Ir. Cleveringa sprak over het bestaan van aardstralen Den Bommel heeft weer een echt postkantoor r 28e Jaargang No. 2460 tbr STBICUKBLAÜ Ot UEBÜ^FUHAIEEKDË GUUNU8LA0 VOOB l>E ZUID-HOIXANDSE EN /.EEUWSE EILANDEN Een avond, waar meer werd gelachen dan geleerd! Eerste steenlegging Groene Kruis-gebouw te Herkingen Plaatselijk Nieuws Gerei. Gem. te Melissant neemt Woensdag nieuw kerkgebouw in gebruik Centrale Veiling middelhariiiN Woensdag 21 DeÉêmiber l9S5 niEuws PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 VftrHchynt tweemaal per week. Woenwlag; en ZaterdsK ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarief. De Landbouwjongerenclub, bestaande uit jongeren uit de drie standsorgani saties lieeft voor een ontwllïlcélingsmiddag, Vrijdag j.l. in Hotel Spee gehouden de beltende Ir. Cleveringa uit Zutphen laten optreden, die tot onderwerp liad „Het gezondlieidsvraagstuk van grond, dier en mens". In 1949 was dezelfde spr. in Sommelsdijk geweest, die toen nieuwe ideëen verkondigde inzake de be mesting. Er was toen nogal wat deining over deze tlieorie; men vroeg hem aan het einde waarom hij zo kaal was en of hij daar soms ook een middel voor wist. „Op hersens groeit geen haar" was toen het antwoord, wat ir Cleverin ga niet bleek vergeten want het werd door hem nog eens opgehaald. Deze avond kwam hij met nog gekkere ideëen, hij poogde zijn gehoor het bestaan van aardstralen bij te brengen, waardoor allerlei ziekten bij mens en dier zouden ontstaan en vuil land ook de oorzaak van zou zijn. Met afschermkastjes zou dit alles zijn te verhelpen. Er was grote belangstelling voor dit onderwerp, de zaal was stampvol. De auto's stonden op de Markt, de Voorstraat, de Wurft en de Binnenweg, Van de Plaat tot Ouddorp was men gekomen, misschien meer om te lachen, dan om wat te leren. Eerst om 3 uur 's nachts werd de bij eenkomst beëindigd. Na een welkomstwoord van de voorz. dhr. C. de Rooy te MeUssant, verkreeg ir. Cleveringa, gepens. Rijkslandbouw- consulent, het woord. Hij haalde zijn spreekbeurt uit 1949 nog eens op. over levende grond en organische bemesting waarvan hi) een voortgezette studie zei te hebben gemaakt. Hij vroeg zich af. of er over 100 j. op Flakkee nog boeren zouden zijn, want, met een dode grond door de inundatie verergerd Uep men vast! U krijgt steeds meer risico met uw oogst, meeldauw, kroef enz. riep spr. uit. Wegens gebrek aan orga nische stoffen'kan de grond niets meer verdragen! Vanavond zou spr. dingen vertellen die op nog meer tegenstand zouden stui ten, n.l. over aardstralen, waarvan de wetenschap zegt, dat ze niet bestaan. De hele landbouwwetenschap, dier- en medische geneeskunde kwam daarmee op losse schroeven. Minister Mansholt had hem gezegd dat hij op moest hou den met Zfln onzin, waarom spr. zich 4 jaar in zijn kantoor had opgesloten om te studeren. Prompt kwam echter zijn salaris op tijd. (Hilariteit) Ondanks dat Prof. Clay zegt: aard stralen zijn er niet, zei spr.: „het zit sükvol!" „Hij is toch dood!" interrumpeerde dhr. den Eerzamen, directeur v. d. Land bouwschool. „Gestorven aan aardstralen!" spotte ir Cleveland terug, die voorts wees op het pas verschenen rapport over het wichelroedeprobleem van de Kon. Ned. Academie van Wetenschappen, waarin het bestaan van aardstralen is ontkend. De biologische wetenschap was sinds 1900 op een dwaalspoor volgens