Brand te Stad aan 't Haringvliet Afscheid van de heer H. J. v. Zalingen, hoofd van de Groen v. Prinsterer- school te Middelharnis Marktberichten Heropening Confectiemagazijn Fabert Middelharnis Jeugdboekenweek in het Diekhuus 28e Jaargang GBB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEESOE GBONDSLAG VOOS DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Installatie van het nieuwe hoofd dhr. A. Vogelaar van Heiningen Centrale Teiling lliddelliarms Schuur en stal met 300 ton hooi van de heer Prosman ging verloren Krachtig optreden van plaatselijke brandweer en die van Nieuwe Tonge en Den Bommel Viruly, oud-gezagvoerder van de K.L.M, komt over zijn boeken vertellen 1 Jan Knape Mzn. spreekt over eigen werken. SoMMIGEN kiezen hun sigaret om de geur, anderen om de smaak. Maar ontelbaren wensen geur èn smaak. En nog mildheid bovendien. Die roken dan Discovery. TOASTED FOR FLAVOR 20 STUKS 75 CENT Plaatselijk nieuws Woensdag 26 October 1955 No. 2444 PEINS HENDRIKSTEAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMJUNTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Vrijdagavond had in een speciale bijeenkomst belegd in het kerkgebouw der Ger. Gemeente te Middelharnis, het afscheid plaats van het hoofd der Groen V. Prinstererschool te Middelharnis. Tegelijk vond de installatie plaats van het nieuwe hoofd, dhr. A. Vogelaar van Heiningen. De leiding van deze avond be rustte bij de voorz. van het schoolbestuur Os. H. Goedhart te Middelharnis. Er werden aan het scheidende hoofd geschenken en aan mevr. v. Zalingen bloemen aangeboden. Burg. Hordijk was mede aanwezig. De bijeenkomst werd geopend met Psalmgezang, het lezen van een schrift gedeelte uit Prediker en gebed. In een toespraak die ds. Goedhart daarna hield, wees hij er op, dat gezegd kon worden: de koning is dood, de koning leve! De een gaat heen, de ander komt. Voor dhr. V. Zalingen was van toepassing het Franse gezegde: Scheiden is een beetje sterven. Een stuk leven wordt weer afgesloten. Dhr. V. Zalingen is slechts 2 Va jaar op Flakkee, geweest, maar wel in een zeer moeilijke periode. Na de ramp moest het onderwijs worden opgebouwd, ook is in tussen het V.G.L.O. gespUtst. Hij bracht dhr. v. Zalingen hartelijk dank voor alles wat is gedaan en ook mevr. v. Zalingen voor de steeds ver leende gastvrijheid bij bestuursvergade ringen. Spr. besloot met de wens dat God zijn arbeid in zijn nieuwe stand plaats Kaatsheuvel rijkelijk zou zegenen. Dhr. Wynmalen vroeger onderwijzer aan de „Groen", thans hoofd van de V.G.L.O.-school dankte voor alle hulp en raadgevingen hem steeds verleend. Hij bad hem Gods zegen toe bij het verlaten van deze plaats en bood mevr. van Za lingen bloemen aan. Namens dhr. Kom- mers hoofd van de school te Sommels- dijk, die niet aanwezig kon zijn, bracht hij groeten over. Dhr. Koppenaal sprak namens het on derwijzend personeel woorden van af scheid. Hij schetste de vele moeiten van het schoolhoofd, waarbij hij de vele mu taties in die 21^ jaar benadrukte. Het werk was van die aard, dat het hoofd weinig tijd vond om zich in de klassen van het personeel te vertonen wat hem speet. Hij dankte voor de goede omgang en samenwerking en onderstreepte dit, door namens het personeel aan dhr. van Zalingen een bureaulamp en aan me vrouw bloemen aan te bieden. De kinderen uit de hoogste klassen brachten daarna een zanghulde, onder leiding van onderwijzer Middelkoop Op keurige wijze werd gezongen het mooie lied: Beveel gerust uw wegen en Sla d'ogen