Speeltuin te Goedereede officieel geopend Marktberichten Wand ingestort bij herstel schutsluis te Middelharnis IPiKbfflfsISifOOi 8e Jaargang CBB WEEKBLAD OP GEBEFOBAIEEBDE GRONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN No. 2413 Burgerij hielp aan de totstandkoming mee Bloemen op de begraaf plaats te Oude-Tonge GRAANBEURS Tentoonstelling van oude polder- kaarten van Goeree Overflakkee ----__o------ Tennisbaan te Melissant geopend Plaatselijk nieuws AARDBEIEN *^i&uwó in k&t kort Woensdag 29 Juni 1955 Bedactlebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerfl Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 'B avonds Telef. K 1870 - 2017 VerschUnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ASONNEMENTSPRUS: 1.70 PER KWARTAAT, ABVERTEStTTBPRIJS 12 cent per mou BS contract speciaal terlef. Ongeveer anderhalf jaar geleden bestemde de gemeenteraad van Goedereede een terrein vlak bij het stadje als bouwgrond voor een brandweergarage en een o-emaal voor de riolering. Maar later bedacht men zich; die dingen konden nog wel even wachten en men was het er over eenis, dat een speeltuin voor de Gtoereese jeugd een veel urgenter zaak was. Niet alleen de raad heeft er zo over gedacht, maar de gehele bevolking, want het initiatief dat van burge meester Baron van Knobelsdorff kwam werd direct overgenomen door een commissie, die het uitwerkte en die van alle kanten kon rekenen op hulp vaardige handen. Tijdens de vorstperiode van deze winter stelden dertien trac torbezitters hun machines en mankracht beschikbaar, arbeiders stelden zich spade of ander gereedschap daar achter, een ingezetene zorgde voor de grasmat en zelfs ook voor de gehele beplanting en de raad deed het zijne, door de grond af te staan en de grote afrastering te bekostigen. Daarna kwamen de plaatse lijke ambachtslieden in actie: die maakten de vele speelwerktuigen, daarbij ook weer geholpen door velen uit de stad. En zo kon Zaterdagmiddag de speeltuin officieel worden geopend en aan de jeugd in gebruik gegeven. Het werd weer een echt Goerees' feest! De muziekvereniging Apollo begon deze Zaterdagmiddag met ©en fikse mars door de gemeente en zij kreeg daarbfl al heel gauw de gehele Goereese jeugd achter zich, terwijl de meeste moeders, zusjes en vriendinnen de kans grepen om de optocht vol te maken. Die kreeg een nog te fleuriger gezicht door dat een plaatselijke winkelier de kinde ren van balonnen voorzag. Zingend natuurlijk van „de speeltuin" trok men door Goerees eeuwenoude straten naar de nieuwe tuin. Hier hield de burgemeester een ope ningsspeech en hees mevrouw Van Kno belsdorff de vlag, waarmede de opening een feit was. Maar de jeugd moest nog even stil zijn, want de voorzitter van de speeltuinvereniging, de heer Miras, had nog veel woorden van dank te rich ten tot allen, die de hand in de voorbe reidingen voor de tuin hebben gehad en dat vaaren er heel veel, maar hij deed het naamloos, want in Goedereede houdt men er niet van om persoonlijk in het zonnetje te worden gezet, zodat de dank zich richtte tot de tractorbezitters, de „ridders van de schop" enz. Ben naam moest de heer Miras echter wel noe men n.l. die van de pas benoemde op zichter over de tuin, die hij bij deze ope ning aan ouders en kinderen voorstelde, heer J. den Eerzamen, die men lis de heer Miras attendeerde on voorwaardelijke gehoorzaamheid ver schuldigd is. Balonnen-fest^n Terwijl ApoUo vrolijke muziek liet ho- i ren, lieten de kinderen de honderden nuchtbalonnen los, die op de stevige Noord-Westenwind snel landwaarts in zeilden en schielijk uit het oog verdwe nen waren. Dan speelde de muziek nog- Het comité voor de Rampbegraafplaats heeft vorige winter bij elk graf een vaasje laten plaatsen waarin levende bloemen kunnen worden