Israël tussen Arabieren keRStnacht Marktberichten Eckpaar te Oude Tod ge in tgoud Buitenland DE FRUITCENTRALE Diepvriesgroenten en Fruit Wi*ijf Kou en Pijn GEBRs. KAPTEIN „NIEUW ROTTERDAM MEDITATIE AdTentsmorgen WESTDIJK 36-MIDDELHARNIS 1ELEFOON 2682 Zomergroenten,'t hele jaar door Mededeling voor onze atonnè's Volgende week maar één krant weg met DAM PO lllllllllllllil EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - Tel. 2004-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 (gezellige ^Cerótdageii^ en voorspoed in uw gezin en zaken voor 1956 worden U van harte toegev/enst door Kantoor: Goeree en Overflakkee n Directie: P. DE VOGEL MELISSANT 28e Jaargang Zaterdag 24 December 1955 No. 2461 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Chr STREEKBLAD OP ÜEKEFOBMEEKDE GBÜND8LAO VOOK DE ZITID-HOLLANDSE EN «EEITWSE EILANDEN VerwhtJnt twwmaal per wtwk. Woenwiax en ZaU^rdaK ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWAKTAAL, ADVElRTElvmEPRUS 12 cent per mm. Bt) contract speciaal tarief. Het volk der Joden heeft sedert de verwoesting van Jeruzalem in het jaar 70 na Chr. nimmer rust gehad. Wie de historie van Israël in de sedert dien ver- onen 19e eeuw nagaat, neemt k.enms van een dramatische lijdensweg,* die de Joden in de verstrooiing in vele landen Her wereld hebben moeten gaan. En ook nu de staat Israal gesticht is en zij dus een eigen nationaal tehuis hebben, wordt hun geen rust gegund. De laatste tijd is de vijandschap tegen hen weer hevig opgelaaid en schijnt er andermaal een kritieke periode voor dit immer opgejaagd volk te z^jn ingezet. De bladen melden ons toenemende scanning en grensincidenten met de om ringende volken. Om de situatie daar goed te begrijpen, willen we in dit ar tikel een korte uiteenzetting geven van de toestanden en verhoudingen, zoals die daar gegroeid zijn. We kunnen daartoe uiteraard met de gehele geschiedenis ophalen. Wie daar van kennis wil nemen, verwijzen we naar het prachtige boek, dat deze zomer in vertaling verscheen, „Het Joodse voUc" door Rufus Learsi, dat de historie van Israël beschrqft vanaf de verwoes ting van Jeruzalem tot in onze dagenl "Wij herinneren er slechts aan, dat sedert 1897 de Zionistische wereldorganisatie axitie voerde voor de stichting van een Joods tehuis in Palestina. In 1917 werd dit land door de Engelsen op de Turken veroverd en werd daarna Engels man daatgebied. Er woonden toen nog slechts ruim 100.000 Joden tussen de Arabieren Na de eerste wereldoorlog werd echter de immigratie van Joden door het En gelsen uit vrees voor reacties onder de Arabieren zwaar getemperd, maar toch kreeg een vrij groot aantal vluchtelingen uit Midden-Europa, waar het anti-semie tisme met name in Hitler-Ouitsland het leven voor hen onmogelijk maakte, kans het land binnen te komen. De grote moeilijkheid is en blijft evenwel, dat het kleine Israël, behalve aan de zeezijde, overal omringd is door Arabische vol ken en staten: in het z.w. ligt Egypte, de gevaarlijkste tegenstander, in.het z. Saoedie-Arabië, in het n.o. Syrië en Irak en in het n. Libanon. Zo is Israël omsingeld door Arabieren, de nakome lingen van Ismaël, die gezworen hebben niet te zullen rusten vóór de nieuwe staat vernietigd is. Vroeger woonden de Joden in de Eu ropese steden in hun eigen vrijk, het glietto en nu is eigenlijk de staat Israël een groot ghetto temidden van de Ara bieren. Er wonen thans 1.600.000 Joden in Palestina, die omringd zijn door in totaal ruim 40 millioen Arabieren! Hun positie lijkt dus wel heel moeilijk. In mei 1948 achtten de Engelsen het tijdstip gekomen om zich uit Palestina terug te trekken. Toen proclameerde di rect daarop