Over lichamelijke tuchtiging op school Marktberichten Bevestiging en intrede van Ds. F. V. Dieren als Herv. Predt. te St. Philipsland Charter-uitreiking aan Flakkeese Rotary-club 28e Jaargang GBB WEEKBLAD OP 6EBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOB DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN DE INTREDE TOESPRAKEN 5chnimmetlL Bezoek van 180 rotarians van buiten het eiland Plaatselijk Nieuws I OUDDOBP OOLTGENSPLAAT Woensdag 22 Juni 1955 No. 2411 UW5 Bedactlebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDEfjIARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentlën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschgnt tweemaal per weeH. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per ücua. BQ contract speciaal tarief. Lichamelijke tuchtiging is een van de tuchtmiddelen, die in het opvoedings werk zeker niet gemist kunnen worden. Toch geloven wij, dat er in het alge- nieen betere en meer doeltreffende op voedingsmiddelen zijn. Het gebruik van ije lichamelijke tuchtiging hangt in hoge mate af van de geaardheid zowel van de opvoeder als van de pupil. Over het al gemeen is het toedienen van lichamelij ke straf een zaak van de opvoeding in (iet gezin. Het toedienen van lichamelij- jte straf in het gezin heeft zijn bijzon dere risico's, maar buiten het gezin zijn eie risico's nog groter. In de laatste tijd is het nogal eena voorgekomen, dat on derwijzers terecht moesten staan omdat ze een leerling een lichamelijke kastij ding hadden toegediend. Dergelijke verslagen van een rechtzit- ting trekken over het algemeen in bre de kringen de aandacht en brengen het probleem van de lichamelijke tuchtiging m vernieuwing onder de aandacht, Een robleem is het inderdaad. Neen, de dienen geen inrichtingen te worden waar er maar op los geslagen wordt, maar anderzijds moet het toch funest worden geacht dat een onderwij zer voor het toedienen van een draai om oren of voor het geven van een pak de hroek voor de rechtbank wordt edaagd. Zulke methoden zijn fnuikend voor het gezag van de onderwijzer. De onderwijzer mag op school niet ilaan. Dat kan in zijn algemeenheid goed en aanvaardbaar zijn. Maar voor de ouders die zich daar maar al te vlug ,j beroepen is het ook wel goed te be denken, dat de onderwijzer er ook recht heeft, dat aan hem gehoorzame kin-, deren worden toevertrouwd voor onder wijs en opvoeding. Licht zaj daar wel eens een en ander aan ontbreken. Wel- u dat de ouders zich dan ook aller- •st bezinnen voor ze reclameren over t toedienen van een oorvijg of een pak voor de broek. ag de meester niet slaan, de leerling niet ongehoorzaam zijn. .De onder wijzer mag verwachten, dat voor het werk van onderwijs en opvoeding ge hoorzame kinderen aan hem worden toe vertrouwd. Als de ouders dat bedachten, 1 zouden ze zich in voorkomende ge vallen eerst wel eens tweemaal beden ken voor ze gaan klagen. Vaak denken de ouders te goed over liim kinderen. In het algemeen beamen ze het, dat er een behoorlijke tucht moet wezen. Zolang als het kinderen van an deren aangaat, maar als het hun eigen kinderen betreft dan kunnen ze zich vaak niet tot de hoogte opwerken, dat zonder behoorUjke tucht het werk van ondei-wijs en opvoeding onmogelijk is. Velen zijn erg voor tucht, zolang het de kmderen van anderen betreft maar als het hun eigen kinderen betreft, dan ont breekt er nogal eens een en ander aan hun goed inzicht. Dan zijn hun