niet ver^clijjneii! „Hoe denkt U over de boer en zijn producten?" WM5 Reformatie en Contra-Reformatie te Poortvliet SCHILDERIJ VAN MARIUS RICHTERS IN DE RAADSZAAL TE SOMMELSDIJK 9? Volgende week geen krant wegens vacantie De heer G. C. M. Smit kreeg op zijn 82e jaar pensioen E.H.B.O. - ërs 2Se Jaargang CHR WEEKBLAD OF GEBËFOBIOEEBDE 6BONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verscliynt tweemaa] per week. Woensdag en Zaterdag ABOKITOMENTSPRIJa1.70 PER KWARTAAL AD\EttTbSN'L'ltSPBUS 12 cent per ma. BQ contract speciaal tarief. VERLOVINGSRINGEN Centrale Veiling Middelharnis DIRKSLAND Het uiterlijk sclioon van Dirksland was 35 jaar lang Dij nem in goecie nanden. r Dit is een afbeelding van het impo nerende schilderstuk van wijlen Ma- rius Richters, dat Donderdag j.l: tij dens een bijzondere raadszitting hij de ingebruikname van het gerestau reerde raadhuis van Sommelsdijk aan de gemeente werd overgedra gen. Het is het laatste werk van de ze vermaarde kunstschilder, kort voor zijn dood gemaakt. Het doek stelt voor de Enkele Ring van Som melsdijk met in het centrum de Ned. Herv. Kerk. In opvallend koloriet legt het licht het accent op de kerk, symboliserend het grote Licht, waar alles van uitgaat. Toen de kunst schilder de schets voor dit doek maakte, ontbraken op de toren de wijzerplaten. Hij was voornemens ze er later op aan te brengen. Door zijn sterven heeft hij dit niet kunnen vol tooien. De schenkingscommissie (van de liquiderende muziekvereniging Excelsior) heep de wens geuit, dat zij er ook nimmer op geschilderd zullen worden. i&UWÓ UIT DE KERKEN De volgende week zullen de zetters en drukkers van drukkerij Gebr. de Waal vacantie hebben. Op Woensdag 10 en Zaterdag 13 Augustus zal „Eilanden- nieuws" daardoor Wij verzoeken onze geregelde adver teerders en ook onze correspondenten hiermede rekening te willen houden. Onze abonnes zullen het personeel van de drukkerij die week in week uit de krant gereed maken en ook de redactie en het administratief personeel, wel een week vacantie gunnen. Na de vacantie hopen we onze lezers weer in ruime mate van allerlei streék- nieuws te voorzien. Redactie en Administratie N.V. „EILANDEN-NIEUWS" Ooitgensplaat heeft thans 34 gediplomeerde Oefenen: een eerste vereiste. Woensdag 3 Augustus 1955 No. 2423 Bedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNISS TEaiEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerfl Telef. K 1870-2729 Na 6 uur '8 avonds TelefK 1870 - 2017 Hoe denkt de doorsnee Nederlander over de boeren Wordt de boer gewaar deerd door de burger of wordt hij met de nek aangezieni? Gunt men hem een zekere welvaart, of is men geneigd, hem te beschouwen als de man, die voor onze aardappelen groenten enz. zorgt, zonder dat men zich rekenschap geeft of hij een behoorlijke maatschappelijke welvaart heeft bereikt ja dan neen "We geloven, dat het voor de meeste mensen buiten het boerenbe drijf geen onderwerp is waarover ze na denken. Hebben ze het goed, och dan gunt men de boer ook wel een behoorlij ke positie. Kost het daarentegen moei te om de eindjes aan elkaar te knopen, dan geloven we wel^ dat men licht ge neigd is om de aardappelen, de groen ten etc. al gauw te duur te vinden en dat men zich dan al gauw af geeft op de boeren, die veel te veel verdienen, waardoor de prijzen maar niet dalen kunnen en waardoor de recente loons verhogingen geen effect sorteren. De beoordeling van de boeren hangt ons inziens in sterke mate af van de eigen welstand, die men heeft bereikt. Over het algemeen komt het ons voor, dat er over de boeren zeer veel misver stand heerst. Hoe kunnen de mensen uit de steden en zij die buiten het boeren leven staan er ook over oordelen. Ze kennen het boerenleven niet. Wat we ten ze van de moeilijkheden en proble men van de boeren? Voor de buitenstaander is een boer een boer. Ja men heeft wel gehoord dat er pachtboeren en boeren-eigenaars zijn. Van