Jmiêda ^!T±!t Over brede of smalle basis ANJERFONDS Buitenland TWEEDE WILLEM BARENDSZ| Roode Kruis collecte 1955 Dag voor trek- en tuigpaarden op Flakkee Kerknieuws Geref. Gemeenten 28e Jaargang GBB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBOND8LA6 VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE J)e e/eeótelyks vreemdelingen imiiiiiiiiiiiii Zondagdiensten artsen Zaterdag 25 Juni 1955 No. 2412 Bedactlebureau: Pr. HEITORIKSTRAAT 14, MIDDEUIABNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukker^ Telef. K 1870-2720 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870-2017 Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEaiENTSPRUS: 1.70 PER KWARXAAL ADVERTEÏNTIEPRUS 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. Eén onzer lezers, wonende in Lim burg reageerde in een sclirijven op ons artikel van enkele weken geleden over: Nog steeds brede basis! Hij zit voor een moeilijk probleem. Met ons is hij van mening, dat samenwerken met de Partij van de Arbeid niet goed is, maar z.i. is samenwerking met de Katliolieke Volks partij helemaal niet wenselijk. Eh wat moeten de Protestanten alleen beginen? Volgens hem zijn er in Limburg Pro testanten, die wel graag zouden zien, dat de K.V.P. in de oppositie ging en dat er een regering kwam, steunende op de A.R., de C.H. en de P.v.d.A., dus op een niet-Roomse coalitie. Wil men noch het één, noch het ander, dan kunnen de Christelijke groepen wel aan de kant gaan staan. De schrijver vraagt zich af, of het wel goed is, zich steeds negatief te uiten. Moeten wij ook niet met posi tieve voorstellen komen en hebben wij niet de opdracht tot bidden èn werken? En ten slotte vraagt hij, of het ook fout is, aJs de Protestanten zich politiek en op vakverenigingsgebied zich sociaal en economisch pogen te verheffen, want het was toch immers zo, dat vijftig jaar geleden de sociale toestanden een aan fluiting waren voor z.g. Christelijk Ne derland. Wij geloven, dat onze briefschrijver niet de enige is, die met deze problemen worstelt. Misschien vinden enkele be roepspolitici bevrediging in de huidige situatie, maar over het algemeen heerst er een steeds stijgende onbehagelijkheid in alle poUtieke groeperingen over de compromis-politiek, die gevoerd wordt zowel door de legering als door het par lement. Niemand is tevreden. De socia listen vooral de meer links-georiën teerde vleugel, waarvan ir. Vos de lei der schijnt te zijn zijn ontevreden, om dat de P.v.d.A. steeds meer concessies moet doen aan de z.g. burgerlijke par tijen, wat ook niet anders kan, omdat ze per slot van rekening een minderheid vormt. De roomsen zouden dolgraag een straffer rooms-gerichte politiek voeren maar zijn eveneens in de minderheid. De liberalen staan geheel buiten de rege ring, omdat ze als sociaal-conservatief wo?den beschouwd en op hun medewer king gesteld dat ze die zouden verle nen geen prijs wordt gesteld. Zij zien met lede ogen de toenemende invloed van socialisme en katholicisme. En in de pro- testants-christelijke partijen, vooral in de A.R.-partij, groeit de ontevredenheid over de samenwerking met de P.v.d.A. voortdurend. We hebben de indruk, dat de Chr. Historischen wellicht de minste bezwaren hebben van alle partijen tegen de huidige poUtieke situatie. Van de Staatk. Geref. Partij is bekend, dat zij in geen enkele samenwerking heil ziet, omdat de beginselen in het gedrang ko men. Het wordt daarom voor alle partijen die aan de regering deelnemen, steeds moeilijker, hun aanhangers begrip bij te brengen voor de politiek die zij voeren. Voorheen was dat wel wat anders. Toen werd er nog principieel gestreden. Toen name in de dagen van de schoolstrijd. Het is een lust, de debatten