H.VANDEL Drufekerij GeLrs. de Waal gaat verhuizen Grote vraag naar arbeidskrachten Buitenland Na-in] evering van zilveren guldens 28e Jaargang GMB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEERDE GBOND8LAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE GEBRs. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - Tel. 2004-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 „ZWERVERS" KLOKKEN Nieuwe zaak fcetrokken in ket voormalige Herv. Weesnuis te Sommelsdijfe De nieuwe telefoonnummers zijn vanaf heden DRUKKERIJ GEBRS. DE WAAL Telefoon K 1870-2729 N.V. „EILANDEN-NIEUWS" Telefoon K 1870-2629 Zaterdag 20 Augustus 1955 No. 2426 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MTDDELHARNIS TEL.EFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertenties uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-^2629 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 ABOirNEaOBNTSPRUS: 1.70 PER KWARTAAL, ADVSRTBNTaSPBJJS 12 cent per nu». Btl contract «pedaal tarlet VerHChQnt tweemaal p«r week. Woensdag en Zaterdag De grote vraag naar arbeidskrachten duurt nog steeds voort. Ja de vraag heeft ze duurt al van 1946 af een nog niet eerder bereikte hoogte verkre gen. In 1946 waren bij de verschillende ar- beidsbureaux 103 000 aanvragen voor arbeidskrachten. Sedert 1947 werd die hoogte in de volgende jaren niet meer bereikt, maar thans Augustus 1955 is dat aantal overschreden, doordat het aantal aanvragen niet minder dan 106.000 bedraagt. (70.000 mannen en 36.000 vrouwen). Er moet werkelijk van een zeer groot tekort gesproken worden. Het kan niet uitblijven of dat moet voor onze economie schadelijke gevol gen met zich meebrengen. Vooral daar in de industriële sector het tekort zich het geduchtst laat voelen. Bij onderbe zette fabrieken wat het personeel aan gaat is het te verwachten, dat men de orders, speciaal de buitenlandse, niet allemaal kan accepteren wat voor onze economie funeste gevolgen moet hebben op de duur. Een voorbeel daarvan, al waren er dan ook andere, mogelijk nog meer doorslaggevende factoren aanwezig, is de bestelhng van het Rotterdamse tram materiaal inhjOt buitenland, in Zwitser land. En hoevaak zal het niet voorkomen dat vanwege een te lange levertijd op drachten voor onze industrie verloren gaan? Opmerkelijk is ook het groot aantal aanvragen van arbeidskrachten beneden de 19 jaar. Bij de mannen be droeg dat niet minder dan 24.000, een bewijs dat men vooral de jeugd, die om trent deze tijd van de scholen komt, be- gee'rt. Zo is het ook met de vrouwelijke aan vragen; van de 36.000 aanvragen naar vrouwelijk personeel vormt de aanvrage naar kantoorpersoneel ongeveer 14 pro cent. Daarvan vraagt men nog ongeveer de helft op een leeftijd, jonger dan 19 jaar. Wat de behoefte aan mannelijk per soneel aangaat vertoont de metaalin dustrie en de bouwvakken de grootste aanvraag, resp. 28.000 en 10.000 aan vragen. Geen wonder, dat er ongewenste spanningen optreden in de metaalindus trie en bij de bouwvakken. De metaal industrie ligt meer in de particuliere sector. Daar kan de regering, zonder de bedrijven geheel en al te regelen, al zeer weinig aan doen. Anders staat het bij de bouwnijver heid. Daar heeft de regering door het bepalen van het bouwvolume vrijwel de zaak in handen. Immers door het bouw volume dat ze beschikbaar stelt naar de vraag van vraag en aanbod te rege len kan ze de allergrootste spanningen in de bouwwereld opvangen. Maar met een aanvrage van lO.OOO arbeidskrachten vertoont de bouwwe reld een arbeidstekort, dat funest wer ken moet bij het uitbreiden van de wo ningbouw. Geen wonder, dat de