Blijde inkomst van Burgem. P. W. Hordijk te Middel narnis - Sommelsaijk Slechts uitersten Jaargang CBS WEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Hilllllllllilll Centrale Telling Middelharnis Scnooljeugd uit neide gemeenten zong net Durgemeesterspaar toe. Koninisl. Maziekvereniging „Sempre Crescendo" Dracnt een serenade. Wapperende vlaggen gaven de dorpen feestelijk aanzien. Hartelijke ontvangst MEDITATIE Het getuigenis des Heiligen Geestes n Plaatselijk Nieuws Zaterdag 10 September 1955 No. 2432 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Btj contract speciaal tarief. Wij heben dit jaar een heerlijke zo- jner. Maar het blijkt ook nu weer, dat een zaak ook een keerzijde heeft. In vele streken, waar de buien geen regen hebben gebracht wordt geklaagd over de droogte. Dan kan men klaagtonen horen over de dorre weiden, waar het vee geen voedsel kan vinden, met als gevolgen het opvoeren van de gewon nen wintervoorraden voor het vee, met het lijden van schade door grote ver mindering van melkgifte e.d. bezwa ren meer. Zie dat zijn zo van die moei- Jijlcheden waar de vacantieganger niet bij stil staat, omdat het hem niet recht- staeeks aangaat. Maar ieder voelt zijn eigen moeilijkheden het beste. Hoe vaak hoort men niet: „Jammer, dat het niet regent, de aardappelenk de uien, de bruine bonen en de suikerbieten heb ben er zo'n behoefte aan." Ging het naar deze mensen, dan zou er wel regen gevallen zijn, want zeker slaan ze met zorg de stilstand van de groei van hun veldgewassen of het on tijdig afsterven gade. En geen wonder, van het land moet het voor hen ko men. Daarvan moeten zij betalen en de hauSe in de prijzen van de landbouw- artikelen is over het algemeen voorbij. Zo heeft de mens al zijn onderscheide ne zorgen, die hem menigmaal de slaap uit de ogen houden. In hoge mate is de landbouwer afhankelijk van het weer en het is volkomen begrijpelijk dat hij menigmaal naar de lucht staart, of de tekenen in de natuur nog niet op regen wijzen, want regen heeft hij zo nodig voor de ontwikkeling van zijn gewas- ;en. Evenwel hij staat er machteloos bij. De ontwikkeling van de mens is hoog geklommen, wetenschap en techniek staan voor niets, zo het schijnt. Maar ze kunnen de naar regen uitziende mens niet helpen. Geen druppeltje water kun nen ze doen vallen op de verschroeide aarde. Geen wolkje kunnen ze aan het firmament te voorschijn brengen. Re gen brengen? Is dat de mens dan niet gelukt? Heeft men uit het buitenland niet gehoord, dat men het heeft doen regenen? Ja, dat mag al zo zijn en dan op een wijze, dat het bij wijze van ex periment gelukt is, zo het schijnt, het te doen regenen, maar dan slechts in die gevallen, dat de Heere de omstan- diglieden voor het vallen van regen heeft aangebracht, in de vorm van het voortbrengen van regenbevattende wol ken, waaruit de mens dan experimen teel door dure en practisch niet te be werkstelligen kunstmiddelen >wat re gen uit te voorschijn kon doen komen. Maar in het scheppen van ook maar een enkel wolkje is het onvermogen van de mens nog steeds blijkbaar en blijft van toepassing „Wie is er onder de ijdelheden der heidenen, die kan doen regenen?" De mens kan veel, zijn kennen en kunnen is tot een verbazende hoogte geklommen. En toch hoe gering is toch nog zijn kennen en kunnen tegenover de werken des Heeren. Geen drupel regen kan hij doen val len, geen wolkje weet hij te formeren. Wat moet ons dat klein en ootmoedig stemmen tegen over God. Als wij letten op Zijn Alvermogen, dan zinkt de mens met al zijn weten schap en technisch kunnen in het niet. En wat zien wij maar weinig van Gods Alvermogen! Het zijn maar uiterste ein den Zijner wegen; en wat een klein stuksken der zaak hebben wij van Hem gehoord! Hoe dringt de mens wel tel kens verder binnen in de geheimen van Gods scheping, maar het is