Dirksland onthulde Grafmonument voor watersnood - slachtofiers uit Nieuwe Tonge Spotten met de dood Historisclie Vereniging voor Z.-HoIIand bezocht Oude Tonge en Ooitgensplaat Nieuws uit Zeeland Marktberichten 28e Jaargang CHB WEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Wederopbouw en historische monumenten in de belanstelling Kranslegging door beide gemeentebesturen Dankbetuiging aan Dirksland LAKVERF GBAANBEURS Woensdag 15 Juni 1955 No. 2409 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukker]] TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur '8 avonds TelefK 1870 - 2017 Versctaynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTTEPRUS 12 cent per mnu BQ contract speciaal tarief. Onze lezers zullen ongetwijfeld door daïblad en radio met huivering kennis renomen hebben van de schrikkelijke dodenrit, die dit weekend bij Ie Mans heeft plaats gevonden. Op de auto-race, die Zaterdagmiddag aldaar plaats vond, in tegenwoordigheid van 250.000 toe schouwers een ongeluk gebeurd, dat een verschrikkelijke ramp teweeg bracht. De Fransman Pierre Levegh, die m een Mercedes Benz in krankzihnige snel heid reed, moest voor een mededinger uitwpen en raakte daarbij het talud, met het gevolg dat de wagen omhoog soronff Toen deze terugviel, ontplofte de Mercedes met een felle steekvlam en een ontzettende slag. De gevolgen wa ren vreselijk. Het voorstuk van de wa gen met de wielen en stukken van de carósserie kwamen midden onder het nubliek terecht, waarbij de coureur en tientallen toeschouwers op slag werden eedood anderen verbrandden of werden zo hevig gewond dat ze kort daarna overleden. Zondagnacht had men niet minder dan 79 doden geteld, een aantal, dat gezien de vele zwaar gewonden, nog zal stijgen. Dit is in 't kort de afschuwelijke ge beurtenis, die zich Zaterdagmiddag te Le Mans afspeelde. Het valt niet te be schrijven wat het moet geweest zijn, toen duizenden en nog eens duizenden, die met popelende gezichten de manu- palities van bestuurders der race-auto's volgden, plotseling werden opgeschrikt toen dood en verderf onder hen werd gezaaid. Sommigen werden door de rondvliegende stukken onthoofd, ande ren voor hun leven vreselijk verminkt. In de automobiel-sport is het de groot ste catastrophe, die haar geschiedenis kent. Maar wat nóg vreselijker is was wel, dat de andere snelheidsmaniakken op de baan bleven voortjagen. De traditie wil, al gebeurd er een ongeluk, de races moeten blijven doorgaan. Ook hier ge beurde dat; na zo'n ramp van verbijs terende omvang, werd de wedstrijd niet afgelast. Dat is kort gezegd: spotten met de dood! Rekening met het kost baarste wat de mens heeft wordt niet gehouden, de dood wordt, als 't ware met voeten getreden. Is het niet om te huiveren dat Char les Faroux, de voorzitter van de orga nisatie van de 24-uurs-rit van Le Mans na afloop van de wedstrijd zei: „Deze wedstrijden van Le Mans zullen blijven doorgaan! Zij zijn essentieel voor de auto-industrie van de wereld." Ontzet tend. Al vallen er nog zoveel doden, de ontwikkeling van de industrie eist nu eenmaal slachtoffers, zo zegt men. Dat is onvermijdelijk. Deze snelheids-races leggen een ver dwazing aan de dag, die schier geen grenzen kent. De coureurs spotten met eigen leven en wagen er ook het leven van het publiek aan. Zeker, er worden veiligheidsmaatregelen getroffen voor de toeschouwers van Le Mans lazen we dat de racebaan aldaar de veiligste van Europa is. We hebben echter nu kunnen vernemeni, wat er desondanks kan gebeuren. Naar onze mening zijn voor de ont wikkeling van de automobieltechniek dergelijke