MAJESTIC GLOVES COMPANY Ooltgensplaat en Den Bommel danken Groningen en Ommelanden Buitenland a. Naaister b. Leerling-Naaister 2Se Jaargang GBB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEKDE GBOND8LAQ VOOS DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Een noodzakelijke maatregel Eigen belastinggebied noodzakelijk MEDITATIE Het „decrelum horible" I8IIIIIIIIIIIIIIIII Gevraagd op Handschoenen-atelier GALLASPLEIN 1-3 - TELEFOON 234 HELLEVOETSLUIS Herinneringsborden en boekwerken werden uitgereikt Zaterdag 22 October 1955 No. 2443 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Verschjynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWAKTAAX. ABVERTENTEBPRUS 12 cent per mm. Bti contract speciaal tarief. Met het schrijven van minister Beel waarin hij aan de gemeentebesturen bericht, dat voortaan weer met reëele begrotingen gewerkt te worden wordt eigenlijk een uitwas beteugeld. Die uit was, dat sommige gemeentebesturen de gemeenten besturen met het uitzicht op een verhoogde bijdrage uit het gemeen tefonds. Integenstelling met die gemeen ten, die angstvallig voor een sluitende begroting zorgen, oolc al moeten daar toe uit een oogpunt van algemeen be lang noodzakelijke voorzieningen onuit gevoerd blijven. Andere gemeenten, minder scrupu leus, geen kans ziende door uitvoering van allerlei voorzieningen hun begro ting sluitend te krijgen, anders dan door bij de regering het onmogelijke te vragen om het mogelijke te krijgen en zo van jaar tot jaar werkende met een verhoogde bijdrage uit het Gemeente fonds als sluitpost van hun begroting. Op deze manier beschikkende over de gelden, die de voorzichtige gemeenten mede hebben bijeengebracht. Reeds vanaf de begroting voor 1956 moeten de begrotingen sluitend worden gemaalit met die bedragen, die op grond van de wet uit het Gemeentefonds te gemoet kunnen worden gezien. Specu leren op een verhoogde bijdrage uit het Gemeentefonds om daarmee de begro ting te doen sluiten acht de minister het onder druk zetten van de Regering op een wijze, die de gezagsverhoudingen zowel als de financiële verhoudingen op de duur scheef moeten trekken. Le ringen wekken, voorbeelden trekken, is een oud spreekwoord. Het doen van die gemeenten om met een speculatie op een hogere uitkering hun begroting sluitend te maken is psychologisch wel te verklaren. Im mers de gemeenten zien hoe naar mo derne economisch inzicht de centrale Regering rustig met een niet sluitende begroting durft komen als ze van me ning is, dat dit nodig is om het wel vaartspeil in de noodzakelijk geachte richting te beinvloeden. Daarbij komt, dat over een grote reeks van jaren de opbrengsten van de Rijksmiddelen hon derden millioenen hoger zijn dan in de begroting is geraamd geworden. Geen wonder, dat met dit voorbeeld voor ogen vele gemeenten het gegeven voor beeld gaan volgen en op ongeveer ge lijke wijze gaan werken om de begro tingstouwtjes aan elkaar te krijgen. Met inschakeling van een speculatieve begrotingspost. Een beroep op een ver hoogde uitkering uit het Gemeente fonds. Mede op kosten tenslotte van die gemeenten die vasthouden aan een or thodoxe, een soliede samenstelling van hun begroting. Het komt ons voor dat minister Beel met dit schrijven aan de gemeentebe sturen een noodzakelijke wending heeft gebracht in de financiële gemeentepoli tiek. Als het Rijk voortgaat met niet besluitende begrotingen te werken en als de gemeenten daar in gaan volgen dan kan het op de duur niet anders dan dat het met onze ganse staathuishoud kunde misloopt. De gemeenten zullen weer moeten gaan zorgen voor een sluitende begro ting. Niet meer mogen werken met een begrotingstekort, dat opgevangen kan worden door een verhoogde