RnetorcluD nield opehoare les Rome en de Staat NIFUWS U!T ZEELANC ge Jaargang Woensdag 14 Öêeembëï 1955 No. 2458 l hr STBI*:Jt.KBLAl> Of UÜ^UJËIKUKJMICEKOK GUONU8LAU vook l»B /JIII»-H()l.l,ANnsK KN /FKI^WKF, KM AVniTiV Centrale Veiling lüiddelliariilH Scnone kunst van welsprekendlieid wordt door velen aangeleerd Molen ie Middelharnis verkocht Handelsavondschool Middelharnis Plaatselijk Nieuws Burgemeester van Stad reed met auto van de dijk EiiivnDEn UW5 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 fja 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 VprHfh^nt tweemaal per week. WneiiHdat! en Zaterilati De verhouding tussen Kerk en Staat, met name de Rooms-Katholieke Kerk en de Nederlandse Staat, de laatste maanden vrij scherp aan de orde ge steld. Twee geruchtmakende affaires gaven daar aanleiding toe: Allereerst het zogenaamde „Haarlemse huwelijk" en voorts de „zaak-Anneke Beekman." Er zijn over deze onderwerpen heel wat pennen in beweging gekomen. Enerzijds sprak men van „minachting van het Nederlandse staatsrecht", an derzijds vond men aanleiding om te spreken van „symptomen van het an tipapisme." De dagbladen hebben uitvoerig over beide kwesties geschreven en daarom zal het niet nodig zijn, de zaken tot in bijzonderheden te memoreren. We noe men slechts de hoofdzaken: In Haar lem werd door een priester een huwe lijk voltrokken van een Rooms-Katho liek met een Protestant, die echter ge huwd was. Dit laats'te huwelijk werd door de kerkelijke autoriteiten ongeldig verklaard. De priester die het „sacra ment" had bediend, werd door de rech ter tot een geldboete veroordeeld. Anneke Beekman is een Joods pleeg kind dat in een Rooms-Katholiek gezin opgenomen werd. Toen het kind door de familie werd teruggeëist en de rech ter aan deze eis voldeed, weigerde de pleegmoeder aan dit bevel gehoor te geven. Om te ontkomen aan de door de rechter opgelegde gevangenisstraf, week zij uit naar België en tot-heden-toe is zij spoorloos. In beide gevallen dus heeft de Room se Kerk in strijd gehandeld met de Ne derlandse wet en zich tegen die wet verzet. Het was te verwachten dat de Tweede Kamer bij de behandeling vari de begroting van Justitie op deze za ken zou terugkomen, wat inderdaad is gebeurd. In de Kamer bleef de scherpe toon achterwege, maar trad wél duide lijk aan het licht de diepe oorzaak van deze beide kwesties: De verhouding tussen kerkrecht en staatsrecht. Rome is geneigd zich met een Jantje van-Leiden van alles af te maken. D zaken zijn helemaal niet zo belangrijk Van negéring van het burgerlijk recht is geen sprake geweest en Anneke Beekman vindt het helemaal niet pret tig dat er in de kranten over haar ge schreven en in de Tweede Kamer over haar gesproken werd. Ze stelt veel meer belang in haar Sinterklaas-cadeaux, al dus een radiospreker! Maar men voelt wel aan, dat de zaak met zo'n luchtig praatje niet is opgelost. Het is een feit dat de Roomse Kerk duidelijk voorschrijft dat ieder gelovig Katholiek de burgerlijke wet dient te gehoorzamenbehalve waneer deze in strijd is met de wet van God. En dat laatste is nu juist de kern van de zaak. Want wij staan op precies hetzelfde standpunt als Rome, dat men de mach ten, van God verordineerd, onderwor pen moet zijn, maar dat men, in geval van tegenstrijdigheid van de Goddelijke en de burgerlijke wet, Gode méér ge hoorzaam moet zijn dan de mensen. Maar in het onderhavige geval is geen sprake van zulk een conflict, al wil Rome dat wel doen vorkomen. Hier botst het Goddelijk (c.q. kerkelijk) recht niet met het burgerlijke. Hier behoeft het geen kwestie van gewetensnood. In tegendeel, het geweten zegt duidelijk, dat men niet in het huwelijk mag tre den, als men reeds