EIIATIDEri-niEUWS XM TURNPIKE CRUISER De ui in de rui Ook Spierpijn kmöei2hoek}€ 2e Blad SI, S2. S3 en Transport. Firma WITVLIET Alle modellen uit voorraad leverbaar Kogels uit de 80-jarige oorlog in Brouwershaven Gehele dorp helpt gedupeerde weduwe INOEZÖMÖEN m. SLAVENBURG'S BAI Plaatselijk nieiiwp Zaterdag 14 Januari 1956 No. 2465 Bust in het gezin Vader, moe der en de kinderen Als 't fout gaat De scheiding en h!»ar gronden De grote Uhvjvj» Maar niet in de Iterlc! I Het is eea der grondzuilen in ons volksleven: de gaaf houding van het hu welijk. De maatschappij heeft schreeu wend behoefte aan gezinnen van dege lijke levensopvatting, waarin een nieuw geslacht wordt gekoesterd en toegerust tot de levensstrijd, die al is er dan eco nomisch vooruitgang evenzeer met m- spanning van aüe krachten gestreden moet worden. Ge kunt dat wel om u zien', het werk eist van onze krachten heel veel, de ze nuwen van de werkende mens staan veel meer gespannen dan „in de goede oude tijd"; en wie nog rustig werken kan is toch aangegrepen door het jachti ge leven buiten het erf, winkel, kantoor of werkplaats. Daarom is het van zo groot belang dat er in ons huis wat stilte is, een rustige sfeer, die kalmerend werkt op al de huisgenoten, niet het minst op de jonge mensen die, reeds als schoolkinderea honderd en een indrukken per dag heh- tien te verwerken en al spoedig met veel huiswerk zijn belast. Men moet onder Gods zegen dat jon ge volk wat kunnen medegeven uit het huis, iets goeds, iets degelijks, een voor beeld van een hardwerkende vader en van een moeder die eigenlijk nooit de handen laat rusten. Ook verdraagzaam heid bij oprijzend ongelijk, o die welda dig- kalmerende stem van vader als er krakeel ontstaat en het jeugdige bloed opbruist in toorn.ge denkt er later altijd weer aan terug. Bovenal is nodig dat in de gezinnen; het Woord Gods gelezen wordt. Wie zal zeg gen hoe het reeds in de jonge jaren tot de kinderen spreekt als er aan tafel in gelezen wordt, want dat Woord is zo hoogst eenvoudig en noemt de dingen zo ineens recht bij hun naam. Groot moet de tegenstelling dan wel zija in familie's waar het huwelijk fout gaat. Waar man en vrouw elkander niet meer verstaan. Incomptabilité d'humeur; zegt men, vrij vertaald: ongenietbaar humeur. Ja, dat is wel heel onaangenaam, maarkomt dat zo ineens op? Hebt ge nooit eerder dat bemerkt en niet ge tracht op dat onprettig humeur Uefde- vol in te werken Wie zal hier durven leeraren De din gen kunnen hoogst moeilijk liggen. Reeds lang gaan er stemmen op in zulk een geval een wettige reden tot scheiden te verlenen. Men hoede zich echter daarvoor, want het huwelijk is, behoudens bij echtbreuk, onontbindbaar naar de H. Schrift ons leert. En zelfs in gevallen waarin man of vrouw al V^l 4 Fantastische Mobylette-aanbiedingen voor 1956: Vraagt om een proefrii bi}: MIDDELHARNIS - TELEF.2073 Bij het verwijderen van enkele stenen in de niskamer van een der klooster gangen in de kerk van Brouwershaven, hebben arbeiders tussen twee muren tachtig zware kogels aangetroffen van ongeveer tien centimeter doorsnede. Tot nu toe heefï'men nog geen verklaring gevonden voor deze wel enigszins vreemde munitieopslagplaats. Daar bij de kogels ijzer gebruikt is, en tot het jaar 1500 slechts munitie uit steen ge goten werd, menen deskundigen, dat de projectielen daar in de tachtigjarige oorlog werden opgeslagen. Een boerderij met de gehele inven taris, eigendom van de weduwe Peper kamp te Hemen bij Wychen, is in de nacht van zondag op maandag door brand vernield. De weduwe, diei de iioerderij met haar vier kleine kinde ren bewoonde, was niet verzekerd. De teand is waarschijnlijk ontstaan na een Ontploffing van een gascomfort. 