van onze totale export voor haar rekening neemt. 26 maart 1956. ST. ANNALAND Jaarvergadering Chr. Kleuterscliool. Vrijdagavond hield de Christelijke kleu terschool haar algemene jaarvergade ring in een lokaal van de School met de Bijbel alhier. De voorz. dhr. G. J. Breas Pzn. liet zingen Psalm 29 1, ging voor inge bed en sprak een kort openingswoord naar aanleiding van Mattheus 21 1 tot en niet 16. In zijn openingswoord heette hij alle aanwezigen hartelijk welkom, in zonderheid de wethouders en de ereleden C. Kr. Slager en P. Quist. Uit het jaarverslag van de secr. dhr. Chr. Kalle bleek, dat het achterliggende verenigingsjaar een jaar was van zorg en zegen. Het onderwijs kon geregeld voortgang vinden. De school woi'dt be zocht door 77 leerlingen, terwijl het aan tal leden 74 bedraagt en het aantal be gunstigers 5. Op 1 januari 1956 is de nieuwe we op het kleuteronderwijs van kracht gewor den, terwijl de vereniging als lid is toe getreden van de Bond van Christelijk Kleuteronderwijs. Uit het financieel ver slag van de penningmeester, Anth. van Luijk, bleek dat het boekjaar over 1955 aan inkomsten en uitgraven een bedrag liet zien van 7151.36. De exploitatie rekening over 1955 liet aan beide zijden een bedrag zien van 4698.18. Voor 1956 werd de begroting geraamd op een bedrag van 4250.al zal dit bedrag aan veranderingen onder hevig zijn, ge zien de gewijzigde omstandigheden, i.v.b. met de nieuwe wet op het kleuteronder wijs. Vervolgens v/erden vier schuldbeken tenissen uitgeloot en wel de nummers i, 30, 38 en 42, die september a.s. zullen worden uitbetaald. Als bestuui'süd werd herkozen de voorz. dhr. G. J. Breas Pz., die zijn herbenoeming onder dank voor het in hem gestelde vertrouwen, aannam Bij het punt mededelingen v/erd de toe latingsdatum van de kleuters gesteld op 4 jaar Er mogen in geen geval leerlin gen toegelaten worden, die jonger dan 4 jaar zijn. Na 1 april a.s. kunnen die kin deren, die 4 jaar worden tot de school toegelaten worden, zodat er dan in de loop van de nieuwe cursus velen worden verwacht. BRUINISSE Aanbestedingen. Te Bruinisse werd 25 maart aanbesteed de bouw van acht woningen, voor bejaarden te weten 4 voor rekening van de Dienst voor Soci- le Zorg en 4 voor de Stichting boedel Joh. Bal, volgens ontwerp van Ir. A. Langelaan te Den Dolder Ingeschreven werd als volgt: Schutte en Ooihorst te Ambt Delden 125.580; van den Bergs metselbedrijf Rotterdam 122.080; Fa. H. Raats Wouw 119.680; Fa. I. en J. Deurloo Bruinisse 119.000; Jac. den Herder Bruinisse 119,950; Fa. H. L. Schilperoort 118,787; S. C. de Graaff Bruinisse 92.000. De bouw is gegund aan de laagste inschrijver. Te Kats werd vrijdagmiddag aan besteed het onderhoud, de vernieuwing en het herstel van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingswerken aan de waterkering van de Calamiteuze Leen- dert Abrahampolder. Begroting 34.873. Ingeschreven werd als volgt: L. J. Dekker Vlissingen 37.500; P. de Regt Terneuzen 36.900; S. en A. Sponselee Kloosterzande 36.500; K. Lucasse te Walsoorden 36.100; L. van der Klippe Vlissingen 35.900; A. C. van Hoe Kam- perland 35.900; A. v. d. Werf Scherpe nisse 35.150; M. van der Velde Brui nisse 34.750; Fa. P. A. Remeus Kats 34.660; W. V. d. Berg Bruinisse 34.339; L. van Popering Bruinisse 34.295; J. F. Warrens Ossenisse 23.900. Behoudens