de eerste gelooft men wel, dat nu ja, ze tamelijk hard werken moeten voor de kost en van de boeren, die eigenaar zijn neemt men gemakkelijk aan dat die gemakkelijk rijker worden. Maar zo eenvoudig ligt de zaak on der de boeren niet. Er is een grote, niet te beschrijven verscheidenheid. Boer op de zandgrond en boer in de kleistreken. Landbouwers met hoofdzakelijk een vee- beslag en weer anderen, die uitsluitend een landbouwbedrijf hebben. En dan een derde soort, die landbouwers, die een gemengd bedrijf hebben. Allen hebben hun eigenaardige moei lijkheden, voortvloeiende uit de soort van hun bedrijf. Moeilijkheden, die in grote mate verband houden met de voortschrijdende ontwikkeling van de landbouwwetenschap. De aanpassing aan de geheel veranderde omstandigheden op schier elk gebied. Maar groter nog is de verscheidenheid wanneer men let op de grootte van het bedrijf. De keuterboer, die met enkele h.a. grond, aangevuld met wat bijver dienste als arbeider uit zijn bedrijfje, meestal een pachtbedrijfje moet leven en de groot-grondbezitter, die honderd h.a. zijn eigendom kan noemen. Wat een gevarieerdheid van omstandigheden en verhoudingen liggen er niet tussen deze twee door ons als uitersten ge steld. En we zijn er van overtuigd, dat we de uitersten slechts begrensd hebben, dat er onder en er boven nog andere uitersten liggen. Waarmee we alleen maar aan willen duiden, dat de vraag, hoe oordeelt ge over de boeren, een vraag is, die maar niet zo eenvoudig te beantwoorden is omdat er tussen een boer en een boer een uitermate grote verscheidenheid is, die in zo'n simpel gestelde vraag helemaal niet verdiscon teerd kan worden. En dan komen de tuinders met htm grote verscheidenheid er ook nog bij. Daarmede wordt het ge heel nog heel wat onoverzichtelijker en wordt de eenvoudige vraag: ,,Hoe dunkt U over de boer", nog zoveel moeilijker te beantwoorden. Of het dan nut heeft de mening van de mensen over de boe ren te weten. We geloven van niet, om dat in de allereerste plaats die mening niet billijk en rechtvaardig gevormd kan worden omdat de oordelaar niet ge noegzaam op de hoogte is en hem een- oordeel gevraagd wordt over zaken, waarvan hij vanwege de grote verschei denheid geen overzicht kan hebben. En wat doet het er ook toe? Het zal de boer geen greintje van zijn moeiten en zorgen kunnen ontnemen en het zal hem bij zijn gestage arbeid niet de min ste verlichting aanbrengen, temeer daar Mj in zijn nuchterheid genoegzaam be seft, dat hoe het oordeel ook moge uit vallen het waardeloos is omdat het niet op kennis van zaken steunt. Toch wordt er een enquête, een opineonderzoek in gesteld naar de mening van de mensen omtrent de boer en zijn producten, waar over we in een volgend artikel iets wil len meedelen. Verkrijgbaar bij: JAC. KEUVELAAB Zandpad Middelharnis Veiling van Vrydag 29 Juli 1955 Eigenheimers 12.5013.90. Aanvoer 45000 kg. Veiling van Maandag 1 Augustus 1955 Eigenheimers 11.50^12.90. Aanvoer 30.000 kg. in. Ds. Petrus Doomyk De opvolger van Ds. Thomas Regen-, boom was Ds. Petrus Doomyk, die, be roepen van Oudenbosch, eind 1624 zijn intrede te Poortvliet deed. Doomyk, die van Vlaamse afkomst was, werd in het jaar 1600 geboren en 21 Januari 1619 ingeschreven als student te Leiden. Na zijn studie voltooid te hebben, werd hij in April 1622 predikant te Oudenbosch in Noord-Brabant en reeds twee jaar later beroepen te Poortvliet. Hier zou hij blijven tot zijn dood, behoudens een onderbreking van drie jaar. In 1640 werd Petrus Doomyk be noemd als predikant bij de gemeenten in West-lndië. Door de gemeente Poort vliet als zodanig tijdelijk afgestaan, trad hij in dienst van de West-Indische Compagnie. Hij komt onder anderen voor als predikant te Paraïba. Tijdens zijn afwezigheid werd zijn ge meente bediend door een hulpprediker. Ds. Abraham van der Heyden. Deze nam echter in 1641 reeds een beroep naar Aardenburg aan, zodat de predikanten