Laat fruit llw tolk zijn! Middenstand „Middelharnis" op receptie bij Burgemeester en Mevr. Hordijk DE FRUITCENTRALE Dr. C. W. Kramers, arts te Ooltgensplaat overleden Marktberichten 28e Jaargang GHB WEEKBLAD OF OEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOB DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Rgkdom en armoede van de Roomse Kerk Twee wandelende druiventrossen in het „Diekhuus" Fruitmand en kruideniers waren aangeboden Een keurig opgemaakte FRUIT MAND en een goed verzorgd FRUITSCHAALTJE zijn een welkom geschenken past bij iedere gelegenheid '^^^XJy maken er een kunótótukje van B. VAN DER VEER TELEFOON 2682 WESTDIJK 36 MIDDELHARNIS De nieuwe Chr. Landbouw- huishoudschool te Dirksland Collecte T. B. C. - bestrijding te Ouddorp Woensdag 14 September 1955 No. 2433 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Verschqnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Op de vacantiereis, die we in Augus tus maakten naar Duitsland, Oostenrijk, Italië en Zwitserland, hebben we be halve aan allerlei andere bezienswaar- diglieden ook een bezoek gebracht aan een aantal beroemde Rooms-Katholieke kerken en kathedralen, zoals de Dom van Keulen, de Hofkirche te Innsbruck, de San Marco in Venetië, de Dom van Milaan, de basiliek van Padua en en kele andere. We hebben dit uiteraard niet gedaan uit sympathie voor de Boomse godsdienst, maar uit een oog punt van godsdienstwetenschap, kunst en cultuur. Van Rooms-Katholieke zij de wordt dikwijls beweerd, dat er bij de Protestanten zoveel wanbegrip en misverstand bestaat omtrentde Room se religie en haar kerkelijke practijk. Dit moge tot op zekere hoogte waar zijn, feit is nochtans, dat bij een bezoek aan diverse kerken, vooral aan de heel be roemde, overtuigend blijkt, dat wij als Calvinisten volslagen vreemd staan te genover de sfeer en het gehele gods- dienstig-kerkelijk systeem der Roomse kerk en dat wij Gode dankbaar moe ten zijn, dat Hij mannen als Calvijn en Luther verwekt heeft om ons uit te leiden uit een kerk, die het licht van liet Woord verduisterd heeft en een schrikbarend bijgeloof cultiveert, dat ons tegelijk verbazen en bedroeven moet. Wat ons het eerst treft, met name in Italië, is de ontzaglijke rijkdom der kerken en daarnaast de grote armoede bij een aanzienlijk deel van het volk. In de grote kathedralen is in de loop der eeuwen zulk een schat aan goud, zilver, edelgesteenten en kunstwerken bijeenge bracht, dat de waarde daarvan niet te benaderen is. De Roomse kerk heeft al tijd sterk gewerkt op het visuele in de mens: het oog wordt steeds weer op nieuw geboeid door de schittering van kleurrijke beelden van Christus aan het kruis, van de Madonna en van de heiligen, van bloemen en schilderstuk ken van de beroemdste meesters, van reliëfs in hout en marmer, vooral op altaarsstukken en voorstellingen van de z.g. veertien staties, van fresco's, mozaïek en reliquien-kasten, waarin een rijkdom aan edele metalen is bij eengebracht, wier waarde in de miljoe nen loopt. Het sterkst sprekende voorbeeld van bijgeloof, zich uitend in verering en aanroeping der heiligen, troffen wij aan in de basiliek van Padua, -waarvan de bouw in 1232 begonnen werd en die ge wijd is aan de Heilige Antonius, de voornaamste volgeling van Franciscus van Assisi. Hij is de schutspatroon voor verloren voorwerpen en als zodanig wordt hij vereerd door alle Roomse toe risten! Ziin stoffelijk overschot ligt in een