Vervolg Raad Den Bommel Transportbedrijf Fa. van Dongen te Dirksland betrok nieuwe garage NIEUWS UIT ZEELAND H De feilloos gesiopte sigaret met de volle Virginia smaak Grootse hulde door het gemeentebestuur Opening nieuwe pand van VanKempen's Woning inrichting Oude Tonge Vele gelukwensen Centrale Veiling niddelharnis Schmmirii Niet bevorderd Woensdag 20 Juli 1955 „EILANDEN-NIEUW S" BlB. 3 20U kunnen worden verhuurd. Het voor stel werd daarna aanvaard. De gemeentebegroting 1955 onderging een wijziging. Goedgevonden werd van de heer Kwakemaat een. perceel grond teren hetzelfde bedrag terug te nemen. Voor verhuur van enige onbewoonbaar verklaarde woningen werden B. en W. gemachtigd. Rondvraag De heer Prooij merkte op dat er cri- tiek was op de nog te bouwen 22 wo ningwetwoningen. Er was gezegd dat deze met de winter klaar zouden zijn en men moest nog- beginnen. Hij. vroeg hoe dat zat. De voorz. lichtte dit nader toe. Pri mair was de reden dat er geen bouwvo lume voor was. ParticuUere rampslacht offers gingen voor. Er is veel over te doen geweest uiteindelijk is toch bouw volume beschikbaar gesteld. De Rijks- soedkeuring is aangevraagd, wat nu weer de nodige vertraging ondervond. Bvenv/el is het door de Provinciale di rectie toegezegd. De plannen zijn klaar, zodat dan direct met de bouw kan wor^ den begonnen. De heer Prooiö vroeg, waar er plan nen waren voor bebouwing van het hui dige voetbalveld, of B. en W. tijdig voor een ander sportterrein wilde zorgen, wat werd toegezegd. Dezelfde infor meerde naar de bestrating Wilhelmma.- straat wat particulier eigendom bleek te zijn De voorz. zei dat er overleg werd gepleegd, enigen weigerden mede werking. De heer Prooij sprak over een put in 't Gors waar water in stond en kinde ren in speelden. Dit was een bron voor ziektekiemen. De voorz. zei toe het te zullen bekijken. De heer Proovj vroeg waarom de poort op het kerkhof 1% m buiten de rijpad was gezet. Dit vond hij niet mooi. De voorz. antwoordde dat deze poort in de as van de weg was gezet. Op zij komt er een beplanting langs. De heer Proofl zei verder dat v. d. Welle en de Wit besproken had met B. en W de grond voor de woning te ko pen Het was te duur. Nu vroeg hij of deze mensen de grond niet in gebruik konden nemen van de gemeente. An ders plaatst de gemeente er rozen en groeit het vuil er boven uit. Dit laatste nam de voorzitter niet. Wat de grondprgs betrof kon B. en W. geen andere prijs bedingen dan die voor bouwrijp-gemaakte grond. Wel kan de gemeente beplanten en zij het bijhou den! Dat doen ze misschien wel zei üe heer Prooij. Wel wilde hfl dan een muurtje voor die tuintjes, dat de jeugd er niet in komt. „De jeugd moet plantsoen leren waar deren" zei de voorzitter. De ouders moeten daar ook attent op zijn. Overi gens vond de voorzitter dat dhr. Prooij voor dergelijke zaken beter bij B. en W. kon aankloppen, dan al die dingen in de openbare raad te brengen. Dit stemde de heer Prooij toe. Sluiting. Vrijdag was het voor het Transportbedryf van fa. G. van Dongen te Dirksland een verheugende dag, daar hun grote nieuwe garage aan het Spm kon wor den betrokken. De opening daarvan ging met enige feestelijkheden gepaard, waarbij ruim tweehonderd genodigden aanwezigen waren. Burgemeester van Heiist die de opening verrichtte was er met de beide wethouders en meerdere raadsleden, alsmede vertegenwoordigersvan het gemeentebestuur te Mehssant, daar het gebouw op Melissantse grond staat. Voorts vele vertegenwoordigers