|jj||P^-.l||J||| SEIZOEN OPRUIMING Stress" Het Motorpaleis Buitenland Modern koelhuis te Ooltgensplaat 1 CBB WEERBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG YOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Oververmoeidheid wreekt zich MEDITATIE Het goed van grote waarde n. IIIBIIIIIIIillll Als nooit te voren l/aft kcinJi, e ett vcc GEBRs. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - Tel. 2004-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 28e Jaargang Zaterdag 16 Juli 1955 No. 2418 Bedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MUDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor sdvertentiën uitsluitend DruKkerit) Telef. K 1870-2729 Na a uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verscbynt tireemaal p«r weefc. Woensdag en Zaterdag ABOIJNEMENTSPRUS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTE3MTIEPRUS 12 cent per niis. Bg contract apeclaal tarief. In deze jachtende en jagende tijd, ffordt er van veel mensen, vooral die een leidende functie hebben, ontzettend veel gevergd. Zonder zich de nodige rust te gunnen, wordt er van de morgen tot laat in de avond gezwoegd, waartegen de constitutie van velen niet is bestand. Oververmoeidheid is een klacht, die in de spreekkamers van de geneesheren veel gehoord wordt. Een van de nieuwe woorden die na de wereldoorlog in de g-enecskunde naar voren is gekomen, is het niet te vertalen woord „stress", waaronder een overmatige inspanning wordt verstaan. Een van de meest geschikte gelegen heden om „stress" te bestuderen, was de oorlog 19401945 en ook tijdens de Koreaanse oorlog werden overmatig vermoeide soldaten zorgvuldig onder de loupe genomen. Een interessant artikel daarover lazen we in Protestantse Zie kenzorg" waaruit we een gedeelte over nemen. Bij de bestudering bleek hêt grote individuele verschil, dat de mensen ver tonen in de hoeveelheid „stress", die zij zonder ineenstorting van hun krachten kunnen verdragen. Maar als de stress" maar zwaar genoeg is en lang genoeg heeft ingewerkt, kan niemand de vol ledige ineenstorting ontgaan. Tijdens de veldtocht in Korea werd door een team van psychologen, physio- logen en psycliiaters een uitvoerig on derzoek ingesteld naar de lichamelijke zowel als de psychische toestand van infanteristen voor en na de strijd aan het front. Daarbij werden zowel de uri ne, het bloed als het speeksel onder zocht. Een onderdeel, dat 5 dagen lang bij na onafgebroken onder artillerievuur lag en. 72% van de manschappen aan doden en gewonden verloor, werd verge leken met een onderdeel, dat slechts 18 uur in het vuur was, doch "70% verlie zen leed. Het belangrijkste verschil tussen de beide groepen was, dat zij die 5 dagen in het gevecht waren geweest, een uit putting vertoonden van de bijnier, ter wijl de overlevenden van het 18-urige gevecht daartegenover een soort prik kelingstoestand van de bijnier bleken te hebhen. Een andere conclusie van de deskun digen was, dat „stress" het normale dorstgevoel tot zwijgen brengt, terwijl het waterverhes van het Uchaam op ge lijke of zelfs versnelde wijze doorgaat. Toch viel het op, dat na de gevech ten het aantal witte bloedlichaampjes in het bloed heel sterk gedaald was en wel op een wijze, zoals dit ook bij ernstige verbrandingen wordt waar genomen. In het bloed circuleren al tijd enkele onrijpe witte bloedli chaampjes, doch deze kregen na het gevecht de overhand. De verhouding van 1 onrijpe op 18 rijpe vóór de ma ximale inspanning werd erna zelfs 1 rijpe op 3 onrijpe. Maar niet alleen in de oorlog, ook in het normale leven speelt de „stress" een rol. In de moderne wereld, waarin iedereen jaagt