met schapen Betaling abonnement per giro Plaatselijk Nieuws Dinsdag a.s. geen krant GeLrs. J. en M. de Boer te Herkingen houden een kudde van pim. drie honderd Honderden lammeren geworpen Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN OEDE VRIJDAG PASEN Stotteraars kunnen vlot spreken! iiiiiiiiiimiH Overheidspersoneel krijgt uitkering ineens GEBRs. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - Tel. 2004-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 Zaterdag 31 Maart 1956 No. 2487 jjjjjS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: woensdag en zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tariel Calvijn over Christus' begrafenis. Intussen is er ook dit nog, dat Hij ge- ii is in een nieuw graf, wat geenszins pheurd is zonder een bizondere voor- Lgheid Gods, want Hij Icon evengoed gd zijn in een graf, dat van over- I gebruilct was. Ook Jozef van Ari- 'jtiiea had zijn voorvaderen, en gaarne i men in zulke rijke en vermogende «izen een gemeenscliappelijk graf. ■sar God iieeft er anders in voorzien, gewild dat onze Heere Jezus gelegd erd in een nieuw graf, waar nooit mand in geweest was. Want het wa? It niet zonder oorzaak dat Hij genoemd ordt de Eersteling der opstanding en e Kerstgeborene uit de doden. Men zou intussen kunnen zeggen, dat elen zijn gestorven en het leven deel- chtig gemaakt vóór onze Heere Jezus hristus. Lazarus was opgewekt. En wij eten ook, dat Henoch en Elia wegge- omen zijn, zonder op natuurlijke wijze e sterven, en opgenomen zijn in onver- erfelijk leven. Maar dat alles is af- ankelijk van de opstanding van onze 'eere Jezus Christus. Hem moeten wij us houden voor de Eersteling. In de et werden de vruchten van een jaar an God gewijd en geheiligd, wanneer en slechts een handvol koren en een os druiven op het altaar bracht. Wan eer dat dan Gode werd aangeboden, as het een algemene wijding van al de uchten des jaars. Ook wanneer de erstgeborenen aan God werden gewijd, as dat om uit te drukken de heiligheid an het geslacht Israels en dat God het annam tot Zijn erfdeel, hetwelk Hij an Zich had gehouden, als 't ware Ziclï evreden stellend met dat volk, zoals -n man zich tevreden zal stellen met ijn vaderlijk erfdeel. Zo ook, wanneer ij gaan naar onze Heere Jezus Chris- us, moeten wij verstaan, dat in Zijn ersoon wij allen zijn gewijd en geof- erd, opdat Zijn dood ons heden het even geve en de dood niet meer als te- oren dodelijk zij. Dit hebben we dus p te merken in verband met het nieu- e graf, nl. dat de begrafenis van onze eere Jezus Christus ons moet leiden aar Zijn opstanding. Calvijn over Christus' opstanding. Laten wij echter nu komen tot dat woord, dat wij aangehaald hebben: Gaat henen, zegt Mijne broederen, dat zij heengaan naar Galilea. Wij zien hier, dat de Zoon van God niet maar ver schenen is aan Maria en haar metgezel linnen om enkel aan een zeven- of acht tal te verschijnen, maar dat Hij deze boodschap heeft willen laten bekend maken aan de apostelen en deze op die wijze ons zou worden meegedeeld, opdat wij er deel aan zouden hebben. En in derdaad, hoe zou anders deze geschie denis van de opstanding ons ten zegen strekken? Maar als gezegd wordt, dat de Zoon von God zich zo heeft vertoond en Hij gewild heeft, dat iedereen in de vrucht ervan delen zou, dan krijgen wij er zoveel te meer lust in. Zo zullen wij dus weten, dat onze Heere Jezus gewild heeft ons te overtuigen van Zijn opstanding, omdat daarin alle hoop ligt op onze zaligheid en al onze ongerechtigheid, als wij nl. maar waar lijk weten, dat onze Heere Jezus is op gestaan. Niet, dat Hij ons niet door Zijn lijden en sterven heeft gereinigd van al onze onreinheden, maar Hij moest in die vernedering niet blijven. Hij moest de kracht van Zijn Heilige Geest beto nen en geopenbaard worden als de Zoon van God, zoals Paulus daarvan spreekt, zowel in