kinderen 1 en de onderwijzer is al bij voorbaat fout. Inplaats dat ze zich eerst eens re- geven van wat zoonlief heeft misdreven, wordt niet zelden al bij voor baat de staf over de onderwijzer gebro ken. Er zijn nu eenmaal kinderen voor wie eea lichamelijke tuchtiging niet ge- iBist kan worden. In het gezin niet, maar ook niet op de school. Dat wordt door vele ouders uit het oog verloren. Ea niet zelden zijn die ouders, die er thuis er geweldig op los slaan de groot ste klagers ook voor een onschuldige tik op school. Voor wangedrag op school allereerst een excuus van de zijde der ouders tegenover de onderwrijzer^' Als een kind zich misdraagt strekt dat niet tot eer van de ouders. Hoe moet een on derwijzer denken over de opvoeding thuis van een leerling, die zich geregeld tegen de schoolorde vergrijpt. Eec lastige jongen op school is meest- «1 de onbetaalde rekening van de gezins opvoeding. Wvj geloven, dat er ook uit zonderingen bestaan, maar dat is zeker, een jongen op wie lichamelöke tucht moet worden toegepast is in de regel Seen reclame voor de opvoedingsmetho- *n van het betreffende gezin. Het is Met onze bedoeling dit geval uitputtend te behandelen daarvoor ligt het te zeer op bet speciale terrein van Onderwijs en üpvoeding, maar we achten dat het geen 'TOad kan een paar opmerkingen te Diaken vandaar dat wij over het boven staande een en ander naar voren brach- Daarbij komt dat wij geloven dat op onze eilanden het probleem van de «amelijke tuchtiging niet of nauwe- ^Ks aanwezig is. Dat in sporadisch •oorkomende gevallen de ouders over «et alg:emeen verstandig en nuchter ge- i^jn om maar niet zonder meer de eren tegenover de onderwijzers in gelijk te stellen. Een onderwijzer, tot lichamelijke straf zijn toevlucht Jioet nemen, en de omstandigheden kun jen er naar zijn, doet dit zeker niet ml genoegen. Wij hebben ervaren ^fwijzers wel horen zeggen: „Wie slaan is, bijzondere gevallen uit goten, als opvoeder verloren. Men eet wel waar men begint maar niet üTl eindigt." Wie slaat, moet is h t ^'^^er gaan slaan. Met het slaan OB I meel. Als men er j[ ^^8,t raakt men de bloem kwijt en 2j. zemelen over. Een onderwij- »i i genoodzaakt is te slaan ver- oud ^®^-" I^aarom kunnen de w^''l er over het algemeen wel zeker siecM^"-' hchamelijke tuchtiging dieM uiterste nood wordt toege- dat h geloven wij net voor de ouders een eerste ver- Zondag j.'l. had de bevestiging en intrede plaats van ds. F. v. Dieren in de Ned. Herv. Kerk te St. Philipsland. De bevestiging geschiedde door ds. Smits van Genderen. Voo^ beide diensten was grote belangstelling. Het was jammer, dat tijdens de predikatie van ds. v. Dieren de luidspreker uitviel, waardoor de cor respondenten van de verschillende bladen, (en ook van ons blad) die in het jeugdgebouw inplaats van in de kerk een plaats hadden verkregen, alles niet konden volgen. Wij geven hier een korte samenvatting van beide diensten. De ochtenddienst werd aangevangen met het zingen van Ps. 118 1, daarna het votum en de zegen door ds. Smits, lezing van de Wet des Heeren en het tekstkapittel Handelingen 28. Ds. Smits noemde het een bijzondere dag voor St. Philipsland, waarin reden was om God te danken, daar andere ge meenten zo lang vacant zijn en er hier zo spoedig een nieuwe leraar was ge schonken om Zijn Woord te prediken tot bekering van zondaren. Klaarlijk be toonde de Heere geen lust te hebben in onzen dood, maar daarin, dat wij ons zouden bekeren en leven. Tot bevestigingstekst werd gekozen Handel. 