Spoorwegstaking in Engeland Na erg koude Mei een warme Junïmaand Marktberichten Kerknieuws Werkloosheid in Mei gedaald 8e Jaargang GHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE OBONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN WEERPRAATJE -----o------ 5chmmmet^t Nog eens Roode Kruis Plaatselijk Nieuws Auto ondersteboven in de sloot Arbeidsverbod 14-jarige meisjes Boerderij-branden Woensdag 8 Juni 1955 No. 2407 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELiHARNIS IBLBFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerq TelefK 1870 - 272B Na 6 UUT 'a avonds Telef. K 1870-2017 Venchynt tweemaal per week. Woenaü&g en Zaterdaf ABONNEMEÏNTSPRUS1.70 PER KWARTAAL ADVERTKNTiEPRUa 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. In Engeland staat men. voor de oplos- jijg van een geweldige crisis. Daar is een spoorwegstaking uitgebroken. De economie van het land wordt geheel be dreigd, zodat Koningin Elisabeth ge- Boodzaalct is geweest de noodtoestand af te Icondigen, wij zouden zeggen „de staat van beleg". Een handjevol man nen heeft het in zijn macht naar wille keur het land in ©eni economische cri- te storten, die het gehele economi- gche raderwerk in de war stuurt. Een crisis, die het openbare leven als het ware'lam legt, die duizenden tot onvrij willige werkloosheid doemt en die kom mer en ellende veroorzaakt in millioenen gezinnen. Een staking waar van niet eezegd kan worden dat ze om noodza kelijke levensverbetering is begonnen; wat men zou kunnen noemen een „sta king- om den brode," neen hier heeft men te doen met een staking, die als achtergrond heeft een zekere rivaliteit tussen twee vakbonden. Weinigen zet ten hier het raderwerk stil als hun machtige arm het wil. En de natie, het volk moet het als nog machteloos toe zien, dat het met zo grote inspanning opgebouwde economische leven weer op onverantwoordelijke wijze wordt terug gezet. De machinistenbond is in staking gegaan met het gevolg, dat het over grote gedeelte van de treinen in de spoor depots staat opgeborgen, zeer tot scha de van het vervoerwezen en daarmee van het gehele economische leven van Engeland. Weinigen hebben het in hun hand schreven we om het economische leven stil te zetten. Beter konden wij zeggen „zeer weinigen" of beter nog enkelingen. Het is niet de man, die op de locomotief staat, die een staking pro- claiïieert maar de vakbondleider, die over de ruggen van de machinisten tot vakbonds is opgeklommen. Zo slecht zijn voor de Engelse machinisten de lonen niet, dat een staking min of meer be grijpelijk voorkomt. Dat het als strijd middel moet worden gehanteerd om het sober leven wat op te halen. Van de 20.000 machinisteni verdienen er bijna 5000 een weekloon van 88.110. per week. Ongeveer 7000 komen tot een weekloon van 110a 132.—. Een 3000 tal komt tot een weekloon van ruim X60.en de kleinste groep van machinisten een 1500-tal komt met e«n «'eekloon thuis van mÊex_dan ,175.gul-.. den. Inderdaad geen hongerlonen. En de geëiste loonsverhoging is dan ook niet meer dan een paar gulden per week, zo dat de Engelsman er wel van spreekt, dat de staking om een pakje sigaretten is begonnen, daar de gevraagde loons verhoging overeenikomt met de prijs van een pakje sigaretten in Engeland. Naar wij uit de dagbladen vernemen staat de zaak er als volgt voor. Nu de Engels man op het pimt staan 13 milliard gul den te investeren in de modernisering van hun spoorwegen heeft de transport commissie in de lonen een lichte onder linge wijziging goedgekeurd, die er op gericht is de arbeidsproductiviteit te 1 hagen. Dit is niet naar de zin van tia deel van de machinisten, die aan de verhoogde basisionen van lager geplaat ste groepen het recht meent te kunnen ontlenen nu ook een hoger loon te be- tiingen. De