de minister-president van de voorlopige Joodse regering, David Ben Goerion, de souvereiniteit van de nieuwe staat Israël. Terstond kreeg deze het zwaar te ver antwoorden, doordat de Arabische staten de oorlog begonnen. Een getal van 500. duizend Arabische bewoners van Palesti na zocht zijn heil in de vlucht en deze vluchtelingen die in armzalige kampen wonen, vormen nog steeds een hopeloos probleem. Doordat de Joden goed bewapend wa ren en met fanatisme vochten voor hun nieuwe en toch oude vaderland, wisten ze alle aanvallen af te slaan en zelfs de Negeb (het Zuiderland van de Bijbel) en Galilea te veroveren. Alleen Oost-Pa- lestina ten n. en ten z. van Jeruzalem bleef in Arabische handen en door ko ning Abdoellah ingelijfd bij Jordanië. Egypte hield een smalle strook bij Gaza waar nu steeds incidenten voorkomen. De Verenigde Naties grepen in, zonden een bemiddelaar, Graaf Bernadotte, die echter in sept. 1948 door Joodse extri- misten werd vermoord. In 1949 kwam er een wapenstilstand, die thans verbro ken dreigt te worden. Intussen werd Is raël toegelaten tot de Verenigde Naties. Wat Jeruzalem betreft, het grootste deel (met 120.000 Joodse inwoners) be hoort bij Israël en is In 1949 tot hoofd- i stad geproclameerd. Een kleiner deel ervan is van Jordanië, juist dat gedeel te, waar vroeger de tempel heeft ge staan. De oppervlakte van de staat is 1 slechts 20.600 kms, dus nog géén twee derde deel van Nederland. Bovendien Hopen de grenzen zeer ongelukkig en is daar"oor het land strategisch moeilijk i te verdedigen. De bevolking bestaat uit oude Zionisten van vóór 1933, in de Hit- I iertqd kwamen er velen uit Midden-Eu- •f ropa en nu 1948 vluchtten ook de Joden [uit Arabië etc. erheen, omdat ze daar 1 in een onmogelijke positie kwamen. Na de oorlog was er ook in Oost-Europa f veel anti-semietisme en zijn er 20.000 uit Roemenië, Bulgarije en Polen naar Isra- En Hij zal zijn gelijk het licht des morgens, wanneer de zon opgaat, des morgens, zonder wolken. (2 Sam. 23 4a) David, de gezalfde knecht des Hee- ren spreekt gelijk als Jacob op zijn sterfbed zijn laatste woorden. Ook hier geldt het in geestelijk opzicht, de beste wijn voor het laatst bewaard. Hij spreekt door de Geest des Hee- ren van de beloofde Messias, Davids Zoon en toch Davids Heere. Door 's- Heeren Geest 'geeft zijn hart een goede rede op, zijn tong is een pen eens vaar digen schrijvers, om te spreken van Si- ons gezalfde koning. Ook in deze tekst geldt het: „Gij zijt veel schoner dan de mensenkinderen: genade is uitgestort op uw lippen. Zijn komst en heerlijkheid ons opgericht in het huis Davids, Zijn knecht? Ja hetwelk in de Heilige Schrift ook betreffende Christus' komst en werk veel gebruikt wordt. Heeft Jesaja niet gesproken tot het volk dat in duisternis wandelt, dat een groot licht zou zien; en zong Zacharias in zijn lofzang niet van een hoorn der zaligheid ons opgericht in het huis Da vids. Zijn knecht? Ja Gods Woord is rijk aan treffende beeldspraak, ook hier; en Hij zal zijn gelijk het licht des mor gens, een Oosterse morgen dus, onder scheiden van een Westerse, daarin dat de dagvorstin als een bruidegom uit gaande uit zijn slaapkamer, snellijk op gaat. Tussen de nachtelijke duisternis en de morgenzonnestralen is slechts een zeer korte schemertijd. Majestieus verheft de zon zich, over stroomde de aarde met haar gouden lichtglans, niet weerhouden door wol ken van nevelen. O, treffende beeldspraak van David, door 's Heeren Geest, van Hem die de ware en enige Zonne der Gerechtigheid is, allereerst; in zijn heerlijke en ze kere opgang, want Hij zal zijn gelijk het licht des morgens. Gods onwankel bare trouw in