uit de landbouw, de handel en de export, we bemerkten ook dhr. Buijs, vice voorz van de N.O.B. (Beroepsgoederen-vervoer), dhr. Boekhoven voor de Ka mer van Koophandel, en meerdere zaken-relaties. De oprichter van het bedrqf, de bijna 80-jarlge heer A. v. Dongen, was mede aanwezig. MIDDELHAKNIS Zaterdagmiddag-voetbal. Het ligt in de bedoeling de zo populaire v.v. D.J.S.M uit Middelharnis, die een paar jaar ge leden opgeheven werd, weer opnieuw leven in te roepen. Er is momenteel nog een tekort aan voetballers. Daarom jongens, wordt nu lid van D.J.S.M. de Zaterdagmiddag voetbalver eniging van Flakkee, aldus vraagt het bestuur. SOMMELSDUK Reis ouden van dagen. Het is de com missie van ouden van dagen bij onder zoek gebleken, dat niet alle gezinnen in deze gemeente zijn bezocht bij de ten behoeve van de ouden van dagen ge houden collecte in verband met een te organiseren reis voor deze personen. Zij, die alsnog een bijdrage voor dit doel willen afzonderen, kunnen hun gaven deponeren bij de onderstaande heren: J. H. Dijkers, Langeweg 7; A. Knape, St. Joris Doelstraat 8; J. Volwerk, Hof plein 2; J. van Zoeet Stoofhoek 21 (na 27 Juli.) Gemeente-secretarie gesloten. De gemeente-secretaris van Sommelsdijk zal op Maandag, 25 Juli 1955 gedurende de gehele dag voor het publiek gesloten zijn. Uitgezonderd zijn zaken de Bur gerlijke stand betreffende. Ook het telefoonverkeer is op die dag gestremd. Een en ander houdt verband met ver huizing van de administratie der ge meente-secretarie. DIRKSLAND Einde" Uniform-actie. A.s. Woensdag avond 8 uur zal in gebouw „Odeon" de eindvergadering gehouden worden van de Uniformen-actie. Alle medewerksters en werkers zijn voor deze avond uitge nodigd. De agenda vermeld de versla gen van secretaris en penningmeester en de ontvangsten der verschillende stands. Verder verleent „Amicitia" haar medewerking. De trekking van de poppenkamer wel ke op de gehouden bazar aanwezig was, heeft plaats gehad. Het nununer is 119 (geel lot). De andere prijzen zijn: (groen lot) no. 370 sprei, 481 tapijtje, 477 ledi- kantje, 271 kussen, 1022 gehaakt kleed je, 878 babyset, 141 rokje, 170 pop, 944 presenteerblaadje, 293 bonbonschaaltje, 502 bloemenmandje, 524 handwerk- mandje. VAN ONZE ADVEKTEEBDERS Onder zeer grote belangstelling is Vrijdagmiddag het nieuwe pand, van Van Kempens' Woninginrichting te Oude Tonge geopend. Het is ook de moeite waard, want wanneer men het kapitale pand met de grote verkoop ruimte, en enorme etalages beziet, waant men zich niet in Oude Tonge maar veeleer in een van de verkoopcen- tr8,'s in de grote stad. Onder de vele aanwezigen was ook burgemeester Hordijk die de opening verrichtte, door de ingang aan de Nieuwstraat met een sleutel te openen. In zijn toespraak die hij daarna hield zei Z.Edelachtbare, dat hij 2 dingen gaarne deed, n.l. een raadsvergadering leiden en present zijn bij een gelegen heid waar stuwkracht en vooruitgang in zit. Het laatste kon gezegd worden van dhr. v. Kempen, getuige zijn mooie, nieuwe pand, dat nu in gebruik kon wor den genomen. De samenleving aldus spreker, be staat uit verschillende lagen van de be volking, de middenstand is er een van, de catagorie die het evenwicht in stand houdt. De klant is koning en daar moet veel worden gedaan. Spreker was met de ondernemer verheugd, dat zo'n mooie zaak op gebied van Woninginrichting tot stand was gekomen. Er is wel be hoefte aan en spreker bood namens het gemeentebestuur zijn harteUjke geluk wensen zowel aan