uitkering uit het Gemeentefonds. Voor alle uit gaven zullen reëele dekkingen aange geven moeten worden. Dat zal voor tal van gemeenten moeilijkheden met zich meebrengen. Immers de gemeenten zien zich geplaatst tegenover haast dagelijks in aantal en omvang toenemende maat schappelijke en bestuursproblemen, die hoge eisen aan het gemeentelijke Ijud- get stellen. Een voor vele gemeenten onafwendbaar gevolg zal zeker zijn dat ze zich in hun uitgaven, waaronder ook de kapitaalsuitgaven moeten gaan be perken. Vele gemeentebegrotingen zijn de laatste jaren sluitend gemaakt met een bedrag, dat door de Regering als verhoogde bijdrage uit het gemeente fonds beschikbaar werd gesteld. Om met een reëele begroting te ko men zal voor sommige gemeenten niet anders kunnen dan door op zich zelf nodige voorzieningen uit te stellen. Want de gemeenten beschikken zo goed als niet over een eigen belastinggebied. Opvoering van de gemeentebelasting is een middel dat zo goed als niet kan worden gehanteerd omdat het toch zo schrale gemeentebelastinggebied zo goed als geen uitzetmogelijkheidheden bevat. Zal er sprake kunnen zijn van een werkelijk goede gemeentepolitiek met sluitende begrotingen dan dient aan de gemeenten een eigen belasting gebied te worden toegewezen. Dat zal de zelfstandigheid van de gemeenten ook ten goede komen en daar- w ligt ook een waarborg voor grotere interesse bij de gemeentenaren voor het besturen van de gemeente. ~- Zeer oud. Volgens berichten doorge geven door radio Moskou heeft in het -iuidoosten van Rusland een boer on- «ngs zijn 147ste verjaardag gevierd. Hij IS hoofd van een familie van 152 per sonen en heeft 23 kinderen, van wie net oudste, een dochter 120 jaar is. Niet onmogelijk, dat de Russische burger- ^yke stand minder secuur is dan in an dere landen. „Jacob heb ik lief gehad en Ezau heb ik gehaat" (Rom. 9 T3. De Joden zeiden eens tot de Heere Je zus: „Wij hebben Abraham tot een va der". Dat was hun genoegzaam tot za ligheid. Zij waren kinderen des verbonds, vervulden hun plichten, leefden naar de wet, onderhielden in het bijziender de sabbath. Waarom dus gevreesd? Hoe ontzettend moet het voor de zul- ken dan wel zijn, als de Heere hen dat alles uit de hand slaat en het hun toe roept: ,,Gij zijt uit de vader, de duivel!" En tochhoe hard deze boodschap ook klinken moge, zij is boordevol liefde omdat zij waarschuwt tot hun behoud Waarschuwt om toch niet langer met een ingebeelde hemel naar het verdei'f te reizen. Welnu, het voetsp.oor van zijn grote Meester volgend, waarschuwt Paulus zijn broeders naar het vlees la de Ro meinenbrief. Hij doet dat, omdat hij ze zo onuit sprekelijk lief heeft. Ernstig klinkt zijn stem: „Niet de kinderen des vleses, zijn kinderen Gods maar de kinderen der belofte worden voor het zaad gerekend." Niet omdat zij Abrams zaad zijn zon der meer, is hen tot behoud, maar in Izak zal U het zaad genoemd worden. Jacob heb ik lief gehad en Ezau heb Ik gehaat! Hierin klopt zowel het hart der kerk, als khnkt tot ons het „decre- tum horrible", het verschrikkelijke be sluit, der uitverkiezing, zoals het wel genoemd is geworden. Wat al tegenstand en vijandschap heeft dit te weeg gebracht. Wat een verkeerde gedachten zijn er over gekoesterd ook thans nog! Het gevaar dreigt altijd weer, dat we bij de beschouwing ervan, aan tweekan- ten in de gracht geraken. Wie geen vreemdeling in het kerkelijk Jeruzalem van onze tijd is, weet, dat, nog niet zo heel lang geleden in één der kerken een conflict is ontstaan, omdat enkelen als dogma der kerk zouden wil len zien neergelegd: „Het evangelie komt alleen tot de uitverkorenen." De rest van de mensheid, zou dan al leen met de wet te maken hebben. De