Naar de maan Dr. Kramers te Ooltgensplaat ten grave gearagen FOTO RÜTSMA Buitenland MEDITATIE Wandelen voor Gods Aangezicht m' ^'««Hl aiHBiHiiiniiiiii PracLtige Zweedse Metalen Fotolijsten GEBRs. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - Tel. 2004-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 Dit nummer oestaat uit 5 tladenï Jaargang Zaterdag 17 September 1955 No. 2434 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870-=-2017 Giro 167930 CBB WEEKBLAD OP GEBEFOfiMEEKDE GRONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BiJ contract speciaal tarief. De ontwikkeling van de mens schrijdt met reuzenschreden voort. In een adembenemend tempo. De ontwik keling en toepassing van de stoom kracht naar de ontwikkeling van de electriciteit en haar menigvuldige toe passingen is een zodanige geweest, dat er enige eeuwen mee gemoeid waren. En hoe weinig jaren zijn er nodig geweest om te komen van de electrici teit tot het atoom en zijn ontzaglijke krachten. Er zit grote spoed in deze ontwikkeling. Er is een opklimming in tijd. Op technisch gebied staat de mens schier voor niets en in het uitvorsen der krachten der natuur heeft hij gro te vorderingen gemaakt. Dé aarde is als het ware voor hem te klein geworden. Hij ziet verdere ruimten. De Maan, de planeten zoals Mars, Jupiter, Satumus, Venus, hij betrekt zij binnen de kring van zijn plannen en overleggingen. Hij droomt van ruimtevaart. Van een ver keer tussen de verschillende planeten. Van interplanetair verkeer. Met der gelijke dingen houdt de mens van on ze dagen en de mannen van de weten schap zich bezig. Stoute dromen wor den gedroomd. Voorspellingen gedaan, dat men binnen een tijdslimiet van be trekkelijk weinig jaren tochten zal kun nen maken van onze planeet de aarde naar haar sateliet de maan. Men spreekt van kunstmanen om de aarde te laten circuleren, alles in dienst en als voorbereiding van tochten naar de maan, met in een verder verschiet verkeer tussen de planeten onderling. Of dat mogelijk is? Wij wagen het niet daarover een oordeel uit te spreken. God heeft wonderlijke krachten in de schepping gelegd. Hij geeft de mens het vermogen om die krachten stap voor stap te ontdekken. Vergeten wij niet: het zijn krachten die God in de schep ping heeft gelegd en die hij in de weg der geleidelijkheid in de loop der eeuwen de mens laat ontdekken door in de mens te leggen een geest van navorsing en onderzoek. De mens maakt die krachten niet, verre van dat, op zijn hoogst weet hij de van God in de schepping gelegde krachten toe te passen. In de mens ligt niet het vermogen om iets te scheppen. Hij kan de won deren der natuur, voor zover God het hem toelaat en hem er de wijsheid toe geeft slechts toepassen. Hij maakt slechts kennis met de wetten der na tuur zoals God ze heeft geschapen. Zo ver God het toelaat, krijgt de mens het vermogen die wetten der natuur en die krachten in de schepping gelegd als van stap tot stap te mogen leren ken nen door naarstig onderzoek en door ernstige navorsingen. Het opmerkelij ke hierbij is dat de mens in deze eeuw in betrekkelijk korte tijd zoveel heeft weten te ontdekken en na te speuren. Maar ook hierbij moet wel opgemerkt worden, dat het slechts uitersten zijn van de wegen Gods, die de mens leert kennen. Wat predikt dit alles toch de onmetelijke grootheid Gods. Bij elke nieuwe ontdekking moest de mens wel in ootmoedige verwondering nederknie- len voor de grootheid Gods, die het aan Zijn schepping vergunt een nieuw blijk van Zijn onbegrijpelijke grootheid en Almacht te leren kennen. Hoe ver de mens in de ontdekking van die natuurkrachten zal komen, nie mand, die het weet. Alleen dit weten wij wel, de mens loopt hierbij als aan de leiband Gods. Niet verder zal hij ko men, dan dat de Heere het hem toe laat. In dit alles ligt niets van een oor spronkelijk kunnen van de mens. Het is bij elke nieuwe ontdekking of de Heere aan de mens een blik gunt in Zijn