De B.LO.-scholen Iir-Miillllll FOTO ROTSMA Buitenland hulp in de huishouding 28e Jaargang GUB WEEKBLAD OF G£B£FOBM£ERDE GKONDSLAO VOOB DB ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE Heiligmaking n Eerste paal voor aanbouw Ziekenhuis te Dirksland geslagen Prachtige Zweedse Metalen Fotolijsten Plaatselijk nieuws Zaterdag 5 November 1955 No. 2447 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870^2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 18702017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTEIMTIEPRUS 12 cent per mm. Bti contract speciaal tarief. VerschQnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdajr Sedert de stichting van de Chr. B.L.O. school in Middelhamis weet nu een ieder op Flakltee wel, wat een B.L.O.- school is. De drie letters vormen een afkorting van de naam Buitengewoon Lager Onderwijs. Dit soort onderwijs wordt gegeven aan Icinderen, die om de één of andere reden liet normale lager onderwijs niet kunnen volgen. Eigenlijk vallen er wel 14 verschillende catego rieën van scholen onder: Voor zwakzin nigen, doofstommen, slechthorenden, blinden, lichamelijk gebrekkigen, t.b.c- liinderen, lijders aan vallende ziekte, zeer moeilijk opvoedbare kinderen, schipperskinderen enz. De eerste groep, die der zwakzinnigen, is het talrijkst; zij vormt 75°/o van alle b.l.o.-leerlin- gen, in totaal momenteel 31.000. In de laatste vier jaar, waarover zo juist een uitvoerige statistiek versche nen is, is het aantal scholen zeer toe genomen. We bepalen ons in dit arti kel tot die voor zwakzinnigen. Het aantal daarvan is van 1951 tot heden gestegen van 206 tot 257, waarbij opge merkt kan worden, dat het aantal bij zondere scholen sterker toenam dan dat der openbare. De verdeling is thans als volgt:' 90 openbare, 60 prot. chr., 101 R. Kath. en 6 ander bijzondere. De stij ging van het aantal openbare geduren de deze periode was 10, van de prot. chr. 12 en van de R.-Kath. 17. Wij lo pen dus de achterstand aardig in. Moet liet aantal leerlingen is het precies zo. De prot. chr. b.l.o.-scholen hebben 3Vo gewonnen en tellen nu 20''/o van het to taal, wat echter nog te weinig is in ver houding tot het cijfer voor het lager on derwijs, dat 27''/o bedraagt. Het open baar onderwijs zakte S^/o en heeft nu ilVo van het totaalaantal, hetgeen nog een gunstiger verhouding oplevert dan bij het g.l.o., dat 28''/o telt. Het R.-Kath. b.l.o. bleef vrijwel constant op 41''/o staan, wat niet veel verschilt met het gl.o. percentage van 42. (cijfers ontleend aan de Statistiek van het B.L.O. van het C.B.S.) Ten aanzien van de verhouding tussen jongens en meisjes valt op te merken, dat de jongens hun meerderheid hand haven. Op de scholen voor zwakzinni gen (dus wat wij hier de B.L.O.-scho- len noemen) is de verhouding 60 jon gens tegen 40 meisjes. Bij de imbecillen is dit voor de jongens gunstiger: 54 te gen 46, bij de debielen 61 op 39. (op de verdeling der zwakzinnigen in deze twee groepen komen we straks terug.) Voorts blijkt uit de leeftijdstatistiek der leerlingen, dat de laatste jaren de kinderen op een vroeger tijdstip van het gewoon 1.0. naar de b.l.o.