uitverkiezing wordt dan het uitgangs punt der prediking. Hier dreigen grote gevaren. Gevaren, dat we in ons theo retiseren verstrikt raken en enerzijds de conclusie trekken: als ik er bij hoor, kom ik er toch wel; dan verzinkt men in mateloze onverschilligheid. Anderzijds klinkt het: Voor mij is geen enkele hoop, geen enkel uitzicht. En deze overleggingen gebruikt Satan, om de mens de dood te doen zoeken. Wat een ontzaglijke verantwoordelijk heid ligt er voor degenen, die een derge lijke leer brengen. Daar is echter ook een ander© kant aan de zaak. Er zijn er tegenwoordig ook vele die openlijk of bedekt de leuze voeren: Genade is erfgoed! Het uiterlijk teken van het genadever bond wordt dan de grond der zaligheid. En, komt daar later dan nog getrouwe kerkgang en Avondmaalviering bij, dan is er helemaal geen twijfel meer, of alles is in orde. Wij zijn Abrams zaad! Er zijn nog derden, die met grote be slistheid, niet alleen de werkelijkheid der uitverkiezing uit de weg gaan, maar bewust daartegen positie verldezen. God is liefde, zo luidt de leus, dus nie mand kan verloren gaan. Gods Woord leert ons echter op menige plaats: Waar genade valt, daar valt ze vrij. Onze tekst is daar een sprekend voor beeld van. Jacob en Ezau zijn beiden kinderen van de Godvruchtige Izak en de vrome Re becca. Beiden zijn ze besneden ten acht ste dage. Beiden zijn ze dus in het ver bond. En tochJacob heb ik lief gehad en Ezau heb ik gehaat. O, zegt u, ik begrijp het al! God had Jacob lief, omdat hij wist, dat deze hem later vrezen zou en Ezau de zonde zou lief hebben. Jacob zou naar de kerk gaan Ezau naar de bioscoop. De liefde van God voor Jacob kwam dus voort uit een voorgezien geloof en goede werken. En de haat betreffende Ezau? Wel de Heere haatte natuurlijk de zonde in Ezau En doorgeredeneerd komen we dan tot de conclusie dat de zonde overwonnen wordt en het dus uiteindelijk met alle mensen wel in orde komt. Maarlees nu eens rustig Romeinen 9. „Want als de kinderen nog niet gebo ren waren en geen goed of kwaad ge daan hadden, zo werd tot haar (Rebecca) gezegd: de meerdere zal de mindere dienen, Jacob heb Ik lief gehad en Ezau heb Ik gehaat. En is het dan om de latere levensopen- baring? Jacob wordt een hiellichter een bedrieger, een omkoper. Ezau een forse ronde eerlijke figuur! Waarom dan toch? Als wij hadden moe ten kiezen, was onze keus heel anders geweest. Is God dan onrechtvaardig? Dat zij verre, zegt de apostel. Neen, hieriti komt nu uit, het vrije, sou- vereine welbehagen Gods. Hij is de grote pottenbakker, die met het leem kan doen, wat Hij wil. Gans de wereld is door eigenschuld onder de vloek Gods gekomen. Het zou eeuwig recht zijn die wereld daarin te laten. Al werd geen mens behouden dan was de Heere nog rechtvaardig. Maar nu heeft Hij in Zijn oneindige bamhartigheid een overblijfsel doen behouden worden. Om Zijns zelfs wil! En nu is het: Alle roem is uitgesloten Onverdiende zaligheen Heb ik van mijn God genoten 'k Roem in vrije giinst alleen. Dan leren we de uitverkiezing bewonde ren. Dan wordt het de troostgrond der kerk. Alleen omdat er die uitverkieiung is, is er mogelijkheid tot zalig worden. Dan plaatsen we haar ook, waar dit leerstuk past. Niet vóóraan, als afschrik wekkend iets, maar achteraan, als vaste grond der zaligheid. Dan wonderen we weg in de liefde des Vaders, die zulks heeft uitgedacht. In de liefde des Zoons die om dit mogelijk te maken Zichzelf gaf. In de liefde des H. Geestes, die dat alles wil openbaren. Dan worden we stil, heel stil en blijft slechts over de vraag der verwondering: Heere, waarom ik Merk op m'n ziel wat antwoord God U geeft. En als we dat antwoord verstaan, dan breekt door de tranen der verwondering., de vreugde van het begrijpen heen, het begrijpen des, geloofs: Door U, door U alleen Om. 