machinisten wensen vast te 'Uden aan een historisch gegroeid ver- il In loonpeil tussen bepaalde catego- litën van geschoolde arbeid, ongeacht of er door gewijzigde omstandigheden wellicht aanleiding is deze relatieve ver schijnen eens te herzien. Volgens die be richten is het dus zo, dat de ene orga nisatie vindt dat door verhoging van een zekere groep de verhouding wordt ver broken en dat zij nu ook een verhoging moéten hebben. Wordt dat niet ingewil ligd dan gaat men tot staking over. Of men het land daardoor onnoemelijke schade berokkend, daar wordt niet mee gerekend. Aan de historische verhouding, billijk of niet moet worden voldaan, zo niet dan gaat meni tot staking over. Eeni fu neste houding voor de samenleving. Want een samenleving, waarin het voor kan komen dat bepaalde groepen in staat en maar al te vaak genegen zijn om de grondslagen van de samenleving door hun drijven in zijn levenswortelen aan te tasten werkt op dé duur aan zijn eigen ondergang. En wat het Engelse volk nog het minst verduren kan is dat het niet gaat om looneisen als zodanig maar dat een zekere rivaliteit tussen bonden bij het zelfde bedrijf de staking "eeft doen uitroepen. Een kleine groep mensen heeft het zo ■n zijn macht om een vitaal deel van het economische leven, een deel, dat onmis baar is voor het fimctionneren van het gehele maatschappelijke leven stop te metten en daardoor het gehele maat schappelijke bestel te ontwrichten. Op die manier wordt zoals nu in Engeland een verschil tussen werkgever en werk- neiner uitgevochten op de rug van de "atie van het volk. De gemeenschap Wordt daardoor het slachtoffer van ar beidsconflicten, ja de belangen van de gemeenschap vormen op die manier een Wapen in de strijd tussen de partijen. Op "'s wijze regeert niet meer de Overheid Ji^aar de bonden. Dat is in de democra tische landen een gevaar dat zeker niet ^loen maar denkbeeldig is maar dat Zich in principe reeds meermalen heeft Voorgedaan. Ten opzichte van de spoor wegen bestaat dat gevaar voor ons land "^let, sedert in 1903 het staken bij het J^verheidsbedrijf der spoorwegen straf baar is gesteld. Staken is altijd uit de boze. Het zij bet een Overheidsbedrijf of een.parti- 'J'^'er bedrijf betreft. Een Christen «aakt niet. Zek^ wanneer hij zijn (Van onze weerkundige medewerker) Het einde van de Meimaand, kon al lerminst een sieraad worden genoemd. Geheel in stijl met het voorjaar van 1955 is zij een heel stuk te koud geweest en heeft zij velen er aan doen twijfelen of de warme lucht ons dit jaar nog ooit bereikeni zou. Alvorens wij een bUk in de toekomst gaan werpen, kan hier eerst worden vastgesteld, dat de gemid delde maximum-temperatuur van Mei 1955 sedert het jaar 1902 nooit zo laag meer is geweest. Bekijken wij de ge middelde etmaal-temperatuur, dan blijkt dat deze met die van 1902 en 1941 de laagste van deze eeuw was, waarbij moet worden bedacht, dat deze waarden uitsluitend geldig zijn voor De Bilt. Dö neei-slag was rijkelijk, vooral in Oost-Gronlngen en Zuid-Oost-Drente, waar maandhoeveeUieden van meer dan 100 mm zijn bereikt. Ook in het uiterste zuiden van Limburg wisten de mensen wat regen) was. Op de Vrijdag vóór Pinksteren brak boven de Limburgse hoofdstad een wolkbreuk los, die bin nen drie uur tyds een neerslaghoeveel- heid van44 mm opleverde. Geluk kig was dat de „uitzetter" en blies Plu- vius tijdens Pinksteren via 'Oostenrijk haastig de aftxacht in oostelijke richting. I>e boeren zullen dit voorjaar niet be paald tevreden z^jn geweest. In de eer ste plaats was er de kou, die de gras- groei tegenhield. (De tuinders zaten aan te kyken tegen schrale voorjaarsgroen ten), maar bovendien sukkelden we met de neerslag, welke zeer ongelijk over de lente-periode was verdeeld. We heb ben een tijd gehad, de