mevrouw als de heer van Kempen aan. De heer v. Kempen bracht de burge meester dank voor diens gesproken woorden en gelukwensen en dankte ook architect en aannemers voor de afleve ring van hun deugdelijk werk. De verkoopruimte in dit enorme hoek pand beslaat bijna 300 vierk. meter. Achter de winkel bevindt zich het ma gazijn en de werkplaats voor stoffering plus een grote' garage. De bovenverdie ping is geheel woonhuis. Het gehele pand is rondom bezet met glas wat voor lt(ik- en kooplustigen bijzonder aantrek kelijk is. Oï> gebied van meubelen tapijten enz. zagen wij zeer exclusieve dingen, van het modernste tot het meer gewone kan men er te kust en te keur. De voorraad op gebied van woninginrichting is bui tengewoon groot, zó, dat alles nog niet kan worden tentoongesteld. Het is een lust om door de verschillende verkoop ruimten te wandelen. Oude Tonge is een van de modernste meubelzaken op ons eiland rijker geworden, de onder nemer kan er terecht trots op zijn. Wij Wensen hem met dit mooie bedrijf veel succes en een toenemend debiet. Architect was dhr. D. Stuurman uit Gouda, aannemer P. Osseweijer, opzich ter dhr. Dele. (Onderaannemer dhr. C. Smeets Achthuizen; sanitair J. Seton, smidswerk Abresch, schilderswerk Vijf- huize, electriciteit J. Nijsse, allen te OUde Tonge. De heer B. van Dongen, een der fir manten, opende met een welkom en gaf daarna direct het woord aan Burge- inétester van Heijst. Deze gaf in een toespraak eerst een terugblik in het verleden, en schetste hoe plm. 60 jaar geleden dhr. van Don gen Sr. het bedrijf begon met 2 hitten en een kar. Hij had de energie en de nodige durf om met zijn tijd mee te gaan en zich aan de revolutie, die zich op ver- keers-technisch gebied voordeed, aan te passen. Toen de zoons in het bedrijf kwamen is de zaaX nog meer gegroeid zodat het een transportbedrijf is dat aan velen werk verschaft en over het gehele eiland in een behoefte voorziet. Overal in het land komt men de wagens van de fa. van Dongen tegen. De firma van Dongen kon er trots op zijn, dat dit bedrijf door eien initiatief en eigen middelen is opgebouwd en wij zijn er mede trots op zei' spreker. Het terri toir waarop het gebouw staat is Melis sant, van welke plaats spr. ook burge meester is, maar het behoort toch bij Dirksland. Het klinkt misschien wat altruïstisch zei spr., met de verplaat sing zijn tevens de verkeersproblemen in de B. Zaaijerlaan opgelost. De firma heeft een goede naam over het gehele eiland en ver daarbuiten, ook de chauf feurs, die goed zijn afgericht en geïn strueerd. Spr. complimenteerde namens de belde gemeentebesturen en vrenste de firma op hun verdere tocht Gods ze gen toe. (Applaus.) Als voorzitter van de raad van Dirks land bracht de burgemeester daarna in herinnering het kordate optreden van de fa. van Dongen, in de rampnacht van 1 Febr. 1953. Direct werd toen het vol le materiaal ingezet, wat er toe heeft bijgedragen, dat de dijken rond de pol ders Dirksland en Melissant het aan stormende water konden keren. Het ge meentebestuur heeft gemeend daa.rvoor zijn dankbaarheid te moeten uiten en daarvoor een blijvend aandenken te schenken. Spreker verzocht aan de oude heer van Dongen en zijn zoon Gijs het kleed weg te trekken van een in de hoek van het gebouw opgestelde stella ge, waaronder vandaan een keurige ge denksteen kwam. Hierin stond met gou den letters gebeiteld: „Aangeboden door het geimeentebe- stuur van Dirksland, als herinne ring aan het doortastende en doel