het huisje ^^n öe haven Jaarvergadering Vereen. Landbouw onderwijs Sommelsdijk Raad van Den Bommel kocht loods van Gebrs. Jongeling aan GERO J. KEUVELAAR Allerlei problemen uit de landbouw aangesneden Stalling voor brandweerauto, gemeentevrachtwagen enz. VOOR naar Als steken en scheuten U het leven vergallen en U geen raad meer weet van de tergende ptjn, brengt Kruschen Salts uitkomst. YERVOLGVERHAAL Biz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Woensdag 20 Juli 1955 Woensdagmiddag werd in Hotel Spee te Sommelsdijk jaarvergadering gehou den vanwege de Vereniging tot Bevordering van het Landbouwonderwijs op Goeree^Overflakkee, welke bijeenkomst werd gepresideerd door de voorzitter, Ir. J. B. Mijs. Men handelde een huishoudelijke agenda af, met de gebrui kelijke jaarverslagen en bestuursverkiezing, terwijl oudergewoonte het hoofd van de Lagere Landbouwschool, de heer Den Eerzamen, een inleiding hield over een landbouwkundig onderwerp, die een zeer brede discussie ontlokte, waarbij allerlei problemen uit de Nederlandse landbouw werden aangesneden. De voorz. opende met een welkomst woord. Gezien het uitvoerige jaarver slag meende hij daaraan alleen maar te moeten toevoegen lof over het werk van de Rotterdams© plantsoenendienst voor het prachtig in orde maken van de schooltuin. De school ziet er trouwens beter uit dan ooit! Spr. attendeerde ver volgens op de uitbreiding met een af deling handvaardigheid om de jongelui te leren omgaan met allerlei werktui gen enz. Spr. zei dit persoonlijk toe te juichen, omdat de komende tijden steeds meer technische vaardigheid van de landbouwers zuUen eisen, mede van wege het nog toenemend gebrek aan geschoolde arbeidskrachten; als de dam er komt, zo menen velen, zullen alle arbeiders wegvliegen en zal men meer eenmansbedrijven krijgen, waarin vol ledig gemechaniseerd moet worden. Aldus prepareerde de heer Mijs op de nieuwe eisen voor het onderwijs. Nadat seor. J. L. Koert, uit Sommels- dyk, de notulen had gelezen, bracht de ze ook het jaarverslag uit. Wij releve ren hieruit het volgende: Uit het jaarverslag '54 Tengevolge van het zich niet meer herkiesbaar stellen van de heer P. Voogd te iGoedereede is een wijziging in de ibestuurssamenstelUng ontstaan. Als opvolger van de heer Voogd deed de heer L. P. Akershoek uit Ouddorp zijn Intrede in het toestuur. Gaarne wordt de heer Voogd, die vanaf 1932 zitting in het bestuur der vereniging gehad heeft en steeds met grote interesse zijn functie vervulde, dank gezegd voor zijn in het belang van de school verrichte arbeid. De bestuurssamenstelling is thans als volgt: Ir. J. B. Mijs, S'dijk, voorzitter; J. L. Koert, S'dijk, secr.-penningm.; J. Buth G.Jz., Dirksland; J. A. Buijs, Ou de Tonge; L. van Nimwegen, S'dijk; J. M. van Rossum, Ooltgensplaat en L, P. Akershoek, Ouddorp. Door in het bestuur benoemen van de heer Ir. J. B. Mijs ontstond een va cature in d© conunissie van toezicht. Ter voorziening in deze vacature werd in de bestuursvergadering van 31 Mei benoemd de heer A. H. Mijs te Som melsdijk. De commissie van toezicht be staat thans uit de heren W. H. van Nieuwenhuijzen, Dirksland, voorz.; D. Goekoop, Goedereede, secretaris; B. den Baars, Dirksland; J. L. Jacobs, Achthui- zen en A. H. Mijs te Sonmielsdijk. De eindles had plaats op 17 Maart. Aan 12 van de 16 leerlingen der 4e klasse kon het diploma worden uitge reikt. Als bijzonderheid kan opgemerkt worden, dat zich onder de gediplomeer den een vrouwelijk© leerling toevond, n.l. Judith D. Kreeft uit Stellendam. Mej. Kreeft is de eerste vrouwelijke leerling die het diploma van onze school verworven heeft. Naar aanleiding van de gunstige er varingen