gehuwd is en dat men een kind niet tegen de wil van haar familie en tegen de uitspraak van de rechter bij zich mag houden. Maar wat Rome „geweten" noemt, is in feite ,de Kerk", de Kerk, die aan het geweten leiding geeft! En dat de Kerk tactisch te werk gaat, zal niemand ont- '^ennen. Zij spreekt zelf niet, neen, zii iaat het geweten spreken. En dat gewe ten (hoe onbetrouwbaar soms ook) zal «fel niet handelen in strijd met hei Kerkrecht, Hier ligt het verschil tussen de Room de Staatsgedachte en de Reformatori sche. Men moge zowel de kerkstaat als de staatskerk ontoelaatbaar achten en men kan over de huidige betekenis van artikel 36 van me^jing verschillen, maar bij Calvijn was een conflict als het bo venstaande onbestaanbaar. Want hij zag nóch de staat boven de kerk, nóch de kerk boven de staat. In zijn theocrati sche staatsidee waren zowel de kerk als de staat van God afhankelijk en aan God ondergeschikt. De kerk als ge meenschap der gelovigen en als God delijk instituut en de staat als Gods die nares om rust en vrede onder de men sen te handhaven. Deze onderscheiding van Kerk en Staat betekent in geen ge val een scheiding, zoals men de visie van Calvijn later heeft geïnterpreteerd. Oat zou ons weer naar Rome voeren. En, zonder iets ten nadele van onze "oomse medeburgers te zeggen, gelo ven wij dat Rome, .wanneer het in de meerderheid zou zijn, spoedig het gehe- J5 staatsbestel ondergeschikt zou ma- ^en aan het Kerkelijk recht. Dat is, naar onze mening, weer eens duidelijk geïllustreerd. V. G. ■- tienveiling van 13 december 1955. Grove 24.30; middel 27.09—27.27;' Wielingen 28.25; picklers 32.81; stek 1—3.05. Aanvoer 45.000 kg. Wij hadden al menigmaal gedacht, waar haalt Flakkee in de laatste jaren zo ineens die welbespraakte sprekers vandaan? Wij vermoedden wel het in een bepaalde richting te moeten zoeken en dit vermoeden is j.l. Vrydagavond uit gekomen toen wij gehoor gaven aan de vriendelijke uitnodiging van het be stuur van. de Rhetorclub om de in een der zalen van Middelharnis te houden openbare les te komen bijwonen. Wij troffen daar een vijftigtal dames en he ren, waarvan de minderheid behoorde tot degenen, die deze winter de cursus Siho (spreken in het openbaar) volgen en de meerderheid tot belangstellen den, waarbij vele oudcursisten, die de schone kunst, die rhethorica heet, trouw blijven, allen te samen een enthousiast gezelschap vormend, dat onder leiding van de voorzitter van de club, de heer Rien Verolme uit Nieuwe Tonge, en van de cursusleider, de heer Fousart uit Delft, een gezellige avond tegemoet ging. In zijn openingswoord dat al direct de rhetor openbaarde kondigde de heer Verolme o.a. aan, dat a.s. Don derdagavond de nieuwe Sihocursus start. Waarna zich tijdens deze bijeen komst meerdere cursisten opgaven. Ver der lichtte hij in over het „programma" van de avond, dat zou bestaan uit het houden van lezingen, beschouwingen en toespraken, waarbij ieder aan een tijds- Umiet van een kwartier gebonden werd. Alvorens die spraakwaterval zich uit stortte hield eerst nog de heer Fousart ïen korte inleiding over de betekenis van het durven spreken in het open baar. „Een tyran bedwingen is nog geen vrijheid veroveren" aldus citeerde de cursusleider, waarna hij kwam tot de opmerking, dat velen een tyran met zichzelf meedragen n.l. die van de spreekangst, die wilskracht en daad kracht en de wil tot spreken remt. Door ■et volgen van de cursus kan men die mgst te boven komen en kan men zich bovendien de techniek van het „den- 'cend spreken" eigen maken. Hoever -nen hiermede kan komen zou deze wond in het verdere moeten laten ho en. De heer Fousart had een lijstje me' '■3 namen der sprekers, die hij een voor "en een naar voren riep. Elk betoo,a verd gevolgd door een korte criti- orende beschouwing van de cursus- eider. Menigmaal werd evenwel zo ped gesproken dat er meer hulde en of dan critiek vol "de. „Wat op 's herten grond leyt. Vondel dichtte eens: „Wat op 's her- 'en grond leyt, dat welt me naar de keel, het werkt als nieuwe wijn, die te ïtijf geparst, ter spon uit barst." Dat bleek ook op te gaan voor het meren- ieel der sprekers, want zij redeneerden over onderwerpen, die hen beslist bui- «ngewoon na aan het hart lagen. In ^en enkel geval hoorden wij iemand ■preken over een onderwerp van alge- -nene aard en bijzonder vonden wij de jpgave, die een der jongere rethoristen ich gesteld zag n.l. om' plotseling, zon- Ier een seconde voorbereiding, te spre ken over „heer zijn", „lantaarnpaal" of .,tuinarchitect" waarvan het eerste zon der omwegen werd gekozen. Na die rij van minder of meer gevor derde cursisten waarmede men een 'iele tijd, tot de pauze, bezig was riep de voorzitter velen uit de belang- itellenden op om te laten horen, dat zij iet nog niet verleerd waren of dat zij -;en nieuwe cursus aandurven. Zodat al les bijeen een avond gevuld werd, die tot na middernacht reikte en waarbij wij konden vaststellen, dat niemand zich ook maar één seconde had ver veeld, dat de rethorclub een kring van vrienden kweekt, die de kunst verstaan ■)m een bijeenkomst uiterst gezellig te maken en last not least, dat het doel van de cursussen „spreken in het open baar" ook werkelijk bereikt wordt, n.l. Ie mensen van hun spreekangst af te .flpen en hen te leren logisch te spre ken. Voor het dorpsschoon bUJft hy behouden Naar wg uit wel ingelchte bron ver nemen is de molen van dhr. J. Dambruin in andere handen overgegaan. Dhr. J. J. Campfens heeft voor uit breiding van zijn snelsorteermachine-fa- briek 1700 m" grond gekocht waarbij ook het huis en de molen behoort. JDeze molen, die de naam draagt van De dankbaarheid", dateert van 1849. Hij werd toen gebouwd voor rekening van een zekere Voorbeijtel; het metsel werk werd verricht door een oude Som- melsdijkse metselaarsfamilie (v. d. Vel de) De molen is in de loop van ruim een eeuw bij meerdere molenaars in bezit geweest. Achtereenvolgens waren eige naren: 1. dhr. Voorbeijtel; 2. dhr. de Roon-Hartog; 3. dhr. Dijkman; 4. dhr. Vink; 5. dhr. Pape en 6. dhr. J. J. Dam bruin. Voor dhr. Dambruin wiens zaak in granen, meel enz. gewoon blijft door» gaan, leverde de molen geen finantiële resultaten meer op. Voor zijn bedrijf kan hij hem goed missen. Als korenmolen zal deze dus binnen afzienbare tijd hebben afgedaan. Gelukkig is er een wet tot behoud van molens, zodat deze molen niet zonder meer zal worden kunnen worden afge broken. Het is een sieraad in onze ge meente en het verheugt ons dat d't te kenende bouwwerk, niet naar willekeur onder slopershanden kan vallen. Voor het dorpsschoon bltjft de molen behouden. Het zou ons te ver voeren en wij zeu len zeker ruzie krijgen met onze zetter ■n opmaker als wij volledig zouden wil- en zijn in het verslaan van hetgeen I;jor de rhetoristen allemaal te berde is gebracht. Maar om de lezer enig in licht te geven in de veelheid en ver- jcheidenheid van onderwerpen, welke nen kiest en aandurft, willen wij wel 'rarne een beknopte opsomming laten .olgen, waarbij naast het „wat" wel- icnt ook het „wie" interessant is. Vaste oeververbinding, natuurlijk! De heer J. Poortvliet Sz. uit Dirks and, moest als eerste spreker van de ivond het ijs breken. Hij deed het bijna letterlijk, want zijn onderwerp was: De verbinding Flakkee-Vasteland, waarbij vve] eens van ijs sprake is. Na een his torisch overzicht en een beschouwing iver de tegenwoordige situatie, riep de- '.e