spr. Men denkt van mij dat ik gek ben, ze' spr., het onderzoek in de natuur had hem ondanks vele wetenschappen in bi bliotheken vastgelegd, wat anders ge leerd. In de schepping zijn 92 elementen die in de grond en plantenvoeding een rol spelen. Planten- worden zelfs met goud, zilver, uranium enz. gevoed, zij het in zeer verdunde mate. Die 92 ele menten spelen door trillingen een rol, als in een concert. Al kon spr. het niet bewijzen ze zijn er, zo concludeerde hij. Spr. kwam dan met verhaal van paarden in een wei, die steeds op dezelf de plaats hun gebrek doen. Gevolg van aardstralendat hadden wichelroede lopers bewezen. „Ze zagen de mesthopen liggen!" in terrumpeerde dhr. den Eerzamen. De spr. stoorde zich daar niet aan, maar concludeerde dat dergelijke plek ken op alle percelen land waren. Op die plekken waren juist de ergste planten ziekten. Vijf maanden was spr. met een roedeloper op stap geweekt, en had ont dekt dat veeziekten, silo's die misluk ten, kinderen die slaapwandelen, alles gevolg waren van aardstralen! Uien met koprot, accu's van auto's die leeg liepen, weckflessen die open sprongen, koude voeten op bedaardstra len en nog eens aardstralen! Dat een in sect op een bepaalde plaats een eitje }6gdeaardstralen! Deze aardstra len zijn sterk radioactief en in de lucht geleidend. Met tal van voorbeelden poogde spr. aan te tonen, dat alles wat op aardstralen ligt of staat electronisch vordt leeggezogen. De natuur viel vol gens hem in tweeën, mèt en zonder aardstralen, wat spr. op een bord tracht te te verduidelijken. Zo zei hij b.v. «weest voorzichtig met uw kat in uw sloel, ga er niet in zitten, want U bent een candidaat voor rheumatiek! Spreker concludeerde dat de mens, cultuurgewassen en huisdieren zonder aardstralen, steeds gezond ble ven. Blijven ze steeds op grond wel met aardstralen doortrokken blijven ze ech ter ook gezond! Dieren weten dit pre cies. De mens is zo afgestompt, dat hij wï niet weet. Wanneer met een appa raat de aardstralen worden wegge werkt, zal b.v. een uil krijsend weg- t„ Een kat neemt de benen! Met toestellen, die 1000 meter stralen, ver- A^i^® ^"*1' I^at is onkruidbestrij- ■aing! Alle parasieten, aaltjes, ritnaal- nLw'^'",^"^"' ^^"«n ^lle op bestraalde irti t °e gewassen worden ziek door irLrïi"^^^"' s'^ ïi'iet op horen. Spr. Pn Ifi "°S van antibiotica, f^w^t ziekenhuizen de gevaar- ujKste plaatsen op de wereld! Vele zus ters geraken volkomen in de war met van^nÜ-ï™ï?l ^^1<1^ spreker ook n?e"ts'w^t^f Plantenziekten 9 ^,lf P^"^^ S"^®"^ il"- Cleveringa nog 2 punten aan n.l het ontstaan van ziek? ten e.d. en ten tweede die „vervloekte" afschermingskastjes. Spr. kwam weer neer op de „trillingen", die een snelheid hebben van 300.000 km. per seconde. Onder die trillingen zijn snellere en langzame, evenals bij een piano. Die na tuurpiano heeft 92 octaven; de langste golven zijn aards*ralen. Dat wist Clay niet! Clay is beroemd om zijn cosmische stralen al begreep hij van die be roemdheid niets! Spreker lag van Clay 90 octaven verwijderd! (Daverend ge lach.) De aardstralen zijn gevaarlijk om dat ze resoneren op onze lichaamstril lingen. Kanker en t.b.c. kan met ake lige zekerheid worden geconstateerd be toogde spreker. De bacillen ontwikke- leri op een bepaalde trillingspiek. Zo liggen zenuwziekten, zelfmoorden, ex- ceem, hartkwalen, leveraandoenin