opgedaan met de in 1953 voor de leerlipgen georganiseerde excursie werd hiermede ook dit jaar voortge gaan. Van 3^5 Augustus waren de leer lingen van de 3e en 4e klasse te gast bij leerlingen van de Lagere Landbouw school te Borculo. In tegenstelling tot 1953, toen in ver band met de heersende omstandigheden de leerlingen van de school alleen te gast waren, was het dit jaar mogelijk, dat door de leerlingen van 2 scholen, n.l. te Oldeberkoop en Borculo een te genbezoek aan ons eiland werd ge bracht. Tijdens hun verblijf zijn de jongens door de burgemeester van Ouddorp op het gemeentehuis aldaar officieel ont vangen, hetgeen door de bezoekers zeer op prijs gesteld werd. In het najaar is de tuin vóór de school door de Gemeentelijke Plantsoenen dienst van de stad Rotterdam opnieuw ingeplant. De uitvoering geschiedde on der de deskundige leiding van de heer H. W. Vink, Tuinarchitect bij genoem de dienst. Aan B en W van Rotterdam is voor de ontvangen medewerking har telijke dank betuigd. Het aantal leden en donateurs be droeg resp. 920 en 100, tegen vorig jaar 883 en 99. Het aantal leden is derhalve met 37 gestegen. Het verslag sluit met de wens, dat de door het hoofd der school gevoerde ledencampagne tot ge volg mag hebben, dat in 1955 het 1000e lid der vereniging welkom kan worden geheten. Klein saldo Vastgesteld werd de rekening over vorig jaar, die ©en batig saldo'tje aan geeft van f 19.54. Het onderhoud van de gebouwen vergde f 1269.25. Aan con. tributies werd f 1054.ontvangen, aan schoolgelden f 3120.—. De vaststelling leverde geen moeilijk heden op. Ingesteld werd vorig jaar een onderhoudsfonds, waarop men 1000 gld. plaatste. In de commissie tot na zien der rekening voor 1955 werden be noemd de heren Cassee, Nieuwe Tonge; J. L. Jacobs, Achthuizen en K. Tanis, Battenoord. Wegens periodieke aftreding van de heer J.M. van Rossum en bedanken van de heer J. Buth moest bestuursverkie- zing plaats hebben. Het bestuur stelde candidaat: 1 J. M. van Rossum, Oolt gensplaat en J. A. Mijs Wz., Den Bom mel; 2 M. P. Buth, Dirksland en D. de Bonte, Dirksland. Gekozen werden de heren Van Rossum en Buth. Diverse zaken In de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat een der polderbesturen uit eigen beweging de contributie verdub belde. Gaarne zag hij dat voorbeeld door de andere besturen gevolgd! Desgevraagd deed de heer Den Eer zamen enige mededelingen over leden werving, plaatsruimte voor de leerlin gen en de maar karige bijdragen van het Rijk in de onderwijskosten. De heer Den Eerzamen bracht dan nog dank en lof aan de heer J. Buth, nu deze het veld ruimde voor een jon ger bestuurder. De heer Buth is altijd een voorvechter voor het landbouwon derwijs geweest. Ook toetuigde hij dank aan de inspecteur op dit onderwijs voor diens hulp voor het herstel na d© ramp. Aan de komende uitbreiding van het onderwijs vond het schoolhoofd twee kanten zitten en hij memoreerde daar. voor hetgeen hij schreef in het laatste artikel „Rondom de Landbouwschool." Men wil het lager landbouwonder wijs op dezelfde plaats brengen als bv. het nijverheidsonderwijs. Als de jon gens dagelijks naar school komen zal dat hun verstandelijke ontwikkeling ze. ker ten goede komen, iets waarvoor men op het platteland helaas niet ge noeg hebben. Een moeilijke kant van de onderwijsuitbreiding is het gebrek aan personeel. Er studeren maar weinigen voor landbouwonderwijs, het heeft er zelfs veel van alsof het vak uitsterft. De boerenorganisaties dienen hiervoor wel eens wakker geschud te worden!! Deze tien jaren De heer Den Eerzamen hield ditmaal zijn praatje over: „De ontwikkeling van de landbouw in de laatste 10 jaar." Na de