De biJDel op een aakpan De Russische glimlacn Corsetten - Show Marktberichten 28e Jaargang GHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GRONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN leuwö UIT DE KERKEN GEBEF. KERKEN Zeer belangrijk Fa. Gebr. Buijsse - Middelharnis Centrale Veiling Middelharuis Woensdag 12 October 1955 No. 2441 PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Sedert enige maanden is er een merk waardige verandering te bespeuren in de houding van de machthebbers in de Sovjet-Unie, die scherp afsteekt bij de vijandige politiek, die door wijlen Sta lin na de oorlog virerd gevoerd. Malen- kow's optreden was reeds ietwat soe peler, maar de grote verrassing kwam, toen deze vervangen werd door het driemanschap - Boelganin - Kroestjow - Molotov. Moskou was tevoren nimmer bereid geweest in vriendschappelijke zin onderhandelingen te voeren met de westelijke mogendheden over onder werpen, die steeds de oorzaak waren van spanning in de internationale ver houdingen. Als gevolg van de „koers verandering" in het Kremlin werd de ze zomer in Geneve een conferentie der regeringsleiders gehouden, waar de Bussen zeer voorkomend en welwillend waren en veel vertrouwen schenen te krijgen in president Eisenhower. De concrete resultaten van die conferentie waren echter nihil. Er werd alleen een betere sfeer geschapen en nu moeten de ministers van Buitenlandse Zaken op het eind van deze maand pogen tot enig tastbaar succes te komen. Sedert dien blijkt ook uit andere din gen, dat men in het Kremlin een an dere „politiek" gaat volgen. Alle moge lijke staatslieden worden uitgenodigd voor een bezoek aan Moskou en men belooft een tegenbezoek te brengen. Zelfs Adenauer heeft in Moskou gecon fereerd en 9000 Duitse krijgsgevange nen losgekregen. Voorts hebben de Rus sen hun marinebasis Porkhala in Fin land teruggegeven. De toon van hun redevoeringen, van de radio en de pers is niet meer uitgesproken vijandig. De legaties uit parlementen, uit weten schappelijke kringen en allerlei orga nisaties krijgen invitaties en worden met grote gastvrijheid ontvangen. De Sovjet-Unie is zelfs opengesteld voor het toeristenverkeer. En zo is het IJze ren Gordijn de laatste maanden aardig naar boven gehaald. Het is geen wonder, dat de gehele vrije wereld en vermoedelijk ook de Russische bevolking en de buitenlandse communisten zich afvraagt, wat dit alles nu in feite te betekenen heeft. Is deze opzienbarende verandering een wijziging in de communistisch-nationa- le sowj et-politiek en houdt zij een wer kelijke koersverandering^-in^'èie gericht is op een vreedzame samenwerking van oost en west of gaat het hier slechts om een verandering van tactiek met be houd van hetzelfde doel: de wereld heerschappij van het communisme, me de te bereiken door ontbinding der westerse wereld? Niemand weet natuurlijk met zeker heid, welke precies de drijfsveren zijn van de Sovjet-machthebbers. Dat we ten slechts enkele topfiguren. De rest van de Russen, zowel diplomaten als ambtenaren, journalisten en het gewone volk draaien op commando mee. En de vrije wereld moet er maar naar raden. Ook de ambassadeurs in Moskou en de geheime diensten der Amerikanen en Engelsen zullen hieromtrent geen 100 procent zekerheid kunnen krijgen. Men moet dus op veronderstellingen bou wen. En dan kan men b.v. zó redene ren: De Russen hebben met hun politiek van isolering en koude oorlog alleen dit bereikt, dat het westen zich in toene mende mate ging bewapenen en een militaire eenheid ging vormen. Het At lantisch Pact, de N.A.V.O. en het Drie- landenpact op de Balkan zijn er het gevolg van