-school gaan. Dit is toe te juichen, omdat het èn voor de kinderen zelf èn voor de gewone la gere school het beste is, dat ze zo spoe dig mogelijk het voor hen passend on derwijs ontvangen. Een andere conclusie, die uit de cij fers kan worden getrokken, is deze, dat de toename met 5000 leerlingen in de laatste 4 jaar voor 72"/o veroorzaakt werd door de natuurlijke bevolkings aanwas (vooral de geboortetoppen in 1946 en 1947) en voor 28''/o door een gro tere procentuele deelneming. Dit bete kent een toegenomen belangstelling bij de ouders voor dit onderwijs. De toe lichting bij de Statistiek wijst hier op de factor van de overbezette klassen bij het gewoon l.o., waardoor plaatsing op een school voor b.l.o. in de hand zou worden gewerkt. Misschien speelt dit hier en daar een rol, maar deze kan o.i. niet heel groot zijn. De lagere scholen laten immers alleen die leerlingen los, die zeer beslist voor het b.l.o. bestemd zijn wat hun intelligentie betreft. In de verschillende streken van ons land loopt de deelname aan het b.l.o. nogal uiteen. Het landelijk gemiddelde is thans 2,3Vo, wat vermoedelijk nog niet het totale aantal werkelijk debie len en imbecielen omvat. De grote en middelgrote steden komen er vrijwel steeds boven, omdat men er daar om psychologische redenen en ook omdat de kinderen er niet zo ver behoeven te teizen, gemakkelijker toe overgaat. In Rotterdam, Den Haag en Arnhem b.v. ligt het percentage boven 3, terwijl het op Goeree en Overflakkee, evenals op Voome en Putten en de Hoekse Waard ligt tussen 1, 5 en 2. Er zijn zelfs stre ken in ons land Westelijk Utrecht, een groot deel van Limburg, Drenthe en tneer dan de helft van Zeeland waar het onder l,5»/o blijft. Het aantal leerkrachten aan deze scholen bedraagt 1882, een toename se dert 1951 met 23''/o. Daardoor nam de ge middelde Idassegrootte bij de debielen- scholen af en is het thans 16,7. Bij de imbecielen bedraagt het 15. Zoals men weet, zijn voor het b.l.o. bepaalde bevoegdheden nodig. Van het totale aantal leerkrachten bezitten er 1031 de hoofdakte, 592 diploma's van de Leergangen B.O., 135 het diploma kleu teronderwijs, 1714 dat van lichamelijke oefening, 1438 handenarbeid,, 849 hand werken, 42 logopaedie (zuiver spreken) en 384 het getuigschrift voor spreekon- öenvijs. Tot zover de statistiek. Ze is wel dor, maar geeft toch enig beeld van de om vang van dit onderwijs. Wat de verdeling in twee soorten be treft, het volgende. Men onderscheidt de zg. debiele kinderen, dat zijn zij, wier J-G- (intelligentie-quotiënt) tussen 75 (of en 50 ligt, terwijl de imbecillen met nog minder ontwikkelde verstandelijke vermogens tussen 50 en 25 zitten. Deze Kinderen lopen in aUerlei opzicht zoda- "ig uiteen, dat men ze vrijwel nooit op öezelfde school plaatst en gebeurt dit, aaii toch in aparte klassen. Meestal zijn ze op aparte scholen, zoals ook bij de gL.O.-school in Middelhamis. De de- weien gaan op de Prinses Irene-school aan (Je Voorstraat in Middelhamis en en de heiligmaking, zonder welke niemand de Heere zal zien. (Hebr. 12 14b) De mens, die een wettische heiliging najaagt, mist de ontdekking aan de aard van zijn eig'en bestaan. En die ont dekking is het gehele leven van een kind Gods nodig, om gedurig gezuiverd te wor den van alle wettische zuurdesem. Mist men die voortgaande ontdekking dan gaat de mens op in al zijn eigen vrome wer ken en denkt hij steeds heiliger voor God te worden. Daarom is die ontdekking des Geestes altijd weer nodig. Die ont dekking vernedert en verootmoedigt en ontdoet de mens van al zijn vrome ei genwaarde, om hem gedurig te doen vin den een hart, dat tot alle boosheid ge neigd is. Hoe zal echter in de weg der middelen, welke God tot de ontdekking van Zijn volk gebruikt, die noodzakelijke afbraak van alle menselijke waardij voor gesteld worden? Daf?