1 Spontaan hebben de dorpsgenoten he lsloten een grote inzameling te houden \om de gedupeerde vrouw te helpen. spoedig ongeneeslijk geesteskrank wordt dient de ander deze beproeving met on derwerping aan 's Heeren raad te dra gen; het huwelijk blijft in stand. Ook op dit punt mag de wet niet veranderd wor den. En ge ontmoet wel eens gezinnen, waarin zulk een afwezigheid door gees- tes ziekte een leven lang moedig en trouw gedragen wordt. Wij kunen hier de huwelijkswetgeving niet breed behandelen. Wijzen er nu al leen op, dat de gronden voor echtschei ding zijn: overspel, kwaadwillige verla ting, 4-jaar gevangenisstraf wegens mis drijf, mishandeUng met levensgevaar. Ons tot het eerste beperkend constate ren wij dat, vrte overspel pleegt daar door het huwelijk in zijn grond en wezen heeft aangetast. De andere partij (geen mooi woord, hé?) kan dan scheiding eisen. Veel mooier is dat men het kan vergeven en sussen, dat is voor de christen de eis. In zulke gevallen komt het leven in al zijn realiteit voor U te staan en men kan dat moeilijk breedvoerig openbaar be handelen, de gevallen zijn ook zeer ge varieerd. Maar nu die andere zijde; man en vrouw willen uiteen gaan, de band knelt te zeer of men waant zich bedrogen in elkanders karakter, wat nu? Wat voor scheidingsgrond zal men aanvoeren? echtbreuk? Maar dat geeft de een voor het leven een verlies van achting onder de mensen, en dat, terwijl er dan hele maal geen overspel bestond. Er blijft weinig anders als reden over, men moet ook al laag genoeg staan om zich zulk een misstap te laten aanleunen, ja, u voelt het, hier is een spelen met een zondefeit. Inplaats van „aller zonden vijand" te weren, roept men hier een zonde-schijn op, terwijl men er niet schuldig aan is. Dit is heel erg en een dubbele zonde voor God. Hoe gaat het in zulk een voorgewen de echtbreuk men zet door op grond van de klacht, maarde aangeklaag de man (het kan ook de vrouw gelden) krijgt een schriftelijk stuk van de vrouw waarin staat, dat hij wel op deze grond is gescheiden maar,'^dat dit voorgewend is en hij dus niets onbehoorlijks had be gaan. De advokaten stellen zulk een ver klaring voor de eiser op. Nu zal een ieder toestemmen hoe door en door onzedelijk, karakterbedervend en zondig zo'n zaak is. Men noemt dit „de grote leugen". De rechter wordt dus bedrogen. De aange klaagde blijft weg, erkent dus schuld en de scheiding gaat door. Nu is er wel een wetsartikel dat de rechter bevoegd verklaart tot onderzoek hi| wtjst de eis toe „tenzij hij verlttóeden heeft" dat de klacht vals is. Van zijn bevoegdheid tot onderzoek maakt de rechter geen gebruik. Hij kon wel aan de gang blijven zegt men. Sedert 1883 wordt de „Grote leugen" geaccepteerd, voor die tijd moesten er wel „bewijzen" zgn. IJ voelt waar het heen gedrongen wordt als er nu bewijzen moeten komen. Dan worden die bewijzen wel geprodu ceerd. Toch vragen wij ons af of eer bied voor de wet niet groter goed is dan dat iemand geheel uit eigen aandrang zijn huwelijk door werkelijk gepleegd overspel zou zien ontbinden. Want het is mij nu gelijk aan meineed. Scheiding is een klachtdelikt, het ligt niet in de strafsfeer, anders ware het doenlijk bei de partijen direct gevangen te zetten omdat beweerd overspel te laten contro leren en dan het bedrog zeer zwaar te straffen. Hetlaalste woord is hier nog niet in gesproken. Dat wacht