te lezen, die destijds door Groen van Prinsterer en la ter door Kuyper en Lohman gevoerd werden met de kopstukken der linker zijde. De verkiezingsvergaderingen ston den allerwege in het teken van het be ginsel. Er was enthousiasme en. medele ven. En thans? Men weet de mensen niet meer naar de vergadering te krij gen. Het politiek bedrijf schijnt gaarne overgelaten te worden aan een steeds kleiner wordende kern van geïnteresseer den. Een wonder is dat niet. Wat zijn tegenwoordig nog de onderwerpen van de politiek? Huren en lonen, P.B.O. en economie, belastingkwesties en allerlei technische aangelegenheden. Principiële dingen komen vrijwel niet meer aan de orde. Dat alles vanwege de politieke evolutie. Want de SjD.A.P. (en na haar de P.v.d.A heeft destijds een buitengewoon handige zet gedaan door de onderwijspacificatie te aanvaarden, waardoor één der voor naamste principiële tegenstellingen werd geëlimineerd. Natuurlijk moest deze toch komen, maar het wegvallen van deze controverse was uit een propagandistisch oogpunt voor het socialisme zeer guns tig. En nu is de situatie zó, dat het ac cent van het politiek bedrijf zodanig is komen te vallen op het sociale en eco nomische aspect, dat het voor menigeen weinig verschil meer maakt, welke par tijen de lakens uitdelen. Het is merkwaardig hoe stabiel de po litieke verhoudingen in ons land zijn. Raadpleagt men de statistiek,danblijkt, dat zij sedert 1918, toen de evenredige vertegenwoordiging werd ingevoerd vrij wel niet zijn veranderd. De beide Prot- Chr. partijen hadden in dat jaar samen 20 zetels en nu 21; de Roomse partij res pectievelijk 30 en 30; de socialisten plus Chr. Democraten in 1918 samen 30 en in 1952 in de P.v.d.A., die genoemde groepen heeft samengebundeld, ook 30; de Uberalen 14 en 9. De enige verande ring is geweest, dat de liberalen zijn achteruitgegaan en dat de communins- ten met 6 zetels ertussen gekomen zijn. Men ziet echter, dat het Nederlandse yolk al bijna 40 jaar vrijwel stabiel is in zfln poUtieke partijkeuze. Ondanks groots opgezette verkiezingscampagnes slaagt men er niet in grotere verschui- ^gen dan van 1 of 2 zetels te krijgen. De in 1946 opgerichte P.v.d.A. dacht in dat jaar de absolute meerderheid te ha len, maar ze bracht het niet verder dan het aantal zetels der gefuseerde par tijen. Uit deze feiten is de conclusie te trekken, dat we er rekening mee moeten liouden, dat de partijverhoudingen ook in de naaste toekomst zich weinig zullen wijzigen, hetgeen betekent, dat Om als een vreemdeling in een vreemd land te verkeren waar de men sen en de taal vreemd is, valt niet me de voor het vlees. En wat is het dan groot zolang men de taal des lands niet machtig is, als men vrienden ontmoet, die de zelfde taal spreken en waar men van hart tot hart nog eens mee spre ken mag. Maar na lange tijd verkeerd te hebben in dat vreemde land, en men de lands taal een weinig machtig wordt en er een aanpassing wordt gevonden aan de levensgewoonten van dat land voelt men zich langzamerhand thuis en heeft men, na velen ontmoet te hebben in Amerika en Canada, geen begeerte meer om terug te keren. Dus voelt men zich THUIS. Hoe anders is dit met de GEESTE LIJKE vreemdelingen. We lezen van Abraham dat hij een inwoner is geweest in het land der belofte als in een vreemd land. Hij heeft het ook niet ontveinsd en verborgen, dat hij een gast en vreem deling was en met hem vele anderen: Ze hebben het beleden door woord en daad. Abraham begeert Sara te begra ven en hij zeide tot de zonen Heths: ik ben een vreemdeling en bijwoner bij u. Isaak zegenit Jakob en zegt: God al machtig geve u de zegen van Abraham opdat gij erfelijk moogt bezitten, het land uwer vreemdelingenschap. Niet