naar 't gebergte heen. Vervolgens sprak adjudant de Heer niet in zijn kwaUteit als bestuurslid en tweede voorzitter naaar namens de commissie Veilig Verkeer. Hij dankte hem voor het voortreffelijke werk op dit gebied gedaan en bood hem namens deze commissie een presentje aan. Dhr. W. Taaie, hoofd van de Openbare Lagere School bracht dank voor de pret tige samenwerking, die er ondanks de principiële verschillen, altijd geweest was Burg. Hordijk, slechts kort in deze ge meente, had het scheidende hoofd niet 20 gekend, maar gaf hem zijn hem beste wensen mee naar zijn nieuwe stand plaats. Gehoord van de vele mutaties bij het personeel, meende hij toch waar schuwend de vinger te moeten opheffen, omdat dit niet bevorderlijk was voor het onderwijs aan de kinderen. Spr. wees op de zeer belangrijke taak van het onder wijs, vooral van het bijzonder onderwijs en hoopte in het vervolg op een langere bezetting van hoofd en personeel. Voorts werd nog het woord gevoerd Uienveüing van Dinsdag 25 Oct. 1955 Grove 16.12, middel 19.57—19.68, drie- lingen 24.57, Picklers 29.51—29.77, stek 2,50. Aanvoer 70.000 kg. VEEMARKT ROTTERDAM, 24 Oct. Heden aange voerd in totaal 2050 dieren, waaronder 1307 vette koeien, 695 varkens en 48 lammeren. Prijzen per kg: vette koeien 2.60—2.78, 2.46—2.60, 2.20—2.40, varkens lev. gew. 1.82—1.80—1.78, lammeren per St. 120—100—90. De aanvoer van vette koeien was groter met flauwe handel en iets min der in prijs dan vorige week Maandag. Enkele prima's boven notering. De aan voer van varkens was als vorige week, de handel goed, doch niet geheel prijs- houdend. Lammerenaanvoer ruimer, de handel vlot en de prijzen waren onver anderd. AARDAPPELBEUES ROTTERDAM, 24 October. Kleiaard- appelen 35 mm opwaarts, eigenheimers 8.50—9, bintjes 9.50—10.25, Beve landers 9.50, koopmans blauwe 10, meerlanders 8.-----8.50, bintjes v. d. kleigrond voor export 35 mm opw. in twee maten gesorteerd 11, IJselster 9.50—9.75, Voran v. d. zandgrond v. export 35 mm opw. 7. Voeraardappelen 2.60—3.15 (prijzen per 100 kg op handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van con- sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto.) door dhr. L. Bloot namens de Chr. Scho lenbond, door dhr. de Fockert als hoofd van de Chr. U.Li.O.-school en als buur man; dhr. Groeneveld als hoofd van de B.L.O.-sohool en tenslotte door dhr. van Zalingen zelf. Deze ging in eer» afscheidswoord na zijn komst, zijn verblijf en zijn vertrek uit Middelharnis, daarbij schetsend de moeilijke tijd die moest worden doorge maakt. Hij bracht dank aan het Bestuur en per soneel, ook aan mevr. Nap en. mevr. Opstelten, die als tijdelijke onderwijze ressen de school na de ramp hadden op gang geholpen. De vraag kan rijzen, nog zo kort hier en dan vertrekken zei spr., maar God de Heere heeft onze wegen bepaald. Het was hem tot vreugde dat zijn op volger, dhr. A. Vogelaar zijn plaats zou innemen, die hij 's Heeren zegen op zijn arbeid toewenste. Hij dankte alle spre kers, ook voor de hartelijke woorden ge richt tot zijn vrouw, het personeel, de kinderen die hem hadden toegezongen en besloot met de wens dat het gezaaide Woord onder de jeugd rijke vrucht zou mogen nalaten. Ds. Goedhart zei nog dat er van de zijde van het Bestuur later een stoffel^k blijft van waardering zou worden aange boden. Installatie nieuw hoofd. Na een pauze verwelkomde Ds. Goed hart het nieuwe hoofd en echtgenote, de heer en mevrouw Vogelaar. Bij de nieuwe taak hem op de schouders ge legd wenste hij hem toe dat de He^re hem bekwaammakende genade zou geven om zijn arbeid tot heil van de jeugd ;te mogen verrichten. 