geplaatst. Gaarne maken we thans de eventuele bezoekers op deze mogelijkheid nog eens attent. In de komende vacantietijd is er weer een toenemend bezoek te verwachten is en het mede daarom dat we hier gaarne wijzen op deze gelegenheid om op deze manier ook de gedachtenis aan de doden van de watersnood levend te houden. AULE LEERLINGEN AFU. B OP DE RJÏ.B.S. BEHAALDEN EIND- DIPLOIHA Op de Rijks H.B.S. te Middelharnis behaalden alle zes leerlingen afd. Bhet einddiploma 5-jarige cursus. De geslaag den zijn: Adri van Alphen, Nieuwe Ton- ge; Kees van Loon, Oude Tonge; Leen V. d. Meer, MiddelharnisGon Risseeuw Goedereede; Jan Ruizeveld, Ouddorp; Leo Smeets, Achthuizen. Gefeliciteerd! VEEMARKT ROTTERDAM, 27 Juni. Veemarkt ^gevoerd 2304 dieren, w.o. 1260 vet te koeien en 1044 varkens. Prijzen per vette koeien 2.76, 2.94, 2.56, 2.76, 210, 2.30; varkens lev. gew. 1.60, 1.57, ^.52. Aanvoer vette koeien ruimer met luie handel in iets teruglopende prijzen; en- '^ele prima's gingen nog boven notering Aanvoer varkens groot met slepende handel en dalende prijzen, lichte varkens jets boven notering, zware varkens af- 'wp minder. ROïTERDAM, 27 Juni. Binnen- r?dse granen, officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam. Zomergerst: Soed prijshoudend, naar kwaliteit en TOchtgehalte 25—26.50; Haver, vast: naar kleur en vochtgehalte f 27—29, ^ftra blanke daarboven. Peulvruchten: SToene erwten onveranderd tot 57.50; schokkers onveranderd tot 75.—; brui ne bonen onveranderd tot 47.50. maals het speeltulnlied, maar het waren niet de woorden van Mar leent je, doch die' van een Goereese dichter of dichte res, die een speciaal lied op deze tuin- opening had gemaakt. En met een drie werf hoerah werd de tuin en het speel materiaal bestormd door de jeugd. Die kon vooruit, want de speeltuin is vele wei-ktuigen rijk; schommels, rutsch- baan, zandbak, rek, ringen en klimtou- wen, een grote zweefmolen, die direct de meeste klanten trok en waarbij de dorpssmid de bel luidde, een volleybal veldje met spelbenodigdheden en boven dien een heel groot en zeer origineel klimnet, dat meester Snijder van het Havenhoofd tesamen met een aantal vis sers voor elkaar dokterde, waarbij zij 85 kg touw verwerkten. Verkoop in het Diekhuus te Middelharnis In het Diekhuus te Middelharnis is Zaterdag j.l. een tentoonstelling geor ganiseerd van oude gekleurde kaarten van de diverse polders van Goeree Over flakkee. Deze kaarten waren afkomstig uit het archief van de gemeente Rockanje, oor spronkelijk behorend tot een oude atlas. Fraaie tekeningen van vroegere ambach ten, het meekrapdelven, vlasrepen enz. komen er op voor, getekend door Jan Luiken anno 1687. Er waren tamelijk wat liefhebbers voor de bezichtiging, ook om deze unie ke kaarten aan te kopen. De prijs liep van 10.1 of 30.en ofschoon ze min of meer gehavend waren, gingen ze vrij vlot van de hand. Het bestuur van het Streekmuseum Goeree Overflakkee deed ook verschillende aankopen, om de reeds in bezit zijnde kaartenvoorraad te completeren. Werkzaamheden worden vertraagd Op het Havenhoofd van Middelharnis is men sinds enige maanden bezig met herstel vaji de schutsluis. Er zijn grote damwanden geslagen en men was sinds kort bezig op de sluisvloer. Zondagmid dag te ongeveer 1 uur is plotseling een gedeelte van de sluiswand ingestort, doordat dit zgn. onderloops was gewor den. Er ontstond een gat van phn. 10 meter breed en daarin verdwenen tien tallen kub. meters grond met alles wat er op stond. Een grote heistelling kwam geheel scheef te hangen. Gelukkig be vond zich niemand ter plaatse. Men is direct begonnen met provisorische voor zieningen, o.a. het dichten met zandzak ken. Vannacht was de put echter nog dieper geworden. De werkzaamheden worden door deze