Buitenland Onderwijsproblemen in de Eerste Kamer Nieuwe Electro Groente- en Fruit- wagen op Flakkee Gerestaureerde Gereformeerde Kerk te Den Bommel 28e Jaargang GBB WEEKBLAD OF GEBEFOBMËEBDE GBONDSLAO VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE Ket grootste goed lilillllllllllll y-^y"--. Nieuwe vuilnisauto voor Middelharnis-Sommelsdijk komt 14 Juli in gebruik Zaterdag 9 Juli 1955 No. 2416 Bedactlebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870-2017 VerschQiit tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS1.70 PER KWARTAAL ABVKRTENTXBPRUS 12 cent per By contract speciaal tarief. Door de ziekte van Minister Cals is nu pas in de tweede helft van Juni de Onderwijsbegroting- voor 1955 in de Eer ste Kamer behandeld. Dat is dus een half jaar te laat. Ook zonder die ziekte zou men te laat geweest zijn. Ondanks de grote aantallen ambtenaren schijnt mett ook in Den Haag aan het euvel te lijden, dat de kwaal wordt van deze tijd: niemand kan er bij zijn werk een be hoorlijk tempo inhouden. Laat men maar eens in Amerika in dit opzicht om les o-aan. Daar gaat alles heel wat vlugger. Bü deze begrotingsdebatten) zijn in tussen vele onderwijskwesties bespro ken. Ben aantal daarvan zullen we de reveue laten passeren. Het onderwijs wordt steeds duurder Oe Minister kon geen cijfers noemen, maar stelde vast, dat het onderwijs voortdurend meer geld vraagt. Daarin spelen allerlei factoren een rol: salaris verhogingen, groeiende schoolbevolking, dus ook meer scholen, lokalen en leer krachten, toekomstige wettelijke regeling van het B.L.O., verlaging van de leer- lingenschaal, invoering van de kleuter- onderwijswet, kosten in verband met de algehele reorganisatie van het onder wijs (Nota's-Rutten en Cals), ontwik keling van het part-time-onderwijs, ver lenging van de leerplicht, uitbreiding van het technisch onderwijs, doorvoering der pacificatie bij andere takken van onderwijs enz. Scholenbouw Nog steeds is er grote spanning op de bouwmarkt, veroorzaakt door het ge brek aan arbeiders en daardoor moet het voor onderwijsdoeleinden beschikba re bouwvolume beperkt worden. Dit kan gezocht worden in beperking van het aantal lokalen en in limitering van de kosten per lokaal. Zo moet volgens de Minister de bouw van kleuterscholen en gymnastieklokalen beperkt worden. De heer Schermerhom had de vrees uitge sproken, dat m verband met de nieuwe ideeën op onderwijsgebied over 20 jaar alle thans gebouwde scholen reeds zul len zijn verouderd en wou daarom nu vast maar hyper-modem gaan bouwen. 0e Minister bekeek dit echter wat nuch terder en bleek daarvoor niet bevreesd. De spelling Het is hiermee een vreemde historie. Na de invoering van de z.g. nieuwe spel ling werd een Nederlands-Belgische commissie benoemd om. nog enkele as pecten daarvan te onderzoeken, met na me de schrijfwijze van de bastaardwoor den en de voornaamwoordelijke aandui ding. Deze commissie onder leiding van de bekende Prof. Van Haeringen bracht reeds een paar jaar geleden rapport uit, de bekende „Woordenlijst" met toelich ting. (Dit bleef echter op het Departe ment liggen. Verleden jaar kwam een K.B. uit hierover, maar de datum van invoering voor de scholen werd nog steeds niet vastgesteld. Er kwam wel zeer veel critiek, vooral op de vele in consequenties in de lijst. Het voornaam ste bezwaar was, dat men bij vele woor den tweeërlei schrijfwijze mocht volgen, i!.v. candidaat en kandidaat! Dit zou voor het onderwijs fimest zijn. Daar moeten dwingende voorschriften zijn, anders wordt het een chaos. Men is tot die regeling gekomen als compromis tussen de Nederlandse en de Belgische opvattingen. De Minister had nu pas een advies van de commissie