Nieuwe Tonge sloot adoptie met gemeente Leiden af Geschonken muziektent werd overgedragen Gebed voor het verkeer moöeshow wa^ssen 28e Jaargang GBB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBOND8LAQ VOOB DE ZÜID-HOLX.AND8E EN ZEEUWSE EILANDEN No. 2431 De atoombom geen schuld Overdracht van de muziektent GEBRs. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - Tel. 2004-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 Woensdag 7 September 1955 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 18Ï0—2017 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONKEMBNTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIBPRIJS 12 cent per mm. Bijj contract speciaal tarief. Wij hebben dit jaar een heerlijke zo mer. Mengen, die graag vergelijkingen treffen, spreken graag van een „ouder wetse zomer". Wij genieten van de prachtige zomer dagen en stellen dagelijks opnieuw weer vast „Wat hebben wij toch een prach tige zomer." Helaas wat zijn wij traag om er Gods Hand In op te merken. Bovenal om de trouwe Gods er in op te merken. Want het is toch de trouwhoudende God, Die belooft heeft, dat zomer en winter niet op zullen houden. En zie daarop letten wij maar niet. Wij genieten maar van de heerlijke zomerdagen maar naar de Heere, Die ons die weldaden geeft verzuimen wij op te zien. En aan de waarheid van Gods Woord, wij gaan er ook zo ge makkelijk aan voorbij en staan er niet eens bij stil, dat God Zijn beloften ook in de natuur komt te vervullen. De zomer is geheel anders dan die van het vorige jaar. Toen was het re gen en nog eens regen. Geen mooie dag was er haast. Tot groot ongerief van velen. Van vacantiegasten, die er hu meurig door werden, maar wat van meer belang was tot groot ongemak en ongerief van de landman, die slechts met de allergrootste moeite en inspan ning zijn landbouwproducten enigszins behoorlijk wist in te zamelen. Regen en weer maar regen, zo was het beeld van het vorige jaar. „Het is geen zomer meer" zeiden sommige men sen. En dan werden de hete en droge zomers van deze eeuw even gerepe teerd. Mensen van rijpere leeftijd wis ten dan te vertellen van de zomers van 1911 en 1921. En nog wel enkele meer. Heel oude mensen konden nog wel ver der teruggaan maar over het algemeen was de- conclusie „Wij hebben geen ouderwetse zomers en winters meer". Een mens zoekt graag naar de oorzaak der dingen. Zo werd ook wel naar de oorzaak van hel verschijnsel gezocht, dat er geen ouderwetse zomers meer waren. En die oorzaak werd werkelijk ook wel ge vonden. De oorzaak van het ontbreken van echte ouderwetse zomers werd ge vonden in de mens zelf, De mens maak te zelf de zomers kapot. Door de atoom bommen. Werkelijk waren er mensen, die dat, afgaande op sommige kranten berichten vast geloofden. Door de atoom bommen werd het weer bedorven en daar was het aan tewijten, dat wij geen ouderwetse zomers meer hadden. En zie nu dan eens die heerlijke zomer. Degenen, die de atoombommen als de bedervers van het weer aanmerkten zul len daar nu toch, gezien deze prachtige zomer zeker wel op terug moeten ko men en voorzover ze willen leven bij het Woord van God zullen ze toch ze ker ook wel de dwaasheid van hun conclusie moeten opmerken. Zullen ze wel moeten erkennen, dat de mens geen invloed kan uitoefenen op het weer, zelfs niet de mens, die experimenteert met de atoombommen. De Heere laat zich het bestuur van de wereld niet uit de hand nemen. Zelfs ook niet door de atoombommen, waarmee de mens slechts een aller