Noodmaatregelen gewenst Buitenland Oude school wordt verbouwd tot gymnastieklokaal, repetitie-ruimte en badhuis Een mijlpaal in de geschiedenis van het E.B.O.F. 28e Jaargang No. 2455 Chr STBEËKBLAO OP OËBËFUKMEEKDE GKUND8LAO VOUK DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN lillllllllllllll MEDITATIE eM Ity ótierl Gemeenteraad Nieuwe Tonge Plaatselijk Nieuws Beste Hint voor de goede Sint Waarom langer denken Waarom hersens krenken Ons idee Wees ter ree KOLFF SCHENKEN Zaterdag 3 December 1955 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 18702017 Giro 167930 niEuws VfirschUnt tweemaal per week. Woensdag: en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRUS 12 cent per mm, Bfl contract speciaal tarief. De oplossing van het woningprobleem ligt nog in het verre verschiet. De re gering is over de tijd waarbinnen het probleem opgelost kan zijn tamelijk op timistisch en verwacht, dat het binnen tien jaar zeker opgelost zal zijn. Velen delen dat optimisme van de re gering niet onder wie ook genoemd kan worden ds C.H. mr Beernink, die ver wachtte dat het probleem zeker niet voor 1970 zal opgelost kunnen worden. Geen mooi vooruitzicht voor de zeer velen, die naar een woning zitten uit te kijken, of die hoogstnoodzakeUjk een an dere woning moeten hebben omdat de toestanden waarin ze verkeren en de omstandigheden waaronder ze wonen meer dan ergelijk genoemd moet worden Daar komt ook nog bij de krotopruiming Opdat gebied is er ook nog zeer, zeer veel te doen. Ook wel op onze eilanden. Daar worden ook nog genoeg woningen aangetroffen, die eigenlijk geen aanspraak kunnen maken op de naam woning of huisves ting. Neen in vele gevallen kan er van een behoorlijke huisvesting niet gespro ken worden. Van enig gerief is in vele woningen geen sprake. Op onze eilanden komen ook nog veel ongewenste woningtoestanden voor. Op vele dorpen staan ze nog met tientallen, waar het aan alle gerief ontbreekt en niet zeldzaam zijn die gevallen, dat het eigenlijk onverantwoord is de mensen in dergelijke woningen en onder dergelijke toestanden te laten wonen. Wij zullen niet in bijzonderheden tre den, maar dit kunnen wij wel constate ren dat aan het opruimen van krotten, ook op onze eilanden voorzeker een gro te behoefte bestaat. Niet dat over het algemeen de Gemeentebesturen onwel willend tegenover de krotopruiming staan. Neen, dat is niet het geval. Maar de geldmiddelen zijn er nu eenmaal niet voorhanden om met de opruiming van de krotten voortgang» te maken. En niet alleen geldmiddelen houden eenflinke krotopruiming tegen, maar zoveel ande re maatregelen werken belemmerend. Op het gebied van de Volkshuisvesting heeft men met zoveel obstakels te ma ken, dat men er moedeloos onder wordt als men er mee te maken heeft. Ambte lijke voorschriften, bureaucratische maatregelen, dat men geen, weg er meer mee weet. En de tijd, die dat alles vereist! Vaststelling van een uitbrei dingsplan e.d. het kost jaren eer de zaak zijn beslag heet. Hoeveel gemeenten zouden niet bou wen als er maar beschikt kon worden over bouwvolume. Het bouwen van hui zen is een ingewiltkelde geschiedenis ge worden. En dat terwijl de woningnood zo groot is en er zoveel krotten aller- wege opgeruimd dienden te worden. Als men daarop let hoeveel obstakels er te overwinnen zijn bij de huizenbouw dan zou men werkelijk nietkunnen ge loven, dat er een noodtoestajid heerst op het gebied van de woningen. Als er toch naar waarheid van hiiizen- nood gesproken kan worden, dan diende toch alle hens aan dek te worden ge roepen en met vereende krachten te trachten om de nood op te heffen. Dat