slechts een ontdekking van de krachten die God er in gelegd heeft. En elke ontdekking moest de mens in groter bewondering voor God doen buigen. Want hoe meer geheimen in de natuur worden ontdekt, hoe groter en heerlijker Gods openbaringen naar voren komen. ledere nieuwe ontdek king is een bewijs van Gods grootheid. Die al deze dingen heeft geschapen. Helaas wordt dat bij de mens maar al te zeer gemist en hoe vaak eindigt hij in zelfverheffing, terwijl het toch open- voorschijn roepen en dat hij de vaste baar wordt, dat hij,geen wolkje kan te ordinantiën in de natuur zoals de af wisseling van regen en droogte niet kan doorbreken, terwijl dit toch maar uitersten zijn van de wegen Gods. ONBEPERKFE GARANnB OP DE VEBING. HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN XJienveiling Vrijdag 9 Sept. 1955 Grove'9.94; Pootuien 13.20; Zaai- uien 14.06 tot 14.10; Drielingen 21.42; Picklers 22.56. Aanvoer 45000 kilogram. Donderdag 8 Sept. 1955 is voor Middelharnis en Sommelsdijk een dag van gro te betekenis geweest, daar beide gemeenten een nieuwe burgemeester hebben gekregen in de persoon van de Heer P. W. Hordijk, die dit ambt sedert Juli 1947 te OoUgensplaat uitoejende. Voor de installatie was grote belangstelling, niet alleen van de zijde van de gemeentebesturen, gemeentenaren, autoriteiten en notabelen, maar ook en vooral van de zijde van de ingezetenen van beide dorpen. De nieuwe burgemeester had de wens te kennen gegeven dat de in stallatie niet met feestelijkheden zou gepaard gaan maar het is toch een fees telijke dag geworden. Vele vlaggen wapperden van de huizen, de jeugd was er bij betrokken door zang en 's avonds kwam de Kon. Muziekvereniging „Sem pre Crescendo" een serenade brengen, wat alles bij elkaar veel volk op de been bracht en wel heel sterk de aandacht op het gebeuren van deze dag vestigde. Burgemeester Hordijk bewees al direct als burgervader temidden van zijn gemeentenaren te willen verkeren en de burgemeesteresse haar plaats in de gemeenschap te willen innemen, door de burgers en burgeressen in het Diekhuus in de gelegenheid te stellen, persoonlijk met hen kennis te maken. Hiervan werd door zeer velen gebruik gemaakt. Burgemeester en Mevr. Hordijk verwelkomd op de grensscheiding Middelhar nisSommelsdijk (Holland-Zeeland). Een dochtertje van dhr. Nieuwenhuijzen, hoofdcomm. ter secretarie en een zoontje van dhr. Vroegindeweij commies Ie klasse ter secretarie bieden bloemen aan mevr. Hordijk aan. Het eerste officiële gebeuren had plaats aan de grens van de gemeente. Middelharnis (ongeveer bij de hofstede van dhr. Mol onder Stad aan 't Haring vliet) waar de heer en mevr. Hordijk werden ontvangen door waarn. burg. M. K. van Eek, die aldaar het burge meesterspaar hartelijk begroette. JEen sprekend blijk van welkom vorm de hier op de gemeentegrens het aan bieden van bloemen aan mevr. Hordijk door het dochtertje van mevr. Van Gro- ningen-de Bonte, het vrouwelijke lid van de raad van Middelharnis. Waarna werd overgestapt in de auto van de loco-burgemeester, die van de Oost zijde Middelharnis binnenreed. Op de Voorstraat werd uitgestapt en wandel den de burgemeester, mevr. Hordijk, de loco-burgemeester en enige andere autoriteiten naar het raadhuis, waar de jeugd van alle lagere scholen een aubade bracht. TE SOMMELSDIJK Later in de middag speelde zich een soortgelijke ontvangst af bij „Holland- Zeeland" op de grens van Middelharnis en Sommelsdijk, waar loco-burgemees ter Dijkers het burgemeesterpaar ver welkomde en mevr. Hordijk bloemen kreeg aangeboden door Anneke Nieu wenhuijzen en Dommis Vroegindeweij, dochter en zoon van ambtenaren ter secretarie. In de raadszalen van Middelharnis aanvangend te 2 uur en van Som melsdijk aanvangend te 4 uur vonden de installaties plaats. Vermeld dient, dat tevoren ook voor het raadhuis van Sommelsdijk de