schatkamer vol van onbegrijpelijke ver mogen en kracht en dat daarbij de mens het vermogen krijgt om het aan hem nieuw ontdekte toepassing te kun nen geven. Zie of de mens ooit in staat zal zijn aan ruimtevaart te doen, om zich van planeet naar planeet te be geven dat is niet zozeer een vraag van menselijk weten en kennen, maar een zaak of het de Heere zal believen de mens daartoe de nodige kennis te schenken. Zo staat het in meer afzien bare tijden ook met het gaan naar de maan. Zal de mens er ooit komen? Alleen als de Heere het aan de mens toelaat. Alleen als God hem daartoe de vereiste en noodzakelijke kennis en we tenschap verleent. Hoe het er mee staat, wij geloven, dat slechts de allereerste en primitiefste kennis van wat daartoe nodig is nog slechts door de mens ge kend wordt. Van een fractie van de ontzaggelijke afstand heeft hij nog maar de allerprimitiefste kennis. Hoe veel eigenschappen, en krachten van die ormietelijke ruimten kunnen nog voor hem verborgen zijn? Voor hoeveel niet te voorziene, niet te berekenen om standigheden kan hij nog geplaatst worden. En daarom geloven wij dat het komen op de maan nog niet in de naas te toekomst zal kunnen geschieden. En zo hij er ooit zal komen, wat baat Ik ben God de Almachtige, Wan del voor mijn aangezicht, en zijt oprecht. (Gen. 14 17) Het was 25 jaar geleden, dat het grootste wonder wat aan de mens ge beuren kan, aan Abraham was ge schied. De Heere had hem geroepen uit het Ur der Chaldeen, midden uit het heidendom op een leeftijd van 75 jaar. Het zal wel een wonder voor hem ge weest zijn, destemeer daar onmiddellijk de belofte er werd bijgevoegd, dat Zijn zaad zou zijn als de sterren des hemels. Maar nog steeds was die belofte niet- vervuld in zijn levei;!. Bijna vijf en twintig jaren waren er overheen ge- gaan, en hij had nog geen vervullend God ontmoet. Schreiend had Sara al de hoop om moeder te worden opgegeven. Hoe hij zich geschikt had in haar lot, wordt verhaald in het vorige hoofdstuk, n.l. hoe zij haar dienstmaagd aan haar man had gegeven, om uit de Egyptische te worden gebouwd. Dit was nu 14 jaar geleden dat Immanuël werd geboren, wiens naam betekent: „de Heere hoort." Heeft Abraham aan de belofte des Heeren getwijfeld? Immers neen. Lees hierover Hebreen 11. Maar hij kon de tijd niet afwachten, hij wilde de Heere een handje helpen. Het gelovig wach ten, in stilzitten zijn vertrouwen stellen, ViVerd gemist. Dus hierin was hij te ver- /oordelen. Toch mogen we niet te hard oordelen, want, dat wordt gevonden in het leven van al des Heeren lieve volk. Die maar niet kunnen nemen en gelo ven wat in onze dagen alom gepredikt wordt. Tussen een belovend en een ver vullend God ligt soms een lange tijd, en is een weg van sterven aan de be lofte zal de vervulling plaats hebben. Als we de uitkomst zien in de geboorte van Ismaël, de teleurstelling voor Abra ham en Sara, dan zouden we denken dat het tijd was voor de Heere om tot Hem te komen; Wandel voor mijn aange zicht, wees niet ongelovig, houdt U aan het Woord wat tot U is gesproken, en zoek het niet in de verkeerde weg. En toch doet de Heere dit niet, integen deel; in plaats van aan Abraham te verschijnen, laat hij hem wachten, ja ren wachten. In de eerste tien jaren van zijn ver blijf in Kanaan, dus van 75 tot zijn 85e jaar, had de Heere hem viermaal opgezocht. Daar zijn mensen die elke dag spreken van ontmoetingen, zakken vol beloften hebben, soms met de won derlijkste verschijnselen en gezichten, dat men er benauwd van wordt. Abraham kon ze tellen. De laatste van de vier verschijningen leest men in Gen. 15, die een zeer bijzonder karakter droeg. In de nacht had de Heere hem uit zijn tent geroepen, naar buiten ge bracht, geboden opwaarts te zien naar de heldere hemel, waar miljoenen ster ren glansden, en gezegd: „Zo zal uw zaad zijn." En Abraham heeft het woord geloofd en de Heere rekende het hem tot gerechtigheid. Aan deze belofte had de Heere