Zilveren Jubileum van N.C.V.B. GEDEELTE INTERIEUR HEROPENDE ZAAK Fa. KRUIDER. SOMMELSDIJK Deltaplan is ingediena De slechte veerverbindingen FOTO ROTSMA Uitbreiding veer dienst Den Bommel Grafmonument dr. P. Knöps onthuld Scheuren in nieuwbouw op de Havendijk te Den Bommel Vee-levertraan 28e Jaargang Woensdag 23 November 1955 No. 2452 Chr STBËEKBLAD OP 6EBEFOBMEEKDE GRONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Projecteer Uw kleurendia's meteen prima projector! Middelharnis - Sommelsdijk Dankbare uiting van patiënten uit Sommelsdijk-Middelharnis Plaatselijk nieuws Bouwplan voor 22 arbeiderswoningen Kerkganger onder auto te Middelharnis PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 VersctaQnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRUS 12 cent per nun. Bljj contract speciaal tarief. Met „brug" en „daan" in de toekomst, zitten we in het heden nog met de slech te veerverbinding-en. Daar kunnen we ons op Flakkee niet bij neerleggen. De slechte veerverbindingen als oorzaak van veel ergernis en ongemak. Van wachten en nog eens wachten, met al het tijdverlies en de schade daaruit voortvloeiende. De slechte veerverbin- ding als zware handicap voor de econo mische ontwikkehng van ons eiland. Dam en brug, het is nog toekomst muziek. Daar kan niet op gewacht. Dat mogen niet de kapstokken zijn waaraan (Je verbetering van de veren wordt opge hangen. Ons eiland behandelt de zaak zo mat en zo flauw. Het is in de vergadering van de „Plalckeese Gemeenschap" ook opgemerkt. Het eiland moet in beweging komen, alle vergaderende colleges en verenigingen moeten het als agendapunt behandelen en daarvan kondschap geven aan de re gering van Rijk en Provincie. De beliandeling niet delegeren aan de Flakkeese Gemeenschap". Die zal het ilare er wel aan doen, dat vertrouwen we wel, maar wat kan ze meer dan brieven en missives schrijven en verzen-' den. Een tam werkje. Een ontvangen brief, ook die wordt gemakkehjk op zij gelegd. De veelheid, de spontaniteit, de herhaalde aandrang, die moet het doen. Alle gemeenteraden, alle colleges alle verenigingen in het geweer. Het ver- enigings-, het bedrijfs- en het zaken leven, zij aJlen dienen de trom te roeren. Niet overlaten aan de „Flakkeese Gemeenschap", zoals de Burg. van Dirk- sland in de raa.dsvergadering adviseerde. Maar allen van Ouddorp tot de Plaat protesteren en demonstreren en vragen en nog eens vragen „Verbeter de veren, nu! Inlegging van een grotere boot moet in ons „bootrijk" land toch mogelijk zijn. En zo niet, dan tóch wel in het buiten land. Geen onnodig wachten bij de veren. Het gaat toch om de welvaart van een geheel eiland. Een bevolking van meer dan vijf en dertig duizend inwoners. Een bevolking, die in zijn economische ontwikkeling, denken we slechts aan de export van de landbouwproducten, aan zienlijk belemmerd wordt. „Eerst na een catastrophe zal er verande ring komen" was de mening van Dirks- land's burgemeester. We kunnen die mentaliteit begrijpen, gezien de vele moeiten die reeds aangewend zijn. Van de dagen van de commissie ,,Rycke- vorsel", een tijdperk van ongeveer dertig jaar. En nog geen resultaat. Dam en brug in de verre toekomst, maar geen intensieve verbetering van de veerboten. Zou het ook een gevolg zijn van de grote louwheid van het Flakkeese volk We geloven, dat er meer bereikt kan worden, als er méér gedaan wordt. Voor de gemeenteraden is hier ook een taak. En het bedrijfs- en zakenleven. Het is een belang van de eerste orde voor ons eiland en daarom moeten alle gemeenteraden op verbetei-lng aandrin gen. De houding van Dirksland's raad is een teleurstelling. Alle man en zeker de gemeenteraden in het geweer voor een betere veerverbinding. Wij hebben ze in voorraad en wel de o.s. T.D.C.