schooljeugd een aubade bracht. Te Middelharnis werden de heer en mevrouw Hordijk in het raadhuis op gewacht door een commissie van ont vangst uit de raadsleden, bestaande uit de heren fractieleiders L. van der Waal, J. H. Koppelaar en P. A. van den Ber ge. In Sommelsdijk werd deze commis sie van ontvangst gevormd door de he ren J. Ie Comte (2e wethouder) en J. Blok, fractieleider P.v.d.A. Daarna volgden de eigenlijke instal laties, te Middelharnis, als te Sommels dijk, door loco-burgemeester Van Eek, die na een hartelijke toespraak de ambtsketen de burgemeester omhing en hem de voorzittershamer overhandigde, te Sommelsdijk door loco-burgemeester Dijkers op precies dezelfde wijze. Beide loco-burgemeesters hebben hierbij een redevoering gehouden, die beantwoord werd door de burgemeester en waarbij deze, evenals hij dat vorige week bij zijn afscheid in OoUgensplaat heeft ge daan, het accent liet vallen op de ver antwoordelijkheid van de mens en de ingezetenen jegens God, jegens het eigen gezin en voor de gemeenschap. Hij wek te op tot meeleven met het openbaar bestuur door de burgers en deed de belofte van met behoud van eigen op vatting de belangen der gemeente ob jectief te zullen dienen. In Sommelsdijk legde de burgemeester speciaal de na druk op de betekenis van de gemeen te als zelfstandige eenheid. Gaarne hoopte burgemeester Hordijk met de hem gegeven talenten en met zijn gezin werkzaam te zijn temidden van de be volking van de gemeenten. Burgemeester en mevr. Hord^k begeleid door de loco-burg. M. K. v. Eek en Wetfi. de Jong, wandelend over de Voorstraat naar het Raadhuis tussen een haag uan toeschouwers. Het burgemeesterpaar werd hier toegezongen door de schooljeugd. De heer van Leeuwen, Hoofd der Ger. School, is ijverig in de weer. (De redevoeringen van de burgemees ter, evenals die van de wethouders en van de raadsleden, vindt de lezer elders in dit blad hetzij in extenso, hetzij sa mengevat, weergegeven). Na de raadsvergaderingen kregen de genodigden gelegenheid de nieuwe bur gemeester kort toe te spreken. Bij deze installatie waren in de raads zaal van Middelharnis aanwezig o.a. burgemeester en mevr. Rijnders, de heer J. C. Sillevis als vertegenwoordi ger van de commissaris van de Ko ningin, burgemeester Bliek van Spijke- nisse (vriend uit de illegaliteit), ma joor Van Thiel van de Rijkspolitie, de burgemeesters Van Heijst, Van Kno- belsdorff en Kleijnenberg, (burgem. Van Hofwegen was wegens bezoek aan Lei den verhinderd) en vele anderen. Evenals het afscheid in Ooltgensplaat woonden ook hier de ouders van de burgenjeester en diens schoonmoeder de ^installatie bij. Voorts waren te Middelharnis aan wezig de pj-edikanten Muntingh en Goedhart, alsmede Pastoor Boomgaard; Ir. J. B. Mijs als Dijkraaf van de Dijk ring, de heer La Fleur voor de Nutsbe drijven, mej. Brouwer voor Maatschap pelijk Werk, de heer Dg Heer als com mandant der rijkspolitie, de hoofden van de diverse scholen enz., niet te ver geten de wethouders van Den Bommel en Oude Tonge, van welke gemeenten de heer Hordijk nog waarnemend bur gemeester is. Behalve velen dergenen, die ook in Middelharnis de installatie bijwoonden waren in Sommelsdijk bij de plechtig heid aanwezig de kantonrechter Mr. J. Zuur, oudburgemeester L. J. den Hol lander, diverse notabelen uit het dorp, het kringhoofd B, de heer Hendrikxs, de inspecteur op het l.o. de heer Mat- thijsse, de hoofden der scholen en de artsen, het bestuur van de Plakkeese Gemeenschap regenten van Burgerl. Armbestuur, kerkelijke autoriteiten, vertegenwoordigers van diverse vereni gingen, bestuur Streekmuseum, enz. Beide raadszalen bleken eigenlijk te klein om de vele genodigden en be langstellenden waarbij ook de da mes der heren raadsleden te bevat ten. Na de installatie volgde een rijtour door Sommelsdijk en Middelharnis, waarbij