uiterste van de mogendheden Gods weet te benaderen. Slechts een uiterst stipje van de krachten der natuur heeft we ten te ontsluieren, die God er in heeft gelegd. Neen van het wereldbestuur ook in de afwisseling der jaargetijden blijft de mens af. Zomer en Winter, warmte en koude zullen zo lang deze bedeling duurt, afwisselen. Dat heeft de Heere als uitersten Zij ner macht voor zich zelf voorbehouden. En daarvan heeft Hij ons in Zijn Woord de vaste belofte gegeven. Daarin brengt de mens hoe hoog zijn wetenschap en technisch kunnen ook stijgen mag, geen verandering. Och leefden wij meer bij het Woord van God, wij zouden niet zo licht omgevoerd worden. Ons leven zou eenvoudiger, gemakkelijker en profijte lijker zijn. (H.) VEEMARKT ROTTERDAM, 5 Sept. Heden ter veemarkt aangevoerd in totaal 1986 dieren, waaronder 1265 vette koeien en 721 varkens. Prijzen per kg: vette koeien 2.60 2.74; 2.46—2.60; 2.14—2.30; varkens lev. gew. 1.78; 1.76; 1.74. De aanvoer van koeien was ruimer, de handel goed en vaster in prijs. Pri ma's boven notering. De aanvoer van varkens was korter met vlugge handel en de prijzen waren hoger. Zware varkens van 1.701.72 per kg. AARDAPRELBEURS ROTTERDAM, 5 Sept. Kleiaard- appelen 35 m. opw. eigenheimers 9 10, bintjes 9.5010, koopmans blauwe 10.— bintjes van de kleigrond voor export 35 mm. opw. 11.50. Zand- aardappelen voran 7.50, bintjes 7.50. Voeraardapp 2.50 (prijzen per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto.) GRAANBEURS ROTTERDAM, 5 Sept. Binnenl. granen Officieuze noteringen per 10 kg franco R'dam; Rode tarwe op vocht- conditie 25.70. Voedergranen zeer kalm zomergerst naar kwal. 21 23.—; haver naar kwal. 21—22.50; rog ge doorsneekwal. ca. 18.peulvruch ten kalm groene erwten ca. 42-, schokkers 51. Maandag j.l. heeft Burgemeester Jhr. Mr. F. H. van Kinschot van Leiden met zijn vier wethouders, de gemeente secretaris en de chef van de gebouwen dienst Nieuwe Tonge bezocht, in verband met de afsluiting van de adoptie. Het gezelschap, dat plm. half elf arriveerde, werd voor het gebouw „Ons Dorpshuis" door de jeugd van de beide scholen toegezongen, onder leiding van het hoofd der Openb. School, de heer J. Groenhof. Na een toespraak door burg. Chr. v. Hofwegen gehouden, werd aan de burgemeester van Leiden de erepenning van Nieuwe Tonge uitgereikt, als huldeblijk voor alles wat de gemeente Nieuwe Tonge voor Leiden heeft gedaan. De heer J. Boomsma uit Middelharnis vertoonde de Watefsnoodfilm waarmee de ramp van 1 Febr. 1953 in de herinnering werd teruggeroepen en van het dijkherstel een beeld werd verkregen. Het gemeentehuis, waarvan de stoffering door de stad Leiden is geschonken, ward bezichtigd en na de koffiemaaltijd had de overdracht van de geschonken muziektent plaats waarin direct daarop een concert werd gegeven door de Muziekvereniging „ApoUo" afgewisseld m.et zang en mandoline-spel, wat veel lof oogstte. Nadat het gezelschap door de school kinderen was toegezongen en in de zaal van „Ons Dorpshuis" had plaats geno men, sprak burgemeester Chr. v. Hof- wegen een welkomstwoord, waarin hij allereerst hartelijk dank bracht, voor alles wat de gemeente Leiden voor N. Tonge had gedaan. Bij de ramp en de grote verliezen die waren geleden, wil de hij niet stilstaan maar wel bij het geen door de activiteit van de Leide naars was tot stand gekomen. Spr. uit te zijn blijdschap dat het gemeentebe stuur van Leiden was gekomen om bij de afsluiting van de adoptie, daar per soonlijk getuige van te