'anneke^ Kledingbedrijf J. j. NIPIU S Brand in Nieuwe Tonge Buitenland h 28e Jaargang ÜUB WEEKBLAD OP GËBEFUUALEF.KDE GBOMD8LAU VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EM ZEEUWSE EILANDEN Een hogere strafmaat Geen twijfel mogeliik... llllllllllllllllll Het Roode Kruis en de Zondag MEDITATIE Een veilige schuilplaats [staat. Installatie nieuw hoofd Groen van Prinsterer- school GEBRs. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - Tel. 2004-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 overalls nu óók in Verkrijgbaar bij 3x grotere slijtweerstand waardoor nog veel langere levensduur MIDDELHARNIS Zaterdag 15 October 1955 No. 2441 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bg contract speciaal tarief. Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Dat het verkeer in ons land zoveel slachtoffers maakt is iets, dat ons volk meer en meer begint te verontrusten. Geen wonder ook, meer dan vöftien hon derd doden in een jaar is een aantal, dat huiveringwekkend groot genoemd moet worden. De gebruikers van de wegen doen dat meer en meer met een zekere angst en schrik. Geen wonder, waar er zoveel slachtoffers vallen is het begrij pelijk dat men zich ernstig bezorgd gaat maken over de veiligheid, beter gezegd over de onveiligheid van de weg. Men moet maar dagelijks van de wegen met saelverkeer verplicht zijn gebruik te ma ken wie moet dat tegenwoordig al niet doen? En dan de kinderen naar en van 6e scholen? Werkelijk voor vele ouders van wie de kinderen, hetzij te voet, per fiets of met welk middel van vervoer dan ook van de wegen gebruik moeten maken wordt het een obsessie. Wij zijn een beschaafd volk. Een ontwikkeld voUt. Een op technisch gebied ook zeer ont wikkeld volk. En dat er dan jaarlijks aan de moloch van het nvodeme verkeer niet minder dan vijftien honderd doden vallen, zie dat is toch eigenlijk niet toelaatbaar. Temeer daar vele ongelulcken aan grote onvoorzichtigheid moeten worden toe ge schreven en vaak aan verregaande on verschilligheid tegen over het leven van zijn naaste. „Waarom wordt toch de snelheid zo ongehoord hoog opgevoerd, vooral ook binnen de kommen van de gemeenten? Zie dat zijn vragen die men zich stelt. Waarom toch zo'n gehaast en gejakker op onze wegen? Is dat gehaast en ge- jakker dan strikt noodzakelijk De vraag stellen is haar tegelijk in ontken nende zin beantwoorden. In het gedrag van de deelnemers aan het snelverkeer zal een gehele veran dering moeten komen. Bij het stellen van de vraag hoe kunnen onze wegen weer behoorlijk veilig worden voor alle weggebruikers kan zeker als antwoord gegeven worden, dat de mentaliteit van de weggebruikers een geheel andere dient te worden. De psyche van ons volk moet zich in dat opzicht wijzigien. Snel heid moet in de gedachtengang plaats ma ken voor veiligheid. Het devies van de weggebruiker dient te worden veilig heid voor eerst". De verantwoordelijkheid voor eigen le ven en dat van de naaste moet meer wor den besefd. Dan pas zal er verbetering kunnen komen en zal de vreselijke tol aan het verkeer teruggebracht kunnen worden. Een andere zaak is de strafmaat die wordt toegepast. Even ter vergelijking „Ongeveer vijftig jaar geleden reed een fietser een man aan midden op de weg, dus iemand die zich zelf in gevaar bracht door midden op de weg te lopen. De fietser werd veroordeeld tot vier maan den onvoorwaardelijke gevangenis-straf. in Oen Haag rijdt een woesteling twee personen dood en veroorzaakt tien tallen meer of minder ernstig verwonden En de straf, die zo iem^and voor zulk een verschrikkelijk feit kan worden op gelegd? Naar men verzekert is de hoog ste strafmaat die men dat individu kan opleggen vier jaar gevangenisstraf. Het misdadig veroorzaken van de dood van twee mensen en het verwonden van tien tallen mensen kan slechts met een straf van vier jaar gestraft worden. Zie in de rechtsgeleerdheid zal men dat moge lijk wel weten te verdedigen, maar het rechtsgevoel van het volk wordt daar door niet bevredigd en zeker is de straf