31 AUGUSTUS: als van ouds: DE VLAGGEN UIT! y Alblasserdam hield brandweeroefening te Nieuwe Tonge l'li!M.'liNMJi:lilll'.'l 2Se Jaargang Woensdag 31 Augustus 1955 No. 2429 GHB WEEKBLAD OF GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAQ VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Plaatselijk nieuws Spuitbalwedstrijd Schilderijen-tentoonstelling van dhr. Zwart Centrale Veiling Middelhairnis Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertenties uitsluitend Drukkerij Telef. K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Vnraclitint twecimaai per week. Woensdag en Zaterdag ABOIWOTMENTSPRUS r 1.70 FER KWAKTAAI* ▲DVURTENTQCPRUS 12 cent per mm. Bg contract apedaal tarlMt. Het zal thans in 1955 drie kwart eeuw geleden zijn dat in Neerlands Oranjehuis een blijde gebeurtenis plaats vond: Koningin Emma schonk het leven aan een meisje, dat Wilhelmi- na gedoopt werd. Weinigen zullen toen vermoed heb ben, dat zij, zoals haar stamvader Va der des Vaderlands genoemd werd, de ere-naam Moeder des Vaderlands zou ontvangen. Hoe is Nederland in die tijd veran derd: van rustig eiland bezijden de maalstroom tot snijpunt van wereldpo litieke lijnen, tot een land dat in ster ke mate aan overbevolking lijdt. Wat niet veranderde was de histprisch ge groeide liefde voor het Oranjehuis. Zo als ongeveer vier eeuwen geleden de Lage Landen hun vertrouwen stelden in Prins Willem van Oranje, zo stelden wij in de voorbije moeilijke jaren ons vertrouwen in de Koningin: Wilhelmi- na! 6 September 1898 Het is 8 uur 's morgens en het eerste van de 101 saluutschoten davert over de hoofdstad des lands. Drie uur later schrijdt een jonge, edele gestalte van het Paleis op de Dam naar het oude, historische gebouw daarnaast: de Nieu we Kerk. Het is de Koningin, dan nog kroonprinses Wilhelmina, gekleed in kant en satijn, de met hermelijn ge voerde koningsmantel over de ranke schouders. Het grote moment is gekomen, de jeugdige vorstin bestijgt de troon en op dat ogenblik spreekt Haar moeder de woorden: „Haar troon vinde een hechte steun ia de innige verknochtheid en trouw van het Nederlandse volk. Moge God, de Almachtige, de beden verhoren, dit; worden opgezonden voor Koningin Wilhelmina. Hij neme Haar onder Zijn heilige hoede en bescherming!" Het Wilhelmus weerklinkt, de jonge Koningin verheft zich van haar zetel en legt de eed af: „Ik zweer aan Ket Nederlandse volk, dat ik de Grondwet zal onderhouden en handhaven. Ik zweer, dat ik de onaf hankelijkheid en het grondgebied des Rijks met al mijn vermogen zal verde digen en bewaren; dat ik de algemene en bijzondere vrijheid en de rechten van al,mijn onderdanen zal beschermen en tot. instandhouding en bevordering van de algemene en bijzondere welvaart alle middelen zal aanwenden, welke de wetten te mijner beschikking stellen, zoals een goed Koning schuldig is te doen. Zo waarlijk heipe mij God Al machtig!" Dan klinkt de kreet: „Hare Majesteit Koningin Wilhelmina is ingehuldigd. Leve' de Koningin!" Dat was 6 September 1898----- 50 jaar later Wederom is''dé' Dam in Amsterdam het middelpunt van aller belangstelling. De 18-jarige, onervaren kroondraagster gerijpt tót begrijpende landsmoeder. Eerst thans, na 50 jaar, acht Zij het ogenblik gekomen. Haar taak over te dragen aan Haar dochter, dan nog kroonprinses Juliana. 