krankzinnige snelheden die worden ontwikkeld, absoluut overbodig. In het tegenwoordige, toch al dichte verkeer kunnen ze niet worden toe gepast. Wil men de auto's dan toch uit proberen, laat men dit dan zeker niet in tegenwoordigheid van zoveel publiek doen. Men waagt er zich zelf en het ver maak zoekend publiek aan. Het publiek is belust op sensatie. Hoe dramatischer, hoe mooier. Hier kwam het drama van de dood er bij, en nog zette men het spel voort. Het moet ter ere van de directie van de Mercedes- Benzfabrieken worden gezegd, dat zij althanKS na kennisname van het gebeur de, hun coureurs order gaven te stop pen. Hun wagens werden uit de wed strijd genomen, de anderen reden door. Hoe de verdwaasde mens van de te genwoordige tijd is, komt in deze do denrit weer eens goed tot uiting. Het leven, het kostbaarste wat de mens be zit, wordt niet meer geteld. Het heeft geen waarde meer. Niet alleen in het buitenland, .maar ook in ons land hebben dergelijke ritten plaats. Denk maar aan Zandvoort, waar enige weken geleden op Gods dag ook 2ulk een snelheids-wedstrijd werd ge houden. Daar is onze regering mede schuldig aan. Het moest nationaal en internationaal worden verboden. Tegen de roekeloosheid in de sport diende van Overheidswege alleen al te worden op getreden. Hoeveel mensenlevens eiste lie sport al niet, de sport, die men als een god vereert? De overheid is mede schuldig aan degenen die zo roekeloos tan leven wagen om het publiek te be hagen. De catechismus, handelend over de eis Gods in het zesde gebod zegt na drukkelijk, dat wfl ons zelf niet kwet sen of moedwilliglijk in gevaar zullen iiegeven. Dat doen in dit geval de cou reurs, maar ook de toeschouwers op de circuits. Dat doen de vliegeniers in hun halsbrekende stunts en de sportmaniak- ^en op zoveel ander gebied maar ook het publiek op de tribunes. Daaraan zijn hiede schuldig de organisatoren van de- 2e levensgevaar brengende wedstrijden. Met Gods Woord en de eis van Zijn "et, dat wij het leven van ons zelf *1 van onze naaste zullen beschermen, ~- Wat nationaal en internationaal geldt 7" Wordt echter geen rekening gehou den. VandaEir die ontzettende verwor- ™g- Calvrjn zegt in zijn Institutie, „dat fle Heere heeft gewild, dat twee dingen nature ,in de mens worden waar genomen, die ons zouden brengen tot ^ïïn behoud, n.l. dat wjj Gods beeld, dat De Historische Vereniging voor Zuid-Holland, onder de zinspreuk „Vigilate Deo Confidentes", hield Zaterdag j.l. een excursie naar ons eiland en wel naar Oude Tonge, waar de Wederopbouw en naar Ooitgensplaat, waar het eeuwenoude raadhuis en de gerestaureerde Hervormde Kerk werd bezichtigd. Zoals bekend mag worden geacht, heeft deze vereniging als doelstelling regionale geschied beoefening, waartoe enige malen per jaar excursies naar diverse plaatsen in de provincie werden gemaalit. Ditmaal was Goeree-^Overflakkee aan de beurt, een excursie die een zeer bevredigend resultaat voor de deelnemers en deelneem sters afwierp, naar wij uit veler mond mochten vernemen. Het gezelschap arriveerde te onge veer half een op het Havenhoofd te Mid- delhamis, na de reis vanaf Rotterdam per tram en boot gemaakt te hebben. Ofschoon dit een vrij „schokkende" reis was met het trammetje, vond men de ze wijze van vervoer wel prettig: „het moet niet zo snel gaan om het land schap in zich op te nemeq," aldus een van de deelnemers. Men arriveerde te circa 1 uur te Oude Tonge voor het Verenigingsgebouw, waar eerst de lunch werd gebruikt. Aan tafel sprak de voorzitter van de Ver eniging Mr. B. van t Hoff een welkomst woord, waarna hij herdenkingswoorden