goedkeuring van Ged. St. gegund aan de laagste inschrijver. Ds. V. d. Brink naar Amerika. Ds. H. W. V. d. Brink, Ned. Hervormd Predikant te Bruinisse is voor de tijd van een jaar benoemd aan dé Union Theological Seminary te New York om deel uit te maken van een internationa le studiegroep van 25 theologen uit alle delen van de wereld. Deze benoeming geschiedde op voordracht van de in zending eri oecumene samenwerkende Nederlandse kerken. Ds. van den Brink die als predikant aan de Herv. Kerk van Bruinisse verbonden blijft, zal be gin september naar Amerika vertrek ken. Verfceersexamen. Nadat zij voor het schriftelijk gedeelte waren geslaagd legden te Bruinisse 23 maart 53 kinde ren van de Chr. en Openbare Lagere School (leerlingen der hogste klassen) praktisch verkeersexamen af. Vijftig van hen slaagden, n.l. van de Christe lijke School: Bram Abrahamse, Lena v. d. Berge, Cor v. d. Berge, Tonny Deur loo, Maatje van Domsele, Mieke Hanse, Marie de Jonge, Piet Kik, Wim Kik, Kees Kik, Leen Knop, Leo de Lange, Cora Lemsom, Adrie Mol, Jacob de Ronde, Hans de Ronde, Rina Schikker, Stoffel Schikker, Hanna Stouten, Leo V. d. Spek, Laura bij de Vaate, Willy de Waal, Elly de Waal, Steven de Waal, Nel V. d. Werf, Piet Willeboordes en Leuntje van de Woestijne. Van de Openbare Lagere School: Jan Albers, Lies Bal, Kobus Bal, Neeltje v. d. Boe, Jacob Bolijn, Rina Dijke, Rietje Griep, Lenie van Gilst, Willy Hoek, Hendrina Hoogerwerf, St. Jumelet, Kla- zina Kleppe, Rianne de Koning, Hanne- ke de Koning, Dingeman de Koning, Corry de Masier, Johanna Otte, Laura van Popering, Nelly Reinhoud, Dies de Ronde, Eva Schout, Cl. van Zuidland en Nellie van Zuidland. Mosselzaadvisserij. De mosselzaadvis serij in de Zeeuwse stromen wordt wat betreft de vergunning om te vissen op de mosselzaadbanken gesloten op 31 maart a.s. De tijd dat tientallen kleine vaartuig jes uit Zeeuws Vlaanderen, de z.g.n. „hangstammen" in het najaar en in de winter op deze mosselzaadbanken een ka rig stuk brood bijeen scharrelden door mosselzaad op te vissen of in manden aan boord te dragen ligt reeds in het verre verleden, van plm. 35 jaar of lan ger geleden, eenvoudig omdat mossel- zaadval op de Zeeuwse mosselzaadban ken zo goed als niet meer voorkomt. Komt er ergens mosselzaad voor, dan is het binnen veertien dagen weg ge vist, door de schepen van tegenwoordig zodat deze sluiting alleen maar een for maliteit betreft. Per 1 april wordt de visserij op kreef ten op de Zeeuwse stromen alweer ge opend, met de bekende z.g.n. kreeften- korven". Sommige jaren levert zij goede ver diensten op, om in andere jaren weer zeer povere resultaten te geven. Dit seizoen zijn de verwachtingen niet hoog gespannen, de winter is daarvoor te steng geweest, de slikken en ste nen waar de kreeftenhuizen waren met ijs bedekt. Ook waren de standen van het wa ter tijdens de vorstperiode verschillende dagen zeer laag. Insiders beweren bij hun inspectietochten over deze slikken en stenen veel doodgevroren kreeften te hebben gezien. EejaardenwoningenV Naar wij verne men had de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de eis gesteld, dat de bejaardenwoningen voor rekening van de Herv. Diaconie te Bruinisse, die zul len worden gebouwd aan de Prinses Wil- helmlnalaan te Bruinisse (24 stuks) In combinatie met woningen terug ge bracht tot 7500.per stuk, terwijl de laagste inschrijver de fa. Raata te Wouw als laagste inschrijver uit de bus was gekomen met een prijs van plm. 90G0.