50 jaar Koningin, 50 jaren, die aan Haar en aan haar land niet ongemerkt zijn voorbijgegaan----- Toen in Mei 1940 de Koninklijke fa milie 'ter voortzetting van de onverzoen lijke strijd met de overweldiger moest vluchten, toonde H.M. de Koningin be grip voor de behoefte aan nauwer con tact tpet Haar onderdanen. Haar radio toespraken kwamen recht uit het hart m raakten daardoor onze harten. Zodra na de Bevrijding persoonlijk contact lïeer mogelijk was, verkeerde Zij in ons mi.dden, bezocht Zij onze soldaten, mannen en vrouwen in de geteister- gebieden, de nabestaanden der on dergrondse strijders. Nood, angst en scheiding hadden de Koningin en ons volk niet verwijderd, doch dichter dan ooit aaneengesmeed. Zo klonk er in het feestlied van het DIRKSLAND ■- Collecte. De extra collecte voor de serk gehouden in de Ger. Gem. heeft 650.opgebracht. Kankerbestrijding. Deze week Wordt ien collecte gehouden voor de kan- ffirbestrijding. - Burg. Stand. Ondertrouwd:- C. van ^rooijen 23 jaar en M. Kievit 27 jaar; 5. C. J. Tieleman 26 jaar en S. Matsin- fer 23 jaar; P. J. de Jong 21 jaar en 3. Both 18 jaar. - P.V. Gevl. Vrienden te Dirksland. "edvlucht Noyon, 256 km. H. de Man 18, 28; G. Smit 2, 8, 9, 13; W. Peek- tok 3, 20; D. Wielaard 4; C. Nieuwland U. Mans 6, 14, 21, 22, 25, 26, 27; W. feuwland 7, 15; B. Leijdens 10, 11; L. irensman 12, 16; A. v. d. Groef l*?, 24r Oorbeek 19, 23. HERKINGEN Ds. A. Boertje Ned. Herv. predikant ilhier is benoemd tot iegerpredikant, 'ientengevolge zal hij geruimen tijd in 'e gemeente afwezig zijn. Heden Dinsdagavond 7 uur hoopt 'oor de Gér. Gem. op ,te treden ds. H. 'an Gilst uit Dirksland. Uitslag van de wedvliwht „De Lucht- Het uur der bevryding is thans ook voor U aangebroken. Het ogenblik, waarop ik en U én met zoveel inspanning en ongeduld gewacht hebben, is daar. Ik weet van de bittere beproeving, waaronder gij, afgesneden van een deel van ons Vaderland, deze laatste maanden hebt geleefd. Ik weet ook van de bovenmenselijke moed, waarmede gij de zwaarste ontberingen hebt gedragen. Ik hoop spoedig op Nederlandse bodem terug te keren om met Mijn verantwoordelijke raadgevers de leiding van 's lands zaken weer op Mij te nemen. Koningin Wilhelmina spreekt in Mei 1945 door de radio tot het Nederland se volk als een moeder tot haar kin- Nederland herr^st! Leve het Vaderland! deren regeringsjubileum een lichte toon van droefheid door, want dit feest vormde tegelijk een afscheid. Zoals de Frans man zegt: „partir, c'es mourir un peu." Wellicht, en latere geschiedschrijvers zullen dat kunnen staven, is Koningin Wilhelmina naast de Vader des Vader* lands de grootste van Haar geslacht ge weest en geen benaming komt Haar dan ook beter toe dan die van Moeder des Vaderlands, want een moeder voor ons Volk, dat is Zij in de ware zin des woords gedurende die vijftig jaar ge weest. Thans: vlaggen uit! Morgen wordt H.K.H. Prinses Wilhel mina 75 jaar. Dan gaan de vlaggen uit, niet „omdat het zo hoort" of „omdat iedereen het doet", maar' om blijk te geven van de vreugde dat de Moeder des Vaderlands jarig is. Op Woensdag 31 Augustus steken wij als van ouds de vlaggen uit, daarmee uitdrukking gevend aan onze dank voor de gegeven leiding gedurende de halve eeuw van Haar regering en voor het feit dat zij nog in ons midden mag vertoeven. Tevens spreken wij de inni ge wens uit dat de Heere onze gelief de Prinses Wilhelmina in gezondheid spare en drage en dat Haar nog vele jaren in rust en vrede gegeven moge zijn. bode van Noyon, afstand 250 km. Los 10 uur, aankomst Ie duif 13.40.14. Prij zen: 1 H. van Wageningen; 2, 15, 16, 23, 26, 27 J. W. de Geus; 3, 14, 25 Joh. Melissant; 4, 17 Logmans-Kievit; 5, 9, 11, 12, 13, 18, 20, 22 M. Huizer; 6, 8, A. Kerkhof; 7 M. Melissant; 10 P. van We zel; 19, 21, 24, 28 J. A. de Klerk. De zeedijk vanaf de nol zal worden verzwaard en opgehoogd, het werk zal worden uitgevoerd door fa. Van Hat- tum Blankevoort, welke ook de nieu we zeedijk heeft aangelegd vanaf Her- kingen-Sluishaven. MELISSANT Vrijdag j.l. werd onze oudste inwo ner D. van der Heijden 93 jaar. Zaterdagmorgen om 10 uur werd de Brandweer geroepen voor een brandje, bij L. W. V. Bruinisse. De brandweer die spoedig ter plaatse was wist een grote brand te voorkomen. Een stro- lilamp