en vliegt, wordt van de mens veelal een zeer grote prestatie ge ëist, En wij denken hierbij niet alleen aan de berichten over uitzonderlijke arbeids prestaties, die zo af en toe van achter het IJzeren Gordijn tot ons komen, maar ook aan de rusteloze arbeid van lei dinggevende en verdienstelijke personen uit eigen kring. Zegt het ons niet genoeg, dat velen hunner, door de bovenmenselijke eisen, welke aan hen werden gesteld, op men selijkerwijs gesproken jeugdige leeftijd kwamen te overlijden? Daarom zij onderstaande oproep van Bisschop D. M. Haug van de Deutsche Evangelische Kirche een waarschuwing en een vermaan. Nemen wij haar ter harte! .,Mag ik u in mijn kwaliteit als ziels- zorger eens iets zeggen Steeds weer en ontstellend vaak ontvang ik berichten over het plotseUng en op jeugdige leef tijd overlijden van leidinggevende en ver dienstelijke mensen uit uw kring. Tel kens ontstaan daardoor op pijnlijke wij ze moeilijk te vuUen leemten. Telkens ook komt daardoor bitter leed over vrouwen en kinderen, die dikwijls reeds lang van tevoren geleden hadden onder het overbelast zijn van man en vader. Ik ben mij er van bewust, dat vele van deze sterfgevallen hun oorzaak von den in de bovenmenselijke eisen, welke gesteld werden aan elke man, die in de oorlogsjaren en de naoorlogse tijd een belangrijke taak te vervuUen had. Niet weinigen ook werden meer dan naar buiten uit bleek gekweld en overhoop gegooid door de psychische schokken. Welke zij in de afgelopen jaren moesten (doorstaan. Maar ik geloof, dat wij niet voorbij mogen gaan aan de waarschu wingen, welke uit deze smartelijke be- rtchten doorklinken tot ons, die nog rus teloos voortwerken. Wij allen zijn in groot gevaar. Want wie met vrucht arbeidt wie moeilijk ge bist kan worden en wie gewaardeerd Wordt in zijn Werk, loopt gevaar onder zijn-altijd-maar-bezi'g-zijn de stilte te verliezen, hij loopt gevaar het werk tot enige inhoud van zijn leven te maken 61 tenslotte door dat werk verslonden te worden. Ik weet uit eigen ervaring maar al te goed, dat het ons niet baat en dat wij het werk van elke dag, dat *J0d ons op de schouders heeft gelegd niet op de goede wijze dienen, als wij ^0 in ons werk en in onze dagelijkse „o, hoe groot is Uw goed!" (Psalm 31 20a) O, hoe groot is Uw goed Reeds de wijze waarop de dichter zich hier uitdrukt, doet iets vermoeden van de grote waarde van dit goed. O, hoe groot. Dat is een uitroep, waarin verbazing, ja aanbidding zich uit. David kan eigen?- lijk niet uitspreken, hoe groot dat goed wel is. Hij kan het niet onder woorden brengen, 's Heeren goedheid kent geen palen. Daar zijn dan ook geen woorden ui onze menselijke taal te vinden, die de hemelse werkelijkheid volkomen kun nen vertolken. Het grote goed, dat God in Christus zijn volk heeft bereid, is on uitsprekelijk. Zijn schatten zijn niet te tellen, zij kunnen niet gemeten noch ge wogen worden, er is geen grens, geen maat, geen cijfer voor. Zij zijn onuit sprekelijk groot. Wat geen oog ooit heeft aanschouwd! Wat geen oor ooit heeft vernomen, Wat geen hart werd toebetrouwd, Midden in zijn schoonste dromen; Dat heeft Gods barmhartigheid Voor de Zijnen weggeleid. Velen denken klein van God en Zijn goed, o zo klein! Weet ge hoe dat komt? Omdat zij de Heere niet kennen. Zij zien Hem niet en zij hebben geen oog voor Zijn werken, wegen en zegeningen. Door de zonde verdmsterd in het verstand vaji nature, kan het ook niet anders. Horende hoort men niet en ziende ziet men niet. De verlichting des HeiUgen Geestes is niet nodig: onze blinde ziels- ogeni moeten geopend, zelfs om Gods goed in het rijk der natuur te zien, hoe veel te meer om