geweest. Door de vijandig heid der Sovjets was met name Ameri ka genoodzaakt zijn atoom-experimen ten krachtig voort te zetten, waardoor bij een eventuele derde wereldoorlog, gesteld dat het communisme deze zou riskeren, ook Moskou van de kaart zou verdwijnen. Misschien is men in het Kremlin tot de conclusie gekomen, dat de tot dusver gevolgde koers een ave rechtse uitwerking heeft gehad en nim mer kan leiden tot het beoogde doel. Niet alleen is hij militair vastgelopen, maar ook propagandistisch werkte de ze koers in het nadeel van de commu nisten. Het is dus zeker niet onmoge lijk, dat men het op een andere, meer geraffineerde manier wil gaan probe ren. Voor ons staat het onomstotelijk vast, dat men beslist niet moet rekenen op 6en principiële verandering in de Rus sische politiek. Er zijn helaas nu reeds tal van mensen in vele landen, die dit er wèl in zien. Men vindt ze onder de eenvoudigen, die geen begrip hebben Van de hogere politiek, maar ook in intellectuele kringen bij hen, die in al lerlei waandenkbeelden en illusies ge vangen zitten. In het bijzonder staat een deel der socialisten hieraan bloot. Steeds weer blijkt, dat deze, als ze uit eindelijk moeten kiezen tussen het „ka pitalisme" en het communisme, aan dit laatste de voorkeur geven. En gezien het feit, dat het socialisme overal in de wereld zeer veel aanhang heeft, zijn brede groepen in vele landen gepraedis- poneerd om zeer conciliant te staan te genover een vriendelijk communisme en ue duivelse achtergronden daarvan over net hoofd te zien. Daarbij komt, dat een vredes-offen- sief, ook al komt het uit Rusland, altijd ^en goede kans heeft, velen in slaap re sussen. Wie het communisme slechts ^let als een bijzonder economisch systeem en het niet onderkent in zijn anti-christelijke beginselen, capituleert ai spoedig voor de glimlach der Russen n meent, dat deze welgemeend is en een nieuw tijdperk der wereldgeschie- inluidt. Dit gevaar is heus niet uenkbeeldig, gezien het feit, dat tegen woordig millioenen een partij of bewe ging alleen beoordelen naar haar soci ale mérites. Daarom staat het westen zwak tegenover een goed gespeelde Rus sische vredesactie, die o.i. geen ander doel heeft, dan op een méér efficiënte manier dan voorheen goodwill voor de Sovjet-Unie eii daardoor verslapping in de militaire waakzaamheid te bevorde ren. In de dertjocratische landen is toch al over het algemeen een sterke weer zin tegen al het militaire en een nei ging om sociale maatregelen te stellen boven de landsverdediging. Dit zal door de nieuwe Russische politiek nog meer in de hand gewerkt worden. Wanneer het de Sowjet-leiders wer kelijk ernst is met het liquideren van de komende oorlog zullen ze toch eerst eens tastbare bewijzen van hun goede wil moeten geven. Tot dusver waren het niet anders dan woorden en beslis singen, die hun niets kosten en de positie van Rusland niet veranderen. De te ruggave van Porkhala betekent in mi litair opzicht niets. Als Rusland inder daad vreedzaam wil samenwerken met de vrije wereld, zal het Ie de hereniging van West- en Oost- Duitsland moeten toestaan. 2e de satelliet-staten in Oost-Europa de vrijheid moeten teruggeven. 