De doorbraak GEDEELTE INTERIEUR BOEKHANDEL DE WAAL Machinefabriek W. Holleman te Sommelsdijk uitgebrand Dïrksland heeft thans een keurig Verenigingsgebouw en repetitielokaliteit 28e Jaargang Chr SXBEEKBLAD OF GEBEFOBMEEBDE 6BONDSLAO VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Centrale Telling Middelharnis Kostbare apparatuur ging verloren L&UWÓ UIT DE KERKEN Gemeentebestuur droeg het over aan de commissie Woensdag 16 November 1955 No. 2450 PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 VerscUynt tweemaal per week. Woensdag: en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per nim. Bfj contract speciaal tarief. Dhr. Kleingeld, lid van de partij van de Arbeid, lieeft in de gemeenteraad van Middelhamis bij de algemene beschou wingen over de gemeentebegroting even als voorheen é,én en ander gezegd over de z.g. doorbraak. Als lid van de P.C. W.G. Protestands-Christelijke Werkge meenschap) in de P.v.d.A. meende hij, dat er naast het woord van zijn frac tievoorzitter ook nog aanleiding was voor een -kort betoog omtrent de positie van hen, die uit hxm christelijk geloof een andere politieke conclusie trekken dan zij, die stemmen op etn christelijke party (A.R., C.H., of S.G.P.) Terecht merkte liij op, dat de verKie- zingen van het volgend jaar waarschijn lijk in felheid vroegere zullen overtref fen, omdat juist de doorbraak" het ob ject zal worden van de aanvallen der confessionele partijen. Dit is inderdaad wel te verwachten, gezien de enorme activiteit van de K.V.P., gesteund door het bekende Mandement der bisschop pen, om de Rooms-Katholieke arbeiders en intellectuelen, die na de bevrijding overliepen naar de P.v.d.A., tei-ug te win nen, terwijl ook de Prot. Chr. partijen, met name de C.H.U., die eveneens last hebben met de doorbraak-propaganda en bovendien nog in de rug zijn aangevallen in het Herderlijk Schrijven van de Gene rale Synode der Ned. Herv. Kerk, even eens de bestrijding van de doorbraak als één der voornaamste punten in hun propaganda zullen opnemen. Wat betekent die doorbraak eigenlijk? Volgens dhr. K. is zij een figuur, waar mee de confessionele partijen niet goed raad weten, maar die vooral bij de jeugd veel waardering vindt, gezien de groei van de P.C.W.G. Deze jeugd wil een an dere politiek dan vóór de oorlog, vooral een „progressieve" politiek, waarbij de winsten van de huidige hoogconjunctuur evenredig worden verdeeld onder alle landgenoten. En die progressieve poli tiek is volgens dhr. K. alleen te vinden in de P.v.d.A. Bovendien behoeven hij en zijn geestverwanten niet te kiezen tus sen de kerk en de P.v.d.A. Als dit zo was, zouden ze de kerk gekozen hebben. Maar de .kerk spreekt alle partijen aan en omdat zij willen strijden voor al hun medemensen, doen zij dit uit de kracht van him geloof en uit liefde voor de ker ken. Zq willen oprechte christenen blij ven en als zodanig een politiek voeren, die de welvaart over alle groepen der bevolking uitsmeert. En dit is dan de politiek van de P.v.d.A. Dhr. K. is geen socialist geworden ondanks, maar dank zij zijn beginsel. Op deze beschouwing willen we thans eens wat nader ingaan. Het kernpunt in de doorbraak is de hierin gelegen poging om de antithese tussen het christelijk en het niet-christeiyk beginsel en derhal ve ook die tussen de daarop gebaseerde partijen en andere organisaties te door breken. Die antithese is, zoals men weet in de loop der jaren steeds een doom in het oog geweest van