het te bewonderen in het rijk der genade. Welgelukzalig als onze zielsogen ge opend zijn en ons van nature harde hart gebroken is. Als de Heere Zich in Chris tus aan ons heeft geopenbaard en wij iets door het oog des geloofs hebben mogen zien van wat de Heere voor Zijn arme volk heeft weggelegd. Weet, dan moeten wij van dat grote goed spreken en wij voelen het altijd weer, het woord ontbreekt om al die heerlijkheid te vertolken, 't Blijft altijd weer bij die uitroep der verbazing en aanbidding, door de liefde Gods in het hart: o, hoe' groot! en dat voor zulk een die belijden moet: „mijne ongerechtig heden zijn menigvuldiger dan de haren mijns hoofds." O God, ik zou nooit aan U gedacht hebben. In mijn bedorven aard volslagen vijand van vrije en vrij- machtige genade, verkiezing en ont ferming. Dat de Heere nu op zulk een met een oog van eeuwige liefde wil ne der zien! De wonderen Gods, aan armen uit genade bewezen, gij kunt ze dan ook nimmer in orde verhalen. Als gij ze wilt verkondigen, zo zijn ze menigvuldiger dan dat gij ze zoudt kunnen vertellen. Het is een goed, in overeenstemming met de grootheid van Gods majesteiten waardigheid, wat Hij Zijn volk heeft bereid. Zó geeft de Heere goddelijke genade weldaden, de een. heerlijker dan de an dere, zodat de in zichzelve arme en el lendige zondaar, die niets heeft ver diend dan dood en hel, door het bezit daarvan tot het toppunt der gelukzaUg- heid wordt g'ebracht. En zo geeft de Heere dit geestelijk goed aan Zijn volk dan ook niet voor hunne verdiensten, maar voor Zijne Goddelijke waardigheid en majesteit. Op dat goed kunnen wij geen rechten laten gelden, want het is een geschenk van loutere genade, waar bij de Heere redenen van uit zichzelven. Geen wonder dus dat David, die daar iets van mocht zien, in aanbidding uit riep: „loi, hoe groot is Uw goed!" De vergeving der zonden, het eeuwige le ven, de heerschappij voor Gods beeld; de volmaakte zaligheid, als het lichaam eens aan het verheerlijkt lichaam van Christus gelijkvormig zijn zal, aUe be hoeften vervuld, alle verlangens ver kregen, de mens opgenomen in de he mel in gedaante veranderd van heerlijk heid tot heerlijkheid en hij wandelen zal in het licht dat van Gods aangezicht straalt. O, hoe groot! Ook als we letten op de prijs, die er voor betaald is. O Vader, Gij gaaft Uw enig kind! O Zoon, Gij gaaft er Uw leven voor! O Heilige Geest, door iU heeft Immanuël zich on straf f elijk opgeofferd! O, hoe groot! Voor een ontelbare schare een eeuwige onmetelijke schat! „Wat geen oog ooit heeft gezien en geen oor ooit heeft gehoord en in geen menserihart is opgeklommen, heeft God bereid, dien die Hem liefhebben." Hoe groot is 't goed, dat Gij zult geven Hem, wiens oprechte geest Op U betrouwt, U vreest! Daar wordt wel eens gezegd van som mige mensen, dat zij onmetelijk rijk zijn. Maar in dat zeggen schuilt altijd enige overdrijving. Ws-nt de rijkdom men van de Amerikaanse multimilli- onnairs zijn toch nog af te meten en uit te rekenen. En toch, daar is een volk op aarde, waarvan zonder enige overdrijving ge zegd mag worden, dat het onmetelijk rijk is. Dat is het volk van God, dat zijn zij, die zijn overgebracht uit de dood tot het leven, uit het rijk der duisternis tot het rijk des eeuwigen lichts, voor wien God dit grote goed heeft wegge legd, en in wier harten is uitgestort de grote liefde Gods. Hun taal kan en mag het zijn: 'k Ben met rijkdom overladen, Wereldling, ik heb een schat, 'k Mag mij in een weelde baden, Die geen wereldling bevat. Tegenover de rijke Ezau's dezer we reld, die zegg'en kunnen: ik heb veel! mogen zij met Jacob getuigen: ik heto alles! O, wat een