treffende optreden van het Xrans- portbedrflf van Dongen op de Ie Febr. 19S3, voor de beveiUging van Dirksland teg«n het aanstormende water." er bij was betrokken, die met zoveel op offeringen, zonder enig bedrijfskapitaal het bedrijf had gesticht. Vijftig jaar ge leden ploeterde hij van de morgen tot de avond met hit en kar in zijn bode- dienst, en reed met de omnibus de pas sagiers naar de Middelharnisse boot. Nu het een transportbedrijf van betekenis was geworden hoopte hij dat zijn vader de groei en bloei nog vele jaren mocht meemaken en zij zouden hun best doen om aan de clientèle de nodige service te blijven geven. Vervolgens werd het woord gevoerd door dhr. C. Warnaer die namens het Waterschap zijn comphmenten over bracht, nu in het complex op het Spui weer zo'n fors gebouw was gereed ge komen. De Spuikolk, vroeger bestemd voor spuien in de haven, werd gedempt en bestemd voor teelgrond, waarvan de heer Bakker altijd het eerst met vroege aardappelen aan de markt kwam. Veel kosten zijn er intussen aan gemaakt door riolering etc, waarna er werk plaatsen, koelhuizen e.d. op zijn verre zen. In 1959 loopt de pacht van andere percelen af, dan zullen ook de varkens- hokken verdwijnen. Spr. noemde de on- nememers taaie vasthoudende kerels en wenste hen veel voorspoed op hun ver dere levensweg. De heer Mastenbroek Sommelsdijk feliciteerde namens de handel, daarna een vertegenwoordiger van de Esso en een van Oliehandel „De Zaan." Vervol gens de heer Th. Boekhoven namens de Kamer van Koophandel, dhr. Buijs, vi- ce-voorz. N.O.B, namens de Vereen. Be- roepsgoederenvervoer, dhr. H. v. Heest, als oud-directeur der Centrale VeUing, dhr. A. Leune namens de Uienexpor- teurs, dhr. Osters als Hoofdinspecteur Rijksverkeersinspectie, de heer de Bon te namens „Amicitia" e.a. culturele Ver enigingen. De laatste spr. schetste hoe de heren van IXmgen bij hun drukke werkzaamheden nog tijd weten te vin den om het culturele leven in de ge meente Dirksland te steunen. De rei der sprekers werd gesloten door de heer v. Steenbergen, die alle lof had voor de patroons en complimenteerde namens het personeel. OUDDORP Speeltuin. lOp 31 JuU a.s. bestaat de speeltuin „de Flipjes" te Ouddorp een jaar. Voor de kinderen van de leden zal op 6 Aug. kinderspelen worden gehou den. Het programma luidt: 23 uur voor kinderen van 4 t.m. 7 jaar; 34 uur kinderen van 8 t.m. 10 jaar; 4—5 uur voor kinderen van 11 t.m. 13 jaar. Tussen de spelen door worden de kin deren getracteerd. 's Avonds half acht zal op uitnodiging van de V.V.V. door een muziekcorps uit Renesse in de speel tuin een concert worden gegeven. ---------O--------- Aardappelveiling van Vrijdag 15 Juli '55 Eigenheimers 13.30—17.40, Eigen heimers gepokt 12.—; Eerstelingen 10.80; Doré 10.^------12.90; Present 18.-------S.IO. De Opleidingsschool' is 4-jarig. Er is een afdeling voor Bijbel en Theologie, Natuurwetenschap, Sociologie, Leraar, Kunst en Muziek. Het koor werd in 1928 opgericht. Het ging zingen in de grote en kleine ste den van de Verenigde Staten en Cana da. In 1952 werd een tournee naar Europa gemaakt. Holland, Duitsland, Zwitserland en Frankrijk werden be reisd en bezongen. Wie het koor heeft gehoord, kan begrijpen, dat er vele ver zoeken binnenstroomden, om nogmaals te komen. Zodoende kunnen vele zang liefhebbers in Europa weer genieten van voortreffelijke zangkunst. Op 19 Juni arriveerde het koor in Bremerhaven. Diverse grote Duitse steden werden be zocht. Na twee weken in Nederland