gen, alle op een bepaalde piek. Virus ziekten bij planten idem, door afscher ming kan men dit alles wegkrijgen. Proeven hadden uitgewezen, dat door afscherming vlas 5 jaar op dezelfde grond kan worden geteeld. Alle verdro- gings-verschijnselen berusten op aard stralen! Spreker kwam dan tensl^te op de af schermkastjes; het systeem Mieremet voldeed niet, de afscherming was te zwak, maar wel het Duitse systeem van Deldert. Spr. gaf daar een uiteenzetting over, ze doofden alle trillingen uit. Met een zo'n kastje variërende van 135. tot 850.kon een grote boerderij worden afgeschermd. „Pas op je centjes!!" De discussie die daarna volgde, bracht tal van vragen. Mevr. den Eerzamen cciicludeerde dat de hele wetenschap vol;ifrns de spreker had gefaald en al- leeii ir. Cleveringa gelijk had. Zij moest daarbij echter denken aan iemand bin nen bepaalde muren (in een gekken huis) die zei „ik ben niet gek, maar alle anderen wel!" Prof. Clay en van Dalen achtte zij vrij van baatzucht, zij liet het gaarne aan de vergadering over, hoe zij over ir. Cleveringa dachten. Masr voegde zij er aan toe: „Pas op je centjes!" De spreker gaf als antwoord dat de hele wetenschap failliet is op biologisch gebied. Dat zeggen kopstukken. Hij trachtte aan te tonen, dat Prof. Clay CS. riet vrij waren van baatzucht. Dat men hem voor gek verklaarde vond hij ni>'t zo erg, dat deed men Copernicus en Gallilëi ook! Tot 3 uur in de ochtend werd het de bat voortgezet, zij het, dat intussen ve len de zaal hadden verlaten. We kregen niet de indruk, dat de landbouwers er toe over zullen gaan om wichelroede lopers naar het eiland te laten komen voor aardstralen-onderzoek en ook niet, dat er afschermkasten op de boerderijen zullen worden geplaatst. Wij vonden het een verloren avond. Bij de opening waren tal van postautoriteiten aanwezig. Den Bommel heeft weer een echt postkantoor. Men Jierinnert zich, dat het vroegere, gevestigd aan het begin van de Voorstraat, met de ramp verloren ging, daar het helaas al te dicht bij het verschrikkelijke stroomgat stond. Dhr. Kwakernaat, de kantoorhouder, stond toen voor het probleem van de herbouw van woning en kantoor. Bij onderzoek bleek herbouw op de Voorstraat moei lijkheden op te leveren men had flink moeten heieno.a. - zodat naar een andere plaats moest worden omgezien, die mengevonden heeft in het gebied van het uitbreidingsplan, dicht bij het Groene Kruisgebouw, het badhuis, de speeltuin en de nieuwe begraafplaats, vyaarvan dit complexje door een flink plein ge scheiden is. Zaterdagmiddag werd dit nieuwe postkantoor, dat dus weer ge vestigd is in een woning van de kantoorhouder, officieel in gebruik genomeri, waarvoor een aantal hoge ambtenaren van P.T.T. waren overgekomen, terwijl voorts het gemeentebestuur, de architect en de aannemers de plechtigheid bij woonden. Intussen bleek het kantoor al in gebruik, want nu en dan piepte de nieuwe deur om Borrunelse P.T.T. klanten tot het loket toe te laten. Voor het gebouw was de vlag uitgesto ken. Dhr. Kwakernaat had de woning nog niet in gebruik, zodat men zonder bezwaar het openingsfeest kon vieren in de kamers en suite. Daar kon het gezel schap zich aan een lange tafel zetten. Hierbij bevonden zich, naast burgemees ter Hordijk en de weth. Jongeling en Van Gelder, de directeur van het post- district Rotterdam, dhr. Hoolboom, de chef