rijk volk, is het arme volk van God! Gij, die dit leest, behoort gij ook reeds tot dat volk? Katwijk ajin Zee. ds. N. DE JONG ...v^ ..i/9 ONBEPERKTE GAKANTIE OP DE VERING. HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN plicht opgaan, dat de mensen naast ons en de ziel in ons door de roes van ons bezig-zijn van ons afgesloten raken. Ik wil niet ondankbaar zijn. Ik weet heel goed, dat wij de snelle wederopbouw van ons economisch leven, de plaatsing van ons millioenenleger van werklozen en het verkrijgen van belangrijke goe deren voor ons dagelijks gebruik voor een zeer wezenlijk deel te danken heb ben aan de rusteloze en met resultaat bekroonde toewijding van de leidende mannen in ons economisch leven. Maar juist daarom veroorloof ik mij, terwijl ik in dezelfde nood van de drift tot wer ken verkeer, u een dienst te bewijzen met dit mij opgelegde woord. Er is niet alleen de zonde van de traag heid, die te weinig doet, die haar plicht verzuimt en die de nood van het volk vergeet. Er is ook het gevaar van de rusteloosheid van het teveel doen; dit gevaar komt niet zelden voort uit on geloof. Deze zonde brengt ons in ver zoeking, als wij onszelf aan onze zor gen verhezen en daarbij vergeten, dat er een God is, die kan en wil zorgen voor ons èn voor ons werk. In ditzelfde gevaar verkeert hij, die door zijn eigen grote gaven en krachten, de misschien kleinere gaven en krachten van andere menseA niet in liefde waarderen en die nen kan. In het bijzonder overweldigt dit gevaar van de rusteloosheid diege nen, die vergeten, dat wij mensen slechts rentmeesters van God zijn, bij wie God niet méér zoekt dan dat zij trouw be vonden worden. De schrijver vervolgt dan, dat men zich de nodige rust moet gunnen, om daarmee ook het genoegen van een or delijke regeling van de arbeid te sma ken. Vat dit toch alstublieft ernstiger op dan u tot nu toe misschien gedaan hebt, en geef deze brief zoals ook ik, zij het niet zonder aarzeUng! gedaan heb aan uw vrouw als een wapen in haar hand tegen de werkezel, die in ons leeft! Heb de moed, ook als u meent onmis baar te zijn, uzelf stilte en rust te gun nen! En doe dat zó lang, tot u weer met vreugde en met innerlijke kalmte een goed boek kunt lezen, een voorbijtrek kende wolk bekijken en een werkelijk gesprek met uw vrouw en met uw kin deren kunt voeren. Dat zal niet alleen aan uzelf en aan uw gezin, maar ook aan uw werk ten goede komen. Wij dachten, hierbij aan een woord van secretaris Jan Knape Mzn., toen hij bij het afscheid van burgemeester Bijn- ders te Middelhamis zei: „Aanziet de leUën des velds, hoe ze bloeien! Neem er eens tijd voor om een „koeieblomme" te bekijkeru!" In onze rusteloze tijd moeten wij de nodige rust nemen. Wij moeten onze ar beid doen gewilliglijk, gelijk de enge len in de hemelen doen maar niet zó, dat het ons geheel beheerst en wij er door overmand worden. Dan geldt wat het Schriftwoord zegt: Het is tevergeefs dat gij vroeg opstaat, laat opblijft, eet het brood der smarten met daartegen over dat God het Zijn beminden die heus niet lui zijn rnaar de rechte maat staf kennen als in de slaap geeft. HERENJASSEN, veulen en rund nappa leder, in bruin en zwart zeer mooie leersoorten, 108.75 DAaiESMANTELS, in diverse kleuren, het neusje van de zalm 109.75 JEKKERS, in zwart en bruin, veulen en rund nappa 87.50 HEREN SPOETCOLBEBTS, prachtig leer, zolang de voor raad strekt 75. RIJBROEKEN, prima leder en goede pasvorm 49. MOW>It-OVERAl,LS, absoluut waterdicht, zeer practische kleding 49. KORTE SPORTJASJES, voor dames, mooie soepele leersoor ten en de nieuwste modellen, in div. kleuren 59. hiervan nog enkele stuks zo lang