op de morele ver heffing van ons volk, op het herstel van het gezag, op de verheffing van de stem der kerk om het volk de heiligheden des Heeren weer te leren. Thans is alles even slap en geesteloos Wij kunnen ons voorstellen dat de juri dische studie mooi is. Maar zouden gaar ne zien dat onze christelijke juristen de volksconciëntie nu eens begonnen aan te grijpen! Alles slaapt maar in. En 'k erken dat men met een wetsartikel alléén het volk nog niet tot betere le venshouding brengt. Zo ligt het dus in de rechterlijke sfeer Maar o wee als men met zulke dingen bij de kerk aankomt, wanneer men na de „grote leugen" een tweede huwelijk in de kerk wil laten bevestigen. Dan zijn eerst de goden, de rechters bedro gen en nu komt de man (of vrouw) die gescheiden werd wegens overspel u ver tellen dat hij niet schuldig was, en haalt de verklaring te voorschijn, die zijn vroe gere vrouw hem gaf! Nu, dan is hij toch zeker aan 't verkeerd adres Want hier is niets dan bedrog en dubbele zon de, leugen en verbreking van een huwe lijk. De kerk kan daar niet in treden, want hij heeft de rechter al bedrogen zo neen, dan was hij wèl schuldig en wie zegt of die „verklaring" van de vrouw op zichzelf óók geen bedrog is? En dat nu voor de oudsten der gemeente voor 't Aangezicht van een alleswetend God. Hier past Petrus' woord tot Ananias: Gij hebt de mensen niet gelogen, maar Gode! Van al" deze zonde en zwendel moet de kerk zich ver houden en ze ernstig bestraffen. Dan zullen de mensen gaan beseffen dat toch maar niet alles er bij door kan en dat al wankelt dan de maatschappij de kerk een pilaar en vastigheid der Waarheid is. Dat hebben we in onze tijd brood nodig. WAARNEMER. 'vflercury cntwlkksll nieuta expsHmenteel model DEARBORN, Mich., Een opvallen de experimentele wagen, ontworpen voor Amerika's snel groeiende net van ultra moderne autobanen, is 7 januari geïntroduceerd door de Mercury Divi sion van de Ford Motor Company tij dens de grote automobieltentoonstelling in Chicago. Men heeft deze wagen de naam ge geven van XM-Tumpike Cruiser, het geen op het eerste gezicht niet zoveel zegt. Amerika kent evenwel vele hoofd wegen welke door particulieren of rijks- instanties zijn aangelegd en waarvan de kosten van aanleg eerst door de auto mobilisten dienen te worden betaald voor de weg officieel wordt vrijgegeven. Tot zolang wordt er voor dergelijke we gen tol geheven (zo'n periode kan soms wel 50 jaar duren) doch in verhouding tot het grote aantal te rijden kilometers is de prijs zeer laag en men maakt zeer veel gebruik van deze verbindingen, welke de naam dragen van TURNPIKE HIGHWAYS. De ontwerpers van de Mercury Divisi on hebben in dit nieuwe model het the ma van de Amerikaanse Turnpike wil len verwerken, waardoor een opvallend laag model is ontstaan (hoogte slechts 1.32 meter.met een zeer royaal uit zicht rondom. De wagen is bijna 5.60 m. lang en 1.93 m. breed daarbij be schikkend over een zeer grote bagage ruimte. Ook de bovenzijde van de wagen is van bijzondere constructie, daar bij het openen van de brede portieren het deel van de kap boven de zitplaatsen auto matisch omhoog slaat (zie de foto) waar door het in- en uitstappen dat anders moeilijkheden zou kunnen opleveren docr de laagte van de carrosserie zeer wordt vergemakkelijkt. Deze twee openslaande dakhelften zijn geheel doorzichtig waardoor gedeel telijk het effect wordt verkregen van een ,.open" wagen. Aan de achterkant van de kap, boven de achterruit, bevinden zich de stop en knipperlichten. Een bijzonder kenmerk van