zijn. In zijn dankwoord betrok hij de heer Voorbach, chef van de gebouwendienst die te Nieuwe Tonge een bekende per soonlijkheid is geworden. Hij taxeerde niet alleen alles wat verloren was ge gaan, maar bracht ok een staf van me dewerkers mee, van wie spr. er twee noemde, n.l. de gasfitters en de electri- citeitsmensen, die bevorderden, dat er weer licht kwam en op gas kon wor den gekookt. Door zijn toedoen ziet de beplanting te Nieuwe Tonge er veel beter uit dan voor de ramp. Wethouder Menke kreeg de eer de man te zijn, die een schaar van vrouwen naar N. Tonge had gebracht (de slikploegen) die de huizen van vuil hadden gereinigd. Wet houder Jongeleen was de figuur die dirigeerde, wat er al zo te doen viel. Hij zorgde voor watervoorziening met tankwagens en effende het pad voor een snelle wederopbouw. De wethouder van Onderwijs de heer v. Schalk had oog voor de jeugd en zond jeugdlei ders, waardoor de jeugd in het nog ka le gebouw nog- lustig zong: „geel staat het koren op het veld", het lied van de hoop, dat nu in vervulling is gegaan. En wethouder v. d. Kwaak (Finantiën) die de koorden van de beurs in de hand had, zorgde, dat deze niet te strak wer den aangehaald. Secretaris Bohl werd dank gebracht voor zijn medewerking om het puikje van Leiden naar N. Ton gen te sturen, voor de opbouw gemeen te-administratie. Erepenning uitgereikt De motor van al deze grootscheepse hulp verlening was burgemeester jhr. mr. V. Kinschot welke tot slot door burg. V. Hofwegen werd toegesproken. U hebt dit alles gecoördineerd zei spre ker, en uw enthousiasme overgedragen op uw medewerkers die voor ons weer de stuwkrachten waren om verder te bouwen. Grote dankbaarheid van de ge meentenaren van Nieuwe Tonge is er voor U allen zei spr.. Het gemeentebe stuur heeft eenparig besloten aan bur gemeester Kinschot, als vertegenwoor diger van de Stad Leiden de erepen ning van Nieuwe Tonge uit te reiken. Het is een klein geschenk aldus spr., maar het vertolkt de dank voor alles wat uw stad voor ons geteisterd dorp heeft gedaan. (Aplaus.) Watersnoodfilm Lag het in de bedoeling om de wa tersnoodfilm van de provincie Zuid Hol land te vertonen, dit kon niet volgens burgemeester van Hofwegen, omdat deze nog in Londen was, waarom de heer J. Boomsma uit Middelharnis, be reid was gevonden zijn eigen opgeno men film te vertonen. Deze film, in 3 phases, over de ramp 1 Febr. 1953 en het dijkherstel, had zeer grote aandacht en aan het eind bracht de burgemees ter van Leiden dhr. Boomsma hartelijk dank voor zijn imponerende film en duidelijke toelichting. Bezichtiging raadhuis Het gezelschap begaf zich daarna naar het raadhuis, om de stoffering en door de stad Leiden geschonken, in ogenschouw te nemen (bekleding, gor dijnen, vitrage, linoleum), Aan de lunch die daarop volgde werd een dronk gewijd op het welzijn van de stad Leiden. Tragisch naaigarenkistje Weth. Menke memoreerde aan de maaltijd iets over de sigaren-kistjes actie die direct na de ramp door de schooljeugd op touw was gezet, om voor de door de ramp getroffenen naaige- reedschap in te doen. Een van de kin deren uit Leiden, die hieraan ook had meegedaan, was bij een ongeluk om het leven gekomen. Het kistje was lan gen tijd blijven staan, de ouders had den het later aan het hoofd der school gegeven, om het zijn bestemde doel te laten bereiken. Spreker had het kistje meegebracht en overhandigde dit aan Mevr. Huijssen, echtgenote van het raadslid, ter afsluiting ook van deze actie. Te ongeveer half