Gemeentebegroting '56 te Middelharnis laat een tekort zien van f 254.000. Sierdui uiven Toeneming tekort oorspronkelijke begroting 1955 van rond f 156.000.— P.I.T.-coUecte h HERFST Automonteur 28e Jaargang CHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLA6 VOOB DE ZUID-HOLLANDèU EN ZEEUWSE EILANDEN Naar meer reëel financieel Gemeentebeheer Installatie nieuw hoofd Groen van Prinsterer- school Zendingsavond in de Geref. Kerlc te Middelharnis Plaatselijk Nieuws ORGELBESPELING Centrale Veiling mddelharnis OUDDORP ENAVO^ Woensdag 19 October 1955 No. 2442 PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870^2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag: ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De besturing van de gemeenten, voor wat aangaat het hebben van een slui tende begroting, scheelt in ons land heel veel. Er zijn gemeenten, die angstvallig er jp letten, dat de begroting sluitend kan worden gemaakt. Die op zichzelf no dige en nuttige werken achterwege la ten omdat de begroting bij uitvoering niet kloppend kan worden gemaakt. Gemeentebesturen, die niet van een sluitende begroting af willen zien en waar de uitvoering van openbare wer ken wel eens in het gedrang komt. De begroting moet sluiten. Naar het ons voorkomt een loffelijk streven. Ja, we zouden zeggen het abc van de finan ciële gemeentepolitiek. Het kan niet worden ontkend, dat niet alle gemeen tebesturen er zo over denken. Integen deel er zijn gemeentebesturen, die zich sn rem opleggen bij het uitvoeren van werken van openbaar belang. Geen sluitende begroting? Dan aangeklopt bij de Regering. Het „onmogelijke" ge vraagd, om het „mogelijke" gedaan te krijgen. Ze kunnen immers hun be groting toch niet sluitend krijgen. Dan moet het Rijk maar bijspringen in de vorm van een verhoogde uitkering uit het Gemeentefonds. Het kan niet ont kend worden, dat deze tweeërlei ge meentepolitiek veroordeeld moet wor den. Laten we zeggen, de gemeenten met een voorzichtig financieel beheer, worden op deze wijze de dupe van de gemeenten, die er maar inhakken en die er op speculeren, dat een verhoog de bijdrage uit het Gemeentefonds wel uitkomst brengen zal. In dit opzicht gaat de wijsheid van het gezegde „De brutalen hebben de halve wereld," wel in vervulling. Van het aloude solide be ginsel in de financiële gemeentepolitiek. „als voor de lasten van kapitaals- of an dere uitgaven geen reëele dekking aan wezig is moeten ze achterwege blijven", is door vele gemeentebesturen in de loop der laatste jaren vaak afgeweken. In vele gevallen is daarvoor in de plaats gekomen een speculatieve financiële po litiek. Verscheidene gemeenten hebben voor hun kapitaals- of andere uitgaven ge werkt met een niet sluitende begroting in de verwachting dat de Regering een verhoogde bijdrage uit het Gemeente fonds als sluitpost beschikbaar zou stel len. In vele gevallen heeft deze specula tieve financiële politiek rijke vruchten gedragen. Gespeculeerd werd op een verhoogde bijdrage en inderdaad kwam de ver hoogde bijdrage. We schreven boven, dat de gemeen ten met een voorzichtig financieel be heer er de dupe van werden. Inderdaad was dit het geval. Langzamerhand was een mentaliteit aan het groeien: „Hak er maar in, bij het uitvoeren van in het algemeen belang noodzakelijke voorzieningen." Het Gemeentefonds springt wel bij. Geen wonder, dat de geestesgesteldheid geboren