3e het communistisch gewroet in an dere landen moeten staken. Pas wanneer dit gebeurt, zal werke lijk blijken, dat er een andere geest door het Kremlin vaart. We moeten dit echter nog zien gebeu ren! De Sowjets laten hun greep op Oost- en Midden-Europa niet lós. Zij subsidiëren met grote bedragen alle on dermijnende communistische acties in de vrije landen. Zij stoken de nationalis ten in Azië en Afrika op tegen Frank rijk, Engeland en Nederland. Zij vissen in het troebele water van de vijand schap tussen Israël en de Arabische lan den. Zij steu^ien nog steeds in de Ver enigde Naties elke actie tegen de „ko loniserende" landen. En men maakt ons niet wijs, dat zij hun ideaal der com munistische wereldrevolutie hebben losgelaten. Dan zouden zij zichzelf, hun beginsel en al hun historie ten enenmale verloochenen. Naar onze me ning is het doel van de „nieuwe" politiek geen ander dan de militaire krachts inspanning van het westen te doen in eenschrompelen, de geestelijke weer baarheid tegen het communisme te doen verslappen en te profiteren van econo mische crises, die na de huidige wel- vaartsperiode in de westerse landen zeer waarschijnlijk niet zullen uitblij ven. Dat al het bovenstaande niet op wan trouwen, maar op logica berust, bewij zen wel de uitlatingen, die Kroestjov), de machtigste man in het Kremlin als secretaris der communistische partij, onlangs deed bij een feestmaal in Mos kou, dat aangezicht was ter ere van de Oostduitse gasten-partijgenoten. Vol gens het weekblad „Vry Nederland" moet daar het volgende zijn gezegd en gebeurd: Op dit banket, waar Kroestjow ver moedelijk een glaasje teveel gedronken had, heeft deze zich met een prijzens waardige openhartigheid uitgelaten. Hij zei zoveel, dat de premier, maarschalk Boelganin, enkele keren trachtte, Kroestjow met een waarschuwend handgebaar te stuiten, hetgeen misluk te. Deze dan sprak als volgt: „Men zegt, dat onze glimlach onoprecht is. Dat is niet waar. Onze glimlach is echt en niet kunstmatig. Maar als iemand ge looft, dat uit onze glimlach voortvloeit, dat wij de leer van Marx, Engels en Lenin opgeven, dan vergist hij zich deerlijk. Zij, die daarop zitten te wach ten, kunnen blijven wachten tot Pasen en Pinksteren op één dag vallen. Wij zijn eerlijke mensen en zeggen onze vrienden en tegenstanders altijd de waarheid. Wij zijn voorstanders van het vreedzaam naast elkaar bestaan, doch ook van de opvoeding tot het commu nisme. Van het vreedzaam naast elkaar bestaan zijn wij alleen maar voorstan ders, omdat er nu eenmaal twee syste men bestaan. Oorlog hebben wij niet nodig om de overwinning van het so cialisme te behalen. Vreedzame wed ijver is al voldoende. Laat ons drinken op alles wat nieuw is, op de mannen, die de weg volgen, die Marx, Engels, Lenin en Stalin ons getoond hebben. Onze vijanden eerbiedigen hen niet, maar men kan niet tegen de geschie denis ingaan. Kameraden Grotewohl en Ulbricht, houdt goede moed. Amerika heeft ons zestien jaar lang niet erkend en toch zijn we blijven bestaan. De tijd komt, dat men bij U zal aankloppen met de vraag, of men U mag erken nen. Dan staat het aan U, te beslissen of dat nog wel de moeite waard is." Tot zover Kroestjow. Zijn woorden laten aan duidelijkheid niets te wensen over. Na hem nam Ulbricht, de meest gehate figuur in Oost-Duitsland, het woord om te betogen, dat het Oostduit se systeem tot heel Duitsland uitge breid diende te worden. „De tijd komt dat de democratische communisti sche) krachten ook in West-Duitsland zullen triomferen.' Daverend applaus. Boelganin omhelst Ulbricht, Kroestjow omhelst Grotewohl! Wat betekent dus de Russische glim lach? Geen koersverandering, alleen wijziging van tactiek. En deze kon op de duur wel eens gevaarlijker zijn dan de koude oorlog. NED. HEKV. KERK. Beroepen te Lexmond: C. J. v. d. Broek te Meteren; Muiden J. C. Kruis- hoop te Meerkerk; Rijssen J. T. Door nebal te Oene; Ridderkerk B. v. Ey- singa te Barneveld; Sonunelsdijk J. Wieman te Oudewuter. Aangenomen naar Lunteren G. Boer te Grouda; Aalst cand. P. Colijn te Rot terdam. Bedankt voor Andel