wordt maar al te zeer gemist en zo lang die mentaliteit niet bij de regering gevonden wordt om de noodtoestand met noodmaatregelen te keer te gaan, zolang zal de oplossing van de woning nood in het verre verschiet blijven lig gen, zeer tot schade van ons volk. Naar oplossing van de woningnood, vijand nummer I van ons volH dient met alle kracht te worden gestreefd. Ook door de oplossing te zoeken met minder gewone middelen. Daarvoor is het nu eenmsial nood. Alles wat helpen kan, wat baat kan brengen, dient tér hand te worden genomen en daartoe kan men zeer ze ker ook rekenen het bouwen met ruime toepassing van hout bij de bouw van huizen. Het buitenland gaat ons daarin voor en waarom zouden wij dan het enige land In Europa moeten zijn waarin dat niet kan. Blijven de voorschriften zo stringent dan zal zeker de woningnood spijt het optimisme van de regering zeker nog geruime tijd voortduren. HAZETFABRIEKEN IE ZEVENBERGEN VEEMARKT Op de veemarkt te Etten werden aan gevoerd 119 stuks, waarvan 99 runde ren, en 20 biggen. J" biggen was de handel iets minder en üe aanvoer geringer, de prijzen vrij- Q^J'nj^^randerd. De belangstelling was Prijzen: kalfkoeien 600—925; kalf- vaarzen 500-790; guste koeien 500 f iTfi ^i, 300—535; graskalveren fioio^T'^ •biggen 35—65; lopers lo gedachl 2-00-2.^0 per ki- en hij stierf. (Genesis 5 5b) II. Gods Woord openend bij Genesis 5, lezen wij een gedeelte van het boek van Adams geslacht. Een geslachtsregister. Door velen geacht een droge opsomming van namen en getallen, waarin geen stichting en onderwijs gelegen schijnt. Toch zijn deze geslachtsregisters niet zonder zin. Ook heeft de Heilige Geest die ons niet doen beschreven worden, opdat wij die alleen maar zouden over slaan en in onze waanwijsheid ze als overbodig in het Woord Gods beschou wen. Door nauwkeurig onderzoek zullen wij gewaarworden, dat ook deze lijsten met een heilig oogmerk geschreven zijn en tot onze lering en ons onderwijs die nen. Het geslachtsregister van Genesis 5 wordt genoemd het boek van Adams geslacht. Nauwkeurig wordt dit bijge houden, zoals wij lezen. Het vangt aan met de vermelding aangaande de oor sprong van de mens. „Ten dage als God de mens schiep, maakte Hij hem naar de gelijkenis Gods". Hierin lezen wij dat de mens een schepsel is met een bijzon dere afkomst. Hij was de beelddrager Gods en als zodanig een afspiegeling van de mededeelbare deugden Gods. De dood kon niet over hem heersen en zijn bestemming was de heerlijkheid van het eeuwige leven, waar hij God zou prij zen, loven en verheerlijken en eeuwig met Hem zijn. Wat een donkere schaduw valt echtei over deze lijst van het menselijk geslacht want nu lezen w\j hier achter schier elke naam:en hij stierf. Neen, dit sterven is geen resultaat van de wijze, waarop de mens geschapen is; dit ster ven is geen gevolg van een macht, die hem aangreep en waardoor de mens te gen zijn wil en zonder zijn instemming aan de dood zou onderworpen zïjn, maar dit stelden is alleen het gevolg van de zonden. Daarom moet de mens sterven, omdat het oordeel Gods vervuld worden zal, dat de Heere op de zonde bedreigd had: ,,Ten dage, dat gij daarvan eet, zult gij de dood sterven". En telkenmale, wanneer achter de naam van een mens, die tot het leven ge schapen werd, geschreven wordt:en hij stierf, openbaart zich voor ons de kracht van de zonde en de omvang van het kwaad, dat eenmaal bedreven werd. Deze doodsmacht, ons hierin getekend, is doorgegaan tot alle mensen. Niemand zal zich van het graf redden. Het komt ook achter onze naam. Vroeg of laat. God alleen weet het, want bij Hem is het getal van onze