DE TROONREDE Marktberichten 28e Jaargang CBB WEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Niet in de lijn van de historie en van de reformatie Dat is niet de manier Centrale Veiling mddelharnis Dhr. J. A. V. Nieuwenhuijzen naar de Sowjet-Unie Woensdag 21 September 1955 No. 2435 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONISTEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag H.M. Koningin Juliana heeft heden Dinsdag middag ter gelegenheid van de opening van de Staten Generaal de volgende Troonrede uitge sproken: LEDEN DER STATEN-GENERAAL, In de tien jaren, die verstreken gijn sinds het einde van de tweede wereldoorlog, is, met hoe veel vreugde Nederland ook de bevrijding heeft kunnen herdenken, de wereld niet tot rust en tot een gewaarborgde vrede gekomen. De fun- dam,entele tegenstellingen, die de volkeren ver deeld hebben gehouden, zijn blijven bestaan. Nieuwe hoop is echter geput uit de bijeenkomst der Vier Grote Mogendheden, die onlangs te Geneve plaats vond. Deze besprekingen hebben de weg gebaand tot ernstig overleg over vraag stukken, waarvan de oplossing tot ontspanning van de internationale verhoudingen kan leiden. Ik wil hier uiting geven aan de diepgevoelde wens van het Nederlandse volk, dat dit overleg ondanks de moeilijkheden, die zich ongetwijfeld nog zullen voordoen, tot zegenrijke resultaten zal leiden. De voortzetting van een eensgezind beleid der Westelijke landen blijft intussen van het hoog ste belang. In dit opzicht vervult de Noordat- lantische Verdragsorganisatie een onmisbare functie. Verdere verinniging der Europese samenwer king blijft geboden. Het stemt daarom tot vol doening, dat op initiatief van Nederland en de andere Beneluxlanden de mogelijkheden van de vorming van een gemeenschappelijke markt thans worden bestudeerd met het doel te gera ken tot nieuwe afspraken en overeenkomsten op dit gebied. Een overeenkomst met België en Luxemburg tot instelling van een Interparlementair Bene- luxorgaan zal dit zittingsjaar aan XJ worden voorgelegd. De formulering van een verdrag in zake de Economische Unie is door de Regeringen in studie genomen. Het streven van de Regering blijft gericht op het totstandkomen van regelingen, die een zo groot mogelijke vrijheid van het handels- en be talingsverkeer waarborgen. Zij zal voortgaan samenwerking in het kader der Verenigde Naties te bevorderen ten aanzien van alle zaken, waarvan een benadering in we- reldverband de meest gewenste is. Zij denkt daarbij in het bijzonder aan het probleem der financiering van de hulp aan minderontwikkel- de gebieden. Daarnaast is de krachtige voortzet ting van de technische hulpverlening noodza kelijk. Nederland vervult hierbij een naar ver houding belangrijke taak. De Regering hoopt op een verbetering in de verhouding tot Indonesië. Zij blijft overtuigd, dat een goede samenwerking voor beide landen van grote betekenis zou zijn. De wil om daartoe te geraken is in Nederland in brede kringen aanwezig. De internationale conferentie inzake de vreed zame toepassing van atoom-energie heeft er toe bijgedragen meer vertrouwen te wekken in de ontwikkeling der internationale betrekkingen. Voor het eerst werd overgegaan tot een ruime uitwisseling van de resultaten van onderzoek op het gebied der atoomk,ernwetenschappen. Het is duidelijk geworden, dat spoediger dan ver wacht werd de praktische toepassingen op ver schillende gebieden nieuwe en verheugende perspectieven openen en economisch en sociaal grote gevolgen kunnen hebben. In verband met de uitermate snelle ontwikkeling op dit terrein zal bijzondere inspanning nodig zijn terwille van de plaats van ons land zowel wetenschappelijk als