de caros- serie vormt een 30 cm brede „geul", welke halverwege de deur begint en doorloopt tot in de achterlichten. Deze overlangse uitholling aan de bovenzijde van de spatschermen met chroomver siering op de randen van de sleuf, heeft niet alleen een decoratieve werking, doch is daarnaast speciaal ontworpen voor grote snelheden waarbij de lucht- sleuven tevens alle stabilisator gaan werken. Bij het interieur van de wagen heeft men veel leder verwerkt, speciaal voor de vier afzonderlijke zitplaatsen, die van elkaar gescheiden door leuningen voor elke passagier een asbak en een sigarettenaansteker bevatten. Bij het zeer diepe veiligheidsstuurwiel bevin den zich op het dashboard twee ronde klokken waarin de diverse instrumenten zijn opgenomen, terwijl in het midden van het met schuimplastic beschermde dashboard de radio 4s aangebracht. Men wil een nauwkeurige studie ma ken van de reacties van het publiek bij het bekijken van deze wagen tijdens de 6 grote automobieltentoonstellingen te Chicago, Cleveland, Omaha, Milwaukee, Detroit en Kansas Cy. Daarnaast zal de wagen een rondtoer maken gedurende acht maanden door geheel Amerika. Het transport zal plaatsvinden in een speciaal gebouwde vrachtwagen met ge heel glazen wanden. Deze vrachtwagen is voorzien van een draaischijf zodat na het verwijderen van de zijwanden de wagen onmiddellijk kan worden tentoon gesteld in kleinere plaatsen waar geen showroom aanwezig is. OVïaiNAMEPRIJS VOOR BACON- VABKENS EN TOESLAG OP LICHTE VAKKENS VERLAAGD. De prijsontwikkeUng op de varkens- markt noopt het produktschap voor vee en vlees met Ingang van 9 januari 1956 de overnameprijs voor baconvarkens in de tweede kwaliteitsklasse te verlagen van 2.30 tot 2.25 per kg koud ge slacht gewicht. Om dezelfde reden wordt met ingang van 9 januari a.s. de toeslag uit het vleesfonds bij slachting van Uchte var kens voorzover niet voor de bereiding van bacon gestemd verlaagd. Tot nader order zullen voor bedoelde varkens de volgende toeslagen worden betaald: varkens met een koud geslacht gewicht van 63 tot en met 72 kg, 10 et per kg: varkens met een koud geslacht gewricht boven 72 tot en jnet 77 kg, 5 et per kg. ^Als landbouwer of tuinder zult U zich waarschijnlijk wel eens hebben afge vraagd hoe of uw cultuur gewassen in stand worden gehouden terwijl ge er meerdere malen zelf daadwerkelijk aan hebt deelgenomen. Hoeveel telers van aardapplen zijn er niet die hun eigen uitgangs materiaal voor het volgende jaar zelf vermeerde ren. Dit is met uien ook dikwijls het ge val. Bij de teler van aardappelen, die zijn uitgangsmateriaal zelf vermeerderd is het meestal regel dat hij naast het zelf vermeerderde toch ieder jaar of om de twee jaar vers bloed aanschaft. Hij koopt dan z.g.n. nieuwe en deze komen meestal uit een streek waar de gehele met aardappelen beteelde oppervlakte bestaat uit rassen die in de elite klasse worden geteeld. De gezondheidstoestand is daar dus zo hoog mogelijk, de besmet tingskansen daardoor gering. Meestal komen in deze streken selecteurs voor die specialisten zijn in hun vak, de an deren in de overige gebieden natuurlijk niet te na gesproken. Het komt dus hoofdzakelijk bij de aardappel hierop neer, dat de besmettingskansen uit het gebied waar de z.g.n. nieuwe vandaan komen geringer zijn, dan b.v. op Plak- kee en dus past de Plakkeese boer dit systeem veelvuldig toe en dat nog wel voor een gewas dat betrekkelijk gemak kelijk te vermeerderen is. Een aardappel is n.l. een gewas dat vegetatief vermeer derd wordt, wat inhoud dat de