spreker uit, dat Flakkee meer en .terker op verbetering moet hameren, '1 men niet moet verzoeken, maar 3isen, want wij betalen ook belasting ;genbelasting met name ook en hij -eroreerde, dat ieder Flakkeeënaar ach- ■r iedere nieuwe actie moet staan; het ;'.ia', om de toekomst van dit eiland en ijn bevolking! Mevr. Keur uit Melissant hield een eel knappe en interessante beschou wing over het Sint Nicolaasfeest. Zij keurde het af Sint Nicolaas tegenover ie jeugd als boeman te misbruiken, en wilde hem liever propageren als be- vchermer en hem eren als de bezorger van een gezellig kinderfeest met grote )pvoedende waarde. De heer Tanis uit Dirksland zocht het in de pootaardappelen. Hij bleek bij kans alles van dit product af te weten en was zelfs diep ingeleid in de gehei men van selectie en vermeerdering. Hij attendeerde op de enorme betekenis van deze teelt (30.000 H.A. met 66 millioen gld. exportwaarde) en propageerde het telen van alleen goedgekeurd producten. De heer M. Braber, Stad, zocht zijn onderwerp in het abstracte n.l. in „ka raktervastheid", welke eigenschap hij nog hoger stelde zelfs dan rijkdom, eer en. gezondheid. Met name bracht hij uilde en betoonde hij eerbied aan de illegale strijders uit de laatste oorlog, die zoveel blijk van „karakter" hebben gegeven. Mevr. Defc/cer-Stru^ïc uit Nieuwe Tonge had een heel bijzonder onder werp wij hadden het helemaal niet van een dame verwacht n.l. over kustvei lichting, waarbij zij vele inte- res.-^ante dingen vertelde uit de ontwik keling van het vuurtorenwezen, van welke ontwikkeling spreekster beweer de, dat die nog lang niet stil staat. De heer Van Heerde, Middelharnis, bleef dicht bij huis door een zeer uit voerige beschouwing op te zetten om trent de geologische vorming van het deltagebied, waarin wij leven. Spr. deed mededeling van vele wetenswaardige en wetenschappelijk belangrijke zaken uit de ontwikkelingsgeschiedenis van ons eiland en zijn omgeving, eindigend met de hoop en verwachting, dat ons volk zal doorgaan met het ontrukken van land aan de zee en met beveiliging van wat veroverd werd. De heer L. van Immerzeel, Melissant, besprak een zeer technische aangelegen heid n.l. de warmwatervoorziening in onze woningen. Hij ook schetste de ont wikkeling op dit gebied van de Ro meinse thermen tot heden eindigend met een beschrijving van de huidige volautomatische apparatuur, waarvan hij aanraadde nog liever vandaag dan morgen een goede geyser of boiler aan te schaffen. De heer L. Struik, Middelharnis, bleef ook in het technische en bij zijn eigen werk door een en ander te vertellen over propaangas, de brandstof, die nog maar 20 jaar geleden onder het publiek kwam en sindsdien een enorme vlucht nam, vooral daar waar stadsgas ont breekt. Een groot voordeel vond spr., dat dit gas niet giftig is en dus voor de gezondheid veiliger. De heer Th. van der Spaan, Melis- sant, tapte uit een heel ander vaatje dan alle voorgaande sprekers en zocht zijn onderwerp in het geestelijk vlak. Zijn betoog culmineerde in de vraag „wat is de waarheid en wie heeft de waarheid?" Hij concludeerde dat het nog meer dan om waarheid öm waar achtigheid moet gaan in leven, werken en geloven. Het onderwerp van dhr. v. d. Spaan werd schielijk door de heer Fousart ge grepen om dienst te doen op een de batavond van de rhetorclub. Na de pauze spraken nog een drietal cursisten. De heer Wesdijk uit Dirks land lanceerde zijn a bout portant ge kozen beschouwing over „heer zijn" dat hij historisch en toepasselijk bij de kop vatte. Mevr. Noteboom uit Nieuwe Tonge had een echt vrouwelijk onderwerp nl. „de vrouw in de samenleving" waarbij deze ook een duik in de historie nam en vaststelde dat de arbeidersvrouwen