-HEAI>iaNEB 300 watt F 3.6 objectief met semi automatische dia wisselaar en motorkoeling. Een product van Three Dimension Compagnie BeU en Howell thans 252.50 47.50 Koffer PRADO 150 van Leitz-Wetzlar PRADO 250 min 1'0% PBADO 500 Vraagt prospectus. 221.85 328.50 475.30 MIDDELHARNIS Beëdigd Expert op Foto- Kino- en Projectiegebied. Door het steeds toenemende vervoer heeft de fa. van-der Schuyt bij wijze van proef besloten om van Maandag 21 Nov. tot en met Zaterdag 17 Dec. a.s. de veerdienst Den BommelNumans- dorp des 's avonds met één vaart visa versa uit te breiden. Vertrek van Den Bommel is gesteld op 20.10 üur en van Numanêdorp 21.10 uur. Wanneer men in de loop van de dag aan de kapitein van de veerboot te kennen geeft, dat men van de laatste dienst gebruik wil maken, dan zal, ten zij cie boot reeds zou zijn volgeboekt, ruimte worden gereserveerd. Deze maatre'gel kan wel als nieuw worden tieschouwd in de veerdiensten van Flak kee. De afdeling Middelharnis—Sommels dijk van de Ned. Chr. Vrouwenbond vierde in een feestelijke vergadering haar 25-jarig bestaan. De belangstel ling hiervoor was zeer groot. Onder de genodigden merkten wij o.m. op en kele afgevaardigden van zustervereni gingen op het eiland, vertegenwoordi gers van jeugdverenigingen, burgemees ter Hordijk en diens echtgenote en wet houder van Eek. De presidente van de afdeling, me vrouw Kommers, opende de vergade ring en wees ér op, dat de vereniging in de afgelopen 25 jaar is uitgegroeid van 25 tot 105 leden. Ds. Velema, Chr. Geref. predikant te Apeldoorn, sprak hierna over het on derwerp „Driemaal vijf-en-twintig". In de eerste plaats zei de predikant, dat men dankbaar moet zijn, dat God in de jaren, die achter ons liggen het werk van de vereniging heeft gezegend. Spr. trok vervolgens een vergelijking tussen de jaren 1935 en 1955. In beide jaren werd Geneve als conferentiestad ge noemd, maar zowel toen als nu werden daar harde, maar geen verlossende woorden gesproken en wij vragen ons af waar dit naar toe moet. Wij zijn in een wereld met schaduwen beland. In 1925 was de opkomst van het Nationaal Socialisme te zien en thans openbaart zich het Communisme. Ds. Velema achtte de geestelijke ge volgen van de tweede wereldoorlog zeer ernstig, vooral het zedelijk verval on der de jeugd, Spr. noemde enkele ka rakteristieke voorbeelden, waarvan de onverschilligheid misschien wel het be- langrijlcste was. Hierdoor en door nog andere omstandigheden wordt de positie van de vrouw in deze tijd zwaarder. De predikant besloot zijn toespraak met een blik op de toekomst daarbij het bekende boek „Het vijf-en-twintig- ste uur" in het middelpunt plaatsend. Na de pauze volgde samen- en solo zang en kreeg de jubilerende afdeling namens de leden een vaandel aangebo den. Ds. Muntingh sprak het slotwoord en ds. Velema eindigde de avond met dank gebed. Na het overUjden van dr P. Knöps te Sommelsdijk heeft zich een klein comité gevormd, om. op het graf van dokter Piet" een monument teplaatsen en daar mee dé nagedachtenis van deze in beide gemeenten zeer geziene arts te eren. Dit comité bestond uit de heren A. Vis, Jan Vis Cz. en