dochter precies de zelfde eigenschappen heeft als de moeder. Als men de moeder dus vrijwaard voor degeneratie ziekten, de diverse virusziekten waarmee de perzik- bladluis de planten infekteerd, dan is de dochter over 1000 jaar nog precies een der in haar eigenschappen, dat betekend dat een eigenheimer van omtrent die tijd nog gelijk is aan de van heden. Dit is ook het geval met de wilgen boom die langs uw sloot staat. Indien u hiervan een tak afsnijd en deze tak een eindje verderop poot dan wordt dit na verloop van tijd een gelijksoortige boom. En zo zijn er heel veel gewassen die z.g.n. vegetatief worden vermeer derd. Bij de ui geschied de instandhouding en vermeerdering op een geheel andere wijze welke juist wel een gevaar voor veranderingen in de raseigenschappen in houden. Deze vwjze noemt men de geslachte lijke. In het vorige geval, bij de aardap pel, dus de vegetatieve vermeerdering kon men a.h.w. een stuk van de moeder afsnijden en dan verkreeg men een ge lijksoortige dochter. Bij de uien moet er wil men nakomelingen krijgen evenals b.v. bij de mensen en ook bij de meeste dieren een bevruchting plaatsvinden. Dit houdt dan tevens in dat er een vermenging plaats vindt. Onthoudt U dit laatste goed, geachte lezer, want dit is in de uienzaadteelt zeer belangrijk. Bij de bevruchting, wat eigenlijk neerkomt op de versmelting van een vrouwelijk eicel met een mannelijke zaadcel, is duidelijk dat men in het vervolg met ten minste twee eigenschappen te maken en rheum.ilische pijnen wrijft V weg met krijgt. De vrouwelijke zowel als de man nelijke, geven hun eigenschappen mee aan het kind in dit geval het uienzaadje waaruit later weer een ui zal groeien. Bij de aardappel namen wij slechts een stuk van de wortel en bij de boom een stuk van een tak, dus vond hierbij geen vermenging plaats. Vandaar dat over ja ren de nakomelingen nog gelijkvormig zullen zijn aan de ouders. Ds ui geeft vermenging dus vervorming of te wel verbastering. Om een duidelijk inzicht in die ver- basteringsmogelijkheden te krijgen zal getracht worden het proces zo overzich telijk mogelijk te volgen. Hiervoor moet ik wat uitvoerig te werk gaan, hopen de langdradigheid te vermijden,. Wij beginnen dus maar zo ver moge lijk vooraan in het proces van de ver meerdering er van uitgaande dat wij dus het voornemen hebben ons eigen uitgangsmateriaal te verkrijgen. Het is een zeer gevaarlijke methode vooral op plaatsen waar het intensief gebeurt doch vooruit dan maar, we gaan zelf uienzaad telen. De eerste handelingen lijken nog al vrij simpel, want naar ge lang van de hoeveelheid uienzaad die wij ons wensen stoppen wij een kleiner of groter aantal bollen (uien) in de grond die daartoe eerst is voorbereid. Reeds na een kleine maand komen de eerste groene sprieten boven de grond en BESTE JONGENS EN MEISJES Als tweede raadsel in het nieuwe jaar zal ik plaatsen een raadsel van ons vriendje Wim Muye uit Den Haag. Ik zal Wim zelf maar aan het woord laten. Hij schrijft: Nog slechts kort geleden heben wij de geboorte van de Heere Jezus Christus herdacht. Tevoren was die geboorte door de profeten aangekondigd. In één der profetiën komen verschil lende namen van de Heiland voor. Eén van deze namen is die, welke thans ge vraagd worden, vormen, van boven naar beneden gelezen, die naam. JANUARI RAADSEL 3 1. Koningin die weigerde op het feest van Ahasveros te verschijnen. 2. Eén der schatsteden die Farao liet bouwen. 3. Zoon van Zohar, van wie de akker was, waarin de spelonk van Machpela was. 4. De voedster van Rebekka (ook richteres) 5. Naam van de waterput, waarover de knechten van Izak met de herders van Gerar twistten. 