veroor zaakte spanningen in de bouwwereld een zekere onlust heeft veroorzaakt. Uit deze cijfers blijkt wel, dat de be vordering van de huizenbouw ongunstig beïnvloed wordt door het arbeidstekort. En dat als gervolg daarvan ongewenste spanningen in de sector van lonen en prijzen moeten optreden. Niet overal is het tekort aan arbeids krachten even groot. Tot de streken waar het gebrek het grootste is beho ren Rotterdam, Dordrecht en Zuid-Lim- burg. Voor Zuid-Limburg speelt het te kort in de mijnen een overwegende rol. Nog andere gebieden met een grote aan vrage naar werkkrachten, speciaal in de industrie zijn Vlissingen, Haarlem, Delft de Zaanstreek en Twente. In tegenstel ling met deze gebieden, die een tekort aan arbeidskrachten hebben staan die gebieden, die een zeker overschot aan arbeidskrachten hebben zoals zuidelijk Groningen, Zuidoost-Friesland, Oost- Drente, Noordwest-Overijsel en Noord- oost-Brabant. Er bestaan wel plannen om deze noodlijdende gebieden tot ont- vrikkeling te brengen maar voorshands zullen die streken het toch moeten heb ben door migratie, zoals dat ook op onze eilanden voorkomt. Met het aantal werkaanvragen van 106.000 heeft men nog geen volkomen overzicht over de stand van de arbeids markt. Er zijn altijd een aantal toeval lige werklozen z.gn. frictie-werklozen. Dat zijn mensen, die toevallig werkloos zijn doordat ze van het ene bedrijf naar ~-en hebben beleden, dat zij gasten en vreemdelingen op de aarde waren." (Hebr. 11 13) Jacob, staande voor het aangezicht van Farao, betuigt, dat de dagen der jaren zijner vreemdelingschap, honderd en dertig zijn. De godvi-uchtige Rechab, geeft zijn nakomelingen het bevel, in tenten te wonen en geen huizen noch wijngaarden te bouwen en te planten, om zo als vreemdelingen op deze wereld te ver keren. David belijdt: Ik ben een vreemdeling op aarde. De apostel Paulus gebruikt in onze tekst dezelfde bewoordingenen hebben beileden, dat zij gasten en vreem delingen op de aarde waren." Eigenlijk gebruikt hij hier een woord, waarin de gedachte van „kolonisten" tot uitdruk king komt. Kolonisten! In onze tijd, waarin zo veel duizenden vaderlanders emigreren, is dit geen onbekend woord meer. Men sen, die een dringende reden hebben, om het oude vaderland te verlaten, een nieuw te zoeken en zich daar een levens- bestaan op te bouwen. De oorzaak tot vertrek, is dus gele gen in het feit, dat zij in het oude va derland geen bestaansmogelijkheid meer zien, voor zichzelf of hun kinderen. Zo gaan ze zwerven over deze wereld, om een plaats te zoeken, waar ze zich op nieuw thuis voelen en de gelegenheid bestaat zich in allerlei opzicht t© ont plooien. En weet u wat nu zo dikwijls de er varing des levens is? Dat het land, waarnaar gezocht wordt en de volle vervulling der wensen moet brengen, niet te vinden is. Het is een utopie, een droombeeld, dat nooit in werkelijkheid wordt omgezet. Overal op deze wereld valt het tegen. Het land van emigratie brengt nooit wat er in stilte van gehoopt is geworden. Niet zelden ontstaat er dan heimwee in het hart. Waren we maar terug. Waren we in ieder geval maar ergens anders. Zwervers, vreem delingen, kolonisten blijven we dan. Kavid heeft het goed begrepen toen hij zeide: Ik ben een vreemdeling op aarde. Vreemdeling, zelfs in zijn eigen vaderland. Hij, de man, die gezeten is op de koninklijke troon, omringd door dienaren en bezocht door honderden mensen, soms op één dag, noemt zich een vreemdeling! Is dat niet eigenaar dig? Ach, het gevlei der hovelingen ver mag hem niet te bekoren. Het aardse gewoel kan zijn hart niet vol maken. De drukte en het gewoel rondom hem heen, zijn een smart voor zijn gemoed. Zijn paleis, hoe schitterend ook, doet hem de zucht slaken: „'k Waar liever in mijns Bonds Gods woning een dor- pelwaohter. Alles wat de wereld biedt, vervreemdt hem eigenlijk van die wereld. „Houdt het maar", zo roept hij uit. „Mij aan gaande het is mij goed nabij God te wezen." En dit is de ervaring van al Gods kinderen op deze wereld. Alles valt te gen. Nergens is bevrediging in te vin den. Alle idealen, worden uiteindelijk stuk geslagen. Nergens voelen zij zich thuis. 