opnieuw een toezegging ge daan voor zijn nageslacht, dat gij Ka naan erfelijk zouden bezitten. Dat scheen Abraham nog groter wonder toe waarom hij vroeg: Waarbij zal ik het weten, dat ik het erfelijk bezitten zal? Toen had de Heere met hem een ver bond opgericht, en was tussen de delen van het offer door gegaan als een ro kende oven en vurige fakkel, tervwjl Hij het herhaalde: Aan uw zaad heb Ik dit land gegeven van de rivier af van Egypte tot aan de grote rivier, de river Frath, Kort na deze ontmoeting viel Abraham in de zonde met Hagar, wat we reeds vermeld hebben. En deze zon- Geen twijfel mogelijk ONBEPERKTE GARANTIE Op D6 VEBIMS HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN zal het de mens brengen? Zo hij er zo komt, hij zal er God vinden. God in zijn oneindige macht, in de wonderen, die Hij in de schepping gelegd heeft. Ook dan zal de mens slechts de uiter sten van Gods wegen aanschouwen, ook dan zal de mens onderworpen zijn aan de wetten en krachten, die God in de schepping heeft gelegd. Het gezichtsveld van de mens zal dan slechts enigermate uitgebreid zijn, maar ook daar is de Schepper van Hemel en Aarde, ook daar openbaart Hij maar een stuksken van de zaken. Ook daar is Hij de Almachtige, ook daar zo de mens er ooit zou komen is hij maar een stofje, een made wiens grondslag in het stof is. Ondertussen bij de voortschrijding van het menselijke kennen en kunnen mogen wij wel bedenken, dat het ons heenenwij st naar de voleindiging der dingen wanneer de hemel en aarde met een gedruis zullen voorbijgaan. Die we tenschap mocht ons meer bezighouden dan het al of niet mogelijk zijn van een tocht naar de maan. de heeft de Heere hem zwaar aange rekend. Het heilig misnoegen ^ods on dervond hij in de twist en krakeel, die zijn tent vervulde, doch vooral in het feit, dat de Heere zich verborgen hield. Immers tussen hoofdstuk 16 en 17 lig gen 13 a 14 jaar, in al die tijd vond er geen verschijning plaats. In de eerste 10 jaren de Heere viermaal ontmoet, en in de volgende 14 jaren niet één maal. O, het zal Abraham bang te moe de zijn geworden, terwijl hij onophou delijk vroeg: Waar blijft de Heere? We mogen er van verzekerd zijn, dat de uitwendige vroomheid in zijn tent dezelfde is gebleven. Hij bracht zijn offers, en deed zijn gebeden op de ge zette tijd. Van vermenging met de hei denen was geen sprake. En toch was er onderscheid, hoe het vroeger en hoe het nu was. Voor het oog der mensen was het verborgen, omdat het een zaak des harten gold. De vorige toezeggingen kon hij niet ontkennen maar de vertroos ting en omhelzing van een vervullend God moest hij derven. Zulke toestanden zijn voor Gods volk niet vreemd, In het begin op de levens weg, spreekt de Heere tot Zijn volk, opdat ze dan wandelen in een weg van afhankelijkheid en oprechtheid. Maar als de Heere met hen de diepte ingaat en zij hun afdwalingen leren verstaan, dan leren ze kennen de verbergingen van des Heeren Aangezicht, en het on genoegen des Heeren over hun leven, gelijk Abraham ondervinden moest. En toch ondanks dat, bleef Abraham ge bonden liggen aan de troon der genade of het de Heere behagen mocht, dat zijn gevangenis werd gewend. En ziedaar, na jaren wachten, als hij er niet meer op rekende, en zijn ziel moest beleven: zouden Zijn beloftenissen, eeuwig haar vervulling missen, 99 jaar oud zijnde, verscheen hem de Heere onverwachts. Onder welke omstandigheden het was, en bij welke gelegenheid, of het nacht was of overdag, weten we niet, maar de Heere zocht Abraham weer op. De verschijning zelf was een betoon van Zijn genade bij vernieuwing. Geen verwijt aan Abraham, al heeft Abraham de schuldbrief thuis gekregen als deze woorden in zijn oren klonken: Wandel voor Mijn aangezicht en zijt oprecht. En de grond wordt aangewezen: Ik ben God de Almachtige, Bij deze verschijning noemt de Heere zich zo, omdat Hij, gelijk uit het ver volg blijkt uit dit hoofdstuk, de belofte geeft, dat