oorlog werd de toestand van de landbouw als ernstig geschilderd. De grond was voor 10 onbruikbaar en door gebrek aan kunstmest uitgemer geld. Vee-, varkens- en pluimveestapel waren zwaar gedupeerd, onze export was verdwenen en men zag weinig ex portmogelijkheden. Kortom: de toestand zag er somber uit. Maar hoe anders is het gelopen. De export is gestegen, er heerst welvaart in land. en tuinbouw, de landarbeider kwam op vrijwel gelijk niveau met de andere arbeiders. Spr. wees op de zesmaal grotere fruituitvoer dan voor de oorlog. Toen legde een kip gemiddeld 150 eieren, thans 200! De varkensstapel is angstig groot volgens velen. De paardenstapel is met een vier de verkleind, maar dit wijst op de me chanisatie (33.000 tractoren). De export van agrarische producten is veel groter dan vroeger, wat volume betreft zelf 38 hoger dan in 1938. Maar d© uitvoer naar Engeland bleef minder, die naar Duitsland en de Be- neluxpartners gelukkig veel groter. Naast de Marshallhulp is deze bljei toe te schrijven aan de energie van land en tuinbouwers en arbeiders. Belangrijk was de vrije prijsvorming met garanties en het door de bedrijven zelf instellen van minimumprijzen. Over het verleden heeft men zeker heid, d© toekomst heeft goede en kwa de kansen. Maar met onderwijs, voor lichting en gebruik van techniek staat Nederlands landbouw vooraan. Met toe nemende concurrentie dient echter re kening gehouden en men zal moeten streven naar meer productie tier man kracht, mogelijk door rationalisatie, die veelal afstuit op te kleine bedrijven, waarop geen behoorlijk bestaan is te vinden. Herverkaveling, betere water beheersing, herontginning enz. kunnen nog veel bewerkstelligen in dezen. Spr. illusstreerde dit met voorbeelden uit het Oosten van het land. Daar is men nog niet zo materieel in. gesteld als op de klei (hetgeen volgens spr. ook zijn voordelen heeft). Veel is er al gedaan aan verkavelin gen enz. in ons land en voor de toe komst staan nog grote plannen op sta. pel. Het is een voordeel voor de landbouw dat er gebrek aan werkkrachten is in de industrie. Daardoor kan het teveel in de landbouw afvloeien, ook de boe. renzoons, waarvan er te velen blijven wachten op een eigen bedrijf. Export is beslissend De productie is primair, maar de af zet is de sleutel tot de welvaart. Afzet is er allereerst in het eigen land, maar de export is beslissend. Daarin heeft d© overheid, niet als handelaar, maar als onderhandelaar, een grote taak. Onze minister van landbouw blijft gelukkig actief, niettegenstaande grote teleur stellingen. Er zijn symptomen, die wijzen op moeilijker exportmogelijkheden. Maar overal neemt de bedrijvigheid nog toe. T.a.v. productie en afzet moet aanpas sing gezocht aan de wereldprijzen, door garanties moeten de inkomsten der pro ducten op peil worden gehouden. Spr. ging iets nader in op monopolie, heffingen, richtprijzen enz. en wees er dan op, dat de boer afhankelijk is van tal van factoren die hij niet in de hand heeft. Maar dat verhindert niet om ac tief en oplettend voor nieuwe mogelijk heden te zijn. Dan zal ook weer blijken, dat de naam „nooit gedacht" een grote inhoud heeft en op goede kansen wijst. Spr. meende dat deze naam „nooit gedacht" ten volle op deze tien na oorlogse jaren van toepassing is. Geanimeerde discussie De voorzitter bracht het gesprokene in discussie en opende daarbij zelf het gesprek. Hij bleek het niet eens te ziJn met overheidsbemoeiing, waarvoor hij wees op de onverkoopbaarheid van enorm veel Nederlands fruit, terwijl hij voor de zuivel d© toestand eveneens niet erg rooskleurig noemde. Als Flak, kee rijk geworden is, dan is het van de pootaardappelen, maar met de uien