- per woning. In overleg met de architect zijn toen diverse bezuinigingen aangebracht waar door de prijs kon worden teruggebracht tot plm. 8.000.per woning. Er is nu wat het bedoelde Ministerie overeensterr ming bereikt en vergunning is ontvan- ,gen om met de bouw tegen een prijs van 9.000.per v/oning te beginnen. Geschenk aan adoptie-gemeente. Ir het nieuwe (verbouwde) gemeentehuir van de Gelderse gemeente Gorssel za' straks een schilderij als geschenk van Bruinisse de herinnering levend houde" aan de banden die tussen de beide ge meenten in de rampdagen zijn ontstaan. De vereniging- tot instandhouding van een kleuterschool vergaderde te Bruinis se onder leiding van dr. P. Quaak, die voorging in gebed en daarna memoreer de hoe 1955 voor het kleuterschoolonder- wijs een belangrijk jaar was, omdat toer? de wet op dit onderwijs tot stand kwam die 1 januari 1956 in werking trad. Dit heeft de zorgen van het bestuur op financieel g'ebied aanmerkelijk ver licht, hij dankt allen die in voorgaande jaren met het bestuur de financiële las ten van de school hebben helpen dragen Wel kampte in 1955 de school nog met andere moeilijkheden, namelijk de perso neelsvoorziening. Gelukkig waren in te genstelling met voorgaande jaren thans niet ziekte of ongevallen daarvan de oor zaak, maar door het behalen van haar diploma verliet mej. N. Schipper de school en moesten telkens ndere tijdelij ke krachten worden ingeschakeld. Tot 1 mei zal nu mej. de Ronde ge assisteerd door mej. Nederhand en mej de Koning als leerlingen nog als hulp fungeren, na die datum komt er weer een vaste kracht. Gelukkig beschikt de school in het Hoofd der school mevr. van Dijke over een onderwijzeres die uitstekend voor haar taak berekend is en die nu al zo veel jaren haar werk met liefde voor de kinderen verricht. Het jaarverslag van de secretaris dhr. Huibers liet eveneens opgewekte klan ken horen, omdat de financiële zorgen thans zoveel lichter zijn geworden, dat thans in een zo moderne school en met zulke buitengewoon goede leermiddelen les kan worden gegeven en memoreerde de blijde dagen die er altijd zijn, met St. Nicolaas, Kerstmis en bij het verlaten der school. De penn. burg. Michaëlis zeide nog geen goed jaarverslag te kunnen uil- brengen, omdat veel betreffende de ver goedingen die ingevolge de wet op het kleuteronderwijs zullen worden gegeven nog niet bekend zijn en omdat ook nog niets uit dien hoofde was ontvangen. Wel meende hij te weten dat het school geld maximaal 12.per jaar per kind zou bedragen, verder komt er naast de saliëring van het personeel ook nog een uitkering per lokaal. Het schoolgeld betekent echter voor c'e ouders der kinderen echter een zeer aan merkelijke verlichting en daarom had het Bestuur gemeend de lidmaatschaps contributie te moeten verhogen tot 5.