P. Westland te Waarder; Wierden H. Roelof sen te Zeist; Hoogeveen A. de Leeuw te Bos koop; Ede J. J. Poot te Delft; Rid derkerk J. de Lange te Nunspeet; Tho- len G. V. Dieren te Ede. Bedankt voor de benoeming tot Zen- dingsdirector van de G. Z. B. Ds. H. Harkema te Zeist. Tweebal voor Zen- dingsdirector van de G. Z. B. Ds D. J. v. Dijk te St. Aimaland en Ds J. Wie- man te Oudewater. Ds L. Vroegindewey te Gameren mocht op 5 Oct. de dag gedenken, dat hij voor 25 jaar in het ambt bevestigd werd te Wilnis. Aanvankelijk voor de landbouw bestemd, ging hij op latere leeftijd stu deren en mocht het genoegen smaken, na alle examens „cum ïaude" te heb ben afgelegd in 1930 als doctorandus theol. zich befoepbaar te stellen, Ds. Vr. was toen 29 jaar. Na van '30 tot '34 te Wilnis werkzaam te zijn geweest, werd het beroep naar Waddinxveen aanvaard. Hier bleef hij tot 1949, toen in Papendrecht de herderstaf werd op genomen, terwijl deze gemeente vorig jaar met Gameren verwisseld werd. Daar er in Vlaardingen sinds jaren be hoefte is aan Schriftuurlijk bevinde lijke prediking, zo lezen we in het ,,Ger. Weekblad", werden hier al ongeveer 6 jaar, weekdiensten belegd in het ge bouw ,,Rehoboth". Verleden week had hier de laatste dienst plaats, waarin voorging Ds P. Zandt, em. pred. te Delft. Het gebouw moet n.l. wegens sa nering van de binnenstad worden afge broken. Thans worden bijeenlkomstan die zich in gestadig groeiende belang stelling mogen verheugen, in het lokaal „Liefde en Vede" gehouden. Katwijli aan Zee: Naar wij vernemen is thans, na twee jaren, in de vacature van Ds. J. J. v. d. Krift, die destijds naar Ermelo vertrok, onder leiding van het classicaal moderamen een beroep uitgebracht. Ondanks alle pogingen van het zeer grote Geref. deel der gemeente in deze vacature weer een Geref. pre dikant beroepen te krijgen, is dit niet gelukt. Een conf. pred. is beroepen en heeft dit beroep inmiddels aanvaard. Naar „'Onze Vaan" het plaatselijk blad der Geref. gezindte in de Herv. Kerk mededeelt, weigert de centrale kerke- raad volstandig het Herv. Geref. ver enigingsleven te erkennen. Eveneens worden alle publicaties in het off. or gaan der Herv. Gemeente geweigerd. Nu ook is gebleken, dat men absoluut afwijzend staat tegen het beroepen van een Herv. Geref. pred., besluit ds. Mon ster zijn artikel met de volgende con clusies: Het is zeer 'waarschijnlijk dat er nu in het vervolg 'sZondags geëvan geliseerd zal worden, wanneer er geen Herv. Geref. predikknt voorgaat. De Herv. Geref. groep zal zich aan alle fi nanciële verplichtingen onttrekken en zal overgaan tot stichting van een ei gen gebouw voor kerkelijke en vereni- ginsdoeleinden. De enige Herv. Geref. predikant ter plaatse, Ds P. J. J. Mon ster komt door één en ander wel in een moeilijke positie en de kerkelijke in stanties die voor één èn ander verant woordelijk zijn hebben wel een zeer gro te verantwoordelijkheid op zich geladen. Hier is weer een tjrpisch staaltje van ,,de ruimheid van opvattingen" der z.g. „Midden Orthodoxie" Beroepen te Leeuwarden W. Baas te Urk; DenBommel cand. M. C. Kersten te Amsterdam; Heeg B. Scholten te Bergen; Bmide H. Baarlink te Noord hom; Berkel D. Goumare te Grijpsker- ke. Aangenomen naar Rotterdam Dr. K. J. Kraan te Londen; Roermond M. Ge- leijnse te Winsum; Bedankt voor Giessen Oudkerk J. Has pels te Goënga; Krabbendam B. v. Ge- veren te Vries; Beetgum A. Griffioen te Zoutkamp; Amstelveen P. Riemers- zBoutolieden waren vroeger uertrouwd inet de keilieje aahrl^t. Enkele jaren geleden werd tussen Eersel en Steensel (N.B.) op het gehucht „De Hees" een oude schuur af gebroken en bij