6. David werd gejaagd als een op de bergen. 7. Eén der koningen van Israël, die de stad Samaria stichtte. 8. Zoon van Jacob en Lea. 9. Jubelde zijn lofzang, toen hij het kindeke Jezus in zijn armen nam en als zijn Heiland beleed. 10. Plaats aan het meer van Gennesa- reth. CORRESPONDENTIE Córrie M. N.Tonge. Je rapport is goed. Zorg dat je het zo houdt. En welke prijs heb je gekregen op de zondagsschool? Was het zoals je had gedacht? Je inge zonden raadsel zal ik wel kunnen gebrul ken. Misschien komt het volgende week al in ons „hoekje". Itie B. JDJrksland. Je rapport is goed, maar hier en daar kan er nog wel een schepje op. Heb je nu minder huiswerk te maken? Meester van H. en zijn vrouw heb ik kort geleden nog ontmoet bij de onderhuren, waar ze op visite wa ren en waar ik ook aanwezig was. Elly de B. Ouddorp. Wat een leuke te kening heb je gemaakt! En vond je de borduurdoos zo mooi en wou je die juist hebben? Dan is het net of ik het wel wist. Toch is dat niet zo. Alvast hartelijk gefeliciterd met je verjaardag. Ik hoop dat je die dag mag beleven en nog vele jaren in de toekomst Oor R. Dirksland. Ik moet u hartelijk danken voor de moeite die u gedaan hebt. Ik kan begrijpen dat het voor u een inspanning is. Mensen die gezond zijn, waarderen in de regel maar half wat voor grote schat de gezondheid is. Dat het de grootste schat niet is, daar hebt u gelijk aan. Ik wens u toe, dat u die schat, de grootste, door genade mag leren ontvangen. Om onze verdienste zal het nooit kunnen. Ook wens ik, dat de krankheden dra gelijk mogen zijn en dat u onderworpen mag blijven, want gaan we er tegenin, dan zijn we van de rechte weg af. Dat de Heere u in alles mocht nabij zijn, is mijn hartlijke wens. Jaap N. Middelhamis. Je hebt een best rapport, Jaap! Vooral in Bijb. geschie denis en aardrijkskunde munt je uit. Doe je die vakken graag? „Jaap Hohn" is een mooi boek. Wat heben de kinderen van deze tijd het toch stukken beter dan die arme Jaap! In het huisgezin van Hohn wisten ze wat armoede was. Er zijn nu niet veel gezinnen meer waar zo'n armoede is. Maar weet je wat er wel was, dat nu zoveel wordt gemist? Tevredenheid! Jan S. Middelhamis. Je gemiddelde van de cijfers ligt tamelijk hoog en ik begrijp, dat je ouders tevreden waren. Ouders zien zo graag dat hun kinderen vlijtig zijn en goed hun best doen. Is het een mooi boek, dat je kreeg? Ik ken het niet. WiUie van 't G. IHrksland. Het is weer een brief geworden, zoals ik van jou zo vaak gewend ben. Het verslag van de jaarvergadering heb ik met aandacht ge lezen. Ik kan niet goed begrijpen, dat er niet meerderen lid zijn van die vereni ging. D kerkelijke gemeente is toch ta melijk groot. Ze zouden jou wel secre taresse kunnen maken als er weer eens een vacature komt. Hans D. Barendrecht. Kijk, dat is nu iets waar we niets aan kunnen doen: je best doen en dan toch nog niet veel vooruit komen. Er zijn kinderen die er met de pet naar gooien en die dan een slechtcijfer halen; dan is het hun eigen schuld; maar alle krachten inspannen en dan nog een onvoldoende krijgen, dat valt niet mee Niet iedereen heeft een even groot verstand gekregen. Ik heb wel eens van iemand gehoord, die in stilte zat te bidden op school, om het toch ook maar te mogen kunnen. Dat is geen slecht middel. Arie N. Middelharnis. Wat heb je veel geschreven, Arie! Maar er was ook nog al wat te vertellen: eerst over het mooie rapport en toen over het mooie verhaal