— per jaar en het lidmaatschap verplicht te stellen voor ouders die kinderen op de school hebben. Dit voorstel wordt met algemene stemmen aangenomen. De aftredende bestuursleden de heren A. Kik en C. H. van der Linde werden met bijna algemene stemmen herkozen. Het Hoofd der school mevr. v. Dijke hield daarop een referaat over haar werk en de kleuters die aan haar zórgen wa ren toevertrouwd. Soms hoort men wel eens de mening verkondigen dat het werk van een kleuterschoolonderwijze res alleen zou bestaan in het toezicht houden op de kinderen, die zelf speelden wat zij wilden. Dat dit werk heel wat meer betekent werd door mevr. van Dijke op overtui gende wijze uiteengezet. Het kind dat reeds kort na zijn ge boorte begint met verschillende dingen te ontdekken en die ontdekking-en in zijn jonge leven toe te passen, in de kleuter leeftijd gaat dit nog steeds voort. Men moet daarom de kinderen in hun vrije spel observeren en als onderwijze res zich het geobserveerde te nutte ma ken. In vrijheid moet men vervolgens de kinderen alles leren zich daarbij aan passende aan de psyche van de kleuter. Men moet aldus het mooie zoeken en vin den in de kinderen. Na de pauze werden nog enkele film pjes vertoond, waarbij een serie opna men van de ijspret te Bruinisse in fe bruari j.l. Witte neushoorn gevangen. De wilde dierenvanger John Seago heeft in een oerwoud ten westen van de Nijl een jon ge witte rinoceros gevangen. Seago zal dit zeldzame dier wellicht verkopen aan een dierentuin in Washington, waar men reeds geruime tijd geleden zo'n dier be steld heeft. De WoemententoonsteUing „Keiikenhof" te Llsse opent dinsdag weer haar pocj ten. Buiten zijn er nog niet veel bloemen te bewonderen, maar wel troffen Haarlemse bloemenmeisjes bij enige zwanen in de vijvers op de keukenhof, Beste jongens en meisjes! Als de Heere Jezus niet was opge staan, zouden jullie dit blad niet lezen. Want jullie weten, dat ons blad een christelijk streekblad is, en wanneer de Heere Jezus in de dood was gebleven, Jan zouden we het niet meer kunnen hebben over Hem; dan zou er nooit iets iver het geloof in Hem geschreven kun nen werden; dan was alle geloof in Hem jdel. De kerken konden dan worden opgeruimd en we zouden leven, alsof er jeen God was. Als we dat bedenken, wat is het feit van de opstanding van Christus dan |e wichtig en heil vol! Door de opstan- iing heeft Hij de dood overwonnen en ie kop van satan vermorzeld; het graf is door Christus geheiligd en Hij is Zijn v^olk voorgegaan naar de gewesten van ssuwige zaligheid. Nu komt het er voor ons op aan, of wij aan die opstanding deel hebben. Zo vele nisnsen zeggen: Hij is voor mij ook opgestaan! Maar zoiets kan alleen wor den gezegd door het geloof en het ge loof is een gave van God. Dat geloof hebben we niet van onszelf of van onze ouders. We worden als ongelovigen ge boren en in ons leven moeten we dat geloof deelachtig v/orden, willen we aan de geboorte van Christus deel heb ben en ook aan Zijn lijden, sterven, op standing en hemelvaart; ja ook aan het zitten ter rechterhand Gods, want ook dat doet Hij ten goede voor Zijn volk. Hoe gelukkig dan dezulken, die met Thomas mogen zeggen: Mijn Heere en mijn God! Dat de Heere ons mocht leren bidden om die grote genade, die in Christus te vinden is. Hij heeft het volle rantsoen voor Zijn gunstgenoten betaald, en daar door zal dat volk ook eenmaal zijn waar Hij is, zonder te scheiden meer. Het laatste raadsel van deze maand staat ook in het teken van de opstan ding, dat feit, dat we dezer dagen ge denken. MAART-RAADSEL 5: Het geheel bestaat uit 36 letters en is een uitspraak van de opgestane Heere Jezus. I. 16-2-35-30-34-4-20 is een kruiswoord van Jezus. II. En ziet, ik