vrijzinnigen en so cialisten en er is van alles geprobeerd om ze uit ons publieke leven weg te bannen. Een indeling der partijen, der vakbonden, der radioverenigingen en der scholen op godsdienstige grondslag werd aiet reëel gevonden en daarom werd het bestaansrecht der Prot. Chr. (en ook der R. Kath.) organisaties op allerlei terrein betwist. De huidige doorbraak- idee is geboren in de gijzelaarskampen van Sint-Michielsgestel en Haaren, Men kwam daar tot de conclusie, dat de z.g. Kuyperiaanse antithese moest worden geliquideerd en plaats moest maken voor een andere partij groepering, n.l. die welke bepaald wordt door de termen progressief (vooruitstrevend) en conser vatief (behoudend). Kerk of godsdienst mochten ons geen rol meer spelen bij de partijkeuze. Ieder Nederlander heeft zich slechts af te vra gen, of hij al of niet voor een progres sieve politiek is. NatuurUjk waren alle oude S.D.A.P.'- ers daarvóór. Maar bij de oprichting van de P.v.d.A. in 1946 voegden zich bij hen een aantal zeer sociaal voelende Protestanten .(voorheen meest C.H. en Rooms-Kathoheken, die van mening wa ren, dat zfl krachtens him Prot. Chris telijk of Katholiek beginsel socialist kon den en moesten zijn. Zij braken door de oude scheidsmuur heen en werden alzo de pioniers van de doorbraak. Het is ons altijd een raadsel gebleven, hoe iemand, die een gelovig Christen wil zijn, samen in één partij kan zitten met oude marxisten, atheïsten, humanisten, roomsen enz. Juist het feit, dat zij de sociale binding laten prevaleren boven de levensbeschouwelijke, is hun grote fout. Hoe belangrijk het sociale leven en sociale kwesties ook mogen zijn, zij zijn i'iet primair, Gods Woord zegt ons: Zoekt eerst het koninkrijk Gods en al het andere zal u worden toegeworpen. dat is nu precies de kwaal van onze 'tjd, dat het sociaal-economisch aspect Van het leven zodanig wordt geaccentu- ^rd, dat de principiële, levensbeschou welijke kwesties als van de tweede 'rang y'orden beschouwd. Dat is juist ons gro- 'e bezwaar tegen de doorbraak, dat men de belangstelling van ons volk opzette- Jlik concentreert op de sociale levenssec- wr, hetgeen materialisme, genotzucht, gemakzucht, permanente ontevredenheid en onvervulbare wensen in de hand ^erkt. De z.g. progressieve poütiek is 'ïuets anders dan het werken op kiezers- y^st door de P.v.d.A. met behulp van de ^taatsfinanciën. Men verzint steeds nieu we eisen om het „volk" in het gevlei te Kooien en de confessionele partijen als ^ï®fervatief af te schilderen, omdat deze ^wans nog enig verantwoordelijkheids- l^voel hebben. nu treft de P.v.d.A. het, dat wij mo- "lenteel .leven in een tijd van „super- "oog-eonjunctuur", zodat het mogelijk is n soort Sinterklaaspolitiek te voeren. ^tie loonsverhoging na de andere Een gedeelte van de herbouwde zaak Boekhandel de L. de Waal aan het Zandpad te Middelharnis. Dit is de afde ling boeken, bijbels en vulpennen, waarbij de ruimte voor de bediening duidelijk in het oog valt. Bij de heropening mocht de heer de Waal zich in een grote belangstelling verheugen; hij ontving niet minder dan 50 boemstukken en vele andere geschenken, terwijl meerdere zakenrelaties persoonlijk waren overgekomen om, dhr. de Waal met zijn her nieuwd bedrijf te complimenteren. wordt geëist, eerst op grond van een ge stegen indexcijfer, dan om de gestegen welvaart beter te verdelen en straks vindt men weer wat "anders uit. Doch men houdt geen rekening met econo mische en fiscale