maat bij verkeersovertredingen heel vaak te laag om daar een afschrikwekkende werking van uit te doen giaan. OP OE VËRrNC HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Die gesloten brug op Zondag te Lei derdorp geeft ons aanleiding eeii paar opmerkingen te maken. Het schip „Kasteel Staverden', maakt met invaljeden en chronische ziekten rondvaarten over de Nederlandse wa terwegen, onder auspiciën van het Ned. «oode Kruis. Op zichzelf een mooi werk ^en werk, dat aan vele lijdenden een M vacantieweek verschaft. Maar waarom moet voor dergelijke acties de Zondag aangetast worden? «et IS m ons land zo, dat de Overheid m haar wetgeving en bestuur al zeer P^Jf'g rekening houdt met het gebod Ifoas, dat men de Zondag zal heiligen. vPBi°^i voetspoor volgen maar al te veei Jandehjke verenigingen. Verenii- ëingen en instellingen met een natio- KteH S^'^akter, zoals in dit geval het - ™?°'^e Kruis. Een vereniging met Piul XT S"^^® *"^lag. Die openstaat voor a^L '^^r^^'^'^^'^- Maar dan moet dat ven karakter ook behouden blij- En die man zal zijn als een ver berging tegen de wind, en een schuilplaats tegen de vloed. (Jes. 32 2a.) (Vervolg en slot) Ook wordt Hij genoemd een schuil plaats tegen de vloed om aan te wijzen onze gevaarlijke staat en toestand waar in wij ons bevinden, en tevens dat er buiten Christus niet één schuilplaats is welke deugdelijk en houdbaar is voor de eeuwigheid. Van nature leeft een mens zo gerust, wijl wij vreemd zijn van het gevaar waarin we verkeren, en worden wij al eens verontrust door enig dreigend ge vaar, al heel spoedig zijn we weer ge rustgesteld, doch niet door noch in de enige ware schuilplaats. Vele mensen treft men aan, ook met grote levensverandering, welke in gro te benauwdheid en vreze liebben ver keerd, zich gevoegd hebben bij Gods volk en leven onder Gods Woord en buiten de enige schuilplaats gerustge steld zijn. Een vloed van benauwdheid gehad, een vloed van tranen geschreid, doch vreemdeling bleven van de vloed, waar David en Gods volk van spreekt: Want mijn hoofd is bedolven in de golven vaji mijn ongerechtigheid Zulk een last van zond' en plagen Niet te dragen Drukt mijn schouders naar beneên. Zal Christus voor ons de enige schuil plaats zijn en blijven? Zo is ons nodig het ontdekkende en ontblotende werk des Geestes; dan alleen leren we ons kennen in onze verlorenheid en vloek- waardigheid, als alle hoop om behouden te worden buiten Christus ons benomen wordt. Gods kinderen Ieren de weg naar de vrijstad kennen, niet als een weg van rust en behoud, doch een weg waarop ze gedurig worden voortge- drongen vanwege de doodslager die op hun zielen zit. Denk aan de dwaze bouwer. Hij meende veilig te wonen in zijn funda- mentloos huis, totdat de vloed van wind en water zijn woning deed vallen, en zijn val was groot, diep, onherstelbaar. Ook de vrouw van Lot was gewaar schuwd, ja, getrokken buiten de stad gebracht en een schuilplaats gewezen, doch achtergebleven is zij omgekomen en doortrokken van zwavel en vuur een zoutpilaar geworden, en daarom is zij door Christus een ten beeld gestelde vrouw. „Gedenk aan de vrouw van Lot." O, dat hinken op twee gedachten; willen wandelen op twee wegen. God wat, en de wereld wat. Helpende gena de nodig, doch geen verlossende reini gende verzoenende genade. Wat een lauwheid wordt er allerwege in Gods Kerk waargenomen betrekkende de Man, die Gods metgezel was, is en blijft de Man van smarten. Die zichzelven heeft gegeven om onder te gaan in de vloed van Gods toorn om aan de ge schonden gerechtigheid te voldoen; een eeuwige verlossing teweegbrengende. Door 't geloof alleen wordt Hij ook als schuilplaats Zijns volks dierbaar en on misbaar. Nimmer zijn de bedrukten in hun toevluchtnemen tot Hem be schaamd geworden. De bloedvloeiende vrouw vond genezing. De Kananese her stelling voor haar dochter. De zondares vergeving, de moordenaar het paradijs. Hij was, is en blijft de toevlucht Zijns volks. God volk, wat is uw voorrecht groot, in wegen van druk, benauwd heid en