de voorraad strekt 35. BROMFIETSKUEDING, nog enkele leder-vinyljassen en mantels 25. VAUIEIMEN, goedgekeurde typen, o.a. van glasfibre, kurk en aluminirun, momenteel nog alle maten leverbaar, zeer spe ciale aanbieding vanaf 13.50 WANTEN, geheel van prachtig leer, en met lederen kap, geheel gevoerd 4.25 DAaiESLAARZEN, het mooie korte model, in bruin en zwart thans nog alle maten, speciale aanbieding 12.50 BUDDY-SEATS (tweezits zadel) Duitse import, zeer comfortabel, prachtig afgewerkt, een unieke kans om voor zeer weinig geld aan een mooie Buddy-seat te komen 59. Statenweg 184 Tel. 82950 ROTTERDAM-BLIJDORP Kreeft in de gleuf. Een Berlijnse si- garenhandelaar heeft dezer dagen een wel zeer vreemdsoortige ontdekking ge daan. Toen hij 's morgens de geldla van zijn sigarenautomaat wilde ledigen vond hij een kreeft ter grootte van een vuist in de automaat, die dreigend met zijn scharen knipi)erde. De sigarenhandelaar zal er wellicht nooit achterkomen, hoe de kreeft door de smaUe gleuf kon. Raad van Europa Te Straatsburg werd de eerste ver gadering van het parlementair orgaan van de West-Em-opese Unie gehouden. ■Dit orgaan bestaat uit de afgevaardig den van de raadgevende vergadering, afkomstig uit zeven landen van de W.E.U. In totaal zijn er 89 afgevaar digden uit Engeland, Frankrijk, Italië, Duitsland, België Luxemburg en Neder land. Van deze belangrijke vergadering een volledig overzicht te geven is onmogelijk We moeten ons tot de hoofdzaken be perken. Reeds de eerste dag is breed gediscu- siëerd over de vraag of een herenigd Duitsland eventueel geneutrahseerd zou kunnen worden,; deze vraag werd een'- stemmig ontkennend beantwoord. Over vrije verkiezingen in geheel Duitsland werd eveneens gesproken. Algemeen was men er van overtuigd, dat het zeer on waarschijnlijk zou zijn, dat de Duitsers zich vóór neutraliteit zouden uitspreken Duitsland is nu eenmaal geen land om neutraal te bUjven. Onze landgenote, mejuffrouw Klom- pé bracht rapport uit over Europese in tegratie. Zij kwam tot de conclusie, dat alle statenleden in de Raad van Europa zich voor de eenwording van Europa die nen in te spannen. Zij w^eüste één per soon te zien aangewezen om deze een making te bevorderen. Ook gaf zij de wens te kennen, dat er een orgaan zal worden gesticht voor het vreedzaam ge bruik van atoomenergie. Een van de belangrijkste agendapun ten van de Raad van Europa was wel het vluchteUngeni- en bevolkingsvraag stuk. Hierbij ïcwamen ook ter sprake de verhouding van het ministers-comlté en de raadgevende vei^aüering, terwijl tevens de wenselijkheid van een boven nationaal orgaan naar voren kwam. De Raad sprak zich uit voor instelling van een fonds voor de vluchtelingen, waar uit leningen kunnen worden verstrekt. De laatste vergadering was hoofd- zakeUjk gewijd aan economische vraag stukken, zoals het vervoer. De economi sche commissie stelde voor, een perma nente Europese commissie voor het ver voer in te stellen. Deze zou moetent be staan uit deskundigen, door de geza menlijke regeringen aangewezen, maar onafhahkeUjk van deze regeringen. Als instituut zou een dergelijke commissie dus veel lijken op het gezagsorgaan van de Gemeenschap voor Kolen en Staal. Vanzelfsprekend deden zich ook veel moeilijkheden voor. Dit mag ons niet verwonderen, daar de Raad nog zoekend en tastend zijn weg moet gaan: in de Parijse accoorden wordt alleen gezegd dat dit lichaam er moet zijn; over de organisatie wordt niet gesproken. Italïë De Italiaanse kabinetscrisis die was ontstaan door de val van de regering Scelba is opgelost, doordat Antonio Seg- ni erin geslaagd is, een nieuwe rege ring te vormen, die bestaat