Deftige dominees in vroeger tijd GELD VERDIENEN Is de jeugd baldadiger dan vroeger 1 THERMOMETER GRATIS Buitenland Nieuws uit Zeeland del CHB WEEKBLAD OP OEBEFOBMEERDE GBONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN n. MEDITATIE Het geschonken en verborgen grootste goed e oor en naai nnn namen ATTENTIE! Fa. L Verkerke Zn. Centrale Veiling Middelharnis 28e Jaargang Zaterdag 23 Juli 1955 No. 2420 UW5 Redactlebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDiDEIJEIARNIS TEJIjEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentlën ultBlultend Drukkerfl Telef. K 1870-2729 Ma 6 uur 'a avonds Telet. K 1870 - 2017 Veracbynt tfreemaal per week. Woensdag en Zaterdaf ABONHBIMENTSPRIJS1.70 PER EWARTAAIi ADVBSRTENnEPRUa 12 cent per mzB. BQ contract apeclaal tarlel. „De jeugd is baldadiger dan vroeger" want zo zeggen velen als wij de jeugd vergelijken met die van een halve eeuw geleden dan is de achteruitgang wel zeer sterk waar te nemen en als oor zaken daarvan worden ^an wel genoemd de overbevolking, waardoor het voor ve len een grote moeilijkheid is een be staansmogelijkheid te scheppen. Inzon derheid in de agrarische sector waar b.v. velen geen andere mogelijkheid voor ogen staat dan te emigreren. De deprimerende invloed daarvan grijpt verder om, zich heen dan alleen bij de betrokkenen. Onder de gehele jeugdgemeenschap, speciaal in de hoek van de landbou wers geeft dat aanleiding tot onver schilligheid en een een opstandige gees tesgesteldheid. Een geestesgesteldheid, die er de ouderen een verwijt van maakt, dat ze niet in staat zijn geweest ontplooiingskansen te scheppen, ook voor de jeugd. De omstandigheden zijn in de laatste tientallen jaren ook geheel veranderd. Er is een grotere bewegingsvrijheid ge komen. De jeugd is vrijer gekomen van zijn dorp. Door de fiets eerst, en later door bromfiets en motorfiets beweegt de jeugd zich in eien groter rayon. De jeugd is vrijer geworden. Door de meerdere omgang staat de jeugd meer open voor allerlei ideeën en ontgroeit hij aan de plaatselijke moraal en neemt hij over het algemeen een brede stand punt in dan zijn ouders. Maar een schaduwzijde hiervan is dat hij ook meer zich aan het toezicht der ouders ont trekt. De leiding van het gezin uitgaan de verliest aan invloed en op de duur komt de jeugd losser te staan tegenover het gezin dan dit enige tientallen jaren geleden het geval was. Door al deze ge wijzigde omstandigheden heeft het ge zin aan invloed verloren wat. ten slotte een verliespunt oplevert voor de gezins opvoeding die, daar is men het over het algemeen wel over eens, nog steeds de beste opvoeding moet worden genoemd. Grotere bewegingsvrijheid, gemakkelij ker verplaatsing verminderd ouderlijk toezicht, dit alles leidt dat de jeugd openi staat voor zelfoverschatting, min der respect koestert voor de ouderlijke leiding, omdat ze menen dat ze alle aanleiding hebben het beter te weten dan him ouders. De jeugd is baldadiger dan voorheen, en dat is wel zeer in het algemeen door extreme paedagogische opvattingen vaji de moderne kinderspychologie. Opvat tingen waarbij de jeugd te zeer in het centrum der belangstelling werd ge plaatst en ze te zeer op een verheven voetstuk werd geplaatst. Daarbij komen de verkeerde kinderlectuur, de bioscoop, de radio waa.rbij vaak allerlei ruwe bal dadigheid als kinderheldendaden wor den voorgesteld. Zij die menen, dat de jeugd baldadiger is geworden dan vroe ger laten niet na op al deze factoren, als