28 31: „Predikende het Ko ninkrijk Gods en lerende van de Heere Jezus Christus met alle vrijmoedigheid, onverhinderd." De punten der overden king waren: Taaik en opdracht Zijner dienstknechten en ten 2e de beloften Gods tot sterkte en bemoediging om de ze last te kunnen vei'vullen. Na dit tekstwoord te hebben ontvouwd volgde voorlezing van het formulier, waarna met heldere stem op de gestel de vragen werd gehoord het ,,Ja ik, van ganser harte." De gemeente zong de nieuwe leraar staande toe Ps. 119 9. Ds. Smit dankte de consulent ds. Lam van Poortvliet voor de bewezen gunst zijn vriend ds. v. Dieren te hebben mo gen bevestigen* Deze had hem indertijd bevestigd te Genderen. Hij memoreerde woorden, die hem toen bij die gelegen heid bijzonder getroffen hadden. Ver volgens gaf hij aan de gemeente hun nieuwe leraar met vrouw en kinderen over, en vei'zooht haar, zich willen te schikken naar zijn lering. Hij bad zijn ambtgenoot en vriend toe het Woord Gods met lust, liefde en opgewektheid te verkondigen tot bekering van zonda ren en vertroosting van Zijn Sion. De dienst werd beëindigd met het zingen van Ps. 138 en dankgebed. Des middags had de intrede van ds. v. Dieren in een overvolle kerk plaats.: De opening" van de dienst geschiedde met het zingen van Ps. 26 7 en 8, het vo tum en de zegen en het lezen van het tekstkapittelGalaten 4,- waarvan ds. v. Dieren tot tekst koos een gedeelte van het 19e vers: „totdat Christus een ge stalte in U krijge." In zijn voorrede wees ZEerw. er op, hoe de Apostel Paulus in grote zorg ver keerde over de gemeente, die hij als kinderen in het Evangelie had geteeld. Hij had ze zó lief, dat hij zich beijverde om dag en nacht over hen Je waken in gebed. Hij bevond evenwel, dat zij door leraars der wet verleid waren en vraagt hun in vers 9: En nu, als gij God kent, ja veel meer van God gekend zijt, hoe keert gij U wederom tot de zwakke en arme beginselen, welke gij wederom van voren aan wilt dienen? Dat nu, ligt ons alten in het hart, zei spreker, om zelf wat te willen volbren gen aan onze zaligheid. Wij mochten klein en nederig zijn voor God. Belijden gaat wel, maar het komt op belgving acun. Dan zal Christus een gestalte in ons krijgen, dan zal Hij Zijn verworven heilsweldaden ons schenken. Als U hier van iets verkregen hebt zei spreker, waakt er dan over. Gij hebt het gekre gen om niet, maar niet voor niet. Moge ik als predikant niet zijn een leraar van de gemeente alleen, maar een dienstknecht Gods en gij geen gemeente van uw domüiee, maar een gemeente des Heeren, opdat Christus een gestalte in U krijgt. Met ons zelven aan een eind gekomen, niet meer levende in de dood, geen Christen in naam maar in-de-daad en in waarheid. Wandelt door de Geest en volbrengt de begeerlijkheid des vle- ses niet. Gebeden doende voor uzelf, uw leraar en uw naaste, het betaamt ons in alles Gods zegen af te smeken. Wij brengen U het Evangelie van Christus naar Zijn Wet, de Wet der liefde. Zo hoop ik aldus spreker, een goed getui ge van Hem te zijn, zonder aanzien des persoons. God beware ons in Zijn kracht, door het geloof in onzen Heere Jezus Chris tus. Hij zij het middelpunt van uw en mijn leven. Hij krijge alzo een gestalte in ons ,opdat wij Zijn verschijning zon der verschrikking tegemoet mogen zien. Na beëindiging van de predikatie werd gezongen Ps. 89 8 en volgde