werd „Als wij niet flink wat aanpakken, dan doet een ander het wel." Aan die'specula tieve financieringspolitiek gaat de mi nister van Binnenlandse Zaken nu een einde maken. Hij stelt de eis, dat de gemeenten de begrotingen weer reëel sluitend maken. Sluitende begrotingen met werkelijk be schikbare middelen, dit is de korte in houd van een schrijven van de minis ter van Binnenlandse Zaken aan de ge meentebesturen. Geen speculatie dus op een hogere uitkering uit het Gemeentefonds die als sluitpost de begroting in evenwicht moet brengen. Reeds voor de begroting van 1956 wil de minister, dat er rekening mee ge houden zal worden, ook al is de begro ting reeds aan de Raad aangeboden. Ongetwijfeld zullen sommige gemeen ten er door in moeilijkheden komen, maar in zeer buitengewone en urgente gevallen bestaat nog de mogelijkheid van een verhoogde uitkering. Vrijdag 21 October a.s., des avonds 7.30 uur, zal de heer H. v. Zalingen afscheid nemen als hoofd van de Groen V. Prinstererschool. Men belegt daartoe een bijeenkomst in het kerkgebouw der Geref. Gemeente aan de Chr. de Vries- laan. Op diezelfde avond zal de heer A. Vogelaar van Heiningen als nieuw hoofd der Groen v. Prinsterer school worden geïnstalleerd. De herfst is weer gekomen en tussen de bomen liggen de blaaren op hopen bijeen Herfst, de avond van 't jaar fctoam weer. Met de eerste regenvlagen En de eerste koude dagen En de 'zonnige zomer i^erdween. Mies Vreugdenhil. De ontwerp-begroting 1956 met memorie van toelichting van de gemeente Mid delharnis is de raadsleden toegezonden. Hierbij was een begeleidend schrijven, waarin de financiële positie nader wordt uiteengezet en verduidelijkt. De be groting geeft een tekort te zien van rond 254.000.Ten opzichte van de oorspronkelijke begroting 1955 een toeneming van het tekort van rond f 156.000.wordt in het betreffende stuk een nadere specificatie gegeven. Wij geven hieronder een gedeelte van de uiteenzetting weer. ,Jïet tekort van de oorspronkelijke begroting 1955 kon worden opgevangen door een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds Gedeputeerde Staten deelden n.I. bij schrijven van 1 tot 5 februari 1955 mede, dat aan de Minister van Binnenlandse Zaken werd geadviseerd het basis-be drag per Inwoner van de algemene uit kering uit het gemeentefonds voor 1955 te verhogen tot 39.wat een subjec tieve verhoging betekende van 17.01 per inwoner. Deze verhoging gold echter slechts voor 1(955, zodat bij de raming voor 1956 is uitgegaan van de vaste, objectieve, uit kering, zonder dus met een verhoging rekening te houden. Deze vaste algeme ne uitkering bedraagt voor deze ge meente f 21.99 per inwoner en wordt verhoogd met 0.51 per inwoner in ver band met financiële gevolgen, welke de bijzondere Salarisherziening per 1 janu ari 1954 voor de gemeente had. De belastinguitkering ibedraagt 17.25 per inwoner. Voor 1956 is gerekend op een uitkering uit het gemeentefonds, ge baseerd op de genoemde bedragen per inwoner verhoogd tot respectievelijk 138 en 107%. (Dit zijn de percenta,ges die voor 1955 gelden). In de brief waarbij wij U indertijd de begroting 1955 toezonden, deden wij U reeds als onze mening kennen, dat de financiële verhouding tussen r^jk en ge meenten, zoals deze voor de, jaren 1963 t/m 1957 zal gelden, voor Middelharnis ongunstig werkt. Wij betoogden toen reeds, dat de centrum-positie van een ge meente