WENNEKER Q Spoorboekjes Q U D E GENE V E R Buitenland Internationaal gezelschap zal a.s. week Ouddorp bezoeken Jaargang CHB WEEKBLAD OP GBREFORMEEEDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Het kolonialisme der communisten Vuurtoren doel van de reis GEBRs. KAPTEÏN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - Tel. 2004-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 AMERIKAANSE Historische Vereniging voor Zuid-Holland „Vigilate Deo Confedentes" zal Fiakkee bezoeken Bond tegen het vloeken P.T.T. en de spoorweg staking in Engeland Zomerdienst 1955 60 cent BOEKHANDEL DE WAAL Veemarict Zaterdag 4 Jtini 1955 No. 2406 Bedactlebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 voor advertentiën uitsluitend Drukker^ Telef. K 1870-2729 Na 6 uur '8 avonds Telef. K 1870 - 2017 VerschQnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mn». BH contract speciaal tarlel. 3. In ons tweede artikel over dit onder werp behandelden we de kolonisatie- Tiethoden van de Sovjet-Unie in Euro- na zoals die na de oorlog zijn toege- nast in de Baltische staten eii in Polen. We gaan nu het verhaal van het ver- dwijneni van zoveel eertijds vrije landen achter het lugubere ijzeren gordijn af maken. Tsjecho-Siowakye Evenals Polen heeft ook dit land een tragische geschiedenis. Tot 1918 vorm den de Tsjechen en de Siowaken een deel van de Oostenrijks-Hongaarse mo narchie. In dat jaar werd de republiek T S. geboren onder leiding van Mazarijk en Benesj. De bevolking was tamelijk links gericht en er zaten betreklielijk veel communisten. In 1937 sloeg Hitler zijn begerig oog op dit land en we her inneren ons nog de conferentie van München in Sept. 1938, toen het Westen TS in de steek liet en op 15 Maart 1939 werd het bij Duitsland ingelijfd als protectoraat." In de oorlog was er veel verzet (moord op Heydrich). In het voorjaar van 1945 werd het land successievelijk vanuit het oosten door de Russen bevrijd en hoewel de Aifierikanen gemakkelijk het grootste deel van Bohemen met Praag hadden kunnen blnnenrukken, gebeurde dit niet, daar generaal Patton M Pilsen niet verder mocht op bevel van Washington: de topleiders hadden de zones verdeeld! Men begrijpt, wat er nu met een Rus sische bezetting van het land terecht kwam. Benesj werd wel weer president, maar in 1946 bleek de comm. partij met 38% der stemmen de grootste partij. De communist Gottwald werd premier. Voorlopig werd de schijn van democratie nog gehandhaafd en verdwenen de Sovjet-troepen, maar langzaam aan nam de macht van het communisme toe. In Febr. 1948 kwam de revolutie: met be hulp van politie, een deel van het leger en gewapende arbeiders namen de com munisten de macht in handen. Benesj trad af en overleed, lichamelijk en gees- telflk gebroken, op 3 Sept. 1948, terwijl zijn minister van Buitenlandse Zaken, Jan Mazarqk, zelfmoord pleegde (of vermoord werd). Het land werd veran derd in een zgn. volksrepubliek en ver dween binnen de Russische invloeds sfeer. Velen kwamen in concentratie kampen en monsterprocessen werden opgevoerd. Men kan gevoeglijk aanne men, dat het overgrote deel der Tsjechen fel vijandig staat tegenover het regime en er heerst dan ook grote ontevreden heid Maar edke opstand wordt, des noods met Sovjet-hulp in bloed ge smoord. Hoe volken worden verkocht In October 1944 had in Moskou een conferentie plaats tussen Stalin en ChurchUl. De laatste achtte de tijd ge komen om een afspraak te maken over de machtsverhoudingen in de Balkan, daar de Sovjet-legers al in Roemenië en Boelgarije stonden. Hij nam een vel pa pier (dit vertelt hij zelf in zijn Memoi res) en schreef daarop: Roemenië 90% Russisch 10% anderen Griekenland 90% Brits 10% Russisch Joego-Slavië 50%—50% Hongarije 50% 50% Boelgarije 75% Russisch 25% anderen Stalin bekeek dit even en zette er een groot accoordteken achter. In enkele mi nuten was over het lot van vijf landen beslist! Churchill vond blijkbaar zelf, dat dit toch wel wat al te cynisch was en stelde voor het papier te verbranden, want „men zal de indruk krijgen, dat we deze