van dit eiland 50 jaar geleden een ver schrikkelijk bestaan hadden, maar dat nadien de situatie zich ook hier ten goede ontwikkeld heeft, hetgeen nog voortgaat in huwelijkswetgeving, ar- beisdvoorwaarden enz. De heer Kardux uit Dirksland had zich niet kunnen prepareren voor deze avond maar was nochtans direct vlot op dreef met te spreken over de verschijn selen van het leven en vanwaar deze verschijnselen voortkomen, alsmede over de bewogenheid des levens, waar in hij een andere opvatting bleek toe gedaan dan de heer van der Spaan. Aan het eind van het officieel gedeel te bood mevr. Noteboom, namens alle cursisten de heer Fousart een fraai boekwerk aan als blijk van dank voor diens instructieve lessen, welke aan bieding natuurlijk van een vlot speech- je vergezeld ging. Men bleef dan nog geruime tijd bij een om te luisteren naar allen want iet waren vrijwel ook allen die bij de voorzitter werden geroepen om het woord te voeren. Wij luisterden toen nog naar de heer J. Warnaer, mevr. Trommel, de heer van Strien, mevr. Verolme, de heer Vogelaar (die een ko mische voordracht inlaste), mej. L. Mas tenbroek, de heer L. Bakker, mevr. v. Immerzeel, de heer van der Baan en de heer Jan Wagner (adspirant cur sist), die aanstonds toonde over veel ge vatheid te beschikken. De avond werd met hartelijke woor- 3en van dank, met opwekking tot me dewerking en belangstelling en met goede verwachtingen voor de toekomst van de rhetorclub, gesloten door de .eer T. K. Keur, uit Melissant. Het was uitermate interessant ge- .veest en wij denken dat het legertje •adenaars (de heer Fousart onderwees ip dit eiland al ongeveer 160 dames en leren in de schone kunst van de wel sprekendheid) deze winter weer behoor- ijk zal groeien. Ook ouderen kunnen zich opgeven. Alhoewel de eerste voorlopige schrif telijke en ook mondelinge aanmelding van leerlingen voor de Handelsavond school alleszins bevredigend te noemen IS, blijkt toch dat deze aanmelding niet door iedereen goed begrepen is, zodat wij hieronder nog een toelichting laten volgen. Ue bedoeling van deze aanmelding is een idee te krijgen van de bestaande be langstelling voor deze vorm van onder wijs, speciaal in verband met het aan tal leslokalen dat in sept. 1956 beschik baar moet zgn. Het is daaromDBEVGEND 'GEWENST dat iedereen die belangstelling heeft zich NU reeds meldt en zich hier niet af maakt met de gedachte dat 1 sept. 1956 nog veraf is. Er wordt hier speciaal ge dacht aan al diegenen die nu reeds schriftelijk of mondeling onderwijs ge nieten in Boekhouden, Nederlands Steno of moderne talen en het plan koesteren om 1 sept.- de Handelsavondschool te gaan bezoeken, doch zich om de hierbo ven genoemde reden nog niet aanmel den. De voorlopige aanmelding verplicht tot niets, doch geeft de zekerheid dat men in ieder geval per 1 sept. 1956 ge plaatst kan worden. Voor hen de in de veronderstelling verkeren dat deze school alleen bezocht zal kunnen worden door zeer jeugdige personen, zij nog vermeld dat zich reeds verscheiden leerlingen van 25 jaar en ouder opgaven. Uitdrukkelijk vermelden wij daarom dat het volgen van de lessen aan de Handelsavondschool niet aan een bepaal de leeftijd gebonden is. De eerstvolgende voorlopige aanmel ding en waarschijnlijk de laatste, is mo gelijk woensdag- en donderdagavond, 14 en 15 december, van 78 uur in de R.H.B.S.. te Middelharnis, of schriftelijk bij het secretariaat. Oost Achterweg 10 te Middelharnis. Van onze adverteerders: „De K'averbloem" opent op de Kaai te Dirksland Op de Kaai van Dirksland, vlak naast de grote verkeersweg, heropende de fa. Gebr. de Jongh hoofdkantoor te Goes de zaak in zaden, bestrijdings middelen en gereedschappen voor land