dankge bed. Ds. V. Dieren bracht daarna dank aan de gemeenteleden voor de vriendschap en hulp bij zijn komt betoond. Hij dank te zijn bevestiger ds. Smits, ds. Lam als consulent, zijn kerkeraad, kerkvoogdij en notabelen, alsook de koster en orga- niste. Ook dankte hij ds. Smits, Geref. predikant uit A. J. Polder voor diens te genwoordigheid alsook Burgemeester en Wethouders. Hij richtte zich verder tot zijn ouders en schoonzusters, zijn vrien den uit Hoornaar, de ring-oollega's enz. Burgemeester de Jonge sprak wel komstwoorden namens de burgerlijke gemeente, ds. Smits, Ger. predt. te A. J. Polder sprak als collega; dhr.i M. Krij ger te Bruinisse namens de classis. Ver volgens ds. Brons namens de Ring Tho- len en ds. Lam van Poortvliet als con sulent. Tenslotte sprak ouderling de Rooij namens de kerkeraad, kerkvoogd^ en jeugdverenigingen. Hij riep de nieuwe predikant een hartelijk welkom toe en hoopte dat in Gods kracht, gezamenlijk de opgelegde taak mocht worden vol bracht. Hij bad hem Gods zegen toe in. zijn dienstwerk, tot heil van de gemeen te. Tot slot werd staande gezongen Ps. 121 2, waarna ds. v. Dieren voor de eerste maal de zegen op zijn nieuwe ge meente legde. Het was een goede Zondag voor de- Herv. Gemeente van St. Philipsland. 'akter IS ona de gedragingen en het ka- van hun küid eerst maar eens aan een critisch onderzoek te onder werpen. Want, excessen uitgesloten, is het alles behalve een eer voor het gezin wanneer op hun kinderen lichamelijke tuchtiging moet worden toegepast. Tucht moet er tenslotte wezenu Als er geen tucht is kan er geen sprake zijn van behoorlijk onderwijs. Een goede tucht is een noodzabeiyke vereiste voor goed onderwijs. Speciaal in onze tucht- loze tijd mag daar de nadruk wel eens opgelegd worden. Het gedrag van Eli is als een afschrikwekkend voorbeeld te boek gesteld voor allen die met onder wijs en opvoeding te maken hebben. Het gemis van tucht heeft fimeste gevolgen voor de toekomst, dat leert de geschie denis van EU en zijn zonen ons. Beter een te strenge tucht dan helemaal geen tucht. En doen er moeilijkheden voor? Waar om dan niet eerst de weg bewandeld van het gemeenschappelijk overleg? Daar is toch in de regel wel wat mee te bereiken. De figuur van de strafrech ter is minder mooi voor de onderwijzer, maar toch zeker ook voor het gezin en zeker niet in de laatste plaats voor de leerüng diö er de aanleiding toe is. Zonder tucht gaat het nu eenmaal niet. Ons volk wordt vaak in meer dan een opzicht een tuchtloos volk genoemd Dat is niet tot onze eer. De opvoeding van onze jeugd staat daar niet buiten. Daarom is het van zo groot belang dat onderwijzers en allen, die met het werk der opvoeding belast zijn de steun ont vangen van de ouders. Die hebben de opvoeders meer dan nodig bij hun moei lijk werk. Daurom is het nodig dat de tucht wordt hoog gehouden. Liefst als het maar enigszins kan zonder lichamelijke straf, maar als de omstandigheden er naar zijn dan dient men de lichamelijke straf in het belang van zijn kind te aan vaarden en geen „ach en wee" te roe pen voor een draai om de oren en een pak voor de broek. Zeker niet in atren moede naar de politie te lopen. Ergerlij ke excessen vallen buiten onze beschou- wingj Maar als regel geloven wij wel dat in voorkomende gevallen een on- I derzoek naar geaardheid en karakter van de leerling de ouder er wel van zal onthouden om er drukte over te ma ken. De onderwijzer