kwesties, die voor miUioenen mensen zo beslissend zijn, op een luch tige manier hebben afgedaan." Stalin vond dit echter niets bijzonders en zei: „Bewaart U het maar." Nu moeten we hierbij opmerken, dat Churchill deze regeling slechts wilde doen gelden tot op de Vredesconferentie. Maar ook hij blijkt nog te veel vertrou wen gehad te hebben in Stalin; al was dit niet zo groot als bij Roosevelt. De vredesconferentie laat nog steeds op zich wachten en behalve Griekenland 2ïjn deze landen voor 100% in de Rus sische invloedssfeer terechtgekomen, zo als we nu verder zullen zien. Hongarije Dit land was in de tweede wereld oorlog een satelliet van Duitsland ge. worden. Op „verzoek" van Hitler lever de het troepen in de oorlog tegen Rus- land, die echter zware verliezen leden. to October betraden de Russische legers la. de verovering van Roemenië het Hongaarse grondgebied. Het land werd zwaar geteisterd. Vooral de hoofdstad Boedapest, die door de Duitsers fel ver dedigd werd, had gedurende de belege- '^S van 5 maanden zeer veel te lijden. Het optreden van de Russische bezet tingstroepen versterkte uiteraard de sympathie voor het communisme niet. to Nov. 1945 kreeg dit dan ook slechts 17% van de stemmen. In 1947 werd een Vredesverdrag met de geallieerden ge sloten, waarna de Russische bezettings troepen verdwenen, doch de Sovjet-Unie ïnocht er verbindingstroepen legeren ^^i Oostenrijk, (nu er ook een Oosten- 'tlks vredesverdrag gesloten is, moeten de rode troepen zowel uit Oostenrijk als '^it HongarOje weg, maar door de Ooste- ■^ke „N.A.V.O.", dezer dagen te War- ^hau tot stand gekomen, blijft Honga- ?tie in de militaire greep van Rusland). '^e invloed van de communistische partij nam op gewelddadige wijze voortdurend toe; alle burgerlijke elementen werden uit het bestuursapparaat verwijderd en ook Hongarije werd in 1948 officieel een „volksrepubliek". De strijd tegen de R.K. Kerk vond zijn hoogtepunt in de veroordeling tot levenslang van kardi naal Mindszenty. Br is veel sabotage, activiteit van partisanen, verzet tegen de collectivisatie van de landbouw etc, maar het land zit stevig in de commu nistische greep. Roemenië Ook in dit land voltrok zich een soort gelijk drama. In Oct. 1940 verschenen Duitse troepen in het land en Antonescu werd zetbaas. De jonge Koning Michael had niets te vertellen. Het land werd een militaire dictatuur onder Duitse „be scherming." Met 30 divisies nam Roe menië deel aan de oorlog tegen Rus land, waarvan er 15 meevochten in de slag van Stalingrad. De gehele industrie en de olieproducten was in Duitse han den. In Aug. 1944 liet koning Michael een staatsgreep uitvoeren en verklaar de hij aan Duitsland de oorlog. Toen vochten 15 Roemeense divisies aan de kant van de Russen! Deze namen ech ter het bestuur overal in handen en de invloed der communisten steeg snel. In Febr. 1945 werd het leger door de Rus sen ontwapend en de beruchte Wysjins^ ki verscheen in Boekarest. Hij dwong de koning een onder communistischee druk staande regering te accepteren onder Groza. Het land kreeg een bezettings leger van 1 millioen man! Zo werd in een snel proces in de daar opvolgende jaren Roemenië gemaakt tot een gesovjetiseerde „volksrepubliek" Eind 1947 trad Michael af en verliet zijn land. De bekende Anna Pauker werd minister van Buit. Zaken. Sedert 1945 is Roemenië politiek en economisch ge heel aan de Sovjet-Unie verbonden. Boelgarge Dit Balkanlandje liet in Maart 1941 Duitse troepen toe, die kort daarna me- dehielpen om Griekenland en Joego-sla- vië te veroveren. Het werd dus een Duitse satelliet, maar vocht niet mee tegen Rusland. In 1943 stierf koning Boris en zijn minderjarige zoon Simeon werd onder een regentschap koning. De oorlogskansen keerden en herhaaldelijk werden Boelgaarse steden gebombar deerd. In Aug. 1944 verklaarde Rusland de oorlog aan Boelgarije en reeds de volgende dag capituleerde het en trok het rode leger Sofia biimen. Een ge mengde regering werd gevormd naar het klassieke model, waaruit de commu nisten successievelijk alle andere groe