*geschiedt door de prediking van de geestelijkheid van Gods heilige wet. Onze catechismusonderwij zer stelt ons zo nadrukkelijk de nood zaak van die gedurige prediking van de wet voor, want een heiligmaking zonder dat de wet Gods ons gepredikt is en in haar geestelijke eis gedurig verklaard wordt is niet wel mogelijk. De heilige wet Gods is in de hand des Gees tes het middel om de mens af te breken, want in de heiliging wordt de zondaar geheel afgebroken voor God. Neen, dan blijft er niet een veran derd, een bekeerd, een gerechtvaardigd mens over, maar met al de geschonken genade een ellendig mens. Die wet stelt Gods kerk altijd weer voor hoedanigen zij behoorden te zijn in hei lige wandel en godzaligheid. Heus, dan gaat het niet over de buitenkant van ons leven, maar over de binnenkant. Er zijn er zo veel, die het nergens anders druk over hebben dan over de buitenkant van het menselijk leven, maar die de onreine stal van binnen nog nimmer ontdekt hebben. Maak echter geen misbruik door te denken, dat de buitenkant er niet zo veel op aan zou komen, maar dat het maar over die binnenzijde van ons leven gaat. Op deze wijze willen velen met een antinomiaanse gezindheid in hun le ven zichzelf verontschuldigen. Voor die beide gevaren liggen wij altijd bloot. Of de Farizeeër, die de buitenkant van de drinkbeker reinigen wil, of de antinomi- aan, die alles overboord gooien wil, zeg gende, dat hij tegen alle farizeïsme zich keren wil. Het gaat om het wettelijke leven. Ea dan dringt de apostel aan op een Evan- geUsche heiligmaking. Dat is door de bediening van de wet afgebroken te wor den, en met alles, wat er gebeurd is, een goddeloze in uzelf te blijven, maar dan ook Hem nodig te krijgen. Die niet al leen gegeven is tot rechtvaardigmaking, maar ook tot heiliging. De heiliging van de kerk is alleen in Christus. In de ge meenschap met Hem aUeen kan dat volk maar een stervend leven leiden, een aan de zonden stervend leven. Hoe meer Gods Geest ontdekt, hoe meer er plaats voor die heiligende bediening van Jezus Chris tus in het leven van Gods kerk komen zal. Dan krijgt men Hem nodig tot de doding van de zonde en de wereld van binnen. Hoe arm wordt de kerk van bin nen. Met aUe genade kuimen zij niets meer doen. Zij leren, dat zij tot alle zon den geneigd zijn. Hoe leeg van al het goede; hoe vol van de wereld. Wanneer wij zo gedurig in de dood overgegeven worden, dan zal het leven van Christus kracht krijgen in onze sterfelijke licha men. Hoe meer ontdekt, hoe meer Christus waardevol wordt. Hoe zwarter wij wor den, hoe meer Zijn uitnemende heiligheid dierbaarheid voor het volk van God krijgt Deze noodzakelijke heiligmaking moet met nadruk gepredikt worden. In de be schrijving van verschillende Godsontmoe tingen kan de mens altijd maar weer zit ten rekenen, hoe rijk hij is; maar in de prediking van de heiligmaking wordt de kerk geAvrig bij haar diepe innerlijke armoede bepaald, opdat dan de rijkdom van Christus het hart zou mogen inne men en Zijn volk Hem nodig krijgen zou. Nu dringt Gods Woord deze heiligmaking aan met velerlei drangredenen. In het woord van onze tekst echter met deze drangrede: „Zonder welke niemand God zien zal" Wat is dat: God zien? Wij kun nen nooit met onze natuurlijke ogen God zien. God is een Geest. Dit God zien ziet ook niet in de eerste plaats op de eeuwi ge heerlijkheid, waar Gods kind eenmaal God zien zal met geestelijke ogen, en waarnaar Job verlangde; maar dit God zien is het zien van Hem in de ontmoe tingen door het geloof. Dat is dus de er varing van Zijn rijke gunst en zoete ge meenschap. Nu zegt de apostel, dat zon der de heiliging niemand God zien zal. We kunnen die gemeenschap Gods niet ervaren in een wandel in de zonde, want God haat alle zonde. Ook niet in onze wettische eigenbedoelende ijveringen, maar aJleen in een zonden hatend leven, wanneer wij sterven aan al lïet onze