derde decade tien dagen) van April, waarin de grond sterk uitdroogde; daarna is er in Mei een periode geweest, waarin er regen te veel was. Neen, met de waterhuis houding was het deze keer niet in orde. Na regen komt zonneschijn, Tn de aanvang van dit artikel werd het jaar 1941 genoemd. Destijds was evenals nu in het voorjaar de koude troef. Half Mei viel er in het Noordoos ten op tamelgk uitgebreide schaal sneeuw, maardaarna trad een ver betering in, die duurzaam was en zich uitstrekte over de maanden Juni en Ju- h. Deze beide maanden brachten warm tot zeer warm weer met verscheidene malen tropische dagen. Plaatselijk in ons land werden records gebroken. Augustus keek na al die warmte an ders op ons neer, maar ondanks het koijde regenweer, dat zij ons bezorgde, bleef het zomergemlddelde van de tem peratuur boven normaal. Wanneer wij het weer uit de laatste week van Mei bekijken, dan is te zien, dat een gelijksoortige verbetering als in 1941) ook dit jaar voorkomt. Er ontvi^k- kelde zich een stabiel hogedrukgebied bo ven Scandinavië dat in verbinding kwam met een ander maximum bij de Azoren. Boven Engeland kwam een rug van hoge druk te liggen, en al deze veran deringen, die oceaandepressies de. voet naar West-Europa dwars zetten, deden ons denken aan perioden met gimstig weer, die wij in de afgelopen jaren ge durende sommige zomers gehad heb ben (o.a. in 1947 vertoonde de drukver- deling af en toe eenzelfde beeld). Gelet op de stabilisering van de luchtdruk l>oven Europa maig, dunkt ons, een warme Junimaand worden verwacht, waarby waarscliüniyk de eerste helft van de maand gunstiger zal zyn dan de tweede. Het is uit ervaring bekend, dat er in de laat ste we(e)k(en) van Juni nog al eens een terugslag wil k«men, die ziel» uit in veranderiyic, koeler weer. Wanneer wij U aldus onze indruk ga ven over het weer van deze maand, dan kan daaraan worden vastgeknoopt de gedachte van sommige Duitse weerkun digen, die 1^1 Juli en Augustus ondanks enkele inzinkingen een aanhouden van gunstig weer in het vooruitzicht stellen. Speciaal de begfinweken van de zomer maanden komen er best af, terwgl als slot van een goed seizoen nog een beste nazomer op ons te wachten staat. Laten wij, ten besluite van dit artikel, hopen, dat de natuur zich een beetje aan dit programma zal houden. Wanneer de verwachtingen) slechts voor een 70% uitkomen, zijn we al tevreden. Op meer durven wö na zoveel koude in de eerste maanden van het jaar nauwetyks te hopen! VEEMARKT Rotterdam, 6 Juni. -Aangevoerd 2261 dieren, w.o. 1225 vette koeien, 1036 varkens. Prgaen: vette koeien 2.80^ 3.00, 2.60—2,78, 2.20—2,50; var kens lev. gew. 1,60, 1,58, 1,54. Aanvoer vette koeien .voldoende met flauwe handel en prijzen even lager; prima's boven notering. Varkens met grote aanvoer, trage handel en lager in prijs; lichte varkens iets boven notering, zware moeilijk te plaatsen. GBÏREF. GEMEENTEN Kort geding over pastorie te Gouda. Nu Ds. A. Verhagen van Kampen het beroep naar Gouda heeft aangenomen, dringt het om de pastorie te betrekken die nog altijd door Dr. C. Steenblok, die bij de scheiding van 1953 is betrokken, wiordt bewoond. Aan de president van de Rotterdamse Rechtbank is verzocht hierover een vonnis bij voorraad en op de minuut te willen uitspreken. Zaterdagmorgen zijn de partijen in de kamer van de president bgeen geweest voior een uitspraak in kort geding. Mr. A. C. G. van Proosdij was voor dr. Steenblok aanwezig en mr. dr. M. Bouwman voor eiseresse. Een uitspraak viel er niet, daar de Rechtbank eerst inlichtingen wilde inwinnen bij de dienst voor Volkshuisvesting te Gouda. Nieuwe kerk in Rotterdam-West. 2iaterdagmorgen is de eerste paal ge slagen van de nieuwe kerk voor de Ger. Gemeente Rotterdam-West, welke ver rijzen zal aan de