mogelijkheden en over de toekomst bekommert men zich hele maal niet. Men moet heus niet denken dat de hoogconjunctuur blijvend is. De eerste symptonen van teruggang zijn al te bespeuren. De koersen op de New- Yorkse en Amsterdamse beurs zijn da lende, onze handelsbalans ontwikkelt zich de laatste maanden ongunstig en onze Rijksbegroting, overbelast als ze is, vertoont een groot tekort. En dan, als er onverhoopt een crisis of malaise intreedt, zal Leiden in last zijn. Want men yil nu wel evenredige verde ling van de welvaart, maar zal men dan ook evenredige verdeling van de lasten willen accepteren? Wij vrezen zeer. Dan worden deze natuurlijk eenzijdig afge wenteld op enkele groepen, die nu al danig door de fiscus gepluimd worden. Neen, de progressieve politiek van de doorbraak-partij moeten we en princi pieel en op practische gronden verwer pen. Er komt echter nog iets bij. Iemand, die als man van Christelijk beginsel in de P.v.d.A. stapt, mag daar ongetwij feld dat beginsel uitdragen, al zal dit weinig effect sorteren in dat milieu. De partij als zodanig spreekt zich niet uit over de Goddelijke ordinantiën; natuurlijk niet, want verreweg de meeste socialis ten zijn humanist of zelfs dat niet. De doorbraakman zit met Roomsen en mar xisten in één partij of fractie en moet met hen een gemeenschappelijke pohtiek voeren. En dan blijkt in de practijk, dat ze het niet alleen eens zijn over sociale maatregelen, maar de Christelijke soci alist gaat met zijn confraters pleiten voor het Humanistisch Verbond, hij stelt zich met zijn partijvrienden aan de zijde van het I.KjO.R., dat radiodoorbraak- product van de Herv. Synode, dat zo graag de N.C.R.V. zou willen torpederen en als er een aanvraag is tot stichting van een Christelijke school, dan schaart de doorbraak-man zich vrijwel steeds aan de zijde zijner humanistische partij genoten in de actie daartegen. Want al zijn er Christelijke P.v.d.A.'ers, die de Chr. school dienen (voor ons een con tradictio in terminis) de meesten sturen hun kinderen ook al vanwege de door braak naar de openbare scho^ol. En daarom geloven wij, dat deze mensen, al menen zij, in oprechtheid vanwege hun christen zijn tevens socialist te moeten wezen, op het publieke terrein geheel op verkeerd spoor zijn geraakt. De oude antithese blijft. Wie religieus recnts staat, dient pohtiek eveneens rechts te staan. Dat is consequent. Wie de door braak steunt, bouwt mee aan het soci alisme en verzwakt de kracht der religie in het publieke leven. -----------O----------- Uienveiling van Dinsdag 15 Nov. 1955 Grove 17.98, Middel 19.30; Drie- lingen 27.12; Picklers 30.20; Stek 5.52. Aanvoer 45.000 kg. GRAANBEURS ROTTERDAM, 14 Nov. Binnen landse granen officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Rode tar we op vochtconditie 26.65—26.60. Wit te tarwe 26.65—26.75. Voedergranen kalm. Zomergerst naar kwaliteit 22—24.25; prima ca 25. Haver naar kleur en droogte 20 21.75, extra blanke tot 22.75. Rogge doorsneekwaliteit 18.50—19.25. Bak- rogge ca 20. Peulvruchten flauw. Groene erw ten en schokkers met weinig handel resp. op 36 en 42 gewaardeerd. Bruine bonen ca 62. Zaterdagvoormiddag tegen 11 uur brak brand.jiit-jn de machinefabriek van dhr. W. Holleman aan de Dorpsweg te Sommelsdijk. De eigenaar van de fabriek, dhr. Hol leman, zat thuis koffie te drinken (zijn woonhuis staat aan de overzijde van de weg) toen het geroep brand" tot hem doorklonk. Onmiddellijk alarmeerde hij