in een streek, die onder de oude regeling door de bijzondereuitkeringen kon worden erkend, onder de nieuwe re geling belangrijk minder tot uitdrukking komt in de hoogte van het basis-bedrag der algemene uitkering. Er is thans n.I. voor alle gemeenten een zekere vloer geschapen, aan de hand waarvan de be rekende uitkering wordt opgetrokken. Het valt te berekenen, dat de nieuwe algemene uitkering ten opzichte van de vroegere regeling voor een bedrag van rond 5000.tekort doet aan de bij zondere positie die Middelharnis op het eiland inneemt. Een tweede factor, die de hoogte van de algemene uitkering ongunstig bein- vloedt is gelegen in de wijze waarop de vroegere jaarwedde-uitkering in de al gemene uitkering is opgenomen. Voor de gemeenten n.I. die op 1 januari 1952 meer dan 50O0 inwoners hadden wordt de jaarwedde-uitkering in de berekening van de algemene uitkering gesteld op een vast bedrag van 4500.Voor de overige gemeenten wordt berekend 75% van de gezamenlijke wedden van burge meester en secretaris op 1 januari 1952 12704.58). Het aantal inwoners van Middelharnis schommelt reeds jaren om de 5000. Op 1 januari 1952 was het boven dit aantal en dus wordt als jaarwedde uitkering 4500.in aanmerking ge nomen. Zou het aantal inwoners opl januari 1952 beneden 5000 zijn geweest, zoals b.v. thans het geval is, dan zou worden ontvangen 75% van 12704.58 is 9528.43. Een nadeel derhalve van rond 5000.— Hierbij moet in het oog worden ge houden dat de beide hierboven- bedoelde nadelen, onder de regeling zoals deze thans luidt, niet gecombineerd kunnen optreden. Eerder werd gezegd, dat de algemene uitkering zal worden verhoogd met 0.51 per inwoner in verband met de bijzon dere salarisherziening, welke ingaande 1 januari 1954 voor enkele groepen van gemeentepersoneel is van Itracht gewor den. Deze verhoging komt, rekening houdende met een percentage van 138, neer op een bedrag van rond 3500. terwijl de bijzondere saJaris-herziening een bedrag van rond 7200.ten laste van de gemeente bracht, zodat de com pensatie hier rond 3700.bij de kosten achterblijft. In de berekening van de belasting-uit kering is thans, ter compensering van het gemis aan schoolgeld, dat tengevol ge van de' inwerkingtreding van de Sohoolgeldwet wordt geleden, een bedrag opgenomen van 3.34 per inwoner. Ge rekend naar het aantal inwoners en een percentag'e van 107, wordt gecompen- ceerd rond 17850.Aan schoolgrelden en uitkeringen van de twee hoogste leer jaren der u.l.o. scholen zal naar raming nog worden ontvangen 2000.zodat inplaats van de vroegere ontvangst aan schoolgelden en j"eductie-uitkeringen, nu een ontvangst van rond 20000',komt. De laatste, onder de vroegere rege ling voor de heffing van schoolgeld, vast gestelde kohieren en redustieuitkeringen beliepen rond 25750.zodat de ver mindering: in de heffing van het school geld onz% gemeente een nadeel oplevert van rond 5750. Objecten die nog moeten worden uitgevoerd Bij de raming van de kapitaalslasten (staat Model L II) zijn de volgende ob jecten opgenomen, die op dit ogenblik nog niet tot uitvoering zijn gekomen of nog niet gereed zijn, doch waartoe wel reeds door U werd besloten (de met x gemerkte objecten zijn inmiddels door Gedeputeerde Staten goedgekeurd): l aanschaffing gymnastiek- materiaal 6600.x vrachtauto Technische Dienst 10100.