1 Dhr. Vogelaar dankte voor deze zegen wensen. Hij zei hier met God gekomien te zijn, al vond hij het niet de plaats óm dit uit te wijden. Eerst was hij in Rqu- veen-Staphorst werkzaam daarna in Heiningen en dacht uit die plaatsen nooit heen te gaan. Nu was hij in Mid- deUiamis en denkt dat ook. Het ver heugde hem te hebben bespeurd dat de kerken hier op goede voet samenwerken. Zelf had hij ook, al was hij Hervormd, een interkerkelijk standpunt. Bij de aanvaarding van zijn werk vroeg hij de voorbede van de ouders en hoopte dat de Heere hem en zijn gezin een goede tijd te Middelharnis zou geven. Het personeel van de school bracht daarna de nieuwe chef een zanghulde waarbij o.m. gezongen werd de zegen bede uit Ps. 121, De Heer zal U steeds gadeslaan. Het was reeds laat in de avond toen Ds. Goedhart de bijeenkomst met dank gebed sloot. Gistermorgen zou men in een van de drie grote veeschuren van de ambachts heer van Stad aan 't Haringvliet de heer Prosman uit Gouda een trac tor aanslaan. Het was tegen 6 uur en nat en kil weer; misschien was het wel daaraan te wijten dat de tractor niet aan gang wilde. Men moest er flink mee in de weer en daarbij schijnt vuur tevoorschijn te zijn geroepen, dat in de schuur al gauw voedsel vond. In een oogwenk stond de boel in lichterlaaie Wel waren de arbeiders er bij en lüel poogden die met water en zand om de vlammen te doven, vfiaar in de driehonderd ton kurkdroog hooi speelden de vlamm,en met grote snelheid voort. Er is een alarmkastje van de brandweer ingeslagen en zodoende loeide, nog in nachtelijk duister, de sirene over het dorp en kwam iedereen, met schrik in de benen, de deur uit. De brandweer van Stad alhoewel nog niet voorzien van een nieuwe spuit kwam direct in touw en snelde op de brand af met alle materiaal, dat men beschikbaar had. Er werd heel snel wa ter gegeven. Maar omdat de grote, hou ten schuur, die inmiddels van binnen brandde als een fakkel, twee andere veeschuren naast zich had, werden de brandweercorpsen van Den Bommel en Nieuwe Tonge te hulp geroepen. En de samenwerking tussen onze Flakkeese corpsen alsmede hun paraatheid bleek voortreffelijk. In minder dan geen tijd waren de Nieuwe Tongenaren en de Bommelaars, ieder met de motorspuit. ter plaatse en kon men de vuurzee aan tasten. In de brandende schuur bevonden zich een twintigtal kostbare koeien. Die zijn tijdig losgemaakt en het gors op gejaagd, waar ze in de regen bij elkaar druilden, met droeve ogen kijkend naar de rookwolken, die uit hun stal op stegen. Het dak van eternitgolfplaten stortte in na verloop van enige tijd en de hou ten wanden van de schuur werden ook snel door het vuur aangetast. Maar ver der kwam het niet, vanwege de enorme watermassa's, die de brandspuiten in de schuur wierpen. Men spoot van voor, van achter en van opzij en zelfs hoog vanaf de nok van de tegenoverliggende schuur. Te halfacht kon men zeggen dat men de brand meester was, maar na blussen van een schuur met hooi is al tijd een moeilijk en langdurig karwei. Daarmede moest men nog lange tijd bezig blijven en de bewaking zal nu nog wel voortduren. In een hooischuur heeft men immers ook nog te maken met hitte-ontwikkeling door het hooi zelf! Schuur en inventaris kunnen geheel als verloren worden beschouwd. De 300 ton hooi zal wel waardeloos zijn ge worden, door de brand en door het zou te water. (Naar wij