zovele oorzaken van toenemende baldadigheid van de jeugd te wijzen. Ook het beschikken over meer geld dan vroeger kan tot toenemende jeugd- baldadigheid leiden. Het geld wordt niet zelden op verkwistende wijze besteed, Vaak versnoept en op allerlei nutteloze manier uitgegeven. Het bezit van veel geld werkt zeker riet weinig mee om de bandeloosheid in de hand te wer ken. Te ruim zakgeld of een te groot deel van het loon als zakgeld gehouden is ongetwijfeld een der vele oorzaken, die leidt tot baldadigheid. Met het bezit van ruim zakgeld staan baldadigheden, zoals bij de jaarwisseling de laatste ja ren zijn voorgekomen zeker in nauw verband, daar dergelijke baldadigheden de uitgave van heel wat geld vereisen. Zij die van mening zijn, dat de balda digheid groter is dan vroeger wijzen er op dat vele ouders hvm kinderen te veel de vrije hand laten. Dat ze een vrije op voeding huldigen, maar ondertussen te rechtkomen bij een ongedisciplineerd heid, die zich aan geen grenzen of nor men meer stoort. Niet vergeten mag worden, dat de .baldadigheid zich ook vaak op andere wijze manifesteert dan vroeger. Denken wij slechts aan het verkeer. Vroeger, och dan mocht een woeste fietsrijder dorp of gehucht eens in op- sclmdding brengen en de verontwaardi ging op zich laden van hen, die het een roekeloos gejaag achtten, thans is dat zo geheel anders, bromfietsen en mo toren en auto's staan ten dienste om zich in allerlei baldadigheid uit te leven. En deze soort baldadigheid is onnoeme lijk veel gevaarlijker dan die van vroe ger. Het kan niet ontkend, dat de bal dadigheid van heden veel en veel ge vaarlijker is dan die van vroeger en daardoor tot excessen leidt, welke door publiciteit, tot algemene kennis komen. VEEMARKT Op de veemarkt te Etten werden aan gevoerd 120 stuks waarvan 44 runde ren, 1 paard en 75 biggen. De aanvoer van runderen was gering, de handel vlug en de prijzen hoog. In biggen was er vlugge handel, de aanvoer ruim en de prijzen vrijwel on veranderd. De belangstelling was groot. Prijzen: kaJfkoeien 600—875; kaJf- vaarzen «00-^775; guste koeien 500 —700; pinken 300500; graskalveren 175—225; biggen 35—60; lopers 60—100; vette koeien 2.00—2.50 per kilo geslacht. o, hoe groot is Uw goed, dat Gij weggelegd hebtdat Gij ge wrocht hebt in de tegenwoordig heid der mensenltinderen. (Psalm 31 20) Van het grootst© goed zegt David hier „dat het weggelegd is, dat het ge wrocht is in de tegenwoordigheid der mensenkinderen." Alles is dus niet weggelegd in de he mel, een deel is gewrocht, dat is ge werkt, geschonken, aan die op de Hee- re betrouwen. Dat heeft David ondervonden én al Gods gunstgenoten ervaren het nog. En waar heeft God nu dat goed weg gelegd en gewrocht? Gewerkt en weggelegd in Zijn eeuwi ge Vrederaad, in de voorraadschuren Zijner voorzienigheid. In Zijn Woord, i want buiten Gods Woord om zult ge nim mer tot de ontdekking komen, hoe goed God is en hoe slecht gij zijt. In de schat- kameren van het Woord liggen de goe deren des Heeren, zoals de parelen op de bodem der zee. Weggelegd in de schatkameren van Zijn Verbond. Weg gelegd is het in Christus zelven. Ja, gewerkt, bereid, ook in de harten van Zijn volk. „In de tegenvi»oordigheid der mensen kinderen'' staat er, of anders vertaald: „ten aanschouwe van de mensenkinde ren." Ja, het geschied niet in een hoek, de genade Gods aan Zijn volk. Was het niet bij de beek Jabbok, te Pniël, waar Jacob zeide: „Ik laat U niet los, tenzij Gij mij