heeft er recht op dat er kinderen aan zijn zorgen worden toe vertrouwd en geen „boefjes". Want die zijn het die de schoolatmosfeer beder ven. -O- VEEJMCAI^KT ROTTERDAM, 20 Juni. Ter veemarkt aangevoerd in totaal 1960 dieren, waar onder 1172 vette koeien en 788 var kens. Prijzen per kg: vette koeien 2.78—2.98, 2.5S—2.78, 2.20—2.40, var kens lev. gew. 1.67, 1.64, 1.60. De aanvoer van vette koeien was even groter met stroeve handel en niet ge heel prijsh. Prima's boven notering. De aanvoer van varkens was als vorige week, de handel goed en wat hoger in prijs. b GBAANBEUBS ROTTERDAM, 20 Juni. Binnenl". granen, officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam: zomergerst naar' kwal. en vochtgeh. 2526, haver naar kleur en vochtgehalte 2628, extra blanke daarb., peulvruchten, kalm, groe ne erwten tot 57.50, schokkers tot 75. bruine bonen tot 47.50, met goede vraag naar extra blanke tot cira 55. AAKDAPPELBEURS ROTTERDAM, 20 Juni Kleiaard- appelen 35 mm, opw. binjes 10.5011 bevelanders 6.508.furore 12.13. Voeraardappelen 2.25, (pet' 100 kg. op handelsvoorwaarden vastgesteld v. d. verkoop v. consumptieaardappelen op wagon, schip of auto.) Afgezien van de schoolexamens, waar over ik verleden week een krabbel schreef, zijn ook allerwege de vakexa mens aan de gang. Door mensen die, naar we mogen veronderstellen, hun vak zelf door en door kennen, worden de Candidaten duchtig aan de tand gevoeld of ze zich de doorgewerkte stof gogd eigen gemaakt hebben. Dat laat soms nog wel eens te wensen over, want vo rig© week las ik dat bij een vakexamen meer dan een derde deel der leerlingen was gezakt. Geen kleinigheid dus. De vraag kan nu rijzen of de niet-geslaag- den allemaal zulke domme jongens wa ren die onmogelijk de leerstof in hun bol konden krijgen, óf dat de exameneisen wat overdreven zwaar geweest zijn. Het,een zowel als het andere kan waar zijn. Aan de vakexamens nemen uit de aard van de zaak ook heel wat ouderen deel, die al vele jaren de schoolbanken vaarwel hebben gezegd. Daaronder zijn er, die voornemens zijn zelf een zaak te stichten of een bestaand bedrijf over te nemen. Zonder de vereiste diploma's gaat dat nu eenmaal niet, ook al heeft zo iemand in de zaak waar hij werkt een uitstekende staat van dienst en al zou hij bij machte zijn om die zaak he lemaal zelfstandig te beheren. De vesti gingswet eist nu eerunaal diploma's, dus kan men aan de studie, daar helpt geen moedertje-lief aan. Vooral voor die ouderen valt het niet mee om zich met jeugdig enthousiasme op de vak studie te werpen. Het is voor velen onder hen een he>le toer om de eindstreep te halen, want ze moeten nu van allerlei dingen afweten, waarmede ze in de zaak of het bedrijf waar ze werken, nooit te maken hadden. De jeugdige candidaten hebben vaak ook nog de handen vol aan de vra gen die worden gesteld. Het zou wel eens aardig zijn voor buitenstaanders om eens kennis te nemen van de ant- v/oorden die op de examenvragen wor den gegeven, Daar zou men af en toe wel om moetan lachen. Het heeft zeker zijn goede zijde om enige eisen van vak bekwaamheid te stellen, wil men een eigen zaak kunnen beginnen. Mits men hierin niet al te ver gaat. Jn zakelijke kringen is men het over die eisen nog altijd niet eens. Er is pro en contra. Dus een bewijs dat op dit pimt na de inwer kingtreding der vestigingswet in 1937 nog steeds geen eenstemmigheid werd bereikt. De eisen voor sommige vesti gingen