MAJESTIC GLOVES COMPANY Landbouwbedrijven rond Oude Tonge krijgen electrieiteit Tekenen der tijden a. Naaister b. Leerling-Naaister 28e Jaargang CHB WEEKBLAD OF GEBEFOBMEEEDE GBONDSLAO VOOB DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN GEMEENTERAAD OUDE TONGE Architect Doedens kwam vertellen over de hoogte der straten De heer Verweij was er niet op gebrand De raad echter wel! Drijf die Rheumatische Pilnen uit Uw leden. ----------------------------------------- Gevraagd op Handschoenen-atelier GALLASPLEIN T-3 TELEFOON 234 HELLEVOETSLUIS VJ Nieuwe verlceersbepalingen te Middelharnis Grote landelijke BB-week op komst Adviezen over ramp- en oorlogsschade 5000ste bloedgever Woensdag 17 Augustus 1955 No. 2425 EiiAno UViS Bedactlebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDiDEUIARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerfl Telef. K 1870 2720 Na 6 uur 'b avonds Telef. K 1870-2017 VerschQnt tweemaal per vi'eek. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS1.70 PER KWARTAAL ABVERTENTTBPRUS 12 cent per nua. BQ contract apeclaal tarl«I. De geschiedenis der mensheid i3 niet de aaneenschakeling van een aantal op zichzelf staande gebeurtenissen, maar de vervulling van Gods raad. Het pro ject der historie, vóór de schepping in de hemel ontworpen, wordt in de tijd op aarde tot in de finesses uitgevoerd. Op de lange weg van schepping naar voleinding staan de gebeurtenissen, als wegwijzers, allen in de richting van het grote einddoel: de komst van Gods Ko ninkrijk. Voor ons, kortzichtige mensen, is de loop der gebeurtenissen niet altijd even duidelijk. De weg der historie lijkt ons een kronkelende weg, niet recht op het einddoel gericht. Dat komt, omdat wij Gtods werken willen meten met menselijke maatsta ven. Wij zien. slechts fragmenten van liet grote geheel, centimeters van de on metelijke lijn, waarlangs de historie zich beweegt. Hoe dichter we het eindpunt naderen, hoe meer vaart er in de geschiedenis l(omt. We worden overrompeld door de gebeurtenissen; gisteren vermeldden de tenten met grote koppen een dreigen de burgeroorlog in een van de Aziati sche landen; vandaag is dat nieuv/s reeds naar de tweede pagina verscho ven om plaats te maken voor een na tuurramp in China of een vliegtuigon geluk boveni de Grote 'Oceaan; morgen lioren we de omroeper van het A.N.P. nog weer belangrijker nieuws doorge ven. We kunnen het niet meer volgen; we raken het verband kwijt Gedurende de laatste eeuw zijn de gebeurtenissen elkaar in snel tempo op- j:evolgd. De wetenschap is met spron- g;en vooruitgegaan, handel en industrie worden steeds Intensiever. Honderd jaar geleden reed er slechts een enkele trein; thans is er een druk luchtvaartverkeer tussen aUe landen ter wereld. Ook de oorlogvoering is radicaal veranderd sinds de twee wereldoorlogen. Juist tien jaar geleden vielen de eerste atoom bommen op twee Japanse steden; sinds dien zijn talrijke proeven gertomen met dit vernietigingswapen. Een nog vrese lijker bedreiging voor de mensheid vormt de later ontdekte waterstofbom. De grote mogendheden zijn tot het be sef gekomen dat een eventuele derde wereldoorlog de ondergang van alle be schaving zal betekenen en daarom doen ze al het mogelijke om deze te verhin deren. Maar ondertussen spoedt de ge schiedenis voort naar het eindeen Gfcd heeft het laatste woord. Wie niet moedwillig de ogen sluit, moet zien en erkennen dat de Heilige Schrift letterlijk in vervulling gaat. Eén van de kentekenen van het einde der eeuwen is, dat ,,de wetenschap zal ver menigvuldigen." Zo heeft men thans in Amerika de plannen bekend gemaakt