is men helemaal verkeerd uitgekomen. Paarden zijn er veel opgeruimd, maar men gaat gebukt onder een enorme last vanwege de mechanisatie. De heer A. H. Mijs wees op het ver dwijnen van bv. de bloemkoolteelt en de vlucht in de tomaten voor export naar Duitsland. Spr. zag dit als een zeer labiele toestand. De heer Van Heest meende, dat Ne derland na Amerika aan de spits staat niet zijn welvaart. Onze landbouw De raad van Den Bommel vergaderde Vrijdagavond j.l. om een klein agenda af te werlcen. Er werden -diverse grondverlcopen afgedaan, het belangrijkste punt was echter de aankoop van de grote loods van Gebrs. Jongeling, waarin de brandweer-auto en meer rollend materiaal van de gemeente zal worden ge borgen. De voorzitter burgemeester Hordijk opende met het ambtsgebed, waarna de notulen door secretaris Munters werden gelezen, die onveranderd werden vast gesteld. Onder de ingekomen, stukken was de goedkeuring gem. rekening 1953 enige goedgekeurd terugontvangen raadsbesluiten, en tal van jaarverslagen o.m. van de Bank Ned. Gemeenten, van de W.Z.E., van het Electriciteitsbedrijf, Stad en Land, A.N.W.B., enz. Grondaankoop J. Kwakernaat Bij besluit van 27 Mei j.l. is aan de heer J. Kwakernaat t© den Bommel een stuk bouwgrond verkocht ter grootte van 300 m2 ad 4 50 voor de bouw van een woning met postkantoor. De heer Kwakernaat, heeft thans verzocht om nog een stuk grond van hetzelfde per ceel te mogen aankopen, omdat de ge vraagde 300 m2 te gering was. In ver band daarmede was het noodzakelijk het besluit van 27 Mer j.l. enigszins te wijzigen. Bovendien is de heer Kwakernaat rampslachtoffer en valt hij onder de be palingen van de Circulaire van het Col lege van Gedeputeerde Staten van 10 September 1954, zodat hij voor de bouwgrond maximaal 1200.ver schuldigd is met een maximum van 300 m2, terwijl voor het aantal vierkante meters boven het maximum van 300 een grondprijs van 1.50 verschuldigd Is. De heer Kwakernaat zou dus in to taal aan grondkosten verschuldigd zijn 300 m2 X 4.50 is 1350.—, 75 m2 x 4.50 is 337.50, totaal 1687.50. Hij is slechts verschuldigd: 300 m2 x 4.50 of maximaal 1200.—; 75 m2 x L.50 is 112.50, totaal 1312.50. Ver schil 375.—. Dit bedrag kan worden gedeclareerd aan het Rijk, ingevolgei bovengenoemde circulaire. Werd z.h.s. goedgevonden. Grondaankoop H. van Dyk Door de heer H. van Dijk is bij schrij- Zandpad - Middelharnis heeft enorm geïnvesteerd en volgens sommigen behoeft men met de land bouw geen beklag te hebben, want veel bedrijven kunnen zich zelf financieren, zoals hem uit een uitgave, een rapport, was gebleken. De heer Den Eerzamen hield het bij zijn conclusie van „Nooit Gedacht" en het feit van de grote opgang. Spr. zag geen reden voor pessimisme! De voorzitter zag beperkingen in ons klimaat, daarbij o.a. wijzend op de che. mische onkruidbestrijding, waarmede men niet zo ver komt als met de hand- bewerking. In Canada weet men prac- tisch zeker dat het mooi weer is als men oogst, hier is men dat alles behalve. Dierenarts Van Nieuwenhuijzen stem d© in met het referaat van de inleider; anders wordt het, als men gaat vragen of de gunstige situatie zal blijven voort bestaan. Men discussieerde daarna nog lus tig verder, waarbij men zelfs sprak over de meest doelmatig© voeding volgens president Eisenhouwer wordt de Europese jeugd veel beter gevoed dan de Amerikaanse alsmede over d kostprijs van aardappelen, over het verschil tussen Bintjes en Blauwe Jan nen en nog veel meer, totdat de voor. zitter met enige toepasselijke woorden deze geanimeerde, maar niet druk be zochte vergadering sloot. Hij bedankte in het bijzonder de heer Den Eerzamen voor diens inleiding en in het