zegent?" Vond de moordenaar het niet op de sterfheuvel Golgotha? Zacheus toen Jezus tot hen zeide: „He den is deze huize zaligheid geschied." De Moorman op de weg naar Gaza. Paulus op de w&g naar Damascus en in het huis van Judas aldaar. Hoeveel heeft de Heere in Zlijn ge nade al niet gewerkt in harten van mensen door ajle eeuwen heen. David zag het door het geloof eni zingt er van in deze psahn, in donkere dagen ge boren. En de Heere heeft het altijd ge wrocht: „Mijn Vader werkt tot nu toe, en Ik werk ook." Telkens is het luide herhaald: „Grote dingen heeft de Hee re aan ons gedaan, dies zijn wij ver blijd." Moogt gij daar ook reeds mee üisteirmieni? De Heere werkt het ook nog in deze tijden, ondanks het rumoer der volken, de tegenstand der hel, de onwaardigheid Zijns volks; niettegenstaande de lauw heid, de twisten, de verdeeldheid Zijner kerk. Met welbehagen des Heeren zal door Zijne hand gelukkiglijk voortgaan. Zijn genade verheerlijkt de Heere ook nu nog onder allerlei volk, tot aan het einde der aarde. De wereld is er getui ge van. De Heere werkt het in de te- igenwoordigheid der mensenkinderen. Hoe groot is 't heil, dat G' in dit leven. Ver boven beed' en wensen, Reeds wrocht voor 't oog der mensen! Het meeste van dat grote goed is echter in de hemel weggelegd, om het te bewaren voor Gods kinderen in eeuwigheid. Er staat dan ook dat het is wegge legd, dat betekent letterlijk: verborgen. Verborigen is het voor alle vijanden des Heeren en door niets of niemand te roven. God Zelf is de Bewaarder van dat grote goed en daarin ligt de vastig heid der zaligheid. Als wij het in han den moesten houden en de genade-goe deren zouden bewaren, zag het er met onze zaligheid droevig uit. Ach, hoe spoedig waren wij het weer kwijt. Ook na ontvangen genade zijn we immers tot hinken en tot zinken, ieder ogen,blik gei- reed. Daarom bewaart God de Heere de er fenis voor de Zijnen, die zij niet kunnen houden en bewaren. God bewaart ze in de hemelen. Daar is de schat van Gods volk. En nu is er zulk een eeuwige vei ligheid. Geen dieven kunnen er doorgra ven. Geen Satan, de grote rover, kan ze roven. ïs dat geeni rijke vertroosting? Het grote goed is nu als een Vastgezet kapitaal, waarvan Zijn volk hier de ren te ontvangt. En nu schenkt de Heere er de Zijnen zoveel van als hun op de reis door dit Mesech der zonde van node is. Als zijn erfenis mat is geworden dan sterkt Hij ze weer op het pad. Als het hen bang wordt vanwege hun zonde, als zij benauwd worden onder de last hunner schuld en smeken om ge nade, dan vertroost Hij ze door Zijn Woord en Geest zeggende: Ik delg uwe zonde uit als een nevel. En als de vijanden hunner ziel kan vervolgen, zie dan is de Heere weer daar om ze te zijn tot een vurige muur rondom. Dan is er voor heni grotere rijkdom in die éne waarheid: „Ik zal u tot een God zijn," dan in dmzenden van werelden. Zo schenkt de Heere van Zijn goed, dat Hij weggelegd heeft, alles wat de Zijnen in geestelijk en stoffelijk opzicht nodig hebben om niet te bezwijken op de weg naar Sion. Hij doet het hen aan niets ontbreken. In geestelijk opzicht ontvangen zij uit Zijne volheid genade voor genade, en in stoffelijk opzicht krijgen zij al wat zfl behoeven. Obk hun brood is zeker en hun water gewis. Wat een, troost, óók voor de eeuwig heid. Want wij zorgen niet voor de eeuwigheid en kunnen dat ook niet. „Wij hebben niets in de wereld gebracht, het is openbaar, dat wij er ook niets zullen uitdragen." O, hoe groot