gekregen en daarin staat, dat die spelling moet wor den onderwezen, waarvoor de ló'st voor keur uitdrukt, doch de andere nog niet fout gerekend worden! Dit is o.i. geen oplossing. De Min. meende, dat de spel- iingwet—1947 hem verhindert de varia ties te verbieden, maar hij wil daarvoor toch een oplossing zoeken en zo spr. ■nogelijk de definitieve beslissing nemen. Nader vernemen we, dat de nieuwe re geling wel per 1 Sept. zal ingaan, Verlaiglng leerlingenfichaal De Minister acht deze dringend no- ^S' Er is een commissie ingesteld, be staande uit A.N.O.F.-vertegenwoordi- gers en Departementsambtenaren, die zal nagaan op welke wqze een verlaging zo spoedig mogelijk kan worden doorge voerd. Zij zal een plan opstellen, dat re kening houdende met de praktische mo gelijkheden, aangeeft hoe zo nodig in etappes de verlaging kan worden be reikt. Op zeer veel scholen zijn veel te grote klassen en dit moet ten spoedigste veranderen. Het onderwystekort Op 16 Mei waren er 220 onvervulde vacatures, het laagste aantal sedert de oorlog. Er waren echter op die datum 2236 gehuwde dames en 245 gepension- Deerden werkzaam. Deze reserve dient toch vervangen te worden door jongere leerkrachten, zodat we er nog lang niet ^ijn. Bovendien zullen de Kweekscholen 1956 slechts ±30% afleveren van het normale aantal en zullen de verla- S^S der leerlingenschaal en de toekom stige verlenging van de leerplicht ook een beduidend aantal leerkrachten ver gen. Toch lopen er nog geslaagden van Verleden jaar zonder betrekking. Dit Verschijnsel is wel wat vreemd en ook ^e Min. wist er geen verklaring van te geven. Vermoedeiyk zijn het jongelui die ?Wider geschikt zijn of i.v.m. kerkelij ke richting niet aan de slag kunnen ko- ?^en. Het tekort aan onderwtjzeressen 'S veelal groter dan aan onderwijzers, hoewel hier de streek een voorname rol speelt. Ook is het bij de Hervormden gfoter dan bij de Gereformeerden. In- 'UBsen nemen 2000 personen deel aan de „o, hoe groot is üw goed!" (Psalm 31 20a) In stille verbazing en aanbiddende bewondering roept de dichter hier uit: „O, hoe groot is Uw goed!" Het grote goed, waarin de psalmist hier roemt, is geen tydel^k goed. Dat zijn niet de genietingen des levens, voor spoed en eer en geluk, niet datgene, wat men gewoonlijk „het goede" pleegt te noemen, en wat de meeste bedoelen, als ze elkander toewensen: het ga u goed! Immers koning David was van dit alles, toen hij deze psalm vervaardigde, beroofd; hij was toen een arme voor de wereld. Neen, geen tijdelijk, stoffelijk goed dus, maar de psalmist doelt hier op die geestelijke goederen, verborgene ziele weelden en onzichtbare schatten, welke het zalig erfdeel van Gods kinderen zijn. Wij kunnen dus zeggen, dat het goed hetwelk David hier op het oog heeft, bestaat in het heil, dat God in Christus voor Zijn volk heeft bereid. Dat onder dit goed verstaan moet worden de za ligheid uit God in Christus Jezus, met Wien het leven van Gods kinderen ver borgen is bij God. Wij kunnen ook zeggen: ,,met dat goed bedoelt David de onverderfeUjke, onbevlekkelijke en onverwelkelijke erfe^ nis, die in de hemelen wordt bewaard." Het is dus dat goed, dat Abraham verkoos, toen hij uittoog uit zijn land en maagschap en zijns vaders huis. Het is dat goed, dat Mozes toelachte, toen hij door het geloof weigerde, een zoon van Farao's dochter genaamd te worden, achtende de smaadheid van Christus groteren rijkdom dan al de schatten vaxi Egypte. Het is dat goed, waarvan de dichter zong: Erenamen, al te zamen, Vorstentitels zijn maar schó'n, Niets zo heerlijk, zo begeerlijk, j Dan een kind van God te zijn. i Ja, hoe gij het ook wilt omschrijven, idat doet er niet toe, als gij dat goed' maar niet los denkt van God. Want met God is dat goed onlosmakelijk verbon den. De dichter zingt dan ook: O, hoe groot is Uw goed! 