te hebben vertoefd, is Duitsland weer aan de beurt. Dan Zwitserland. Op 16 Augus tus hoopt het koor vanuit Rotterdam weer de Atlantische Oceaan over te ste ken naar het vaderland. Het koor stelde zich opnieuw op, om enige Amerikaanse composities ten ge hore te geven. Het waren O God Our Help in Ages Past van Weaver; In The Shelter Of Thy Wings van Balamos; Give Ear Unto My Voice van WiUiams; Seek Him That Maketh The Seven Stars van de koorleider Dr. Hohmann en O Make Our Hearts to Blossom Lord van Clokey. Het bekende lied O Power Of Love van Bortniansklj met soU voor sopraan, alt en bas besloot het eigen lijke programma. Ds. Westerhof beval de te houden collecte bij de uitgang aan. Hij vond 75 et. voor eventuele toegangsbewijzen ze ker niet te veel. De dominé wees er op, dat de avond zeer geslaagd was. Ge- woohUjk worden de hoofdpersonen het eerste bedankt. Spreker deed het an dersom. Het eerst kwamen aan de beurt de kerkvoogdij van de Hervormde kerk, dan het M.V.'S'. kamp en tenslotte de dirigent en de koorleden. In het Engels richtte Ds. Westerhof zich tot deze laat- sten en zei met de Koningin van Sche- ba, dat de helft hem niet was aange zegd. Hij besloot zijn woorden met de wens, dat God Almachtig hen moge ze genen, waarheen ze ook gingen. De intense stilte tijdens de zang, die zelfs in de zeer korte pauzen doorwerk te, mag wel de grootste uiting van dank baarheid van het publiek zijn. Zoveel uitvoeringen, ook van gewijde zang worden bruut verstoord door applaus. Ligt dit wellicht aan het koor zelf? Hoe weinig koren getuigen van koordiscipli ne (Olm dit lelijke woord maar eens te gebruiken). Ook üi deze hebben vele zangers een lesje gekregen. In alles waren „The Mennonite Singers" een voorbeeld. Aller ogen waren op hen. En geen wonder. Ze mochten gezien en gehoord worden Rustig namen de leden hun plaatsen in. Geen gefluister verbrak de bijna plech tige stilte. Hoe heerlijk jubelden de klan ken door het hoge kerkgebouw, hoe zacht en toch helder klonken de echo's. Als we ze horen zingen als op Woens dagavond 13 Juli in Nieuwerkerk, moe ten we dan niet tot de conclusie komen, dat het schoonste muziekinstrument is de menselijke stem? Natuurlijk werd alles capella gezon gen. Geen hinder van muziekpapier ver stoorde de rust. De vele toehoorders hebben genoten. De kerk was vol. En kele stoelen moesten worden bijge plaatst. Het was een zeer gelukkige gedach te, geen entree te heffen. De collecte zal zeker heel wat hebben opgebracht. Dat een plaatsje als Nieuwerkerk voor een uitvoering werd uitgekozen ligt aan het feit, dat er een kamp is van de Mennonites. Al de 24 leden van dit kamp waren in de kerk aanwezig. Ze hebben hun best gedaan, organisato risch het geheel te doen slagen. THOLEN Restauratiefonds NJÏ. Kerk. De te Tholen in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor het Restauratiefonds heeft 268.05 opgebracht. Herstel Verenigingsgebouw. De fir ma Huurman uit Delft heeft deze week een aanvang gemaakt met het herstel van de voorgevel van het gemeentege bouw Burgstraat 16 te Tholen. De gevel staat nu in de steigers. Veiling van 14 Juli 1955. Eerstelin gen: bonken 18.