het eerste hoofdstuk van de brief aan de Romeinen als op andere plaatsen. Vandaar, dat ook wij moeten verze kerd zijn, dat onze Heere Jezus als de Opgewekte wil, dat wij tot Hem komen en dat de weg voor ons open ligt en Hij niet wacht tot wij Hem zoeken, maar dat Hij bewezen heeft, toen wij geroe pen werden door de prediking van het evangelie en door de boodschap, die door de mond van Zijn gezanten tot ons kwam, dat Hij het is, die ons heeft ver koren. Daar dit nu zo is, hebben wij te erkennen, dat wij ons heden hebben te verheugen over de gerechtigheid, welke wij in onze Heere Jezus Christus hebben om daardoor tot de hemelse heerlijkheid te geraken, aangezien Hij van ons niet wil gescheiden zijn. Een medewerker schrijft ons: In de dagbladen had ik gelezen, dat een eenvoudige wever een toestel had itgevonden waardoor stotteraars van un spraakgebrek genezen kunnen wor den. Dezer dagen was ik in de g-elegenheid en demonstratie met het spraaktoestel bö te vronen. Het was iü de raadszaal van een stad het oosten, van ons land. Toen we bin- entraden zagen we allereerst de burge- eester van de stad en een aantal Schoolhoofden, die met nog enkele ande ren een uitnodiging hadden ontvangen m tegenwoordig- te zijn bij het experi ment met het spraaktoestel „Rijsko". Bij een experiment met een toestel om et stotteren te genezen dienen zeker ook stotteraars aanwezig- te zijn om de aarde van het toestel te demonstreren. ïfu ze waren aanwezig. We zouden liaast zeggen beroepsstotteraars. Ze waren gekomen om te bewijzen dat liet toestel „Rijsko", werkelijk in staat is om de stotteraars van hun gebrek af te helpen. De demonstratie was begonnen met een eenvoudige uiteenzetting- van de Werkwijze en van de resultaten, die er mee te bereiken waren, welke uiteenzet- tag helaas door schrijver dezes niet ge hoord is omdat hij te laat kwam. De uitvinder een eenvoudige wever uit Almelo was zelf een der grootste stotte raars geweest. Alle pogingen om van «et stotteren af te komen door doktoren «n spraakleraar hadden gefaald, hij was dat gebied „ongeneeslijk" verklaard. Wu sprak, redeneerde, argumenteerde en debatteerde hij als de spreekwoordeUjke pater Bniggeman. De in de gemeenteraadszaal saam ge- romen stotteraars waren zo maar van straat af van hun werk ontboden zo dat ze geen voorbereiding van enigerlei sa™ hadden ontvangen. Nummer één begon met een stuk te «zen. AUerbedroevendst. Hij kon er maar niet uitkomen. Daarna met behulp van het toestel, 't ^mg schitterend. Geen enkele aarzehng geen enkele keer dat hij er niet uit kon ™men. Er mankeerde werkelijk niets »an, Toen nummer twee en drie. Alle oekende, grote stotteraars. Maar met «mup van het toestel mankeerde er «ets aan. Woorden die ze mogelijk nog uooit onder de ogen gezien hadden zoals emciency en echte struikelwoorden als t™"nistratie en meer dergelijke lever- wen voor de stotteraars niet de minste ■noeihjkheden op. ^Was werkelijk heel opmerkelijk, we kunnen niet anders zeggen dan HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBEKGEN dat het toestel bij deze demonstratie zijn grote bruikbaarheid om het stotteren te bestrijden bewezen heeft. 't Is werkelijk frappant, zo besloot de burgemeester deze demonstratie met het nieuwe spraaktoestel „Rijsko", waarme de alle aanwezigen het roerend eens wa ren. En nu, hoe zag het toestel er uit? Beter gezegd het toestelletje. Een kastje ter grootte van het derde deel van een gewoon radiotoestel. Een paar batterijtjes en een microfoon, aangevuld met een koptelefoon, die zo nu en dan de stotteraars om het hoofd werd ge plaatst. Maar dat is toch te veel om bij zich te dragen? Maar dat is ook de bedoeling niet. Het toestel wordt niet meegedragen. Er wordt mee geoefend in huis en met twee drie maanden is de stotteraar van zijn stotteren af. Zonder hulp van een dok ter of spraakleraar. De stotteraar heeft het toestelletje maar in te schakelen in het stopcontact en hij oefent zich zelf. Net zolang, tot hij van zijn stotteren af is. 