de vervulling van Zijn Woord was, is en blijft de sterkte van Gods kerk op' aarde, een volk dat in de nachtelijke duisternis van zonde, schuld, strijd en verberging, geen ande re geloofsverwachting koestert dan het zuchtend uitzien naar de morgen der toegezegde verlossing, hun holle zIf^ schreeuwt bij tijden gelijk een hert naar de waterstromen, alzo hun hart naar de vervulling van „Hij heeft gedacht aan Zijn genade, Zijn trouw aan Israël nooit gekrenkt." Naar de Goddelijke bood schap dat U heden is geboren de Zalig maker, welke is Christus de Heere in de stad Davids. Hoe onwederstandelijk is Zijn op gang, wie is bij machte de zon in haar opgang te stuiten of te belemmeren? Immers niemand! Zij heeft haar zwaai en spoor, de ganse Hemel door, niets kan haar gloed ontwijken. Alzo ook het in de moederbelofte geschonken vrou wenzaad, hetwelk is Christus. Al het pogen der hellemachten om de opgang van de Zonne der Gerechtigheid te beletten hebben gefaald. Het klinkt als een triumf uit de mond van Johan nes: „En het Woord is vlees geworden en heeft onder ons gewoond, en wij heb ben Zijn heerlijkheid aanschouwd, een heerlijkheid als de eniggeborene van de Vader vol van genade en waarheid. Wie van al de getrekkenen uit de duisternis was bij machte dat goddelijk licht te keren? Zie het slechts in de waarachtige bekering van Saulus van Tarsen, welke schreef in zijn tweede brief aan de gemeente^ van Corinthe. Want God die gezegd heeft dat het licht uit de duisternis zou schijnen, is dege ne die in onze harten geschreven heeft, om te geven verlichting der kennis der heerlijkheid Gods in het aangezicht van j Jezus Christus. 2 Cor. 4 6. Hij noemde zichzelf het Licht der wereld en Hij zendt Zijn gezanten uit om van het Licht te getuigen in het midden van een krom en verdraaid ge slacht, waar wij allen van nature toebe horen, mensenkinderen die dat Licht haten, ja de duisternis der zonde en de eigengerechtigheid liever hebben dan het licht. Ja verduisterd in het verstand ver vreemd van het leven Gods door de on wetendheid die in ons is. Hoe noodzakelijk toch dat zulk een morgen voor ons aanbreekt. Het licht der rede en der beschouwing wat in ons is, is duisternis. Onze belij denis zegt ons: Overmits al het licht dat in ons is, in duisternis veranderd was, gelijk de Schrift ons leert, zeggen de: Het licht schijnt in de duisternis, en de duisternis heeft het niet begre pen, alwaar de heilige Johannes de mensen duisternis noemt. Daarom ver werpen wij al wat hier tegen leert van de vrije wil des mensen, aangezien de mens niet dan een slaaf der zonde is, en niets kan hebben, tenzij het hem ge geven zij uit de hemel art. 14. Doch dat neemt onze verantwoorde lijkheid niet weg, integendeel, door 's Makers hand zijn wij naar Zijn beeld geschapen. Wij hebben onszelf in duis ternis gebracht en daarenboven schonk de Heere ons het hoge voorrecht te le ven onder de verkondiging van het licht van het evangelie; het welmenend aan bod van genade, hetwelk al onze voor wendselen ontneemt. O. vreselijk als wij door eigen schuld onder Jaet licht van deze Zon verharden-: Nee, verharding vindt zijn oorzaak niet in de Zon, doch in het voorwerp dat beschenen wordt. Dat onze bede zij: „Verheft Gij over ons het Licht Uws Aanschijn?, o Heere. Rotterdam. ds. M. Blok. Depot VITA Van de posterijen werd ons me degedeeld dat er zaterdag 24 dec. a.s. in de kommen der gemeente twee postbestellingen zullen zijn. Dit is nodig met het oog op de drukte voor de Kerstdagen. Ons blad is heden vrgdagmid- dag op de gewone tijd verzonden; wij hopen dat ons blad de abon- né's vóór de Kerstdagen bereikt. ël gegaan. En nog steeds groeit