controle van het district dhr. Egen- raath, de adj. dir. dhr. Van Doom en de directeur van het postkantoor Middel- hamis, dhr. P. Doomhein met de sous- chefs Van den Berg en Van der Valk. De R.T.M., die op dit eiland het post vervoer verzorgt, werd vertegenwoor digd door hoofdcontroleur Van der Burg en voorts wanen aanwezig architect Klop pers uit Middelharnis, die het gebouw ontwierp, alsmede de bouwers, de heren G. V. d. Welle, metselaar; Dorsman, timmerwerk; L. Bakker, schilder; C. v. d. Sluijs, electriciteit en M. v. d. Sluijs, sanitair. De familie Kwakemaat ontbrak uit- teraard niet. De meeste heren van P.T.T. waren vergezeld van hun dames. Dat deze ingebruikname felicitaties waard gevonden werd bleek met name overduidelijk uit de vele bloemstukken, die waren toegezonden of tijdens de openingsplechtigheid werden binnen ge dragen. De heer Egenraath sprak een kort welkomstwoord, waarna de districtsdi recteur, dhr. Hoolboom de eigenlijke ope ningsspeech hield. Deze verklaarde, dat deze opening naar de mening van P.T.T. beslist enig accent moest krijgen, dit vanwege de achter grond, de ramp. Dhr. Kwakernaat stond in febr. 1953 voor het feit, dat .postkan toor en inventaris in de vloed ten onder gingen. Dank zij zijn trouw en moed wer den de aanwezige kasgeldeH en zegels gered en hiervoor uitte spr. opnieuw grote lof. Dhr. Kwakernaat werd naar Rotterdam geëvacueerd, maar hij ging al heel gauw terug naar Den Bommel om in een kleine woning de dienst weei' op touw te zetten. Het gemeentebestuur nam daarop het initiatief voor een nieuw hulppostkantoor en men volgde de P.T.i'.-traditie, dat de kantoorhouder voor de ruimte zorgt, die het saatsbe- drijf dan huurt. Maar voordat men iets nieuws had heeft men lange tijd in een primitieve houten keet moeten vertoeven waarin de dienst overigens prima func tioneerde. Spr. was B. en W. zeer erkentelijk voor de vele medewerking, ook terzake de nieuwbouw verleend. Toen herbouw aan de Voorstraat te bezwaarlijk bleek kon grondruil plaats vinden en zo heeft men nu de nieuwe behuizing gekregen. De enige moeilijkheid zag spr. daarin, dat de R.T.M.-bus moeilijk voor de deur van het kantoor kan komen, maar daar zal ook wel wat op gevonden worden. Dhr. Hoolboom betuigde dank aan allen die hebben medegewerkt om de bouw mogelijk te maken of om deze te vol brengen en hij hoopte dat het nieuwe postkantoor voor vele jaren goede-den- sten aan de bevolking van Den Bommel zal bewijzen en voorts dat er zegen zal rusten op de woning van de kantoor houder. Burg. Hordijk sprak met bewondering over kajitoorhouder Kwakemaat, die zich zolange tijd heeft moeten behelpen. Bij de bouw van dit object deden zich helaas diverse moeilijkheden voor, want anders zou men er een meer centrale plaats voor gekozen hebben. Moeilijkheden voor het openen van de postzakken door de bus zag spr. niet daar op het plein bij de begraafplaats gedraaid kan worden. De burgemeester hoopte, dat dhr. Kwakemaat met dezelf de voortvarendheid als altijd in het be lang van de bugerij zal blijven doen. Directeur Doornhein uit Middelharnis feliciteerde met de nieuwe en fraaie TS0 huizing en gaf uiting aan jaloesie. nu hij zag hoe modern en keurig alles hier is ingericht; hij complimenteerde met het ruime en frisse kantoor. Dhr. Kwakernaat, tenslotte betuigde dank aan P.T.T., aan het gemeentebe