't Was wer- keüjk een heel interessante demonstra tie en het verwonde,rltjkste was, dat de hevigste stotteraar met gebruikmaking van het toestelletje bij het lezen en ook bij het spreken niet de minste last van stotteren had, maar vlot las en sprak. Nieuwe hoop voor de stotteraar! Stot teren kan genezen. Met gebruikmaking van dit toestelletje. De uitvinder, zelf een gewezen grote ongeneeslijke stotte raar was er het bewijs van en de opge- schommelde stotteraars leverden bij de ze demonstratie er het bewijs van. Hoe het precies werkt, daar kan ik als niet-technicus geen verklaring van geven maar dat de werking frappant was ben ik met de burgemeester -volko men eens. De uitvinder gaat in de stad in het oosten van het land de produktie ter hand nemen, zodat het toestelletje uit de fase van experiment in het sta dium van het gebruik komt. MogeUjk veel stotteraars tot zegen. tJitkerinig ineens. Het Rijkspersoneel en de daarmee geUjk gestelde ambtena ren zullen in begin mei een uitkering Ineens ontvangen van 3 procent over de brutowedde. Te-vens zal dan ook de tot 4 procent verhoogde vakantieuitkering plaats vin den. Dorp onder lawine bedolven. Het Italiaanse dorp Zambana in de omge ving van Trento is geheel onder een la wine van modder en steen, die van een berghelling afkwam bedol-ven. Er zijn ge lukkig geen slachtoffers te betreuren. De 800 bewoners hadden he zien aan komen en tydig het dorp ontruimd. De grote schapenkudde van de gebroeders de Boer te Herkingen ^an de Zeedijk. Honderden lammeren, die nu enige weken oud zijn, lopen er tussen door. Het is een fleurig gezicht, lente in optima forma! In de inzet de schaapherder de heer Van.Erkel van Nieuwe Tonge met een van de lammeren in zijn armen. Onze zeedijken worden thans gestoffeerd -met kudden van honderden schapen. Zoals bekend is verboden dat de zeed^ken door koeien mogen worden afge- graasd, zodat meerdere landbouwers op ons eilond zijn overgegaan tot het houden imn schapen. Schapen houden het gras kort en de dijken plat, zodai er door uitstoeling een fijne grasmat komt. De schapenhouderij is echter een nieuw element in de veehouderij op Flakkee, men weet er nog niet alles van,, ook niet van ziekten enz., waardoor het in zekere zin een experiment is. Bij een van de schapenhouders, de gebroeders J. en M. de Boer te Herkingen hebben wij een kijkje genomen en ons een en ander over dit bedrijf laten vertellen. De gebroeders de Boer te Herkingen zijn in 1954 met een flink aantal scha- hadden zij de eerste lammeren. Thans hebben zij een aantal van tegen de 300 en het ligt in de bedoeling de kudde uit te breiden tot 5 a 600 stuks. De be weiding geschiedt op de dijken vanaf de hoek van St. Jacob tot aan Roxenisse. Het eerste jaar was voor deze begin ners niet erg gunstig. Sommige beesten kregen last van rotkreupel en de lever botziekte, twee ernstige kwalen onder dit wolharige vee. Niettgenstaande de ze tegenslag hield men toch vol, en de gebroeders de Boer staken er nog meer geld in. Er werden nog meer schapen aangekocht en in 1955 en voorjaar 1956 gaat het fantastisch goed. Ziekten zijn er niet en de kudde wierp honderden lammeren. Een goed schaap werpt gemiddeld 2 lammeren, een jong schaap een. Door- elkaar had men 1,4 lam per schaap. „Hoe zijn jullie de harde winter doorgekomen met de schapen?" vroe gen we aan een van de heren de Boer. Hij vertelde ons, dat dit nogal moei lijkheden had opgeleverd. Men had de schapen zo lang mogelijk buiten gehou den, zó zelfs, dat hun vacht hard was van sneeuw en ijs. Door de strenge vorst was dit niet langer te harden, zo dat men ze onderbacht in grote schuren op de Peuterdijk. De eerste lammeren vvrerden al vroeg geboren; direct na de