'k Ben hier een vreemdeling, op reis naar huis. Deez' aard is een woestijn. Hier bén 'k niet thuis. Vrees is aan alle kant, 'k wordt daag- lijks aangerand. Boven is 't vaderland, dd^r ben ik thuis „...en hebben beleden, dat zij gasten en vreemdelingen wareni op de aarde." Lezers, hébben we dat? Dit is juist de schuld van de ware kerk, dat zij zich Zo dikwijls op hun gemak voelen in deze wereld. Er is vaak zo weinig verlangen naar de hemel in onze harten, om van het verlangen naar de Heere nog maar te zwijgen. 't Valt ook niet altijd mee om vreem deling te zijn. Het betekent, dat de we reld ons gaat haten, omdat we van de wereld niet meer zijn. En, zolang we met de wereld mee kunnen doen, dan zijn we nog wel ge ziene gasten. Wanneer dat anders wordt en we de wereld, om Gods wil de scheld brief moeten geven, dan wordt dat an ders. Dan worden we overbodige gasten en ongewenste vreemdelingen. Hebt ge er geen, ondervinding van? Of kan men u nog gebruiken op het feest van de wereld? Dat is geen best teken, lezers! 't Valt niet altijd mee, om met David te moeten klagen: Mijn broeders ben ik vreemd en degene met wie ik brood at, heeft de verzenen gfrotelijks tegen mij verheven. Dan wordt de ziende gemaakte uit de synagoge geworpen. En toch... ook hier geldt het zo dik wijls: wat de mensen ten kwade den ken, dat wil God ten goede wenden. Want juist hierdoor worden we steeds meer gasten en vreemdelingen. Hier door gaat steeds meer het heimwee le ven naar het hemelse vaderland. En dat moet, lezers! Daarvan moet zelfs getuigenis worden afgelegd. En moge wereld en vrome wereld zich dan soms voor u gaan schamen en uw ge zelschap mijden, hier in ons teksthoofd stuk staat het zo heerlijk: „Daarom (dus om het vreemdehngschap, dat be oefend wordt) schaamt zich God hunner niet!" Zalig zön ze die heimwee kennen, want zij zullen thuis komen. Van dat heimwee gaat de kerk pro feteren: „Mensen in het rijk, waar ik thuis hoor, daar dragen de bergen vrede en de heuvels heilig recht. Daar zijn de straten van goud en de poorten van pa rels. Daar zegt niemand van de inwo ners: ik ben ziek. Daar is blijdschap en vreugde op de hoofden aller ingezete nen." Naar dat land zullen éénmaal al Gods kinderen repatriëren. Naar het Kanaan der rust. Dan zijn de dagen der om zwerving ten einde. Dan is de kolonis- tentaak afgelopen. Dan zijn ze thuis, eeuwig thuis! Thuis, waar nooit geen eenzaamheid of vreemdelingschap meer gevoeld wordt. Waar geen nijd of twist meer heerst, maar het alles door de vrede zal bloeien. Waar het goede uit Gods woning op de thuis komende kinderen wacht en waar in het aanschouwen van het be vredigde aangezicht des Vaders, bevre digd in de Heere Jezus Christus, verza diging van vreugde is. Dan is de vreemdelingschap vergeten En wy, wij zijn in 't Vaderland! Dirksland. C. J. Kesting. Géén twijfel mogelijk HA2ETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN het andere bedrijf overgaan en daar door op de Ujst komen te staan. Daar moet men mee rekenen als men, aan dacht schenkt aan het aantal werklozen waarvan er ongeveer 30.000 staan