voor de ver vaardiging en het afschieten van klei ne, onbemande „kunstmanen."' Men hoopt deze kunstmatige satellieten tus sen Juli 1957 en December 1958 te kun nen afschieten. De gegevens die het ex periment zal opleveren, zullen aan ge leerden van alle landen ter beschikking worden gesteld. Aangezien de baan van deze kunstmanen over verschillende landen studie maken van natuurver- alie leden vereist met het oog op het optekenen van de waarnemingen. Na verloop van tien dagen zal het apparaat ten gevolge van de lichte wrijving in de atmosfeer uiteenvallen en weer als stof op de aarde terechtkomen. Het lanceren en afschieten van deze satellieten is een onderdeel van het zo genaamde geophyslsche jaar. Tijdens deze periode zullen geleerden uit alle landen, studie maken van natuurver schijnselen, zoals het magnetisme der aarde, de circulatie van de atmosfeer, de activiteit van de zon, enz. Er zijn dus alléén wetenschappelijke oogmerken met dit plan gemoeid. Nauwelijks hebben we kennis geno men van dit nieuws, of de kranten be richten ons dat de plannen voor een reis naar de maan vaste vormen beginnen aan te nemen. Over een paar jaar hoopt teen de eerste (onbemande) rakett'^nte kunnen afschieten. Bij een gunstig ver loop van dit experiment zal later een expeditie worden uitgerust. Nu moeten we voorzichtig zijn met de bewering dat deze dingen tot de on mogelijkheden behoren. Als iemand hon derd jaar geleden had beweerd dat de mensen in de twintigste eeuw als vo gels door de lucht zouden vliegen, wie 20U het geloofd hebben De fantastische Voortschrijding van wetenschap en techniek plaatst ons voor ongekende mogelijkheden en wie weet wat wij en onze kinderen nog zullen zien? Ook mogen we niet al te spoedig de studie en het onderzoek van de natuur- Verschijnselen als ongeoorloofd beschou wen. Het vermogen dat God de mens gegeven heeft om Zijn grootse schep ping te doorvorsen, mogen we met al onze krachten en gaven gebruiken. De ze moeilijke bezigheid heeft God de kin- ''eren der mensen gegeven om zich daarmede te bekommeren" zegt de Pre- ''•ker. „Hij heeft ieder ding schoon ge maakt op zijn tijd, ook heeft hij de «euw in hun hart gelegd Maar wél mogen we vaststellen dat, ^sarmate de wetenschap groeit en de Kennis van het heelal toeneemt, het einde der eeuwen nadert. De opzienbarende ontdekkingen heb- ™n de mensheid vervuld met angst voor ^igen kunde en macht. De op zich zelf goede uitvindingen worden dik wijls voor een verkeerd doel gebruikt en, ondanks de verbazende vooruitgang op technisch «n wetenschappelijk gebied, 'S de wereld niet beter en de mens niet gelukkiger geworden. Men probeert met conferenties de ont redderde wereld nog v/at op te lappen; Maandagavond vergaderde de gemeent niet groot en de vacantia zette zijn ste uit de afwezigheid van de heren Gebra Hordijk presideerde. Moeilijke punten komst had derhalve een vlot verloop, heime zitting vergaderde ter behande de vernieuwing van de Kaai, waarme gemoeid bleek te zijn. Het werk werd lijke beslissing aan Gedep. Staten wor f 562.842.Deze firma knapte op ons eraad van Oude Tonge. De agenda was mpel op deze bijeenkomst, zoals bleek ad, De Vin en Kanters. Burgemeester kwamen niet aan de orde en de bij een zij het dat men nog geruime tijd in ge ling van aanbesteding en ^gunning van de, na heropening, een groot kapitaal gegund behoudens dat de uiteinde- dt overgelaten aan Fa. J. Pijl voor eiland al meer grote werken op. Burgemeester Hordijk opende met gebed. De notulen stelde men zonder meer vast. De ingekomen stukken behelsden o.a. goedkeuring van Gedep. Staten tot aankoop van 4 