't Is geheel en al van God. 't Is een goed door Hem en uit Hem en tot Hem! God zelf is de bron van het hoogste goed. Wij kunnen dat goed dus nooit deel achtig zijn, zonder dat wij God tot ons deel hebben. Alleen in gemeenschap met God is ook dat goed ons deel. Wel be schouwd is dat grote goed dan ook iGrod Zelf, en niets anders. De Heere la goed en geeft dit goed. De Heere is het goed Zijner kinderen en hun deel in eeuwigheid. En dat is de zaligheid voor ziel en lichaam, tijd en eeuwigheid. O, hoe groot is Uw goed! Uw goed! Het is dus niet ons goed, dat wij door onze arbeid hebben verwor ven en verdiend. Dat meent de hoogmoedige mens wel, dat alles het zijne is. En hij laat overal zijn aanspraken en rechten op gelden. Hij spreekt met de jongste zoon uit de gelijkenis: geef mij het deel mijns goeds, dat mij toekomt. En hij gaat het leven door, zich beroemend op zijn kracht, zijn talent, zijn wijsheid, zijn gerechtigheid, zijn kunnen en kennen. Tot hij eenmaal tot de ontdekking zal komen, dat niets het onze is dan alleen onze zonde en schuld. Maar wie in de weg der zelfontdek king en zelfontlediging recht tegenover de Heere komt te staan, die belijdt met de psalmist: 't is Uw goed, o Göd! Hiermee is dus ook uitgesproken, dat wö van nature geen deel hebben aan dat goed. O neen, wtj bezitten dit goed niet. Wij hebben het verloren door de zonde. En door inspanning van eigen kracht krij gen wtj het ook nooit weer terug. Al het pogen daartoe is vruchteloos. De Heere zelf moet het in Zijn grenzeloze genade ons wedergeven, anders blijven wij er tot in alle eeuwigheid van versto ken. Maar ziet, in Zijn nederbuigende en ontfermende zondaarsliefde wil de Hee re het wedergeven. In die gezegende Heere Jezus Christus heeft Hij daartoe de weg gebaand. Hij werd zonde ge maakt, opdat vrij zouden worden recht vaardigheid Gods in Hem. Door Zijn verzoenend lijden en sterven heeft Hij voor dood leven, voor vloek zegen aan gebracht en voor armen en ellendigen schatten des heils verworven. Door de Heilige Geest maakt Hij nu al Zyn volk deelgenoot van die schat ten, want de Geest is het, die ons Chris tus Jezus eigen maakt; ja, waardoor zij het goed, dat nimmermeer vergaat, on gestoord zullen verwerven. Niemand toch kan zeggen Jezus de Heere te zijn, dan door de Heilige Geest. Ja, om het met David goed te hebben, moeten we weten, hoe slecht we zelve zijn. Lezer, gevoeldet ge u ooit van de Heere afgesneden, voor de wet van rechtvaardige vergelding: „die God ver laat heeft smart op smart te vrezen?" In één wK)ord: als gij ooit zondaar wierd, zoals God al Zijn volk zondaren maakt, en gij kreeg dan van die Heere een gezicht, hoe Hij in de Zoon van Z\jn eeuwig welbehagen zulke ellendige en diepgevallen schepselen wilde opnemen en herstellen in die gemeenschap met Hem, dat Hoge, Heilige, maar ook ge lukzalig Wezen, dan voelt gij diep in uw ziel, dat zulk een goed met recht het grootste goed heten mag, en is het onze bede met de dichter: Geef dat mijn oog het goede [aanschouw, 't Welk Gij uit onbezweken trouw. Uw uitverkoornen toe wilt voegen- Katwqk aan Zee da. N. DE JONG HA2ETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN spoedcursussen van de Kweekscholen. Deze kunnen volgend jaar de leemte eni germate aanvullen, die door de geringe aflevering ontstaat. Vrijstelling van nndlltaire dienst Op de vraag, hoe het daarmee dit jaar staat, kon de Min. nog geen defi nitief antwoord geven. Er wordt nog onderhandeld met „Oorlog." Min. Staf heeft wel begrip voor de situatie, maar moet rekening houden met de