inge schreven. Daar kan naar algemeen aan genomen wordt wel een aantal van 20.000 frictie-werklozen van afgetrok ken worden. Daarmee is gezegd, dat het aantal werklozen zeker zich rond de 10.000 beweegt. Bij dit getal moet even wel nog worden opgeteld ongeveer een 10.000 arbeiders, die werkzaam zijn in de aanvullende werkgelegenheden, spe ciaal van de gemeenten. Deze mensen vormen eigenlijk niet de werklozen, waarmee op de arbeidsmarkt rekening gehouden kan worden ,omdat ze voor een groot gedeelte tot de ouderen gere kend moeten worden en omdat ze in hun omgeving niet in het productie-proces ingeschakeld kunnen worden. Wel staan deze mensen niet als werkloze inge schreven, maar desniettemin vormen ze toch een zekere arbeidsreserve al is het dan ook, dat ze «niet voor geheel vol waardige arbeidskrachten in de vrije bedrijven ingeschakeld zouden kunnen worden. Juist om hunnentwille is er ar beid geschapen door vele gemeenten. Arbeid, vaak bestaande in grondwerk en in onderhoudswerkzaamheden, die in het leven zijn geroepen om deze cate gorie van mensen aan werk te helpen en hen alzo voor ondergang te behoe den en hen via hun werkkracht aan een redelijk bestaan te helpen. De stand van de arbeidsmarkt is zo danig, dat de vraag het aanbod verre overtreft. Een gunstig teken voor onze economische verhoudingen alleen, maar er worden spanningen in het leven ge roepen, die speciaal de bestrijding van onze vijand nummer één, n.l. de woning nood, ongunstig beïnvloeden. RU I M E S JUWELIER HpRLOGER HOOGSTRAAT 164 -TEl,. 1,15432 BEIJEftLANRSELAAN 3 i TEL. 70360 Binnenkort verplaatsen wij onze zaak naar: BEIJEBLANDSELAAN 176 De drukkerij Gebrs. de Waal waar ons blad gedrukt wordt gaat verhui zen. Nog deze week wordt een ander pand betrokken, n.l. het voormalige Her vormde Weeshuis aan de Dangeweg te Sommelsdijk. Deze drukkerij, in Mei 1924 in het klein begonnen, is in de loop der jaren tot een flinke zaak uitge groeid. Achter de boekhandel was reeds een grote uitbouw gemaakt tot aan de havenkant, maar met de beschikbare ruimte moest toch zeer worden gewoe kerd. Door aankoop van dit gebouw heeft men een outillage verkregen, die aan de eis van deze tijd voldoet. In 1924 werd de drukkerij Gebrs. de Waal opgericht, met aanvankelijk klein materiaal. Door de toename van druk werkorders, de uitgifte van de bladen Advertentiebode" en „Eilanden-nieuws" was vrij spoedig uitbreiding nodig, zo dat achter de boekhandel een pand werd opgetrokken met één verdieping; bene den de drukkerij en boven de zetterij, binderij enz. Steeds meer nieuwe ma chines moesten worden bijgeplaatst^ wat vanzelf gepaard ging met aanwerven van meer personeel. Er moest echter zeer bekrompen worden gewerkt, zelfs voor het kantoorpersoneel was niet ge noeg plaats, zodat een afzonderlijke kan toorruimte moest worden gehuurd. Bo vendien moest niet alleen alle personeel, maar ook alle te verwerken papierwaren door de vrij drukke winkel heen, wat op de duur een onhoudbare toestand werd. De firma zag daarom reeds lang uit naar een ander geschikt pand en over woog ook nieuwbouw. .Het laatste was vrij moeilijk, vooral om geschikte bouw grond te vinden. Men wilde liefst in het centrum van Middelharnis-Sommelsdijk blijven. Een gelukkige omstandigheid was, dat eind vorig jaar het kapitale Hervormde Weeshuis aan de Dangeweg te koop kwam, waarop de firma beslag wist te leggen. Dit is zeer gunstig ge legen en heeft ook uitbreidingsmogelijk heden, omdat de grote tuin er Werd bij- gekocht. De inrichting. Het grote psind is geheel uitgebroken om het voor een moderne drukkerij ge schikt te maken. Aan de