krotwoningen van de heer Wm. Mooijaart, alhier; verificatierapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen van de Ver. van Ned. Gemeen ten inzake controle van diverse kleine legeskassen en de kas en boeken van de woningbouViTvereniging Samenwerking, waarbij alles in orde was bevonden; bericht van ontvangst van het college van Ged. Staten inzake vastgestelde verordening tot wijziging van de ver ordening op de tapperijen. Goedkeuring door Ged. Staten tot aan koop van de krotwoningen, Molenweg 4 en Stationsweg 63, id. tot aankoop van een gedeelte van het pand Kerk. ilng 24, eigendom van de heer A. C. OsseweJjer. Goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop van de z.g. brandsloppen aan de eigenaren van de woningen Juliana- straat 1 en 3. Schrijven van het electriciteitsbedrijf E.B.O.F., daarbij toezendend het jaar verslag over het boekjaar 19531954. Goedkeuring door Gedep. Staten van het raadsbesluit inzake het in bruik leen afstaan van een lokaal, alsmede de speelplaats van de voormalige gemeen telijke kleuterschool; goedkeuring van het raadsbesluit be- treïfende aankoop van gronden voor een speelweide; goedkeuring door Gedep. Staten van het raadsbesluit tot vaststelling van een verordening, ex. art. 10 en 43 van de Drankwet. Electrificatie boerderijen De raad behandelde dan het voorstel van B en W zich garant te verklaren voor 1/3 gedeelte van de kosten van aansluiting op het electriciteitsnet van Doe 'n bloedzaiverende kuur. Met Kruschen Salts. Zuiver bloed, daar gaat het om als U rheumatische pijnen wilt verdrijven. Stramheid, steken, scheuten, allemaal „smartelijke" bewijzen dat er met Uw bloed iets niet in orde is. Maak Uw bloedzuiverende organen weer actief. Met Kruschen! Zes minerale zouten, in Kruschen samengebracht, geven die organen nieuwe energie. Dan kunnen schadelijke stoffen ■v^ant die zijn het die U die verlammende pijn bezor gen zich niet ophopen of vastzetten, in de gewrichten, maar worden afge voerd langs natuurlijke weg. de militaire eenheid van West-Europa is al een feit, de staatkundige eenheid wordt voorbereid, een wereldkerk is in de maakLaten we toch de ogen niet sluiten voor de naakte werkelijk heid: Men is bezig de tweede toren van Babel te bouwen en het wordt, evenals de eerste, een groot fiasco! Maar Gods werk gaat door, onwe- derstandelijk. De Zoon van God is be zig, Zich een Kerk te vergaderen uit het ganse menselijke geslacht. Al deze dingen acht Hij nodig om Zijn uitverko renen toe te brengen. Boven het schok kende wereldnieuws staat geschreven: „En nog is het einde niet." De steen, zonder handen afgehouwen, rolt verder en vermaalt alles: het ijzer, het koper, het leem, het zilver en het goud. Oök al zien wij het niet, het on beweeglijk Koninkrijk komt. Geen won der dat de mens, die niet behoort tot de onderdanen van dat Koninkrijk, ,,het hart bezwijkt van vrees en van de ver wachtingen die het aardrijk zullen ov^r- konaen." Maar voor hen die dat Koninkrijk verwachten, en om de komst van dat Koninkrijk bidden, is er reden tot blijd schap. Zij mogen hun hoofden opheffen, wetende dat hun verlossing nabij is. Dat is de les, die wij uit al deze be richten kunnen leren. boerderijen in het z.g. „onrendabele ge bied." Dé voorzitter lichtte een en ander toe met vermelding van de percelen en boerderijen o.a. Dabbe, De Bruin en het watergemaal. De heer Verweij vond dat het al lang had moeten gebeuren en dat betrokke. nen veel moeten betalen. Die moeten wel aan alles, betalen, maar zijn van revenuen verstoken. De voorz. stemde daarmede in voor wat verlichting betreft, maar niet t.a.v. kracht, want