is het goed, dat God bewaard! Dat Hij reeds van eeuwig heid voor Zijn volk heeft gespaard. Het zal eeuwig meevallen. Straks, als de tijd zal opsmelten in de eeuwigheid, dan zal Slons Koning zeggen: „Beërf het ko ninkrijk dat voor u weggelegd is voor de grondlegging der wereld." Welgelukzalig dan ook diegenen, die in het vooruitzicht op dat grote goed zingen kan: 'Ddó,r zal ons 't goede van Uw woning Verzaden, reis op reis! Katwijk aan Zee. ds. N. DE JONG. Nog steeds en zeker op de eilan den behoren de predikanten, in de dorpen althans, tot de „betere klasse" inwoners. Zij worden met burgemees ter, notarisdoktor e.d. gerekend tot de kleine laag in de bevolking, die aparte huizen bewonen en die een onmisbaar bestanddeel van de bevolking uitmaken, al zijn ze doorgaans niet geboortig en afkomstig uit hun woonplaats. Vroeger was een dominee de voor naamste inwoner van het dorp. De bur gemeester behoorde veelal tot de „in boorlingen"; hij zatte naast zijn over- heidsambt de landbouwpractijk voort. Een dokter in de zin zoals wij die ken- Geen twijfel mogelijk HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Van Zaterdag 33 Juli v.m. IZ uur t.m. Maandag 25 Juli v.m. 9 uUr t MiddeUiamis-Sonunelsd^jk Afwezig de artsen Dogterom, Bakker en Arends. Voor spoedgevallen Wierin- ga, arts. Tel. 2090, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen Elvé en Huisman. Voor spoedgevallen dr. P. Boot, Telef. 01877—227, I>irksland. Oost-FIaMcee: Afwezig de artsen Voogd, Buth en Bouman. Voor spoedgevallen Kramers, arts. Tel. 01873—201, Ooltgensplaat en de Man, arts, Tel. 01875301, Nieuwe Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Van Zaterdagmiddag 23 Juli tju. Zaterdag 25 Juli v.m. 8 uur Afwezig A. Wagner. Dienst heeft W. P. Terlouw, Tel. 2357, Middelharnis. nen, namelijk een academisch gevormd medicus, had men zelden. Doorgaans moest de bevolking het stellen met een chirurgijn, een amateur-geneesheer, die slechts enkele eenvoudige lessen had ge volgd. Maar de dominee was altijd van de universiteit afkomstig. Reeds daarom zag men tegen hem op. In de tweede plaats genoot hij aanzien omdat hij het geestelijk opzicht over de bevolking had. Ten derde achtte men hem hoog door dat hij zich op deftige wijze door de ge meente placht te bewegen. Niet alleen op de wandeling en huisbezoek maar evenzeer wanneer hij zich 's Zondags tot de gemeente richtte. Wat een ge zalfde woorden, wat een geleerde taal vaak! Dominees waren dus deftige mensen. En zij hebben er van alles aan gedaan om in de geur van deftigheid te blij ven! Een van de eenvoudigste midde len om aanzien te houden, was het kie zen van een latijnse naam. Nu moet men dit de predikanten niet te zeer euvel duiden. Zij stonden hierin niet alleen. De meeste wetenschappelijk gevormde mensen gebruikten een latijn se naam. Zo werd bijvoorbeeld de rechts- geleierde Hugo de Groot steevast Gro- tius genoemd. Waarom deed men dit? Wel, aan de universiteiten sprak men Latijn en kre gen persoonsnamen! als vanzelf een la tijnse uitgang. Wie zich aan de univer siteit liet inschrijven als Piet Jansen, afkomstig uit Leiden, kreeg niet de ver melding „Piet Jansen, Leiden" in het studentenregister maar „Petrus Janse- nius, Leidendis". Wanneer meneer Jan sen later zijn latijnse naam handhaafde, dan was dat wel begrijpelijk. De dominees, die na hun studietijd nogal eens met het latijn te maken had den, kwamen haast automatisch tot het bezigen van hun latijnse