algemeen voor al diens ijveren voor landbouw school en onderwijs. ven van 20 Juni 1955 verzocht de over blijvende strook grond in het herbouw plan aan de Voorstraat te mogen ko pen voor de bouw van een woon- en winkelhuis. Hij wil bouwen op het per ceel grond van de familie Hermans, doch komt daar een strook grond te kort. Bij raadsbesluit van 25 Mei 1954, zijn de percelen prond in het herbouw plan aangekocht van: Van Dijk, J. A. Jongeling, J. Kwakernaat, Erven H. Geelhoed en polder den Bommel voor de prijs van 4.,per m2 en deze grond aan de adspirant-bouwers weder om uitgegeven bij raadsbetsluit van 26 November 1954, n.l. J. Kwakernaat en L. Bakker, eveneens voor 4.per m2. Van deze grond ligt tussen de ge kochte grond van L. Bakker en de grond, die de heer van Dijk, van de fa milie Hermans overneemt nog een strook ter breedte van plm. 1 meter, dat eigendom van de gemeente is. Deze grond is voor de gemeente van geen betekenis. B. en W. stelden voor de grond aan de heer H. van Dijk te verkopen voor de prijs van ƒ4.per m2. Het betreft hier een oppervlakte van plm. SO ra2. Dit werd eveneens goedgevonden. Subsidie-verlening van 2 et. per in woner aan de Centrale van Katholieke Tehuizen. Waar aan ,,Pro Rege" ook 2 et. per inwoner is verleend, werd voor gesteld dit aan de katholieke Tehuizen ook toe te staan, wat werd goedgevon den. Aan de Bijzondere Lagere School werd medewerking verleend ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920 tot de aanschaf van nieuwe schoolmeubelen. Naar verwacht wordt zal het leerlingenaantal per 1 Sept. stijgen tot 108 leerlingen. Commissie tot wering van schoolverznim De heer J. Visser, Hoofd der Christe lijke School te Den Bommel, verzocht hem met ingang van 1 September 1955 ontslag te verlenen als lid van de Com missie tot wering van schoolverzuim. De heer Visser vertrekt namelijk naar de gemeente Zuidland alwaar hij in ge lijke functie aan de Christelijke School is benoemd. Dit ontslag werd eervol ver leend. Zijn opvolger te den Bommel is de heer A. Nijhoff, die per 1 September a.s. in functie treedt. Deze werd m.a.s. in de plaats van dhr Visser benoemd in de commissie tot we ring van schoolverzuim. Aanbieding gemeenterekening 1934 De voorz. sprak zijn bijzondere dank uit aan het secretariepersoneel en casu aan de gemeente-ontvanger voor de spoedige gereedkoming van deze reke ning, die nu reeds kon worden aange boden. Vastgesteld werd een nieuwe jaar wedde-verordening voor het secretarie personeel en wijziging der wedderege- ling voor de gemeentewerklieden, als mede de bezoldingsregeling voor het personeel met nevenfunctie. Aanlioop loods Gebrs. Jongeling voor stalling brandweerauto enz. Over dat punt was aan de leden een breedvoerig prae-advies gezonden van ongeveer de volgende inhoud: „Reeds geruime tijd wordt in deze ge meente de behoefte gevoeld aan een be hoorlijke bergplaats, zowel voor de stal ling van een brandweerauto, alsook aan een goede plaats voor de stalling van de gemeente vrachtwagen. De brandweerauto wordt momenteel gestald in een loods van de heer J. v. d. Zanden in de Wilhelminastraat, die voor dat doel is gehuurd tot 1962 voor de prijs van 260.per jaar. Enkel voor het bovengenoemde doel voldoet deze bergplaats goed, doch het is zeer gewenst dat zowel de vracht wagen, alsook de brandweerauto met bijbehorend materiaal in één goed-ge- outileerd gebouw kunnen worden onder gebracht en juist daarom is deze plaats niet geschikt, temeer daar de nieuwe wagen van de gemeente dezer dagen woidt voorzien van een opbouw voor vuilnis, die met een takel van de laad bak afgehaald en weer opgebracht moet kunnen worden. Thans wordt gebruik gemaakt