enerzijds de burgemeester en zijn gezin een indruk konden krijgen van het uiterlijk van de beide dorpen en anderzijds de bevolking de gelegen heid had te zien, wie als nieuwe magi straat zijn intrede deed. De rijtour werd gevolgd door een lunch in het Diekhuus, waarna 'savonds de hierboven als vermelde gelegenheid tot perso.onlijke kennis werd gegeven, waarbij de Koninkl. Muziekvereen. „Sempre Crescendo" een serenade bracht. Burgemeester Hordijk, nadat Weth. Dijkers hem de ambtsketen had omge hangen, zijn installatie-rede uitsprekend in de raadszaal te Sommelsdijk. Links van hem zijn echtgenote, Mevr. Hordijk. En de Heilige Geest getuigt het ons ook. (Hebreeën 10 15) Daar is een getuigen door middel van de gangen des Geestes in de historie. Daar toch is een spreken des Geestes in ^al de daden Gods, welke in de ontwik keling van allé dingen hier op aarde kan vernomen worden. Maar het belangrijkste is het getuigen dea ^Geestes door middel van het ■Wöbrd Gods. Wij belijden, dat dit Woord door de inspiratie van de Heilige Geest geschre ven is, zodat dit Woord van woord tot woord een getuigenis van de Heilige Geest bevat. Toch zal ook dit getuigenis des Geestes niet door de mens geloofd wor den, wanneer ook niet die Heilige Geest in het hart getuigde. Dat getuigenis is voor ons allen noodzakelijk. Gewis, zon der getuigen in het Woord zou er nimmer een getuigen in het hart kunnen zijn. Het getuigen des Geestes in het hart mag nimmer van het getuigen door het Woord losgemaakt worden. Wanneer wij dat doen, lopen wij het grote gevaar in geest drijverij te vervallen, zoals de geschiede nis der kerk al zo menigmaal heeft aan gewezen, dat er mensen waren, die van een getuigen des Geestes spraken buiten het Woord Gods om. Gelukkig wanneer door Gods genade het getuigen des Gees tes in het hart gekend wordt, want dat is het noodzakelijkste van alle dingen voor een ieder van ons. Hoe menigmaal heeft die Geest Gods echter reeds ge tuigd tot een ieder vafi ons, zonder dat wij overtuigd werden. Dan blijkt, dat wij nog immer die krachtdadige, onweerstan- delijke getuigenissen van de Geest Gods missen. Het getuigenis des Geestes in het hart heeft grote kracht, en laten wij dan daar op nu in het bijzonder letten, wanneer wij tenslotte bij de kracht van dit getuigenis stilstaan. De kracht is ten eerste waar te nemen in het feit, dat God de mens alle onschuld beneemt. Geen mens zal vrij zijn in het gericht Gods, of zich daar kunnen verontschuldi gen, want de Heere heeft door de Heilige Geest hem doen getuigen van zonde en straf, maar ook van de genade en ont ferming. Wanneer we daarop eens letten gingen^ hoe menigmaal de Heilige geest ons heeft doen betuigen, wat tot onze eeuwige vrede dient, hoe beschaamd zou dan iedere hoorder van het Woord Gods alreeds hier moeten zijn. Lezer, God heeft zich van u doen vrij maken. Uw eeuwig oordeel is u aangezegd in de Naam des Heeren zijt gij gebeden de slechtigheden te verlaten te horen, opdat uw ziel zou leven. De Geest heeft ons getuigd van de rechtmatigheid Gods In de bepaling van onze eeuwige straf; Hij heeft ons getuigd van de noodzaak der bekering; Hijheeft ons getuigd van hetgeen in God door Christus te vinden is; Hij heeft ons getuigd van de ruimte van het zalig worden om niet door de verlossingen die in Christus Jezus zijn. Gij zijt vermaand, gewaarschuwd, genodigd in 's Heeren Naam,de zaligheid is u aan geboden, en wat zal het dan verschrik kelijk zijn als dit getuigenis van de Hei lige Geest u aanstonds weder zal worden voorgesteld en de rechtvaardigheid van uw eeuwig vonnis voor Gods aangezicht nader zal bevestigen. Maar dit getuigenis des Geestes is in de tweede plaats krachtig tot de vertroos ting en de zaligheid van Gods kinderen Want dan heeft dat getuigenis kracht in de overtuiging van de ziel van de zonde en