de brandweer, die vrijwel direct ter plaatse was, zij het eerst met enkele manschappen. De brandweerkazerne staat n.l. slechts een paar honderd meter van de Dorpsweg af. Binnen 5 minuten werd water gegeven; intussen kwamen de overige brandweerUeden toegesneld. Het vuur greep snel om zich heen, gretig voedsel vindend in de vette smeer aan machines en onderdelen. Tot over maat van ramp ontplofte door de hitte een vat olie, zodat het van binnen één vlammenzee werd. De brandweer wist echter het vuur in zeer korte tijd mees ter te worden. Des ravage in de machinehal was enorm. De in reparatie zijnde machines bleken alle ontzet, het magazijn met vele nieuwe onderdelen was ook uitgebrand. In het bedrijf waren drie draaibanken opgesteld, w.o. een fonkelnieuwe, ter waarde van phn. lO.OOO.Men vertel de ons, dat deze geheel door het vuur Waren verwrongen. De kostbare appara tuur in de macliinefabriek is door de ge weldige hitte dermate aangetast, dat de ze zo goed als waardeloos is geworden. Oorzaak van de brand was dat bij het slijpen een vonk in een oliebad terecht kwam. Dhr. Holleman was tegen mate riële en bedrijfsscliade matig verzekerd. NED. HERV. KERK Beroepen te Muiden (2e maal) C. v. d. Wal te Polsbroek; Ede N. Kleerma ker te Leiden; Besoyen E. J. Schimmel te Hei en Boeicop. Aangenomen naar Wierden J. Bos te Noorden. Bedankt voor Vriezenveen J. Bos te Wierden; Hedel H. Goedhart te Mid delharnis; St. Maartensdijk W. Kranen donk te Driessum; Andel C. v. d. Wal te Polsbroek; Putten N. Kleermaker te Leiden; Oldebroek B. v. Eysinga te Bar- neveld. Na bevestigd te zijn met een predi katie over Handelingen 3 6 door ds. J. v. d. Velden te IJsselmonde, deed zijn broer ds. J. v. d. Velden, gekomen van De Bilt, in Dordrecht intrede, spreken de over Exodus 25 40. IJzendoorn. Deze plaats is bezig be rucht te worden. Niet omdat hier men sen zouden wonen, die de argeloze voor bijganger plotseling op een messteek zouden tracteren, maar omdat zü het nu eenmaal niet met de hun opge drongen predikant die van een heel andere levensbeschouwing Is, dan de gemeente waarin hij werken moet. Reeds vier jaar duurt de kerkelijke pro cedure hierover. Nu eens werd dé hand boven het hoofd van de bewuste predi kant gehouden, dan weer werd de ker- keraad in het gelijk gesteld. Was het ene besluit gevallen, dan vernietigde in hoger beroep een andere commissie het te voren genomen besluit weer. Dit leid de o.a. tot het bedanken als voorzit ter van de Prov. Commissie van Op zicht, door ds. Tammens van Varsse- veld, welke als confessioneel predikant blijk heeft gegeven een hoogstaand ka rakter en helder oordeel te hebben. Nu heeft de Midden-orthodoxie het dan zover weten te brengen, dat de Herv. Geref. kerkeraadsleden door de Prov. Commissie van Opzicht uit hun ambt zijn ontzet geworden. De Herv. Geref. leden der kerk zijn van de kie zerslijst afgevoerd. Practisch is dus de gehele Geref. ge zindte buiten de deur gezet. Men is ze liever kwijt dan rijk. Het resultaat van dit alles is, dat de kerk waar vroeger 150 tot 200 bezoekers kwamen, thans door 10 tot 20 kerkgangers wordt „be volkt." Er is nu nog één mogelijkheid over gebleven, om deze gemeente recht te doen. De Commissie van Opzicht der Syno de kan deze laatste uitspraak nog ver nietigen en de zaak naar een andere Prov. Commissie verwijzen. Het woord is thans aan de Synode! Dat zij spreke naar recht en billijkheid! De besprekingen tussen de kerkè- raad der gemeente