kader vorming. Verleden jaar zijn in totaal 844 vrijstellingen verleend. De Min. was er van overtuigd, dat in de komende maan den in onderling overleg wel een bevre digende oplossing zal worden gevonden. O.i. zal niet zoals verleden jaar over de gehele linie vrüsteUtng moeten worden gegeven, zodat ook de steden ervan pro fiteren, maar deze speciaal voor de klei ne scholen en in 't bijzonder voor het rampgebied moeten worden gereser veerd. De classificatie Enkele Kamerleden waren hiertegen weer eens te velde getrokken. De Min. antwoordde, dat verleden jaar de clas sificatie wel is verzacht, maar niet af geschaft. De Regering meent nog, steeds in overeenstemming met het rapport van de Commissie-Kruyt en dat van de S.E.R. dat het leven ten plattelande goedkoper is dan in de stad, vooral door de lagere huren. Wij betreuren dit stand punt van de Regering en hopen, dat het classificatie-probleem, dat ook op ander terrein dan van het onderwas speelt, binnen afzienbare tijd geheel van de baan zal z^'n. Pe salarissen Op vragen van een aantal afgevaar digden gaf Minister Cals als zijn mening te kennen, dat verbetering van de sala rissen van het personeel bij het u.l.o. het meest urgent is. Hierdoor wilde hij echter niet te kennen geven, dat de sa larissen bij het gewoon lager onderwijs en bij het v.g.l.o. niet voor een hezie- ning in aanmerking kunnen komen. De Min. kon echter niets concreets mede delen, doordat deze kwestie aanhangig is bij het georganiseerd overleg. Hij moest volstaan met de bekende zinsne de, dat de zaak de volle aandacht heeft van de Regering en dat getracht wordt, het overleg zo spoedig mogelijk tot re sultaten te doen leiden. Toelating laigere Technische Scholen De Staatssecretaris Dr. de Waal, deel de mede, dat zij overweegt binnen af zienbare t;jd een wijziging in het Toela- tingsbesluit te bevorderen, waardoor de leeftijdseis van 12 jaren en 8 maanden vervalt voor de toelating tot die lagere technische scholen (ambachtsscholen), die een Iserplan volgen, dat aansluit op De heer B. v. d. Veer, exploitant van „De Pruitcentrale" te Mlddelhamls, schafte zich dit nieuwe, electrisch voortbewogen voertuig aan. Het werd ge bouwd bij „Spijkstaal-Electro" te Spijkenisse; de carosserie werd gebouwd bij de fa. G. Verzijl, eveneens te Spijkenisse. Het fraaie hangweegwerktuig is van V. Berkels Patent te Rotterdam. De wagen beweegt zich geruisloos en is zeer voordelig in gebruik. Het is niet alleen de eerste electrische groentewagen op Plakkee, maar in geheel Nederland! Zie de nadere omschrijving elders in dit blad. Gênève Hoe dichter de 18de Jiill nadert, hoe meer men in politieke kringen spreekt en schrijft over de vooruitzichten van de conferentie van de Grote Vier op het hoogste niveau. Van Oostelijke zowel als van Weste lijke zgde worden reeds zeer vriendelij ke woorden gesproken. Toch heeft Chroetsjew, de secretaris van de Rus sische conmiunnistische partij in ondub belzinnige woorden zijn mening over de conferentie ten beste gegeven. Hij is niet van plan, als koopman naar Génève te gaan, maar wil op basis van eerUjk- heid en oprechtheid de zaken met het de grondgedachten van het structuur plan van de Tweede Onderwijsnota. Iieerplichtverlenging Door de Eerste Kamer was aange drongen op spoedige leerplichtverlen ging in verband vooral met het arbeids- verbod voor 14-jarige meisjes. De Staatssecretaris antwoordde hierop, dat zij geen mogelijkheid ziet op korte ter mijn tot die verlenging over te gaan. Een forceren daarvan zonder passende maatregelen voor allen, die daaronder zouden vallen, zou tot chaotische toe standen leiden. De leerplicht zal nog aanmerkelijk verlengd moeten worden, maar men kan