een kind uit Saraï geboren zal worden. Dit toch kan slechts ge schieden als door een wonder, daar de verstorven baarmoeder van Saraï eerst moet worden levend gemaakt. Wij vin den hier alzo de Heere in de openbarin gen van Zijn drie namen. Als God heeft Hij hun geschapen in het leven behouden en van dag tot dag geleid; als Jehova is Hij tot hen in betrekking van het Verbond getreden, heeft hun hart vernieuwd, en Zijn genade bewe zen; en als Elschaddai maakt Hij Sa raï, de oude vrouw de moeder van gans Israël, Echter is deze naam ook van grote betekenis met betrekking op Zijn eis: Wandel voor mijn aangezicht. Want als de Heere de verstorven baar moeder vruchtbaar kan maken, is Hij bok bij machte om Abraham de nodige krachten te verlenen voor een verbor gen omgang en voor een heilig leven voor zijn aangezicht. Doch daarover de volgende maal, Sunnyside, Amerika ds, G. Zwerus Van Zaterdag 17 Sept. v.m. 12 uur t.m. Maandag 19 Sept. v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Afwezig de artsen Dogterom, Bakker en Wieringa. Voor spoedgevallen Arends arts, Tel, 2001, Middelhamis, Dirksland-HerkingenMelissant: Afwezig dr. Boot en Elvé, arts. Voor spoedgevallen Huisman, arts, Telef. 01877—412, Melissant, Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Buth, Voogd en de Man, Voor spoedgevallen Bouman, arts Telef, 01871—269, Stad aan 't Haring vliet en Kramers, arts. Tel, 01873—201, Ooltgensplaat, ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Von Zaterdagmiddag 17 Sept. t.m. Maandag 19 Sept. v.m. 8 uur Afwezig Wagner. Dienst heeft Ter- louw, Tel, 2357, Middelhamis, Overgrote belangstelling in stromende regen Waar hij gewoond en gewerkt heeft daar is hij gestorven en ook begraven. Dat kunnen wij schrijven over dr. C. W. Kramers, die te Ooltgensplaat bijna 28 jaar arts i& geweest, sarhengegroeid met de gehele bevolking en j.l. Zon dagavond ten zijne huize in de ouderdom, van 62 jaar is overleden. Woensdag middag vond onder zeer grote belangstelling de begrafenis plaats. De droeve plechtigheid werd door de stromende regen nog somberder afgetekend. Vélen volgden de baar terwijl bijna alle inwoners uit Ooltgensplaat en de buurt schappen Achthuizen en Langstraat zich langs de weg hadden opgesteld om hun dokter de laatste groet te brengen. In „Elthato" waar ook de kist werd op gebaard werden enkele toespraken gehouden, omreden dit door de regen op de begraafplaats onmogelijk was. Dr. H, A. v. d. Linden van de Bilt leid de de begrafenis. Veel goede woorden Onder de vele familieleden die de baar volgden zagen wij Mr, J. A. Jonkman, voorzitter van de eerste kamer. Dr. Th. B. Kramers uit Rotterdam resp, zrevager en broeder van de overledene. Van de coUegra's waren aanwezig de doctoren C. H, Jessurun uit Dirksland, P, C, J. Voogd (Oude Tonge) en G, J. Buth (Den Bommel), Verder merkten wij op Bur gemeester en Mevr, Hordijk, Ds. A. de Korte (Geref. pred.), de Weth. de heren A, d© Vos en L, Hokke en de gemeente secretaris de heer J, L. Vetter, De ge hele gemeenteraad was aanwezig, ter wijl Groene-Kruis, Rode Kruis, Wit Ge le Kruis en E.H.B.O. vertegenwoordigers hadden gezonden. De kist was bedekt met een groot bloemstuk. Op een aparte baar waren nog vele bloemstukken samengeschikt, meest van de familie, terwijl wij ook een grote krans zagen van de bewoners van de Langstraat, die daarmede spe ciaal Dr, Kramers hebben geëerd. Eerst ging de stoet naar „Elthato", waar ook de vele belangstellenden een plaats vonden. Loco-Burgem.eester de heer Adr. de Vos Johzn. sprak namens het gemeen tebestuur en memoreerde, hoe dat de laatste maanden meermalen iemand is begraven die in nauw contact stond met de gemeente. Zo ook nu weer bij de groeve van Dr, Kramers welks overlij den met grote ontroering bij klein en groot is ontvangen. Zijn heengaan laat een igrote lege plaats achter zowel bij familie als ingezetenen. In ieder gezin is hij geweest zowel bij droeve als blij de