zijn zo zwaar, dat practisch de nieuwelingen niet aan bod komen, om zelf een bedrijf te stichten. Dat dit geen praatje is moge blijken uit het volgen de: onlangs kwam de Chr. Midden standsbond te Den Haag bijeen, waarbij ook de Minister van Economische Za ken, prof, dr. Zijlstra aanwezig was. De ze heeft daar ook een enkel woord ge sproken en vertelde dat hij eens een be spreking had met een aantal groothan delaren, die in hun branche zeer zware vestigingseisen stelden. Onder meer moest men over een aanzienlijk kapitaal en een grote ruimte beschikken, wilde men voor eigen rekening kunnen begin nen. De Minister heeft toen aan de voor zitter van deze groep, die niet zonder reden trots was op zijn bedrijf een vraag gesteld. Een vraag, die aan duidelijk heid niets te wensen overliet. „Voldeed uw vader zo vroeg de Minister toen hij het bedrijf stichtte dat gij thans leidt, óók aan al de eisen, die ge thans aan nieuwelingen stelt? Die grote me neer bleef het antwoord aan Minister Zijlstra schuldig. „Ik wil daarmee maar zeggen, zei de Minister: laten we bij onze vestigingseisen toch redelijk blij ven.;" Kijk, dat is kloeke taal van deze minister. Hij blijkt een man te zijn, die ook de nieuwelingen een leans wil geven. Want Vide weet van hoe laag-blj-de- grond de vader van bovengenoemde groothandelaar zijn zaak opgewerkt heeft. Als dan voor de nakomelingen als 't ware het bed geschud is, is het een klein kunstje om hoog te paard te gaan zitten en de jongere generatie eens voor te schreven hoeveel kapitaal en zovoorts er moet zijn, willen ze zelf standig worden. Vergeet niet, dat het slagen in de maatsdhappij heus niet af hangt van het slagen voor een vak-exa men. Schrammetje heeft wel mensen gekend, die met al hun diploma's op zak omnogelijk een zaak op de been konden houden. Beste mensen overigens, maar ten enen male ongeschikt om zelfstan dig een zaak te voeren. Ze misten elk zakelijk inzicht en gingen met de diplo ma's in de zak failliet. Daartegenover zijn er mensen, die met grote moeite een vak-diploma kunnen bemachtigen of er zelfs helemaal niet toe komen, maar als het op zaljendoen aankomt, ga dan maar voor hun op zij. Dat zijn mensen met een aangeboren zaJien-intelligentie, die wat weten te bereiken. Voor wat ze zelf tekort komen aan geleerdheid nemen ze personeel aan, dat het wel voor hun uitknobbelt, maar koop en verkoop is Hedenmorgen werd in het gebouw van de Nederlandse Handel Maatschappij te Amsterdam door Z.K.H. Prins Bernhard aan verscheidene personen de zilveren Anjer uitgereikt. Foto: Uitreiking van Zilveren Anjer aan Ir. V. W. van Gogh wegens het piëteit volle en onbaatzuchtige instand houden en ter beschikking van tentoonstellingen stellen van de grote collectie schilderijen en tekeningen van Vincent van Gogh. hun toevertrouwd. Daarom mag een po ging van de jongeren die zelfstandig willen worden en er de aanleg voor heb ben niet om hals worden gebracht door onredelijke eisen, die soms ver boven de bestaande vestigingswet uitgaan. Naar hetgeen minister Zijlstra heeft ge zegd mag In die kringen wel eens goed worden geluisterd. Men roept van ver schillende zijden om een nog toenemen de ordening, waardoor het eigen initia tief geheel op de achtergrond geraakt. Vele mensen die thans grote zaken be zitten, zijn meestal ook klein begonnen. Hun doorzettingsvermogen deed hun de tegenslagen op hun pad overwinnen. En het grootste van alles is wel, dat we bij al onze pogingen om iets te bereiken de zegen ontvangen van Hem, in Wiens hand onze adem is en bg Wien al onze paden zijn! SCHRAMMETJE. De Flakkeese Rotary-club kreeg Zaterdag bezoek van ongeveer 180 rotarions van buiten het eiland. Het betrof een vriendschapa bezoek waarbij het gezel schap tevens op de hoogte werd gesteld van het herstel van dijken en dorpen. Tevens werd het zgn. charter uitgereikt, waarbij de Flakkeese Rotaryclub een zelfstandige vereniging is geworden. 