daartoe thans niet over gaan, omdat er niet voldoende leer krachten en lokalen zijn, terwijl er bo vendien een algehele reorganisatie van het onderwijs in zijn verschillende tak ken in voorbereiding is. Men is het er algemeen over eens, dat leerplichtver lenging nodig is. zeifs met nog een paar jaar, maar momenteed ia dit practlech onmogelijk. Westen bespreken. Ook beweerde hij dat het een fantasie is dat het Oosten zulk een verzoeningsgezinde politiek voert wegens eigen innerlijke zwakheid. Het besluit om de Westelijke uitnodiging te aanvaarden, is niet genomen om het Westen een plezier te doen, maar omdat het voorstel waard was, aangenomen te worden. Op een desbetreffende vraag ant woordde Chroetsjew dat het nog niet bekend is, welke staatslieden premier Boelganin zullen vergezellen naar Ge neve. President Elsenhower van Amerika heeft verklaard optimistisch te zijn over de vooruitzichten van de aanstaande conferentie. Hij verwachtte niet, dat bepaalde kwesties zouden worden opge lost, maar was wel van mening dat ge sproken kan worden over de wijze waar op bepaalde vraagstukken kunnen wor den aangepakt., Over de duur van de conferentie, heeft men nog geen volkomen overeenstem ming bereikt. Duitsland Ruim drie weken na ontvangst van de uitnodiging tot een bezoek van Aden auer aan Moskou voor besprekingen over de normalisatie van de betrekkin gen tussen beide landen heeft de West- duitse regering de Russische nota be antwoord. De tekst van deze antwoord nota is enigszins gereserveerd en terug houdend. Over de uitnodiging wordt met geen woord gerept. De Russen wilden betrekkingen „aanknopen"; de Duitsers willen slechts „spreken" over eventu ele betrekkingen. De Bondsrepubliek wil blijkbaar tijd winnen, ook in overeenstemming met de Westehjke geallieerden met het oog op Génève. Het Westen wil niet' dat een dergelijk accoord tot stand komt voor dat de Grote Vier besprekingen hebben gevoerd. Deze foto geeft een beeld van de gerestaureerde Ger. Kerk te Den Bommel, welke heden Vrijdagavond in gebruik wordt genomen. Architect van deze res tauratie is dhr. Kloppers te Middeüiarnis, die de kerk uit- en inwendig zeer heeft weten te verfraaien. Een nadere omschrijving kimt U elders in ons blad vinden. In Duitse regeringskringen gelooft men stellig dat Adenauer begin Septem ber de reis naar Moskou zal maken. Argentinië President Péron van Argentinië heeft in een radiorede zijn vrienden en vijan den verzocht om een politieke wapen stilstand. Hö drong aan op vreedzaam samenleven van alle Argentijnen. Péron noemde de ongeregeldheden van de laatste tijd „een misdadige aanslag op zijn bewind." Hij gaf evenwel de schuld van de opstand niet aan de op positie. Hij sprak van bepaalde, hem vij andige machten, die de onrust in het land hadden te baat genomen. Overigens is de toestand in het land nog in het geheel niet te overzien. Wel staat vast, dat de opstand voor een groot deel is ontketend door een pseu- do-organisatie van arbeiders, indertijd door Eva Péron opgericht. De revolutie schijnt 2000 slachtoffers te hebben geëist. Thans is Péron bezig, overal onder- handehngen te voeren, vooral met leger en luchtmacht. Men staat in Argentinië nog voor ve le problemen, o.a.: de regeling van de buitenlandse en binnenlandse politiek; de verhouding van kerk en staat; de eventuele vrqheid van drukpers, radio en partijvorming en de organisatie van de strijdkrachten, met name van de mari ne. Maar intussen houdt Péron nog steeds de teugels van het bewind in han den! België Twee dingen zorgen dat onze Zuider buren voortdurend ,,in het nieuws" zijn: de schoolstrijd en de havenstaking. In de schoolstrijd schijnt het thans tot een wapenstilstand