Sphiedamseweg, hoek Schippersstraat. Deze kerk, onder ar chitectuur van dhr. Chr. de Heer te Rot terdam zal 1000 zitplaatsen krijgen. Er wordt tevens een vergaderzaal aan ge bouwd voor plm. 200 personen, met daarboven een pastorie en een kosters- wontng. De duur van de bouw wordt gerekend op plm. één jaar. Ds. H. Ldg- tenberg is de pastor loei van deze ge- n^eente. INGEZONDEN DE „FEBE' KOMT. Reeds 25 jaar maakt het evangelisatie- motorschip „Febe" van het Leger des Hells gedxirende de zomermaanden een tournee door Nederland. Ook dit jaar zal een bezoek gebracht worden aan Ooltgensplaat en wel van 24: t/m 26 Juni a.s. De tent die aan boord wordt meegevoerd zal ook dit jaar Weer geplEiatst worden op de „Steiger- kade". Elke avond zullen er samen komsten worden gehouden, geleid door de bemanning die bestaat uit tien Heils officieren. ;Onze sïunenkomsten zullen een opge wekt karakter dragen, zang, muziek en korte toespraken wisselen elkaar af. Ook zullen verschillende predikanten spreken. De jeugd wordt ook in het program- nja betrokken, voor hen zal elke mid- d?.a;. een verteluurtje worden gehouden. AARDAPPEUBETJRS Rotterdam, 6 Juni. Kleiêiardappe- len 35 nun opwaarts: bintjes 9.50 11, Bevelanders 910., furore 10 —11.50. Voeraardappelen 2.50. Prijzen bere kend per 100 kg en op de handelsvoor- vwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. Er wordt af en toe een beetje met Schrammetje gesold, zoals een clown met z'n muts doet. De zetter heeft mijn krabbels gezet en de „opmaker" heeft het al keurig in zijn pagina staan, of daar komt meneer de Redacteur aan rennen met een belangrijk stuk, dat be slist nog in de krant moet. Daar moet ruimte voor gemaakt worden, want al les is vol. Dan zet de Redacteur zijn bril op en zijn Argus-ogen spieden langs de kolommen. Het ene is te klein,- het an dere te groot en daar valt zijn oog op Schrammetje. „Gooi Schram er maar uit", beslist hij opeens en dan vist de zetter de loden regels die Schram moei zaam schreef er weer uit om te bewaren tot er wèl plaats is. Dat is niet zo erg, wjant aan Schram is er niet veel ver beurd, maar als het soms een onderwerp betreft dat op dé,t moment actueel is, dan kan de actualiteit wel eens teloor gegaan zijn eer er plaats voor is. Zo had ik verleden week op verzoek een stukje over het Roode Kruis. Want over het ge hele lajid, dus ook op onze eilanden is men begonnen de jaarlijkse collecte voor deze nuttige instelling te houden. En, waar men nog lang niet overal geweest is, kan het zijn nut hebben deze collecte nog eens spe ciaal onder de aandacht van het publiek te brengen. Voor het Roode Kruis vormt de jaarlijkse collecte de voornaamste bron van inkomsten en de steeds meer omvattende werkzaamheden die deze instelling ter hand neemt moeten er voor een belangrijk deel uit worden ge- Christen zijn in practijk brengt en leeft bij en uit het geloof, dat Gods Voorzie nigheid over alles gaat en het de Heere is Die hem in die arbeid heeft geplaatst. En hij in het bewustzijn leeft, dat van hem geëist wordt, dat hij z^jn werk met grote getrouwheid verricht. Ja zo ge trouw als de Eïngelen Gods in de He mel. Zo zijn Christen zijn belevende is er geen plaats voor om zgn werk neer te leggen, om te staken. financierd. Hoewel oorspronkelijk op gericht ter leniging van de nood op de slagvelden, zijn de Roode Kruis organi saties er zich bewust van geworden, dat er ook in vredestijd een zo grote nood onder de mensen bestaat, dat het on menselijk kan zijn, ook daar niet de hel pende hand te bieden. Voortdurend wordt de wereld getroffen door rampen van allerlei aard, die in grote gebieden het leven ontwrichten en tallozen in le vensgevaar brengen. Wanneer we zelf b.v. aan een bepaalde ziekte lijden of geleden hebben, valt het ons op, hoe