voorkant, vroe ger de regentenkamers voor de pleeg ouders, zijn nu de kantoren, drie voor de firma Gebrs. de Waal en één kantoor boven voor de redactie en administratie van de N.V. Eilanden-nieuws. De drukkerij is beneden waar de snel- persen staan opgesteld, alsook de Hei- delberger drukautomaat en de kleinere persen. In een afgescheiden deel bene den bevindt zich de binderij, waar di verse binderij-machines zijn geplaatst. Op ,de eerste verdieping heeft men dezelfde grote ruimte, die in tweeën is gesplitst^ n.l. voor de zetterij en voor het papier-magazijn. In de zetterij staan twee zetmachines opgesteld en al het benodigde materiaal voor de z.g. smout- zetterij, waar alles gezet v/ordt voor handels- en familiedrukwerk. Met een lift gaan de zware lettervormen van de zetterij naar beneden om op de druk persen te worden gebracht. Er is veel licht in deze zaak, doordat zich in het gebouw meerdere grote ra men bevinden, wat vooral voor het werk in een drukkerij zeer gewenst is. De vloeren in het gehele gebouw zijn van houtgraniet, wat de hygiëne ten goede komt. Aan alle door de Arbeids-inspec- tie gestelde eisen, is bij de inrichting voldaan. Het zal ook voor het personeel veel prettiger werken zijn in de' geriefelijke werkplaatsen, waar men zich ruimer en gemakkelijker kan bewegen. Ook onze redactie en administratie verheugt zich over het aparte, mooie kantoor, waar over nu beschikking is verkregen. Het grenst direct aan de zetterij, wat af gifte van copie, het maken van correc tie- enz.: zeer vereenvoudigt. Ons blad Eilanden-nieuws" is met het verschijnen van dit nummer voor de laatste maal aan het Zandpad gedrukt. vHet e.v. nummer zal in de nieuwe druk kerij worden gereedgemaakt. De historie van het gebouw. Voor de historie van het gebouw, dat nu drukkerij is geworden, moeten we terug tot 1772, toen het Weeshuis was gevestigd op de hoek van het Markt- veld te Sommelsdijk, waar nu Hotel Spee staat, gesticht door de baljuw Ho- bius de Krijger van Zierikzee (Som melsdijk behoorde n.l. tot 1805 bij Zee land). De baljuw schonk dit gebouw voor wezen van Hervormde ouders. Aan de zijde van het Marktveld stond in dit Weeshuis een steen gemetseld, waarop stond: Door Krijg«r's laatste wil bevestigd in zijn sterven, liet lifl U arme wees het rnit en heil verwerven. Dit weeshuis op het Marktveld was zeer bouwvallig, waarom aan de Lange-' weg in 1874 een nieuw gebouwd werd, wat nu drukkerij geworden is. De steen met bovengenoemd opschrift is toen in de zuidelijke muur geplaatst, waar het vers nog te lezen is. Aan de voorzijde, boven de deur is een steen aangebracht, waarop het volgende voorkomt. „Het plan tot het bouwen van dit gesticht is in 1873 ontworpen door het toenmalig bestuur: A. K. Beausar, voorz.^ D. Joppe, B. v. d. Rovaert, F. C. Armstrong, A. C. Mijs en J. A. van der Sahn, boekhouder. De eerste steen is gelegd den 5den Mei 1874 door het Weesmeisje A. J. van Es". Er zou over dit weeshuis nog meer te vertellen zijn indien we het archief ter beschikking hadden. De tijden zijn veranderd, weeshuizen hebben afgedaan, men lost dit thans op andere wijze op. Het beheer van dit weeshuis berustte de laatste jaren bij het .Burgerlijk Arm bestuur, het gebouw werd voor ver schillende doeleinden gebruikt. Tijdens de bezetting hebben de Duitsers er be slag op gelegd. Nu het toch niet meer aan zijn doel kon beantwoorden besloten de regenten van het Hervormde Weeshuis het ge bouw te verkopen. Wel werd de voor waarde gesteld, dat er uitwendig aan het gebouw niets veranderd mocht wor den. Uitvoerders. De inrichting van de drukkerij is uit gevoerd door de