van de De kleine, dagelijkse dosis Kruschen maakt korte metten met Uw rheumatiek. Zes minerale zouten, wetenschappelijk samengesteld, spannen in Kruschen sa men om Uw bloedzuiverende organen krachtig te stimuleren. Met verjongde energie doen die dan hun heilzaam, bloedzuiverend werk. Onzuiverheden kunnen zich niet opnieuw ophopen en vastzetten in de gewrichten. Zo wordt U binnen korte tijd bevrijd van de pijnen die Uw humeur vergallen en Uw gestel slopen. leegstaande loods van de Gebroeders Jongeling in de Julianastraat, voor de vrachtwagen, die zeer ruim is en op een centraal gelegen plaats in de gemeente staat. Wij menen dat deze loods geschikt is om te dienen voor het bovenvermelde doel en hebben ons daarom met de heer A. Jongeling in verbinding gesteld, om trent de koop hiervan, die daartoe be reid bleek voor 15.000. De Technische Dienst heeft hierom trent advies uitgebracht en tevens een begroting opgesteld voor een nieuwe te bouwen loods, waarvan U de gegevens hieronder gelieve aan te treffen. Loods Jongeling, Julianastraat. Vloeroppervlakte uitw. 19.40 x 9 m is 174,6 m2 Hoogte tot onder aan kap muurplaat 3,5 m. Inhoud 3,5 X 174,6 611.20 m2 Hoogte muurplaat tot onder aan kap nok 4.60. Inhoud kap 401.58 m3 Kostprijs Loods 10 x 20 m, af gedekt met golfplaten Vloeroppervlakte 10 20 m 200 m2 Hoogte tot o.a.k. muurplaat, 3 80 m, [Dnhoud 3,8 x 200 760 m3 Inhoud kap 3 x 200 300 mS Totale inhoud 1060 m3 De begrotingsprijs hiervoor is 18.000.- Kostprijs loods 10 x 13 m, met bescho ten kap, afgedekt met pannen Vloeroppervlakte 10 12 m 120 m2 Hoogte tot o.a.k. muurplaat 3.80 m. Inhoud 3,8 en 120 m 456 m3 Hoogte muurplaat tot o.a.k. nok 3 m. Inhoud pak 3 x 120 180 m3 636 m3 Begrotingsprijs 15000.- Zoals U uit vorenstaande cijfers zal blijken is de loods van de heer Jonge ling, hoewel groter van inhoud even laag in aankoopprijs als een nieuwe loods met een inhoud van 636 m3, waar voor de begrotingsprijs op 15.000.is gesteld, zonder dat dan nog rekening is gehouden met de grondprijs. Bovendien zou een nieuwe loods moe ten worden gebouwd op het kort gele den verworven industrieterrein, waar door deze dan praotisch buiten de ge meente komt te staan. Momenteel is het industrieterrein nog in pacht bij de heer A. H. Wesdorp. Er staan op dit stuk land landbouwproduc ten, waardoor, zouden wij deze grond thans willen benutten voor de bouw van een nieuwe bergplaats, nog een ex tra schadevergoeding van verloren ge wassen, verschuldigd zou zijn. Ook de bouw kan, alvorens een dergelijke loods klaar is en in gebruik kan worden ge nomen op 1 jaar gesteld worden, ter wijl de schuur van de heer Jongeling direct kan worden gebruikt. De Technische Dienst heeft weliswaar deze schuur geschat op een waarde van 8000.per heden, doch de vervan gingswaarde bepaald op 1)6000.docii Ons College meent echter in deze een afwijkende houding, betreffende het uit gebracht advies te moeten aannemen, gelet op bovenstaande omstandigheden." De heer Jacobs vroeg of het gebouw in behoorlijke staat was. Hij vond het een behoorlijke prijs. De voorz. antwoordde, dat het door de Techn. Dienst is bezien; wat de prijs betreft is het een tegenover het ander af gewogen. De B.B. materialen en2. krijg ener ook onderdak in. Gevraagd werd door de heer Buth of er nog grond naast was; wat ontken nend werd beantwoord. Op de vraag' van de heer Prooü wat er e.v. later met het gebouw zou wor den gedaan, antwoordde de voorz. dat er gebrek was aan auto-garages in de gemeente waarvoor het mogelijk dan (Vervolg pag. 3) door H. KINGMANS (10). Volmaakt onverschillig komt dit ant woord er uit. Maar Jane kijkt snel op en maakt een gevolgtrekking, die haar