industrieel. Op dit ogenblik hebben wij een achterstand in te halen. Mede daarom worden contacten met andere landen gelegd en ver sterkt. De Regering zal de eerste bilaterale over eenkomst op atoomgebied, gesloten met de Re gering van de Verenigde Staten van Amerika, binnenkort aan U ter goedkeuring voorleggen. Zo mogelijk zullen nog tijdens de komende zit ting der Staten-Generaal een of meer overeen komsten van wijder strekking volgen. Deze over eenkomsten zullen ten goede komen aan de in ons land op gang zijnde activiteiten, die de Re gering met kracht zal steunen. Ook op ander terrein zal het wetenschappelijk speurwerk grote aandacht eisen. Het verheugt mij, dat ik binnenkort met mijn echtgenoot andermaal een bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen zal kunnen brengen. Het bij de Staten-Generaal aanhangig gemaakte ontwerp inzake hulp bij de uitvoering van het tienjarenplan voor de ontwikkeling van Surina me is een uiting van de wil om te handelen in de geest van het Statuut. Overeenkomstig de verplichtingen, voortvloei ende uit het Handvest der Verenigde Naties, blijft het beleid met betrekking tot Nederlands Nieuw-Guinea gericht op de sociale, culturele, economische en politieke ontwikeling van de be volking. Belangrijke volksziekten zijn en worden, ook met behulp van gespecialiseerde organisa ties der Verenigde Naties, met kracht bestre den. Uitbreiding van de opleidingsmogelijkheden vindt gestadig plaats. Een aantal adviesraden is ingesteld, waardoor de inwoners gelegenheid krijgen zich voor te bereiden op de behartiging van eigen belangen. De volkshuishouding van ons land wordt ge kenmerkt door een krachtige economische ex pansie. Terwijl de Regering nog slechts enkele jaren geleden, in verband met toenemende werk loosheid, de werkgelegenheidspolitiek als het centrale punt van haar economische beleid zag, is er thans een zo ruime arbeidsgelegenheid, dat verschillende bedrijfstakken met een aanzienlijk tekort aan arbeidskrachten hebben te kampen. Hoezeer ook deze toestand moeilijkheden mede brengt, er is reden om er zich over te verheugen, dat thans vrijwel iedereen arbeid kan vinden, zodat ook vele oudere werkzoekenden en moei lijk plaatsbaren een plaats in het arbeidsproces verkrijgen. Met alle geschikte middelen tracht de Rege ring een zo goed mogelijke arbeidsvoorziening te verzekeren en de in enkele delen van het land nog bestaande resten van werkloosheid te doen verdwijnen. Intussen moet er tegen worden gewaakt, dat de grote vraag naar goederen en diensten in bin nen- en buitenland, gepaard gaande met de spanning op de arbeidsmarkt, ons kostenpeil zo danig zou beïnvloeden, dat de toekomstige struc turele ontwikkeling in gevaar zou worden ge bracht. De Regering streeft daarom naar een stabilisatie en waar mogelijk naar een verlaging van de prijzen. Ook de omstandigheid, dat reeds geruime tijd de invoer sterker stijgt dan de uitvoer., nood zaakt tot een voorzichtig economisch en finan cieel beleid. Met name moet worden voorko men, dat van de overheidsfinanciën inflatoire krachten uitgaan. De Regering volgt nauwlet tend de ontwikkeling van de betalingsbalans, teneinde, zo nodig, tijdig maatregelen te bevor deren, gericht op handhaving van het mone taire evenwicht. Hoewel in de afgelopen parle mentaire zittingsperiode een aanzienlijk verdere vermindering van de belastingdruk is verwezen lijkt, is de ontwerpbegroting voor het komende jaar, wat de lopende dienst betreft, nagenoeg sluitend. De ontwikkeling van de wereldmarkt' van agrarische producten, wordt mede beïnvloed door overschotten, waarvoor geen koopkrachtige vraag is. Het landbouwbeleid blijft er op gericht een zekere stabiliteit