wijdde aan een overleden lid. Hij herin nerde aan de excursie in 1948 naar Mid- delharnis, waar men toen met zoveel gastvrijheid was ontvangen. Intussen was er veel gebeurd, spr. herinnerde aan de ontzettende ramp, van 1 Pebr. 1953 die dit eiland en met name Oude Ton ge bijzonder trof. Het is historie maar dan toch historie waarin Vigelate veel belang stelt, zei spreker. Voorts sprak hij woorden van welkom tot Mr. v. Dijke lid van het Prov. Be stuur en begroette wnd. burgemeester Hordijk en diens echtgenote. Burg. Hor dijk had zich veel moeite getroost het gezelschap te ontvangen; een gedeelte van de heerlijkheden die werden genut tigd, waren aan het gemeentebestuur te danken (Applaus.) Verder begroette de voorzitter de heer Terluin hoofdir. bij de Prov. Water staat die te Ooitgensplaat een toelich ting zou geven op de keersluis aldaar, en dokter de Man met Notaris Ris, als vertegenwoordigers van het Weten schappelijk Genootschap. Burgemeester Hordijk vertelde een en ander van natuurram pen die in de loop der eeuwen het eiland troffen, niet het minst over de 1.1. ramp van 1 Febr. 1953. Met belangstelUng werd beluisterd wat zich toen te Oude Tonge heeft voorgedaan, hoeveel leed is geleden en hoeveel droefheid in de ge zinnen kwam. Maar ook hoe krachtig de Wederopbouw is aangevat, wat straks Van naderbij zou worden bezien. Rondrit en bezoek massagraf Na afloop van de lunch werd in bus sen van de R.T.M, een rondrit door Oude Tonge gemaakt, waarbij door no taris Ris en de heer v. d. Tol een ex plicatie werd gegeven. Het massagraf maakte wel de groot ste indruk op de toeschouwers. De heer V. d. Tol vertelde bijzonderheden van de ontzettende gebeurtenissen in de ramp nacht meegemaakt. Bij de rondwande ling zagen wij enige dames, die bloe men legden op de graven. Bezichtiging van de keer- sluis te Ooitgensplaat Vervolgens werd naar Ooitgensplaat gereden, waar allereerst de keersluis in ogenschouw werd genomen. De meesten van het gezelschap hadden een derge lijke sluis nog nooit van dichtbij gezien. Wat nu wel bijzonder interessant was, omdat de sluis, compleet met deuren, nog geheel droog ligt. Ook een zinkstuk op het droge kon worden bezichtigd. Aan de hand van kaarten gaf Ir. Ter luin verder een uiteenzetting van de werkzaamheden, die rondom 'Ooitgens plaat worden verricht en over de aan leg van nieuwe dijken in zijn geheel. Ir. Terluin heeft de gave om technischip dingen duidelijk uit te beelden, zodat de deelnemers (sters) daar wel een en an der van opstaken. Het gezelschap had op de dijk een fraai uitzicht op het Hel legat, en Volkerak, benevens op de bre de sUkken daar het juist laag water was. Bezoek aan het raadhuis Het raadhuis, sieraad van Ooitgens plaat, trok aUer aandacht. In de eeuwen oude raadszaal, kundig gerestaureerd, ontving burgemeester Hordijk zijn ve le gasten. Voor dit aandachtig gehoor vertelde hij in a nutshell een en ander over de historie van het dorp, de naam „Ooitgensplaat" en over het fraaie in 1616 gebouwde raadhuis. De voorzitter van de Hist. Vereniging mr. van 't Hof, bood burgemeester Hor dijk een prachtig ingelijste schilderij aan, waarop de kaart van Nederland uit het begin der middeleeuwen, voorzien met de wapens van alle steden der pro vincie. Deze kaart is handgekleurd en zal een plaats krijgen in het historische rikdhuis. Bezichtiging Herv. Kerk Na de thee in „Hotel Hobbel" ging het gezelschap naar de Herv. Kerk waarbij op de Voorstraat de oude gevels nog speciaal werden bezichtigd. In de kerk gaf Ds. J. v. Drenth een uiteenzetting van het bouwwerk, waar bij hoofdzakelijk