volgende bouwers: Ar chitect L. Kloppers te Middelhamis; metselwerk J. Ie Comte Sommelsdijk; timmerwerk N. H. Beversluis Middel- harnis en A. van Heemst Sommelsdijk; electriciteit: verlichting J. van Wezel, Sommelsdijk en krachtinstallatie firma Huibrechtse Middelharnis; staalconstruc tie fa, C. Vis Sommelsdijk; schilderwerk T. V. d. Boogert Sommelsdijk; stuca- doorwerk fa. Tempelier Rotterdam; vloe ren: Vloerenbedrijf „Cemkalith" Schie dam (vert. J. Helleman, Middelharnis). De ligging van de nieuwe drukkerij aan de Langeiweg, precies in het midden van de centrumgemeenten Middelharnis- Sommelsdijk, is voor de afgifte van drukwerkorders al zeer gemakkelijk. We wensen de firma^ die een gere nommeerde naam heeft' op ons eiland bij de ingebruikname van dit gebouw toe, dat hot haar onder Gods zegen steeds excelsior moge gaan en ons blad Eilanden-nieuws er tot in lengte van jaren moge worden gedrukt. Na 6 uur: TELEFOON 2017 Rusland. De Russische nieuwsdienst heeft of ficieel bekend gemaakt dat de strijd krachten van de Sowjet-Unie nog vóór het einde van dit jaar met 640.000 man zullen worden vcrmiriderd. Als reden voor deze maatregel noemt het bericht: de jongste ontwikkelingen in de buiten landse politiek, in het bijzonder de re sultaten van de Geneefse conferentie. Deze aankondiging is in de Westelij ke diplomatieke kringen met instem ming ontvangen. Algemeen is men van oordeel dat Rusland met dit gebaar blijk wil geven van z'n oprechte vredeswü. Het is de bedoeling dat de gedemobi liseerde militairen te werk gesteld zul len worden in fabrieken, staatsmijnen, enz. Toch moeten we deze daad var. de Russische regering niet al te eenzijdig opvatten als een uitdrukking van het verlangen naar vrede. In de eerste plaats is een groo'.. aan tal soldaten automatisch overbodig ge worden tengevolge van de ontruiming van Oostenrijk. Bovendien betekent 640.000 man niet zoveel in een leger als het Russiche, of schoon niemand met zekerheid kan zeg gen uit hoeveel manschappen de Russi sche weermacht bestaat. Maar vooral is deze vermindering van het aantal militairen een vanzelfspre kendheid, als gevolg van de verandering in de oorlogvoering. De nieuwe wapens geleide projectielen met A- en H- bommen, lange afstandsbommenwerpers maken de massalegers overbodig. Grondtroepen krijgen nog de functie van hulptroepen bij de luchtverdediging. In Amerika is deze reorganisatie reeds een hele tijd aan de gang; in Europa zal ze ook niet lang meer uitblijven. Rusland zal dit voorbeeld zeer zeker volgen. En dan mag het ons niet ver wonderen dat 640.000 militairen over bodig worden. Er is dus geen reden om onverdeeld optimistische te zijn over de Russische maatregel. Maar er is evenmin aanlei ding om ook dit gebaar weer met wan trouwen te ontvangen. De goede bedoe lingen van Rusland zijn in dit opzicht onverdacht, maar ook zonder de confe rentie van Oonève had men tot deze be perking kunnen overgaan. Engeland. Ierse nationalisten hebben vorige week Zaterdag een aanval gedaan op een Brits legerkamp, zestig kilometer ten Zuiden van Londen; hierbij werd een grote voorraad wapens en munitie buit gemaakt. Hoewel de politie en de mili taire autoriteiten onmiddellijk werden gealarmeerd, heeft hét streng ver scherpte toezicht in havens en op vlieg velden tot dusver geen resultaat gehad. Slechts twee van de daders konden door een toeval worden gearresteerd. Naar alle waarschijnlijkheid was de „knok ploeg" een onderdeel van het Irisch Re publican Army, een illegale militaire organisatie, die in de Republiek Ierland oogluikend wordt toegelaten. Ze heeft tot taak, zes ^,door Engeland