vernamen kost hooi op het ogenblik plm. 100 gld. per ton). Door deze brand is dus een kapitaal ver loren gegaan. Schuur en inventaris wa ren verzekerd. Voor het veehoudersbedrij f van de heer Prosman betekent het verloren gaan van het hooi een grote strop. Men deelde ons mede, dat het van prima kwaliteit was en dat het een kostbaar geval wordt om- nieuw aan te kopen en naar Stad te vervoeren. Tijdens de bestrijding van de brand hebben de drie brandweercorpsen en hun commandanten voortreffelijk sa men gewerkt. Zo gaf men een prima staaltje van onderlinge hulpverlening, waartoe de gemeenteraden van ons eiland hebben besloten. De beide wethouders van Stad, de heren Soldaat en Saarloos, sloegen het blussingswerk gade. Burgemeester van Hofwegen kon er niet bij zijn, omdat hij bij de controleurs van de volksstem ming in het Saargebied behoorde. De politie had geen moeilijke taak voor het handhaven van de orde. Ter wijl het brandde werkte men in de naast gelegen pakhuizen der commissi- onnairs normaal door! Op deze foto ziet men een gedeelte van het interieur van de herbouwde zaak van de heer Fabert te Middelharnis. In het midden Benny, de jongste zoon, die zo juist in het portiek een lint heeft doorgeknipt, waarmee de zaak symbo lisch werd heropend. De heer en mevr. Fabert ziet men bij de kassa, links eni ge dochters met andere verkoopsters en meerdere belangstelenden. Er is voor deze heropening enorme belangstelling geweest; vele handelsre laties waren persoonlijk overgekomen. Niet minder dan 55 bloemstukken zijn ontvangen benevens vele andere atten ties. De post had op de dag van de opening 60 gelukwens-telegrammen te bezorgen. En Zaterdag had het bedie nend personeel handen te kort om de talrijke clientèle af te helpen. Van 27 October tot 3 November a.s. wordt over het gehele land een Jeugd boekenweek gehouden. De bedoeling hiervan is om bij de jeugd meer belang stelling voor het boek aan te kweken en het lezen van goede lectuur aan te moedigen. Vooral ligt er ook aan ten grondslag om t.o. de minderwaardige stripverhalen, die de kinderziel bederven, degelijker lectuur onder de aandacht te brengen. De boekhandelaren uit MiddelharnisSommelsdijk, zullen in sa menwerking met de leiding van het Diekhuus, ter gelegenheid van deze Jeugd boekenweek een spreher naar het eiland laten komen in de persoon van de oud-gezagvoerder van de K.L.M., de heer Viruly, die een en ander over zijn boeken zal vertellen. Ook de heer Jan Knape Mzn., zal zijn streekrom,ans over dit eiland belichten. De leiding van het Diekhuus te Mid delharnis wil de Jeugdboekenweek, die van Donderdag 27 October tot 3 No vember a.s. gehouden wordt, het Kin derboek onder de aandacht brengen. Daartoe is samenwerking gezocht met de boekhandelaren Beekhoven uit Som melsdijk, Vroegindeweij en de Waal uit Middelharnis, welke laatsten de heer Viruly laten overkomen, om over zijn boeken een lezing te houden. Deze zal Vrijdagavond eerst in Ons Dorpshuis te Nieuwe Tonge optreden en Zaterdag avond om half acht in het Diekhuus te Middelharnis. De werken van Viru ly zullen daar tegenwoordig zijn, in de verkochte boeken zal hij zijn handteke ning plaatsen. De jongeren en ook de ouderen zullen van deze interessante lezing kunnen ge nieten! In het programma voor deze week is ook opgenomen aandacht te schenken aan het boek voor ouderen. A.s. Vrij dagmiddag houdt de schrijver Jan Kna pe Mzn. een lezing voor bejaarden in het Diekhuus, waarbij hij een van zijn novellen zal voordragen. 