werd gewezen op de gebeeldhouwde preekstoel en ouderlingen bank („tuin" genoemd). Het gezelschap toonde hiervoor bijzondere belangstel Ung en was vol lof over deze pas ge restaureerde kerk. De tweede organist de heer H. C. Scheffer bespeelde het vergrote orgel, wat door de muzieklief hebbers zeer werd gewaardeerd. Even voor zes uur vertrok men naar de Sluishaven, waarbij het voor de or ganisator de heer Verburg (van de Prov. Griffie te Den Haag) niet mee viel de dames en heren in de bussen te krijgen. Men prefereerde een wande ling door het dorp meer dan een busrit. (De heer yerburg werd nog door de voorzitter Mr. van 't Hof dank gezegd voor zijn prima leiding.) Vanaf Sluishaven ging men met de „Schelde" van de R.T.M, rechtstreeks naar Rotterdam. Burgemeester Hordijk nam hier afscheid van de groep. Te Dirksland zijn de rampslachtoffers uit Nieuwe Tonge, omgekomen bij de ramp van 1 Pebr. 1953, op de algemene begraafplaats ter aarde besteld. Na dien, toen Nieuwe Tonge weer droog was, heeft er een herbegrafenis in eigen gemeente plaats gehad, maar 26 stoffelijke overschotten, zijn te Dirksland blij ven rusten. Deze zijn bijgezet in een gemeenschappelijk graf, waaromheen op besluit van de gemeenteraad een eenvoudig monument is opgericht, ontworpen door de gemeente-architect dhr. G. C. Vreugdenhil en door de gemeentewerklie- den gebouwd. Vrijdagmiddag is dit monument onthuld in bijzijn van de faimhele- den burgemeester D. v. Heijst en de raad van Dirksland; alsook burgemeester Chr V. Hofwegen van Nieuwe Tonge met de Wethouders, een deel van de raad en andere genodigden. Ook de Eerw. Heer W. Bouman van Stellendam was aanwezig. ten, dit monument zal de gedachte aan en wat er toen ge in hém gedrukt is zouden eerbiedigen en ons vlees zouden omhelzen." Van nature, zegt Calvijn. Als het le ven niet meer wordt geacht, is men wel aan de uiterste grens van verharding gekomen, dan is men „onnatuurlijk" ge worden. Wat in Le Mans is afgespeeld, is spotten met het leven en spotten met de dood en daarmee spotten met Hem, van wie men het leven heeft verkregen omdat van ons zelf èn van anderen te onderhouden en te bewaren. MIBDELHABNIS FOKDAlG EN KEURING TBEKPAABDEN Uitgaande van de Vereniging Fok kersbelang, waarin de paardenhouders van Plakkee zijn verenigd, zal op Zater dag 2 JuU een fokdag en keuring van trekpaarden gehouden worden met 's middags demonstraties met tuigpaarden en van landelijke rijverenigingen. Aan de keuring zal worden deelgenomen door trekpaarden uit geheel Zuid-Hol land. De beoordeling geschiedt door een jury van deskundigen van het stam boek. Een en ander vindt plaats op het ter rein van de V.V. Flakkee in de Van Pal- landtpolder nabij het Havenhoofd van Middelhamis, waarop in 4 banen ge keurd zal worden. 's Middags wordt begonnen met een défilé der gepremieerde paarden, ge volgd door rijproeven van een viertal rijverenigingen, die met hun beste ama zones en ruiters naar Flakkee zullen ko men; dressuur en springen zal hierbij eveneens worden gedemonstreerd. Bovendien wordt dqze paardendag op geluisterd door tweespannen tuigpaar den, die enige echte concoursnummers zullen weggeven. Hiervoor heeft men zich van de medewerking verzekerd van de bekendste staUen van het land. DIRKSLAND Bedankt. Ds. H. van Gilst heeft voor het beroep naar Paterson, Amerika be dankt. Wedvlucht Noyon 6 Juni. Zaterdag- vUegers P.V. Gevl. Vrienden, le duif 10.37. Gelost 6.30, N.O. wind. A. v. d. Groef 1, 3, 21; P. Oorbeek 2, 18; G. Smit 4, 13, 25; W. Nieuwland 5, 14; H. Meijer 6, 20; W. Peekstok 7, 12, 16, 17, 27, 28; L. Arensman 8, 