drie begaf het ge zelschap zich naar de nieuwe muziek tent, die de stad Leiden aan Nieuwe Tonge heeft geschonken. Deze is ge bouwd op een terrein bij het herten kamp, vlak bij de brug. Het is een aesthetisch uitgevoerde muziektempel, gebouwd op een stenen voet, geheel open, de koepel rustend op zware sta len buizen. Het bouwwerk siert de om geving, vooral ook door de fraaie be planting, uitgevoerd door de fa. Best- man te Dirksland. Het muziekgezelschap „Apollo" kwam aangemarcheerd, rondom de tent waren stoelen geplaatst voor de gasten en er was veel belangstelling van de zijde van het publiek. Burg. V. Hofwegen heette de Leide naars welkom, die hij de voorlopers noemde van de puinopruiming in Nieu we Tonge. Ons nationale lied het „Wil helmus" werd gespeeld, wat staande werd aangehoord. Burgemeester van Kinschot van Leiden voerde daarna het woord en liet zijn gedachten teruggaan naar de ramp van 1 Febr. '53,' toen ons Nederl. volk zo veel medegevoel en naastenliefde be toonde, waarin ook de Stad Leiden was begrepen. Toen Nieuwe Tonge nog vol op in de ellende zat, was men te Leiden reeds met een steunactie bezig. De hulp verlening is wel gewaardeerd en tot zijn genoegen mocht hij constateren, dat na 2% jaar geweldig veel is gebeurd. Hij zette daarvoor het gem. bestuur van Nieuwe Tonge een pluim op de hoed, dat ze zo spoedig de gemeente weer tot bloei hadden gebracht. Spreker drukte zijn grote erkentelijkheid uit voor de ontvangen erepenning, waarmee de dank aan de gehele burgerij van Leiden is vertolkt. Op het punt van afscheid nemen, j wilde spr. dit niet enkel met een hand druk doen, maar met een blijvend ge schenk van de stad Leiden. Dit sluitstuk In Engeland wordt van kerkelijke zijde grote bezorgdheid uitgesproken over de ontstellende verkeersonveilig heid. De Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers (N.V.B.V.) ont ving van haar Engelse zusterorganisatie het gedrukte officiële verslag van de kortelings in Londen gehouden confe rentie over „De kerken en de veiligheid op de weg". De aartsbisschoppen van York en Westminster, de moderators van de Schotse kerken en de opperrabijn van Londen stuurden boodschappen. Waar in zij de conferentie aanspoorden zich in te spannen het geweten van de mens heid wakker te roepen voor het ont-, stellend aantal verkeersslachtoffers. De conferentie, waarop o.a. de bis schop van Carlyle, een vertegenwoordi ger van de schotse kerk en andere vooraanstaande kerkelijke autoriteiten het woord voerden, sprak zich uit voor eerbiediging van mensenlevens en christelijk gedrag in het weg- en straat- verkeer, laakte de gestadige opvoering van snelheid in stadsverkeer, bezuini ging op de verkeerspolitie en keurde het in de overheid af, dat zij bij de automobielindustrie toeliet de verkoop van auto's met 160 tot 200 kilometer per uur te adverteren. Men acht het een nationale en inter nationale schande voor deze twintig ste eeuw, dat voor snelheid zulke schandelijke hoge mensenoffers worden gevraagd. De conferentie besloot een gebed in te voeren, opgesteld door de gewezen bisschop van Chester. Het luidt: Alamchtige God, Schenker van het leven en gezondheid, leidt, zo bidden wij V, met uw wijsheid allen die trach ten hen die op onze wegen gaan, te be hoeden voor gevaar, verwonding en dood. Schenk hun, die zich op deze we gen voortspoeden, consideratie voor an deren en hun, die te voet gaan, oplet tendheid en voorzichtigheid, opdat zon der vrees of onheil wij allen het doel van onze