geboorte werden ze verwarmd met een straallamp om niet dood te vriezen. Dat dit ophouden van schapen veel werk meebrengt valt te begrijpen. De beesten moeten telkens gevoederd worden met graan en biks, op zijn tijd water heb ben, vers hooi enz. Vooral in de lam- mertijd geeft dit een geweldige drukte. Nu het tweede kwartaal aanvangt wijzen wij onze abonné's, die ge woon zijn per postkwitantie te betalen erop, dat zij in hun eigen belang beter per giro kunnen be talen. Het bespaart hoge incasso kosten. De postkwitanties gaan na 14 april de deur uit, -yóór die tijd zou men daaraan dus' moeten voldoen. Deze oproep is niet be doeld voor die abonné's die aan onze plaatselijke agenten betalen. De administratie. Zodra mogelijk heeft men de schapen in een omheinde ruimte naast de schuur weer buiten laten lopen. Schapen op elkaar in een schuur binnen, geeft aan leiding tot allerlei ziekten. Thans weer aan de dyken. Nu is het zover, dat de schapen met de honderden lammeren weer aan de dijken' lopen en het eerste jonge gras afgrazen. Het is een keurig en fleurig gezicht, zoals op bijgaande foto wel te zien is. Wel kregen we de indruk dat een schaap niet zo mak is, als men in het algemeen over deze zachtaardige beest jes denkt. Bij het voederen buiten de schuur zagen we, dat ze vaak elkaar niets gunnen en als de schaapherder niet uitkijkt, hem onder de voet zou den lopen. Ook bij het verplaatsen van dijk tot dijk kost het veel moeite om de schapen te krijgen, waar men ze hebben wil. De schaapherder en zijn helpers en ook de herdershond is dan bekaf. De gebroeders de Boer hebben een prima herder gevonden in de heer van Erkel, die hart voor de zaak heeft. Het is een groot kapitaal wat er in zit, mede door de kosten van afheining. Een schaap breekt gemakkelijk uit. Gaat er een schaap over de dam aldus het spreekwoord dan volgen er meer! De winst moet komen uit het aantal lammeren en vooral ook uit de wol. De wol is duur en brengt aardig wat op. Een voorname factor is goede beharti ging, hoe minder sterfte, hoe voordeli ger. Dit jaar had men nog maar één schaap dood. Vijanden van schapen zijn loslopende honden.'Daarmee kan men veel moeite hebben. We zagen tenminste enige scha pen met afgebeten oren. Door achter volging van honden doen de ooien ook meestal een slechte worp; het belem mert ook de groei. De maatregelen van gemeentewege tegen loslopende honden blijkt dus zijn nut te hebben. De schapenhouders blijken naar wij vernamen aan de Dijkring nog een be paalde vergoeding als pacht te moeten betalen. In andere streken moet het zo zijn, dat men de dijken gratis afstaat en zelfs nog wel voor de afheining zorgt, omdat de grasmat er in een uitstekende conditie door komt. Wij hadden wel de indruk, dat de ge broeders de Boer met hart en ziel dit voor Flakkee nieuwe bedrijf beoefenen. Dubbel lentefeesi! Een van de eigenaars, de heer A. J. de Boer had dezer dagen het voorrecht dat hem een zoon werd geboren; de eerste zoon in de familie die stamhou der is en en de naam draagt van Mari- nus de Boer. Met al de lammetjes dus een dubbel lentefeest! In de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenzaken is in een vergadering op 20 maart over eenstemming bereikt over een uitkering neens van drie procent aan het over heidspersoneel over het jaar 1955, te verlenen aan alle ambtenaren en ar beidscontractanten, die op 1 mei 1956 in dienst zijn. Deze uitkering zal tege lijk worden utbetaald met de vakantie uitkering, welke verhoogd wordt tot vier procent van het maandsalars voor elke maand, waarover in het daarvoor geldende berekeningstijdvak bezoldiging is genoten. Gepensioneerde ambtenaren die in 1955 of later met pensioen gingen krijgen de hier bedoelde uitkering naar evenredigheid van het aantal maanden dat in 1955 nog dienst is gedaan. MIDDELHARNIS Bijeenkomst van gladiolentelers. Op