22; B. Leijdens 9 A. Koole 10; B. v. Oudenaren 11; H. de Man 15, 19, 23, 29; KI. de Jong 24, 26; D. Wielaard 30. Uitslag St. Denis 11 Juni. A. v. d. Groef 1, 2, 8, 17, 18, 19, 25; H. de Man 3, 15; W. Nieuwland 4, 9; W. Peekstok 5, 24; J. Smit 6; A. Koole 7; B. Leijdens 10; KI. de Jong 11, 12, 21; J. Mans 13, 23; D. Wielaard 14; B. Zoon 16; H. Mefler 20; JP. Oorbeek 22. HERKINGEN Teren en begrinden. Van gemeente wege zullen alle wegen en straten in onze gemeente deze week van een nieu we teer- en grintlaag worden voorzien. Nieuw beurtscliip. Het aangekochte motorschip voor beurtschipper de Korte is j.l. Zaterdag in de haven alhier ge arriveerd. Er was van de zgde van het publiek veel belangstelling. Het schip zal de naam dragen „Jacoda". Uitslag Wedstrijd P.V. De Luchtbe de op j.l. Zaterdag 11 Juni van St. De- nis. Afstand 334 km. met 25 duiven. Los 8.30 uur, aank. le duif 13.22.46. Prijzen: 1 en 2 M. Huizer; 3 J. A. de Klerk; 4 en 8 A. Kerkhof; 5 J. W. de Geus; 6 Logmans-Kievit en 7 Joh. Melissant. Schoolreis. De leerlingen der beide Chr. Scholen met personeel hebben j.l- Vrijdag een busreisje gemaakt. De Herv School naar Rotterdam en den Haag en de Ger. School naar Breda-Tilburg en omstreken. OUDDOBP De Minister van Oorlog heeft bq zijn beschikking van 27 Mei 1955 no. 559988 afwrljzend bsschikt op het ver- Op de begraafplaats waren een groot aantal familieleden van de slachtoffers aanwezig, alsmede de hierboven ge noemde colleges. Burgemeester van Heijst zeide in een toespraak, dat hij zich kon voorstellen, dat bij de famiüeleden opnieuw de droef heid opwelt, nu ze hier stonden bij de graven van haar geUefden. Spreker ging in 't kort na, hoe de gemeenteraad van Dirksland na de ontzettende ramp alle steun had verleend om de slachtoffers uit Nieuwe Tonge te bergen en ook de achtergeblevenen na de herbegrafenis een passende plaats op de begraaf plaats te geven. Het gemeentebestuur heeft gemeend een bescheiden monu ment op hun graf te plaatsen, om daar mee hun nagedachtenis te eren. Ziende op de namen die in hardsteen zijn uitge beiteld, zal dit de herinnering aan de broosheid des levens levendig houden. Spreker bad de familieleden bij de over dracht van het monument, Gods kracht en troost toe, nu de diepgeslagen won den opnieuw werden opengehaald. Spreker gaf uitdrukking van grote vS'aardering aan de Eerw. Heer W. Bou man van Stellendam die mede aan wezig was welke in de rampdagen vrijwel de enige geestelijke verzorger was. Menigmaal heeft hö toen een gang naar deze begraafplaats gemaakt, om de bedroefden woorden van troost toe te spreken. Aan de architect en het gemeenteper soneel bracht hij dank voor de arbeid aan het monument verricht, alsook voor de grote piëteit bij het begraven aan de dg-g gelegd. Namens het gemeentebestuur en de bevolking legde spreker daarna een krans In het midden voor het monument Burg. Chr. v. Hofwegen van Nieuwe Tonge uitte daarna zijn grote erkente lijkheid aan de gemeente van Dirksland voor de Uefde aan de dag gelegd, aan hen die in zulke moeilijke omstandighe den verkeerden. Telkenmale moest een beroep op Dirksland worden gedaan en niet tevergeefs. Namens het gemeente bestuur en de burgerij van Nieuwe Ton ge bracht hij daarvoor zijn oprechte dank, als ook aan de gemeentewerklie den en de politie. Nooit is het precies na te vertellen, wat in de rampnacht is gebeurd. Nim mer zal het vergeten worden en telkens weer welt het verdriet om de geleden verliezen op. Al zullen we niet verge- de omgekomenen beurd is, mede levendig houden. Namens het gemeentebestuur van Nieuwe Tonge legde burgemeester