min der is bekend de getuigenis van Jakob voor Farao: ©e dagen der jaren mijner vreemdelingenschap zijn 130 jaren. Niet alleen met woorden zeiden ze het, maar met geheel hun levensgedrag beleden en toonden ze, dat ze gasten en vreemde lingen waren. Dus ze voelden zich niet THUIS. We lezen van hen in Hebreen 11 „Door het geloof is Abraham een inwoner geweest in het land der be lofte als in een vreemd land, en heeft in tenten gewoond, met Izaak en Ja- kab." Toen Abraham in KanaSn kwam zocht hij geen vaste woonplaats uit, bouwde daar geen huis, maar sloeg een broze tentwoning op. En hij bleef in zijn tent niet wonen op één plaats, maar na eni ge tijd werd het tentdoek weer opge rold en verhuisde hij naar een andere plaats. Dit deed hij niet uit armoede, want de Heere had hem rijkelijk geze gend. Niet om de vijandschap der be volking, want hij werd door hen ge ëerd. Zijn rijkdom en dapperheid werd erkend, want Abimelech sloot een vriendschapsverbond met hem. Neen, het had een andere oorzaak. Hij zocht geen vaste woonplaats in de nederzet tingen der inheemse bevolking. Hij ver meed het banden te leggen tussen hem en de heidenen. Hij wenste een vreem deling te blijven en op zichzelf te wo nen. En waarom? Omdat ze een ander Va derland zochten. Worden we niet be schaamd als we dit lezen? Wat we noe men: Aardsgeztndheid wordt niet alleen bij de wereld gevonden maar huist ook in ons hart en leven. Onze ziel kleeft vast aan het stof en het is niet tot last, maar tot bekoring. En we vergeten met David te bidden: „Ai maak mij levend naar Uw Woord." En toch is er onderscheid tussen de wereld, in de zonde levend of vroom, en de ware geestelijke vreemdelingen. Bij de rechte vreemdelingen was er onrust en heimwee in het hart. Al was Kanaan nog zo'n goed land, met rijkdom en aan zien begiftigd, ze zochten een ander va derland. Want ze waren vreemdelingen op de AARDE. Al zwierven ze de ge hele aarde over, ze zouden nergens geen RUST vinden. En waarom? Omdat God de rust had opgezegd in het leven. Geen rust in de wereld met al haar begeer lijkheden, geen rust met al hun rijk dommen, eer en aanzien, neen, dat kon hun hart niet vervullen. Met DADEN wordt betoond dat de wereld hen geen vijf cent meer waard is, al moeten ze later vaak klagen: dat hun arme ziel zoveel vBJi het aardse overhield. Dat andere vaderland wat ze zoeken is dat de Hemel? Immers neen, daar in wordt toch de rechte vreemdeling onderscheiden. Hun onrust en heimwee gaat uit tot de levende God, omdat hun vreemdelingschap oorzaak is, dat ze door hun zonden zich van God hebben los gescheurd, en daardoor als een bal ling over de wereld gaan. En toch niet meer van God af te kunnen, omdat de Heere die vreemdelingen vasthoudt, en daardoor de geboden des Heeren op hun reis al hun vermakingen worden. En als hun strijd en moeite overvalt op hun reis, ze kunnen toch niet weder keren tot de wereld die ze verlaten hebben, al wordt dit vaak gevreesd In het hart. Hun keus is onberouwelijk. Zo worden die vreemdeüngen voor- en toebereid voor het andere Vaderland van die Eeuwige rust, om in die zoete Jezus hun rust, blijdschap, en zaligheid te verwachten. Om hier als een pelgrim berg op- en berg-afwaarts, van het ge- gevene te leven, om straks hun vreemde lingschap te mogen afleggen, om een thuiskomen bij de Heere te mogen heb ben. Want er blijft een ruste over voor het volk van God. Dat andere Vader land, waar geen zonde is en strijd meer wezen zal. Lezer, hoe staat het met U Voelt ge U THUIS in de wereld? Meent ge hier altoos te zullen blijven? Hebt ge rust buiten God? O, wat zal het straks een ontnuchtering Wezen als U de wereld met al het hare U komt te ontvallen, en dan eeuwig