Th. Boelchoven te Sommels dijk. Hun pogingen zijn niet beschaamd geworden, door alle patiënten van de overledene werd een bijdrage geschonken zodat een fraai grafmonument kan worden aahgebracht. Dit is zaterdagmiddag in bijzijn van de familie en afge vaardigden van het gemeentebestuur onthuld. Op verzoek van de nabestaanden zijn bij de overdracht niet alle schenkers uitgenodigd, men stelde prijs op een sobere plechtigheid. m de a,iLla op. de begraafplaats te Som melsdijk kwamen zaterdagmiddag mevr. Knöps-Geerling, haar dochter en verde re familie van de overledene bijeen. Met het comité was aanwezig Wethouder J. Ie Comte en Secr. Knape namens het gemeentebestuur; de heer A. v. d. Veer, die vele jaren met het historische „dok- terskoetsje" reed, de apothekeres mej. Overgaauw en enige anderen. Het gezelschap begaf zich naar de laatste rustplaats van de overledene, waar het monument, onder een zwart kleed was verborgen. Dhr. A. Vis, voorz. van het comité sprak bij het graf een kort woord, waar bij hij getuigde van de grote liefde die dokter Piet voor zijn patiënten had. Er bestond ook een grote wederliefde, want na het overlijden wilde iedere patiënt gaarne iets bijdragen, voor een grafmo nument, dat nu gereed gekomen is. „Dr Piet was een man die wars was van hul- debetoon waarom m zijn geest wordt ge handeld om de overdracht op sobere wij ze te doen geschieden" aldus zei spr. (Het kleed werd weggenomen, waardoor het mooie monument zichtbaar werd, waarop door het comité bloemen waren gelegd.) Dhr.. Vis droeg het gedenkteken over, onder hartelijke dank aan allen die er in bijgedragen hadden, als een blijvend aandenken voor alles wat de vroeg gestorven dokter voor zijn patiën ten had gedaan. Spr. besloot met een woord van dank aan de vertegenwoor digers van het gemeentebestuur. Mevr. Knöps-Geerling legde daarna plechtig bloemen öp de zerk. Weth. Ie Comte zegde dat burg. Hor dijk en Weth. Dijkers uitstedig waren, waarom hij met secr. Knape aanwezig was. Met belangstelling had het gemeen tebestuur de pogingen gadegeslagen, om dit blijvend gedenkteken te verkrijgen. Spr. verheugde zich over deze geste, die de overledene alle eer aandoet en verze kerde de famlHe Knöps dat het monu ment van gemeentewege goed onderhou den zou worden. Dankwoord. Namens de familie bracht dhr. Geer- ling, zwager van de overledene dank voor dit mooie moniunent, waardoor de patiënten blijk gegeven hebben van de grote liefde voor de overledene. In deze dank betrok hij het comité en oolï de vertegenwoordigers van het ge meentebestuur. Tot het laatste toe had zijn zwager zich voor zijn patiënten ge geven, ook, toen hij bijna niet meer kon. Dit blijvend aandenken werd als een symbool van liefde en trouw gaarne aan vaard. Hiermee was deze sobere plechtigheid beëindigd. Het monument bestaat uit een staan de en hggende zerk. Op de staande staat te lezen: „God is liefde" en op de liggende: Pieter Knöps, geb. 25 maart 1897, gestorven 15 januari 1955. De dankbare patiënten. MIDDELHARNIS Opbrengst collecten. De opbrengst van de dankdag-coUecte in de Ger. Gem. alhier bedroeg 1710..en voor de Theol. School te Rotterdam 187. BijbeUiuis. Het rijdend Bijbelhuis dat vorige week onze gemeente bezocht, heeft voor een bedrag van 718.50 verkocht. Lezing Chr. Geref. Kerk. D.V. donder dag 24 november a.s. zal voor de Chr. Geref. Verenigingen optreden Ds H. Toorman uit 's-Gravenhage. Ds Toorman zal spreken over het onder