dat raakt de bedrijfsvoe ring en de exploitatie-tiitkomsten. Het leek spr. niet onbillijk. „'t Is maar hoe je het ziet!" merkte de heer Verweij op. De heer Both vergeleek de prijzen van kracht en electrieiteit. Of alle boer derijen kracht nemen achtte spr. de vraag. De voorz. deelde mede dat de erva ring leert dat men allen kracht af neemt en dat men dus een zwaardere legt. De heer Moerenhout vroeg of alle be langhebbenden op de hoogte zijn. „Dat zijn ze allemaal!" antwoordde de voorz., die ook mededeelde dat De Bruin er al op aandrong. Werd dan goedgevonden. Een voorstel van B en W tot vast stelling van een ziektekostenregeling voor het gemeentepersoneel voor het jaar 1955, analoog aan de Rijksregeling ontmoette geen enkel bezwaar. Alsmaar stemmen Maar meer voeten in aarde had een voorstel tot samenstelling van een voor- dracht van 2 personen ter voorziening van een commdssarisplaats in de N.V. Brugverbinding Goeree^Overfleikkee en Hoeksche Waard. De vacature ontstond door vertrek van burgemeester Van Dijk. De eerste stemming leverde direct een meerderheid op de heer C. A. van Loon met 6 stemmen. Voor de tweede moest men echter nog eens st.emmen, waarop Verweij 4 en Groenend'ijk 3, de heer Fase 1 stem kregen, zodat her stemming moest geschiedden tussen de twee eersten, waarbij Groenendijk 4 en Verweij 3 stemmen kregen, miet 1 blan co. Toen werd de wet er op nagelezen en daaruit concludeerde men: nog eens stemmen. De uitslag was toen gelijk aan de voorlaatste stemming. De voor zitter wilde toen maar aanhouden, „Ik ben er niets op gebrand!" ver klaarde de heer Verweij. „Wij wel!" lachte weth. Van Vugt. „Ik gevoel er zelfs niks voor!" ver duidelijkte de heer Verweij, maar de voorz. zei, dat zulks er niets toe deed en hij stelde een nieuwe stemming uit tot de eerstvolgende raadsvergadering. 'Aangenomen werd het voorstel tot vaststelling van d© voor vergoeding in aanmerking komende uigaven voor het bijzonder lager onderwijs over het jaar 1954, alsmede vaststelling van het be drag der vergoeding aan de scholen voor bijzonder lager onderwijs over 'bo vengenoemd jaar. Punt 8 der agenda behelsde een voor stel van B en W tot aankoop van enke le stukken grond, liggende aan de Boe zem dezer gemeente, eigendom van de N.V. Centrale Anbeidersverzekerings- bank, 's-Gravenhage. Oppervlakte 6444 M2 voor f 0.70 per M2. Dit betrof percelen lang de Boezem waar uitbreidingsplan en zuiveringsin stallatie zijn geprojecteerd. Na korte bespreking gaf de raad er grif zijn fiat aan. Verbeitering' Haven Laatste agendapunt was het voorstel tot gunning aan de laagste inschrijver van het herstel van de havenwerken en oververbetering van de liaven. Men vergaderde hierover geruime tijd in het geheim. Na heropening noemde de bur gemeester het bedrag, dat wü in de kop van dit verslag al als aarmemingssom vermeldden. Hij deelde raede, dat een en ander aan Gedep. Staten ter goed keuring zal worden voorgelegd als de raad met de gunning aan Fa. Pijl ac- coord kon gaan. Welk laatste het geval bleek te zijn. De raad hechtte ook goed keuring aan het veteren van aanvullen de bedragen voor deze karwei. Straat- en vloerniveau In geschorste, maar openbare, ver gadering wenste burgemeester Hordijk terug te komen op vragen, die in vori ge vergadering waren gesteld over de hoogteligging van de Hilstraat en om geving en over de afwatering voor de da^ar gebouwde woningen, winkel enz. De burgemeester nodigde de ter zitting aanwezige gemeente-architect Doedens uit om deze zaak voor de raad nader uit te leggen, als aanvulling op een al door deze voorgelegd rapport en situa