vreemdeling van God. Er mocht nog een haasten en een spoeden geboren worden om Uws levens wil. Geestelijke vreemdeUngen, eens wordt ge afgelost van uw vreemdelingschap, en dan geen lichaam der zonde meer, geen hart vol wereld meer, geen kruis en moeite meer, maar eeuwig in dat Vaderland, waar rouw noch gekrijt meer wezen zal. Rev. G. Zwerus Sunnyside Wash. U.S.A. Uit: „The Banner of Truth." Geen twijfel mogelijk ONBEPERKTE GARANTl OP DE VERING HAZil. agPAËl^ CU tTAAlWA8ENFA8KIEXGH TS ZEVËHBE8&EN het vormen van een regering afhanke lijk is van de mogelijkheid en bereidwil ligheid tot samenwerking der groepen. Men stelt de zaak wel eens zo: er is een roomse groep van 30, een socialisti sche van eveneens 30 en een protestant se ook van 30, bij welke laatste dan de V.V.D. wordt gerekend. Geen der drie groepen heeft de absolute meerderheid, dus is samengaan van twee of meer groepen nodig om tot kabinetsformatie te komen. En dat houdt in: wekenlang© onderhandelingen om tot een compromis te komen. Elke groep moet daarbij zo veel mogeUjk voor eigen beginsel zien te bereiken en zo weinig mogelijk wa ter in de wijn doen. Gezien de toenemen de oppositie in eigen kring wordt het bereiken van een compromis-basis voor een kabinet steeds moeilijker. Daarbij komt dat de ene partij ge makkelijker compromissen sluit dan de andere. De Roomsen zien kans met iedereen samen te werken. Ze hebben het eerst met de liberalen gedaan toen met de Prot. Chr. partijen (de coaUtie) en later met de Partij van de Arbeid. Ook de Chr. Historischen zijn zeer con- ciliant in hun poUtiek. Bij de socialisten liggen verschiUen. Een man als dr. Drees is eerder geneigd tot samenwerken dan de verstokte marxisten. De liberalen worden door de andere groepen als so ciaal en economisch niet progressief ge noeg beschouwd en komen als partner in de regeringscoalitie dus niet in aan merking. Bovendien kan men hen niet zonder meer als behorende tot de pro testantse groep beschouwen daar zij links van de antithese staan zodat ze bij principiële vraagstukken de verkeer de kant kiezen. Men ziet dat de moei lijkheden groot zijn voor hen die een po litiek wensen die niet-socialistisch niet- Uberaal en niet-rooms is doch gebaseerd op de Calvinistische beginselen. Helaas is de groep die een positief-christelijke staatkunde voorstaat, slechts 23 man sterk en vormt dus msiar 23% van de Kamer, zodat zij betrekkelijk weinig gevricht in de schaal kan leggen. Wanneer men, zoals de Protestanten in Limburg en in België met een klein getal tussen een roomse over macht, kiezen mioet, dan ziet meni in derdaad heel veel, dat men Uever op de socialisten stemt dan op de roomsen. Vanwege het dikwijls onsympathieke drijven der geestelijkheid, die de room se alleenheerschappij doet gevoelen en anderzijds het feit, dat men in zulk een streek geen last heeft van socialistische machtsuitoefening, omdat de P.v.dA.. daar ook slechts een zeer kleine min derheid vormt, kunnen we deze keuze psychologisch wel verklaren. In roomse streken voelt men de roomse druk aan den lijve en is men eerder geneigd op de P.v.d.A. te stemmen of met haar sa men te werken dan in niet-roomse delen van ons land. Daar zullen er ook zijn, Streelanuseiuim 'Goeroe—Overflaldcee Ontving 700.voor aankoop oude platen en kaaften Het bestuur van het Streekmuseum,. GoereeOverflakkee, heeft van het An jerfonds Zuid-Holland de toezegging ge had van een gift groot 700.voor de aankoop van oude kaarten en platen en een tegeltableau. Zoals bekend is dit Sti-eekmuseum nog in opkomst, waarom het bestuur buiten gewoon dankbaar is voor deze gift. Het museum, dat vestiging krijgt in het Kerkstraatje te Sommelsdijk is bij na gereed en zal