vrijdag 6 april zal in Hotel Zaaijer een bijeenkomst worden gehouden van gladiolentelers. De heer Stofmeel van de Plantenziektekundige dienst zal spre ken over: „Ziekten en ziefctebestrijding in gladiolen." Er zal een film worden vertoond door de veiling Hoboha te Lisse. Aan-vang 7 uur. Men zie de ad vertentie elders in dit blad. MELJSS'ANT OngeUk, De werkman C. v. D., werk zaam te Rotterdam, had het ongeluk tij dens zijn werkzaamheden een betonnen blok op een der armen te krijgen., zol dat hij in het ziekenhuis moest worden behandeld, waarbij bleek dat dit li chaamsdeel op drie plaatsen gebroken was. Douche. De douche-inrichting alhier is geopend des vrijdags van 2 tot 5 uur en van 6 tot 8 uur, des zaterdags van 9 tot 12 en des middags van 1 tot 5 uur Keuring. De provinciale stierenkeu ring zal te Melissant gehouden worden op woensdag 9 mei a.s., om 3.45 uur. STELDENDAM Burgerl. stand over februari 1956. Overlijden: Visser, Maatje, oud 83 jaar weduwe van A. Kievit; Koese Lodewijk oud 77 jaar, weduwn. van M, van Oos tenbrugge. Vestiging: Melissant, e.v. Blans, Adria- na van Amsterdam; Kooijman W. met echtgenote van Dordrecht. Vertrek: Blokland e.v. Tieleman, Hanna C, naar Melissant. Huwel;jken: Tieleman, Comelis, oud 24 jaar en Blokland, Hanna C, oud 23 jaar Kalle Jacob, oud 26 jaar en Grinwis Maatje, oud 22 jaar; van Soest, Aren, oud 24 jaar en Moijses, Sietje, oud 21 jaar. OUDDORP Bijeenkomst van gladiolentelers. Op donderdag 5 aprü zal in Hotel Akershoek een bijeenkomst worden ge houden van gladiolentelers. De heer Stofmeel van de Plantenziektekundige dienst zal spreken over: „Ziekten en ziektebestrijding in gladiolen". Er zal een film worden vertoond door de vei ling Hoboha te Lisse. Aanvang 7.30 uur. Men zie de advertentie elders in dit blad. NIEUWE TONGE Huisvlijtwedstrijd. De tentoonstel ling zal niet worden gehouden op 30 en 31 maart a.s. doch op 6 en 7 april. In zenden van de werkstukken op donder dag, 5 april van 19 tot 20.30 uur. In- Omdat we maandag 2e Paasdag hebben en het personeel van de drukkerij met onze redaktie en administratie vrijaf heeft, kan ons blad a.s. dinsdagavond niet ver schijnen. Het e.v. nummer zal D.V. weer uitkomen op vrijdag 7 april a.s. H.H. correspondenten en adver teerders gelieven hier s.v.p. reke ning mede te houden. Redactie en administratie. schrij vingsbiljetten zijn verkrijgbaar aan „Ons Dorpshuis". De tentoonstel ling zal geopend zijn vrijdag 6 april van 19 tot 22 uur en zaterdag 7 april van 14 tot 17 uur en van 18 tot 21 uur. Er zijn reeds waardevolle inzendingen toege zegd. Amofewrsparade. De inschrijving voor de amateursparade die op 14 april wordt gehouden, sluit zaterdag 7 april. De opbrengst van deze avond komt ten goede aan de reiskas van ons bejaarden. Op dinsdag 3 en woensdag 4 april a.s. wordt in „Ons Dorpshuis" beide da gen te 19 uur, een algemene ledenver gadering gehouden. Naast een aantal bestuurszaken zal een Roode KruisfUm worden vertoond getiteld: Kinderen van Hiroshima. Kaaii;en voor beide avonden af te halen zaterdag 31 maart a.s. van 18,30 tot 20 uur aan „Ons Dorpshuis". Zwembad. Het gemeentebestuur heeft in haar laatste vergadering een plan besproken, dat voorziet in de aan leg van een zwembad te Battenoord. Voorlopig zal worden volstaan met de bouw van kleedruimten en behoorlijk begaanbare paden. Ons Zaterdagkoopje in verband met de feestdagen, deze week op Vrijdag en Zaterdag DAMES- THANDSCHOENEN van prachtige, soepele kwaliteit leder, in leuk tantasie-model, in de kleuren zwart, bruin, cork, beige en grijs. Een zo uitzonderlijk voordelig Zaterdag-koopje, dat niemand zich mag laten ontgaan. Normale prijs 12.95 'm 95 NU Telefonische of schriftelijke bestel lingen voorden stipt uitgevoerd. BINNENWEG PLEINWEG 196 *»*>'-»»"T'"'^-"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1956 | | pagina 1