en wij de God der eeuwige ontferming als een arm en uitgeledigd mens ontmoeten mogen In het aangezicht van de Zoon Zijner eeuwige liefde. Lezer, misschien denkt ge wel, dat dit een woord is, dat niet tot u spreekt. U vergist u echter, want dit geldt voor een ieder. Jong of oud, rijk of arm, het geldt voor allen: Zonder heiligmaking zal nie mand God zien. Vraag om gedurige zelf ontdekking, opdat God u met al het uwe gedurig maar ontkleden mag. Wij heb ben meestal te veel. Wij praten wel over armoede, maar zijn wij waarlijk arm? Wij kunnen wel arm spreken, zonder waarlijk arm te zijn. Hoe meer God Zijn lieve Geest in onze harten doet werken, hoe armer wij worden, want dan ver dwijnt alle bezit in ons zelf. alle waarde in ons denken, spreken, bidden en over leggen; want God ontkleedt, opdat Hij alsdan Zijn volk overklede met de uit nemendheid van Zijn gezegende Zoon. Overdenk het eens, lezer. Het zijn enige korte opmerkingen over een zaak, waar van het gewicht door ons niet kan wor den aangeduid, waarvan de noodzakelijk heid groot, waarvan de vrucht dierbaar is. Oefene de God aller genade ons op de school van Zijn Heilige Geest, opdat wij leren mogen: „Ik ellendig mens, wie zal mij verlossen uit het lichaam dezes doods? Ik dank God, door Jezus Christus, onze Heere". Ds. A. Vergunst Corsica U.S.A. ONBEPERKTE GAÜANIK OP DE VERING. HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN de imbecillen op de Elios-school aan de Ring te Sommelsdijk. Voor hoofden van lagere scholen vormt de B.L.O.-school wel eens een moeilijk probleem. Aan de éne kant zijn ze heel -blij, dat dit schooltype thans ook op Flakkee bestaat, maar an derzijds kost het hun nu en dan enige leerlingen en hebben ze er ook wel eens moeite over met de ouders. Het is n.l zó, dat lang niet alle vaders en moe ders ervan overtuigd zijn, dat hun kin deren naar de B.L.O.-school moeten, wanneer deze niet mee kunnen op de lagere school. Daarom willen we nog eens in het kort hierop nader ingaan. Er zijn op de lagere school kinderen, die zich al in de eerste klas aan de on- derwijzer(es) openbaren als behorende tot de „zeer dommen." Zij kunnen, al spannen ze zich nog zo in en al besteedt de leerkracht er nog zoveel tijd en moeite aan, het leertempo van de gewo ne school niet bijhouden. Hun verstan delijke vermogens zijn daarvoor ontoe reikend. Meestal blijkt reeds op het eind van de eerste klas, dat het B.L.O.- klanten zijn. De onderwijzeres kan dit echter niet altijd met zekerheid zeggen en daarom wordt dan aan het hoofd der B.L.O.-school en de schoolarts gevraagd, de kinderen te onderzoeken (testen). Deze heren zijn op dit gebied deskun dig. Blijkt, dat het I.Q. te laag is, dan wordt geadviseerd, deze kinderen naar de B.L.O.-school te sturen. Dit advies wordt door menig ouder niet direct in dank aanvaard. Het is nu eenmaal zó, dat ieder ouder liever verstandelijk uit blinkende dan debiele kinderen heeft. Dit is enerzijds heel natuurlijk, maar aan de andere kant moet elk gevoels element hier worden uitgeschakeld en alleen sprekend met het belang van het kind. Wanneer dit persé op de lagere school gehouden wordt, is het gevolg, dat het steeds blijft zitten, een minder waardigheidsgevoel krijgt, vrijwel niets meer leert en de hele klas ophoudt en stagneert. Nochtans is het soms erg moeilijk de ouders hiervan te overtui gen. Zij beschouwen het feit, dat hun kind naar de B.L.O.