waarschijnlijk medio of eind Augustus a.s. worden geopend. die een samengaan van A.R. en C.H. met de P.v.d.A. zouden toejuichen, als daardoor de K.V.P. uit de regering ge-' drongen kon worden. In de practijk is het echter niet ge- makkeUjk de juiste gedragslijn te vol gen. Er is werkelijk veel te zeggen voor het standpunt, dat het onmogelijk is zonder gewetensbezwaren één of andere coalitie te steunen en dat daarom het getuigen van eigen SchriftuurUjk begin sel nog het enige mogelijke is. Dit is een radicale houding, die men in zekere zin ook negatief kan noeme^i omdat het be tekent: politiek aan de kant staan in de regering van het land. Zulk een standpunt geeft sommigen wèl doch ve le anderen geen bevrediging en dan be geeft men zich op het pad der practi- sche politiek en gaat men de diverse partijen met hun beginselen en strevin gen ten opzichte van elkaar en van eigen partij beoordelen om tenslotte tot een bepaalde conclusie te komen. Momenteel overheerst in de vier gro te partijen de mening dat er op brede basis moet worden geregeerd. Noch de Prot. Chr. partijen noch de P.v.d.A. ge loven dat er zonder de K.V.P. gere geerd kan worden. Trouwens afgezien daarvan Ujkt ons een coalitie van A.R. en C.H. met de P.v.d.A. in één kabinet even ongerijmd als velen vroeger die van de Prot. partijen met Rome vonden. Een rooms-rood verbond hebben we na de oorlog een aantal jaren gehad maar dat scheen de roomsen niet te bevredi gen, zodat aan de A.R. en de C.H. een breder plaats werd ingeruimd. Wanneer we spreken van brede of smalle basis, dan bedoelen wij: een kabinet met of zonder socialisten! Dat is voor ons het criterium. We weten, dat geen enkele coalitie bevredigt, dat aan alle samen werking bezwaren en gevaren verbon den zijn, maar wanneer naen de mening is toegedaan, dat er positief moet wor den medegewerkt aan de totstandko ming ener regering, dan zouden wij als de minst kwade oplossing kiezen een coalitie zonder P.v.d.A., dobh met de V.V.D. Compromissen moeten er toch gesloten worden. Elke partij moet een aantal eigen programpunten op non-ac- tief zetten. Maar uiteindeUjk achten wij een socialistische maatschappij, waar naar immers de P.v.d.A. streeft, een zo danig gevaar, zowel geestelijk, politiek als economisch en sociaal, dat elke be vordering daarvan tegengegaan moet worden. Intussen zoals we reeds eerder schreven hebben deze beschouwingen slechts theoretische waarde, want een kabinet zonder socialisten zien we voor lopig nog niet. Argentinië Aan het bewind van de Argentijnse dictator Juan Péron schijnt een einde te zijn gekomen. Vorige week Donder dag is in het land een opstand uitgebro ken, ontketend door de marine, die wel iswaar spoedig werd onderdrukt, maar tevens de val van de dictator bespoedig de. De dictatuur die in Argentinië ruim tien jaar heeft geduurd is overigens geen uitzondering in de Latijns-Ameri- kaause landen. Behalve in Costa Rica en in Uruguay wordt nergens een demo cratische regering gevonden. Meestal is het staatshoofd en officier, die door een staatsgreep de macht in handen heeft gekregen en daarbij gesteund werd door het leger, dat in deze landen zo onge veer de taak van de politie vervult. Péron was evenwel een dictator van een ander soort. Niet alleen op het le ger, ook op de volksmassa's steunde zijn bewind. Hij heeft zich aanvankeUjk op geworpen als de beschermer van de verschoppelingen, daarbij geholpen door de populEiire Eva Péron, die veel heeft bijgedragen tot verbetering van de so ciale toestanden. In het begin werd Péron ook gesteund door de rooms-katholieke kerk. Doch onvermijdelijk moest deze vriendschap eindigen in een conflict. Een dictatuur deinst niet terug voor de grenzen die de