het aan tal immigranten met wel 200.000 per jaar hetgeen een zware belasting is voor de kleine nieuwe staat. Israël is nu een parlementaire repu bliek, maar er is een enorm verschil met het Bijbelse Israël. Dit was een theokratische staat, maar nu is hoog stens 15% van de Joden nog orthodox! Er zijn zeer veel socialisten en ook com munisten. Over 't algemeen zijn de Joden bekwaam en intelliggnt. De landbouwkolonies staan- op hoog peil en de industrialisatie, met name ook bij de Dode Zee, gaat gestaag voort. De Negeb-woestijn wordt door bevloei- ing herschapen in vruchtbaar land. In de kustvlakte en in het heuvelland van Galilea is het hoofdmiddel vajn bestaan de landbouw en de tuinbouw. Druiven, olijven, sinaasappelen (Jaffa's) en ci troenen worden geproduceerd. Uit de Dode Zee haalt men natrium, kalium en magnesium. Bij de Jordaan wil men grote electrische centrales bou wen, maar de onzekere situatie werkt dit tegen. Daartegenover zijn de Arabische lan den in elk opzicht achterlijk en daar door hebben de Arabieren tegenover de Joden een soort minderwaardigheids complex, dat zich uit in haat en vijand schap. Terwijl het Israëlische leger bui tengewoon goed is uitgerust en geoefend steeds op oorlogssterkte wordt gehouden en er dienstplicht tot 45 jaar bestaat, hebben de legers der Arabische staten weinig te betekenen. Dat was dan ook de oorzaak van hun debacle in 1948, toen het kleine Israël met zijn onmo gelijke grenslijnen nochthans al zijn aan vallers de baas bleef. En sedert de stichting van de nieuwe staat is de vijandschap niet verminderd. De Arabieren beweren, dat Palestina van hen is ze hebben er Inderdaad vele eeuwen gewoond maar de Joden hebben ontegenzeggelijk de oudste rech ten. Dit probleem schijnt onoplosbaar. De Arabieren willen de Joodse staat ver nietigen, terwijl de Joden op hun histo rische bodem een stevig gevestigd asyl willen opbouwen, waarin ieder vervolgde een toevlucht Imn vulden. Daarvoor hebben ze zelfs nog uitbrei ding van hun grondgebied nodig. En zo is het Nabije Oosten in heftige beroe ring zijn incidenten aan de orde van dt dag en is er niet veel nodig, of er ont brandt een nieuwe oorlog. Onder de Arabieren is een toenemend pan-islamisme (alles voor de Islam) en nationalisme te bespeuren. En dit is ko ren op de molen van Se Sovjet-Unie. Het vuurtje wordt vanuit Moskou danig opgestookt met de bedoeling, de Wester se mogendheden zowel diplomatiek als economisch in het nauw te drijven. Met name Amerika en Engeland hebben in de Arabische landen enorme olie-be langen. Vooral Amerika zit moeilijk, om dat het vanwege de oUe goede vrienden moet blijven met de Arabieren, doch ter- wille van de wettelijke mlUioenen Joden in de Vereen. Staten ook deze moet ont zien. Dit is een pracht kans voor de Russen Deze hebben ervoor gezorgd, dat Egyp te 200 straaljagers, 100 zware tanks en artillerie, 6 onderzeeërs en naar men zegt 3000 Russische zogenaamde experts kregen, welke laatste in Alexandrië nu zorgen voor een Russische vlootbasis in de Middellandse Zee! Uit dit alles blijkt wel, dat de Wester se diplomaten voor zware opgaven staan. Ze proberen via het Verdrag van Bagdad hun positie wat te versterken, maar dit is een feit, da de Invloed van het communisme in Azië en Noord-Afri- ka gestadig toeneemt en dat we ons heus geen illusies behoeven te. maken over de vredehevendheid van het Krem lin. De koude oorlog gaat voort en het is niet onmogelijk, dat hg rondom Isra ël, het eerst warm wordt. Omdat de tweede kerstdag op maandag a.s. valt, zal ons dins- lagnummer niet verschijnen. De e.v. krant na deze is het Nieuwjaarsnummer, dat vrijdag avond 30 december