bestrijding, een toevlucht te hebben tot deze schuilplaats. Daar kan de verzoeker niet bij: wel is hij er als een hond voor gebruikt om naar de schuilplaats te drijven. Daar wordt de smart verdreven en droefheid en blijd schap verandert. Door het geloof mag Gods volk hier zingen: Gij ^zijt mij, Heer, ter schuilplaats in [gevaren; Gij zult mij voor benauwdheid trouw [bewaren; G' omringt me, daar Gij mij in [ruimte stelt, Met blij gezang, dat mijn verlossing [meldt, Mijn leer zal u, o mens, naar 't recht [doen hand'len. En wijzen u de weg, die gij zult [wand'len; Ik zal u trouw verzeilen met mijn [raad. Terwijl mijn oog op u gevestigd Rotterdam. Ps. 32 4 Ds. M. Blok. (Ingezonden Mededeling) Dinsdag j.l. geraakte van de heer J. de Bakker een uienput in brand. De ge hele uienput waaraan ongeveer 630 hl uien lag ging verloren. De uien waren niet verzekerd; de schade bedraagt ca. 5.500.Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Mocht er niemand aansprakelijk ge steld kunnen worden dan is de heer de Bakker wel erg gedupeerd, zou daar entegen een schuldige gevonden wor den, dan is deze aansprakelijk voor de gehele schade. Erg ingewikkeld, vindt U niet? Dit alles kunt U voorkomen als U met ons praat. Wij verzekeren Uw land bouwgewassen aan de put vanaf 1.50 per 5000 kg. Stelt nu eens dat U of een van Uw gezinsleden aanspraJcelijk is voor een dergelijke brand; U zoudt er door in financiële moeilijkheden kun nen komen. Wij verzekeren dit risico voor U voor 10.per jaar. Deze ver zekering dekt alle risico's waarvoor U aangesproken kunt worden. Wilt U er meer van weten of direct opdracht voor een dergelijke verzekering geven, bel ons dan op of schrijf een briefkaart aan: Assurantle-Maatschapp^ „Nieuw-Rotterdam" Directie: P. de Vogel, Melissant. Telef. K. 1877-550, Binnenweg 33 Ook onze agenten zullen u gaarne van (Advertentie) dienst zijn. Er zijn in Nederland gelukkig nog brede lagen onder de bevolking, die wensen dat Gods dag geëerbiedigd wordt. Het wil ons voorkomen, dat het Roode Kruis zijn werkzaamheden zo danig heeft in te richten, dat ook de genen die Gods Dag respecteren er aan deel kunnen nemen. Doet het Roode Kruis dat niet, dan kan het geen aan spraak maken op een algemeen, na tionaal karakter. Vaak wordt ons land een Christelijk land genoemd. Dat het dan ook moge blijken in het ontzien van de Dag des Heeren. Zeker mag dat gevraagd wor den van verenigingen, die steunen wil len op het gehele volk, zoals het Roode Kruis. Kan men die mentaliteit niet opbrengen, dat men dan zich ook niet beroept op haar algemeen karakter. Een algemene vereniging als het Roode Kruis dient ook open te staan voor hem, die naar het gebod Gods willen leven. Waarom moeten zij gegriefd, waarom moet bij de werkzaamheden van het Roode Kruis met hun gevoelen geen rekening worden gehouden. Het is tijd, dat het hoofdbestuur zich daar reken schap van gaat geven. Frankrijk Frankrijk heeft de laatste tijd weer in het middelpunt van de politieke be langstelling gestaan. Op 30 September besloot de Assemblee van de Verenig de Naties, de kwestie Algerije op haar agenda te plaatsen. Daarmee mengde ze zich in één van Frankrijks binnenland se aangelegenheden, want Algerije is een integraal deel van Frankrijk. De Franse regering heeft uit protest tegen dit besluit, onmiddellijk haar delegatie bij de Verenigde Naties te ruggeroepen. De zetel in de Veiligheids raad blijft Frankrijk echter bezetten, terwijl het ook deel blijft nemen aan de vergaderingen van de subcommissie voor ontwapening. Aangezien Rusland en de andere com munistische landen zich hadden uitge sproken vóór plaatsing van Algerije op de agenda, heeft de Franse regering bekend gemaakt dat het voorgenomen bezoek van Faure en Pinay aan de Sowj et-Unie voorlopig is uitgesteld. Men acht de huidige stand van zaken niet gunstig voor het afleggen van dit bezoek. Het uittreden van Frankrijk uit de Verenigde Naties is een pijnlijk gebeu ren, maar ons inziens kon de beslissing van Frankrijk niet anders zijn, omdat