tocht veilig bereiken, door uw barmhartigheid voor allen. Door Jezus Christus onze Heer, Amen. bestond uit de fraaie muziektent, die spreker namens het gemeentebestuur overdroeg. Hij voegde er de wens bij idat niet alleen het muzikale maar het I gehele verenigingsleven uit Nieuwe Tonge er de vrucht van zou genieten 'en hoopte, al werd de officiële band van de adoptie verbroken, de officieuze band Leiden-N. Tonge zou blijven be staan. (Applaus). Als symbool van „puin-opruimen" werd daarna door de burgemeester en zijn vier wethouders een hoop puin voor de ingang van de tent in een kruiwagen gestort en door de beide burgemeesters weggereden. De muziek speelde daarna een geva rieerd programma, wat met grote aan dacht werd beluisterd. Burg. van Hofwegen dankte het ge meentebestuur van Leiden voor het fraaie geschenk, waarvan hij hoopte dat Nieuwe Tonge tot in lengte van jaren genoegen zou beleven. De aangebrachte gemeentewapens van Leiden en Nieuwe Tonge, zouden ten euewigen dage ge tuigen van de band, die tussen beide plaatsen is gelegd en zal blijven be staan. Spreker deelde mede van de di rigent vernomen te hebben, dat de klank vanuit de tent uitstekend is. Hij dank te de architect, de heer de Kleer en de ambachtslieden, die de tent hadden gebouwd, voor de keurige aflevering van het werk. De tent staat er, de be planting is er, laat het publiek nu zor gen, dat alles mooi en netjes blijft al dus besloot spreker. Nadat de muziekverenigins' haar pro gramma had afgewerkt, volgde zang van de zangvereniging „Stem des Heils" o.l.v. dirigent M. Zv/erus en daarna van de Zangvereniging „Apollo", dirigent C. Luchtenburg. Zeer in de smaak viel ook het Mandoline-orkest o.l.v. dirigent E. V. 't Hoff. Het gezelschap vertrok na eerst in „Ons Dorpshuis" de thee genuttigd ten hebben te ongeveer 16.25 uur. Har telijke handdrukken werden gewisseld en ieder kreeg een bouquet gladiolen mee, zodat in de kamers van de Leide naars Flakkeese bloemen zullen prij ken, bloemen, die gegroeid zijn op het land, dat opnieuw aan de zee is ont- riikt. De muziektent is gebouwd naar een ontwerp van „Stad en Land", onder toezicht van gemeente-architect dhr. de Kleer. Fa. J. Mosselman voerde het tim merwerk uit; fa. H. Mackloet metsel werk; fa. S. v. d. Velde de staalcon structie, fa. Schippers electriciteit en fa. Abresch de dakbedekking. MIDDELHARNIS Burg. Stand over de maand Aug. '55 Geboren: Gerritje Jannetje, dochter van H. A. A. Krijgsman en H. Witvliet; Jan Kees, zoon van J. C. Dalsen en M. W. Johannisse; Tino, zoon van W. Brouwer en T. C. Bloothoofd; Roel, zoon. van J. de Boer en S. van der Heu len; Arie, zoon van A. Brussé en A. v. d. Nieuwendijk (wonende Rotterdam); Jaqueline Ivonne Chrisine, dochter van L. du Pree, en Joh. C. van Hulst; Si mon Bastiaan, zoon van Jac. Jongejan en K. A. Pape; Klaasje, dochter van Joh. Osseweijer en Jac. N. Kort. Overlijden: Krijn Verhage, oud 78 j., e.v. Angenietje van Delft; Willemina Schouten, oud 68 jaar. Huwelijken: Jac. Hollaar, oud 26 jaar (Sommelsdijk) en N. v. d. Berge, oud 23 jaar, alhier; J; Huizer, oud 28 jaar, (Stad aan 't Haringvliet) en N. Spring- vloet Dubbeld oud 29 jaar, alhier; Joh. Arn. Koole, oud 18 jaar (Oude Tonge) en A. M. Overweel, oud 18 jaar, alhier; Jac. de Ruiter, oud 26 jaar en M. G. v. d. Waal, 24 jaar, beiden alhier; Joh. Schol, oud 27 jaar (Schiedam) en A. v. d. Nieuwendijk oud 25 jaar, alhier; P. Boogerman, oud 63 jaar en M. Koster, oud 56 jaar, beiden alhier. DIRKSLAND Verenigfing