verzakking ernstig vertraagd. Lijdensgeschiedenis Het is met de sluis te Middelharnis een ware lijdensgeschiedenis. Eerst duurde het 8 jaar (na de oorlog) eer ze aan het herstel begonnen. Toen kwam de ramp in 1953 waardoor het onmo gelijk was, het werk aan te vatten. Dit voorjaar kon met het herstel een begin 1 worden gemaakt, de havens Middelhar nis en Sommelsdijk werden afgesloten. Door de verzakking van Zondag j.l. heeft men weer een vertraging en het is de vraag'of raen vóór de a.s. bietencam pagne klaar komt. Vermeldenswaard is nog dat de door vaartwijdte ter plaatse van de vloeddeu ren wordt verminderd van 10 tot 7 me ter. Er zullen dus geen groter schepen door kunnen dan 500 ton. -----------O----------- Het was lang geleden, dat er op Flak- kee getennisd kon worden; vroeger was er een baan nabij de H.B.S. te Middel harnis, maar die ging al meerdere jaren geleden verloren. Doch nu heeft men een nieuwe en een naar alle eisen inge richte. Dank zij het gemeentebestuur van Melissant, de gemeenteraad en de plaatselijke Stichting voor Jeugd en Ontwikkeling kregen de tennislustigen van het eiland de beschikking over een gedeelte van de speelweide van Melis sant. Zij vormden een tennisclub, gaven aandeeltjes uit en staken van wal. Ge durende dit voorjaar en deze voorzomer is er hard gewerkt en Zaterdagavond kon de baan officieel in gebruik worden genomen, tegelijk met de kleedkamer, die men er bij in gebruik heeft gekre gen. In het verenignngsgebouw sprak de voorzitter van de club, de heer C. M. Vogeilaar de leden en genodigden toe, waarbij hij dank bracht voor alle mede werking, aan het gemeentebestuur, aan architect Vreugdenhil en notaris De Vries voor de adviezen, aan firma Wer- nink en opzichter 'De Roode, alsmede aan de heren Wiegel en Grootenboer, welke laatste tot aan het openingsuur in de weer waren geweest om alles klaar te krijgen, terwijl de heer Voge laar ook de ambachtslieden, de heren Boom, Van Putten en Van Oudenaarden niet vergat te bedanken, evenals natuur lijk de aandeelhouders. Burgemeester van He\jst hield de ope ningsspeech, waarin deze zich verheugd verklaarde over deze aanwinst voor Me- Ussant en voor het gehele eiland, mede omdat de tennissport nu voor iedereen open staat, daar het gemeentebestuur er van uit ging dat deze sport niet al leen voor de beter gesitueerden gere serveerd moet blijven. De burgemeester feliciteerde bestuur en leden en hoopte dat de baan veel vriendschap en veel sportiviteit zal kweken. Nadat het dochtertje van de heer Vogelaar de poort van de tennisbaan had geopend kon de eerste wedstrijd ge speeld worden, waarvoor het bestuur vier ledeen, ieder uit een andere ge meente had uitgenodigd, t.w. dr. Stoel, Dirksland, tandarts Wolthers, Ouddorp, directeur Geerling van het Waterlei- dingbedröf uit Middeüiamis en de jong ste, de heer Gort uit Melissant. MIDDELHARNIS Kerkdienst. A.s. Vrijdag 1 Juni, des avonds 7 uur, hoopt ds. H. v. Gilst van Dirksland voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan. Beroepen. De kerkeraad der Ger. Ge meente heeft op een tweetal geplaatst ds. J. W. Kersten van Genemuiden en Cand. Elshout van Rotterdam. De laat ste werd op de j.l. Maandag gehouden ledenvergadering met vrijwel alle stem men beroepen. Bevorderd. Met ingang van 30 Juni a.s. zijn de Wachtmeesters der Rijkspoli tie L. V. Leeuwen, P. Muller en P. Ver hoek bevorderd tot wachtmeester Ie klasse. DIRKSLAND Bevorderd. De wachtmeesters A. C. J. Kraakman en G. van Heest zijn bei de bevorderd tot wachtmeester Ie klas se, met ingang van 30 Juni a.s. Wedvlucht Pont St. Maxence, 292 tem. 1© duif 14.28 32. Laatste 15.15. W. Peekstok 14, 15, 18; H. de Man 2; P. Oorbeek 3, 7, 8; H. Meger 5; B. Leijdens 6; J. Smit 9, 11; W. Nieuwland 10, 13, 14; G. Smit 