tietekening. De voorzitter achtte een en ander gewenst, mede in verband met critiek, die uit.de bevolking zou zijn ge rezen. De heer Doedens merkte op, dat nor maliter een vloer 20 cm boven het maaiveld ofwel boven de kruin van de weg behoort te liggen. Hij rekende uit, dat op de bedoelde plaats het verschil tenminste 27 cm moest zijn en dat het in werkelijkheid 30 cm, dus ruim vol doende is. Op een nevengelegen plaats loopt het trottoir nog hoger op en is het verschil dus nog groter. De toe. gang tot een schuur is slechts enkele centimeters hoger dan de straat, maar de architect van dat perceel is daarme. de accoord gegaan. De burgemeester vulde aan, dat vol gens zijn gegevens de meeste critiek is ontstaan door de late oplevering, waar over d© aannemer is aangeschreven; die bleek liever eerst elders bouwerijen uit te voeren, maar met gevolg dat men hier enkele maanden over tijd kwam. De heer Groenendijk stelde enige vragen over de straathoogte. Of alle straten nu wel onder profiel waren ge bracht en vanwaar het hoogteverschil komt tussen Ring en Emmastraat. De heer Doedens antwoordde, dat dit verschil er vroeger ook al was, maar niet opviel, omdat er m:eer percelen stonden en nu slechts één. Emmastraat, Bernhardstraat en Stationsweg liggen alle drie op hetzelfde niveau, een an dere wijk heeft een iets andere hoogte. Het scheelt 15 a 20 cm. De wegen wor den n.l. gelegd naar de bestaande grond slag. Het ogenblik van de botsing! Het is een opname van het experiment. Een supersnelle camera snapt een veronge lukkend© wagen in de botsing met een sterke schutting bij een snelheid van vijftig kilometer per uur. Dergelijke experimenten, ondernomen op een schaal zoals de automobielindustrie nog nimmer zag, stellen Ford-teohnici in staat om de gevolgen van auto-ongeval len voor de inzittenden te beperken. De heer Both vroeg naar de hoogte achter de woningen. Of die zodanig is dat men er geen overlast van water heeft. Spr. attendeerde op een muurtje bij V. d. Sluijs. De heer Doedens deelde mede, dat behalve dit muurtje nog een putje voor goede afvoer naar de riolering zorgt. Waarna geen verdere vragen of op- merkingen over dit punt meer ter tafel werden gebracht. Overdracht Als aanvullend agendapunt stelden B en W voor om de 165 woningen over te dragen aan de woningbouwvereni ging, hetgeen zonder discussie of stem. ming werd aangenomen, evenals de re. kening van de vleeskeuringsdienst, die f 2500.tekort te zien geeft. Cafésluiting De heer Moerenhout had gevraagd hoe het staat met het pand Molenweg 4 en met een gevaar opleverend pand op de Zuiddijk, en tenslotte of wacht meester Kamman opdracht bad om de cafe's te ontruimen op 17 JuU. De voorz. deelde m^ede, dat de wo ningen de aandacht hebben en dat de politie alleen maar haar plicht deed, terwijl de sluiting aan de caféhouders bekend was gemaakt, nadat de gewij zigde verordening ook was aangeplakt geworden. Er is dus niets ten onrechte gebeurd, vond de voorzitter. Dan sluiting met dankgebed. enkele nette MEISJES als: voor opleiding in ons bedrijf. Wij bieden U in een prettige moderne omgeving een zeer goede verzorging en een hoog loon. Reiskosten worden door ons vergoed. Aanmelden aan het bedrijf of bij Arbeidsbureau, Middelharnis. B en W van Middelharnis hebben de navolgende verkeersmaatregelen vast gesteld: 1. intrekkiftg van het besluit van 13 Maart 1951, waarbij voorrangskruisin gen zijn aangewezen voor het Beneden Zandpad, Langeweg en Schoolstraat met de wegen, welke deze wegen kruisen. In de practijk is gebleken dat niet al deze voorrangskruiswegen nodig zijn; 2. a. aanwijzing tot