't eeuwig welbehagen! Dirksland C. J. Kesting. Geen twijiel mogelijk HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Schildwacht op post schiet op kame raad. Bij het 433ste bataljon infanterie te Nijmegen vond tijdens de wachtdiens ten een vreselijk incident plaats. Een van de soldaten stond op schildwacht. Een vriend van hem, de dpi. soldaat H. G. K. D. uit Mill naderde de wachtpost. Hoogst waarschijnlijk in een vlaag van verstands verbijstering schoot de schildwacht op zijn vriend. De kogel trof hem in de long, door onmiddellijk operatief ingrij pen is de toestand van D. niet levensge vaarlijk. De dader moest met een shock in een militair hospitaal worden opge nomen. enkele nette MEISJES als voor opleiding in ons bedrijf. Wij bieden U in een prettige moderne omgeving een zeer goede verzorging en een hoog loon. Reiskosten worden door ons vergoed. Inlichtingen en aanmelden aan ons atelier, of 's avonds na 7 uur en Zaterdags na 1 uur bij de heer VAN DER LINDE, Ringstraat 24, Sommelsdijk of bij het ARBEIDSBUREAU te Middelharnis. In de raadhuizen van Groningen, 'Winschoten, Wildervank, Muntendam, Nieu- we-Pekela, Noorddijk, Baflo, Veendam en Haren hangt sinds Woensdag een mooi Delftsblauw bord, als een symbool van de dank die de bevolking van Ooltgensplaat en Den Bommel zich verschuldigd weet voor de spontane hulp door genoemde gemeenten geboden nadat de watersnoodram,p veel had ver woest. De herinneringsborden zijn Woensdag overhandigd door de heer P. W. Hordijk oud-burgemeester van Ooltgensplaat, tijdens een bijeenkomst in de Groninger raadzaal, waar in tegenwoordigheid van burgemeesters, wethouders en secretarissen uit alle genoemde plaatsen de „adoptie", min of meer officieel werd „gesloten." Van Ooltgensplaat waren naar Gro ningen getrokken burgemeester Hor dijk, waarnemend burgemeester Adr. de Vos, het oudste raadslid de heer A. J. V. Vugt, gemeente-secretaris de heer J. L. Vetter en de gemeentearchitect de heer S. de Vries. De deputatie van Den Bommel' bestond uit de wethouders L. Jacobs en van Gelder en gemeente-sec retaris de heer Munters. Het geschenk was slechts een sym bool van de dankbaarheid, daarop leg de burgemeester Hordijk de nadruk bij de overdracht. De dank is in geen an dere materiële tegenwaarde uit te druk ken en zelfs niet onder woorden te brengen. Spreker bracht nog even de situatie direct na de ramp in herinne ring: een chaos die de gemeente bestu ren plotseling voor een bovenmenselijke taak zette. Eerst kwam Idaarderadeel, de Friese gemeente, met een wakkere ploeg uit gerust met boten die Maandag reeds aan het werk trok. De door de Vereen, van Nederlandse gemeenten georgani seerde adoptie bracht de stad Gronin gen en de omliggende plaatsen nader bij Ooltgensplaat en Den Bommel. Die adoptie bracht personele, materiele en morele hulp. De heer Hordijk dankte het corps eminente ambtenaren, de employe's van de diverse diensten, de brandweerlie den en de dames voor hun grote dien sten bewezen. De straatmakers „Voor de meeste mensen in Neder land", zo zei de heer Hordijk „is de Martinitoren het kenmerkende van de stad Groningen. Maar ik weet zeker, dat als men een inwoner van onze ge meenten zou vragen, wat hij zich het best herinnert van Groningen, deze prompt zal zeggen: „De straatmakers" Dat typeert de indruk die de hulp verlening heeft gemaakt. De heer Hor dijk besloot zijn speech met te verkla ren, dat de spontane hulp van de Gro ningers op allerlei gebied beslist een aanleiding is geweest tot een snellere nieuwe ontplooiing. Voor iedere gemeente overhandigde burgemeester Hordijk een prachtig