—; Gew. 17.08— 17.25; Poters 13.10—13.30; Kriel 5.04; Doré bonken 15.gew. 17.56 18.30. Aanvoer 44 ton. Veiling van 15 Juli. EersteUngen 19._; gew. 17.27—17.71; poters 13.78 kriel 6.16; Doré bonken 15.gew. 17.5718.89. Aanvoer 41 ton. Schoolreisjes. Nadat de kleinste leer lingen van de Algemene Kleuterschool Donderdag j.l. een bezoek brachten aan de speeltuin te Bergen op Zoom gingen de kinderen uit de hoogste klasse Vrfl- dag naar het Biesbos te Breda. Naar E 55. De leden van de Perso neelsvereniging van de Nederlandse Heidemaatschappij op het eiland Tholen maakten Donderdag j.l. een excursie naar E 55 te Rotterdam. De Oommissaris op bezoek. De Com missaris der Koningin in Zeeland, mr. jhr. de Casembroot, zal Woensdag 27 Juli a.s. des voormiddags een bezoek aan Tholen brengen. Dammen. De uitslagen van de on derlinge competitie van de Thoolse Dam club luiden: P. Jeroense^K. Jansen 2 0; M. Heezen—T. Roggeband 2—0; C. Laban—S. Bout 0—2; C. P. Janssen— J. Elenbaas 0—2; K. Jansen-^. Je roense 20. Kerknieuws. Ds. W. Baaij uit Alphen a.d. Rijn heeft bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. Kerk te Tholen. OUD VOSSEMEER Kertmieuws. Ds. R. C. van Putten, Ned. Herv. predikant te Otid Vossemeer ontving een beroep naar Loenen aan de Vecht. De burgemeester verzocht deze steen in het gebouw een passende plaats te willen geven. Daarna opende Burgemeester van Heijst, bijgestaan door de oudste be diende Job V. Gulik, de zware deuren, waarmee hg het gebouw voor geopend verklaarde. Adri, de oudste zoon van Gijs van Dongen, reed met een nieuwe Daf een groot lint door, dat in de ope ning gespannen was. (Daverend ap plaus.) Hiermee was de openstelling een feit geworden. Dhr. Bas van Dongen dankte in har telijke woorden voor deze grootse hul de. 'Ook voor de gesproken woorden tot de directie en het personeel. Het deed hem bijzonder goed, dat zijn oude vader De heer B. van Dongen bracht na mens zijn vader en zijn broer Gijs allé sprekers hartelijk dank. Tot ieder richt te hij een apart woord, ook tot de archi tect en de aannemers die zulk voortref felijk werk hadden geleverd. Het perso neel van de R.T.M, (van wie aanwezig waren Walkapitein van Ours, de kapi teins Kik en Jongejan) bracht hij dank voor hun medewerking die steeds bij het toch al moeilijke vervoer over de veren, wordt verleend. Niet het minst dankte hij voor de grootse bloemenhul de en de vele geschenken van zakenre laties ontvangen. Men bleef geruimen tijd onder het ge not van verversingen bijeen. Architect van deze mooie garage, met moderne kantoorruimten was dhr. Beije te Dirksland, aannemer L. Lugthart en A. Vljfhuizen, onderaannemers (metsel werk) Joh. Lugtenburg Dirksland en Jos. Kerkhof te Herkingen; schilder en glaswerk fa. Kar els te Her kingen; elec triciteit W. J. Nieuwland te Dirksland. NIEUWERKERK „THE MENNONITE SINGERS" ZON GEN IN NIEUWERKERK Het beroemde koor van de Bethel College uit de Verenigde Staten van Amerika gaf tijdens zfln tournee van twee weken door Nederland een kerkconcert in de eeuwenoude Her vormde Kerk. Onder doodse stilte werd het hoogstaande kunnen van dez» Amerikanen beluisterd. Het koor bestaat uit 24 leden, 12 da mes en 12 heren. Om 8 uur kwamen ze vanuit de consistorie de kerk binnen, deftig in het zwart gekleed. Ds. Wes terhof leidde het koor in. Hij noemde het een groot voorrecht, dat zo'n ber roemd koor in een kleine gemeente als Nieuwerkerk een uitvoering wilde ge ven. Hij sprak zijn blijdschap uit over de grote belangstelUng uit Nieuwerkerk en andere gemeenten. Hij hoopte op een goede avond. Hierna heette de dominé de leden en hun directeur. Dr. H. Hohmann, in het Engels welkom. De hoop werd uitge sproken, dat de avond zou strekken tot eer van God. Nu liet het koor zijn repertoire ho ren. Reeds direet bij de aanvang kon men horen, dat