sarcophaag van zwart marmer, waarlangs steeds een lange rij bede vaartgangers voortschrijdt, die hun hand even leggen tegen de achterplaat van de kist en zo genezing hopen te vin den van allerlei kwalen. We zagen er zelfs een man, die een foto van een kind ertegen hield. De Heilige heeft natuur lijk vele „mirakelen" gedaan en enige daarvan zijn in marmer hout-relief in de wanden afgebeeld door de beroemd ste beeldhouwers uit de Renaissance. In een boekje, dat we daar van een priester ontvingen, lezen we: „Mensen van ale talen en alle standen naderden de graftombe om er de smart en het lijden van hun hart uit te storten, vol vertrouwen. Hoeveel bedroefde harten, hoeveel vermoeide zielen vinden hier de vrede en het licht. Hier voelt men waarlijk de nabijheid van de grote Hei lige." In de Schatkapel worden een aan tal belangrijke reliquien bewaard van de H. Antonius, ingezet in goud en edelstenen. Daar is b.v. een „mirakel glas", dat door de ketter Aleadino, die een bewijs wilde zien, alvorens te ge loven in de heiligheid van Antonius, tegen de grond geworpen werd, doch de steen, waarop het neerkwam, brak en het glas bleef heel! Daar is een been uit de arm en een tand van Antonius. In een gouden reliekenschrijn ziet men de tong van de heilige, die na 700 jaar nog intact gebleven is. In een andere de kin van Antonius, een stuk van zijn mantel en een vinger. Gedurende de processies in de kerk op de-feesten van de heilige, wordt de zegen door de priester gegeven met de vinger-reli- quie! Voorts vindt men er nog een stuk van het houten kruis van Jezus, drie doornen uit de kroon en een stuk van de gesel. Als men dit alles ziet en zich reali seert in welk een verschrikkelijk bij geloof de Roomse kerk het volk op voedt ,dan moeten we het toch als een grote zegen beschouwen, dat wij daar van verlost zijn. De Roomse volken le ven voort in deze merkwaardige gods dienst, die in onze ogen een caricatuur is van het Bijbels Christendom. Afge zien nog van de vele onschriftuurlijke leerstellingen der Roomse kerk zijn de inrichting van haar eredienst, de cul tuur der honderden heiligen en de re- liquien-verering facetten van het Ka tholicisme, waarvoor wij geen begrip kunnen opbrengen. Ontegenzeggelijk boeit de Roomse eredienst oog en oor in hoge mate, maar öe kardinale fout is, dat het Woord, Qat voor ons centraal is, zijn plaats verloren heeft en alles opgaat in litur gie- De pracht en praal, vooral in de kathedralen, wendt het hart af van de eenvoud van het Evangelie. In welke Roomse kerk, waar ter wereld, men ook komt, overal valt dit op. Zo bezochten We ook de San Marco in Venetië, één van dé bekendste kerken van de we reld. Volgens het verhaal zou in 828 het lichaam van Marcus, de Evangelist, uit Alexandrië in Egypte, waar hij de Harde werker die zeer gezien was Zondagavond omstreeks 5 uur is dr. C. W. Kramers, arts te Ooltgensplaat in de ouderdom van ruim 62 jaar nog vrij plotseling overleden. Dr. Christiaan Willem Kramers werd 10 Nov. 1892 te Rotterdam geboren, waar zijn vader ook arts was. Hij stu deerde aan het gymnasium aldaar en volgde zijn academische opleiding te Leiden. In 1919 vestigde hij zich als arts te Heerde op de Veluwe en werd 1 Nov. 1927 als zodanig te Ooltgensplaat be noemd. Daar zijn gezondheid de laatste tijd te nemen, vroeg hij ontslag uit zijn hem belette de volledige practijk waar functie als gemeentearts, dat hem door de gemeenteraad van Ooltgensplaat