enerzijds deugd doet, maar anderzijds pijn veroorzaakt. Zij doorziet opeens de houding van Kees. Hij verkeert in de mening dat Alex van Straten naar haar gunst dingt en dat kan hij niet hebben, omdat hij pretendent is. Dat doet haar toch goed. In Van Straten vergist hij zich. Die denkt geen minuut om. haar. Eerder gelooft zij, al heeft zij niet de minste zekerheid dat Marie zijn uitver korene is. Maar dat zal de tijd wel le ren. Maar aan de andere kant: nu wordt duidelijk, waarom Kees thuis gebleven is. Het is niet onmogelijk, dat dit voor taan meer zal voorkomen. Het is niet, omdat hij veranderd is of naar verbete ring streeft, maar alleen omdat hij thuis wil zijn, als Van Straten er ook is. Het is ook duidelijk, dat hij deze niet lijden mag, zuiver en alleen omdat hij (Kees) een onjuiste mening huldigt. Zij peinst er over, hoe hem aan het verstand kan worden gebracht dat hij zich vergist. Maar dat is niet zo eenvoudig. In geen geval mag zij zich bloot geven. Van haar vermoeden vertelt zij dan ook niets aan Marie, als die op de ge wone Zondagse wandeling over de hou ding van Kees begint. Die weet niet wat er van te denken. Want nog steeds ver laat hij het huis ook niet, toen alleen vader en moeder overbleven. „Een bevlieging, denk ik", antwoord zij alleen. „lOf er zit iets achter. Het is zo op vallend. In geen jaren is zo iets voor gevallen. Het was steeds of Kees een vreemde was, hoe erg het is, om het te zeggen". ,,Wat zoU er achter zitten?" ,,Ja, dat is nu juist de vraag. Ik heb al gedacht; zou hij met iemand iets hebben, met het een of ander meisje bijvoorbeeld. Het zou kunnen zijn, dat hij teleurgesteld is." „Wie zou dat dan moeten zijn?" „Met geen mogelijkheid te zeggen. We vrezen, tegen jou gezegd en gezwegen dat hij op een gegeven ogenblik met een meisje komt aandragen, dat vader en moeder en wij allen niet begeren. Wie weet het? Op Kees is geen peil te trekken". Jane gaat niet dieper op het onder werp in. Marie vergist zich op het ogen blik, daar is zij zeker van. Hoe het in de toekomst zal zijn is een andere vraag Als Kees eenmaal duidelijk wordt, dat zij haar afwijzend standpunt blijft in nemen, is het niet onmogelijk, dat hij dan in arren moede naar een ander meisje uitziet. Tenzijmaar neen, zij moet er maar niet aan denken. Het is haast niet te geloven, dat Kees nog eens veranderen zal. Of het wonder van God moet gebeuren. Is Kees weg geweest, terwijl zij in de avonddienst waren? Niemand kan dit bevestigen of ontkennen. Maar hij is wéér thuis, als zij thuis komen. De kring is dan klein. Jan en Krina zijn namelijk naar Zandvliet terug. En Alex van Straten laat zich niet zien. Hij is ook niet verwacht. Hij komt heel zelden, 's Zondagsavonds. Tegen negen uur verdwijnt Kees dan ook. Waarheen? Ze weten het niet. Enkele Zondagen neemt hij dezelfde houding aan. Vader en moeder Olie- heerd praten er nu ook met elkaar over Het is bevreemdend, al moeten zij zich er in verheugen. Is dit nu kentering? Het lijkt er veel op. Want zo lang zamerhand gaat de tijd aanbreken, dat het huwelijk van Jan en Krina voltrok ken zal worden, enige weken eerder nog dan aanvankelijk is vastgesteld. En wat beleven zij nu? Zandvliet behoort burgerlijk tot de ge meente Losdorp. Dus gaat het gezel schap in tal van boerenrijtulgen er is een grote familie, terwijl ook Jane van de partij is naar het gemeente huis van Losdorp, waar de burgemees ter in eigen persoon als ambtenaar van de Burgerlijke Stand fungeert. Maar kerkelijk is Zandvliet onderdeel van Zeestad. Dominee Steenman, die zijn intrede reeds heeft gedaan en be zig is, zijn gemeenteleden, huis aan huis te bezoeken, om hen te leren kermen bij de