— x reconstructie verbinding Kon. Juliana-Langeweg 64500.x betegeling plein openbare school voor g.l.o. 9800.x rijwielbergplaats Zandpad nabij openbare school 5100.x nieuwe weegbrug Oost- Havendijk 26500.— x aandeel van de gemeente in kosten vernieuwing sluis 90000.X bouw 2 scholen voor u.l.o 500000.x reconstructie Voorstraat 39500.x aanleg speel- en sport terrein 59000. Op verzoek van Gedeputeerde Staten zijn in de begroting 1956 geen nieuwe kapitaalsuitgaven geraamd. Dit zal ge schieden bij afzonderlijke wijzigingsbe- sluiten. Wij stellen ons voor in de eerstko mende jaren voorstellen bij U ter tafel te brengen omtrent de volgende objec ten, welke thans dus nog niet in de ra mingen zijn opgenomen. De genoemde bedragen zijn zeer voorlopige schattin gen; bouw bijz. school voor v.g.l.o. 250000.— idem voor debielen 250000.— idem voor imbecielen 250000.— voorzieningen aan de ha venkom 120000.— reconstructie Waterweg 25000.— stichting zwembad 150000.— aanleg rondweg 200000.— verbetering los- en laad- gelegenheid haven 98000.— verbouwing scholen voor u.l. 0 tot kleuterscholen 60000.— doortrekking Hoflaan 80000.— bouw van een gymnastiek lokaal 60000.— gemeentetuin 20000.— vervanging van grindtrot- toirs in de hoofdstraten der gemeente door tegel trottoirs 60000.— verbouwing gemeentehuis 10000.— 1633000.— Daar, zoals gezegd, deze objecten nog niet zijn geraamd en dus ook de daar mede verband houdende kapitaalslasten nog niet op de ontwerpbegroting 1956 drukken moet er rekening mee wor den gehouden, dat het thans geraamde tekort van rond 254000.nog aan merkelijk zal stijgen. Hoe groot deze stijging zal zijn is zeer moeilijk te schat ten aangezien hierbij het tijdstip van uitvoering van de werken een beslis sende factor is. Wij willen nog uw aandacht vestigen op de bijzonder hoge lasten die de aan- weziglieid van de vele scholen in deze gemeente met zich meebrengt. De to tale nadelige saldi van de paragrafen van hoofdstuk VIII bedragen voor 1956 rond 164279,— (1955 99622.—). Dit komt per inwoner neer op 32.85 (1955 19.92). Hierbij dient te worden opgemerkt, dat in de ontwerp-begroting 1956 op de gewone dienst vrij hoge bedragen zijn geraamd voor uit te voeren schilder werk aan de openbare school voor g.l.o. en voor u.l.o. (resp. 4500-. en 2200.-)) Deze bedragen zouden in enkele jaren kunnen worden afgeschreven, doch daar het vaststaat, dat ook in de komende jaren grote onderhoudswerken zullen moeten worden uitgevoerd (vernieuw- wing vloeren en herstel muren) is dit bewust nagelaten. De grote stijging van de kosten van de Technische school die in de begro ting 1956 reeds tot uitdrukking komt is een gevolg van de verbouwing en uit breiding van die school. Wij verwach ten dat t.z.t. zal blijken, dat de thans, aan de hand van de door de school op gestelde begroting, geraamde gemeen telijke bijdrage in de kosten van de school o.i. te laag zal zijn geraamd. Wij zijn ons bewust, dat en begro ting, die met inbegrip van een post voor onvoorziene uitgaven van 10000. een tekort te zien geeft van 254000. een somber beeld biedt. Wij 'zijn er echter van overtuigd, dat de voorge stelde ramingen noodzakelijk zijn om het huidige peil te handhaven. De af schrijvingsduur van de diverse kapi taalsuitgaven hebben wij nog eens cri- tisch bezien en het is onze overtui ging, dat deze, zoals zij thans in de staat L II tot uitdrukking komen, in re delijkheid niet kunnen worden ver lengd. Wij menen dan ook dat