benaming. En, zoals gezegd, dit verhoogde hun deftig heid. Latijnse Hollanders Onder do domineesnaam op Goeree en Overflakkee komen we heel wat la tinisten" tegen. Maar er is verschil. Sommigen hadden een nederlandse naam, die gemakkelijk in het latijn te vertalen was, anderen voegden aan hun hoUandse naam domweg een latijnse uitgang toe. Deze laatste categorie, de „latijnse Hollanders" hebben er soms wat moois van gemaakt. Zo stond van 1623 tot 1629 ds. N. A. van Delen in Stad aan 't Haringvliet. Hij 2»tte eenvoudig de letters us ach ter zijn naam en gaf zich aldus uit voor Delenus. In Den Bommel heeft ds. P. Vogelius gewerkt, die eigenlijk Vogel heette. Voor hem had ds. Leonard Bon daar gestaan, welke voor Leonardus Bonnius doorging. En de eerste dominee van Den Bommel, Stamped, schreef zijn naam uiteraard als Stamperius. Ds. J. Ridder van Middelharnis ont popte zich als Ridderus. In dezelfde gemeente kwam in 1601 ds. Panelius, welke naderhand te Grijpskerke onder de hollandse naam Paneel arbeidde. Ds. Haalman, die in 1619 na de afzetting van de remonstrants gezinde predikant Carpentarius te Middelharnis kwam vervangen, kreeg de welluidender klin kende betiteling Haymarmus. Dat men van ds. Romijn uit Goede- reede Romanus maakte, ligt voor de hand, evenals het begrijpelijk is hoe ds. Van Dam uit dezelfde plaats niet lan ger zo kon heten maar Dammius een beter passende naam voor hem was. Ge lijk men Damman van Dirksland ds. Dammanus aansprak. Johan van der Plaats uit Herkingen werd Placius. Ds. Van der Pijl uit'Stad aan 't Haringvliet liet zich Pylius noe men. Dit zult U verstaan, evenals het verklaarbaar is dat ds. Merlijn van Nieuwe Tonge Merlinus werd. Ds. Van der Heide van Sommelsdijk schreef zgn naam als Heydanus. (En Oude Tonge heeft in 1608 ds. De Vries ontslag gekregen, maar in de des betreffende acte stond Prisius. Hij werd opgevolgd door ds. Nout, die zich ech ter voorstelde als Nautius. Ds. Rus van Ouddorp heette Russius, enzovoort. Zuiver latyn Maar behalve deze verlatflnste neder landse namen komen we er een paar te gen, die redelijk latijn mogen heten. Carpentarius van Middelharnis zagen we al noemen. Deze dominee heette feite lijk Timmerman (het franse charpen- tier) en koos dus een zuiver latijns woord, wat bij zijn naam mogelijk was. In Dirksland stond ds. S. J. van Gro ningen, maar wij vinden zijn naam als Groninganus vermeld een letterlijke ver taling van Grorüngen. Evenzo ds. Rog ge van Ooltgensplaat, die het latijnse woord voor rogge kon gebruiken en dus als Siliginins te boek staat. Ds. Rom- bouts van Stad aan 't Haringvliet werd Rumoldus, de latijnse vorm van deze voornaam. Tenslotte waren er de plaatsnamen. Ds. Van (der) Horst van Nieuwe Ton ge vond de naam Horstius beter en gaat ook wel eens door voor ds. J. ab Horst (afkomstig uit Horst). De befaamde Caspar van Baerle uit Nieuwe Tonge staat als Barlaeus bekend. Dat in de 18e eeuw met deze gewoon te werd gebroken valt alleen maar te loven. Het was eigenlijk een dwaas uit vloeisel van de omstandigheid, dat men sen van wetenschap zich vaak boven het „gewone volk" verheven voelden, en het leidde tot een voor zielszorgers verwerpelijke pronkzucht. Ook zonder zijn deftige naam zal men de dominee wel waarderen. Niet de naam verwekt immers achting maar de wijze van leénswandel en arbeidzaam heid voor het heil van zielen. Bij aankoop van gegalv. weckketel compleet 10.50 Tijdelijke aanbieding van heden tot 58'55. Verder alles