Olieheerds is hij nog niet geweest zal het huwelijk kerkelijk bevestigen Zij hebben zich afgevraagd: wat zal Kees nu doen? Van het Gemeentehuis naar .Welgelegen" gaan en op de boer derij blijven tot het gezelschap uit de kerk ia teruggekeerd! Vader heeft er over willen praten, om hem mee te delen, dat dat toch „geen werk" zou zijn, maar moeder heeft het sterk af geraden. Kees moet je niet dwingen. Hij dient uit zichzelf te handelen. Soms begrijpt Freek Olieheerd zijn vrouw niet. Je zou zeggen: het kan haar niet schelen, dat die jongen al ver der afdwaalt. Hij weet wel beter. Zijn vrouw lijdt er evenveel onder als hij. Maar hij redeneert: „preken" baat niets. Hoe vaak hebben zij opmerkingen gemaakt? Hoe dikwijls aanmerkingen? Hoe vele malen gewaarschuwd en on derhouden? Het heeft alles niet mogen baten. Het leek er zelfs op, dat Kees er behagen in schepte, om na waar schuwingen juist „erger" te worden. En toen heeft moeder Olieheerd het standpunt ingenomen: niet meer pra ten, hem zijn gang laten gaan, als het niet te bont wordt. En verder: de troon van God aanlopen, smeken om Zijn hulp Hij alleen kan tenslotte dit kind, dat toch gedoopt is redden van de eeuwige ondergang. En ja, als het er op aan komt, moet Olieheerd zijn vrouw gelijk geven. En daarom heeft hij ook in deze zaak gezwegen. Tot hun eigen verbazing moeten ze van Kees vernemen hij vertelt het zo terloops dat hij mee zal gaan naar de kerk, als het huwe lijk daar voltrokken wordt. En zo ge beurt het ook. Moeder doet het deugd. En de anderen kijken er van op. Maar niemand zegt er iets van. Ze doen, als of zij niet anders verwacht hebben. Het feest is op „Welgelegen". Ruim te genoeg op de deel, die er voor in gericht is. 's Middags komen dominee en mevrouw Steenman op de fiets, om geluk te wensen. Ze blijven een uurtje en praten met de hele familie. De do minee zegt, dat hij spoedig bij de Olie heerds zal komen. De haven is straks aan de beurt. Hij werkt wijk voor wijk af, maar ze begrijpen, dat dit tijd kost. Intussen maakt hij nu al vluchtig ken nis met de familie. Jan en Krientje kent hij reeds. Ze zijn op bezoek ge weest in de pastorie, toen zij over hun huwelijk kwamen spreken. Hij weet ook wel, dat OUeheerd beurtschipper is op Zuidburg. Zo vaart hij met de oudste zoon? Die kent hij nog niet. O, zit die daar? Ja, je kunt wel zien, dat hij schipper is. En de tweede zoon boer? Tja, het kan raar lopen in de wereld. O'ch, van die algemene zegswijzen, niet waar? Dominee Steenman kent zijn wereldje. Hij beweegt zich heel gemak kelijk. Maar terwijl hij zo losweg praat, kijken zijn donkere ogen vaardig rond en doorschouwen de mensen. „Heb jij die oudste zoon wel eens in de kerk gezien?" vraagt hij aan zijn vrouw, als zij naar het stadje terugfiet- sen. ,,Ik zag hem vanmiddag voor het eerst". ,,Je kent toch lang alle mensen van je gemeente nog niet? Best mogelijk, dat je hem over het hoofd gezien hebt". ,,Ja, het is mogelijk, maar ik geloof het niet. Hij komt niet in de kerk of ik moet mij al zeer vergissen. Hij lijkt mij ook wat onverschillig toe". Halverwege ontmoet het tweetal Alex van Straten, die zich per fiets naar de bruiloft spoedt. Hij is uitgenodigd. Sn maar al te graag heeft hij aan die uit nodiging gehoor gegeven. De predikant kent hem reeds goed. Enkele malen is Van Straten op de pastorie geweest. En zo maken zij op de straatweg van Zee stad naar Zandvliet een praatje. En 2° komt dominee te weten, dat Van Stra ten bruiloftwaarts gaat, omdat hij meer malen een bezoek afsteekt bij de Olie heerds. „Je hadt hem best naar die oudste zoon kunnen vragen, man", meent me vrouw. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 2