uit de Classis Tholen de gemeente Poortvliet aan hun zorg zagen toever trouwd. Ten onrechte wordt Ds. Jacobus d' Herde in de Notulen der Staten van Zeeland in deze tijd als predikant te Poortvliet vermeld. Deze onnauwkeurigheid zal een ge volg zijn van het feit dat verschillende kerkeraadsstukken uit die jaren onder tekend zijn door Ds. Jac. d' Herde, die tot 1641 predikant te St. Maartensdijk was en in dat jaar naar Oost-Souburg vertrok. Er wordt naast Ds. van der Heijden nog gesproken van een andere hulppre diker, Johannes Michielsen, maar nade re bijzonderheden zijn over hem niet be kend. Hij is waarschijnlijk een propo nent geweest, die van tijd tot tijd te Poortvliet predikte. Mattheüs de Beyr Toen Ds. Doornyk in 1643 terugkeer de, stond hij al dadelijk voor moeilijk heden. Vrijwel het gehele eiland Tholen was de Heformatische beginselen toege daan en de Hervormde Kerken begon nen zich te consolideren en zie, daar verscheen, eerst af en toe, later vrij ge regeld, een priester op het eiland om propaganda te maken voor de Roomse Kerk. Dat het optreden van deze zen deling", Mattheüs de Beyr, die afkom stig was uit het klooster Sint-Miohiel bij Antwerpen, de Thoolse predikanten helemaal niet beviel, laat zich gemakke lijk begrijpen. Inzonderheid de pastor van Poortvliet schijnt in woord en geschrifte, nogal op getreden te zijn tegen deze Roomse pro pagandist. De naam van Petrus Doomyk is in de kerkhistorie onsterfelijk geworden door een geschriftje van polemische aard, waarin hij op ironische wijze waarschuwt tegen deze dienaar van Rome. De wijdlopige titel ,die we hier laten volgen, zegt al genoeg: „Den Half-Ghereformeerden Pastoor ofte Waerachtige Copiën van sekere Brieven, geschreven van Mattheüs de Beyr, pastoor tot Halteren. Waerin hij voorsteld sijn Chevoelen, aengaende Dertien Articulent van het Gheloove, die hij oock seght sijne Toehoorders alzoo gheleert te hebben. Met de antwoorden hem daer-op toeghesonden. Wt-ghege- ven ten dienste van alle oprechte Lief hebbers der Waerheyt tot een Voor-lo per van sekere Conferentie die tussohen hem ende een Bedienaar des H. Evan- gelij wert gehouden, die oock als desel- ve sal voltrocken sijn, door den Druck gemeyn sal ghemaeckt werden. De Oorsaken van het schrijven ende het wt-geven deser Brieven sal de Leser vinden in de Voor-reden, Jakobus, cap. I, VS 8 „Een dobbelhertigh Man is on- ghestadigh in alle sijne Wegen." Door P. Doornyk, Bedienaar des H. Evange- lij in de Ghemeynte van J. C. tot Poort vliet 1644." Of Doornyk met dit werkje nog suc ces heeft geboekt vermeldt de historie niet! Nadat hij 30 jaar herder en leraar van Poortvliet was geweest, overleed Ds. Petrus Doornyk ter plaatse, de 26ste Februari 1655. (dus precies 300 jaar geleden)Hij had de leeftijd van 55 jaar bereikt. Hiermee zijn we aan het einde geko men van onze artikelen over de Refor matie te Poortvliet. Uiteraard is de stof zó omvangrijk, dat het onmogelijk was, volledig te zijn. We moesten dan ook volstaan met hier én daar enkele gre pen te doen. W. V. G. Het zal wel een unieke gebeurtenis in Nederland zijn als iemand, die tal van jaren het belang van het algemeen gediend heeft pas op zijn 82e jaar pensioen krijgt. En er zullen ook wel bijzondere factoren in het spel moeten zijn wil zo iets zich voordoen. Die hebben er blijkbaar bestaan voor de oude, maar naar de geest nog jonge en physiek nog krachtige heer G. C. M. Smit te Dirksland. Na ongeveer 35 jaren het dorpsschoon van Dirksland als schoonhouder van plant soenen, straten en wegen gediend te hebben gevoelde de oude baas er eigenlijk nog niet veel voor om het bijltje er bij neer te leggen. Maar gemeentebestuur en gemeenteraad vond het nu welletjes met hem en alhoewel hij nooit in vaste dienst werd benoemd troffen zij een regeling, volgens welke de heer Smit nu zonder zorgen van zijn oude dag kan gaan genieten. Of hij dat ook precies zo zal doen is de