en tuinbouw, waarin de hoofdvertegen woordiger voor. Flakkee, de heer H. J. van der Boom voortaan de clientèle in meer passende omgeving zal ontvan gen. De verandering, die het pand vroeger bewoond door beurtschipper Waling ondergaan heeft, kan men van buitenaf niet zo aanzien, omdat aan de pui, volgens standpunt van Stad en Landschap, niets veranderd mocht worden. Maar binnen zal de bezoeker wel bemerken, dat hij met goede outil lage en ferme voorraad op deskundige wijze bediend wordt. De ondernemers hebben aan deze Dirkslandse vestiging de naam gegeven van „Land- en Tuinbouwhuis De Kla- verbloem", waarmede al wordt aange geven, dat men zowel het grote land- ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarief. :\y_.y^XfWKK«fM;, WM Op het vliegveld Volkel zijn vier Thunierstreak jachtbommenwerpers aan de Nederlandse regering overgedragen, foto: Boven. De overdracht tijdens de rede van de Amerikaanse ambassadeur Freeman Matthews, v.l.n.r. Mr. F. J. Kranenburg, Freeman Matthews, Ir. S:af en de chef Luchtmacht, Generaal Schaper. DIRKSLAND Schouwbrand. Dinsdagmiddag half een werden de bewoners opgeschrikt door de sirene. Er was een schouwbrand uitgebroken bij dhr. G. W. aan de Boe zemweg. De brandweer die spoedig ter plaatse was behoefd echter geen dienst te doen. Opbrengst collecte. De collecte voor de Bmerituskas gehouden bij de Geref. Gem. heeft 560. opgebracht. Beroepen. Ds. H. v. Gilst heeft een beroep ontvangen naar Ridderkerk. HERKINGEN Laatste suikerbieten. De laatste sui kerbieten zijn aangevoerd door de land bouwer C. Kardux, in totaal zijn aange voerd het afgelopen seizoen 5 millioen kg. Oogstcollecte. De oogstcoUecte in de Geref. Göm. heeft opgebracht 865. A.s. donderdagavond om 7.308 uur, za' er zitting worden gehouden tot de ont vangst van zitgelden in de consistorie der Ger. Gem. Gcmceneraad. Vrijdagmiddag J6 dec. om 1.30 uur zal er gemeenteraadsver gadering worden gehouden. MELISSANT Memento Mori. Zaterdagmiddag werd de 62 jarige landarbeider dhr. J. K. dood gevonden in het land. Dit tragisch gebeuren heeft grote verslagenheid in de gemeente gewekt. OUDDORP Opbrengst collecte. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht 10.771.78. NIEUWE TONGE De beroepen predikant Ds W. Hop, hoopt donderdagavond in de Ned. Herv. Kerk om half 7 uur voor te gaan. Collecte. De collecte gehouden tijdens dankstond voor het gewas heeft opge bracht de som van 1540.22. Ongeluk. Dhr. J. C. K. had het onge luk met het witlofsnijden zich zo ern stig te verwonden dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen en zijn werkzaamheden enige tijd zal moeten staken. OUDE TONGE Scheepvaart. Ingekomen de vorige week in de haven 1 schip met grind en 1 schip met zand. Uitgevaren vier sche pen met suikerbieten en twee schepen met aardappelen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Jaarvergadering. A.s. vrijdagavond D.V. zullen de J.V. en de M.V. op G.G hun Jaarvergadering houden. In het ver enigingslokaal zal dan vergadert worder Aanvang 7 uur. Dubbeltallen. Door de kerkeraad var Geref. Kerk zijn de dubtaeltallen gesteld voor ouderling, n.l. de heren K. Masten broek en C. van Rumpt en voor diaken de heren W. Slop en P. Vogelaar, De verkiezing zal plaats hebben de 2c Kerstdag 's morgens om 10 uur. THOLEN Jong leven. In de Molenvlietsestraat te Tholen heeft men thans de dode bo men verwijderd en vervangen door jonge boompjes. Hoewel deze boompjes on beschermd staan, hoopt men toch, dat ze niet door de jeugd worden vernield Einde bietencampagne. Vrijdag j.l zijn te Tholen de laatste suikerbieten afgevoerd naar de fabrieken. In totaa' werd voor de Centrale Suikermij. 