de oorzaak van het tekort gezocht moet worden in de te lage inkomsten van de gemeen te. Daar de eigen inkomsten tot een re delijk peil zijn opgevoerd blijft als eni ge conclusie, dat de uitkeringen uit het gemeentefonds te laag zijn. In uw ver gadering van 20 September j.l. besloot U dan ook reeds een verhoogde uitke ring voor 1956 aan te vragen, een aan vraag waarvan het college hoopt, dat 'deze gunstig zal worden ontvangen. Ds de Bruin over de Zending in Indonesië In de Geref. Kerk te Middelharnis is vorige week een Zendingsavond ge houden waar als spreker optrad de mis sionaire predt. ds. de Bruin te Purwo- kerto. (thans met verlof in Nederland.) Verder werkten mede: Mevr. Keur die enkele liederen zong en de organist de heer B. v. ZijU Jr. Nadat de plaatselijke predt. ds. Mun- tingh deze samenkomst geopend had, begon ds. de Bruin met de vraag te stellen die allerwege wordt gehoord: of het niet beter was het Zendings apparaat terug te trekken en naar een ander Zendingsveld over te brengen. Ondanks vele veranderingen in In donesië en de daaruit voortvloeiende moeilijkheden voor het Zendingswerk werpt dit toch rijke vruchten af, er ge beuren wonderen waarvan men nooit •kon dromen. Het zendingswerk is tot grote ont plooiing gekomen. Daarna besprak ds. de Bruin de plaats welke de kerk in Indoseië heeft ingenomen; en na het werk der Zen dingsarbeiders gedurende de bezettings jaren te hebben geschetst gaf hij een overzicht hoe of door de prediking men sen uit de Oosterse godsdienst worden overgeplaatst in het rijk van Christus. Deze overgang betekent een grote stap omdat men veelal uit familiekring en samenleving wordt uitgestoten. Na een en ander uit eigen ervaring tijdens zijn verblijf op het zendingster rein te hebben gegeven; wees hij er op: dat in de grondwet van het land de vrijheid van godsdienst ligt aangege ven. Hoewel de zelfstandigheid van het In donesische volk voor de oorlog niet rijp was gingen na de oorlog de ogen open; vroeger was 5»/o der bevolking die le zen en schrijven konden in 1941 be droeg dit 40''/o wat een lectuurversprei- ding op grote schaal meebrengt. Het zendingsonderwijs aldus ds. de Bruin geeft ook veel verandering te zien in de laatste jaren; de jeugd krijgt steeds groter belangstelling voor het Chr. Onderwijs. De Medische Zending werd ook ter sprake gebracht door ds. de Bruin, hij zegt daarvan dat deze in een grote nood verkeert; men beschikt over één zie kenhuis voor 200 patiënten, met één dokter die ook voor de streek is waar 450.000 personen wonen; wat een bo venmenselijke inspanning vraagt. Ten slotte wekte ds. de Bruin op het Zendingswerk te steunen zodat ook in Indonesië de deur van het Evangelie De bomende P.I.T. collecte die in de week van 17-32 okt. a.s. gehouden zal worden. Wie vormen het Protestands Interker kelijk Thuisfront? In het P.I.T. werken samen: de Kon. Ned. Mil. Bond Pro Rege de Chr. MU. Bond voor Oost en West; de diensten van de geestelijke verzorging voor Land-, Vloot- en Luchtmacht; de Chr. Mil. Organisatie's en de burgerij. Wat is het doel van het P.I.T. De mi litair in zijn vrije tijd geestelijk en cul tureel te verzorgen. Zij verzamelt daartoe gelden door middel van één Jaarlijkse kerkcoUecte en in het najaar een huis aan huis collecte. Deze huis aan huis collecte wordt op elke plaats van Flakkee gehouden. De kerkcoUecte nog niet. Waar blijven de achterblijvende