vraag, want als wij goed geluisterd hebben tijdens het af scheid, dat hem Zaterdagmorgen bereid werd, is hy van plan om Maandagmor gen in de allervroegste vroegte al naar een stuk land te gaan, dat hij bebouwd en waaraan hij zijn hart evenzeer verpand heeft als aan de reinheid van Dirksland. Het afscheid vond plaats in de raad zaal, waar de heer Smit, vergezeld van zijn dochter, een ereplaats lireèg tegen over burgemeester Van Heijst en waar bij de raadsleden, de secretaris, de ge meente-architect, de collega's van de technische dienst, de commandant van de politie, de directeur van het gasbe drijf en meer personeel aanwezig wa ren. Burgemeester van Heijst sprak de heer Smit allerhartelijkst toe. De burge meester verklaarde met verwondering geconstateerd te hebben dat de heer Smit in zijn werk nog niet voor een jonge vent opzij gaat en dat het gehele dorp tevreden kan zijn dat het van zijn diensten gebruik mocht maken. Rustig, altijd en onverstoorbaar heeft de heer Smit altijd voor het uiterlijk aanzien van Dirksland gezorgd. Het was een plezier hem bezig te houden. De raad vond al lang dat hij pensioen moest nemen, maar Smit wilde er helemaal niet aan, totdat nu kort geleden zijn op vattingen zijn gewijzigd en de raad voor zijn oude dag zorgde. Nu kan de heer Smit geheel doen waarin hij zin heeft en dat zal wel zijn tuinieren en vissen. Met grote waardering sprak de burge meester er over dat de vertrekkende gemeentewerker ook in andere functies het belang van het algemeen heeft ge diend. Meerdere malen vervulde hij een periode van lidmaatschap van de raad voor de A.R., bestuurslid van de Stich ting Van Weelziekenliuis is hij sinds de oprichting, in de kolenbond heeft liij al 40 jaar zitting als bestuurder en tal van jaren heeft hij mede de hand in de lei ding van de Vereniging ingevolge de Landarbeiderswet, terwijl tenslotte de burgemeester naar voren bracht dat de heer Smit al sinds onheugeUjke tijd col lectant is in de Ned. Herv. Kerk. Voor dit alles betuigde spr. hartelijk dank. welke hij onderstreepte met aanbieding van een enveloppe met Inhoud namens de raad, gevolgd door goede wensen voor de jaren, die deze scheidende wer ker nog zullen resten. Even hartelijk bedankte de heer Smit voor toespraak en geschenk. Hij ver telde onder velen gediend te hebben en altijd plezierig te hebben gewerkt met architect en collega's. Hij kon zich nog niet best indenken, dat hij het werk er nu bij neerlegde, naaar dacht met zijn tijd wel raad te weten. Onwillekeiuig gingen zijn gedachten terug naar het J nadien een glaasje wijn NED. HERV. KEBK Beroepen te Rotterdam J. v. Rootse- laar te Wijk (bij Heusden); Hoornaar en Nieuwpoort cand. K. Exalto te Lin- schoten; Putten J. Poot te Delft; de Bilt G. Boer te Gouda; Bolnes K. Ooms te Andel; Veen C. de Boer, cand. te Put- tershoek; Ouderkerk H. Harkema te Zeist; Bennekom J. v. Rootselaar te Wijk. Aangenomen naar Lopikerkapel cand. J. Groeneboom te Rotterdam; Brakel, cand. K. Exalto te Linschoten.' Bedankt voor Veen L. Brasser te Voorthuizen; Kockengen R. Steur te Ouddorp; Bermekom P. Monster te Kat wijk; St. Maartensdijk J. v. Vliet te Zetten; Rijssen K. v. d. Pol te Veenen-' daal; IJsselmuiden J. Poot te Delft; Ter Aa Hoornaar en Nieuwpoort, cand. K. ExaJto te Linschoten. GEBEF. GEMEENTEN Beroepen te Sheboygan, M. Heerschap te Lethbridge. Tweetal te Scheveningen A. Honkoop te Goes en J. W. Kersten te Genemuiden verleden en hij vertelde, dat zijn huwe lijk voltrokken werd door burgemeester Zaayer, wiens levensgrote portret nog de raadzaal siert. Met zijn dagen zal hij wel raad weten en waarschijnlijk gaat hij een vacantie doorbrengen bij een 90- jarige tante in Den Haag! Dat die vacantie wel verdiend is ver klaarde architect Vreugdenhil met graagte; want wel vroeg en kreeg de heer Smit nxenigmaal een vrije dag, maar vacantie nam hij nooit, want altijd viel er voor zijn hand iets te doen. Toen de