gerechtigheid en oordeel. Ja waarlijk, dat getuigenis heeft zulk een kracht, dat niet langer de zondaar in de zonde leven kan, maar dat door dit krachtig getuige nis hij begint te beven, omdat hij zo tegen een goeddoend God gezondigd heeft. Hij wordt geheel overtuigd van de grootheid van zgn zonde tegen God, van de recht vaardigheid van zijn oordeel, van de on mogelijkheid om nog door zijn eigen wer ken zalig te worden. Van stap tot stap overtuigt de Heilige Geest de mens van zijn eigen diepe en betreurenswaardige ellende. Hij kan dan niet langer meer de waarschuwingen in de wind slaan, maar moet als een verloren mens de strijd te gen God en de dienst van de zonde op geven, en begint hartelijk tot God te roepen. Hij smeekt God om de genade, zoals de tollenaar deed; de Geest Gods overtuigt van do waarheid Gods, en dan ziet de ziel^ dat zij rechtvaardig afgesneden is van Zijn gemeenschap. Maar wat won derlijk en zoet wordt het voor de ziel, wanneer deze Geest ook overtuigen gaat van de genade, door het bloed des Lams ontsloten. Er zijn toch tijden, dat een overtuigde ziel niet geloven kan, dat er voor haar genade is. Al zouden alle prer dikers van de wereld hem toeroepen, dat dat hij als een verloren mens het gepaste voorwerp voor de genade Gods in Chris tus is, de ziel kan het niet aannemen en de krachtige troost van die genade niet ervaren, wanneer de Heiligei Geest Zelf niet overtuigt van de waarachtigheid Gods in deze heilige nodigingen van de gebroken en ellendige en verslagen zon daar. Dat is ook het werk van de Heilige Geest om de vrijmoedigheid te schenken om tot het Lam Gods de toevlucht te nemen Niet alleen de vrijmoedigheid, maar ook de kracht om te vluchten is van de Hei lige Geest. Die Geest getuigt dan en door Zijn getuigenis wordt de ziel er van overtuigd dat, al is zij de eeuwige straf fen waardig en de minste van alle men senkinderen en de onwaardigste, ziende op haar eigen schuld en afmakingen, het nochthans waar en ontwijfelbaar is, dat God zulk een ziel Zijn genade in Christus biedt. Wat is het dan eeuwig groot, wan neer de mens, dit getuigenis des Heiligen Geestes gelovende, door Zijn kracht vluchten mag tot deze fontein van gena de en ontferming, en zijn gans verloren ziel aande voeten van het Lam Gods ter neder leggen mag. Er is een getuigenis van de Heilige Geest in de harten van Gods kinderen, namelijk mede getuigende met hun geest, dat zij kinderen Gods zijn Wanneer de Geest Gods hen verzekert in de rechtvaardiging van hun aandeel aan de gerechtigheid van Christus en van het vrijsprekend oordeel van een rechtvaar dige God. Ook wanneer zij in de oefenin gen des geloofs in de omhelzingen van van hun hart en tot vernieuwing van hun leven dat getuigenis des Geestes ervaren mogen, dat hen vertroost temidden van alle wisselvalligheid en teleurstellingen hier op de aarde, en dat hun wijst op de erfenis, die naar Gods onfeilbare belofte vóór hen is weggelegd van vóór de grondlegging der wereld. Welgelukzalig wanneer wij dit getuigenis des Geestes kennen mogen. Corsica U.S.A. Ds. A Vergunst SOMMELSDIJK Opening fabriek fa. S. v. Hessen Over de opening van het nieuwe Darmveredelingsbedrijf, op Dinsdag 13 Sept. a.s. hebben we enige mededelin gen gedaan, die in het Tweede Blad zijn opgenomen. De Kon. Muziekver eniging „Sempre Crescendo" zal muzi kale medewerking verlenen, wat de feestelijkheid zal verhogen. MELISSANT Geslaagd. Onze dorpsgenoot de heer Jac. Goedegebuur Cz., slaagde dezer dagen met gunstig gevolg voor het exa men Slagers - vakbekwaamheid te Utrecht. Onze vroegere dorpsgenote mej. P. Goedegebuur slaagde voor het diploma kraamverzorgster. (Opleiding Coolsin- gelziekenhuis). De geslaagde is in be zit van diploma B (Krankzinnigen ver pleging) en diploma A (ziekenverple ging.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1