jaren, maanden en dagen, die wij niet overgaan zullen. Wij zien het bevestigd in het leven. Wij ho ren er van. Soms schrikken wij op, waimeer wij ho ren van een plotseling en aangrijpend sterven; warmeer de dood zich in al zijn verschrikking werpt op iemand, die ons dierbaar was; wanneer de majesteit van de dood zijn schaduw werpt over de kring onzer verwanten, geliefden of be kenden. Maar hoe kort zfln meestal de indrukken die er van uitgaan. Wij keren weder tot ons leven en het is slechts een vage heriimering meer, die In ons gedachtenleven achterblijft. En toch is er geen werkelijkheid, waar mede wg meer rekening dienden te hou den dan met deze ontzagwekkende ge dachte, dat achter onze naam ook een maal geschreven zal worden: en hij stierf. Onze naam staat reeds in het boek van Adams geslacht. De namen van de werken die wjj verrichten, wor den door de Alwetende daarin nauw keurig bijgehouden en het wachten is slechts op het ogenblik, dat door de hand Goda daarin geschreven wordt:... en hij stierf. Dan is dit leven voorbij. Dan is er geen herstel meer mogelijk. Waar dan de boom valt, daar blijft hij ook hggen. Toch is het:en hij stierf, niet het voorbijgaan van alles. Ware dat zo, het leven ware troosteloos en onzegbaar on betekenend. Dan ware het beter niet te leven. Dan make de dood een eind aan al ons lijden, aan al onze kommer, aan al ons verdriet, opdat wij in de vergetel heid ter neder dalen, waar de rust des grafs ons doe rusten van al de moeiten van het leven. Neen, lezer, het is niet voorbij. Alles is niet afgelopen, warmeer de dood de draad van dit leven afsnijdt. Dan is slechts voorbij de veelbetekenen de voorbereiding voor de ontzaggelijke eeuwigheid. Heten hij stierf, doet niet het bestaan der feiel ophouden. Dat bestaan gaat aan de andere zijde der eeuwigheid voort en daarom is juist de betekenis dezer woorden zo machtig groot. Want naar Gods Woord weten wij dat er een eeuwig onderscheid is tussen het sterven van de één en de ander. Niet zozeer, wat betreft de wijze, waarop dit aardse leven afloopt, als wel wat de aard der eeuwigheid betreft, die wij in gaan. Gewis er is een onderscheid in de wijze van sterven. Altijd is het hard te moeten scheiden van onze dierbaren. Maar hoe verkwikkend kan het zijn voor menigeen, wanneer men staande aan de stervenssponde van onze geliefden nog middel mag zijn om de smart te lenigen. Hoe vertroostend ook voor degene, die in de weg van alle vlees gaat, wanneer hrj zich in die ure van de zijnen om ringd ziet, zoals wij lezen in Gods Woord van Jacob, dat de Heere, tot hem zeide: en Jozef zal de hand op uw ogen leggen. Corsica U.S.A. Ds A. Vergimst Frankryk. De regering Paure Is dinsdagavond in de Nationale Vergadering met een meer derheid van 100 stemmen ten val ge bracht Premier Faure had in de afge lopen zeven weken voor de zesde maal de vertrouwenskwestie gesteld. Vijf maal verkreeg hfl de vereiste meeder heid, doch de zesde maal kreeg zijn re., gering de genade slag. De sociallstes- de communisten en enkele radicalen on der wie de vroegere Premier Mendès Prance, waren de tegenstemmers. Zoals we in ons vorige overzicht mel den, had Faure de Nationale Vergade ring verzocht, in december verkiezingen te houden. Toen dat onmogelijk bleek te zijn, verschoof de premier de datiun naar januari, of begin februari. De Se naat (de eerste Kamer) verwierp het ontwerp in tweede lezing. Daarop stelde Faure de Nationale Ver gadertng voor, de kieswet voorrang te geven boven de behandeling van zijn po litiek. Aan dit voorstel verbond hij het vertrouwensvotum. De Kamer sprak zich echter met 318 tegen 