veelvuldig zo'n ziekte ook bfl anderen voorkomt. Kom maar eens in de wacht kamer bij de doktoren; men hoort dan van anderen, hoe die met dezelfde kwa len als ons behept zijn. Datzelfde geldt ook voor natuurrampen. Nu we zelf in 1953 door zo'n zware' ramp getroffen zg'n, veilt het ook ons meer dan voor heen op, hoe op andere plaatsen van de aarde door overstromingen, lawines en aardbevingen grote gebieden in dezelf de ellende gedompeld werden, die we zelf hebben meegemaakt. We gevoelen veel meer met de mensen uit die ons on bekende streken mee, omdat we ons van de omstandigheden waarin zij ver keren een goed beeld kunnen vormen. En we denken altijd nog dankbaar terug aan het vele en nuttige werk, dat het Roode Kruis ook toen voor ons heeft verricht. Aan de bovenmenselijke in spanningen, die de colonoes zich hebben getroost en de grote financiële offers, die men blijmoedig bracht om ons te helpen. Zonder een goed georganiseerd Roode Kruis waren er menselijkerwös gesproken nog meer slachtoffers geval len en was de ellende nog groter ge weest. Andere streken hebben dns ook ■de verüchting van hun noden door mid del van het Roode Kruis nodig. De Roo de Kruisverenigingen van alle landen ter wereld hebben een organisatie in het leven geroepen om gezamenlijk, vtéAv ter wereld het ook nodig mocht zijn, de helpende hand te bieden. Op dit punt het is misschien wel het enige be staat er een volstrekte internationale en broederlijke solidariteit. En waar bij ons de herinnering levendig blgft aan een ogenblikkelijke, milde en overvloedige hulpverlening moeten We door onze be dragen het Nederlandse Roode Kruis in staat stellen aan dit internationale hulp- verlendngswerk behoorlijk mee te doen. Afgezien van deze internationale taak, heeft het Roode Kruis ook nationaal de handen vol werks. Om ons heen treft men in het dagelijks leven zoveel ellen de aan, dat men hieraan maar niet zon der meer voorbij kan gaan. In het bestaan van vele ongelukkigen en invaliden tracht het Roode Kruis eveneens wat licht te brengen. Daar is onder meer de vacantieweek in het Hen ri' Dunanthuis en de boottochten voor invaliden. Om de blinden te helpen werkt het Roode Kruis door de oprichting van de z.g. „hoornvliesbanken" mede, het gezicht te herstellen. En kijk eens langs de wegen. Overal ziet men de bordjes met een verwijzing: „hulppost Roode Kruis". In elke plaats staan de colonnes ^eeds gereed om, waar nodig, te hel pen. Ondanks het vele liefdewerk dat er door de afdelingen gedaan wordt, is er toch veel geld nodig om dit samenstel van hulpkrachten van het nodige te voorzien en jaar op jaar gaande te hou den. Het Roode Kruis is nu eenmaal geen overheidsinstelling, die voor zijn uitgaven de benodigde posten slechts op de Rijksbegroting heeft te stellen, maar het is een particuliere organisatie, aan gewezen op hetgeen vrijwillig wordt ge schonken. Het Nederlandse volk moet dus al de nodige geldmiddelen vrgwilllg bijeen brengen. Daar is offerzin voor nodig. Nog maar al te veel worden de collectanten en coUectrices öf van de deur gewezen, óf met een fooitje weg gestuurd. Het is nodig, dat ieder zich het Roode Kruiswerk ten volle reali seert en dit niet met een schouderopha len voorbijgaat. Als er nood is, wil men graag door de Roode Kruismensen ge holpen worden, dus laten we gezamen lijk dit werk steunen door er naar ver kregen \&na.o^,&a. enze gaven aan mede te delen. En is het voor sommigen be zwaarlijk om in contanten een blijk van medeleven te tonen, dan is daar nog de gave van ons bloed, dat we ook dit jaar weer kunnen afstaan voor de ItJdende mensheid. Het Roode Kruis zal U ook dit jaar graag een litertje aftappen. Het is nu tijd om zich daarvoor op te geven. Men kan dit meteen aan de coUectrices doen maar mocht men die