op 12 Augustus j.l. meest eervol werd ver leend, terwijl in de zelfde raadszitting zijn zoon P. J. H. Kramers in zijn plaats werd benoemd. Dr. Kramers was bij de bevolking zeer bemind. Hij was een harde werker en evenwichtig mens, die zich geheel aan zijn practijk gaf. Ook vond het werk van Groene- en Wit- Gele Kruis en E.H.B.O. veel steun in hem. In genoemde raadszitting werd dr. Kramers bijzonder dank gezegd voor zijn uitnemende, deskundige en prettige wijze van handelen in de bijna 28-jarige loopbaan te Ooltgensplaat en de buurtschappen Achthuizen en Lang straat. Het overlijdensbericht (dat Zondag avond na de dienst in de Herv. Kerk door ds. J. van Drenth aan de gemeen te werd meegedeeld) is bij de bevolking van jong tot oud met ontroering ont vangen. Hij was geheel met de dorps gemeenschap samengegroeid en, was door eenvoud en hartelijkheid graag gezien. Hij heeft zijn gehele leven met volle toewijding in dienst van de lij dende mens gesteld. Woensdagmiddag 2 uur zal de begra fenis op de algemene begraafplaats te Ooltgensplaat plaats vinden waarbij de familie ieder vriendelijk uitnodigt de overledene de laatste eer te bewijzen. martelood gestorven zou zijn, naar Ve netië zijn overgebracht en daar werd toen een kerk gebouwd om voortaan zijn lichaam te bewaren (San Marco is de Italiaanse vertaling van Heilige Marcus). De kerk bevat vele schatten, door de Venetianen in hun bloeitijd ge roofd uit Konstantinopel en het Oosten. Ze is in Byzantijnse stijl gebouwd en maakt daarom een geheel andere in druk dan de gothische kathedralen. Zo wel van buiten als binnen is ze van een overladen pracht. Vijf Oosterse koepels beheersen het dak, vloeren en zuilen zijn van marmer en aan het ge hele bouwwerk is 4000 vierkante meter mozaïek Verwerkt! Midden in de voor gevel bevinden zich de beroemde vier paarden van verguld koper. Ook zij werden in 1204 vanuit Konstantinopel als krijgsbuit naar Venetië gebracht. Het geheel is een schitterend bouw werk, een versierd kleinood, dat jaar lijks tienduizenden bezoekers trekt, De Dom van Milaan is weer van een geheel ander genre. Ze verheft zich op de Piazza del Duomo als een fantastisch visioen van róse-wit marmeren torens, spitsen, bogen en beelden. In 1386 werd met de bouw begonnen en deze werd tot in de 19e eeuw voortgezet. Ze is de grootste Gothische kerk ter wereld en werd meer in de breedte dan in de hoogte uitgebouwd. Daarom zijn de to rens niet zo hoog als die van Ulm (167 m. de hoogste kerktoren) en Keulen (160 m.) Vrijwel alles is marmer, waar aan in Italië geen gebrek is. Buiten en binnen telt de kerk 2000 beelden! De monumentale bronzen deuren der 5 in gangen zijn versierd met talloze re liëfs, die bijbelse taferelen voorstellen. In totaal 52 pilaarbundels torsen het zware dek. Het hoogaltaar wordt ge dragen door 12 zuilen. De kerkruimte is zo groot, dat 40.000 mensen er plaats kunnen vinden om de missen bij te wo nen. In de grafkelder ligt het gebalsem de lichaam van kardinaal Carlo Borro- meo in een kist van bergkristal. Deze beroemde kerkvorst, naar wie ook de z.g. Borromeïsche eilanden in het Lago Maggiore, waaronder Isola Bella, ge noemd zijn, heeft in 1577 de Dom van Milaan ingewijd. Niet ver van de Dom is in een andere kerk, de Maria della Grazia, het wereldberoemde fresco (d.i. een muurschildering op verse natte kalk met waterverf) te zien van Leonardo da Vinci, voorstellende het Laatste Avondmaal. Het