voor de weck. WEST ACHTERWEG 40—42 SOMMELSDIJK Génève Tien jaar na de conferentie van Pots dam, waar Truman, Churchill en Stalin aan deelnamen, zijn Eisenhower, Eden, Boeljanln en Paure Maandagmorgen 18 Juli bijeengekomen in de raadzaal van het Paleis des Nations aan het Meer van Génève teneinde in een week (zes dagen) verkennende besprekingen te voeren, opdat, zo mogelijk in October, hun ministers van Buitenlandse Zaken op deze besprekingen kunnen voortbou wen. Op de eerste dag heeft men algemene redevoeringen gehouden, waaruit bleek dat men van beide zijden sterk naar vermindering van de spanningen in de wereld streeft. Dinsdagmorgen hebben de vier minis ters van Buitenlands© Zaken een agen da opgesteld voor him werkzaamheden Deze bevat de volgend© punten: 1. Hereniging van Duitsland. 2. Eui-opese veiligheid. 3. Ontwapening. 4. Ontwikkeling van contacten tussen Otost en West. De agenda zal bovendien voor even tuele uitbreiding vatbaar zijn. Algemeen verwonderd was men over het feit dat Molotow erin toestemde, de Duitse kwestie als punt één op de agen da te plaatsen. Nadat Eisenhower, Eden en Paure In grote lijnen het Westelijke standpimt had den getekend, heeft Boeljanin van zijn kant de Russische voorstellen toegelicht. Ze komen neer op terugtrekking van alle vreemde troepen die zich in Europa be vinden en op de organisatie van een col lectief veiligheidssysteem voor Europa en de Verenigde Staten. Deze rede van Boelganin was minder star dan die van Molotowop de ((mislukte) conferentie te Berlijn in Januari 1954. Toch waren de bedoelingen van de Russen enigs zins vaag. Veel duidelijker en concreter was de rede die de Engelse premier Eden, hield: Hij pleitte namelijk voor een veiligheids pact met deelneming van een herenigd Duitsland, onder gezag van de Ver enigde Naties en voor een overeenkomst met betrekking tot de maximale strijd krachten en de bewapening. (De Ame rikanen zijn niet zo enthousiast over deze gedachte). Dat maarschalk Boeljanin niet ai te duidelijk was in zijn voorstellen, vindt misschien z'n oorzaak in het feit dat Adenauer eerst in September een be zoek aan Moskou moet brengen en dat de Russen dus eerst de Bondskanselier willen „polsen". Tussen de bedrijven stelde Eisenho wer het internationale communisme aan de orde en wees op het feit dat sommi ge Oost-Europese staten nog niet het recht hebben, him. eigen regering te kie zen. Boeljanin verdedigde zich door te zeggen dat deze conferentie niet was be legd om de activiteit van bepaalde poli tieke partijen aan de critiek te onder werpen, maar om over de betrekkingen tussen de staten te spreken! Overigens gingen ook de Russen op deze conferentie verder dan hun be voegdheid toeliet. Boelganin kwam op voor het recht dat China op Formosa zou hebben. Hij pleitte voor rechtstreek se onderhandelingen tussen de Verenig de Staten en China. Over Indo-China bewaarde de maarschalk het stilzwij gen. Dat echter de besprekingen over Duitsland een even vlot verloop zuUen hebben als de vaststelling van de agen da is niet waarschijnlijk. De Russen hebben te kennen gegeven dat het Duit se probleem geen haast heeft, integen deel, dat andere zaken de voorrang ge nieten. Nu wordt het er voor het Westen niet gemakkelijker op, want straks moet men over het collectieve veiligheidsver- drag spreken, terwijl de Duitse kwes tie nog niet is opgelost. Het is op dit ogenblik nog lang niet te zeggen, hoe het verdere verloop van de conferentie zal zijn. Wanneer