was in gevaar. Leesbibilotheek. A.s. Donderdag 1 September wordt de Melissantse leesbi bliotheek weer geopend van 6.30 tot Ï.30 uur. STELLENDAM Bezichtiging gemeentehuis. De res tauratie van het gemeentehuis is thans zover gevorderd dat het voor het pu bliek ter bezichtiging is opengesteld op Dinsdag- en Woensdagavond van 79 uur. De officiële opening heeft Maan dagmiddag plaats gehad. Raadhuis te Steilendam officieel in gebruik genomen Het raadhuis te Steilendam, ingericht in de voormalige villa van mevr. Char- bon is gereed gekomen en Maandag j.l. officieel in gebruik genomen. Bij de gelegenheid van ingebruikna me was met Burgemeester J. baron van Knobelsdorlf de gehele raad met de Wethouders aanwezig alsmede meerde re dames. Ook waren tegenwoordig de burgemeesters Kleijnenberg uit Oud- dorp en v. Heijst uit Melissant, de buurgemeenten van Steilendam. Voorts de aannemers, de Eerw. heer W. Bon man, dokter Kreling, Notaris Risseeuw en als vertegenwoordiger van de com missaris der Koningin in Zuid Hol land, de heer Sillevis. Het gebouw ziet er keurig uit en is practisch en doeltreffend ingericht. Een verslag over de inrichting en de gehou den redevoeringen volgt in ons e.k. nummer. (Vervolg pag. 4) Nieuwe Tonge heeft na de ramp veel hulp ondervonden van de adoptiege- meenten. Van Leiden en Leidschendam, maar vooral van Alblasserdam. Een der eerste hulpacties, die wij op ons eiland aan de gang hebben gezien in dié kwade dagen van Februari 1953 was die van de Alblasserdamse brandweer, die kwam helpen bij redden en schoonmaken. Die daden van hulpvaardigheid en medeleven hebben sterke weerklank gevonden bij de bevolking van Nieuwe Tonge, temeer omdat Alblasserdam zijn hulp en bijstdnd tot lang na de ramp is blijven uitstrekken. Zo groeide er een grote vriendschap tussen de gemeen tebesturen en tussen vele burgers van beide gemeenten. Vooral de brandweer corpsen werden door sterke collegiale banden aan elkaar verbonden. Hiervan bleek j.l. Zaterdag weer eens temeer toen het vrijwillig,brandweercorps van Alblasserdam in Nieuwe Tonge een grote oefening kwam houden, die besloten werd met een spuitbalwedstrijd tussen de brandweren van Alblasserdam en Nieuwe Tonge. Dat Nieuwe Tonge in genen dele onverschillig staat tegenover de adoptiehulp van Alblasserdam zal binnenkort wel blijken. Over een paar weken gaat het gemeentebestuur van Nieuwe Tonge aan dat van Alblasserdam een fraai en groot schilderij aanbieden, bestemd voor liet nieuwe raadhuis van Alblasser dam. Dit schilderij was j.l. Zaterdagmiddag en -avond tentoon gesteld in Ons Dorpshuis. Het is vervaardigd door de kunstschilder A. J. Zwart uit Voor burg, die in de grote zaal van Ons Dorpshuis tevens een interessante expositie van andere werken had ingericht. Te ongeveer drie uur in de middag arriveerde de brandweer van Alblas serdam voor Ons Dorpshuis, na afge haald te zijn door de collega's vanaf het Havenhoofd van Middelharnis. Bur gemeester van Hofwegen wachtte de commandant en spuitgasten op en be- grpette hen hartelijk. Men had een grote, moderne auto spuit meegebracht. Men dronk eerst een kopje thee en bekeek de tentoonstelling van schilderijen. In de Ring hield men een brandblus- en reddingsdemonstratie. Het water pompte men op uit de kerkgracht en men spoot het er op een andere plaats weer in, uit vele stralen tegelijk. Na tuurlijk trok deze Alblasserdamse oefe ning grote belangstelling, vooral van de zijde van de Nieuwe Tongse jeugd. De witte moedereend en haar jongen, die de kerkgracht bevolken, keken er verwonderd van op. De reddingsoefening werd gehouden in en met een huisje in de Ring, dat onbewoonbaar is verklaard en afgebro ken zal worden om plaats te maken voor het Wijkgebouw Groene Kruis. Terwijl de brandweer met groot mate riaal werkte en hoge