werp: „Wat Paulus meedeelt over heer schappijen, tronen, overheden en mach ten". Aanvang half acht. Een ieder is hartelijk welkom. DIRKS'LAND SPEELTUIN TE DIRKSLAND Het comité van actie ter oprichting van een speeltuinvereniging te Dirks- land heeft haar voorbereidende taak achter de mg. Nadat de middenstandsvereniging in Dirksland ongeveer een maand geleden het initiatief had genomen om van alle verenigingen een vertegenwoordiger ter vergadering uit te nodigen, werden direct al belangrijke besUssingen genomen. Een comité van actie, bestaande uit 11 perso nen, zette een ledenwerfactie op touw. Meer dan 250 leden hebben zich opgege ven. Voorwaar, een schitterend resultaat Zelfs velen, die geen direct belang bij een speeltuin hadden, gaven zich als lid op. Het comité van actie heeft besloten zeer binnenkort een ledenvergadering bijeen te roepen, waar een definitief besluit zal worden gekozen. Bovendien zullen plannen ter tafel worden gebracht voor het aanleggen van een voorlopige speeltmn, grenzend aan het nieuwe Verenigingslokaal bij de Secr. Rooylaan. De kosten zullen tot een mini mum beperkt blijven en dat kan, daar Dirksland hun krachten gratis ter be schikking willen stellen. Alleen, die speelwerktuigen zullen worden geplaatst die gemakkelijk kunnen worden overge bracht naar de definitieve speeltuin, die naar men hoopt, met een jaar of twee, aan de Philipshoofdjesweg zal verschij nen. Men verwacht op de algemene Leden vergadering, die naar alle waarschijn lijkheid woensdag 23 november in de Chr. Kleuterschool zal plaats vinden, een groot aantal aanwezigen daar belang rijke beslissingen dienen te worden ge nomen. HERKINGEN Verkoopavond. Op donderdag 24 no vember a.s. zal door de Meisjesvereni ging ,Febe" in het jeugdgebouw een ver koopavond van de door genoemde vereen gemaakte handwerken en kinderkleding gehouden worden. De opbrengst hiervan komt ten goede aan de meisjesvereniging en de G.Z. Bond. Aanvang 7 uur. Dankdaig. Woensdag 7 december a.s. zal de jaarlijkse dankdag in onze ge meente gehouden worden. Deze dag zul len de scholen, Gem.-secr. tarie en de kapperszaken gesloten zijn. MBLISSANT Damver. E.NJ:.0. '53 Melissant. Uitslagen 14 november j.l.. Ie afd. A. v, d. VUet—W. Visbeen 1—1 A. Doom^A. Robijn 2O, J. du Pree A. Krijger 2O, J. Visbeen—I. v. d. Deze foto laat een gedeelte zien van de grote, hernieuwde zaak van de firmm Kruider té Sommelsdijk. Een klein stuk je maar, langs de straatzijde, waardoor men echter toch een indruk krijgt van dit grote Meubelhuis. Het is er enorm druk geweest tijdens de openingsdagen, waartoe bijdroeg dat ieder de gelegenheid kreeg om iji en uit te lopen. Deze vrije toegang, zonder verplichting tot kopen blijft bestendigd. Dit moest bij rrieerdere winkeliers, ook in andere bran ches, algemeen gebruikelijk worden. Laat het publiek uw zaak vrij in- en uitgaan, het zal de omzet verhogen! De gemeeuteraad van Den Bommel kwam Vrijdagavond bijeen. Er was een agenda af te werken van 23 punten, waarvan we dachten dat die nogal eni ge bespreking zouden vergen, maar ze gingen alle even snel onder de hamer door. De breedvoerige prae-adviezen van B. en W. bij ieder punt, die de raads leden thuis kunnen bestuderen, zijn daar zeker het gevolg van. Als een uni cum in het gemeentebestel van den Bommel kan worden gemeld, dat de be groting 1956 nu reeds door Ged. Staten is goedgekeurd. De voorzitter burgemeester P. Hor dijk opende de vergadering