dit overzicht onder ogen van de lezers komt, zal deze belangrijke conferentie ongeveer geëindigd zijn. Wat we reeds eerder schreven, her halen we hier: Het is niet waarschijn lijk dat er in Génève grote successen zullen worden geboekt, maar met enige toenadering zouden we reeds tevreden zijn. De sfeer van de conferentie is bij zonder hartelgk en tot een breuk tussen Oost en West zal het naar menselijk in zicht deze week niet komen. Indo-Cliina De moeilijkheden met Vietnam zgn nog lang niet uit de weg geruimd. Zoals men weet, wordt het communis tische Noorden van Vietnam bestuurd door Ho-tsji-Minh, terwijl Diem in het Zuiden zijn scepter zwaait. Nu heeft de Aziatische conferentie, die vorig jaar om deze tijd, ook te Gté- nève, werd gehouden, bepaald dat bei de staatshoofden met elkaar overleg moeten plegen over in Vietnam te hou den verkieaingen. Diem schijnt daar niets voor te voe len. Hij is vooreerst niet aan een da tum gebonden en evenmin aan een ac- coord. De Westelijke mogendheden, vooral Engeland en Frankrijk, vinden dit op z'n minst onaangenaam. Amerika daar entegen houdt Diem nog steeds de hand boven het hoofd, zelfs tegen Frankrijk in. Toch weten ook de Fransen niet goed, wat ze met Diem moeten beginnen. Een oorlog durven ze er niet voor riskeren, dat is gebleken. Dat ze Diem zullen blij- In Casablanca duren de onlusten voort. Ongeregeldheden met schietpartijen ea in brandsteken zijn aan de orde van de dag. ven steunen, is evenmin waarschijnlijk. Het schijnt dat Diem zelf bang is om verkiezingen te doen houden. In zijn eigen gebied heeft hij nog veel met de rebellen te kampen, zodat hij de (on dergronds©)! Vietminh-partij zich liever niet ziet organiseren, bij eventuele ver kiezingen. Later blijkt dat men in Saigon de monstraties heeft gehouden tegen de overeenkomsten van vorig jaar. Deze betogingen hebben de volledige instem ming van Diem. De Fransen zijn zeer verontrust over deze demonstratie, alsmede over de houding van de Amerikanen, die deze demonstraties dulden, zo niet steunen. Men neemt aan dat de Grote Vier te Génève ook over deze kwestie van ge dachten zullen wisselen. THOLEN Zondagsdienst artsen op 24 Juli 1955 Voor de gemeenten Tholeni, Poort- vliet, Oud Vossemeer, Nieuw Vossemeer en St. Philipsland hebben Zondag dienst dr. P. J. Duinker te Tholen, Tel. 40 en dr. H. Mienger te St. Philipsland, Tel. 20 Veiling van 18 Juli 1955. Eerstelin gen bonken 18.gewone 17.29; Po ters 13.85; kriel 5.Doré bonken 14.—, gew. 18.86—19.04 Aanvoer 18 ton. Veiling van 19 Juli. Eerstelingen bon ken 18.gew. 16.72, poters 13— kriel 4.50, Doré bonken 12.gew. 17.------17.13. Aanvoer 40 ton. Een dagje itit. Met 34 personen auto's glngeni de ouden van dagen van Tholen IMnsdag j.l. een dagje uit naar Walcheren, waar o.m. in Middelburg een bezoek werd gebracht aan Miniatuur Walcheren. Des avonds ongeveer 9 uur was het gezelschap weer in Tholen en werd on der grote belangstelling met vrolijke muziek van de Harmonie Concordia in gehaald. Op de Markt werd de stoet ontbonden en sprak een der oudjea woorden van dank aan het Comité en alle medewerkers voor het examen van deze mooie dag. POORTVLIET Maandag j.l. met het onweder is er een koe door de bliksem getroffen van de landbouwer dhr. M. Menheere in de Welhoek. Het beest was op slag dood. Een grote schadepost. Woensdag 20 JuU 1955 Eigenheimers 11.8015.per 100 kg. Zwarte bessen 2.10—2.13 per kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1