stuur, de architect en de aannemers voor hun medewerking en voortvarend heid. Na koffie en goede sigaren ging men gezamenlijk het kantoor bezichtigen, dat ruim en licht is en doelmatig werd in gericht. Men werkt thans nog met enig oud meubilair, maar dat zal ten spoedig ste ook door nieuw vervangen worden. Tijdens de opening zorgde dhr. Van Biert dat de postzaken normaal door gang konden vinden. ST. PHIUPSLAND Bloedafname avond. De afname avond 1.1. vrijdag, is alhier goed ge slaagd. Het resultaat was dat na 3 uur 194 flessen bloed waren afgenomen Tot grote tevredenheid van het bestuur waren er deze keer weer meer donars. De stand is juni 1954 133 flessen, april 1915 149 flessen, december 1955 194 fles sen. Het laatste aantal komt neer op iets minder dan 10% der bevolking. Het afd. bestuur is tevens zeer blij over het feit, dat er zich steeds méér jongeren opge ven. Dit getuigt van offervaardigheid en naastenliefde, ook bij de jeugd. Het afd. bestuur dankt dan ook alle donars en allen die hun medewerking aan deze avond hebben verleend. Vrijdagmiddag had de eerste steenleg ging van het in aanbouw zijnde Groe ne Kruisgebouw op de Kaaidijk te Her kingen plaats. Tegenwoordig was hier bij de voltallige gemeenteraad, het Groene Kruis bestuur, de aannemers en velen uit de burgerij, die van dit mo ment getuige wilden zijn. Burgemeester van Heijst (voorzitter van de afdeling) nam vooraf het woord er op wijzend, dat er veel aan was vooraf gegaan eer het Groene Kruisge bouw met de woning voor de wijkzus ter, kon worden verwezenlijkt. Spr. me moreerde de grote hulp verleend in het kader van de ramphuip uit Zwitserland, de zgn. „gouden keten." Uit bijdragen aan het Rampenfonds overhandigd kreeg Herkingen 25000.voor stich ting van dit gebouw, verhoogd met een bijdrage van 10.000.van het ge meentebestuur. De burgerij zelf had 00 k een steentje bijgedragen door ver koop van oliebollen en het houden van een bazar wat 1750.had opgebracht. Spreker zegde voor dit alles hartelijk dank, waarin hij tevens betrok de ont werpers Feese en Twijnstra uit Lochem, die in opdracht van het Hoofdbestuur voor bestek en tekening hadden ge zorgd. Het gebouw zou omvatten een magazijn, onderzoek en wachtkamer, wachtruimte plus woning voor de zus ter. De laagste inschrijver was de heer Troost van Melissant, van wie hij hoop te dat deze met zijn staf het gebouw op tijd gereed zou hebben. Mevr. V. Heyst legde de eerste steen, Mevr. v. Heijst, die in de rampdagen zo vaak in Herkingen geweest en zich t.o.v. van allerlei verdelingen ten volle had ingezet, legde daarna de eerste steen. Het ging haar handig af, zij oogst te van de aanwezigen een dankbaar ap plaus. De genodigden verenigden zich daar na in het Verenigingsgebouw, voor een verversing, waar o.m. door door dokter Huijsman en dhr. v. d. Bos uit Mèlis- sant het woord werd gevoerd. Zij brach ten hun gelukwensen aan het Bestuur, dat zeer binnenkort over een prachtig wijkgebouw zal beschikken. DIRKSLAND Heden dinsdagavond zal de meisjes vereniging Thabita" van de Ger. Gem. haar jaarvergadering houden Aanvang 7 uur. Belangstellenden hartelijk welkom. Dezelfde avond van 6.307 uur kun nen ouders die hun kinderen wensen te laten dopen aangifte doen. HERKINGEN Kerstsamenkomst. A.s. woensdagmid dag 3 uur, in het Herv. Jeugdgebouw Kerstsamenkomst met de ouden van da gen, onder