pen wegwerkten, daarbij gesteund door de Russen. In 1946 werd de monarchie afgeschaft. Omtrent dit land werd een vredesverdrag gesloten. En sinds is Boelgarije een trouwe satelliet van Rus land. Het deed mee aan de actie tegen het afvallige Joego-Slavië en hielp de Griekse communisten. Albanië Het koninkrijkje Albanië werd in 1939 door Mussolini geaimexeerd en deze deed van hieruit eind 1940 een aanval op Griekenland, die hij slechts met hulp der Duitsers kon doorzetten. Na Italië's capitulatie werd het door de Duitsers bezet, doch deze moesten Oct. 1944 te rug en nu namen de partisanen onder leiding van Hodra het bewind in han den. Deze regering was communistisch en is dit nog steeds. De Albanese pe troleum gaat naar Rusland. Dit land heeft er 23 vliegvelden aangelegd en een hele luchtdivisie gestatiormeerd. Alba nië is dus een echte Russische kolonie. Joego-Slavië Toen de Duitsers in 1941 dit land ver overden, begon Tito met zijn partisanen het verzet. Hij werd overwinnaar en Joe go-Slavië werd een communistische re publiek, zeer nauw verbonden met Rus land. In 1948 echter kwam de breuk met Moskou. Tito dulde niet, dat zijn land door de Sovjet-Unie totaal zou worden geëxploi- teerd en bleek een nationaal-communist te zijn. Onder de enorme druk van de Komintern kreeg het land het zwaar te verantwoorden en als Amerika niet bij- gesprongen was, ware het een verloren zaak geweest. Zo is Joego-Slavië, of schoon nog steeds commimistisch gere geerd, van achter het ijzeren gordijn 1 voorschijn gekomen en uit de rij der Sovj et-satellieten verdwenen. Het geluk te Stalln niet, dit land met zijn sterk nationalisme, blijvend te koloniseren. Griekenland Dit land is nimmer een satelliet-staal geweest, doch het heeft niet veel ge scheeld. Toen in Oct. 1944 de Duitsers uit Athene wegtrokken, probeerden communistische guerrillatroepen zich van de macht meester te maken. Ze had den reeds een deel van Athene in han den, toen Churchill ingreep. Deze gaf de in Athene gelande Britse troepen be vel krachtig op te treden en ging ei enige tijd later zelf heen. Na 6 weken was het pleit beslecht. De koning kwam terug, doch de communisten, gesteund door Albanië, Joego-Slavië en Boelga rije, begonnen een burgeroorlog, die pas in 1949 eindigde met de nederlaag van het communisme, vooral veroordeeld door de Amerikaanse hulp. Zo is Grie kenland ontsnapt aan het rode kolonia lisme. Oost-Duitsland Reeds in 1943 hadden de geallieerden de bezettingszones in Duitsland verdeeld zonder te weten, hoe de eindsituatie zou zijn. De Russen hebben nog geprobeerd Denemarken te bezetten, doch Montgo mery verhinderde dit. Eisenhower rukte verder op dan de zonelijn en Churchill stelde Juni 1945 aan Truman voor, dat Engelsen en Amerikanen, gezien de toen raeds- Verdachte houding der -Russeü,,' voorlopig zouden blijven. Dit wees Tra- man af! In die briefwisseling gebruikte Churchill voor het eerst de uitdrukking „ijzeren gordijn". Op 1 .Juli trokken de troepen terug, gevolgd door massa's vlucliteUngen. Zo nestelde Sovjet-Rus- land zich in het hart van Europa, slechts 250 km. van onze grens! Geen wonder, dat de Russen na 10 jaar nog steeds geen vredesverdrag willen sluiten. Ook de 18 millioen inwoners van de Sovjet- zone, die practisch ook een satelliet is, worden gekoloniseerd. Het verhaal is eentonig, maar er Ugt een diepe tragiek in. Deze volken wil len bevrijd worden, zoals wij in de oor log. Doch waarop moeten ze hopen De ze toestand moet evenwel een einde ne men. Maar hoe en wanneer? EkTRA ZACHT EN BELEGEN EAgeland Vorige week zijn in Engeland verkie zingen gehouden voor het Lagerhuis. Over de gehele linie is Labour (de Par tij van de Arbeid), teruggedrongen en hebben de Conservatieven overwlimin- gen behaald. De regeringspartij heeft nu een meerderheid van 60 zetels; ze zul len in het Lagerhuis 344 van de 628 ze tels innemen; Labour behaalde er 277, de Liberalen 5 en de Ierse Partij Sinn Fein 2. In honderd jaar is het met gebeurd, dat een regeringspartij zich bij een vol gende verkiezing consolideerde. De enor me populariteit van Churchill en van Eden hebben niet weinig tot dit succes bijgedragen. 