12; A. v. d. Groef 16, 19; J. Mans 14; B. Zoon 20. Geslaagd. Onze dorpsgenoot St. v. d. Velde is te Nispenrode geslaagd voor het diploma Agent der Rijkspolitie. Collecte. De extra collecte voor de Kerk der Ger. Gem. heeft 581.opge bracht. Leger des Heil». Op 1 Juli a.s. zal het Bvangelisatieshjp „Febe" de haven van Dirksland aandoen. Er zullen dan enke le evangelisatie bijeenkomsten worden gehouden. Burg. Stand. Geboren: Adrianus, z.v. L. Markus en N. v. d. Velde; Marianne, d.v. P. Eosma en A. C. S. Gort. Overleden: Jannetje Koning 63 jaar, wed. van Paulus van der Kooy. HEBKINGEN Bevordering. De wachtmeester G. E. Hoek alhier is met Ingang van 30 Ju ni a.s. bevorderd tot wachtmeester Ie klasse. Waarschwving. Daar het dezer da gen veel voorkomt dat de jeugd afval- stolfen wegneemt van de nieuwe vuil nisbelt bij de zgn. Eendenkooi, zij men gewaarschuwd, dat bij overtreding streng zal worden opgetreden, en pro cesverbaal zal worden opgemaakt. De vereiste kentekenen volgens de wet zijn aangebracht. Jubileum. D.V. Donderdag 7 Juli des sav. 7 uur hoopt de Ned. Herv. School in het Jeugdgebouw haar 25-jarig be staan te gedenken. Leden, oud-leerlin- gen en belangstellenden worden allen verwacht om van hun belangstelling blijk te geven. Kerkdienst. A.s. Zondag D.V. hoopt voor de Ger. Gemeente alhier op te tre den ds. H. van Gilst uit Dirksland, v.m. 10 uur (H,A.) n.m. J2 uur (H. Doop) en sav. 6 uur Nabetr. met collecte voor eigen Chr. School. Uitsla^r Wedstrijd P.V. De Luchtbede Afstand 288 km. van Pt. St. Maxence, los 9.30 uur, aonkomst Ie duif 14.15.30. Prijzen: 1. M. Melissant; 2, 5 M. Huizer; 3, 7, A. Kerkhof; 4 Joh. Melissant en 6 J. A. de Klerk. Bouwvakarbeiders worden verzocht hun zegelboekjes in te leveren bij de plaatselijke vertegenwoordiger der stich ting SociaalEonds Bouvmijverheid de heer J. W. de Geus, op Donderdag 30 Juni a.s. des sav. half acht in de school Aanryding. De melkrijder C. M. had het ongeluk met zijn vrachtwagen de geparkeerde motorfiets van metselaar K. omver te rtjden, met het gevolg dat deze ernstig beschadigd werd. M. had zodoende een dure dag. Snel scheren! Dat men tegenwoordig op elk. gebied snel te werk wil gaan, blijkt uit het feit dat men bfl Gebr. den Boer een 90-tal schapen electrisch heeft geschoren met een gemiddelde van 4 minuten per schaap. STELLENDAM Schoolreisje. Vrijdag a.s. hoopt de Chr. Nat. School haar jaarlijks school reisje te gaan maken naar Amsterdam en omstreken. Vacantiebonnen, A.s. Vrijdagavond 1 Juli van 7 tot 8 uur en Zaterdagavond 2 Juli van 6 tot 7 uur kunnen bij C. Koenraad vacantieboimen voor de bouw vakken worden ingeleverd. Verkeerstafel. Op zgn tournee over het eiland is de verkeerstafel thans in de Chr. Nat. School. De leerlingen zijn nu in de gelegenheid bepaalde verkeers situaties te verwerken en hun kennis in de praktijk te brengen met het speel goed, o.a.: tremen, auto's en fietsen e.d. op de aangebrachte plattegrond. We hopen dat de leerlingen het nuttig van dit spel zien en het in de praktijk bren gen. OUDDORP Verloren voorwerpen: Groen wollen damesvest met ritssluiting; Heren pols horloge, rond model, verchroomd, bruin lederen bandje, cijfer-uurwerk, zwarte wijzer en kleine secondewijzer; Bruin le deren damesportemonnaie, Inh. 2 gulden en klein sleuteltje; Bruin zeildoeken rg- wieltas (dubbele) aan achterzijde voor zien van lederen strip. Gevonden voorwerpen: padvinders- riem. Inlichtingen bij de Rijkspolitie te Ouddorp. I Doopaangifte. Ouders die a.s. Zondag in de Herv. Kerk hun kind willen laten dopen, kunnen daar a.s. Donderdagavond 7 uur aangifte van doen. Brandalarm. J.l. Zaterdag werd de Brandweer gealarmeerd voor brand in de Oostdijk op de boerderq „Zeezicht". Toen de brandweer spoedig ter plaatse was, bleek