ben met ulieden alle de dagen tot de 9-30-13-24-21-11-35-3-29-7 der wereld. III- Hij is hier niet, want Hij is 30-31- 5-15-3-20-33-17-22. IV. Jezus zeide tot haar: 25-12-34-3- 32! Zij zich omkerende zeide tot Hem: Rabbouni, hetwelk is gezegd 1-6-8-4- 20-26-34. V. Thomas antwoordde en zeide tot Hem: Mijn 23-28-36-34-10 en mijn God. VI. En uit vrees van Hem zijn de w-12 -18-19-20-15-34-4 zeer verschrikt gewor den en weden als doden. VIL Boodschapt Mijn broederen dat zij henengaan naar 7-32-14-3-27-24-1; en aldaar zullen zij Mij zien. CORRESPONDENTIE Koo,s van L., N.-Tonge. Jammer dj; je ziek was en nu niet op die knapendj! kon zijn. Ze hebben alles wel uitvoerig verteld, denk ik. Heeft meneer B. vet' slag uitgebracht? Ik hoop dat je a weer helemaal beter bent. Dat zal haai; wel, vi^ant het is al een poosje geleder. dat je deze brief schreef. Jaap en Leen M., Dordecht. Twinti; graden onder het nulpunt is geen klei. nigheid. Het was goed te zien ook, als je lette op de slechte verbindingen me; de eilanden. De kinderen van Papen, dreciit moesten ook een heel stuk om- reizen. Hebben jullie de ziekte van Co: ook niet gehad? Het gaat in de reje; nog al eens rond. Wie van jullie heel; nu die prachtige repetitie voor fran; gemaakt? En hoe is het cijfer op he; rapport geworden? Han van L., N.-Tonge. Wij hebben ooi: heel wat vogels gevoerd ;ook meeuwen, net als jullie gedaan hebben. Maar beesten kunnen zo geweldig veel op: daar is geen voeren op gemaakt. On- danks zo'n felle kou zijn er toch nit! zo veel vogels omgekomen, hè? Was na je ziekte nogal gauw bij met t schoolwerk? De brief, die nu volgt, beantwoord ii niet. Ik laat er een stukje uit volger.: dan horen jullie meteen hoe leuk he; kind schrijft en de briefschrijver hoor, dan wel, dat het zijn brief is, die eej beurt (een goeie beurt) krijgt. Hier ii dan het stukje: „Ik heb pas van school een boek ge lezen over Polycarpus; die had nog de apostel Johannes geleerd. Prachtij was het! O ja. Oom Ko, nu ga ik u eerst eeiii hartelijk bedanken voor het mooie ca- deau. Het was een mooi mes in een schede. Het Raadhuis van Middelhanrii stoird er op. Het is zo mooi; ik heb he! eerst een poosje opgehangen in de lea- mer, dan kan ik er steeds naar kijken. Ik had eigenlijk nog niet op een priji gerekend. Oom Ko, ik heb een goede maand, want ik heb nog wat moois gehad: i paar schaatsen van „Nooitgedacht". Weet u van wie? Van A., daar heeft J. zijn bril gehad. Hij kwam de bril bren gen, toen er voor het eerst ijs lag. Hij zei: „Stap in de auto", en dan „karreri' we naar Hillegersberg. Dan krijg jij een paar beste schaatsen van mij'. Nu heeft J. de mijne. Ik had geen geld meer voor nieuwe, want ik had een meccanodoos van mijn spaarcenten gekocht. En ma ma had gezegd: „Je kan maar eenmaal je geld uitgeven." Maar nu was mams toch ook blij, dat ik nieuwe schaatsen had voor niets.' Nu moet ik gaan eindigen. Tot vol gende week zullen we hopen. Een pret tige vacantie! Allemaal de hartelijke groeten van OOM KQ WEERPRAATJE Te Goe piële ui Oostdij} aangete aanwezi stemd. 