schilderij is erg geha vend door inwerking van salpeterzuur en doordat in de tijd van Napoleon sol daten een deur door de muur gehakt hebben, gedeeltelijk door het fresco om hun paarden te kunnen stallen. In een dorpje in de buurt van Milaan, Ponte Capriasca, zagen we een copie ervan in prachtige kleuren, aangebracht door Leonardo's leerling Melzi. De Roomse Kerk heeft vanouds wel bewust haar eredienst gegrondvest op uiterlijke pracht en schoonheid. Mede door haar leer van de goede werken en het feit, dat zij betaling vraagt voor speciale missen etc, heeft zij een on metelijke schat aan rijkdommen ver zameld. Wanneer we echter deze din gen van de geestelijke kant bezien, dan moeten we zeggen, dat deze religie de mens in een geheel verkeerde richting stuurt. De heiligen en Maria hebben practisch de plaats ingenomen van Je zus Christus. We bezochten de bekende bedevaartskerk in Locarno, de Madon- Bij de installatie van Burgemeester Hordijk te Middelharnis en Sommelsdijk is het wel geen ouderwets burgemeesterfeest geworden, maar het ging er toch af en toe feestelijk naar toe. Er waren die dag Donderdag 8 Sept. afwisselend interessante gebeurtenissen, waarvan we er een op de foto hebben vastgelegd. Op de receptie, 's-avonds in het Diekhuus gehouden, manifesteer de ook de JVTiddenstandsuereniging „Middelharnis", waarbij de voorzitter de heer J. Oud het woord voerde en de secretaris dhr. J. Vermaas een grote, mooi versierde en geheel gevulde boodschappenmand met kruidenierswaren aanbood. Een origineel idee was hierbij dat van de heer B. van der Veer van de „Fruitcentrale" op de Westdijk, die door twee dames, in een druivencos- tuum gestoken, een artistiek opgemaakte fruitmand liet aanbieden. Bij de velen, die zich ter gelegenheid van de installatie van burgemeester Hordijk op de receptie in het „Diek huus" voorstelden, was ook een afvaar diging van de Middenstandsvereniging „Middelharnis". Op een gegeven mo ment gingen de beide deuren open, om ten aanschouwe van een groot publiek twee dames (die nogal breed waren!) binnen te laten. Ze waren in wande lende druiventrossen omgetoverd, l De heer J. Oud, voorzitter van de Middenstandvereniging, vertolkte in welgekozen woorden, dat hiermede een grote groep van de bevolking zijn op- wachtirig kwam maken, bij de nieuwe burgemeester en bij mevr. Hordijk. De middenstand in de centrumgemeente Middelharnis is een groep, die bij de nieuwe magistraat alle aandacht ver dient, aldus spreker. Hij complimen teerde namens deze groep met de be noeming, waarna de heer J. Vermaas, secr. der Vereniging, een fraai ver sierde boodschappenmand aanbood. De ze werd in dank door het burgemees terspaar aanvaard. Direct daarop traden de twee dames Jannie de Ruiter en Jaan Tamboer, em ploye's uit de Fruitcentrale naar vo ren, twee wandelende druiventrossen, die een zeer vakkundig en artistiek op gemaakte fruitmand aanboden. Burge meester en mevr. Hordijk waren hier zeer mee ingenomen. De druiventrossen vonden ze wel wat zwaar om mee te nemen, maar de heer Oud merkte laco niek op, dat ze die toch weer mee te rugnamen. Het is wel een zeer origineel idee geweest van de heer B. van der Veer, dat niet alleen veel bekijks maar ook veel bewondering had. Burgemeester Hordijk zei herinnerd te worden aan de druiventeelt in het Westland waar hij vandaan kwam. Hij stamt n.l. uit een tuindersfamilie. Ook het publiek was vol bewondering voor het lumineuze