mislopen, dan zal de plaatselijke afdeling graag uw naam noteren. Schram heeft verleden jaar mensen gesproken, die zich wel als donor had den willen opgeven, maar bang waren van de prik in de arm of, dat ze mis schien flauw zouden vallen. Nou, dat valt wel mee hoor! Dat is meer angst dan werkelijkheid. Een liter bloed per jaar kan men al gauw missen, 't Kan z^jn, dat uw bloed een ander mensen leven redt. Het is tenslotte ook weer een offer en daar moet men een prik in de arm voor over hebben. Laat het dit jaar een record aan bloedgevers worden op ons eiland! Wacht niet langer U op te geven, want men kan ook IJ niet missen! SCHRAMMETJE. CONGRES TE AMSTERDAM van de Nederlandse Bond van Mihtaire Oorlogs slachtoffers t.g.v. het 10-jarig bestaan. In de Nieuwe Kerk, de tijdelijke plaats van de urnen van het Nationaal Monument op de Dam, werden voor de eerste maal kransen gelegd. De voorzitter van de Bond, de Heer W. Ch. J. M. van Lanschot, legt de krans.. Gedurende de maand Mei daalde het aantal werkloze mannen van 31.233 tot 26.726, terwyi de bezetting van de aan vullende werken verminderde van 16.015 tot 12.948, zodat het aanbod van ar beidskrachten in totaal met 7574 afnam. De normale seizoendaling voor Mei bedraagt ca. 12.000. Dat deze daling thans aanmerkelijk kleiner was, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de werk loosheid voor de tijd van het jaar reeds gering is, terwijl bovendien door het koude weer weinig extra arbeidskrach ten in de landbouw nodig waren. In vergelijking met vorig jaar lag de omvang van de geregistreerde arbeids reserve op 31 Mei j.l. bijna 20000 lager. Hierbij komt nog, dat de mannelijke be roepsbevolking in de afgelopen jaarpe riode met 30.000 a 35.000 is toegenomen. Geraamd wordt, dat de mannelijke ar beidsreserve van rond 40.000 voor ca. 10.000 bestaat uit seizoenswerklozen, voor 14.000 uit wrijvingswerkiozen, voor 6.000 uit structuurwerklozen en voor 10.000 uit minder geschikten. Het aanbod van bouwvakarbeiders daalde van 5390 tot 4528, veenarbeiders van 1092 tot 984, metaalarbeiders van 11.114 tot 9836, transportpersoneel van 2533 tot 1953 en losse arbeiders van 10,746 tot 9125. Het aantal openstaande aanvragen voor maimelijk personeel steeg van 50.811 tot 54.432. MIDDELHARNIS De commissionnair Iz. Kievit kwam Maandagavond op de bocht Rottenburg Steneweg te slippen en reed vlak voor de wasserij Rival" in de sloot. De auto maakte eersi; een schuiver over de weg oorzaak omdat er precies in de bocht losse grind lag dhr. Kievit wist het stuur niet meer te houden, waardoor de wagen met de wielen naar boven in de sloot terecht kwam. Hij wist er uit te kruipen en kwam ongedeerd te voor schijn. De auto is door een kraanwagen gelicht en weggesleept. DIRKSLAND Nieuw watergemaal. Voor de pol der Nieuw Kraayer, die thans nog een natuurlijke waterloztng op de haven heeft, zal een nieuw watergemaal wor den gebouwd. T.B,0.-onderzoeh. Het bevolkings onderzoek op T.B.C, door de Stichting Tuberova zal in deze gemeente gehou den worden tussen 9 tot en met 17 Juni a.s. in de Bewaarschool aan het Achter dorp. Ieder krijgt een persoonlijke op roep. IJk ei» herijk. Op 7 en 8 Juni zal in het gebouw naast het gemeentehuis ge legenheid worden gegeven tot ijken en herijken van maten en gewichten. HERKINGEN Groene Kruis. Men heeft alhier het plan opgevat om door middel van een te houden bazar, gelden bijeen te brengen om straits, wanneer het nieuwe Wijk- gebouw van het Groene Kruis klaar is, dit van een passende aankleding te voor zien. Hiervoor is natuurlijk veel geld nodig. Het comité, dat deze bazar de Ie week van Nov. hoopt te organiseren, spreekt de verwachting uit, dat ieder lid, niemand uitgezonderd, daadwerke lijk zal willen meehelpen deze bazar te doen slagen. Hoe dit