voorrangskrui sing voor het verkeer op het Beneden Zandpad van de kruising van het Be neden Zandpad met de Langeweg; b. aanwijzing tot voorrangskruising voor het verkeer op de Langeweg van de kruising van de Langeweg met de Christiaan de Vrieslaan; 3. intrekking van het 4e lid van het besluit van 13 Maart 1951, waarbij een verbod is uitgevaardigd tot wachten aan de Westzijde van de Stationsweg vanaf de JuUanaweg tot de Westelijke Achterweg. Door verbreding 'van de weg is dit voorschrift overbodig ge. worden; 4. intrekking van het besluit van 13 Maart 1951 tot gesloten verklaring van de Westdijk en het Zandpad in beide richtingen. 5. gesloten verklaring van de West- dijk en het Zandpad in beide richtingen voor: a. alle motorrijtuigen; b. alle wa gens en voor rij. en trekdieren en vee; Ter inleiding en ter ondersteuning van de naj aars-activiteiten van de Be scherming Bevolking wordt medio Sep tember, n.l. van 17e tot en met 24e, voor het gehele land een B.B..week ge organiseerd. Z.K.H. Prins Bernhard zal die week inluiden met een radio-rede, terwijl een aantal congressen, die in Den Haag, Utrecht, Arnhem en Rotter, dam gehouden worden, de gelegenheid bieden om diverse facetten van de BB- organisatie nader te belichten. Tal van deskundigen hebben reeds toegezegd op deze bijeenkomsten, waar actuele vraagstukken als dat van de ttouw van schuilplaatsen, de bedrijfsbe- scherming en de taak van de vrouw in de B.B. aan de orde komen, het woord te voeren. Voorts houdt de Ned. Ver eniging van Brandweercommandanten In het kader van deze week baar tiende jaarvergadering, waaraan een tentoon stelling is verbonden. Dit gebeurt in 's-Hertogenbosch, waar de brandweer haar 250-jarig bestaan herdenkt. Een groot aantal demonstraties en wedstrijden, die in het gehele land zul len plaatsvinden, completeren tenslot te de BB.week, die behalve op de wer ving ook op de consolidatie van de or ganisatie zal zijn gericht. Vanwege het adviesorgaan voor oor- logs- en rampschade van de Stichting voor de Landbouw zal zitting worden gehouden op Woensdag 14 Sept. van 11 tot 13 uur in Hotel Spee te Sommels- dijk en op Vrijdag 16 Sept. van 11 tot 13 uur in Café De Weerd te Oude Ton- ge, voorts op Dinsdagen 6 en 20 Sept., telkens van 10 tot 12 uur in de blauwe zaal van het Beursgebouw te Rotter dam. Vorige week werd door het Ned. Ro de Kruis te Dirksland een bloedtrans fusieavond gehouden, welke weer bui tengewoon slaagde. Niet minder dan 153 personen gaven hun halve Uter bloed. Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat de 5000ste donor op het eiland op deze avond zich meldde. Het was mevr. v. Dijke-Troost, moeder van 10 kinderen. Met een toepasselijk woord van burgemeester Van Heijst werd haar een bouqet bloemen overhandigd. c. voor rijwielen met hulpmotor; d. voor rijwielen zonder hulpmotor tussen 15.00 en 24.00 uur. B en W overwogen hierbij dat deze straten winkelstraten zijn, waar zich veel voetgangers plegen te bevinden; dat beide straten te smal zijn voor enig verkeer, met uitzondering van rij wielen zonder hulpmotor en dit nog slechts gedurende een gedeelte van de dag; dat de verkeerswegen de Nieuwstraat en het Beneden Zandpad parallel lopen met deze wegen en bij afsluiting het verkeer kunnen opvangen; dat in het belang van de veiligheid op de wegen verkeersmaatregelen ge troffen moeten worden; 6. intrekking van het Ie lid van het besluit van 13 Maart 1951 voor zover dit betrekking heeft op de gesloten verklaring van de verbindingsweg tus sen het Kerkepad-Beneden Zandpad, in gang Schoolstraat.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1