leiding van ds den Besten en dhr. de Graaff en in de Ger. Gem. des avonds 6 uur samenkomst met de school kinderen onder leiding vaii het perso neel. OUDDORP Kerkdiensten. A.s. donderdagavond 7 uur hoopt in de Herv. Kerk voor te gaan ds Haverkamp van Nieuw Lekkerland. Collecte voor de J.V. A.s. donderdagavond 7 uur hoopt in de Geref. Gemeente voor te gaan ds van Gilst van Dirksland. NIEUWE TONGE In verband dat er a.s. Zondag 's mid dags een kerkdienst wordt gehouden zal de Zondagsschool aanvangen om half twee. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHT Hedenavond half acht be haagde het de Heere, na een geduldig en smartelijk lijden, van onze zijde weg te nemen onze geliefde va der, behuwdvader, grootva der, broeder, behuwdbroeder en oom de heer JACOB ADRIANUS SNIJDER Echtgenoot van Pietemella Keppel in de ouderdom van 84 jaar en 9 maanden. Den Bommel: Wed. J. A. Snijder- Keppel T. V. d. Sluijs-Snijdér C. V. d. Sluijs Sommelsdijk: Wed. J. V, d. Broek- Snijder Rotterdam: W. J. Broersen-Snijder L. H. Broersen Den Bommel: C. Snijder 's-Gravenhage: W. J. Snijder A. Snijder-Wegner en kleinkinderen Den Bommel, 19 dec. 1955. De teraardebestelling zal plaats hebben op vrijdag 23 december a.s., des nam. 2 uur. Interieur van de nieuwe kerk der Ger. Gemeente te MeUssant, dat aan de Beatrixlaan is verrezen. Woensdag 21 Dec. a.s. zal dit nieuwe kerkgebuw offi cieel in gebruik worden genomen, waarbij ds. H. v. Gilst van Dirksland in de dienst des Woords hoopt voor te gaan. Het kerkgebouw van de Geref. Ge meente aan de Molendijk is verleden jaar afgekeurd omdat het scheuren ver toonde, zodat een commissie werd ge vormd om tot bouw van een nieuwe kerk te komen. Deze commissie bestaat momenteel uit de heren (in alf. volgor de) PI. Dale, Matth. Goedegebuur, Adri Keizer, A. Mans en W. v. Veen. Men wist beslag te leggen op een stuk grond aan de nieuw geprojecteerde Beatrix- Ongeluk. Mej. L. v. d. V. had het on geluk zo ernstig te vallen dat zij haar been brak. Medische hulp achtte over brenging naar het ziekenhuis noodza kelijk. B^betJcring. De Bijbelkring verga dert heden Dinsdagavonö om half acht onder leiding van ds. van Wakeren. In de Ned. Herv. Kerk is nog aan nagiften ontvangen voor de oogstcol- lecte 193.—. In totaal heeft de collecte thans opgebracht de som van 1734.21. OUDE TONGE Men deelt ons mede dat de bliblo- theek welke vanwege de Centr. Bibl. ten Plattelande in de CCH-barak is ge vestigd thans geheel is vernieuwd en ook is uitgebreid. De Bibl. is elke Vrij dagavond van 6 tot 7 uur geopend. Bij de vrouw van- M. de V. geraakte Zaterdagmorgen een pan met vet, wel ke op het gasstel stond, in brand. Om erger te voorkomen trachtte zij het vuur te blussen doch liep daarbij zelf grote brandwonden aan handen en gezicht op terwijl ook haar haar in brand ge raakte. Met toegesnelde hulp wist men erger te voorkomen. In het goud. Donderdag 22 december hoopt het echtpaar Jacobus de Leeuw en Catharina P. HoUeman alhier hun 50- jarig huwelijk te herdenken. We komen daar D.V. vrijdag op terug STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerstzangdienst. Zaterdag 24 dec. 