aan de productie en aan de prijsvorming te verlenen, teneinde de in de land bouw werkzamen een redelijke mate van be staanszekerheid te verschaffen en te bevorderen, dat de landbouw een zo groot mogelijke bij drage levert aan de nationale economie. Ver groting van de productiviteit blijft een eerste vereiste, in het bijzonder in die streken, waar de productiekosten naar verhouding hoog zijn. De Sociaal-Economische Raad zal een dezer dagen advies uitbrengen inzake de toekomstige methode van loonvorm,ing. Met de Stichting van de Arbeid zijn op haar verzoek besprekingen gaande over de vraag of en zo ja welke wijzi gingen in de arbeidsvoorwaarden in de naaste toekomst wenselijk en m.ogelijk zijn. De Rege ring heeft zich bereid verklaard ook hierover het advies van de Sociaal-Economische Raad in te winnen. Zo enigszins mogelijk dienen beide problemen in onderling verband een oplossing te vinden. In het afgelopen zUtingsjaar kwamen 8 be drijfschappen en 13 productschappen tot stand, terwijl in de naaste toekomst waarschijnlijk nog 9 bedrijfschappen en enige productschappen zul len volgen. De Regering zal de oprichting met kracht blijven bevorderen- Zij acht het niet be vredigend, dat in de industriële sector tot nu toe slechts enkele bedrijfschappen tot stand zijn ge komen. Aan de hand van het thans gereedgekomen interimrapport der Commissie Bezitsspreiding zal de Regering het vraagstuk van de bezitsvor ming nader onder het oog zien. De woningnood blijft een donkere schaduw werpen op het overigens in menig opzicht gun stig beeld, dat ons volksleven te zien geeft. Ten gevolge van de groei onzer bevolking leidt slechts een beperkt deel van de nieuwgebouwde woningen tot vermindering van het tekort. Wij zullen alle krachten moeten inspannen om snel ler daarop in te lopen. Ik doe een dringend be roep op de volle medewerking van allen, die kunnen bijdragen tot leniging van de woning nood. Het is nodig in de bouwnijverheid bij voortduring naar nieuwe wegen uit te zien om- de productie öp te voeren. Aangezien woning bouw de hoogète prioriteit moet genieten is m.a- tiging van boiiwactiviteit op elk ander gebied noodzakelijk. Het snel toenemend aantal gezinnen, dat van Indonesië uit naar Nederland komt, brengt grote moeilijkheden mede, die de bijzondere zorg van de Regering vragen. Zij zal de voorzieningen, welke zijn getroffen ten behoeve van Neder landers in Indonesië, die in maatschappelijke moeilijkheden verkeren, naar behoefte aan de omstandigheden aanpassen. Een ontwerp van wet ter vervanging van de Armenwet is in voorbereiding. Op korte termijn zullen V voorstellen bereiken tot herziening van de Grondwet, betreffende haar aanpassing aan de nieuwe rechtsorde voor het Koninkrijk en de bepalingen nopens de buitenlandse betrek kingen. Spoedige ind,iening kan verwacht worden van wetsontwerpen tot herziening van het kinder strafrecht en van de kinderbeginselenwet, welke ontwerpen voorlopig een sluitstuk vormen van de vernieuwing van het recht voor de jeugd op justitieel gebied. Een voorontwerp van wet tot wijziging vanf-het Burgerlijk Wetboek, dat e'en algemene regeling bevat voor de vacantie van werknemers, is aan de Sociaal-Econonnische Raad toegezonden. De zeer snelle ontwikkeling van het wegver keer en het nog steeds onrustbarend grote aan tal verkeersongevallen vergen de bijzondere aan dacht der Regering voor al hetgeen tot verho ging van de verkeersveiligheid kan bydragen. Een ontwerp-Deltawet zal spoedig worden in gediend. Zeer binnenkort zijn ook tegemoet te zien een wetsontwerp betreffende het technisch hoger on derwijs en een ontwerp-Monumentenwet. Bij het treffen van maatregelen ter verbrei ding en