Delftsblauw bord waarop links het wa pen van Den Bommel en rechts van Ooltgensplaats is aangebracht. Op ieder bord was voorts de naam van de adop terende gemeente vermeld met de vol gende spreuk: „Ter herinnering aan de spon taan verleende personele en materiele hulp by de water snoodramp." De burgemeester van iedere gemeen te kreeg persoonlijk het boek „Gebro ken dijken" met inscriptie aangeboden, terwijl de straatmakers van Groningen elk een mapje met zes foto's kregen aangeboden die gemaakt zijn tijdens hun verblijf te Ooltgensplaat. Burgemeester Tuin Namens de Groninger gemeente sprak burgemeester J. Tuin, die de bijeen komst ook presideerde, woorden van er kentelijkheid voor de geschenken. Hij verzekerde daarbij dat, hoever ook, men zal blijven denken aan de vele relaties die zijn gelegd. Daarna nam ook de heer J. J. A. Kruijff, van Steenderen, voorheen bur gemeester van Den Bonunel, nog kort het woord om van zijn erkentelijkheid te getuigen. Waarop tenslotte de burgemeester van Haren, mr. F. W. van Ketwich Verschuur nog even het licht wierp op de bijzondere positie van de stad Gro ningen tussen de andere, kleinere, adop terende gemeenten en op zijn beurt de stad dank bracht voor de beschikbaar stelling van technische krachten en ap- paraturen, waardoor de adoptie beter tot haar recht kon komen. De burgemeester van Idaarderadeel, die ook aanwezig was, kreeg Woens dag geen bord. De aanbieding zal ge beuren bii een bezoek, dat een depu tatie van Ooltgensplaat en Den Bom mel daar zal gaan brengen, waar schijnlijk op de 1ste Februari van het volgende jaar. Frankrijk Aan het eind van de vorige week is een troonraad voor Marokko gevormd, die Maandagmorgen officieel in het pa leis te Rabat is geïnstalleerd. Deze troonraad bestaat uit vier leden en niet uit drie, zoals men indertijd op de con ferentie van Aix-les-Bains was over eengekomen. Ook over de samenstelling van het college zijn de betrokken par tijen het in het geheel niet eens. De or ganisatie van de extreme kolonisten is krachtig in verzet gekomen en noemt de troonraad „illegaal". De Istiglal daarentegen protesteerde tegen het aan tal leden van de troonraad. Ze had na melijk gehoopt op drie: een vertegen woordiger van de nationalisten, één van de traditionalisten en een neutrale fi guur. Nu er echter nog een lid is toege voegd, acht men het evenwicht ver stoord. Op het eerste gezicht is dit pro test niet ongegrond. De moeilijkheid was echter dat juist de derde man niet te vinden was, zodat men de „neutrale zetel" moet splitsen. De taak van de troonraad die dus de taak van de sultan heeft overgenomen zal zijn een representatieve regering te vormen, die met de Fransen over her vormingen zal moeten onderhandelen. Een kabinetsformateur is inmiddels be- noamd. Vóórdat de Marokkaanse plainnen werden gepubliceerd, had premier Fau- re de vertrouwenskwestie ten aanzien van Algerië gesteld, d.w.z. hij verbond het al of niet voortbestaan van zijn re gering aan de goedkeuring of de af keuring van zijn hervormingsplannen. Het was te vrezen dat premier Faure geen meerderheid zou krijgen in de volksvertegenwoordiging, doch bij de Dinsdagavond gehouden stemming bleek dat hij een ruime meerderheid verkreeg (308 tegen 254 stemmen). Politieke waarnemers evenwel zijn van mening dat deze cijfers geen juist beeld geven van de verhouding van de kamer tot de regering. De tegenstanders zouden echter hebben voorgestemd om geen kabinetscrisis te veroorzaken aan de vooravond van de conferentie van de Grote Vier, die op 27 October te Génève begint. Zo heeft Faure in tien dagen tij ds tweemaal een politieke overwinning behaald. Het is niet waarschijnlijk dat de onderhandelingen met Marokko en