van Hofwegen eveneens een krans voor het monument. Spreker dankte met een handdruk de heer Vreugdenhil voor zijn ontwerp. Daarna werd door de aanwezigen een minuut stilte in acht genomen, die ver volgens het monument van nabij be zichtigden. Menige traan vloeide daarbij, en het was merkbaar dat het velen moeilijk viel van het graf te scheiden. Het was een sobere plechtigheid, die niettemin veel indruk maakte. De 26 rampslachtoffers De volgende namen en geboorte data staan op de hardstenen platen gebeiteld: 1. Laurens Breur, geb. 21-5-1899 2. Neeltjé Breur, geb. Koppenaal, geb. 14-6-1902 3. Francina v. d. Valk, geb. Koote, geb. 13-9-1914 4. Corneha v. d. Valk, geb. 28-3-1945 5. Lena M. v. d. Ouden, geb. Both, geb. 4-11-1920 Cornelis v. d. Ouden, geb. 25-8-1951 Jozina P. v. Erkel, geb. de Munck, geb. 2-11-1916 Frans van Erkel, geb. 3-7-1914 WiUem J. v. Erkel, geb. 20-4-1945 Adrianus v. Erkel, geb. 3-5-1949 Johannes C. v. Erkel, geb. 21-12-1937 Cornelis v. Erkel, geb. 9-11-1943 Erna C. W. Smit, geb. 9-12-1947 Anna Smit, geb. Vroegindeweij, geb. 6-11-1912 Adriaantje W. de Jong, geb. 21-8-1947 Jannie de Jong, geb. 5-5-1950 Gijsje de Jong, geb. Kreeft, geb. 30-7-1924 Willempje A. de Jong, geb. 31-8-1945 Lena v. Prooijen, geb. 9-3-1936 Jacomijntje Vreeswijk, geb. 28-7-1935 Jannetje Hoogstraate, geb. 15-8-1949 Johannes Hoogstraate, geb. 30-6-1914 Pieternella C. Hoogstraate, geb. Nagtegaal, geb. 22-6-1917 Simon B. Hoogstraate, geb. 17-5-1948 Grietje Hoogstraate, geb. 10-12-1945 Aagje Hoogstraate, geb. 9-6-1942 Van no. 15 en 16 Adriaantje en Jannie de Jong kan worden gemeld, dat dit de eersten waren, die te Dirksland Donder dags na de ramp zijn begraven. De moe der met nog een dochtertje zijn toen om gekomen in een auto, die in de ramp nacht van Battenoord naar Nieuwe Tonga rsed. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 24. 26. Het monument is gebouwd in een halve cirkel met een straal van 7.47 m. in een van weerszijden oplopende vorm tot 1.80 m. hoogte. Het geheel is in rode handvormsteen uitgevoerd; in het midden bevindt zich een grote blauwe steen, voorstellend het wapen van Nieuwe-Tonge, waarop staat vermeld: „TPer nagedach tenis van de alhier begraven rampslachtoffer» van Nieuwe Tonge. Watersnood 1 Febr 1953. Boven ieder graf is in een harstenen plaat de naam en de geboor- te-data van ieder slachtoffer aangegeven, zoals duidelijk op de foto te zien is. De ontwerper de gemeente-architect G. C. Vreugdenhil, styleerde in de muur oplopende krullende golven, die zich op het dorp uitstortten. zoek van de dienstpUchtige van de lich ting 1955 Eeuwit Bertus Klink om vrij stelling van de militaire dienst als ge woon dienstplichtige. Glansverf Groene Carbolinuem Kwasten Lijnolie Vernis Vraagt eens in wed. Kurvinks dro gisterij. Toren weer open gesteld. Vanaf he den zal de gemeente toren weer .voor het publiek worden geopend elke Dins dag- en Vrijdagavond vanaf 7 uur. Bouwen zomerhuisjes. Aan de heer J. PuUeman te Rotterdam is door B. en W vergunning verleend voor het bouwen van 4 zomerhuisjes lu de Polder het West Nieuwland. NIEUWE TONGE Bedankt. De beroepen ds. J. Boezer van Ethen en Drongelen heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Bijbelkring. De bijbelkring vergadert niet Donderdagavond, maar Woensdag avond a.s. Donors. Degenen die zich beschikbaar willen stellen als donor voor de Bloed- transfusiedienst afd. Ned. Roode Kruis kunnen dit thans doen in de heden huis aan huis bestelde formulieren. MIDDENSTANDERS VAN DEN BOMMEL IN OEZINSAVOND BIJEEN Donderdagavond j.l. vond in Hotel Verbaas te Den Bommel