de Verenigde Naties een besluit hebben genomen dat met hun handvest in strijd is. Terecht stelt Frankrijk zich op het standpunt dat ze aan een organi satie die op deze wijze haar beginsel met voeten treedt, geen medewerking mag verlenen. Ook de Franse moeilijkheden in Marokko zijn nog lang niet opgelost. Opstande lingen uit de Istiglal, de partij die naar onafhankelijkheid van Frankrijk streeft komen hoe langer, hoe krachtiger, in verzet tegen het Franse bestuur en brengen de Franse regeringstroepen grote verliezen toe. De Franse resident-generaal voor Ma rokko, Boyer de Latour, heeft na een inspectiereis verklaard dat de rebellen in het Rifgebergte steun krijgen van Spaans Marokko. Een Spaanse woord voerder heeft dit ten stelligste ont kend. In de Franse Nationale Vergadering wordt thans druk gediscussieerd over de Franse hervormingsplannen in Marok ko. Na een strijd op leven en dood tus sen de regering en de Nationale Ver gadering heeft premier Faure in de nacht van Zaterglag op Zondag zijn her vormingsplan zien aannemen met grote meerderheid van stemmen, daar de so cialisten, en zelfs de communisten, op het allerlaatste moment hun medewer king wilden geven. Een deel van de rechtse meerderheid evenwel liet Fau re in de steek. Tevoren had de premier vier Gaullis tische ministers ontslagen, omdat ze namens hun partij een ander hervor mingsplan aan de regering hadden voor gelegd, dat bij niet-aanvaarding voor de ministers een reden zou zijn ge weest om hun ontslag aan te vragen. Faure heeft deze ontslagaanvrage ech ter niet afgewerkt, maar de eer aan zichzelf gehouden en hun ontslag ver leend. Vrijdag 21 October a.s., des avonds 7.30 uur, zal de heer H. v. Zalingen afscheid nemen als hoofd van de Groen V. Prinstererschool. Men belegt daartoe een bijeenkomst in het kerkgebouw der Geref. Gemeente aan de Chr. de Vries- laan. Op diezelfde avond zal de heer A. Vogelaar van Heiningen als nieuw hoofd der Groen v. Prinsterer school worden geïnstalleerd. NAVO De ministers van defensie van de vijf tien landen van de Noord-Atlantische Verdrags-Organisatie zijn deze week voor drie dagen bijeengeweest in de Franse hoofdstad. De generaal Sir John Whiteley heeft op deze vergadering aan de hand van geheime rapporten een analyse gegeven van de huidige Russi sche defensie. Daaruit bleek overtui gend dat het Russische leger sterker is dan iemand kan vermoeden. Hoewel hij niet geloofde dat de Sowjets op een oorlog aansturen, was hij toch van mening dat, gezien hun militaire uitrus ting, de dreiging nooit groter is geweest dan heden-ten-dage. Vermindering vail de Atlantische bewapening wees hij dan ook ten enenmale van de hand. In ge val van agressie moet men gereed zijn, terug te slaan! Merkwaardigerwijze maakte Foster Dulles dezer dagen een soortgelijke op merking: „Nooit zullen de Verenigde Staten ontwapenen, als ze er niet zeker van zijn dat anderen hetzelfde doen," aldus de Amerikaanse minister. Daar uit blijkt wel dat men nog weinig ver-- trouwen heeft in een gewijzigde Rus sische politiek, waarover sommigen tich tegenwoordig zo druk maken! Argentinië De toestand in Argentinië begint sinds de val van de dictator Péron weer nor maal te worden. President Lonardi, die Péron is opgevolgd, beijvert zich om de arbeiders de rechten te laten behouden die ze onder het regiem van Péron hebben verworven. Op vragen van journalisten heeft Pé ron, die in Paraguay verblijft, geant woord dat hij zich nog steeds be schouwt als de wettige president van Argentinië en dat hij bij eventuele ver kiezingen meer dan 70 procent van de stemmen zou weten te behalen. Door de regering van Paraguay is hem deze uit lating zeer kwalijk genomen. Men re kent dit aan als een schending van het asylrecht (Paraguay en Argentinië zijn immers bevriende staten). De nieuwe Argentijnse regering heeft dan ook geëist dat Paraguay aan Pé ron het asylrecht zal ontzeggen. De vrees is gewettigd dat Péron zal trachten, van het buitenland uit, in vloed te oefenen op de politiek in Ar gentinië. Het is te hopen dat men het niet zover zal laten komen. OPGELET! Mededelingen voor berijders van rijwielen en bromfietsen De Groepscommandant der Rijkspolitie te Middelharnis, maakt het volgende be kend: Ie. De Oost- en Westkrakeelstraat te Sommelsdijk zijn thans weer voor het berijden met een rijwiel in beide richtin gen opengesteld. Ook de Oost- ea Westdijk te Sommels- dijk mogen in beide richtingen met een rijwiel, gedurende de gehele dag worden bereden. 