kerkeraden Beseft uwroeping in dezen. Ook de zo nen van uw kerk moeten in militaire dienst en hebben geestelijke verzorging nodig. Het collecte rooster overladen zult u zeggen! Ik weet het Veel op velerlei gebied wordt er in deze tijd gevraagd en heeft ook werkelijk onze steun nodig. Meestal zijn deze gaven echter bestemd kan blijven openstaan, en beëindigde daarmee zijn met aandacht beluisterde rede. Hierna zong mevr. Keur enkele lie deren en sprak ds. Muntingh een slot woord; ds. de Bruin sloot met dankge bed deze mooie avond. (G. K.) De eerste delen van de beelden, welke door de beeldhouwer Radecker zijn vervaardigd, worden naar het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam, vervoerd. Het monument moet op 5 Mei 1956 gereed zijn. om anderen te helpen. Als u een P.I.T. collecte houdt, zijn daar de zonen van uw eigen kerk of dorp mee gediend. De leger- vloot- en luchtmacht pre dikanten ontvangen hun salaris van het rijk. Voor hun gereedschap moeten ze echter zelf zorgen. Dit is niet alleen het Woord dat zij spreken, doch ook het uit delen van Bijbels en tractaten. Het zal u duidelijk zijn dat zij dit niet uit eigen zak kimnen bekostigen, want het gaat over duizenden exemplaren. Is dit nodig zult u vragen? Wist u dat 60% van onze militairen onkerkelgk is? Dit betekent dat zij in het burgerle- ven voor de kerk onbereikbaar zijn. In het militaire leven worden deze mannen als het ware op een presenteerblaadje de kerk toegeschoven. Beseft u welk een moeilijke en zware, doch ook mooie taak de legerpredikanten hebben? Het heeft mij bijzonder verblijd dat twee predikan ten van ons eiland zich beschikbaar ge steld hebben om een jaar lang de taak van legerpredikant op zich te nemen. Laten wij deze predikanten nu niet in de kou laten staan, door hen de middelen te onthouden, die zij vbor.een goede uit voering van hun taak' nodig hebben. Hoe worden deze gelden verdeeld, zult u misschien vragen? De verdelingsper centages van de P.I.T. collecte 1954 wa ren; Pro Rege 62%Hoofdlegerpredikant 15%. Elk jaar komen de samenwerken- den in het P.I.T. samen om deze percen tages vast te stellen. Zoals u ziet krijgt Pro Rege het leeuwenaandeel. Zij heeft dan ook het meeste nodig, daar zij de militaire tehuizen in Nederland verzorgd. Dit vraagt ook steeds meer geld en baart het hoofdbestuur steeds meer zorg. Het tekort over 1954 was dan ook rond 170.000.'en voor dit jaar is het te kort begroot op 2 ton. Is het, gezien deze cijfers, nog nodig dat ik u opwek de ko mende collecte naar vermogen te steunen Uit het financieel verslag van het P.I.T. over 1954 stippen we nog even aan De landelijke (huis aan huis) collecte bracht op 204.291.09; De Ned. Herv. gemeenten 31.285.73; (Als alle Herv. Gem. mee deden kon dit bedrag veel gro ter zijn). Geref. Kerken 27.089.86; Di verse kerken 2.206.37; Diverse bijdra gen 6.430.11. Maakt een totaal van 271.303.16. Pro Rege hoopt dat de collecten dit jaar al haar voorgangers verre zal overtreffen, opda^ althans een deel van het tekort kan worden wegge werkt. Aan u de daad om dit te bewerkstelli gen! Dirksland, J. H. Bestman. DIRKSLAND Nader bericht opening verenigings lokaal. De opening van het verenigings gebouw aan de Secr. Rooijlaan is tot nader datum uitgesteld, zulks in tegen stelling tot het bericht onder het plaat selijk nieuws aan de binnenzijde van dit blad. 1 HERKINGEN