218 stemmen uit vóór een politiek debat. Dat bete kende dus het einde van de regering Faure. Hiermee is de 22ste kabinetscrisis in Frankrijk sinds de bevrijding begonnen. Paure is tien maanden aan het bewind geweest, wat een lange periode is in vegelijking met andere ministeries. De nederlaag van Faure betekent een overwinning van zijn- partijgenoot en voorganger Mendès-France. Deze heeft zich de laatste tijd ontpopt als een van •Paure's felste tegenstanders. De laatste dagen groetten ze elkander zelfs niet meer bij het binnerikomen in de Nati onale Vergadering. De premier is na zijn val niet onmid dellijk afgetreden. De Franse Grondwet bevat namelijk een bepaling dat niet het kabinet, maar de Nationale Vergadering kan worden ontbonden indien de rege ring binnen anderhalf jaar twee maal ten val gebracht is door meer dan twee derde meerderheid. President Coty heeft dus de bevoegdheid de Kamer naar huis te zenden en biimen een maand alge mene verkiezingen uit te schrijven. Hij schijnt daar echter niet veel voor te voe len. Het kabinet heeft zich in meerder heid uitgesproken vóór ontbinding van de Nationale Vergadering. Terwijl we dit overzicht schrijven zijn de besprekingien over deze kwestie nog aan de gang. Wanneer het kabinet z'n zin krijgt moeten nog vóór het nieuwe jaar verkiezingen worden gehouden. Mocht de Nationale Vergadering niet ontbonden worden, dan zal Faure het ontslag van zijn regering indienen en zal president Coty een nieuwe kabinetsfor mateur aanwijzen. Er wordt in politieke kringen al ge gist, wie de meeste kans maakt om Pau re's opvolger te worden. Vermoedelijk komt hiervoor het meest in aanmerking Henri Queuille, die ook in een vorig ka binet premier is geweest. 1 Bnsland. In de Sowjet-Unie is een paar weken geleden een waterstofbom tot ontplof fing gebracht. Deze proefneming heeft alle vorige in kracht overtroffen. Er was een nieuwe methode gevolgd die met een minimum aan atoomkracht, een maximum aan explosie teweeg heeft gebracht. In verschillende landen (ook in Neder land) is een opmerkelijke stijging van radio-activiteit in de lucht waargenomen Weerkundigen achten het niet uitgeslo ten dat er verband bestaat tussen het Russische experiment en de verhoogde radio-activiteit. De proefnemingen zullen worden voortgezet om eventuele gevaren De Nieuwe Tongse gemeenteraad vergaderde maandagavond 28 november tot afhandeling van enkele noodzakel^kb punten. Er was weinig bespreking op, zodat deze zitting vlug verliep. De begroting werd aangeboden, die sluitend bleek te zijn met een onvoorziene van ruim 3000.—. Behandeüng volgt later. De voorz. burg. Chr. v. Hofwegen opende met gebed. Notulen en mede delingen werden vastgesteld. Verkoop bouwgrond voor arrestantencel. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting verzocht ten behoeve van de Staat der Nederlanden te mogen kopen een perceel bouwterrein, gelegen in het uitbreidingsplan West. Het ligt in het voornemen op dit per ceel in opdracht van de Minister van Justitie te bouwen een woonhuis met bu reau en arrestanten cellen. iDe te verkopen oppervlakte is 337. 