-school moet, als een soort blamage voor henzelf. En dat is het toch niet. Het komt meermalen voor, dat de geleerdste mensen zeer domme kinderen hebben. Dat valt niet mee, maar we moeten dit uit Gods hand accepteren. De ouders moeten dus niet denken, dat de leerkrachten van het la ger onderwijs deze kinderen verwaar lozen. Integendeel, ze proberen zo lang mogelijk alles wat in hun vermogen ligt om ze mee te krijgen. Bovendien vindt geen enkel schoolhoofdhet prettig, leerlingen te verliezen. Maar uiteinde lijk is het èn voor de kinderen èn voor de school beter, dat ze gaan naar een speciaal voor deze categorie gesticht Génêve De conferentie van de ministers van de Grote Vier te Génève is vorige week donderdag geopend. Nadat Pinay, Mac Millan, Dulles en Molotow hun algemene verklaringen had den afgelegd, maakten zij een begin met de behandeling van het eerste agenda punt: de Duitshereniging en de Euro pese veiligheid. Al spoedig bleek dat de standpunten van Oost en West zó ver uit elkaar lig gen dat overeenstemming uitgesloten moet worden geacht. Hoe soepel de Rus sische politiek van de laatste tijd ook lijkt, in wezen is het communistische standpunt niet veranderd. De Russen blijven bij hun eis, dat een vrij en here nigd Duitsland zich niet mag aansluiten bij een militair bondgenootschap (c.q. de Navo) De Westelijken waren, als altijd, van mening, dat Duitsland vrij is in de keu ze van zijn bontgenoten. Hoewel het Westen nog pogingen tot toenadering heeft gedaan, het was alles tevergeefs, zodat dit agendapunt onbeslist terzijde werd gelegd. Ook ten aanzien van andere kwesties is de kans op overeenkomst niet groot. Minister Molotow heeft getracht het Westen te winnen voor een plan, dat een veiligheidssysteem voor Europa be oogt. Hoewel het de schijn had, te ver schillen van voorafgaande voorstellen komt het in wezen met alle vorige over een. De Westelijke Drie hebben dit voor stel zonder meer van de hand gewezen. Minister Eden had een soortgelijk plan ontworpen: het stelde een bufferzone" voor, een gebied met een geringe bewa pening en controle van weerszijden. Het verschil lag echter hierin, dat Eden de grens tussen Duitsland en Polen projec teerde, terwijl Molotow de scheidslijn tussen Oost- en West-Duitsland wilde trekken, wat dus neerkomt op handha ving van de bestaande toestand: het IJ zeren Gordijn dat Duitsland in tweeën verdeelt. Een ander voorstel van Molotow om zowel Adenauer als Grotewohl, als ver tegenwoordigers, resp. van West en Oost uit te nodigen tot bijwoning van de be sprekingen, werd eveneens verworpen. De Westelijken willen de vertegenwoor diger van Oost-Duitsland niet als legi tiem partner voor onderhandelingen er kennen. Een korte bespreking van de Grote Drie afzonderlijk was gewijd aan de si tuatie in het Midden-Oosten. Men heeft overleg gepleegd hoe men een tweede oorlog tussen Israël en zijn Arabische buurstaten zal kutmen voorkomen. Wat men nu precies besloten heeft, is nog niet bekend, maar de ministers waren het erover eens dat het Westen handelend dient op te treden zowel bij een Israëli sche als bij een Arabische aanval. Men zou op deze wijze verdere wapenleve- ranties door de communisten kunnen te gengaan; Resumerend kunnen we zeggen dat de eerste week te Génève zonder resultaat is geweest. Dat de ministers het In de komende week nog over andere dingen schooltype, waar het tempo, de leerstof en de didactiek geheel zijn aangepast aan hun intelligentie-niveau. En dan blijkt dikwijls, dat de resultaten zeer verrassend zijn. eens zullen worden, is mogelijk, maar niet waaschijnlijk. Engeland. Nu er onverwachts een einde gekomen is aan de geruchten over een huwelijk van de Engelse prinses Margaret met de kolonel Townsend, achten we het ver antwoord, er een enkel woord aan te wij den. Reeds twee jaar geleden gingen