het doorzagen der eeuwenoude balken kwam er een klein, opgerold briefje uit een mooi rond boorgaatje van het hout te voorschijn. Het gaatje was met een houten stop onzichtbaar dichtgemaakt. Het briefje bleek onleesbaar, zowel voor mijnheer pastoor als voor „de meester". DAARNA kwam het bij de redactie van „Brabants Heem" terecht, waar het na onderzoek bleek een be zweringsformule te bevatten. Uit het lettertype, waarmee het briefje geschreven was, kon men opmaken, dat het van omstreeks het jaar 1600 dateerde. De balk, die lange tijd dus als „brie venbus" had gefungeerd, bleek van een afbraak uit Steensel te zijn. Verdere aanwijzingen waren er niet. De bezwerings formule diende, zoals uit de inhoud bleek, om de boze geesten op een afstand te houden of uit het huis te verdrijven. Een analoog geval, maar dan meer positief-christe- lijk, ontdekten wij onlangs bij een bezoek aan het Rijksmuseum Twenthe te Enschedé. Daar viel ons oog op een rek met oude dakpannen. De meeste bezoekers keuren „de oude pannen' zelfs geen blik waard, doch onze speurzin werd rijkelijk beloond door wat we daar vonden. Het meren deel van de (zestien) daar tentoongestel de dakpannen dragen aan de binnen kant allerlei inschriften. We informeerden bij de conservator van het museum, dr. C. C. W. J. Hijs- zeler, naar de vindplaats van deze pan nen. Alle, ook die welke nog in de kel der van het museum liggen opgeborgen (een zevental), zijn afkomstig van twentse boerderijen. Verschillende van deze pannen dragen neutrale opschrif ten, die iets vertellen van de bewoner of van de man die de dakpannen legde, doch er zijn er ook een vijftal die een opschrift, aan de bijbel ontleend, ver melden. Van een oud boerenhuis aan de Belt- straat te Enschedé is de dakpan af komstig die het volgende inschrift draagt: Ons doen zal God van punt tot punt bemerken en doen met ons na geloof en werken Enschede 1765 H. K. Bij onderzoek bleken de initialen af komstig van de steen- en pannenbakker H. Kristen, eigenaar van een tichelwerk bij Enschedé. In een andere dakpan staat geschreven: ma te Drachten; Barneveld en Eefde P. Sillevis Smit te Mechelen. Ds H. T. Hoeksema em. pred. te Am sterdam is aldaar in de ouderdom van 96 jaar ontslapen. Het was de nestor der Geref. predikanten. De overledene werd in 1859 te Appingedam, waar zijn grootvader een vooraanstaande figuur in de dagen der afscheiding van 1834 was, geboren. Hij werd in 1891 cand. en diende de gemeenten van Zevenhuizen, en Nieuwolda. De laatste gemeente van 1898 tot zijn emeritaat in 1933. Tot op hoge leeftijd ging hij nog altijd voor in de dienst des Woords en had dit op 80 jarige leeftijd 6560 maal gedaan. MET 14 KINDEREN NAAR AUSTRALIË. Vrijdagmiddag scheepte de schoenhersteïler J. G. Stalenberg zich met vrouw en 14 kinderen in op de „Joh. van Oldenbarnevelt" om van Amsterdam naar Australië te emigreren. Foto: de familie Stalenberg op de valreep. U woordt is een lampe voor mijnen voet en een ligt op mijne wegen Psalm 116 vers 1771 105 Men ziet, dat er met de psalmaan duiding een vergissing is begaan; men vindt deze tekst in Psalm 119 vers 105. Van de godsdienstige geaardheid der oude bewoners van de twentse boer- dtrij en leggen ook de volgende inschrif ten een duidelijke getuigenis af. Zo le zen we op een dakpan uit 1770: De Heere spreekt ik hebbe geluistert en toegehoort maar daar was niemand die berou hadde over zijne boosheid zeggende wat heb ik gedaan. Een yder weert zig-om gelijk een onbesuist paard loopt na den strid. Deze tekst is ontleend aan Jeremia 8 vers 6. We memoreerden reeds het op schrift „Ons doen sal God van punt tot punt