hier zangkunst van de bovenste plank ten beste zou worden gegeven. Alle nummers waren geeste lijke liederen. Begonnen werd met Ado- ramus te, Christe van Rosselli. Daarna volgden Bone Jesu van Ingegneri, All Breathing Life Sing and Praise Ye the Lord van Bach, Grant Unto Me The joy of Hhy Salvation van Brahms, en O Praise Him van Tschaikowsky. Vervolgens kwamen enkele geeste lijke negerliederen aan de beurt. Het eerste nummer van deze serie was een Kerstlied; Roun' de Glory Manger van James. (Het hoeft niet altijd Kerstmis te zijn om Kerstliederen te zingen!) Daarna volgde het verlangen van de Negers naar vrede en vrijheid, uitge beeld in tSoon a 'Will Be Done van Clark. Dan klinken op There is a Balm in Gilead van Dawson en Were You There van Burleigdh. In een korte pauze geeft dr. Hohmann enkele gegevens aangaande het College en „The Mennonite Singers". Een onzer lezers legt me de vraag voor of ik ook weet hoe het komt, dat er dit jaar op de H.B.S. te Middelhar nis zoveel leerlingen zijn „blijven zit ten." Ja, dat is een vraag waarop ik zo maar een, twee, drie geen afdoend ant woord op geven kan. Inderdaad is het aantal leerlingen dat niet naar een an dere klas bevorderd is, zeer groot, ik meen gehoord te hebben nog iets meer dan de helft van het totaal. Er zijn dus verleden week heel wat jongens en meisjes met een onaangename bood schap thuisgekomen. Dat zal hier en daar tranen hebben gekost, vooral bij de leerUngen, die meenden dat ze toch zeker zouden overgaan. Daar is het een bittere ontgoocheling, wanneer men zo'n duw naar bene den krijgt zonder er op te rekenen. En voor vader en moe der valt het ook niet mee, temeer als men aan de hand van de rapporten het ver trouwen kan voeden dat zoon of doch ter naar de volgende klas zal gaan. Ten slotte blijven het altijd de uitblinkers die buitengewoon gemakkelijk kunnen leren, welke het op hun slofjes halen de ene klas in de andere te om van stappen. Het grootste deel der leerlin gen behoort tot de middelmatigen, die echter met enige inspanning toch nog wel iets weten te bereiken. In elk geval komen ze meest voor bevordering in aanmerking. Het is daarom wel opmer- kehjk, dat er dit jaar op de H.B.S. zo veel „zitten-blijvers" zijn. Van verschil lende ouders heb ik gehoord, dat ze hiertegen zullen appelleren, doch Uc ge loof niet, dat dit enig resultaat zal af werpen. Vanzelf is men vrij om zijn mening bij de Directeur kenbaar te ma ken, maar op de beslissing der punten van elke leerling zal wel niet meer worden teruggekomen. Ongetwijfeld zul len er voor deze gang van zaken re denen zijn, die vermoedelijk door beide partijen anders worden uitgelegd. De leerlingen zullen het aan de leraren wij ten en de leraren zuUen het tekort bij de leerlingen zoeken. Wanneer er in een bepaald jaar bij een onderwijsinstelUng veel mutaties plaats hebben, zal dit ze ker zijn hivloed op de leerlingen heb ben. Tenslotte heeft elk leraar zijn eigen systeem van onderwijs geven en wan neer dit telkenmale verwisselt rakende leerlingen uit de koers. Het kan echter ook zijn dat voor de bevordering ande re maatstaven zijn dan totnogtoe aan gelegd om tot meer geselecteerde leer- linggroepen te komen en zodoende klas sen met meer ruggegraat te krijgen, die zonder veel bezwaar het eindexamen te gemoet kunnen gaan. Het moge dan voor de leerhngen en hun ouders niet zo aangenaam zijn, dat hun kinderen blij ven zitten, anderzijds zal het de jongens en meisjes tot meer activiteit aanspo ren. Ze