uit Christen Democraten, Sociaal-Democraten en Li beralen. De Republikeinen, die enige ze tels hadden geëist, zijn niet in de nieuwe regering vertegenwoordigd, maar heb ben wel steun toegezgd. Men kan zich met recht afvragen of deze kabinetscrisis nodig is geweest. Zoals beken,d is, had het Christen-De mocratische partijbestuur Scelba tot af treden gedwongen omdat men zijn po gingen tot reorganisatie van het kabi net mislukt achtte, aangezien hij er niet Te Ooltgensplaat wordt een der grootste en m.odemste koelhuizen gebouwd, zo als er in Nederland nog geen staat. J.l. Dinsdag was het werk zover gevor derd, dat de vlaggen op het dak gingen. Elders in ons blad vindt U er een na dere beschrijving van. j in geslaagd was, de republikeinen weer binnen de regeringsmeerderheid te ha len. De republikeinen zullen wel medewer king verlenen aan Segni, omdat deze naar hun mening meer sociaal-progres sief is dan zijn voorganger. Dat zij toch geen zetels in de regering kregen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat zij genoe gen moesten nemen met minder belang rijke portefeuilles. In betrekking tot zijn eigen partij is Segni méér de juiste man op de juiste plaats dan Scelba, maar;er is nog geen reden om aan te nemen, dat hij een an dere politieke gedragslijn zal volgen. Nog deze week zal Segni het vertrou wen van het parlement vragen. Vietnam Ho-tsji-minh, de communistische lei der van Noord-Vietnam vertoeft mo menteel in de Sowjet-Unie, waar hij door president Worosjilow hartelijk werd ontvangen. Het doel van deze reis is, besprekingen té voeren over punten, die straks óók de Grote Vier in Geneve '(De Russen willen daar niet alleen Europese, maar óok Aziatische kwes ties onder de loupe nemen.) In Zuid-Vietnam is het intussen verre van rustig. Er zijn weer zware gevech ten aan de gang tussen enkele religi euze secten en het nationale leger. N.- en, Z.-Vietman zullen volgende week week afgezanten naar Nieuw-Delhi stu ren om te beginnen met het overleg voor de algemene verkiezingen, die vol gend jaar moeten worden gehouden, op grond van de Geneefse overeenkomst. Men maakte zich in Westelijke krin gen bezorgd, dat Diem deze afspraak niet zou houden, wat een verzwakking zou zijn geweest voor de Westelijke po sitie op de aanstaande conferentie. De ze vrees is dus ongegrond geweest. Uitbreiding van de'vinichtbaarheid bij scliai^en. De schapenhouderij is de laatste jaren behoorlijk winstgevend. Er was een goede afzet van schapenvlees naar Frankrijk terwijl men voor de wol ook goede prijzen maakte. Er is al vaak geprobeerd, de schapen tweemaal per jaar te doen lammeren. Tot nog toe is dat zelden gelukt. In Engeland heeft men het laatste jaar met succes ooien met een hormoonpreparaat ingespoten. De resultaten daarmee bereikt zijn hoopgevend om te verwachten, dat het gelukken zal de schapen tweemaal per jaar te doen lammeren^ Vlotte inlevering van oiude guldens. Van de gelegenheid, oude zilveren gul dens in te wisselen voor gangbaar geld schijnt een druk gebruik te worden ge maakt. Toen de guldens buiten omloop werden gesteld bevonden zich 44 pro cent van de munten in het muntdepót. Thans is reeds 88 procent naar het Muntdepót terug gevloeid. Tot 22 Juli kunnen de oude zilveren guldens als nog bij de postkantoren ingewisseld worden. Een keiuterboer heeft geluk. Jesse Reese zal wel de eerste boer zijn, die door de atoombelangstelling, gepaard met wat goed geloof bezig is rijk te worden. Een van zijn akkers bleek ura- niumhoudend te zijn. Helaas te weinig om geëxploiteerd to kunnen worden, zo dat de boer er geen voordeel aan had. De boer dacht niet meer aan het geval, totdat