te zijn gekomen. Het rooms-katholieke en het socialistische comité zijn overeengekomen dat men voor de tijd van drie maanden zal at- zien van contra-manifestaties. De rooms-katholieke betogingen te Luik zijn echter Zaterdag gewoon door gegaan, doch hadden een vrij rustig ver loop. Twaalf duizend demonstranten trokken met spandoeken door te stra ten. Onder de betogers bevonden zich talrijke socialisten, die luidkeels com mentaar gaven en een enkele maal tot hEindtastelijkheden overgingen. Het moet gezegd dat de roomse manifesten zich voorbeeldig gedroegen. In de haven van Antwerpen- is reeds veertien dagen een wilde staking aan de gang. Het ajmtal stakende arbeiders wordt op 16000 geraamd. Het lossen en laden van het grootste deel der schepen is hierdoor onmogelijk geworden. Aanleiding tot de moeilijkheden was dat 's Zaterdags een onvoldoende aantal arbeiders aanwezig was tengevolge van de vacantie. Besloten werd toen, geen werkloosheidsstempels te verstrekken, die recht geven op steun. Besprekingen hadden geen resultaat. De leiders van de staking onder wie een vroeger com munistisch kajnerUd zeer bedrijvig is, eisen niet alleen het verstrekken van genoemde stempels, maar ook verhoging van de lonen en inschakeUng van losse arbeiders. Inmiddels heeft de regering militai ren ingeschakeld om het werk weer enigermate op gang te brengen. Enkele tientallen arbeiders ^lebben zich gemeld maar werden daarin door de stakers ge hinderd, Engeland Ook in de Engelse havensteden heeft men getracht en wel voor een tijd van zes weken. Aan deze staking is thans een einde gekomen. De vakbond die de staking had ontketend om erkenning te krijgen, heeft zijn doel niet bereikt. In totaal waren 20000 arbeiders uit Lon den, Liverpool, Manchester en Huil be trokken bij deze staking. De werkzaam heden op meer dan 300 schepen werden »r door stilgelegd of vertraagd. De Directeur van de Technische Dienst van Middelliamis en Sommelsdgk maakt bekend: dat op Donderdag 14 Juli a.s. de nieuwe vuilnisauto in gebruik zal wor den genomen. Vanaf die datum wordt alleen vuil medegenomen dat zich be vindt in de door de gemeente verstrek te uniforme vuilnisemmers. Degene die een dergeUjke vuilnisemmer nog niet in zijn bezit heeft gelieve hiervan kennis te geven aan het kantoor van de Tech nische Dienst, Raadhuisstraat 5. Normaal worden één of hoogstens twee emmers per perceel verstrekt. Uiteraard het tweede vuilnisvat tegen extra betaling. Voor hen die aan tweo vuilnisvaten niet genoeg hebben kan met de Technische Dienst een aparte re geling worden getroffen. Hetzelfde geldt ook voor het ophalen van bedrijfsvull en tuinvuil. Het storten van bedrijfsvull e.d. op de stortplaats aan de Oosthavendijk kan slechts geschieden na een schriftelijke vergunning af te geven door de Direc teur van de Techn. Dienst. lOverigens wordt verwezen naar da circulaire die tegelijk met de verstrek king der vuilnisemmers is bezorgd. Van Zaterdag 9 Juli v.m. 12 uiu- tjta. Maandag 11 Juli v.m. 9 uur MiddeUiamis-Sommelsdijk Afwezig de axtsen Dogterom, Arends en Wieringa. Voor spoedgevallen Bak ker, arts, Telef. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Mellssant Afwezig dr. P. Boot en K. J. Huis man, arts. Voor spoedgevallen B. Elvé, arts, Tel. 01877—262, Dirksland. Oost-flakkee: Afwezig de artsen Buth, Voogd en d» Man. Voor spoedgevallen E. Bouman, arts. Tel. 01S71269, Stad aan 't Ha- ring^vliet en Kramers, arts. Tel. 01873— 201, Ooltgensplaat. ZONDAGSDIENST DIEBENABXSEN Van Zaterdagmiddag 9 Juli t.m. Maandag 11 Juli v.m. 8 uur Afwezig A. Wagner. Voor spoedge vallen W. P, Terlouw, Tel. 2357, Mld- delharnis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1