er geruchten over een verhouding van de kolonel met de prinses. Daaromheen ont stonden min of meer romantische ver halen, die alle hierop neerkwamen dat een huwelijk tussen de kolonel en de prin ses niet uitgesloten was. Dat over deze kwestie nogal rumoer ontstond, was een gevolg van het feit dat kolonel Townsend, die in België werkzaam was als luchtvaartattaché, ge scheiden was van zijn eerste vrouw. Deze vrouw is echter nog in leven en de An glicaanse (Staats) Kerk, waartoe de Prinses behoort, verbiedt zulk een hu welijk. Nadat verschillende Engelse bladen zich met de zaak had bemoeid, heeft vorige week ook het deftige blad ,,The Times" in een hoofdartikel de prinses gewaarschuwd voor de gevolgen van een eventueel huwelijk. „Gelukkig is slechts hij" aldus de Ti mes", die de plicht boven het gevoel stelt". Daarna is de prinses op bezoek ge weest bij de Aartsbisschop van Canter bury, het hoofd van de Anglicaanse Kerk. Ook met hem heeft Prinses Mar garet naar alle waarschijnlijkheid over een eventueel huwelijk gesproken. In hoever de laatste feiten de beslis sing van de prinses hebben beïnvloed valt moeilijk na te gaan, maar deze week heeft de prinses officieel bekend gemaakt dat ze niet in het huwelijk zal treden met Townsend. De kolonel is terstond naar België te ruggegaan. Het Engelse volk is zeer in genomen met het besluit van de prinses. Was het huwelijk doorgegaan, dan had men een. wijziging moeten aanbrengen in een wet van 1772 waarbij verboden wordt, dat leden van het koninklijk huis in het huwelijk treden met personen die niet tot de adelstand behoren. Briefkaartformaat 9 X 14 1.60 Salonformaat 18 X 243.00 Dubbel Salon 24 X 30 4.00 Enorme sortering Door gasverstikking omgekomen. De 68-jarige weduwe A. M. de B. O. te Koog aan de Zaan is door gasverstik king om het leven gekomen. Een melk boer, die 's morgens geen gehoor kreeg waarschuwde de politie, die zich toe gang tot de woning verschafte en de droeve ontdekking deed. %iiéB^-. Op deze foto trekt en viert de 8-jartge Dicuwfce van Heyst (dochter van de burgemeester) de touwen, die de heiblok op en neer doen gaan, waarmee de eerste van de 70 heipalen, waarop de aanbouw van het Ziekenhuis zal komen te rusten, in de grond wordt gedreven. De verpleegsters e.a. personeel uit het Ziekenhuis, kijken lachend toe. Een verslag van deze gebeurtenis, kunt U le zen in het tweede blad. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Het „Rijdend BljbeUiuis" komt. Op maandag, dinsdag en woensdag a.s. komt het „Rijdend Bijbelhuis" in Middel hamis en Sommelsdijk. Deze wagen, die door het Bijbelgenoot schap werd aangekocht werd geheel om gebouwd tot bijbelwinkel. In deze bijbelwinkel is een zo grote vescheidenheid van Bijbeluitgaven in ver schillende talen en formaten bijeenge bracht en verkrijgbaar, als men zelden of nimmer zal aantreffen. Na een rondrit door de gemeente zal de wagen komen te staan op: de standplaats bij de muziektent laan het Zandpad. Daar is dan des namiddags van 7 tot 10 uur gelegenheid om het Rijdend Bij belhuis" te bezichtigen. Tijdens de tournee in de vorige zomer bleek duidelijk de grote belangstelling voor dit "Rijdend Bijbelhuis" Het Nederlands Bijbelgenootschap blijft met deze actie doorgaan, om daar door te trachten het gestelde doel te verwezenlijken, n.l. om de Bijbel zo goed zo goedkoop en zo gemakkelijk moge lijk verkrijgbaar te stellen. 1 MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK „DE VLUCHTELING WACHT OP UW SLEUTEL....!" Zaterdag 5 November a.s., 's middags om half twee te Middelhamis en om twee uur te Sommelsdijk, zullen de Brandweer en de B.B.