verbetering van het onderwijs richt de Regering zich in het bijzonder op de opleiding van een voldoend aantal docenten en op de in diening van één wet voor het voortgezet onder wijs. Voorts blijft zij het totstandkomen van een sluitend geheel van voorzieningen, zowel wat het onderwijs als wat de verdere vorming der jeugd betreft, bevorderen en de ontwikkeling van kunsten en wetenschappen krachtig steunen. Zo zullen, naast de wetsontwerpen, die U reeds zijn voorgelegd, en die veel van Uw tijd en werkkracht zullen vergen, nog verscheidene nieuwe, voor het welzijn van ons volk belang rijke voorstellen Uw aandacht vragen. Met de bede, dat God U bij Uw arbeid moge sterken, verklaar ik de gewone zitting der Sta- ten-Generaal geopend. 20 September 1955 Uit de bladen hebben wij kennis ge nomen van het plan van Z.K.H. Prins Bernhard om op audiëntie te gaan, bij de Paus. Dat bericht vervult ons met droefheid. Wij verhelen het niet en wensen het in alle bescheidenheid en eerbied op te merken, dat deze voor genomen audiëntie niet ligt in de lijn van onze Historie en evenmin in die van de Reformatie. Van harte bemin nen wij ons Vorstenhuis. Omdat God het in ons land geplant heeft en door ons roemruchtig vorstenhuis de Kerk des Heeren in ons land is geplant van het begin af en in latere tijden door datzelve Vorstenhuis de Kerk heeft be schermd. Daarom achten wij de voor genomen audiëntie een afbuiging van en een verloochening van de Historie van ons land. Nog minder ligt het voor genomen bezoek in de lijn der Refor matie. De beginselen der Reformatie verdra gen er zich niet mee om bij de Paus op audiëntie te gaan. Daarom betreuren wij het voornemen van Z.K.H. Prins Bernhard ten zeerste. Hij is te nauw san ons doorluchtig Vorstengeslacht verwant om in hem slechts een parti culier te kunnen zien. Verkrijging van meerdere goodwill bij de reizen van Z.K.H., speciaal bij de R-K. staten van Zuid-Amerika? Zo dat al het geval zou mogen zijn, dan menen wij dat die goodwill te duur is gekocht met af te buigen van de lijn door' de Reformatie en onze Historie in ons land getrokken. Naschrift. De audiëntie met de Prins heeft intussen plaats gehad. De Prins werd vergezeld door zijn moeder, prin ses Armgard, die tot de roomse gods dienst is overgegaan. Het Roode Kruis is een zeer gewaar deerde instelling wier werkzaamheid op een algemeen plan ligt. Waar hulp no dig is wordt ze door het Roode Kruis gebracht. Zonder enig onderscheid, zon der te letten op geloof of politieke in stelling. Hoevelen hebben tijdens de oorlog niet geprofiteerd van de onbaat zuchtige hulp van het Roode Kruis. Denken wij ook slechts aan de dagen van de Watersnood, hoe heeft het Roode Kruis toen geen prachtig werk gedaan om leed en ellende te lenigen en te ver zachten. Het Roode Kruis is een alge mene, een nationale instelling. Als zo danig wordt het ook door de gehele Ne derlandse bevolking gewaardeerd. En dat mag ook wel in het licht worden gesteld, dat het Roode Kruis niet te vergeefs een beroep doet op de offer vaardigheid van geheel Nederland. Het Roode Kruis wordt gedragen door het gehele Nederlandse volk. Daaruit volgt vanzelf, dat het Roode Kruis ook een zedelijke verplichting heeft rekening te houden met de gevoelens van het Ne derlandse volk en dat het er zich wel voor wachten moet de gevoelens van het Nederlandse volk niet te krenken. Of het bestuur zich daarvan wel vol doende rekening geeft wagen wij te be twijfelen. Tenminste de manier waarop het Roode Kruis in een speciaal geval tracht haar fondsen te versterken ge tuigt niet van respect voor hen die de Zondag wensen te zien als de Dag des Heeren. Het Roode Kruis verloot naar luid van een aankondiging 