In de Groninger raadzaal:: v.l.n.r. Bur gemeester P. W. Hordijk van Middel- harnis-Sommelsdijk (v.h. Ooltgensplaat) burgemeester J. Tuin van Groningen en burgemeester J. J. A. Kruijff van Steen deren (v.h. Den Bommel), bekijken het Delftsblauwe bord, dat de gemeenten Ooltgensplaat en Den Bommel aan Groningen aanboden. De andere adop terende gemeenten kregen eveneens zo'n bord aangeboden. Algerië ook altijd zo vlot zullen verlo pen! Saarland A.s. Zondag (23 Octobert zal de be volking van Saarland zich uitspreken, over het Europese Statuut voor Saar land. Er zijn ongeveer 670000 stemge rechtigden die niets hebben te doen dan „ja"' of „neen" te antwoorden op de vraag: „Keurt gij het met toestem ming van de regering van Saarland tus sen de regering van de bondsrepubliek Duitsland en de regering van de Fran se republiek op 23 October 1954 beslo ten Europese statuut voor Saarland goed?" Om ongeregeldheden te voorkomen zullen de verkiezingen worden bijge woond door waarnemers uit het buiten land, waaronder 325 Nederlanders. In West-Duitsland verwacht men dat de meerderheid van de Saarbevolking „neen" zal zeggen, dus het Saarstatuut verwerpen. De Duitsers stellen er echter prijs op dat ook in dit geval nieuwe onderhandelingen tussen Frankrijk en Duitsland zullen worden gehouden. Van officiële Franse zijde is meege deeld dat, in geval van negatieve uit slag, de toestand in Saarland zoals die nu is, gehandhaafd moet blijven. Dit laatste betekent dus dat Frankrijk z'n invloed in de Saar zal blijven behouden, wat weer niet gunstig zal zijn voor de betrekkingen tussen Frankrijk en Duitsland. Het is verstaanbaar dat zowel de voor als tegenstanders een felle verkiezings campagne hebben gevoerd. Amerika Hoewel de Amerikaanse president goed vooruitgaat, zal hij toch voorlopig niet in staat zijn, de staatszaken volle dig te behartigen. De vice-president Nixon heeft een ge deelte van deze taak overgenomen, doch niet de gehele functie. Een volledige ver vanging van een president die door ziekte verhinderd is, ziin ambtsbezighe den uit te voeren, is niet toegestaan. Het vice-presidentschap is alzo een functie die niet gemakkelijk te om schrijven is. Inhoud krijgt ze pas wan neer de president komt te overlijden. De figuur van Nixon maakt hierop een uitzondering. Herhaaldelijk heeft hij de president reeds vervangen tijdens diens afwezigheid, o.a. zelfs als voorzit ter van de Nationale Veiligheidsraad en van het Kabinet. Hij deed dit tot aller tevredenheid. Het is nog niet te zeggen, welke ge volgen de ziekte van Eisenhower zal hebben voor zijn candidaatstelling in 1956. We willen ons niet wagen aan al lerlei speculaties, maar mocht Eisenho wer onverhoopt genoodzaakt worden, zich terug te trekken dan zal Nixon, on danks zijn kwaliteiten, toch niet veel kans maken, zijn opvolger te worden. Hij is namelijk nog slechts 42 jaar en over het algemeen is deze leeftijd te jong voor een bewoner van het Witte Huis. Bovendien schijnt de Republikeinse Partij niet aan bod te komen. Als Eisen hower zich niet in zulk een grote po pulariteit had mogen verheugen, dan zou thans ook geen republikein de eer ste burger van Amerika zijn. Vluchtelingen bouwvakarbeiders in ons land. Een groep van 39 gezinnen van vluchtelingen zal dezer dagen in ons land arriveren. Bij deze groep behoren 12 Joegoslavische gezinnen, 19 Hongaar se, 5 Russische, 2 Poolse en 1 staatloos gezin. In een opvangcentrum in Horst-Ame rica en Grindeveer zullen ze gedurende drie maanden herschoold worden om daarna in de Nederlandse bouwwereld ingedeeld te worden. In totaal heeft de regering tot toelating van 250 vluchte lingen gezinnen besloten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1