idee. Dhr. v. d. Veer was n.l. tevoren met zijn elec- trische fruit- en groentewagen, met de twee dames er op, door de beide ge meenten Middelharnis en Sommelsdijk gereden, waar deze stunt de algemene aandacht trok. Speciatiteit in fijn Fruit Primeurs na del Sasso; daarin hebben tallozen kostbare geschenken opgehangen, dik wijls met hun foto erbij, voor ontvan gen redding uit nood of ziekte. Elders zagen we aan een kerkmuur een grote verzameling krukken en stokken han gen, daar gebracht door dankbare ge nezenen. Maar van allen was het adres verkeerd, want zij richtten zich altijd weer tot de heiligen, aan wie ze hun genezing toeschreven. Wij noemen dit een arme godsdienst, want zij miskent danrdoor het werk van Christus, wien alleen de ere toekomt van ons eeuwig en tijdelijk welzijn. De Roomse Kerk heeft de eenvoud van het Evangelie begraven onder een cultus, die wel oog en oor streelt, maar tekort doet aan de ware dienst des Heeren, want deze houdt in, dat wij door het Woord en de Geest tot het geloof komen, dat het alleen het geloof in Christus is, dat ons zaligmaakt en dat Hij een volkomen Zaligmaker is, zodat geen Maria of hei ligen of reliquien nodig zijn voor ons heil. Dit was onze conclusie na al het schoons, dat we in Italië zagen: rijkdom en armoede der Roomse Kerk liggen vlak naast elkaar. Maar de schat der Reformatie is het zuivere, onverduis- terde Woord Gods, dat ons de weg der zaligheid wijst. --------o-------- Bij K,B, is ingevolge de Nijverheids- onderwijswet goedgekeurd de oprich ting en instandhouding van een chris telijke landbouwhuishoudschool te Dirksland onder beheer van de chr. Boeren en Tuindersbond Holland-Bra- bant. Tevens werd bepaald dat voor deze school de benodigde Rijkssubsidie zal worden verleend. Collecte T.B.C.-bestrijding. Evenals vorig jaar, zal deze week, en wel D,V, Vrijdag 16 September 1955, ten behoe ve van 't fonds „Draagt Elkanders Lasten", ter bestrijding van de t,b.c,, een huis-aan-huis-collecte gehouden worden. Stelt ons en onze meisjes, die U de bus zullen aanbieden, niet teleur, maar ook onze zieke t,b.c. patiënten niet, die overal in ons Vaderland verpleegd wor den in verschillende sanatoriums, waar onder zeer ernstige gevallen. Wij den ken in 't bijzonder aan die man en va der, die met zijn acht kinderen in de leeftijd van 4 tot 15 jaar en daarbo ven, in 't kinder sanatorium „Hoog-Bla- ricum" te Laren verpleegd worden. Voorlopig moeten deze 3 jaar worden verpleegd. Wat dit betekent, voor deze mensen, is niet bij benadering te zeg gen, maar een ding is zeker, met uw gave, verzacht gij hun droeve omstan digheden. Wij bevelen deze collecte, me de namens Hoofdbestuur en commissie leden, in uw milddadigheid aan. Inzonderheid, de schooljeugd, wordt vanaf deze plaats, hartelijk bedankt, voor al het geen zij in 't afgelopen jaar, in welke vorm ook, gedaan hebben voor de t,b.c.-bestrijding. Ook voor 't blind-invalide meisje, voor een invali de wagentje. Jongelui, door gaan met sparen!, het is van zeer grote waarde, voor onze zieke mede-landgenoten. Mede namens Hoofdbestuur en com missie-leden van de afdeling Oud dorp (Z,H.), D. Mierop, voorzitter P. Meier, secretaris ,D, C, V, d. Klooster W.Dz., permingm. Burgemeester en mevr. Hordijk vol bewondering voor de originele wijze waar op door de „Fruitcentrale" van de heer B. v. d. Veer een fruitmand werd aan geboden. Twee leuke meisjeskopjes steken boven de druiventrossen uit. De