's Morgens 11 uur arriveerde een deel van de bezoekers via het veer Dintelsas- Sluishaven waar zij door burgemeester P. W. Hordijk werden ontvangen. Door de burgemeester werd al terstond een uiteenzetting gegeven van het dijkher stel, de sluisbouw en verdere werkzaam heden onder Ooltgensplaat. Het dorp zelf werd onder de loupe genomen en voor het Raadhuis werd even gestopt om dit bouwwerk van naderbij te kunnen bezichtigen. Een ander deel van de bezoeken werd opgewacht aan het Havenhoofd te Mid- delhamis en om ongeveer half een kwa men bij de groepen op „Willemshof", de boerderij van de heer J. A. van Nieu- wenhuijzen aan de Galatheesedijk onder Ooltgensplaat bijeen. Gezamenlijk werd toen nog een rondrit door het dorp en de omgeving gemaakt. Demonstratie luchtsproeibedrijf Van Beek Om 1 uur werd iii de grote landbouw- schuur van Willemshof" de lunch ge bruikt. Enkele personen voerden da.ar het woord, o.a.: Gouverneur Meuten uit Den Haag en de heer Penning van Rot terdam (Zuid). Een Zeeuwse rotarion sprak nog over het herstel van zijn pro vincie en gemeente. Om 3 uur werd het gezelschap naar buiten gelokt daar een vliegtuig van Van Beek's luchtsproeibedrijf uit Melis sant kwam demonstreren boven het bouwland van de heer van Nieuwen- huijzen. Zij konden van zeer nabij ken nis nemen van het allernieuwste wat met de landbouw in contact staat n.l. het sproeien van de gewassen vanuit de lucht. Tevens stelde men zich op de hoogte van een heel park landbouw- werktuigen dat „Willemshof" bezit, al les opgesteld op de werf voor de land- bouwschuur. Kondrit over Flakkee Het gehele gezelschap bestaande uit 220 personen, ondergebracht In zes gro te bussen, maakten vervolgens een rond rit over het eiland, waarbij door de Flakkeese vrienden op vele bijzondere zaken op allerlei gebied een toelichting werd gegeven. Met grote voldoening en dankbare herinneringen verliet men via beide genoemde veren het eiland „Flak- kee". Vele lezers vragen misschien welk doel de Rotaryclub nastreeft. Wij kun nen daarop antwoorden, da^t het een in ternationale vereniging is en de clubs gevormd worden door personen uit alle lagen van de bevolking, b.V. doktoren, predikanten, onderwijzers, ministers, landbouwers, burgemeesters, zakenlie den enz. enz. die onderling vriendschap willen kweken, en waarbij tevens kennis wordt genomen van elkanders werk op allerlei terrein, waartoe in hun perio dieke samenkomsten ieder op zijn beurt een lezing of voordracht kan houden. Van iedere groep zijn slechts enkele per sonen opgenomen, ongeacht hun gods dienstige en politieke overtuiging. DIRKSLAND Burg. Stand. Ondertrouwa: H. F. I. Smits 31 jaar en A. J. Penning 24 i Overleden: Willem van der Mast, on gehuwd, 62 jaar. Vrijdagavond a.s. zal bij de Ger. Gem kerkeraadsvergadering worden gehouden Ouders die hun kinderen wensen te la ten dopen kunnen van 8 tot 8.30 u. aan gifte doen. Wedvlucht der P.V. Gevl. Vrienden, Orleans 