^ de gemeente rondgaan om oude sleutels op te halen. De opbrengst van deze sleutels komt ten goede aan de Vluchtelingenhulp. U kunt raden naar het aantal kilo's in Nederland aan sleutels opgehaald. Het geeft U kans op fraaie prijzen! De hoofdprijs is 3 jaar gratis wonen. Legt een sleutel gereed, dit verge makkelijkt het werk. De opbrengst van de gehouden col lecte in Middelhamis bedroeg 320.15 en te Sommelsdijk 222.06. Diekhuus. De Diekhuus-bazar, welke eind september j.l. gehouden is, heeft een batig saldo opgeleverd van 2499.68, hetwelk dinsdagavond door de bazarcom- missie aan het bestuur van de Stichting Maatschappelijk Werk is ter hand ge steld. Aan allen, die er, in welke vorm ook, toe hebben bijgedragen dat dit fraaie resultaat bereikt kon woden, wordt har telijk dank gebracht. Er zijn nog enkele prijzen van verlo tingen niet afgehaald. horloge rose nr. 346 cake groen nr. 307 tas geel nr. 601 Indien deze prijzen niet vóór 1 januari 1956 op het Diekhuus zijn afegehaald, vervallen zij aan de Stichting Maatscap- pelijk Werk. Huisslachting te Middelhamis. Met nadruk wordt er op gewezen, dat huis- slachtingen slechts op maandag kimnen plaats vinden en dat aangifte ter ge meentesecretarie uiterlijk op de woens dag daarvoor kan worden gedaan. SOMMELSDIJK Belangrijke gebeurtenis in het DaiTOveredelingsbedrijf van de Firma van Hessen Hedenmiddag had er ia het Darmver- edelingsbedrijf van de fa. v. Hessen te Sommelsdijk een belangrijke gebeurte nis plaats. Zoals bekend heeft dhr. v. Hessen bij de opening toegezegd, dat aan de eerste vijf kinderen na de openingsdatum te Sommelsdijk geboren, een spaarbank boekje zal worden uitgereikt. •Dit heeft hedermiiddag met enig cere monieel plaats gevonden. Tehuis voor Wezen en Ouden van Dagen der Gereformeerde Gemeente van RotterdamC, Avenue Concordia No. 70 te RotterdamOost Gevraagd voor onmiddeU^Ice indiensttreding een intern, HOOG LOON. Sollicitaties schriftelijk aan de Commissie van Beheer, per adres M. J. VAN LIEBURG Tak van Poortvlietstraat 3a RotterdamCentrum De gegadigden zijn: 1. Maria Cornelia d. v. Mathijs Looy en Dina Bakelaar, Hofplein 18. 2. Cornelia, d. v. Hendrik van den Doel en Cornelia van Nimwegen, Bionenw. 33. 3. Johanna, d. v. Jacob van der Waal en Jannetje van Zuuren, Ringstraat 16. 4. Gerardus, z. v. Gijsbregt Visser en Baaltje Kievit, Langeweg 47. 5. Adrianus Aren, z. v. Arend de Gans en van Jakoba Lena van den Hoek, Ie Dijkdwarsstraat 12. In een volgend nummer geven wij van deze uitreiking nader verslag. HERKINGEN Opbrengst collecte. De collecte ten bate van de Vereen. Het Hooge Land heeft opgebracht de som van 45.65. Van Zaterdag 5 Nov. v.m. 12 uur t.m. Maandag 7 Nov. v.m. 9 uur MiddelhamisSommelsdijk: Afwezig de artsen Dogterom, Bakker en Arends. Voor spoedgevallen Wierin- ga, arts, Tel. 2090, Middelhamis. DirkslandHerkingenMelissant: Afwezig de artsen Elvé en Huisman. Voor spoedgevallen dr. Boot, Tel. 01877- 227, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Buth, Voogd en Bouman. Voor spoedgevallen Kramers, Tel. 01873—214, Ooltgensplaat en de Man, arts. Tel. 1875—301, Nieuwe Ton- ge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Van Zaterdagmiddag 5 Nov. t.m. Maandag 7 Nov. v.m. 8 uur Afwezig Wagner. Dienst heeft Ter- louw, Tel. 2357, Middelhamis. Zeeuwse spoorlijn wordt geelectri- seerd. Volgend jaar zal op 1 November de eerste electrische trein een proefrit houden op de Zeeuwse lijn. Met ingang van 1 Januari 1957 zal de dienst op de Zeeuwse lijn uitsluitend met electrische treinen uitgevoerd worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1