kerk trekt en de kerk duldt geen schen ding van haar grondgebied. Zo kon het gebeuren (en het heeft nog lang ge duurd voordat het zover kwam) dat de paus over Péron en de zijnen vorige week Donderdag de banvloek uitsprak. Enkele ogenblikken later brak de op stand uit. Verschillende kerken werden in brand gestoken en er kwamen straat gevechten voor van man tegen man. Het aantal slachtoffers is niet bekend, maar het is waarschijnlijk groot. Deze opstand van het leger staat niet op zichzelf, maar is een symptoom van de algehele onrust in het land. Thans is de rust in Argentinië overal hersteld, maar Péron is op de achter grond gekomen. In pers en radio wordt zijn naam verzwegen. De algemene indruk heerst dat Lueero, een generaal van het leger, een groot gedeelte van zijn taak heeft overgenomen. Andere geruchten spreken van een toekomstig driemanschap, waarvan Lu eero voorzitter zou worden en waarvan ook Pêron deel zou uitmaken. Men ziet thans op middelen], hoe men de vete tussen Péron en de Kerk tot een oplossing zou kunnen brengen. Venenlgde Naties De afgevaardigden van de Verenigde Naties zijn Maandag te San Francisco bijeengekomen om te herdenken dat in deze stad tien jaar geleden het hand vest der Verenigde Naties werd onder tekend. President Eisenhower van Amerika noem.de in zijn rede de zomer van 1955 een nieuw tijdperk van optimistische verwachtingen in de wereld. Wederom is het hart van de mens vervuld van een nieuwe toewijding aan het werk tot ver mijding van een oorlog. De wil van vele landen tot een eerlijke vrede is thans sterker dan ooit tevoren, aldus de pre sident. Ook onze landgenoot. Mr. van Klef- fens, die voorzitter is van de V.N., drong aan op verbetering van de inter nationale betrekkingen. De secretaris-generaal, Hammarsk- jöld, liet eveneens een optimistisch ge luid horen. De Aziatisch-Afrikaanse con Van Zaterdag 25 Juni v.in. 13 jMir t.ni. Maandag 36 Juni v.m. 9 uur Middelhamis-Somtmelsdök Afwezig de artsen Bakker, Arends en Wieringa. Voor spoedgevallen Dogterom arts. Tel. 2121, Sommelsdijk. Dirksland-HerMngen-Melissant Afwezig dr. P. Boot en Elvé, arts. Voor spoedgevallen Huisman, arts. Tel. 01877412, MeUssant. Oost-Flakkee; Afwezig de artsen Kramers, de Man en Buth, Voor spoedgevallen Voogd, arts. Tel. 1874^259, Oude Tonge en Bouman arts, Tel. 01871-269, Stad aan 't Ha ringvliet. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Van Zaterdaignüddag 25 Juni tjn. Maandag 27 Juni v.m. 8 uur Afwezig A. Wagner. Dienst heeft W. P. Terlouw, Telef. 2357, Middelharnis. Middelharnis. De collecte, welke ge houden werd in de laatste week van Mei en de eerste week van Juni, bracht het mooie bedrag van 1108.75 op. Voor de op 11 Juli a.s. te houden bloedafname gaven zich 159 donors op. Het bestuur van de afd. Middelharnis zegt alle gevers en geefsters harteUjk dank. Sommelsdyk. De getallen voor Som melsdijk zijn 1095.44. Aantal donors 120. Stad aan 't Haringvliet. Opbrengst collecte 209.80. Aantal donors 26. Den Bommel. Opbrengst collecte 531.40. Aantal donors 27. De totaal opbrengst voor de afd. Middelharnis bedraagt dus 2945.39. Het aantal donors 332. De nieuwe Walvisvaarder „Willem Barendsz H" is Maandag voor het eerst vertrokken voor proefvaart op de Noordzee. Het schip is groot 44000 ton en daarmede het grootste Nederlandse schip. Foto: De „Willem Barendsz" bij Hoek van Holland. ferentie, de overeenkomst over Oosten rijk en de komende conferentie van de Grote Drie te Génève houden beloften in voor de toekomst, zei hij. Er is reden tot vernieuwde hoop oj) een beter even wicht in de internationale politiek. De ministers van de Grote Vier heb ben in San Francisco van gedachten ge wisseld over de a.s. conferentie