gebeurtenissen. Met grote waardering werd en wordt er over Dr. Kramers ge sproken. Een bewijs hiervan hebben wij mogen zien op 8 Nov, 1952 toen het 25- jarig ambtsjubileum werd gevierd. Op zijn verzoek werd 12 Aug. j.l. eervol ontslag verleend als gemeente-arts. In de zelfde vergadering werd zijn zoon be noemd en dit gaf hem een voldoening te weten, dat de naam Dr. Kramers in Ooltgensplaat blijft voortleven. De heer de Vos besloot met de familie Kramers namens het gemeentebestuur sterkte toe te wensen in deze droeve dagen. Deze spreker was tevens de tolk van. het Groene Kruis van welks be stuur Dr. Kramers deel uit maakte. Burgemeester P. W. Hordijk, die slechts enkele dagen Ooltgensplaat heeft verlaten wegens zijn benoeming naar Middelhamis Sommelsdijk, vond het in enige mate moeilijk hier enlcele woor den te zeggen. Hij deed dit nu maar als vriend, want Dr. Kramers kwam als vriend en tevens als medicus bij allen en dit geeft ons het recht om als vriend te spreken. Hy was zeer populair by allen en ik ziou hier ook naniiens onze kinderen kuniien spreken, want hij was een kindervriend. Hij was erg kinder achtig niet In feite zoals ons woorden boek aangeeft, maar het betekent hier dat dokter een hart vol kinderliefde had. Het was een band van hart tot hart en dit verbreken geeft groot gemis. Namens de afdeling Goeree - iQverflakee van de Kon. Mij tot bevordering der geneeskunst spraJc Dr. Buth van Den Bommel. Deze spreker bracht een laatste groet aan vriend en collega die altijd vol belang stelling was. In zijn practijk deed hij veel voor zijn patiënten. Zuiver en hoog hield hij de medische ethiek. Voor zijn opvolgers een voorbeeld en voor Mevr. Kramers een herinnering van grote waarde. De band met de gemeente. Daar de Herv. pred. Ds. J. van Drenth in militaire dienst is, werd in de woning de rouwdienst geleid door Dr. H. A. L. V. d. Linden, Geref. predikant van De Bilt en vroeger te Ooltgensplaat een vriend van de familie Kramers. In „Elthato" las Ds. v. d. Linden enke le verzen uit Joh. 11 en begon daarna met te zeggen, dat al deze mensen niet uit nieuwsgierigheid zijn gekomen, maar om te zeggen hoe zij meeleven met de familie in haar verdriet. Allen hebben wij herinneringen aan deze arts. Ook wij persoonlijk voor aUes wat hij voor ons gezin gedaan heeft in de jaren 1939 tot 1944. Wij mensen van de Plaat heb ben gauw een oordeel nok met en over het innerlijke, daardoor hebben wij de dokter ook wel eens laten lijden. Het past ons ootmoed nu daar In de zaal zijn lijk staat opgebaard. De warme harte lijkheid en sympathie van nu Is zeer goed. Dit kwam zeker ook dUcwflls uit toen dokter nog leefde. De nazomer van zijn leven hebt gij verlicht door hem een waardig gedenken b^ het jubile«m De eerste officiële en openbare daad van burgemeester Hordijk te Sommels- dijk: de ingebruikstelling van het darm-veredelingsbedrijf van de N.V. van Hessen op Dinsdag 13 Sept. j.l. De burgemeester opent hier een vat met ge conserveerde darmen, dat hem zeer goed afgaat. Op de foto ziet men, de hoe pels van het vat springen. De heer v. Hessen kijkt lachend toe en ook zijn dochtertje Guaynina, is vol belangstelling. Het verslag van de opening komt voor in het Tweede Blad. te schenken. Over het jubileum heeft hy mij veel verteld, aldus Ds. v. d. Linden. Eerbied past ons nu wij naar zijn graf gaan, laat het zulk een eerbied zijn als die wij gisteren aanschouwden toen met ontroering kardinaal de Jong werd uitgedragen. Wat de dokter voor U en mij heeft be tekend was een gave van God, Heeft U als Orthodoxe Christenen een voor beeld geweest, dat hij het heeft kunnen zien dat U dat was? Wij verschilden wel eens van mening en dit mgen wij ons zeU dan wel afvragen'. Wij mogen alleen maar hopen dat Gods genade zijn sterven zal hebben omstraald, In zijn trouw en eenvoudige mense lijkheid zie ik een ander staan: de he melse dokter die gezegd heeft: „Ik ben de opstanding en het leven" Gaat