architect in 1936 in dienst der ge meente kwam was het de heer Smit, die hem de mensen van Dirksland leerde kennen en daarvoor alleen al was spr. dankbaar. Dankbaar is altijd gebruik gemaakt van de adviezen van de heer Smit. De architect hoopte dat de heer Smit nog altijd bij hem over de vloer zal komen, bedankte nogmaals voor al le medewerking én uitte de beste wen sen voor de periode van welverdiende rust. Na deze plechtigheid bleef men nog enige tijd in gezellig samenzijn bijeen, onder het genot van koffie, gebak en Als dank voor veeljarige Werkzaaxnheid in het belang van de Dirkslandse ge meenschap bood burgemeester Van Heijst namens de raad de 82jarige heer Smit een geschenk in enveloppe aan. Terwijl burgemeester Hordijk Vrijdagavond op het Raadhuis een aantal Ere tekens voor orde en vrede uitreikte, werd door Wethouder A. de Vos in het gebouw „'t Centmm" aan 16 E.H.B.O.ërs het eind-diploma overhandigd. Deze tweede groep cursisten legde enkele weken geleden met goed gevolg examen af. Hun namen hebben wij toen reeds in ons blad vermeld. Cadeaiux voor dokter en instructeur De waarnemend voorzitter van de E.H.B.O vereniging de heer J. Buscop C.Wzn. verwelkomde de aanwezigen, in zonderheid wethouder A. de Vos en de heer en mevr. van Heerden uit Middel harnis. Dr. Kramers en mevr. dr. Kra mers-v. d. Dorpe en Zuster Bos konden niet aanwezig zijn. Hij dankte laatst ge noemde evenwel hartelijk voor hun lei ding bij de cursus. Op verzoek van de voorzitter reikte Wethouder de Vos aan iedere cursist persoonlijk het diploma uit. Voor ieder had hij een bijzondere opmerking welke hij vergezeld deed gaan met een harte lijke felicitatie; tevens namens de bur gemeester en zijn collega. De heer d© Vos spoorde de gediplomeerden aan om te blijven oefenen, daar dit een eerste vereiste is om altijd paraat te zijn en te blijven. Dankbaar was spreker, dat er nu 34 bevoegde krachten zijn die in B.B. verband nuttig kunnen samenwer ken. De cursist de heer C. W. J. Geerts dankte de beide doktoren en de heer van Heerden voor hun aangename en serieuze leiding. Het beste zal zijn dat wij onze kennis zo weinig mogelijk zul len moeten gebruiken, maar deze mo derne tijd leert dit wel anders, aldus de heer Geert, die aan de heer van Heer den als dank en waardering namens de cursisten een zak-rekenliniaal overhan digde. Mevr. 1. Groenendijk-de Vos deed er namens het bestuur nog een boekwerk bij „2000 jaren wonen" van de schrijf ster dr. J. F. J. Baesjou. De heer van Heerden feliciteerde zijn cursisten met hun diploma. Van U kan verwacht worden als er iets plaats vindt dat U ook kan helpen" aldus de heer v. Heerden. Let dan wel, dat het altijd nog anders is als dat je hebt geleerd. Meest al is er weinig of niets bij de hand om je te behelpen, maar handeld altijd vol gens de richtlijnen. Oefen daarom flink en blijf bij! Spreker dankte vervolgens hartelijk voor de cadeaux die hij als zeer nuttige geschenken aanvaardde. Mevr. W. Hotting-v. d. Heuvel was de tolk namens dr. en mevr. Kramers die hun dank overbrachten voor een ont vangen bloemenbak en een hartelijke felicitatie aan de cursisten richten. De concierge van het gebouw de heer H. Tiggelman had in de E.H.B.O. een gezellige club gehad. Hij zag hun werk als barmhartigheidswerk en daarom hoopt hij, dat de gemeente een'^subsidie beschikbaar zou stellen om veel mate riaal aan te schaffen. Hij verzekerde de vereniging bij een collecte de medewer king van de muziek. Burgemeester en Wethouder Hokke gaven hierna ook nog even van him be langstelling blijk, waarbij de burgemees ter de wens uitsprak dat er in Ooit gensplaat een hulpcolonne van het Roo- de Kruis zou worden opgericht, die op de medewerking van de plaatseUjke af deling van het Roode Kruis kan reke nen. Men bleef na het officiële nog gerui me tijd bijeen, waarbij de concierge en kele consumpties serveerde.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1