's Avonds van diezelfde dag spreekt hij over eigen werken van Flakkee. Deze Jeugdboekenweek in het Diek huus zal Donderdagmiddag door de heer Th. Boekhoven geopend worden. Het Diekhuus organiseert tevens een ten toonstelling met boeken van de Stich ting „Boek en Jeugd", voor alle leef tijden. Hoofden en onderwijzend perso neel van de scholen zullen worden in geschakeld, om de kinderen op te wek ken deze tentoonstelling te bezoeken. Zaterdagmiddag Maandag en Dinsdag ('s morgens en 's middags) zal hiertoe gelegenheid zijn. Op de scholen is reeds de kinderboekenkrant, uitgaande van de Vereniging ter bevordering van de be- langen des Boekhandels, uitgedeeld. De boekhandelaren dragen er zorg voor, dat er een flinke collectie boeken aan wezig zal zijn. Wij wekken gaarne op de lezingen en deze tentoonstelling te bezoeken. MIDDELHARNIS Gezinsweek 1955. Op Donderdag 3 Nov. des avonds 7 uur zal in de Geref. Kerk alhier een samenkomst gehouden worden in verband met de gezinsweek. Als spreker treed op: Ds van Duinen van Wassenaar met het onderwerp: „Hu- weUjk in nood". Verder medewerking- van het Evang-e- lisatie zangkoor: Chr. Meisjeskoor en Chr. Kinderkoor onder leiding' van dhr. V. d. Heuvel; bariton Dr. Broekstra; de clamatie en twee trompetisten met aan het orgel de heer v. Zijll. Ds Muntingh opening en sluiting. Beroepen. Ds Goedhart Ned. Herv. pred. ontving een beroep (toezegging) naar de gemeente van Hedel (Gld.) I DIRKSLAND Collecte. A.s. Zondag zal in de Geref. Gemeente een extra collecte worden ge houden voor de kweekschool „De Drie star" te Gouda. LeUjke val. De 81 jarige Ph. Markwat kwam zodanig te vallen,, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. HERKINGEN Bedankt. Dhr. de Graaff hoofd der Herv. School alhier, welke een benoe ming ontving naar Westkapelle, heeft voor deze benoeming bedankt. MELISSANT Kerkdienst. A.s. Donderdag 27 okt., des avonds 7 uur, hoopt ds. H. v. Gilst voor te gaan voor de Geref. Gemeente, in het kerkgebouw van de Geref. Kerk aan de Nieuwe weg. OUDDORP Aanrijding. Zaterdagmiddag reed de heer A. Akershoek (schilder) op zijn bromfiets in de richting van Stellendam Op de dijk te Stellendam reed achter hem de auto van dhr. T. Tanis Tz., die plotseling een zwenking maakte en de bromfiets van achteren aanreed. Dhr. Akershoek vloog van de bromfiets Over de weg en bekwam hevige ontvellingen. De politie heeft van het geval proces verbaal opgemaakt. NIEUWE TONGE Catechisaties. Woensdag 2& Oct. a.s. zal de catechisatie beginnen, róeisjes en jongens beneden de 1:6 jaar van 6-6.45 meisjes en jongens boven de 16 jaar van 6.45-7.30, Belijdeniscatechisatie van 7.30- 8.30 uur. OOLTGENSPLAAT Ledenvergadering. Woensdag 26 okt. 's avonds 7 uur zal in „Blthato" te Oolt- gensplaat een buitengewone ledenverga dering worden gehouden van de Chr. Nat. Schoolvereniging. Verzoek ingewilligd. Het verzoek van de directeur van de Gascentrale Flakkee te Middelharnis om op een perceel aan de Oudedijk een propaangas opslêig te mogen plaatsen is door B. en W. inge willigd. DEN BOMMEL Donderdagavond is het zoontje van de timmerman L. Bakker toen hij aan het spelen was op buizen op de kaai, er afgevallen met het gevolg dat hij een arm heeft gebroken. Nog dezelfde avond is hij naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd voor geneeskundige behande ling. Bedankt. Cand. Kersten van Amster dam heeft voor het beroep naar de Ger. Kerk alhier bedankt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1