2e. De Oost- en Westdijk te Sommels- dijk, mogen echtpr nimmer met een rij wiel met hulpmotor, waarvan de motor in werking is igesteld, worden bereden. 3e. De Westdijk en het BoveurZandpad te Middelharnis mogen van 0-15.00 uur met een rijwiel worden bereden. Deze wegen mag men echter nimmer berijden met een rijwiel met hulpmotor, waarvan de motor in werking is gesteld. 4e. In beide gemeenten zijn diverse voorrangskruisingen opgeheven. Thans zijn alleen nog maar als zodanig aange wezen: a. het kruispunt Langeweg-Chr. de Vrieslaan-Van Aerssenstraat. (Alle verkeer van de Langeweg, heeft voorrang boven het verkeer van de Chr. de Vrieslaan en de Van Aerssenstraat). b. De T-kruising Langeweg-Zandpad- West-Krakeelstraat. (AUe verkeer van het Zandpad en de West-Krakeelstraat Dit is de nieuwe rechtzaal in het Kantongerecht te Sommelsdijk. In een bui tengewone zitting is het geheel gemoderniseerde gebouw in gebruik genomen. De heren van het gerecht beschikken liu over keurige zetels en moderne tafels, er staan twee lessenaars voor de advocaten en ruime getuigenibanken. Br is nu ook een echte balie, het hekje waarvoor de verdachten komen te staan De pers heeft een mooie tafel gekregen, waardoor de verslagen voor ons blad op prettige wijze kunnen worden opgenomen. Een verslag van deze buitenge wone zitting, bijgewoond door een gïoot aantal personen uit de rechtelijke macht de Pachtkamer, burgemeesters enz., volgt in ons e.k. nummer. heeft voorrang boven het verkeer van de Langeweg) c. Het kruispunt West-Krakeelstraat- Oost-Krakeelstraat-Voorstraat-Kaai te Sommelsdijk. (Alle verkeer vanuit de West-Kraakeelstraat en de Oost-Krakeel straat heeft voorrang, boven het ver keer vanuit de Voorstraat en de Kaai). 5. Het is thans weer geoorloofd voor alle verkeer, om de Schoolstraat vanaf het Kerkepad naar de richting van het Zandpad te berijden. DIEKHUUSNIEUWS Pianoconcert door Alex van Ameron- gen op a.s. Vrijdagavond om 8 uur. Toe gangsprijs 1.75. Kaarten aan de zaal verkrijgbaar. Bloem.enschife-demonstratie in sa menwerking met de plaatselijke bloe misten a.s. Zaterdagmiddag van 35 u. Vrije toegang. Ieder mag kijken en doen. Instuif op Zaterdagavond. Vanaf Oc tober is ook 's Zaterdagsavonds het Diekhuus weer geopend voor jongeren van 15 jaar. Hobby-tentoonstelling. Op 5, 6 en 7 Januari wordt weer een hobby-wed strijd gehouden. Iedereen kan meedoen en er reeds nu voor gaan werken. Al lerlei soort van werlt mag worden in geleverd. Nadere gegevens volgen t.z.t. nog. Jeugdleiderscursus. A.s. Maandag 17 October begint om 8 uur de Jeugdlei derscursus. We starten met handenar beid. Ons eerste werkstuk zal een vloei- legger worden. Voor verdere gegevens zie men het nummer van dit blad dat Dinsdag j.l. verscheen. Geeft U nog spoedig op om teleur stelling te voorkomen. Het aantal deel nemers kan slechts beperkt zijn. (Tel. 2400.) I SOMMELSDIJK Uitslagen 10 October 1955 „Denk en Zet". Afd. 1: Buis—Krijgsman 2—0; Bruggemanv. d. Welle 11; Drop Roetman 2—0; G. v. d. Sluijs—F. Noor dijk 2—0. Afd. 2: ZoonPeeman 20; v. Lente Taaie 2—0; Kaptein—H. Noordijk O 2; Hoogzand—A. v. d. Sluis 3—2. Afd. 3: Polder—J. Struik 2—0; van NimwegenM. Knape O2; v. Gulik L. Schellevis 2—0. Afd. 4: JansenMosselman 11; Kie- vit-Campfens 20; BreemanH. Schel levis 2—0; F. Vis—HoUaar 2—0. Door een fraaie meerslag gelukte het Mosselman een verloren partij remise te maken. Inhaalpartijen: WagnerVerbiest O 2; V. d. DoelWielhouwer O2; Hollaar —Camphens 0—2; B. Vis—G. v. d. Sluis 2—0.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1