onder drukte" graafschappen van Noord-Ier- land „te bevrijden". De aanval was zo goed voorbereid, dat het geen twijfel lijdt of de Ieren hebben spionnen uit het kamp tot hun beschikking gehad. Uit het door de En gelse poUtici ingestelde onderzoek blijkt wel dat men vrij goed op de hoogte is van wat er omgaat in de Ierse organi satie. Men zal zich misschien herinneren dat de I.R.A. oen belangrijke rol speel de in de Ierse onlusten tijdens en na de eerste wereldoorlog. De tegenwoordige I.R.A. is echter een geheel andere orga nisatie wier activiteit de laatste jaren sterk is toegenomen. Het kan niet worden ontkend^ dat En geland de belangen van de Noörd-Ieren enigszins heeft verwaarloosd. Hierin zal waarschijnlijk de oorzaak van de aanval gelegen zijn, hoewel de zaak hiermee nooit goedgepraat kan worden. De op stand van een onwettige organisatie mag en zal de Britse regering zeiker niet dulden. Korea. Na een lange periode van rust is op nieuw rumoer ontstaan om de Koreaan se kwestie. De president van Zuid-Korea Syngwian Rhee, heeft de neutrale com missie, die toezicht houdt op de wapen stilstand, gesommeerd, het land te ver laten. Bij niet-opvolging van dit bevel heeft Rhee gedreigd met geweld. Later nam Rhee dit ultimatum terug en beloofde hij, geen geweld te zullen gebruiken, maar wel hield hij vast aan .de eis dat de wapenstilstandscommissie zo spoedig mogelijk dient te verdwijnen. Inmiddels heeft Foster Dulles de ver rassende mededeling gedaan dat Ame rika bereid is de status van de bestands commissie te herzien, omdat enkele ver anderingen wenselijk zouden zijn. Men vraagt zich in Amerika af of de neu trale commissie (waarin Zweden en Zwitserland zitting hebben) in Zuid-Ko rea wel enig nut heeft. Amerika heeft reeds contact gezocht met de geallieerden uit de Koreaanse oorlog om deze kwestie te bespreken. Portugal. Troepen uit India hebben invallen ge daan in Portugese enclaves in dat land. Nehroe maakt aanspraak op dit gebied omdat het naar zijn mening bij India behoort. „Goa is een deel van India en geen macht ter wereld kan het van India scheiden. Het is een onmogelijke situa tie dat Gkia een kolonie blijft, als India vrij is"; dit zijn de eigen woorden van India's premier. Vorig jaar had Engeland Nehroe dringend verzocht, geen geweld te ge bruiken. Thans is deze stilte verbroken doordat bepaalde elementen het volk hebben opgezweept tot daden van ge weld. Bij de onlusten zijn veel slacht offers geivallen. Portugal is echter geenszins van plan, Goa af te staan. Ook Goa zelf voelt niets voor inlijving bij India. Doch zo iets doet niet terzake. Als een kolonie „vrijheid" moet hebben wordt er niet eens gevraagd of zo'n kolonie die vrij heid op prijs stelt! Naar aanleiding van de vele verzoe ken tot na-inlevering van zilveren gul dens deelt het ministerie van Financiën mede, dat over enige tijd hiertoe onder bepaalde voorwaarden alsnog gelegen heid zal worden gegeven. Duitser steelt twee zeiljachten. De 27-jarige Duitser S. F. van K. is door de politie gearresteerd. Aan de politie heeft hij een avontuurlijk relaas verteld over een voorgenomen reis langs de kus ten van West-Europa, om dan via de Middellandse Zee en de rivier de Rhone weer naar Duitsland terug te keren. Door de politie duchtig aan de tand ge voeld, heeft hij bekend het zeiljacht ,,Aldebaran" uit de Wilhelminahaven te Schiedam te Rebben gestolen en dat hij ook de hand heeft gehad in de verdwij ning van het jacht „Esperia" uit de jachthaven van Willemsdorp. Hij is door de politie te Rotterdam in de gevange nis opgesloten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1