waterstralen in de lucht werden geworpen men stel de ook korte tijd een vernevëlaar in i werking braken brandweerlieden in jhet huisje in, waar zij op de zolder slachtoffers aantroffen. Een ladder was tin no time opgesteld en daar die voor- izien was van een tabel kostte het ook Imaar weinig moeite om de slachtoffers ;in korte tijd veilig neer te laten. Hier- 'ibij bleek, dat die slachtoffers niet uit i gewone bewoners, maar uit bedwelmde I brandweerlieden bestonden, die slap ;en machteloos naar beneden werden ge- i laten, waar stevige knuisten gereed tstonden om hen op te vangen, hetgeen 'voldoende bleek om alle levensgeesten, opgewektheid en activiteit terug te roe- ,pen. Alles liep zeer vlot van stapel en de Alblasserdammers lieten zien, dat zij niet voor niets hoogste prijswinnaars .zijn bij landelijke" brandweerwedstrij den. Na de demonstratie in de Ring gin- 'gen de brandweermannen van Alblas serdam zich verkleden. Naar later bleek verwisselden zij het oliegoed voor een overall, de helm voor een stevig petje. Onder die overall zat dan nog een zwembroekje en voor de ogen zette men een stevige motorbril. De Nieuwe Tongenaren hielden het bij het geijkte brandweerpak. Met loeiende sirenes re den de beide autospuiten naar een wei land onderaan de Westdijk, dicht bij het dorp. Daar waren twee goals opgericht; achter elk werd een motorspuit opge steld, waarvan vier slangen het veld werden ingelegd. De brandweerlieden stelden zich op, de spuitgasten zetten zich aan de trompen, vier tegen vier. met helpers er tussen, de motoren bromden hun hoogste lied en toen ging het er om de bal bij de tegenpartij in het doel te werken. De stralen werden op de grote strandbal gericht en die huppelde het veld over. Wij behoeven niet uiteen te zetten, dat het een wa terballet van jewelste werd. Jammer was, dat het veldje te smal was. Wij hebben tenminste nog nimmer een wedstrijd met zoveel outballen ge zien. Steevast ■yverkte men de bal of naar Üe éne kant" een greppel in, of naar de andere een diepe kreek in. Niet, dat dit het spel veel ophield, want er waren kwieke Alblasserdammers, die toch al drijfnat ronddraafdén en die pardoes de kreek insprongen, de bal achterna. Telkenmale natuurlijk onder daverende toejuichingen van de jeugd van Nieuwe Tonge, die vanaf de hoge dijk het spel prachtig kon volgen. Omgekeerd even redig met het grote aandeel uitgaande ballen was het aantal doelpunten. De strijd eindigde n.l. onbeslist en met O0. Maar publiek en spelers ver maakten zich kostelijk, omdat de ene partij de ander soms finaal van de sok ken spoot. Zelfs zo, dat zij een keer een brandweerman geen kans kreeg om zich uit de greppel omhoog te wer ken. Toen de scheidsrechter het eindsig naal blies stopten de machinisten hun motoren en was het meteen met het spel gedaan. Men wrong de natte kle ding op het veldje uit. De spullen werden geborgen en de dag werd besloten met een gezellig sa menzijn, waarbij de vriendschapsbanden nog weer te nauwer zijn aangehaald. De tentoonstelling van de heer Zwart in Ons Dorpshuis trok de gehele middag en avond belangstelling. Voor het to neeldoek stond het schilderij opgesteld, dat Nieuwe Tonge aan Alblasserdam gaat schenken. Een groot stuk in fraaie lijst, dat direct ieders ogen ving. De schilder kwam enige tijd geleden naar Nieuwe Tonge voor het maken van eni ge studies, waaruit het gemeentebestuur keus heeft gemaakt. Het gekozen schil derij stelt voor een gezicht op Nieuwe Tonge vanaf de Westdijk, Een echt stukje Nieuwe Tonge, een typisch Flak- kees plekje. Een dijk, een brede sloot, hoog opgaand gras, een slootkant met bloemen in bloei, een korenveld en op de achtergrond het silhouet van Nieu we Tonge, waarin het aardige dorpsto rentje domineert. Het geheel geschil derd met vaardige hand, met goed