's avonds 7.30 uur hoopt de Chr. Gem. zangvereen. „Soli Deo Gloria" en het Kinderkoor beiden onder leiding van dhr C. C. V. d. Heuvel een Kerstzangdienst te houden in de Geref. Kerk. O.m. wordt uitgevoerd de Kerstcan tate Bethlehem" medewerking verlenen de organist B. v. Zijll en de beide plaat selijke predikanten. OOLTGENSPLAAT Collecte Kerstfeest. De huis aan huis colecte voor het Kerstfeest van de kin deren van de Zondagsschool heeft te Ooltgensplaat opgebracht 740. -------------O------------- TJienvelling van 20 december 1955. Grove 25.27; Middel 28.06; DrieUngen 28.19; Picklers 31.98; Stek 4.16. Aanvoer 70.000 kg. In de Kerst- en Nleuwjaarsweek wor den de uienveilingen gehouden op woens dag en vrijdag 's morgens halt 10 uur. laan, waar thans een keurig kerkje is ./errezen.Het is tot stand gekomen eerst ander adviezien van .architect Kloppers te Middelharnis, maar later uitgewerkt in tekeningen van de heer P. Mans Az. te Meissant. De afmetingen zijn 20 x 3% m. de muren tot onder de goten, waarop het dak rust zijn 3V2 m hoog. Er zijn hoge ramen in aangebracht in mtiek glas en lood, die een zeer mooi lichteffect geven. Door een ruime hal waarin tevens toiletten en berg- paatsen zijn aangebracht, komt men oinnen. Men werpt dan meteen een blik ap het fraaie orgelfront en de predik stoel. Tussen twee reien gemakkelijke ittende eiken banken loopt een breed middenpad. 'Het houten plafond is jünd vernageld, de eiken predikstoel uit iet oude gebouw, is gemoderniseerd en kon hier weer worden gebruikt. In de ruime „tuin" staat aan weerszijden een jiken bank voor ouderlingen en diake nen en in het midden het doopvont. De centrale verwarming is uit het oude ge bouw in de nieuwe kerk overgeplaatst. De verlichting is in het plafond aange bracht met sterke kopspiegellampen. Het geheel is keurig gestoffeerd met gordijnen, lopers enz., de verf is in fraaie, lichte tinten. Er zijn 130 zitplaatsen wat e.v. tot ruim 200 kan worden uitgebreid, omdat er ook nog een galerij beschikbaar is, die nu niet wordt gebruikt. Aan de ach terzijde bevindt zich een ruime con sistoriekamer en kelder voor de cen trale verwarming, opbergkasten enz. Jok bevindt er zich de opgang naar het orgel. De ruimte aldaar is van die aard, Jat ook daar e.v. zitplaatsen kunnen worden aangebracht. Het orgel, oorspronkelijk uit de Ned. Herv. Kerk te Herkingen, is in 1927 ge bouwd door de fa. Dekker te Goes. De orgelbouwer de heer E. Leeflang te Vpeldoorn, heeft dit orgel in 1950 ge kocht, geheel gerestaureerd en door- /erkocht aan de Ger. Gem. te Melissant. Dezelfde orgelbouwer heeft het nu ver plaatst in de nieuwe kerk. Het is een pneumatisch orgel met pe- laal. De dispositie is als vogt: Prestant 8', roerfluit 8', viola 8', Octaaf 4', fuit 4', Quint 22/'*, mixtuur 2 en 4 sterk; trom pet 8', tremulant. Op subbas 16' gedekte 8' met pedaal koppeling. Vaste combi natieknoppen piano, messo forto, vol werk. Organist is de heer W. v. Veen. De bouwers Hoofdaannemer was de heer A. Mans, metselwerk; timmerwerk de heren PI. Dale en H. Tieleman; schilder dhr. H. .J. Baart; lood- en smidswerk dhr. A. Vijf huize te Dirksland; electriciteit dhr. M. de Waal, Melissant; verwarming fa. Bal, Rotterdam. Leden en meelevenden hebben er ook veel aangedaan; zij hebben de stoffe ring geschonken, de grond om de kerk geëgaliseerd, beplanting aangebracht enz. Een entourage, die het geheel een fraai aanzien geeft. De leden der gemeente kunnen met recht trots zijn op hun nu zeer fraai en sfeervol kerkgebouw.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1