50 m2; de overeengekomen prijs 4. per m2. Werd goedgevonden. Huurverhoging Voor de woningen Zuiddijk 28 en Kor- teweegje 16 werd het besluit van 9 maart 1954 gewijzigd in deze zin dat de huur van deze woningen met 5% wordt verhoogd. Op de z.g. ambtswoning is de huurverhoging eveneens van toepassing verklaard via salarisvoorschriften. Voor de voor afbraak aangekochte panden wordt, voor zover tijdelijk verhuur heeft plaats gevonden, geen huurverhoging toegepast. Aankoop woningen voor afbraaJc. In gevolge het wederopbouwplan van deze gemeente zal de woning Zuiddijk 73, eigendom van dhr. J. van Vliet te voor de volksgezondheid te bestuderen. De regering van India, waar Boelga- nin en Chroetsjew op het ogenblik op bezoek zijn, heeft zijn misnoegen uitge sproken over de explosie. Men acht het experiment „in strijd met het streven naar vrede". De regering van India is tégen waterstofbommen, welk land sie ook produceert aldus een woordvoerder. De humor ontbrak daarbij niet. Een Indiaans blad publiceerde een spotprent, waarop Boelganin en Chroetsjew staan afgebeeld als twee straatjongens, die een bom tot ontploffing brengen. Het onderschrift luidt: „Grap op een ver keerd ogenblik". Cyprus. De Britse autoriteiten op Cyprus heb ben zaterdag de noodtoestand voor het gehele eüand afgekondigd, 's Avonds ontplofte er een bom die bedoeld was als aanslag op het leven van de Britse gou verneur-generaal. De bomaanslagen her haalden zich zondag tot zesmaal toe. Er vielen geen slachtoffers. De ongeregeldheden worden veroor zaakt door de Cyprioten, die onder lei ding van de aartsbisschop Makarios, ij veren voor aansluiting bij Griekenland. De noodtoestand houdt onder meer in dat de doodstraf staat op sabotage en het vervoeren van wapens. De 10000 man Britse troepen zijn maandag in oor logstoestand gebracht. Tot dusver had den zij slechts „politiediensten" verricht maar als gevolg van de ernstige onge regeldheden op het eüand zijn ze thans in actieve dienst gekomen. De Cyprioten hebben te kennen gege ven dat de Britse maatregelen de toe stand alleen maar hebben verergerd. Ze hebben daartegen grote betogingen ge houden. Rotterdam moeten worden afgebroken, omdat ter plaatse de bebouwing is ge projecteerd, onder aÉin de berm en niet meer in de berm van de dijk. Bovendien is op het perceel waarop deze woning is gebouwd een afrit gedacht naar de hierboven bedoelde bebouwing. Na on derhandelingen is dhr. van Vliet bereid de woning met het recht op de grond te verkopen voor 1750. De woning Battenoordsedgk 16, eigen dom van dhr. P. Vreeswijk te Nieuwe Tonge is door de watersnood zodanig be schadigd dat herstel economisch niet verantwoord geacht kan worden. De eigenaar heeft zich nu bereid verklaard de woning met het recht op de grond te verkopen voor 1000.Dit werd goed gevonden. Een aantal woningen bestemd voor af braak werden voor pakhuisruimte ver huurd tot 1 juli 1956. Het wachtgeld van de gemeente-ont vanger Mr R. C. van Lelyveld werd vastgesteld. Men ging daarbij uit van een pensioensgrondslag van 3000. Bij 40 dienstjaren zou zijn pensioen be dragen 70% van 3000.2100. Aaimemende dat zijn invaliditeitspensi oen 1348.zal zijn, dan bedraagt de toeslag 2100.1348.— 752.—. Deze toeslag mag voorts niet als een vaste toelage worden beschouwd, maar dient in de vorm van een gratificatie van jaar tot jaar te worden toegekend, waarbij de Raad zich dus formeel het recht van niet-continuering voorbe houdt en Gedeputeerde Staten het recht van niet-goedkeuring. Werd goedgevon den. Bestemming oude school Besloten werd deze te verbouwen waar door de ruimte van 3 lokalen kan wor den ingericht voor gymnastieklokaal met kleed- was- en bergruimten. Het plan voor deze verbouw is zover ge vorderd dat de Inspecteur voor de Li chamelijke Opvoeding hieraan reeds zijn goedkeuring gaf. Ook werd deze ver bouw inmiddels aanbesteed en gegund voor een bedrag ad 35.376. De begroting van deze verbouw be draagt 37.000.B. en W. werd ge machtigd plannen voor te bereiden om 1 lokaal in te richten voor badhuis en 2 lokalen voor repetitieruimten voor ver enigingen. Omtrent het voortgezet gebruik