311 vóó gonnen beteling Er was ring, die van Ged. berg flin der lande Ir. H. de Cultu zijn med( de ruilve daster Ir. G. W£ delijke c( burgemei ron van Ter toe van aanv kaveling! vorm, de voldoend van vele worden voeren v het profi mechanii rond Ou( De aar reeds ge< sie beslo met e.v. partiële antwoorc te nemei een vee voorbere gen. Vai bevolkin het oog plan, uit nen keru betering! worden De tot groot 298 er in voo De landl waterove stempel Naast treft me kleine Meer brukersi vlakte ne bedri Ouddorp Het lij behoorli, het klei gebrukei ha per da De trek der buien na het eerste lente-onweer (Van onze weerkundige medewerker) Toen eind februari losgeslagen ijs schotsen en ijsbergen uit de Duitse Bocht verder de Noordzee op dreven, bereikte het zeewater, dat regelmatig door de lichtschepen voor onze kust wordt gemeten, een temperatuur van 0,8 gr. C. boven het vriespunt. Door het veel te koude weer in de eerste helft van maart kreeg dit zeewater maar heel weinig gelegenheid aan te warmen. In het begin van verleden wek werd langs de Waddenkust een temperatuur van het water van 1.8 tot 2.2 r. C. waar genomen, zodat het zeewater in de laat ste maand maar weinig meer dan één graad warmer is geworden. Verder zui delijk, op de breedte van Vlissingen, wordt door het lichtschip Noord Hinder een temperatuur van bijna vier graden gemeten, dit als gevolg van de warme golfstroom die warmer water door het Engelse Kanaal naar het noorden trans porteert. De zeewatertemperatuur van de Noord zee ligt nog i-uim twee graden beneden normaal. Dit is vrij veel en vindt zijn oorzaak in de extreem koude lucht wel ke er een maand lang met krachtige oostelijke winden is overheen geblazen. Vooral in de kustprovincies zal men dit voorjaar nog lange tijd hiervan de narigheid blijven ondervinden, zodra de wind van zee waait. Tot ver in het voorjaar kan dit beneden normale tem peraturen tot gevolg hebben, maar wel is daarbij de kans op droog en zonnig weer groot, daar koud water remmend werkt op de ontwikkeling van wolken en buien. Bij winden van land, bijv. tussen, oost en zuid, zal de Noordzee maar weinij of geen invloed op de temperatuur kun nen uitoefenen. Men hoort dikwijls beweren dat waar in het voorjaar de eerste onweersbui langs trekt, ook de volgende buien aan die route een voorkeur geven. Uit na dere onderzoekingen die hieromtrent zijn gedaan is komen vast te staan dat deze bewering sterk overdreven is «n dat er in de practijk maar heel weinig van terecht komt. Het is wel mogelijj' dat in een baan waar veel sneeuw gevallen, de grond daar later dan in omgeving waar minder sneeuw heeft gelegen, kans krijgt in temperatuur te stijgen. Wanneer dit een paar graden verschilt kan dit in sommige omstan digheden juist voldoende zijn om een bui zo te activeren dat er ook onweer in voorkomt. Dit temperatuursverscliü van de grond kan nog enige tijd aan houden, maar ook dit blijkt een zo ge ringe invloed te hebben dat de trek van de buien er maar heel weinig of hel^ maal niet door wordt beïnvloed. Het is een heel oude bewering, die, zoals vele van dergelijke oude volksweerkunde- regels, diep geworteld zit. Het beste is er zelf dit voorjaar eens op te lettel waar in uw ongeving de eerste bui m^t onweer passeert en U zult tot de ont dekking komen dat daarop volgend^ buien zowel westelijk als ook wei oos telijk of recht over U passeren, maar de buien die niet over die streek treK- ken waarover de eerste bui in het voor jaar trekt, pleegt men liever te verge ten, die ervaring hebben wij wel.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1956 | | pagina 4