zullen er meer besef van krij gen, dat het op de H.B.S. gaan wel heel voornaam mag lijken, maar dat het er met geen praatje goed te maken is. Dat er met dat onderwijs niet te spotten valt en er terdege geblokt moet worden, wil men de studie tot een goed einde brengen. Schrammetje gelooft, dat in onze tijd vele leerlingen van U.L.O. en H.B.S'. niet doordrongen zijn van de ernst, die studie nu eenmaal vraagt. Ze lopen er vaak te Ucht over heen en na een les enkele malen vluchtig te hebben bekeken, menen ze dat het wel „gaan" zal. Bovendien moet er gevoetbald of een andere sport beoefend worden, al naar gelang de tijd van 't jaar dat mee brengt en dat legt soms meer gewicht in de schaal dan de hele studie die men onderhanden heeft. Het einde draagt ook hier de last, want bij de overgangs repetities of eindexamens komt al gauw uit, wie serieus gestudeerd hebben en wie niet. In de meeste gevallen wordt door de nlet-bevorderden of niet-ge- slaagden dan de schuld op het onderwijs geschoven, terwijl ze zelf in genen dele vrijuit gaan. Ik wil daarmee niet bewe ren, dat er aan de onderwij s-methoden nooit iets haperen kan, maar men moet ook nooit uit het oog verliezen dat de leerlingen die wél slaagden of wél naar een andere klas bevorderd werden, van dezelfde leraren onderwijs genoten dan zij, die faalden. Dat zullen bij nadere beschouwing toch ook stuk voor stuk geen uitblinkers zijn. Ergo zal toch al tijd de grootste schuld aan de zijde der leerlingen gezocht moeten worden. Een mogelijkheid van het vele zitten blijven is ook, dat voorgaande jaren bij het overgaan de teugels niet al te hard aan getrokken zijn, zodat zelfs zeer matige leerlingen naar de volgende klas werden meegenomen. Zij kunnen in de nieuwe klas het tempo niet bijhouden en bij de minste verslapping van de activiteit ge raken ze ten achter. Eer ze het jaar vol hebben staat voor hun al vast, dat ze onherroepelijk op de klippen van him onkunde zullen stranden. Wanneer rosa leerlingen laat overgaan, die in feite niet voldoende meekunnen, zal zich dit ongetwijfeld in een ander leerjaar wre ken. Al met al is het voor een school, of het nu een H.B.S. of U.L.O. is ook zeer onprettig, wanneer zo'n groot aan tal leerlingen niet bevorderd kan wor den of niet slaagt voor een eindexamen. Denk niet, dat de leraren daar hun heil in scheppen, want ook zij. zien liever, dat de leerlingen door hun onderwas goede vorderingen maken. Maar al te vaak blijkt nog, dat men kinderen naar de H.B.S. stuurt, diei een helaas ó,l te geringe aanleg voor studie hebben. Maar ja, het „staat", nietwaar als Rudolf of Rudi op de H.B.S. gaat. Schram is er zeker van dat er H.B.S.-ers zijn, die veel beter zouden tieren op de am- bachtsschool bij meneer Kamstra. Va der en moeder willen daar niet van we ten. Het gaat toch niet om Rudolf in een overall te stoppen en met zwarte handen thuis te krijgen! Neen, dan maar tegen „heug en meug" naar de H.B.S.! Laat men dan ook niet mopperen wan neer Rudolf daar af en toe blijft zit ten! En weet U wat ook een grote fout van vele ouders is? Dat de ze studie van zoon of dochter maar op hun beloop la ten en gedurende het leerjaar nooit eens even praten met de leraar, hoe hun kroost het op.school maakt. Daardoor kon nog veel narigheid voorkomen wor den. Overigens is Schram het nog eens met hetgeen een dichter eens zei: „Het leren wordt lüet ingedrongen. De lust moet wezen in de jongen!" SCHRAMMETJE.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 3