ouden van dagen. Don derdag 8 Sept. zal de vereniging voor Ouden vEin Dagen te Dirksland een leden vergadering houden in de zaal van dhr. Blok^ teneinde de leden in te lichten over tot heden bereikte resultaten en verdere plannen te bespreken. Aan de orde ko men o a. uitbreiding van het bestuur met afgevaardigden van de drie vrouwenbon den in de gemeente, verkiezing voorzitter overzicht van het ledental en aantal do nateurs, gebruik van het verenigingsge bouw en wat verder ter tafel zal worden gebracht. De leden zullen zo mogelijk nog een persoonlijke oproep ontvangen. Aanvang vermoedelijk 8 uur. De woningbouwvereniging heeft tegen Dinsdag 6 Sept. 8 uur in de zaal van L. Blok een ledenvergadering' belegd. Badhuis. De uitbreiding van het ge'- meentelijkebadhuis is thans gereedgeko men. Er zijn 10 nieuwe douche cellen bij gebouwd, zodat de lange wachttijden nu tot het verleden behoren. Burgerlijke stand. Overleden: Johannes Stoop 70 jaar, m. van M. Kerp; Willemina Schouten 68 jaar wed. van J. Brouwer; Dirk de Jong 42 jaar m. v. K. Grinwis. P.V. Gevl. Vrienden te Dirksland. Uitslag Pt. St. Maxeanse 291 km. H. de man 1; W. Nieuwland 2, 11; B. Leij- dens 3, 7, 10; A. v. d. Groef 4, 13, 16; Zaterdag vond te Amsterdam het grote Bloemencorso voor bloemenkwekers uit Aolsmeer plaats. Behalve een tocht door de stad werd in het Olympisch Stadion een fraai bloemenspel opgevoerd. Foto: Het maken van de prachtige wagens kost vele nachtelijke arbeidsuren. J. Mans 5, 9; D. Wielaard 6, 14, 15; W. Peekstok 8, 12; L. Arensman 17, 18; G. Siöit 19. Uitslag Tilburg 70 km.: W. Nieuwland 1, 3, 12, 19; A. V. d. Groef 2, 5, 13, 17; L. Arensman 4, 7, 11, 15; W. Peekstok 6, 10, 14; P. Oorbeek 8, 9, 18; B. Leij- dens 16. HERKBSTGEN De Herv. Zondagsschool begint haar lessen des Zondagsmiddags 2 uur in de Herv. School. Collecte Herv. Kerk. Aug. j.l. Studie fonds 50.72, Kerkvoogdij 50.92 en bus jes Chr. School 26.75. Woensdagavond 7 Sept. 7 uur hoopt de M.V. der Ger. Gemeente te vergaderen Aan H. Struijk is vergunning verleend tot het verbouwen van zijn woning staan de Peuterdijk 47. Agenten voor de Coöp. Suikerfabriek te Dinteloord en Puttershoek zijn, resp. L. V. d. Wende en H. Kievit De werkman C. Kievit kwam tijdens zijn werk zijn ribben te kneuzen, dokters hulp was noodzakelijk. Wedvluchten. P.V. de Luchtbede al hier van St. Maxence 288 Km. deelname 56 duiven, los Ie duif 9 30 u. a.k. 13.56.06 Prijzen: 1.4.6.8.13.17. J. W. de Geus; 2. 5. 7. 10. 12. 16. M. Huizer; 3. 11. 15. H. v. Wageningen; 9. P. v. Wezel; 14 Logmans Kievit; 18 19 M. Melissant. Wedvlucht van Tilburg 72 Km. deelname 34 duiven, los 13.30 uur, a.k. Ie duif 15.19.10 Prijzen Joh. Huizer; 2 7 Logmans-Kievit; 3 8 iJ. W. de Geus; 4 J. A. de Klerk; 5 6 10 11 Joh. Melissant. Hoewel de natuur nog niet aan de a.s. winter deed denken en de tempe ratuur zelfs naar bujten lokte was de eerste modeshow, die fa. Wassen in de Beursfoyer te Rotterdam hield, zeer druk bezocht door een schare uiterst be langstellende dames. Deze shows Donderdag en Vrijdag waren er nog twee brachten de nieuwe mode, waarmede het er eerst erg geheimzin nig naar toe gegaan is, hetgeen de leid ster van de mannequinsgroep, mevr. Hans Smit, niet kon nalaten te zeggen, evenmin als zij over het hoofd zag om te wijzen op de sinds enige dagen uit Parijs overgewaaide Y-lijn. Ter gerust stelling van velen voegde mevr. Smit er aan toe, dat men zich niet stipt aan die allernieuwste lijn behoeft te hou den; beter nog: men kan