bemerken", dat ontleend werd aan Jacobus 2 vers= 18; in een enigszins andere opstelling staat het op de dak pan uit 1786. De miesgunst der menschen kan mij niet schelen of deren als ik mar mogt Enschedy 1786 19 November Gerrit Elshof. hebben den zegen des Heeren Deze zegswijze komt in Twente meer voor. Aan de Rosinkweg te Usselo vin den we in een meer dan honderd jaar oud „los hoes" een gevelsteen, die het opschrift draagt: De; mist: gunst der: menschen: kan: mij niet: deeren: als: ik heb be: den: zegen; des: Hee ren: S. J. Rosihk. A: Lam- sink. J. Rosink. Anno 1838. Uit die steen maken we op, dat S. J. Rosink en zijn vrouw (de naam van de vrouw hoort op het huis, evenals die van de man) dit huis/bewoonden en dat er ook nog een ongetrouwde broer of zuster van de man bij inwoonde. Welis waar is er uit de gevelsteen van een bepaald huis meer af te leiden dan uit een dakpaninschrift, die in een museum is ondergebracht. Toch zou uit archiefonderzoek kun nen blijken wie bij voorbeeld Gerrit Elshof was, wat hij deed en waar hij woonde. Bepaald antigodsdienstig lijkt het inschrift in een dakpan uit 1821. Daarop lezen we: dat dat goot goot is geloeft ik niet onrechtvaardig is hey dar op sterft ik den 4 September Herman Schouwenk Willem Schouwenk. Achter het woordje ik in regel drie Hier ziet U een van de dakpannen uit het Rijksmuseum Twen- the, met opschrift uit het jaar 1765: „Ons doen sal God van punt tot punt bemer ken en doen met ons na geloof en werken". denke men echter een komma, waar door de betekenis duidelijk wordt. Zoals we reeds schreven, zijn deze dakpannen afkomstig uit Enschede of naaste omgeving. De vraag is nu: waarom werden deze inschriften aangebracht? Moeten we de godsdienstige inschriften zien als een geschenk bij de pannenleverantie van de zijde van de bakker? Of zijn deze inschriften bedoeld (evenals die op het perkament uit de sakiische boerderij) als een zogenaamde huiszegening? Voor een merkteken of hu'smerk is de tekst van de meeste op- sch~ifien te lang. Wie licht ons op dit duislere gebied voor? J. H, KRUIZINGA jVoot van de redactie. Zouden er op Fldlckee ook nog van dergelijke pannen zi;n? Dan is dat iets voor het Streek museum Goeree Overflakkee! (Overgenomen uit Centraal Week blad ten dienste van de Gerefor meerde Kerken in Nederland). ook voor U. DONDERDAG a.s. houden wij een groots opgezette „IDUNA-PAS-TUNETTE" in de zaal van HOTEL MEIJER. 's middags om 2.30 uur 's avonds om 8 uur Kaarten zijn gratis in onze zaak verkrijgbaar of eventueel aan de zaal. Mogen wij U verwachten? Uienveiling van Dinsdag 11 October '55 Grove 11.58—12.51; Middel 15.08— 15.38; Drielingen 22.50; Picklers 31.59 Stekuien 3.25. Aanvoer 100.000 kg. VEEMARKT ROTTERDAM, 10 Oct. Aangevoerd in totaal 1973 dieren, waaronder 1191 vette koeien, 755 varkens en 27 lamme ren. Prijzen per kg: vette koeien 2.60 2.78, 2.46—2.60, 2.16—2.30; varkens lev. gew. 1.84, 1.82, 1.80; lammeren per stuk 120, lOa 90, De aSivoer van varkens was gewoon, de handel vlot en iets hoger in prijs. Zware varkens van 1.721.76. De aanvoer van lammeren was matig met zeer vlugge handel en de prijzen waren als vorige week Dinsdag. GRAANBEüRS ROTTERDAM, 10 Oct. Binnenl. granen. Officieuze noteringen per 100 kg franco R'dam; rode tarwe op vocht- conditie 26.2026.25; witte tarwe met weinig kooplust tot 26.60, voedergra- nen gedrukt, zomergerst naar kwal. 2224.25; prima daarb., haver naar kwal. 21.7523, extra blanke daarb. rogge doorsneekwal. 20. Peulvruchten groene erwten tot 43, schokkers moei lijk te plaatsen tot 52.50. bruine bo nen tot 64.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1