a.s. uitkomt. Voor zover U dat nog niet gedaan hebt, geef p.o. uw nieuwjaarsad vertentie voor dit nummer op, het zij rechtsstreeks of bij onze plaat selijke agenten. Eens, in Bethlehem werd. Naar er was voorspeld, een Koningskind geboren. Hem was geen paleis, en geen mooie wieg, maar een houten krib beschoren. Kleertjes, had Hij niet, want Zijn vader en moeder waren heel arm. Maar Zijn moeder nam, een stuk van haar kleed en dekte het Kindje warm. In het verre veld Van Bethlehem Zongen bij herders Englenkoren. En verkondigden blij Dat in dien donkren nacht, de Christus was geboren. De herders spoedden zich naar Bethlehem en dachten niet meer aan schapen. Ze gingen de stal in en knielden voor 't Kindje Dat stilletjes lag te slapen. Heel hoog in de lucht Stond een grote ster te stralen boven de stal. En in 't verre Oosten zagen die nacht de Wijzen het al. Ze zeiden: „Voorwaar, een Koningskind is geboren op de aarde." Op kamelen gingen ze toen op reis, met geschenken van grote waarde. Ze kwamen by 't Kindje, legden hun geschenken aan Zijn voetjes neer. Knielden heel eerbiedig en prezen en aanbaden; de Zoon van God de Heer. Mies Vreugdenhil. VEEMARKT Op de veemarkt te Etten werden aan gevoerd 131 stuks, waarvan 87 runde ren, 1 paard en 43 biggen. De aanvoer van runderen was ruim met levendige handel en de prijzen hoog. In biggen was de handel stug, de aan voer gering en de prijzen vrijwel onver anderd. De belangstelling was groot. Prijzen: kalfkoeien 600.—875; kalf- vaarzen 500.775; guste koeien 500 —700; pinken 300—330; graskalveren 180—260; biggen 40—60; lopers 60 —90; vette koeien 2.00—2.65 per kilo geslacht. Donderdag 22 Dec. was het een gro te dag voor het echtpaar Jacobus de Leeuw (73) en Catharina P.. HoUeman (72) jaar, te Oude Tonge. Toen was het 50 jaren geleden dat ze, ook in Oude Tonge, in de echt werden verbonden. Sindsdien hebben ze lief en leed sa men gedeeld, een halve eeuw samen. Be halve twee evacuaties woonden ze steeds in Oude Tonge waar de naam De Leeuw" goed bekend staat. Beide echtelieden genieten nog een redelijke gezondheid en in hun gezellige woning aan de Doelenstraat no. 10 weten ze te waarderen wat het leven hun gebracht heeft. Oude Tonge kent sinds de wederop bouw er zijn beslag kreeg ook het type woning voor bejaarden, „Dreeshuisjes" zoals men ze daar noemt. De familie De Leeuw bewoont er een van, ze zijn zon nig en geriefelijk en voor ouden van da gen een uitkomst. Ze mogen er samen een genoeglijke oude dag beleven. Ook onze beste wensen aan dit gou den echtpaar. Aan belangstelling heeft het hun op deze dag niet ontbroken. GARANIV HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Saarland Zondag 18 December zijn in Saarland algemene verkiezingen voor de nieuwe landdag gehouden. Daarbij is de Chr. Dem. Unie als de grootste partij uit de bus gekomen. Deze partij heeft altijd geijverd voor aansluiting van de Saar bij Duitsland. De Chr. Volks Partij, waaraan de naam van oud-premier Hoffman onafscheidelijk verbonden is, volgden onmiddellijk daarop. De derde plaats was voor de Sociaal-Democrati sche Partij. Zoals men zich zal herinneren, -waren deze verkiezingen voorafgegaan door een volksstemming op Zondag 23 Oc tober. De uitslag van dit referendum had ons reeds voorbereid op de afloop van de laatste verkiezingen. Omdat de Saar reeds jarenlang een twistappel is tussen Frankrijk en Duits land, had men voorgesteld: „Voeg de Saar zich bij Duitsland, nóch bij Frank rijk, maar bij een verenigd Europa." Vooral onze landgenoot van der Goes van Naters heeft dit standpunt verde digd. De Saar moest dan eigenlijk het eerste stukje verenigd Europa worden. Op 23 October