van de hulpschool komen nadere voorstellen. (Vervolg op pag. 2.) MIDDELHARNIS Ringvergadering van Geref. J.V.'s en M.V.'s. De vergadering op 26 nov. ge houden was niet alleen voor leden toe gankelijk maar ook voor belangstellen den, Rehoboth was dan ook geheel be zet. De voorzitter, J. L. Vogelaar opende de vergadering met gebed waarna hij een gedeelte uit de Heilige Schrift las, daarna heette hij alle aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder de pre dikanten ds. Muntingh en ds. de Korte, fen enkele kerkeraadsleden. Na het openingswoord kreeg ds. de Korte het woord en sprak over „Film." Op de foto ziet men de directeur de heer la Fleur de electrische uitrusting op de tafel etaleren Hij overhandingt juist een mooie zwaar verchroomde snel koker aan mevr. Kamp-Overbeke. De voorz. van het Ebof de heer C. L. de Wit die na zijn ziekte hier weer de eerste officiële daad verrichtte kijkt lachend toe. Achter hem de secretaris van het Ebof, dhr. P van Es te Ooltgensplaat. De 3000ste aansluiting viel te Ooltgensplaat Veronderstel, geachte lezer, dat U rustig in uw huis zit en dat plotseling een aantal heren bij U aanbelt en komt vragen om binnen gelaten te worden, waar bij zij gevolgd worden door een paar stevige jonge m,annen, die zware dozen meedragen. Wie zal dan niet verwonderd kijken? Het is dus de heer en mevr. Kamp-Overbeeke, Prins Bernhardstraat 1 te Ooltgensplaat helemaal niet kwa lijk te nemen, dat zij vrij wat beduusd waren toen Dinsdagmiddag hen over kwam wat wij hierboven schetsten. En welke heren klopten bij hen aan? Niet minder dan de voorzitter, de sec -etaris en de directeur van het electri- citeitsbedrijf Ebof, gevolgd door twee werklieden en door de pers, waarvan een personage een blinkende camera met flitsapparaat voor zich uit hield, dit laatste niet om op te vallen, maar vanwege de drukte in de gang. In de huiskaraer waren de echtelieden nog niet over hun verbazing heen en zij verklaarden helemaal niet op gezelschap gerekend te hebben, waarna zij even alleen lieten om gauw een jasje en een mooie japon aan te schieten. En toen kon de voorzitter van het Ebof, de hezr C. L. de Wit gelukkig weer her steld vertellen wat er eigenlijk aan de hand was, namelijk dat de heer en mevr. Kamp een mijlpaal in het geschiedboek van het Ebof plaatsten. Echtpaar Kamp-Overbeeke ontving complete electrische uitrusting Toen het Ebof op stapel werd gezet rekende het bestuur met 1500 aanslui tingen. Had men die, dan zou men mooi tevreden zijn en veel meer verwachtte men er niet te krijgen. Maar ziet: vo rige week richtte dhr. Kamp zich tot de directie om te worden aangesloten en Maandag stelde men ten kantore vast, dat dit de drieduizendste aansluiting werd. Natuurlijk waren de heer de Wit en de heer P. van Es, de directeur en alle Ebof- en Emgomensen hier zeer verheugd over. De heer de Wit kon niet anders dan het bedrijf, het bestuur en de heer en mevrouw Kamp hartelijk fe liciteren, want het nooit verwachte is snel werkelijkheid geworden. Op het ogenblik zijn van iedere zeven inwoners van Oost-Flakkee er twee aangesloten op de electriciteit, hetgeen betekent: vrijwel de gehele bevolking, vele boer derijen incluis! En dat betekent ook, dat het Ebof rendabel is geworden, niet tegenstaande men in dure tijd moest beginnen. Men behaalt nu al een winstje! Nu het Ebof er zo goed voor staat kan men ook gemakkelijker over samensmelting met de Emgo gaan den ken en onderhandelen. Natuurlijk, zo verklaarde de heer de Wit, wilde het bestuur het bij deze 3000e aansluiting niet biJ woorden la ten en op zijn verzoek etaleerde direc teur La Fleur