Kerkdienst. A.s. Donderdag 20 Oct. hoopt des sav. 7 uur voor de Ger. Gem. alhier op te treden ds. H. van Gilst van Dirksland. STELLE^TDAM Stellendam krygt een Christelijke bibliotheek Te Stellendam zal naar wij vernemen een Prot. Chr. Bibliotheek worden ge opend. Hierin werken hervormden en gereformeerden samen, om goede, chris telijke lectuur ter beschikking te kumien stellen. Voor een ieder van de inwoners kan van deze bibliotheek gebruik worden gemaakt. De bibliotheek, gevestigd Voorstraat 100 zal geopend zijn op Vrijdagavond van 6.30-7.30 uur. Een catalogus van de verkrijgbare boeken is te bekomen 35 cent. De leesprijs voor volwassenen is 15 cent per boek; voor jeugdigen 10 cent. Maak er gebruik van! Donderdagavond 26 oktober '55, hoopt dhr. A. Wensvoort uit Den Haag een si multaanwedstrijd te spelen voor de scha kers. Alle Stellendamse schakers en belang stellenden van harte welkom. Aanvang 7 uur.. OUDDORP Visserij. Door de garnalenvissers werd de vorige week per dag en per vaartuig aangevoerd 200350 kg gar nalen. Prijs per kg 0.55 tot 0.68, puf De heer Arie J. Keijzer, organist van de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis hoopt Zaterdagavond 22 October a.s. een grote orgelbespeling te geven op het öfgel van de Ned. Herv. Kerk te Mid delharnis. Aanvang van deze orgelbe speling is 19.15 uur precies. Hij heeft voor deze bespeling een buitengewoon mooi programma samengesteld,ieen pro gramma zoals nog nimmer van tevoren door hem ten gehore is gebracht. Het zijn alle grootse werken van zeer be kende grootmeesters, die door het mu- ziekminded publiek graag gehoord worden. Hij zal o.a. vertolken: Ein feste Burg ist unser Gott van J. S. Bach; Concerto no. 1 in G. van J. S. Bach; Allegro uit het eerste Orgelconcert in G. F. Handel; Finale uit de Ie sympho- nie van L. Vièrne en lest best het Alle gro Vivace uit de 5e symphonie van Ch. M. Widor. Een prachtig programma, dat door niemand gemist mag worden. De programma's a 0.35, ter dekking van de onkosten van deze avonden, zijn bij de ingang van de kerk verkrijgbaar. 400 tot 500 kg. Prijs per kg. 6 cent. Ver van huis. De heer Jac. Tanis Ez. vertrok j.l. Donderdag per vliegtuig voor werkzaamheden voor 3 jaar naar Curacao. NIEUWE TONGE Bijbellezing:. A.s. Woensdagavond 7.30 uur zal de bijbelkring in de consistorie een verkoopavond houden van gemaakte goederen. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Verloting zitplaatsen. D.V. Vrijdag 21 okt. nam. 6.30O uur zullen in de con sistorie enige vrijgekomen zitplaatsen worden verloot. OOLTGENSPLAAT Veertig jaar getrouwd. Het echtpaar W. van Veen-Buscop Slikdijk 21 te Ooltgensplaat herdacht Maandag hun 40-jarige echtvereniging. Uienveiling van Dinsdag 18 Oct. 1955 Grove 14.35; Middel 17.—; Drielingen 22.98; Picklers 31.69; Stek 2.50. Aanvoer 60000 kg. GEVRAAGD: GARAGE T. VAN DAM OUDDORP TELEF. 378 Wegens splitsing van het be drijf Gebr. Tanis Hz. maakt P. Tanis Hz. het publiek be kend dat hij zijn zaken in Zaaizaad en Onismettings middelen zelfstandig voortzet. P. TANIS Hz. A 224a - Ouddorp - Telef. 358 Te koop verschillende soorten Vanaf 1.50 p. stuk. Desge wenst met hok. Te bevragen bij: P. C. BAKELAAR - KAPPER Tel. 263 - Stad a. 't Haringvliet VEEMARKTHALLEN lt*DAM IEDERE VRMDA6 2-5eii7VlO GROTE KEUZE GEKEURDE AUTOS Bezoekt die ueilt V -wordt AUTOWIJ'S

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1