vak manschap en vooral met kleur en gloed. Alle bezoekers bezagen het met bewondering. Wij menen, dat de schil der een mooi onderwerp heeft gevon den en dat Nieuwe Tonge's gemeentebe stuur met schilder en schilderij een bes te keus heeft gedaan. Het zal een op vallend en fraai kunststuk zijn in het In de grote zaal van „Ons Dorpshuis" te Nieuwe Tonge exposeerde Zaterdag de kunstschilder A. J. Zwart uit Voorburg o.a. ook het grote schilderij, dat aan het gemeentebestuur van Alblasserdam zal worden aangeboden als blijk van dankbaarheid van de Nieuwe Tongse bevolking voor de hulp en bijstand, die men na de ramp heeft ontvangen. Binnen enkele weken hoopt men dit schilderij in Alblasserdam voor het daar te bouwen nieuwe -raadhuis aan te bieden. Zó zag het kunstenaarsoog het dorp vanaf de Westdijk. De nieuwe burgemeester van Middel- harnis-Sommelsdijk, de heer P. W. Hor dijk, thans burgemeester te Ooltgens- plaat en waarn. burgemeester van Oude Tonge en Den Bommel. De installatie van burgemeester Hordijk zal naar al le waarschijnlijkheid op Donderdag 8 Sept. a.s. plaats hebben. In ons e.k. nummer hopen wij de datum, definitief bekend te maken. Georganiseerd door: N.V. BONTHANDEL, Dir. Fontijn Amsterdam - Rotterdam - Utrecht Een prachtige selectie van boot- mantels in de allerlaatste mode lijnen, vervaardigd uit de moder ne edelbontsoorten. De mantels worden U getoond door vooraanstaande Nederlandse mannequins onder leiding van Mej. Marijke Vetter. Ing. A t.o. Centr. Sta tion ZATERDAGAVOND 3 SEPTEMBER as. Aanvang precies 7.30, 8.15, 9.00 en 9.45 uur. ENTREE 1.45 (ver zorgd thé-complet in begrepen. ledere bezoekster ontvangt ppu aar dig souvenir. VOORVERKOOP v.a. heden bij de portier, iixgang A. Groothan delsgebouw, Telefoon 119515, toe stel 194. nieuwe Alblasserdamse raadhuis. De heer Zwart exposeerde ook de studieën, die hij elders in en bij Nieu we Tonge maakte. Ook fraaie schilder stukken, die eveneens getuigden van zijn gevoel voor sterke compositie en kleuren, zoals b.v. het schilderij van het gezicht op Nieuwe Tonge vanaf de nieuwe Klinkerlandsedijk. Behalve deze stukken waren ook ten toon gesteld schilderijen, die de schil der maakte in het eigen en in het bui tenland. Het Zuid-Hollandse polder land, onze stranden, rivieroevers enz, oefenen een grote aantrekkingskracht op hem uit. Prachtig getroffen stem- mingsbeelden waren er bij van b.v. de dijk van Voorne naar Rozenburg en van slootjes en bruggetjes in de pro vincie. Maar ook kon men kleurige stukken bewonderen, die gemaakt zijn in Zuid-Frankrijk. Naast olieverschilderijen had de heer Zwart ook aquarellen, etsen en krijtte- keningen ter expositie gebracht. Bij ieder stuk hebben wij ons verheugd in het kunnen bezichtigen van echte, begrijpelijke kunst, ongemaniereerd, tel kens met op juiste wijze getroffen sfeer Alle stukken zijn met zorg uitge voerd en tot zelfs in de techniek is aanpassing gezocht bij het onderwerp. Het doek b.v. dat aan Alblasserdam wordt geschonken is min of meer ge pointilleerd geschilderd, hetgeen een bij zonder effect geeft, brillance en diepte. Jammer dat aan deze expositie geen grote ruchtbaarheid werd gegeven, want wij denken, dat velen ook van buiten Nieuwe Tonge er van genoten zouden hebben. Vienveiling van Dinsdag 30 Aug. 1955 Rijnsburger Pootuien, middel 11.31 tot 12.17. Rijnsburger pootuien bonken 10.30; Zittauwer Pootuien 11.17. Zaaiuien 12.50. Aanvoer 50.000 kg. STAD AAN 't HARINGVLIET De heer Joh. Tiggelman Jz. welke zich per fiets naar zijn werk begaf had het ongeluk tegen een uit tegenoverge stelde richting komende auto op te rij den. Dr. Bouman was spoedig ter plaat se en constateerde een zware hersen schudding. Na verbonden te zijn kon hij naar huis worden vervoerd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1