toen'op tafel: een prach tig, zwaar electrisch comfoor met twee „pitten" benevens vier pannen en om de surprise volledig te maken nog een prachtige chromen snelkoker, natuurlijk ook electrisch. Waarna de heer De Wit nog de hoop uitsprak, dat het eclitpaar tevreden gebruikers van electriciteit zullen worden. Maar daar twijfelde wel niemand aan. De heer en mevr. Kamp kwamen woorden te kort om te bedanken. „En dan vorige week pas opgegeven" ver baasde de heer Kamp zich nog eens driedubbel. Waarna mevrouw uit dank baarheid gauw thee ging zetten en men met z'n allen, gemoedelijk gezeten, dit bijzondere gebeuren nog eens nader op de korrel kon nemen. Spreker memoreerde in het kort de ont wikkelingsgang van de film. In 1895 in Parijs de eerste vertoningen, maar al vlug over de gehele wereld. De filmin. dustrie verplaatste zieh vanuit Europa naar de V.S. (Hollywood). Maar helaas de film kwam in handen van de zaken mensen en deze hadden geen enkel ver antwoordelijkheidsgevoel. Enkel voor hun portemonnaie, de film werd nu op het publiek ingesteld en daardoor mis daad en zwoele erotiek. Er werd in 1928 een filmkeuring ingesteld door de re gering maar deze was en is voor ds Christen onaanvaardbaar. Tegen de film als zodanig is geen be zwaar, veel goed werk op gebied van wetenschap o.a. chirurgie, justitie en politie. Het is met de film precies als met de boekdrukkunst, radio enz. ::Een reuzen stap ten hemel, maar aan de andere kant een reuze stap ter hel." Wij als Christenen hebben het gebied van radio en televisie aangegrepen, maar helaas hebben onze vaderen de film laten lopen, resultaat slechte films en een monopolie-positie. Wat nu? Moeten wij de film dan maar meer achteruit laten hollen en de millioenen mensen elk jaar hun gang laten gaan. Néén. Maar wat dan? Ons enig wapen om goede films die voor de Christenen aanvaardbaar zijn te krij gen in de C.F.A. (Christelijke Film Ac tie). Grote organisaties zijn aangesloten b.v. C.N.V., P.I.T., Jeugdcentrum enz. Als heel het Christenvolk helpt en bidt is er perspectief. Maar laten wij met al deze dingen goed oppassen en Hem vragen: „Hee re, maak mij Uwe wegen." Laten wij dan allen strijden voor de Chr. actie, ook op dit terrein en laten wij al onze tijd hiervoor geven en laten we dan zeggen en het ook doen: „Ik zet mijn treden in Uw spoor." Tot zover ds. de Korte, nu werd de film „De Krantenman" gedraaid, deze film is van de C.F.A. Na afloop dankte ds. de Korte met gebed, waarna de voorzitter de verga dering sloot. Kadercursus. Zaterdagmiddag wordt in de Bosse school een Kadercursus ge houden voor alle J.V'ers en M.V.'sters. De heer L. Larcer spreekt over het Ge reformeerde Jeugdwerk. Aanvang half drie. Chr. Oer. Kerk. Ds P. de Smit alhier komt voor op een tweetal te Maarsen (Utrecht). SOMMEL3DTJK Opbrengst collecte. De collecte ten bate van de Ned. Blindenbond „De Palt- kels bijeen" heeft 153.42 opgebracht. Bedankt. Ds K. v. d. Pol te Veenen- daal, heeft voor het beroep naar de Ned, Herv. Gem. alhier bedankt. OUDDORP Xentoonstelling. De konijnen en pluimvee fokkersvereniging ,,Nut en Genoegen" te Ouddorp organiseert op 9 en 10 december a.s. een grote tentoon stelling van Konijnen, Kippen en Duiven in de uienloods aan de Havenweg te Ouddorp. De tentoonstelling is geopend, vrijdags namiddags van 7 tot 10 uur en zaterdag van 2 tot 10 uur. Diverse attracties zijn aanwezig. Dankstond. A.s. dinsdag zal in de Geref. Gemeente alhier dankstond wor den gehouden, waarin Ds H. v. Gilst hoopt voor te gaan. De dienst zal beg^- nen nam. 2.30 en 's avonds 7 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1