het dat kinderen door spelen met lucifers de mestput in brand had den gestoken. Dat viel dus mee. Gevallen. Het zoontje van dhr. W. Akershoek Cz. had het ongeluk met de fiets zodanig te vallen dat doktershulp nodig was. Geslaagd. Onze dorpsgenoot Jan Rui zeveld behaalde met het eind-examen het diploma 5-jarig H.B.S. Visserij. In de afgelopen week werd door de garnalenvissers per dag en per vaartuig van de 150 tot 300 kg. garna len gevangen. Prijs per kg. 0.90. De prijs van de tong liep van 0.80 tot 1.50 per kg. Slipjes 0.70 per kg. Schar van Q.X^ tot 0.25 per kg. Jam of limonade, maakt ze zelf. Gratis recepten. Vraagt XJ in Wed. Kurvinks Drogisterij, Oud dorp. NIEUWE TONGE Culturele manifestatie op Anjerdag. De jaarlijkse Anjer-collecte wordt in deze gemeente gehouden van 2329 Juni a.s. Op Woensdag 29 Juni, sav. 7 uur wordt de Anjer-collecte besloten met een muziek-, zang -en gymnastiek- uitvoering. De collecte wordt ibqzonder aanbevo len om daarmee tevens steun te geven aan het culturele leven. NIEUWE TONGE Beroepen. Naar deze gemeente is be roepen ds. C. Treure van Ederveen. Bijbelkring. De Bijbelkring verga dert D.V. Woensdag .a.s. onder leiding van ds. Boertje. Verldeaing diaken. Tot verkiezing van een diaken kunnen lidmaten der ge meente lijsten indienen met namen van personen die zij daar geschikt voor ach ten. Voor ieder persoon afzonderlijk en door tien lidmaten ondertekend kvmnen deze ingeleverd worden vanaf Maandag 27 Juni tot en met Zaterdag 2 Juli bij ouderling van Heemst. OOLTGENSPLAAT Raadsvergadering. Donderdagnamid dag a.s. om 4 uur zal in een openbare raadsvergadering het nieuwe raadslid C. Korteweg Lz. worden geïnstalleerd en een wethouder worden gekozen in de vacature wijlen de heer A. Waling. STAD AAN 't HARINGVLIET Duivensport. Wedvlucht vanaf Pt. St. Maxence. A. Meiaard 1, H. Bevaart 2, 10; J. C. Visser 3, 5; C. v. d. Boogert 4, 6; E. L. Trommel 7, 8; A. C. Kop- peoaal 9, 11; J. de Vos 12. i Ongeluk. Tijdens de werkzaamheden aan de riolering had de heer W. Be vaart het ongeluk een zware plank te gen zijn been te krijgen zodat htj het werk moest staken en zich onder ge neeskundige behandeling stellen. Op zoek naar schepen. In de water vlakte bij Syracuse zijn thans omvang rijke werken aan de gang om een gehe le vloot te lichten, die daar 2368 jaar geleden is gezonken. Het gaat om 119 schepen van de Atheense vloot, die ver nietigd is tijdens de zeeslag in het jaar 413 voor Christus bij de kusten van Si cilië. Zeehond met kraag. In de wateren rond de Schotse Scilly-Eilanden is se dert enige tijd een zeehond waargeno men, die met zijn kop door de lucht- band van een vliegtuig is geraakt. Door deze boord is het dier niet meer in staat te duiken en voedsel op te nemen. De De nieuwste foto van Z.K.H._Prins Bernhard, dief^Woensdag 29 Juni zijn 44ste verjaardag viert. inspecteur van de Britse dierenbescher ming is thans bezig het dier te zoeken en het van zijn kraag te bevrijden. Ontsnappingskamer voor duikboten. De Britse Admiraliteit heeft bekend ge maakt, dat de eerste proeven, die zijn genomen met een éénmans ontsnappings kamer waarmee in de toekomst alle Britse duikboten zullen worden uitge rust, bevredigend zijn verlopen. De proe ven ziJn uitgevoerd met de duikboot „So lent"; in het totaal werden zes ontsnap pingen voltooid, waarvan er drie van een diepte van 27 meter en drie van een diepte van 43 meter. Nog Nederlanders in Russische krijgs gevangenschap. Oostenrijkse krijgsge vangenen, die pas uit Rusland zijn te ruggekeerd hebben verklaard, dat er nog steeds Nederlanders in Russische krijgsgevangenschap verkeren. Zij noem den o.a. Jhr. Wilhelm, August, George van Panhuys en een zekere Hendrik Boose.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1