heeft de bevolking zich echter tégen dat voorstel uitge sproken. Het denkbeeld, geen Fransen en evenmin Duitsers te zijn, maar Eu ropeanen, was voor de Saarlanders te vaag. Premier Hoffman is toen na de verkiezingen onmiddellijk afgetreden. Nu beeft echter een groot deel van de bevolking zich duidelijk uitgespro ken vóór Duitsland, en een ander, bij na even groot deel, vóór Europa. Dat de ze feiten pijnlijke gewaarwordingen ga ven voor Frankrijk, behoeft nauwelijks te worden gezegd. Frankrijk heeft eerst de hoop gekoesterd dat de Saar zich zou uitspreken vóór aansluiting bij Frank rijk. Toen dat niet gebeurde, heeft Frankrijk erin berust, maar gedacht dat de Saar dan economisch nog wel met Frankrijk verbonden zal blijven. Dat de huidige toestand niet gehandhaafd blijft is voor de Fransen nu reeds duidelijk. Ook de economische betrekkingen zul len luchtkastelen blijken te zijn. Vroeg of laat zal de Saar zowel politiek als economisch terugkeren naar Duitsland. De regering te Bonn heeft er geen haast mee, maar ze zal tóch haar zin krijgen. Frankrijk dat aan de vooravond van al gemene verkiezingen staat en dus ge noeg binnenlandse problemen heeft, ziet dit met lede ogen aan. Verenigde Naties o4ióurantle '^ïYlaeiióckappij Eindigden we ons vorige overzicht met de vermelding dat Nationalistisch China met z'n veto de toelating van 18 nieuwe leden tot de V.N. had geblok keerd, nog geen dag later kwam het -■ verrassende bericht dat 16 van de can- didaten toegelaten waren tot de volke renorganisatie. Dit was te danken aan een Russisch initiatief. De Sowjet-afgevaardigde stelde vóór, Mongolië te schrappen als candidaat, maar dan ook een land dat door het Westen werd gesteund. De keuze viel daarbij op Japan. Zo werden Mongolië en Japan van de candidaten- lijst afgevoerd en werden alle overige landen, sommige met algemene stem men, andere met grote meerderheid, tot de V.N. toegelaten. De volkerenorganisatie telt nu in to taal 76 leden. Van de zestien nieuwe leden zijn er vier communistisch. Voor de Sowjet- Unie en de andere Communistische Sta ten is dit een belangrijke versterking. Want behalve deze vier Albanië, Hongarije, Bulgarije en Roemenië ko men er nog zes Afrikaanse en /.ziati- sche landen bij. Deze landen zijn alle, kortere of langere tijd geleden, vrijge maakte koloniën. Het beginsel van an- ti-kolonialisme wordt dus in de volke ren-organisatie hoe langer, hoe sterker. Dat hierin geen verandering komt, is een gevolg van het feit, dat het Westen geen candidaten meer heeft te stellen (of het moest Duitsland zijn). Daaren tegen heeft Rusland nog meer pijlen op z'n boog: Mongolië, Rood-China, Vietnam, Korea, om maar niet te spro ken van verschillende Afrikaanse sta ten. De Sowj et-Unie kan dus nog wel zóveel gewichten in de volkerenschaal werpen, dat de balans ten gunste van het communisme overslaat. De verhou ding tussen Oost en West blijft zich dus wijzigen ten koste van het Westen. Ook al zou men dit van Westelijke zijde kunnen betreuren, de Verenigde Naties moeten tenslotte meer een ge meenschappelijk, bovennationaal or gaan zijn dan een belangengemeen schap van gelijk gerichte landen. Passagiere verdronken. Een passa- giere van het Nederlandse passagiers schip „Bloemfontein" is op ongeveer 2000 mijl ten Noordwesten van Kaap stad op de Atlantische Oceaan over boord geslagen en verdronken. De „Bloemfontein" heeft op de plaats nog ongeveer 5 uur rondgekruist om het slachtoffer te zoeken maar zonder re sultaat. Het was een dame, mevr. A. G. B. uit Botha Hill (Nata). ■■■«tSï-.'Xv^ïTs -^"w:- ^..^i^3r,nu!^5JPv??RVi^''-'.ii'S."J"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1