Schiedam en de Herv. Geref. Evangelisatie zijn momen teel vastgelopen. De kerk wil onder be paalde voorwaarden medewerken om te komen tot het beroepen van een predi kant „met bijzondere opdracht tot ar beid onder de Herv. gereformeerden" en de Evangelisatie wenst een bezet ting van de te stichten 7de predikants- plaats door een predikant van de Geref. Bond. Naar wij vermoeden, zit bij de Evangelisatie hier (en o.i. terecht) de gedachte voor, dat zij niet wensen be schouwd te worden als„buitengewone" leden tier kerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Eefde M. Minnema te Edam; Hallum J. Haspes te Goëga; Am sterdam T. Struijs te Driebergen; Kam pen O. Jager te Vrouwenpolder. Aangenomen naar Bloemendaal, G. Toürnvliet te Leiden. CHR. GEREF. KERKEN Tweetallen te Veenendaal P. Ribbers te Ulrum en M. Vlietstra te Eemdijk; Amsterdam C. Noordegraaf te 's-Gra- vendeel en P. Ribbers te Ulrum; De venter C. Noordegraaf te 's-Gravendeel en K. Velema te Midwolda. Beroepen te Middelburg C. Buijs te Papendrecht; Zwolle C. Noordegraaf te 's-Gravendeel; Nieuwpoort G. Blom te Meerkerk; Toronto W. Laman te Rot terdam. Aangenomen naar Aalten J. Kühle- meijer te Lutjegast. Bedankt voor IJmuiden C. Verhage te Broek; Overschie W. de Jode te Ede. Thesinghe: Na bevestiging door ds. A. Hilbers met een predikatie over 2 Oor. 12 6b, deed cand. v. d. Boomgaard intrede, sprekende over 2 Cor. 1 24. Mussel; Na bevestiging door Prof. v. Genderen, deed cand. P. Brienen intre de. De tekst waarover hij bij deze ge legenheid sprak, was 1 Cor. 1 23 en 24. In de ouderdom van 80 jaar is te Dirksland is thans in het bezit van een keurig Verenigingsgebouw en repeti tie-lokaliteit aan de Oranjelaan. De gemeente heeft als rampgift een part^' hout gekregen van het Zweedse Roode Kruis, waarvan dit gebouw kon worden opgetrokken. De gemeente-architect de heer Vreugdenhil heeft er een keurig geheel van weten te maken; het is hoog opgetrokken, om een goede accoustiek voor muziek en zang te verkrijgen. Ook is er een buffet in, toilet ten, ophergkasten enz. en modern meubilair. Namens het gemeentebestuur werd het Donderdag aan de betreffende commissie overgedragen. Tegenwoordig was met de burgemees ter het voltallige gemeentebestuur, ar chitect Vreugdenhil met zijn assistent de heer Smit, de commissie van beheer v.h. Vereen, gebouw, bestaande uit de heren Notaris de Vries (voorz.), J. v. Hoorn (secr.) C. Goemaat, (namens de gemeente), E. Ottink en C. J. Kesting (namens de kerkelijke instanties, dhr. Kesting was afwezig); M. de Bonte en P. V. Berkel (namens de niet kerkel. verenigingen). Verder; bemerkten we de heer Robijn, namens de Vereen. Ouden van dagen, dhr. Heijboer uit Sommels dijk namens de Remonstrantse kerk, die dit gebouw ook af en toe zal gebruiken en de heer Kaslander als voorzitter van „Amicitia". Burgemeester van Heijst verwelkom de het gezelschap en hield een korte toespraak, waarin hij wees op de grote behoefte die voor een gebouw als dit al jaren bestond. Vooral de muziekver eniging heeft jaren getobd voor een oefengelegenheid, vooral nu, door het wegvallen van „Odeon", bij de Victoria- fabriek in gebruik. Spr. hoopte dat het een waardige plaats zou worden voor vrije tijdsbesteding, de onderlinge band er door zou worden versterkt en de sportiviteit bevorderd. De bouw werd mogelijk door geschenk hout uit het buitenland, waartoe het Ministerie van Wederopbouw bemid delde. Spr. bracht daarvoor dank, als