Dat jullie naar zo'n verhaal móésten luisteren, kan ik goed begrijpen. Wat zijn vele mensen toch de oorzaak van veel verdriet. Dat ze toch eerst niet na denken, voor ze iets ten uitvoer brengen. Allemaal de kinderen die mij met nieuwjaar een kaart of kaartje hebben gestuurd, wil ik nu nog even apart be danken. Ik vond het erg aardig en ik hoop jullie wederkerig het zelfde. Met hartelijke groeten, jullie Oom Ko. PRIJSWINNAARS Joke Wolfert, Den Bommel. Bram en Maartje Hoek, Ouddorp. Hans Kamerling, Middelharnis. Kees Neels, Nieuwe Xonge. VOORSTKAAT B ■*OIttMEL8DI.irK TBLE»- AUp Ban^- en Kff«ctnnzidceB B«l». en ZakcD-dfniemen na een zelfde tijd komen vanuit, iiet miii- den der sprieten, wat intusseu: bladeiïT; zijn geworden grroenachtige witte pu.'it' jes te voorschijn. Deze sejiieteii viiJ snei naar boven op groengekleurde hoUen- buisjes en in 't vervolg gaan wij hieraan hoofdzakelijk onze aandacht besteden. Deze groene watte puntjes, U weet het misschien al, zijn, nadat die groene hol- lesteel waar ze bovenop staan 50 tot 70 cm hoog is geworden steeds meer bol vormig geworden totdat ze op een be paald moment open barsten en ons de inhoud toonden. Deze bestona uit een 200 tal kleine boUetjes op kOTfo steeU tjes welke tijdens het groeien d .-.f t de stoeltjes langer werden. De gehele ontwikkeUug heea aa.. uienplant nu meer het,^^|^»'fr^^'viei vo een bloei gegevtn «".jj te gaan bloeien t aan een zeer bek uienleven. Doch h week meer. Evenail haar kleine jongen ze. "n bed stuurde. Voor de ujeiH wordt het de hoogste tijd om goei. ker te blijven en incien dit ff p IS verzuimd thans zi;n buurman wegen een proef te nemen met liit selekties uienzaad voor de oog^t Sommigen zaaien hun uien r februari. J. Mastenbroek DIRKSLAND Burgerl. stans'^ Overleden: Hendi wedn. V. A. v. Zaï 74 j. vr. V. M. R<-:, Waal 32 j ongeh.; Pal.-.J^| j. wedn. V. A. Kats; Adriaxu se M. de Jong 59 j. vr. v. P. Dijkgras ?.T."rl Mastenbroek 22 vr. v. P. Jongejan; Leendert C. Karels 33 j. m. v. K. San- difort; Krijn v. Lenten 74 j. m. v. J. Oorbeek. Ondertrouwd: G. L. Meiaard 28 j. en W. S. de Roo 22 j. Getrouwd: B. Hartensvuld 4fi en M, Schilperoord 40 j. Belangstelling voor het lektuurhulsje. De afdeling Dirksland, Melissant en Herkingen van het Ned. Roode Kruis, deelt ons mede, dat het lektuurhulsje staande te Dirksland aan de Ring zich gedurende het jaar 1955 in de tjenemen- de belangstelling mocht verhei gen. Over 1955 konden worden verzonden 384 (281) kg tijdschriften en 27 11) ex. leesboeken. De tussen haakjes staande getallen hebben betrekking op het jaar 1964. Allen, die tijdschriften e- boekec voor dit goede doel hebben fgestaan, onze welgemeende dank en og'ier voort durende aanbeveling. STELLENDAM Burgerl. stand over deoentber 1955. Geboorten: Jannetje d. v. A. de Goede en van H. v. Seters; Rachelina Pieter- neUa, d. v. A. Witte en van K. Bake- laar; Matthijs z. v. C. Troost en van C. van Splunder. Overleden: Aagje Redert, oucl 64 jaar, wed. van A. Tanis, eerder wed. van P. Groenendijk; Lena Beijer, oud 71 jaar. echtgen. van J. J. Keijmel. Huweiyksaangiften: Bertus V€.a Seters, oud 22 jaar en Lena Adriaantje van Ours, oud 18 jaar. Ingekomen personen: Maria van 't Le ven, van Rotterdam; Geerdina van Kem pen e. V. van Seters. Vertrokken personen: Izaak Koese, naar Goedereede; PieterneUa van Es e. v. van den Doel, naar Nieuwe Tonge; Pieter Jansen, naar Rotterdam; Apoionia van Hanswgk, wed. van Groenheiden, naar Vlaardingen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1956 | | pagina 5