steel van de tros ziet men bij de dames op het hoofd. Burgemeester Drie en een halve maand heeft Mid delharnis en Sommelsdijk het zonder Burgervader moeten stellen. Wethou der Van Eek zwaaide te Middelharnis en Wethouder Dijkers te Sommelsdijk zolang de scepter, doch verleden week Donderdag was hun rijk uit en konden ze weer naar hun ietwat lagere zetel afdalen. Het lijkt Schrammetje niet on aardig om zo eens voor 'n paar maan den eerste burger der gemeente te zijn en een indruk te krijgen hoe men zich voelt, wanneer, de titel „loco-burge meester" gevoerd kan worden. Even wel, de heren hebben het er aardig af gebracht, want dhr, v. Eek bleek even goed een gemeente te kunnen besturen als zijn boerderij, terwijl dhr. Dijkers met evenveel gemak burgemeester bleek te kunnen zijn als hij vroeger het bewind over zijn bedrijf kon voe ren. Vanzelfspre kend maakt men in 'n goeie drie maanden niet zoveel mee als een ech te burgemeester in een gehele ambts periode, maar toch moet men veel van gemeentezaken afweten om ook tijde lijk de teugels van het bewind te kun nen voeren. Vroeger was burgemees ter-zijn vrij eenvoudig. Schrammetje heeft er wel gekend^ die als gewone mensen uit het volk aan het hoofd der gemeente stonden, terwijl zij daarnaast heel gemoedelijk hun bedrijf bleven uit oefenen. Het gemeentelijk apparaat was toen lang niet zo ingewikkeld als nu en wanneer zo iemand een goede secre taris naast zich had, was hij al een heel eind op streek en ging de zaak op rolletjes, zo men dat noemt. Om van daag de dag echter burgemeester te zijn komt er heel wat meer kijken. Schram benijdt hun niet, want voor geen geld van de wereld zou hij bur gemeester willen zijn. Ondertussen heb ben de twee centrumgemeenten weer een eigen bestuurder gekregen in de persoon van de heer Hordijk, over wiens vertrek de Platenaars in zak en as zitten. Er is veel gegist wie er voor deze vacature uit de bus zou komen. Behalve misschien de meer ingewijden hebben weinigen gedacht, dat de Plaatse burgemeester deze eer zou te- beurtvallen. Ik heb reden om aan te nemen, dat het overgrote deel van de bevolking met deze benoeming ingeno men is, wat ook wel bleek uit de vele felicitaties die het echtpaar Hordijk Donderdagavond in het Diekhuus van de zijde der burgerij in ontvangst had te nemen. Ik denk dat de nieuwe bur gemeester vanwege het vele handen- geven de eerste week absoluut niet in staat zal zijn om z'n vulpen vast te houden! Natuurlijk zijn er ook malcon tenten, met name uit de V.V.D. en P,v.d.A.-kring, die bij de installatie in de raadszalen hun grieven niet voor zich konden houden. Ze vonden het hele maal niet prettig, dat er boven de naar hun zienswijze onjuiste wethouders ver deling (in Middelharnis 2 A.R.~ en in Sommelsdijk 1 A.R. en 1 S,G,P,) nog een extra schepje opgelegd werd door de benoeming van een A.R.-burge- meester. Dat moest bij de felicitaties eens uitdrukkelijk worden onderstreept. De aanwezigen keken belangstellend en nieuwsgierig naar burgemeester Hor dijk, hoe die zoiets zou opnemen. Want tenslotte heeft een burgemeester met de Wethoudersbenoeming niets uit staande; het is een zaak die des ge- meenteraads is. Hij bracht het er best af want met een diplomatieke glimlach verwees hij de opposanten in beide ge meenten met deze opmerkingen naar de Algemene beschouwingen bij de ge- VEEMARKT ROTTERDAM, 12 Sept. Veemarkt: aangevoerd 2052 dieren, w.o. 1290 vette koeien en 762 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien 2.58—2.74, 2.44—2.58,2.14 2.28; varkens lev. gew. 1.79,1.77 1.75. Aanvoer vette koeien iets ruimer met kalme handel en niet geheel prijshou- dend; enkele prima's boven notering. Aanvoer varkens even groter, de han del vlot en iets stijver in prijs; ook en kele prima exemplaren boven notering. Zware varkens van 1.701.73. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM, 12 Sept. Kleiaard- appelen 35 mm, opwaarts: eigenheimers 9,-9,50, bintjes 9.50, koopmans blauwe 10, bintjes van de kleigrond voor export 35 mm. opwaarts: 10,50 —11,—, Zandaardappelen 35 mm, opwarts: Vo- ran 7,50, bintjes 7,50. Voeraardappelen 2.50, prijzen be rekend per 100 kg en op de handels- voorwaarden vastgesteld voor de ver koop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. meentebegroting. We zijn alweer een eind in September, dus het duurt niet zo heel lang meer dat de begrotingen weer ter tafel komen en kunnen de betreffende raadsleden er verder het hunne van zeggen. Ondertussen ontbrak de vrolijke noot ook weer niet. Toen loco-burgemeester Van Eek de ambtsketen om de hals van de nieuwe magistraat hing, zei hij la coniek: „Ik zal het zeer voorzichtig doen, burgemeester, anders raakt uw haar in de war!" Nou, op de foto in de krant heeft iedereen kunnen zien dat de burgemeester heus z'n kuif niet meer uit behoeft te kammen, dus U begrijpt dat de uitdrukking van de heer Van Eek een moment de lachspieren los maakte. De gemeente-secretaris Knape te Sommelsdijk hield een origineel speechje over z'n kapot horloge. Inder daad, men behoeft nooit te zeggen dat dit of dat belangrijker is, want be langrijk, belangrijker en belangrijkst is er eigenlijk niet impliceerde de heer Knape, die behalve 'cijfers en notulen ter secretarie ook boeken schrijft. Het is zoals' hij zei: als er één ogenschijnlijk onbeduidend radertje defect is, staat heel het mechanisme stil. Daarom heeft Schram altijd respect voor de putjes scheppers, al hebben die mensen dan ew. nederig werk. Men zou wat beleven aK ze er niet waren! De burgemeester heeft de boeken van Knape ook wel gelezen, want hij zei het jammer te vinden, dat „ouwe Kees" in zijn toe spraak ontbrak. Die Sommelsdijkse „ouwe Kees" is een figuur, die nogal eens in de praat te pas komt. Maar als boekenschrijver wil men niet altijd over boeken praten en als voorvechter voor een vaste oeververbinding niet al tijd over een brug. Dat heb ik tenmin ste gemerkt aan de heer Sieling van Melissant, die namens de Flakkeese Ge meenschap gelukwenste, 't Was een mooie gelegenheid geweest om dat Etokps&rdje nog eens te laten rondhup- pelen, doch de heer Sieling liet het stil op stal staan. Nu zijn ideaal de ver wezenlijking nabij komt wordt hij er zeker een beetje stil van! Ondertussen, we hebben weer een nieuwe Burge meester, waarvan Schram hoopt dat hij ook een goed Burgervader zal zijn, die voor de belangen van al zijn burgers een open oor zal blijken te hebben en met vaste hand het roer in handen zal nemen. Er valt zo hier en daar in de gemeenten nog heel wat te beredderen, waarbij een goede leiding van onschat bare waarde is. Ik las ergens in het verslag van de installatie dat een der sprekers wist dat de burgemeester „zijn mannetje staat", dus dat geeft goede hoop voor de toekomst, Gods zegen mo ge hem bij zijn arbeid vergezellen! SCHRAMMETJE

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1