ook aan de aannemers. Overwogen wordt dat er ook jubilea e.d. in gehou den kunnen worden, waartoe men zich kan aanmelden bij de commissie (bo- Hoogeveen, de oud-predikant van deze gemeente, ds. K. Zuiderma ontslapen. De overledene werd in 1875 te Luinje- berd geboren en tot zijn 23ste jaar werk zaam in het bakkersvak. Na zijn oplei ding aan de Theol. School werd hij in 1904 candidaat en nam het beroep naar Steenwijk aan. Vervolgens diende hij de kerken van Nieuwe Pekela, 's Gra vendeel en van 1925 tot 1945 Hoogeveen. Ds. J. Tolsma, em. pred. te Zeist, hoopt op 14 Nov. de dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar in het ambt be vestigd werd. Op 21 Dec. hoopt de ju bilaris de leeftijd van 83 jaar te be reiken. Murmerwoude ontving in cand. J. Rebel weer een eigen predikant. Zijn vader ds. J. Rebel van Rotterdam-Char- lois bevestigde hem in het ambt, en de jonge leraar sprak bij zijn intrede over 2 Cor. 4 6. OoJc Nieuwe Pekela ontving weer een eigen leraar in cand. C. Langbroek. Prof. Oosterhof bevestigde hem met Joh. 3 30 en zelf sprak hij over Ps. 43 3 en 4. Ds. S. V. d. Molen' te Aalsmeer schrijft in „De Wekker" over het na de oorlog ingeburgerde woord weekend. Hij noemt dit woord bedenkelijk en verkeerd. Immers hiermede wordt de periode van Zaterdag en Zondag be doeld. De indruk wordt zo meer en meer gevestigd, als zou de Zondag de laatste dag der week zijn. Doch Christus heeft, als Hij op Vrijdagmiddag stierf, de Sab bath aan het einde der werkweek met Zich mede genomen in het graf. En door zijn Opstanding heilig. Hij de eer ste dag en luidt daarmede het Evange lie der vervulling in. Het Evangelie van de nieuwe dag, waarin het is: eerst rusten, d.i. door het geloof ingaan in Zijn rust, Hebr, 4 10 en dan werken, de werken der dankbaarheid. Er hangt dus met het woord „week end" heel wat samen. De betekenis van het N. Testament, het werk van Chris tus wordt er door geloochend. Niemand van ons wU dat vanzelf, maar daarom dient dit woord uit ons spraakgebruik te verdwijnen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Leiden J. W. Kersten te Genemuiden. Bedanfct voor Scheveningen H. Lig- tenberg te Rotterdam. Tinunerman zonder hamer. ■„Zo zou ik de kerkgangers willen te kenen, die zonder compleet kerkboek naar de kerk gaan," schrijft ds A. L. Bos te Katwijk aan Zee. Hij vervolgt: ,/Die zijn er helaas maar al te veel. Van af de preekstoel kan je dat het beste bekijken. En dan moet je helaas con stateren, dat heel veel jongeren en oude ren bij het zingen hun mond dicht hou den en de opgegeven schriftgedeelten niet meelezen. Dat is ontzaglijk jammer, want ik vrees dat het daardoor des te moeiUjker wordt, om iets van de kerkdienst te ont houden. Dïiarom zou ik aan onze ouders een goede raad willen geven. Als uw kinderen op school leren lezen, geef ze dan op hun eerstvolgende verjaardag een compleet kerkboekje cadeau, waar é,lles in staat." (Centr. Weekblad) vengenoemd). Spr. beval het Jeugd- en Verenigingsgebouw in de goede zorgen van het bestuur aan. Spreker voegde er tot slot aan toe, dat door het weg vallen van „Odeon" het gebouw te klein was, waarom in de raad een voorstel zou gehandeld worden tot uitbreiding, (zie raadsverslag). Namens het gemeentebestuur droeg spr. het gebouw aan de commissie over. Notaris de Vries dankte namens de culturele verenigingen B. en W. voor al de moeite, die zij zich had getroost Het gebouw ziet er keurig uit, aan „Odeon" waren