met gebed. Ouder gewoonte werden de notulen door secr. Munters gelezen; dit zal ech ter (en gelukkig) wel de laatste maal zijn, want de voorzitter zegde toe, dat de notulen voortaan zouden worden ge stencild. Ingekomen stukken Tot grote blijdschap van B. en W. kon de voorz. meedelen, dat de begroting 195Ö, in vorige vergadering vastgesteld, doior Ged. Staten nu reeds was goed- gelteurd. Binnengekomen was het Twee de rapport inzake het Deltaplan; en enige goedgekeurde raadsbesluiten. Voorstel verlening aanv. voorschot 30 woningwetwoningen. Dit werd goedge vonden. Aan het consultatiebureau voor alco holisme werd 25.gevoteerd. Esn voorstel tot verkoop van dijk- talud aan de heer N. Osseweijer werd z.h.s. goedgevonden. Een wijziging van de verordening op de heffing van een vermakelijkheidsbelasting werd even eens goedgekeurd. Goedgevonden werd een voorstel tot verkoop van dijktalud aan de heer N. Osseweijer, alsmede een wijziging van de verordening op de heffing van een vt:i makelijkheidsbelasting. Verkeersviaatregelen Molendijk. In de gevaarlijke splitsing van de Molen dijk naar de haven of komende van af de haven in de richting Molendijk, moeten voorzieningen getroffen worden in verband met de verkeersveiligheid. Besloten werd het verkeer, dat vanaf de haven komt door de aldaar gemaak te coupure in de richting Molendijk, hetzij in westelijke richting naar Stad vraagt eens in WED. KURVINK's DBOGISTËBIJ Bosch O2, De eerste verliespartij van Visbeen. 2e afd. T. Keizer^W. Mijnders 2O, B. Blokland^M. v. d. Nieuwendijk 2O, 36 afd. Jac. GrotenboerJ. Breen 2O, D. Schans^M. Visbeen O^2, W. Doom- heimC. Nagtegaal 2O, M. Visbeen J. Bestman 20. Ze ronde voor de beker. I. V. d. BoschC. Nagtegaal 2O, J. DoornC. Visbeen 2O, A. RobijnE. Witvliet 0—2, J. v. d. Vliet—W. Mijn ders O2, L. V. d. MastJ. Doornheim O2, C. V. Bruinisse^J. Visbeen 0^2, J. Visbeen is de volgende ronde vrij. A.s. maandag E.N.E.O. 1 om 8 uur thuis tegen Stellendam 1 voor de Flakk. Comp Misschien E.N.E.O. 2 vriendschappelijk tegen Stellendam 2. aan 't Haringvliet, hetzij in oostelijke richting naarOoltgensplaat voorrang te laten verlenen aan het verkeer dat zich beweegt uit de richting Stad aan 't Haringvliet onder de Molendijk naar de richting Oodgensplaat en omgekeerd. Op de weK vanaf het haventerrein zal dan een verkeersbord geplaatst wor den a's bedoeld onder paragraaf 4 van de bijlage cmnattende voorschriften, in gevolge onderscheidenlijke artikelen vtm de Wegenverkeerswet en het -reg lement e.-i wel sub 11 dat aanduidt, dat ter plaatste gestopt moet worden, alvo rens de genaderde kruising of splitsing van v,regen v/ordt opgereden of opge gaan en dat voorrang moet worden ver leend aan het verkeer, dat zich voort- bew(:egt langs de weg, welke de weg, v/aórop het bord is aangebracht kruist of zich daarvan splitst. Ojilosraakelijli hiermede samen ver bond n is het plaatsen zowel op de Mo lendijk ongeveer ter hoogte van de wo ning van J... Lokker, alsook op de Bo ven Oo.stdyk ter hoogte van het nood- Lafe vua de heer van der Plaat, van een bord als bedoeld in paragraaf 17 van eerdergenoemde bijlage nr. 104, welk bord beduidt een kruising voor rangsweg met een weg, welke geen voorrang heeft. Aan de Stichting voor Maatschappe lijk Werk werd een bijdrage van 3 et. per inwoner verleend. De vaste geldle ning, groot 250.00.afgesloten bij de Bank van Nederl. Gemeenten, moest worden omgezet tegen een rente van 3% "/o 