een bijzonder goed geslaagde gezinsavond plaats van de leden van de afd. Den Bommel van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond. De zaal was tot in alle hoe ken gevuld. Onder de aanwezigen be vonden zich ook Burgemeester Hordijk met echtgenote, wethouder van Gelder, de gemeente-secretaris en verschillende andere genodigden. Nadat d» wnd. voorzitter de h»er J. Meinster de aanwezigen welkom had geheten waarbij hij zijn blijdschap uit sprak over de grote opkomst, werd het woord gevoerd door mr. Kluiver die de noodzaak van landelijke organisatie nog eens onderstreepte. Spr. constateerde met voldoening dat de middenstand van Den Bommel van deze organisatie thans deel uitmaakt. Vervolgens werd een interessant pro gramma van filmvertoning, tombola met prijzen, steravond en spraakwater val afgewerkt dat zeer in de smaak viel. Bij de „ster-vragen" bleken de da mes en heren van Den Bommel niet voor elkaar onder te doen want beide groe pen kwamen met een gelijk aantal pun ten uit de bus! Aan het slot van da avond sprak bur gemeester Hordijk een toepasselijk woord waarbij ook hij wees op de nood zakelijkheid van organisatie en onder- Unge aansluiting van de middenstand. Toen de heer Meinster de bijeenkomst sloot was het reeds middernacht gewor den. Een uitstekend geslaagde gezins avond! STAD AAN 'T HARINGVLIET Wedvlucht van de Duivenvereen. De Bode Duif vanaf St. Denis. A. C. Kop penaal 1, 2, 14; C. V. d. Boogert 3, 4, 17 H. Bevaart 5, 8, 9; A. de Gans 6, 7, 18; Gebr. v. d. Valk 10; A. Meiaard 11, 13; J. C. Visser 12, 16; E. L. Trommel 15. ST. MAARTENSDIJK Op Donderdag 16 Juni a.s. hoopt D.V. ds. G. V. d. Breevaart in de Oud Geref. Gem. alhier voor te gaan des sav. om 6.30 uur. Een aanrijding. Zondagavond j.l. kwam de heer Iz. Deurloo met zijn bromfiets gereden van Scherpenisse toen hij recht voor de kaaistraat in aan raking kwam met-een auto, met het ge volg dat zijn bromfiets tamelijk werd beschadigd. Gelukkig bekwam hfl zalf gaan ongalukkao. VEEMARKT ROTTERDAM, 13 Juni. Ter vee markt aangevoerd in totaal 1827 die ren, waaronder 1046 vette koeien, 781 varkens. Prijzen vette koeien 2.80 3.00, 2.60—2,80, 2.202.60; varkens lev. gew. 1.62, 1.60, 1.56. De aanvoer van vette koeien was kor ter met vlotte handel en iets stijver In prijs. Prima's boven notering. De aan voer van varkens was kleiner, de han del vriUiger en iets hoger in prijs. En- kela prima exemplaren boven notering. ROTTERDAM, 13 Juni. Binnenl. granen, officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam: tarwe vrijwel ge ruimd, zomergerst naar kleur en vocht gehalte 2627.50, extra blanke daarbo ven, peulvruchten, groene erwten tot 57.50, schokkers tot 75, bruine bonen tot 47.50, extra blanke daarboven. AABDAPPELBEUBS ROTTERDAM, 13 Juni. Kleiaardap- pelen 35 mm. opwaarts, bintjes 910, bevelanders 8.—, furore 11—12.50, Voeraardappelen 2.25. (prijzen per 100 kg. op handelsvoorwaarden vastgesteld V. verkoop voor consumptieaardappelen op wagon, schip of auto.) ----------O---------- Tegenstelling in het weer. In Zuid- Italië was het dezer dagen buitenge woon warm 96 graden, in Stockholm buitengewoon koud voor de tijd van het jaar 6 graden onder nul en in Frank rijk kwam een buitengewone zware re- geval voor. Grens gesloten voor Nederlandse condensmelk. België wenst een eigen condensmelkindüstrie op te bouwen. Daarom heeft het de grenzen voor Ne derlandse condensmelk gesloten. Een oplossing van de moeilijkheden kon door wederzijdse vertegenwoordigers van het bedrijfsleven niet worden gevon den.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1