met Uw gebed daarheen en vergeet daarbij vooral niet Mevrouw en de kinderen. Spreker besloot met een gedicht uit de bundel van de Herv, Kerk: „Arts aller zielen Neem ons op in Uw hoede" Ds. memoreerde ook nog even dat nooit tevergeefs Dr. Kramer werd ge roepen als hij nodig was. Hij was een vaderlijk vriend. Op de begraafplaats. Hierna werd de stoet weer geformeerd om naar de begraafplaats te gaan. Op het kerkhof was een grote schare aan wezig toen de kist met bloemen bedeikt in degrafkelder werd neergelaten. Ds. v. d. Linden bad hier het Orize Vader, tervrijl een zoon van de overledene de heer H. C. Kramers uit loeiden hartelijk dank zegde voor de betoonde belangstelling en het medeleven ondervonden wat hen allen goed had gedaan en stellig ook zijn vader met dank zou hebben vervuld. Briefkaartformaat 9 X 14 -.1.60 Salonformaat 18 X 24 3.00 Dubbel Salon 24 X 30 4.00 Enorme sortering Adenauer's reis Het bezoek dat Bondskanselier Aden auer van West-Duitsland aan Moskou heeft gebracht, heeft aanleiding gege ven tot verwondering. Vóórdat de kan selier op reis ging, schreef de bekende Engelse krant, „Manchester Guardian", dat het -bijna net zo vreemd zou zijn, wanneer Chroestsjew naar Rome zou gaan om zijn aanhankelijkheid te be tuigen aan de paus! Na een vriendelijke ontvangst zijn er op de eerste dag van de conferentie reeds harde woorden gevallen tussen de bondskanselier en de Russen. Het was aanstonds duidelijk vast te stellen dat de standpunten van Oost en West zéér ver uit elkaar liggen. Dadelijk, op de eerste dag, bracht Adenauer de kwestie van de Duitse krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie ter sprake. Rusland beweert dat er geen krijgsgevangenen meer worden vastge houden, maar dat er wel ongeveer 10000 oorlogsmisdadigers zijn, die ver oordeeld zijn wegens gruweldaden. Op Adenauers beschuldiging dat de Russische troepen in Duitsland zich óók niet onbetuigd hebben gelaten wat wreedheden betreft, antwoordde Boel- ganin met de vraag, wie nu eigenlijk de Tweede Wereldoorlog begonnen was, de Russen of de Duitsers? Daarop antwoordde Adenauer weer met de scherpe vraag of de grote mo gendheden na 1933 het Hitler-regiem niet hadden kunnen tegengaan. Ook de Duitse eenheid kwam van zelfsprekend aan de orde. Adenauer verdedigde zijn mening dat Duitsland vrij is, lid te worden van de NAVO, als het dit wil. Het heeft echter niets tegen een veiligheidsverdrag dat agres sie van die kant zou kunnen verhinde ren, ofschoon niemand ooit zo dwaas geweest is, te geloven dat de NAVO een agressief orgaan is, aldus de kanse lier. Men kan zich nu afvragen welke mo tieven Adenauer hebben gedreven tot deze scherpe woorden. Misschien is hij naar Moskou gegaan met de gedachte dat er toch niets te bereiken viel en dat het enige wat hij kon doen, was, de Russen flink de waarheid te zeg gen! Hij weet natuurlijk zelf goed ge noeg, dat de Russen „Bonn" niet hele maal voor vol.aanzien. De Russen van hun kant, hebben zich ook niet gematigd in hun uitdrukkin gen. Het had dan ook alle schijn dat de conferentie, zonder resultaat, zou wor den afgebroken. De Russen weigerden de krijgsgevangenen los te laten, de Duitsers krijgen hun zin niet inzake de Duitse eenheid. Op de avond van de bewuste confe- rentiedag maakte Adenauer in de schouwburg een verzoenend gebaar, overtuigd van het feit dat hij zich te veel had laten gaan. Tenslotte is het toch nog niet tegen gevallen. Weliswaar heeft nóch Aden auer, nóch Boelganin zijn doel bereikt, maar ze kwamen eindelijk tot overeen stemming inzake het aanknopen van normale diplomatieke betrekkingen tus sen beide landen. Algemeen is men van oordeel dat Adenauer toch geen vergeefse reis heeft gemaakt. De bondskanselier sprak bij zijn vertrek de wens uit dat de staats lieden elkander spoedig wéér zouden ontmoeten, maar dan in Bonn, inplaats van in Moskou. ---------O---------

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1