2% millioen kg. aangevoerd en voor de Sui kerfabriek Dinteloord ruim 4 millioen kg. Over het algemeen was de kwali- bouwbedrijf als de kleine volkstuinder ten dienste staat en van het gewenste kan voorzien. De nieuwe zaak is gezellig ingericht, bevindt zich op een Dirkslands knoop punt van verkeer en wij menen der halve, dat de cliënten de weg er heen wel zullen weten te vinden. Men be schikt nu over flinke verkoopruimte, keurig ingericht, fraai verlicht en men heeft het magazijn voor Shellbestrij- dingsmiddelen, zaden en gereedschap pen vlak naast de deur. Onze felicita ties bij deze opening. Persoonlijk had hij geen letsel De burgemeester van N.-Tonge en waam. burg. van Stad aan 't Haringvliet overkwam verleden week donderdag een auto-ongeluk, dat betrekkelijk goed is afgelopen. De burg. reed bij avond met zijn volks auto over de Stadse dijk en geraakte tussen de hofsteden van dhr. Koert en Jacobs, aan de kant van de hofstede van dhr. v. d. Tol, de dijk af, vlak bij een oprit. Men vertelde ons dat de oorzaak was een tegenligger waardoor de bestuurder werd verblind. De volkswagen kwam ondersteboven in het talud van de dijk te liggen; gelukkig niet in de aldaar tamelijk diepe sloot. De burgemeester wist ongedeerd zvj met enige schrammen uit zijn voertuig te komen. De fa. de Lignie uit Dirksland heeft de volkswagen later in de avond weggesleept. teit goed, doch het suikergehalte bene den normaal. POORTVLIET Collecte. De te Poortvliet in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor het jprot. Sanatorium Zuid-West Brabant bracht 135.18 op. ST. ANNALAND Gunning. De fa. W. v. Vossen enZn. te St. Annaland werd voor 15.740. aannemer van straatverbetering in het uitbreidingsplan Gageldonk in de ge meente Bergen op Zoom. Wat men verliest. Dhr. J. S., wonende m de Voorstraat te St. Annaland ver loor één dezer dagen een wieldop rond de Hollairepolder van de auto, merk „Vauxhal". Degene die daar dus genoemde wieldop vindt, kan deze bij dhr. Slager terugbe zorgen. Uienveiling van donderdag 8 dec. '55. St. Annaland: Uien middel 24.12: Uien oonken 21.Uien drielingen 29.32: uien picklers 33.51: Uien stek 7.20 8.10. Alles per 100 kg. Aanvoer 55 ton ,^cherpenisse: 8 dec. Uien middel 23.50 per lUO kg. Aanvoer 3 ton. Jaarvergadermg. De jaarvergadering vaa de ijsclub „St. Annaland" die aan vankelijk op woensuag 7 dec. gehouden .JOU wolden, doch door omstandigheden niet kon doorgaan, is thans bepaald op v/oensdag 14 dec. a.s. des avonds om 7 aur m ue zaal van dhr. I. Rijnberg. SCHERPENISSE Opbrengst coliecte. De collecte voor de kieuterachool gehouden m de Geref. Gem., heeft opgeuracht de mooie som van 332.10. Burgeri. stand over november 1955. Gebjren: Laban Adriaan, z. v. W. van vossen en van E. P. Jansens. i'anneke Jeanette, d. v. A. W. Dulne en van A. H. Geuze. kiuweiüksaaug^ten: Marinus J. Kleppe, .io j. eii C. M. Bolier ly j. Jan Duijnhou- v/er 22j. en Wilhelmina C. P. Geuze 24 j...ar. Gerard J. Boogerd 23 j. en Cornelia j-i. Lreuze 23 j. ..iu.i'elüksDiitbinding door echtscheiding jKt. nov. Willem van Vossen en E. P. jansens. Cornelis Jansen en Coijnelia W. vroegop. ingetiuinen: Dina J. Vroegop-v. d. Hoek van St. Iviaartensdyk: Pa.ux.na van der vVekke van Kommelsdijk: Willem A. Beeke van Rotterdam: Johanna J. Keur van 's-Hertogenbosch: Mathias L. Ael- mans-van Haelen: Adriaan de Graaf van den Helder. Vertrokken: Elisabeth W. Bolier naar Rotterdam: Neeltje C. van üorsel naar Kloetmge. Ooitgenspïaat nam hypermodern koel huis in gebruik. Maandagavond is te Ooltgensplaat het nieuwe koelhuis, dat een van de modernste in Nederland moet zyn in gebruik genomen. In ons volgend nummer hopen we hiervan verslag te geven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1