18 Jnni. J. Smit 1; A. v. d. Groef 2, 4, 7, 12, 13; H. Meijer 3; H. de Man 5; W. Nieuwland 6, 9, 10, 15, 16; K. de Jong 8; G. Smit 11, 14; B. Leij- dens 17; L, Arensman 18; A. Koole 19. HEBKINGEN De chauffeur W. M. werkzaam bij de fa. Witvliet Bestman, had het onge luk tijdens het puin laden in een stuk glas te grijpen, waardoor zijn rechter- duim zodanig werd verwond, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Onder de kinderen in deze gemeente komen veel mazelen voor, gelukkig niet van kwaadaardig karakter. De vrouw van M. van V. had het on geluk haar voet zodanig .te kneuzen dat zi] na in het ziekenhuis behandeld te zijn, huisarrest is voorgeschreven. CoUecte. De collecte ten bate van het Ned. Roode Krais heeft in onze gemeen te opgebracht ruim 135. Zij die zich nog als donor beschik baar willen stellen voor de Bloedtrans- fusiedienst kunnen zich opgeven bij de heer J. C. Hulzer Molendijk 12 of Peu- terdijk 13 a. Mej. A. Kuyt, ondervi^jzeres aan de Chr. School op Ger. Grondslag alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan één der scholen uitgaande van do Ger. Ge meenten te Rotterdam. (Rehoboth, hoofd A. van Bokhoven.) Teraardebestelling. Onder grote be langstelling werd j.l. Vrijdagmiddag de gemeente havemneester Job Westhoeve ten grave gedragen. Hij was plm. 14 jaar havenmeester en laat een vrouw en een zoon van 19 jaar na. Op het graf werd het woord gevoerd door ds. Steur en, Burgemeester Kleij- nenberg.1 De schippers M. v. d. Klooster en J. Zandburg hebben hun vissersvaartuig dat niet meer voldeed aan de gestelde eisen, verkocht naar Kr. a.d. Lek, een voor woonark en het ander voor aanleg steiger. Door de schipper J. Redert werd een kotter aangekocht van Urk voor een ge mengde visserij. In de afgelopen week werd door de gamalenvissers 6 dagen gevist. Er werd gemiddeld van 150 tot 200 kg garnalen per dag en per vaartuig gevangen en aan de vismijn aangevoerd. Voor garna len Uep de prijs van 0.80 tot 1.00 p, kg.; slippers van 0.60 tot 0.80 per kg.; tong van 1.20 tot 1.60 per kg.; schar van 0.16 tot 0.25 per kg. Van de fabriek de ,jOuddorp" werd 100 ton droge cichorei verkocht en ver scheept met bestemming België. NIEUWE TONGE D.V. op Vrijdag 24 Jimi a.s. des nam. 6S uur zal er in de consistoriekamer zitting gehouden worden toj ontvangst van zitplaatsenhuur. Verkocht. De heer W. van Dam Hz. heeft zijn woonhuis staande aan de Mo lendijk onderhands verkocht aan de ge meente Ooltgensplaat. De gemeente heeft het inmiddels weer verhuurd aan mej. G. D. van Putten wonende aan het Weespad, daar de door haar bewoonde woning zal worden gesloopt en het vrij komende terrein door garage J. v. Dam als werkplaats in gebruik zal worden genomen. Anjer-collecte. In onze gemeente wordt dé jaarlijkse Anjer-collecte zo mogelijk gehouden op 29 Juni a.s. Ge denk de Anjer-collecte, en draag op die manier uw steentje bij tot de bloei van het plaatselijke culturele leven! DEN BOMMEL Zaterdag j 1. maakte de reisvereni ging „Ons Verlangen" met 45 leden haar jaarlijkse uitstapje. Deze keer ging de reis, begunstigd door fraai zomerweer o.a. naar de Bfteling te Kaatsheuvel in 't hart van Brabant; Baarle-Nassau en 's Hertogenbosch via Dordt, Rotterdam naar Numansdorp. De reis werd ver zorgd door de fa. de Jong uit Rijsoord. De deelnemers keerden 's avonds vol daan over deze prachtige tocht huis waarts.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1