te bereiken? Het comité stelt zich voor, binnen enkele dagen een lijst te laten circuleren voor inzameling van gelden. Zfl die hever een bijdrage willen geven in natura, kunnen dit vanzelfspre kend ook doen. Wil men iets vervaardi gen voor deze bazar, zeer gaarne na tuurlijk. Züj voor wie het moeilijk valt, zelf het materiaal te leveren, kunnen dit bij het comité verkrijgen. Leden helpt, zoveel U kunt, opdat onze afdeling straks een wijkgebouw moge hebben, dat er zijn mag. Het Comité. Met ingang van 1 Juli a.s. treedt in werking de wijziging van de Arbeids wet, die bedrijfsarbeid van meisjes be neden de leeftijd van 15 jaar verbiedt. Bedrijfsarbeid is alle arbeid met uit zondering van huishoudelijke arbeid in een privé huishouding. Zolang de z.g.n. Landbouwarbeidswet nog niet in wer king is getreden, is dit arbeidsverbod niet van toepassing op arbeid in het land- en tuinbouwbedrijf. De districtshoofden der Arbeidsinspec tie kunnen ondernemers voor individuele gevallen dispensatie van dit verbod ge ven. Bij de beslissing op een verzoek daartoe zal allereerst aandacht worden gewijd aan de belangen van het betrok ken meisje. Als overgangsmaatregel geldt deze nieuwe bepaling van de Arbeidswet niet voor meisjes, die op 1 Juli 1955 reeds 14 jaar en niet meer leerplichtig zijn. Maart 1955 In de maand Maart 1955 zijn 11 boer- derijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij totaal werd vernield of zwaar beschadigd. Eén van deze branden kwam. voor in Groningen, één in Friesland, drie in Overijsel, één in Gelderland, één in Utrecht, één in Noordholland, één in Zuidholland, één in Noordbrabant en één in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op 315.290. Vier van deze branden werden veroor zaakt door een defecte schoorsteen, één door kortsluiting, één door uitstralende hitte van foutief geconstrueerde kimst- moeder, terwijl in vijf gevallen de oor zaak onbekend bleef. MEUSSANT Kerkdienst. Heden Dinsdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan ds. H. van Gilst van Dirks- land. OTJDDORP Burg. Stad over Mei 1955. Geboren: Maartje, d.v. P. Mierop en M. Hoek; Jacoba, d.v. C. J. F. Breen en L. V. d. Houten; Andries Leendert, z.v. L. de Blaeij en J. Dekker; Elizabeth Adriana, d.v. L. Mastenbroek en C. C. Plikweert; Jan, z.v. D. Vlietland en A. Aleman. Gehuwd: Adrianus Meijer, 28 jaar en Neeltje Sperling, 28 jaar; Prederik An- thonij Witte, 24 jaar en Elisabeth Both, 22 jaar. Overleden: Klaartje Krijntje Grinwis, d.v. J. Grinwis en K. Vlietland. B.B. oefening. A.s, Vrijdagavond om 7.30 uur zal alhier de brandsirene wor den geloeid voor een kleine B.B. oefe ning op het dorp en daarna een grot? B.B. oefening bij Bouman. NIEUWE TONGE. Wandebnarsien. De Speeltuinvereni ging Nieuwe Tonge heeft een drietal wandelmarsen georganiseerd voor de jeugd, van resp. 5, 10 en 20 km. Gestart wordt vanaf de Speeltuin te Nieuwe Tonge op Zaterdag 18 Juni a.s. Opgave van deelnemers bij J. J. van Weenen, vóór of op 11 Juni a.s. OUDE TONGE Geslaagd. Onze vroegere dorpsgenoot Chr. van Veen, thans te Rijswijk, slaag de voor het candidaatsexamen Rechteru De oprichtingsvergadering voor de Speeltuinvereniging zal plaats hebben op Woensdag 15 Juni, sav. half 8 in de grote zaal van het Verenigingsgebouw aan de Schoolstraat. Tot diaken der Herv. Kerk werd ge kozen dhr. T. van Kempen Mzn. welk© zijn benoeming inmiddels heeft aangeno men. DEN BOMMEL Jubileum. De Z.Eerw. Pater Bona- ventura Jacobs, geb. 15 Mei '02, Groe newoud, Den Bommel, die in 1923 intrad bij de Cisterciënzers te Zundert, zal 14 Juni a.s. zijn 25-jarig Priesterambt vie ren. Het nog klein aantal broers en zus ters uit dit grote gezin, zullen die dag blijde vieren in „De Kievit" aldaar.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1