wensen, die ook hier wel zullen overblijven. Prettig vond de commissie dat er een voorstel kwam tot aanbouw van een podium. Naast het repetitielokaal kan geen verenigingsge bouw gemist, waarvoor het nu al te klein blijkt te zijn. De commissie rekent op een negatief saldo, de vergaderingen van de vereni gingen zijn gering. Daarom wordt ge rekend dat er ook bruiloften e.d. in ge houden zullen worden, die het exploi tatie-tekort zullen verminderen. Spre ker gaf een opsomming van de bezet ting op verschillende dagen en beval het gebouw bij gebruik door de diverse verenigingen in de uiterste zorg aan. Overtuigd van haar verantwoordelijk heid aanvaardde de commissie het ge bouw met veel dank. Als voorzitter van de muziek-vereen. „Amicitia" sprak de heer Kaslander zijn verheugens uit, dat dit gebouw voor repetities kon worden gebruikt. Hij hoopte dat de goede sfeer van de Ver eniging er door zou worden bevorderd. De muziekvereniging „Amicitia" on der leiding van dirigent de Bonte wijd de het gebouw in door enkele marsen te blazen, waarnaar de belangstellen den met aandacht luisterden. De ac coustiek bleek zeer goed te voldoen. MIDDELHARNIS Danfcdog. Te Middelharnis en Som melsdijk zal op Woensdag 16 Nov. a.s. in alle kerken dankdag worden gehou den. Het is een loffelijke gewoonte ge worden dat alle kerkgroepen dit zoveel mogelijk op een en dezelfde dag doen. Hier volgen de diensten: Ned. Herv. Kerk 10 en 7 uur ds. H. Goedhart. Chr. Ger. Kerk 2.30 en 7 uur ds. P. de Smit. Ger. Kerk 7 uur ds. G. C. Muntingh. Ger. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur ds. H. van Gilst van Dirksland. Jeugd Roode Kruis-E.H.B.O De Ned. Roode Kruis afdeling „Middelharnis" heeft een bijeenkomst belegd, te houden op 17 November a.s. des avonds 6 uur 30 in het „Diekhuus" te Middelharnis.. Deze bijeenkomst, welke een enigs zins feestelijk karakter zal dragen, heeft ten doel het diploma jeugd E.H. B.O. uit te reiken aan: 19 kinderen uit Den Bommel; 11 kinderen uit Stad aan 't Haringvliet; 21 kinderen uit Middel harnisSommelsdijk. Jaarvergadering. De Ned. Herv. Zendtngskrans „Monica" hoopt vrijdag avond half 8 tn het verenigingsgebouw haar 20e jaarvergadering te houden; on der leiding van de plaatselijke pred. ds Goedhart. Catechisaties. De catechisaties en Bijbelkring der Ned. Herv. Kerk wel ke gehouden worden op woensdagavond zullen wegens dankdag worden verzet naar donderdagavond en wel als volgt: kwart voor 7, meisjes boven 15 jaar, 8 uur Bijtaelkring; 9 uur Belijdeniscate chisatie. SOMMELSDIJK Dankdag. Op Woensdag 16 Novem ber a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk dank dag worden gehouden. De beroepen pre dikant ds. K. V. d. Pol van Veenendaal zal voorgaan des nam. 3 en des avonds 7 uur. Grote gebeurtenis. Voor Sommels dijk wordt het Donderdag a's. een gro te gebeurtenis, daar op die dag het grootste Meubelhuis van ons eiland worat geopend, n.l. dat van de heer Kruider. (Men zie de advertentie elders in dit blad. DIRKSLAND Ongeval. Tijdens zijn werkzaamheden op het land raakte dhr. Joh. v. L. be kneld tussen twee auto's door het los maken van een ketting. Hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen waar bleek dat zijn nier beschadigd was. Burgerl. stand. Ondertrouwd: Cor nells Koert 24 jaar en Geertje den Berg 24 jaar. Geboren: Lena, d. v. W. v. Lenten en J. V. d. Groef; Roland Eric z. v. B. Elvé en N. Voorburgh.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1