's-jaars. Vastgesteld werden de uitgaven open baar onderwiis 1954. De werkelijke uit gaven over 1954 bedroegen 3761.36. Het aantal leerlingen aan de O.L.S. be draagt 79; bedrag -^er leerling 31.95. Een aanvullend voorschot, groot 4388.65 ad 4''/o, werd aan de Woning bouwvereniging verleend, voor de 10 Zweedse woningen. Oorspronkelijk wa ren het er 11, één is overgedragen aan een eigenaar, rampslachtoffer op grond van de bekende 1000.regeling. In de kosten van toezicht dient de woningbouwvereniging 10/11 van 4827.52 te betalen of 4388.65 voor de 10 woningen, terwijl het restant zal worden gedeclareerd aan het Rijk. De gemeenschappelijke regeling Vleeskeuringsdienst, werd ook hier met de bekende wijzigingen goedgekeurd. Ophalen huisvuil In de Algemene Politieverordening ontbreekt de bepaling dat het verplicht is het huisvuil aan de gemeentelijke rei nigingsdienst mede te geven. Voor een richtige uitvoering van de reinigings dienst, werd dit er ingelast. Overname grond Wilhelminastraat In een vorige vergadering is een cre- diet verleend van 18000.voor de verbetering van de Wilhelminastraat, De plannen van de Deltaoommissie z^n thans neergelegd in een ontwerp van wet en door de minister van Verkeer en Wa terstaat, mr J. Algera, aan de Tweede Kamer en daarna aan het Nederlandse volk aangeboden. Het is een korte wet met 10 artikelen, waarbij echter een Memorie van toelich ting van 30 pag. compacte tekst. Het is een plan dat grootser is dan van de zuiderzee-werken, geraamd op 3400 miUioen, dat in 25 jaar gereed zal kun nen zijn. In onze volgende nummers zullen wy op dit groots opgezette plan, breedvoe rig terug komen. Toen zondagmorgen dhr. C. Lodder Jz. van de Oostdijk te Middelharnis zich naar de kerk zou begeven, overkwam hij daarbij een ongeluk. In gezelschap van dhr, J. v. d. Slik kwam hij de oprit van het Zandpad voor de openbare school af, en wilde daarna de weg oversteken. Hij was daarbij vol gens ooggetuigen enigzms onvoorzich tig, want hij werd door een vanuit da richting Nieuwstraat komende auto, be stuurd door Mevr. L. v. d. Sluis, wonen de onder Stad gegrepen. Dhr. Lodder kwam op de motorkap terecht en werd tegen de grond geworpen. Hij liep daarbij meerdere kneuzingen op en kreeg een lichte hersenschudding. Met de auto, waarmee het ongeval plaats had is hij naar huis vervoerd. Hij zal enige weken rust moeten houden. die van een nieuwe klinkerbestrating met trottoirs zal worden voorzien. Er waren nog enkele moeilijkheden ten opzichte van die persorien, die daar de halve straat voor hun percelen in eigendom hebben. Door een bespreking zijn deze bezwaren, thans overwonnen en zijn alle eigenaren, n.l. de heren J. V. d. Zanden, C. v.- d. Sluijs, J. de Bak ker en G. Keuvelaar bereid gevonden al dan niet onder bepaalde voorwaar den deze grond aan de gemeente over te dragen voor de prijs van 1.in totaal. Een andere moeilijkheid in deze straat vormen echter de stoepen voor diverse woningen, die alle ongeveer 1 meter breed zijn. B. en W, hebben reeds onderhande lingen aangeknoopt en wachten de re sultaten daarvan af. Mocht echter blijken dat het onmo gelijk is ook deze grond in eigendom te krijgen, dan behoeft dit niet te leiden tot het niet doen uitvoeren van de be doelde werken in die straat. Er zijn namelijk trottoirs geprojec teerd aan de oostzijde van 2.15 m. en aan de westzijde van 1.65 m. (Vervolg pag. 2 Ife kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1