een rheumatieklljder hem ver zocht op zijn akker te mogen gaan zit ten. Dit werd hem toegestaan. De lijder aan rheumatiek verklaarde, dat het zit ten op het uraniumhoudenid land van Reese hem zeer goed deden. Weldra werd zijn voorbeeld door velen gevolgd, zodat Reese er veel la.st van ondervond. Om daar paal en perk aan te stellen eiste Reese voor het zitten op zijn land een dollar per persoon. Thans heeft Reese het zo druk, dat hij zijn gewoon werk aan de kant heeft gedaan, want honderden komea hem verzoeken op zijn akker te mogen gaan zitten, om genezing van rheumatiek te mogen vin den. Hoewel deskundigen verklaren dat het zitten op het land van Reese noch baat noch schaadt, gaan de rheumatiek- lijders door om op de akker van Reese baat te zoeken raison van een dollar zeer tot bevordering van Reesinks wel stand. Moeder eni zes kinderen in Schotland verdronken. Nabij Nairn in Schotland was tijdens het warme weer van de laatste dagen een moeder met haar zes kinderen en een nicht door het ondiepe water gewaad naar een zandbank. On derwijl ze daar vertoefden kwam de vloed op. Tevens werd het plotseUng mistig, zodat ze de vreg niet meer te rug konden vinden. Alle acht personen- zijn jammerlijk verdronken. Geen gratie voor m.oordenares. De Britse minister van Binnenlandse Zaken heeft geweigerd gratie te verlenen aan Ruth Ellis, de 28-jarige manpequin, die ter dood werd veroordeeld omdat ze uit jaloezie haar minnaar heeft doodge schoten. Ze zal dezer dagen opgehan gen worden. Sedert het begin dezer eeuw zijn in EJhgeland veertien vrouwen terechtgesteld. Sedert het einde van de oorlog zijn er twee vrouwen terecht ge steld. De Minister heeft verklaard, dat er geen voldoende redenen waren om. gratie te verlenen en dat het recht zijn loop moest hebben. Dierenmishandeling. De secretaris generaal van de wereldfederatie ter be scherming van dieren heeft een tele gram gezonden aan maarschalk Tito waarin hij deze namens de wereldfede ratie dringend verzoekt maatregelen te willen nemen voor een betere behande ling van slachtpaarden, diei een lange reis naar het buitenland moeten ma ken. De aanleiding tot dit telegram was de onwaardige behandeling van om trent 85 slachtpaarden, die dezer dagen uit Joegoslavië naar ons land werden vervoerd. De dieren, die geheel of ge deeltelijk blind waren hadden gedurende de lange reis eten noch drinken gehad. Zo deelde de secretaris van de federatie mee. Blok huizen afgebrand. Te Barne- veld brandde een blok oude huizen aan de Brouwersstraat af. De braad is ont staan in een pakhuis voor oud papier. Vier gezinnen zijn door deze brand dak loos geworden. Een mooie order? Volgens berichten van het buitenlandse blad United Press zou er een grote scheepsbouworder aan de Engelse scheepswerven ontgaan zijn, doordat voor de Goudkust een twee honderd vissersschepen op Nederlandse werven gebouwd zullen worden. Een dergelijke order zou daar de grote wer ven in de regel geen visserschepen bou wen voor jaren werk betekenen voorde kleine werven. "De sterkste. Dicht bij Dakar in Frans West-Afrika kwam een autobus in bot sing met een antilope. Door de botsing kantelde de autobus waarbij twee pas sagiers om het leven kwamen en 25 ge wond raakten. De antilope bleef onge deerd. Zonnebaden in de buurt van da Noordpool. Volgens de Radio Mo^ou zijn Russische geleerden, die voor onder zoekingen in het Noordpoolgebied ver toeven in staat zonnebaden te nemen op het ijs. De temperatuur is ongeveer gelijk aan het vriespunt, maar de recht streekse zonnestraling zou zó warm zijn, dat het mogelijk is zonnebaden te nemen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1