5000 voet balkaartjes voor de HoUand-België- wedstrijd in het Feyenoord-stadion te Rotterdam op Zondag 16 October a.s. Heeft het bestuur van het Roode Kruis geen respect meer voor de Zon dag, dan dient het er toch rekening mee te houden, dat vele duizenden van ons volk nog vasthouden aan de instel ling des Heeren waarbij de Zondag voor de Dienst des Heeren wordt op geëist en het komt het Bestuur van het Roode Kruis niet toe velen van haar leden en contribuanten zonder noodzaak in hun gevoelens te kren ken. Dat is op zich zelf al een reden om zich van dergelijke geldinzamelings methoden te onthouden. Tussen twee haakjes hoe is de samenstelling van het bestuur, is het wel samengesteld over- .eenkomstig de samenstelling van onze bevolking? Zo dat het geval is dan is een besluit als waarvan wij boven melding njaak- ten toch onbegrijpelijk, temeer daèr als wij ons goed herinneren ook het vorige jaar sprake was van een dergelijk op treden waartegen het protest ook niet is uitgebleven. Of hebben alleen de bijdragen van de mensen van christe lijke huize maar waarde en is het niet nodig op hun gevoelens acht te geven? Zo die mentaliteit aanwezig is, dan wordt het tijd dat die mentaliteit in het belang van het Roode Kruis wordt herzien. Om belangrijke groepen van ons volk in zijn gevoelens te krenken is werke lijk niet in de lijn van een nationale, landelijke vereniging. Maar erger is dat het bestuur geen rekening houdt met het gebod Gods, dat van allen zonder onderscheid vraagt de Zondag als de Dag des Heeren te heiligen en er niet aan mee te werken dat de Zondag wordt ontheiligd, zoals door zo'n voetbalwed strijd op grote schaal plaats vindt. Ook voor het bestuur van het Roode Kruis geldt het gebod Gods om Zijn Dag te heiligen. Uienveiling van Dinsdag 20 Sept. 1955 Pootuien grove 12.97, middel 17.28 drielingen 24.23, Zaaiuien grove 12.97 middel 17.79, drielingen 24.43, pick- lers 29.—. Aanvoer 90.000 kg. Britse atoomproeven in April 1956. Het volgend jaar in April zal op de Montebello-eilanden (Australië) een nieuwe serie atoomproeven worden ge nomen, zoals in Londen bekend wordt gemaakt. Bij het roeien verdronken. De 14-ja- rige A. K. te Zwolle is in het Zwarte Water verdronken. Hij was met twee vriendjes aan het roeien. Foto M. C. Meijboom NIEUWSTE STATIE-FOTO VAN H.M. KONINGIN JULIANA. Dit is de nieuwste statie-foto van H.M. Koningin Juliana, welke mede met het oog op het a.s. bezoek van het Koninklijk Paar aan de West werd gemaakt. aanwezig de heren burgemeester D. v. Heijst van Dirksland als Rayon voor zitter en de heer Bakker secretaris van de afdeling Dirksland die beiden een uiteenzetting gaven hoe een Roode Kruis colonne ingesteld en instand ge houden wordt, waarbij tevens de finan ciële gevolgen onder de aandacht wer den gebracht. Verder waren tegenwoor dig dr. P. J. H. Kramers en Zuster A. Bos, die beiden werden gevraagd hun medewerking te verlenen om bij ge noegzame deelname de colonne te wil len helpen opleiden. Na de uiteenzet ting volgde nog een gedachtenwisse- ling warabij verschillende onderdelen nog nader werden belicht. In principe werd besloten om tot het oprichten van een colonne over te gaan, waartoe tot de leden van de E.H.B.O. een verzoek zal uitgaan. Ook dr. Kra mers en zuster Bos zegden hun mede werking toe. Als lid van een Nederlandse land- bouw-deligatie is Vrijdag via Schiphol de heer J. A. van Nieuwenhuijzen, landbouwer van de „Willemshof" te Ooltgensplaat, naar de Sowjet-Unie vertrokken. Behalve de heer van Nieu wenhuijzen bestaat de delegatie uit de heren ir. J. A. v. d. Plassche, ir. H. Verschuijl en ir. J. W. Weller. Het ge zelschap zal zich in de Sowjet-Unie op de hoogte