dit jaar alles dragen. De lengte van de kleding bv. is heel niet voorgeschreven, dus men kan lang of kort dragen zoals men zelf ver kiest. De kleuren blauw en grijs zullen wellicht de boventoon hebben, maar men zal ook andere mogen kiezen, kort om er is variatie genoeg in modellen, kleuren en opmaak. De grote nouveauté van deze show was een regenmantel, die in alle kleuren voorradig is. Een in alle opzichten uniek kledingstuk, want het is erg licht, kleeft niet, absor beert niet, kan m.eekoken in de gro te was, is kreukherstellend en wordt pas bij dertig graden vorst hard. Bovendien is een dito hoedje bij de heel aantrekkelijke prijs in begrepen. In mantels zagen wij wijde en rechte swaggers, aangesloten modellen en ook met ceintuurs van diverse materiaal. De stoffen: mooie zibeline, mohair en ratiné. Opvallend was een glanzend zwarte zibeline swagger met persianer shawlkraag. Een andere mantel zagen wij in de nieuwe modekleur, tope, met kleine, hoge bontkraag die doorliep tot onder aan de zoom van de jas, met als enige sluiting een knoop met lange lus. Veel Yersey Veel yersey zal men deze winter zien. Dat blijkt een stof, die er niet meer uit wil. Hier waren heel leuke grijze mo dellen, gecombineerd met een lichter kleur griis. Te bewonderen vielen ook deux pieces in drie kleuren! Een plooi rok met een los jak kleedt heel modern! Dat jak, de blouse of de jumper zijn vaak vervaardigd van yersey wevenit (met ingeweven patroon van andere kleur). Het is ook heel nieuw en het staat zeldzaam leuk. Met de japonnen bleek het te zijn, zoals mevr. Hans Smit voorspeld had: alle modellen, die men bedenken kan, zijn te dragen. Ook hierin blijft de yersey in alle mogelijke kleuren. Bij driekwartmouwen komt het voor, dat die onder de elleboog niet nauw slui ten, maar ruim hangen; dat lijkt erg prettig dragen. Voor het jonge meisje heeft men het ook "ïnaar voor het zeggen. Een zwarte corduroy japon zagen wij dragen met grote vuurrode kraag, terwijl zakken en manchetten in even opvallende kleur waren afgezet. Een ander opvallend kle- dingstuk was een yersey overgooier, wevenit geweven, over een rose blouse. Natuurlijk bracht Wassen ook bont mantels op deze show. Zelfs in zeer uit gebreide collecte yemen, Indisch lam, persianer, Persianer Pattes enz. een keurcollectie, die met veel zwier gede monstreerd werd door de mannequins. Cocktailjaponnetjes vielen er na de pauze te bewonderen. Lange japonnen zullen er deze winter dat moet uit practische overwegingen zijn niet meer bij zijn. Ook hier geldt: geen voorgeschreven lengte. Veel tafzijde, kant, organdie, stroken, strikken, plooien en klokken maken enorme va riatie in dit soort kleding. Ook de kleu ren komen voor in vrijwel oneindige variatie, van goud en zilver tot zwart en rose en wit. De bruid, aan het slot van de show, zag er wel bijzonder lief uit. Ze droeg een japon, die anderhalve dag knippen had gevergd en veertien volle dagen van in elkaar zetten en naaien. Maar dit smetteloos witte bruidstoilet was dan oogverblindend schoon. Een sluier werd er niet bij gedragen, alleen een eenvoudig kapje van witte veertjes! En zo is het winterseizoen bij Was sen officieel geopend. In de loop van de middag was het gaan regenen en dit prepareerde bij het verlaten van het Beursgebouw op de komende dagen van wind, regen en koude, die nochtans van de vrouw modieuse kleding vra gen. De pianist Jaap Daniels verzorgde het muzikale gedeelte.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1