op het hoogste niveau, die op 18 Juli te Génève zal beginnen. In beginsel was men het spoedig eens, al verklaarde Molotov, dat hij de voorstellen nog eens neuwkeurig moest bestuderen. Br kwam naar zijn mening evenwel niets in voor, waarte gen hij bezwaar zou kunnen hebben. Duitsland Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland is Zondagavond teruggekeerd van zijn bezoek aan de Verenigde Sta ten. In West-Duitse kringen blijkt men zeer ingenomen te zijn met het resul taat van Adenauer's reis, die „heeft bij gedragen tot de versterking van de eeniieid van het Westelijke front op de a.s. conferentie van Génève." De Amerikaanse regering heeft be kend gemaakt dat ze te Génève het Duitse probleem bovenaan de agenda wil plaatsen. Zelf heeft Adenauer niet veel hoop op een spoedige oplossing van dit probleem. Het is ook niet waar schijnlijk dat de Russen dit probleem als eerste agendapunt zullen aanvaarden. Adenauer zal de Russische uitnodi ging, een bezoek aan Moskou te bren gen, aannemen, echter pas né, de Ge- neefse conferentie. Op grond hiervan menen Westelijke waarnemers dat de Russische delegatie ia Génève liever het Duitse probleem wil omzeilen, tot na het bezoek van de bondskanselier aan de Sowjet-Unie. Keuring van vee en concours Hippique Er blijkt heel wat vast te zitten aan het concours hippique, dat de Vereniging Pokkersbelang op het gebied van trek en tuigpaard, annex keuring van vee, volgende week Zaterdag te Middelhar nis gaat houden. De deelname is groot en uit de gehele provincie zijn paarden en vee ingeschreven, terwijl men zich ook verzekerd heeft van de medewer king van enige bekende paardenfokkers die demonstraties zullen komen geven met hun dieren. Ook de Kon. Muziek vereniging Sempre Crescendo zal van de partij zijn en het concofirs ia de mid daguren opluisteren. Mien verwacht groot bezoek uit het gehele eiland en van de zijde der politic vernemen wij, dat een speciale regeling getroffen zal worden voor het verkeer. Het concours wordt gehouden op het terrein van de V.V. Plakkee nabij het Havenhoofd van Middelharnis. Dit zal uitsluitend te bereiken zijn via de pro vinciale weg naar het Havenhoofd en over de weg, die is aangelegd op de plaats van een afgegraven dijk. Ook het verkeer uit Oost-Flakkee moet dus via MiddelharnisWaterweg. Na afloop kan het terrein uitsluitend verlaten worden in Oostelijke richting. Voor parkeergelegenheid, zowel voor auto's als voor motoren en fietsen, zal gezorgd worden. Allen moeten zich ech ter aan de verkeersrichting houden. Het bestuur van Fokkersbelang is nog bezig met het organiseren van gebeur tenissen, die dit concours nog te attrac tiever kimnen maken. De deelname van S'hetlandponnies is helaas nog te gering om daarvan een concoursnummer te maken, weshalve het bestuur een laatste oproep richt tot de houders van deze dieren, die er op Flakkee toch vele aanwezig zijn. Toegelaten studenten Theol. School, Het curatorium van de Theol. Schooi der Ger. Gemeente te Rotterdam heeft bij het gehouden onderzoek op Dinsdag 21 Juni j.l. van de negen aanmeldingen drie personen toegelaten om de studiën aan deze school te volgen. Het zijn de heren F. Blok (34 jaar) v/onende te Bleskensgraaf (kerkelijk H. I. Ambacht)Jan van Haaren te Gene muiden (21 jaar), en dhr. Wisse te Tho- len, (40 j.) ouderling in de Ger. Gem, aldaar. De heer P. Blok is oud-Middelharnis- ser, het is een broer van ds. M. Blok, predt. der Ger. Gemeente Rotterdam Centrum. Dhr. P. Blok is thans werkzaam als chef op een melkfabriek in zijn woon plaats, welke betrekking hij loslaat om in Sept. a.s. aan de Theol. School te Rotterdam te gaan studeren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1