gaan stellen van de ontwik kelingen op het gebied van de land bouw, etc. --------o-------- VEEMARKT ROTTERDAM, 19 Sept. Veemarkt, aangevoerd 2176 dieren, w.o.; 1306 vet te koeien en 870 varkens. Prijzen per kg: vette koeien 2.58—2.74, 2.44—2.58, 2.14—2.28; varkens lev. gew. 1.78, 1.76 1.74. Aanvoer vette koeien als vor. week met redelijke handel en vooral niet ho ger in prijs; enkele prima's boven no tering. Aanvoer varkens groter, han del goed, doch niet geheel prijshoudend zware varkens van 1.65 tot 1.67. GRAANBEURS ROTTERDAM, 17 Sept. Binnen landse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Rode tarwe op vochtconditie tot 25.85. Voedergranen: zomergerst naar'^kwa- liteit 2224, extra kwaliteit daarbo ven; haver naar kwaliteit 2122.50, extra blanke tot 23; rogge niet ge noteerd. Peulvruchten met meer vraag; groe ne erwten tot 43, schokkers tot 53, bruine bonen 6573. MIDDELHARNIS In de Chr. Ger. Kerk alhier is tot diaken in de vacature van dhr. M. V. d. Wende gekozen de heer M. Kats te Sommelsdijk, die deze benoeming heeft aanvaard. SOiMMELSDUK ■r^, Woensdag'avond geeft ons mannen koor Ons Koor, onder leiding van diri gent G. Zoon een concert in het Diek- huus te MiddeUiarnis, voor de ouden van dagen van Middelharnis en Sommels dijk. Het concert begint te 7.15 uur. Medewerking verleent de baritonzan ger A. de Gans, terwijl de dirigent enige soli op de piano zal uitvoeren. Ons Koor biedt een interressanj; zangprogram ma, waarvan de ouden van dagen zeker veel zullen kunnen genieten. DIRKSLAND Zuigelingen cursus. Vanwege het Groene Kruis zal deze maand begonnen worden met een cursus voor zuigelin gen en kleuterzorg. De cursus wordt gegeven in het wijkgebouw aan de Orarijelaan. Burg. Stand. Ondertrouwd: M. de Geus 22 jaar en W. Joh. Lisseveld 2 j. HERKINGEN Hoenderpark. Door de heer C. v. d. Velde alhier is aan het eind van het zgn. „Fort" een Hoenderpark aange legd. Ongelukken. De werkmannen K. en B. hadden het ongeluk tijdens hun werkzaamheden hun voet zodanig te bezeren dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bietenseizoem, Met het a.s. bieten seizoen zullen de bieten niet zoals voor heen door de z.g.n. kaaigasten in de schepen worden gestort, doch door een kraan met knijper. Verbouwing. Slager M. Huizer hoopt binnenkort zijn slachthuis staande aan de Molendijk naar de eisen des tijds te verbouwen. STELLiEaSTDAM Daimclub. Donderdag 22 Sept. a.s. hoopt de Stellendamse Dam en Schaalt- ver. weer m.et haar onderlinge competi tie te beginnen. Er wordt elke Donderdagavond ge speeld in het verenigings gebouw. Wij verwachten alle leden, vooral nieuwe le den zijn harteUjk welkom. Opbrengst collecte. De collecte voor de kankerbestrijdüig bracht hier 338.20 op. De dames die hielpen collecteren bren gen we hierdoor hartelijk dank. OOLTGENSPLAAT Te Ooltgensplaat zal een Roode Kruis- colonne worden opgericht Het bestuur van de afdeling Oolt gensplaat van het Ned. Roode Kruis heeft een samenspreking gehad met de Kon. Ned. Vereen, voor E.H.B.O. afde ling Ooltgensplaat om te komen tot het oprichten van een Roode Kruis colon ne. Behalve genoemde besturen waren Verlaten. Het Noorse Schip „Jopeter" dat vastzit in het ijs Oostelijk van Groenland is nu door de gehele beman ning verlaten. Aanvankelijk waren 8 leden van de bemanning aan boord ge bleven, nadat Amerikaanse helicopters de andere opvarenden van het schip hadden gehaald. De achtergeblevenen zijn aan boord gegaan van het Deense schip „Kista-Dan". Het is niet onwaar schijnlijk, dat het Noorse schip met het ijs naar het Zuiden zal drijven. Zou dat het geval zijn, dan zou het vanzelf los komen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1