'Ook moet de Conservatieve Partij een geweldige steun van de jon gere generatie hebben gekregen. Over de uitslag van de verkiezingen kunnen we ons aUeen maar verheugen. Het socialisme maakt, ook in het bui tenland, steeds minder kans. Voor de verhoudingen in de interna tionale toestand is deze uitslag even eens van groot belang. De ten opzichte van Rusland gevoerde politiek schijnt gunstig gewerkt te hebben. Het per soonlijke gezag van premier Eden is zo wel in het binnen- als in het buitenland sterk vergroot. In het toekomstige ge sprek met het Oosten is dit een belang rijke basis. Nog om een andere reden is Engeland op het ogenblik „in het nieuws". In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft 80% van de spoorwegen het werk neer gelegd. Ook in verschiUende industrieën is een staking uitgebroken. Voor het economische leven in het Britse impe rium is deze toestand gevaarhjk. Er zijn militaire eenheden ingescha- De grote luchtvaartshow Ilsy op Ypenburg op Tweede Pinksterdag werd bijgewoond door H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bemhard. In de Koninklijke Loge H.M. de Korringin en Z.K.H. Prins Bernhard: links de voorzitter van (Je Kon. Ned. Verg. voor Luchtvaart, de heer C. Kolff. De Koningin was enthousiast over de stunts, die werden uit gevoerd. keld om de verzending van post te ver zorgen. Duizenden vacantiegangers die de grote steden hebben verlaten, weten niet, hoe ze straks terug moeten keren. Hare Majesteit Koningin Elisabeth heeft Dinsdag in het gehele land de noodtoestand afgekondigd. Zuid Slavië De Russische delegaties, o.a. bestaan de uit Boelganin en Chroetsjew zijn in Zuidslavië hun besprekingen begonnen met premier Tito. Doel van deze ont moeting was, de breuk tussen de Sow- j et-Unie en Zuidslavië te helen. Het schijnt echter dat de besprekin gen weinig resultaat hebben gehad. De bedoeling van de Russische leiders was Zuidslavië onvoorwaardelijk terug te brengen naar het orthodoxe commu nisme. Tito was hiervoor echter niet te vinden en eiste op zijn beurt vergoeding voor de schade die het economische le ven heeft geleden tijdens de communis tische blokkade van 1948 tot 1954. Voorts zijn van weerszijden veel holle woorden gesproken, zoals „de vrede en de vrijheid in de wereld bevorderen" en „vreedzame samenleving van broeder volken." Het geschil is evenwel niet uit de weg geruimd. Het is de vraag welke pogingen de Sowjet Unie nu in het werk zal stellen om tot aaneensluiting vaa het Oosten te komen. China De regering van Rood-China heeft vier van de vijftien Amerikaanse vlie gers, die daar in krijgsgevangenschap zaten, in vrijheid gesteld. Dit bericht is in het Westen met gro te instemming ontvangen. Reeds vorig jaar zijn ohderhandelln- gen gevoerd om de vrijlating van deze vliegers te bewerken. Toen echter heeft de Chinese regering geantwoord dat de- Van Zaterdag 4 Juni v.m. 12 uur t.m. Maandag 6 Juni v.m. 9 uur Middelhamls-Sommelsdljk Afwezig de artsen Dogterom, Bakker en Arends. Voor spoedgevallen Wierin- ga, arts, Telef. 2090, Middelhamis. Dirksland-Herklngen-Mellssant Afwezig dr. Boot en Elve, arts. Voor spoedgevallen Huisman, arts. Tel. 01877 412, Melissant. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Buth, Vo<^d en de Man. Voor spoedgevallen Bouman, arts. Tel. 1871269, Stad aan 't Haringvliet en Kramers, arts. Tel. 1873—201, Oólt- gensplaat. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Van Zaterdagmiddag 4 Juni t.m. Maandag 6 Juni v.m. 8 uur Afwezig W. P. Terlouw. Dienst heeft A. Wagner, Tel. 1877—281, Dirksland. N FRANSE s'v VERLOVINGSRINGEN Momenteel vergadert te Den Haag de International Lighthouse Conference, waar afgevaardigden uit heel de wereld vertegenwoordigd zijn. Dit gezelschap zal Woensdag 8 Jimi op ons eiland arriveren, met als doel een bezoek aan de vuurtoren te Ouddorp Deze vuurtoren is de laatst gebouwde in het Westen vas Europa, waarom men deze ter bezichting heeft uitgekozen. Niet minder dan 118 congressisten uit totaal 26 landen, zullen ons eiland be zoeken. Er zijn vertegenwoordigers uit Z. Afrika, Amerika, U.S.A., Australië, België, China, Denemarken, Duitsland, Engeland, Canada, Finland, Frankrijk, Griekenland, Ierland, Italië, Japan, In dia, Israël, Liberia, Nederland, Noorwe- De Historische Vereniging voor Zuid- Holland onder de zinspreuk: „Vigilate Deo Confidentes" zal op Zaterdag 11 Juni een zomer-excursie naar het Oos telijk deel van ons eiland Goeree Over- flakkee maken. Om 1 uur zal men te Oude Tonge per autobus arriveren en na eerst de lunch gebruikt te hebben, zal men de weder opbouw van Oude Tonge in ogenschouw nemen. Ook zal men de keersluis en het dijkherstel bezichtigen waarbij de heer Terluin, hoofd-ingenieur bij de Provin ciale Waterstaat, een toelichting zal ge ven. Te kwart voor vier zal men te Oolt- gensplaat zijn, waar het gezelschap door burgemeester Hordijk zal worden ont vangen op het raadhuis. Bij de bezich tiging zal burgemeester Hordijk een uit eenzetting geven. Om 6 uur zal men dan vanaf de Ga- latheese haven, met eeü speciale boot naar het uitgangspunt Rotterdam, terug keren. gen. Polen, Portugal, Spanje, Sovjet Re publieken, USSR, Vietman en Zweden. Het gezelschap arriveert te Middel- harnis en zal plm. half twaalf te Goe- dereede aankomen. Burg. v. Knobels- dorff ontvangt hen op het raadhuis, waar burg. J. Kleijnenberg mede zal te genwoordig zijn. Daarna vertrekt men naar Ouddorp om. de vuurtoren aldaar in ogenschouw te nemen. KERKNIEUWS Het vloeken in kazernes moet vooral worden toegeschreven, aan angst, be toogde dr. G. J. Lammers, directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst, op de te Utrecht gehouden jaarlijkse vergadering van de bond tegen het vloeken. De jon ge mensen worden dagelijks geconfron teerd met de moderne oorlog of voorbe reid op de absolute vernietiging van hun medemensen, terwijl zij zelf ook bloot staan aan dezelfde vernietiging, die van de zijde van de vijand op hen afkomt. Spreker pleitte voor een intensiever pro paganda, vooral ook in Christelijke krin gen, waar eveneens nog wel wordt ge vloekt. Uit het jaarverslag blijkt, dat het ledental iets is teruggelopen en dat het jongere volk van Nederland zich maar heel moeilijk bij de Bond aansluit. Afscheid is genomen van de heer K. Kruithof, die werd opgevolgd door dr. J. J. Schaurer te Voorburg. HOOGSTRAAT 164 .•.TEL;115432 BEIJERtANDSELAAN 3 •IEL. 70360 -,;«ïi»:'v. ROTTERDAM ze Vliegers vastgehouden werden op be- schuudiging van spionnage. De Chinezen geven met deze daad stilzwijgend te kennen dat ze een van de oorzaken van de spanning tussen Oost en West willen wegnemen. Iln Washington gelooft men dat ook de anders elf vliegers binnenkort in vrij heid zullen woT'den gesteld. Hammersk- jöld, de secretaris-generaal der Verenig de Naties heeft de wens uitgesproken dat men hiertoe spoedig zal overgaan. Amerika In de Amerikaanse staten Oklahoma, Texas en Missouri heeft een wervel storm gewoed, waarbij minstens 100 personen om het leven zijn gekomen. Br zijn bovendien vele gewonden en de ma teriële schade is zeer groot. Als gevolg van de spoorwegstaking in Engeland zal de verzending van cor respondentie bestemd voor en afkom stig van Engeland over het algemeen aan ernstige vertraging onderhevig zijn. Zo ook de post, die door dit land per boot wordt doorgezonden. De bestelling en verzending van postpakketten resp. in en uit Engeland is stop gezet, terwijl op doorzending via Engeland niet met zekerheid kan worden gerekend. Men wordt daarom ter voorkoming van ophoping aangeraden geen postpak ketten naar Engeland te verzenden. Wil men dit toch doen, dan worden zij voor lopig slechts op risico van de afzenders aangenomen. ZANDP D118 - MIDDELHARNIS Op de veemarkt te Etten werden aan gevoerd 141 stuks, waarvan 73 runde ren, 3 paarden en 65 biggen. De aasvoer van runderen was ruim met vlugge handel en de prijzen hoog. In biggen was er vlugge handel, de aanvoer iets minder en de prijzen vrij wel onveranderd. De belangstelling was zeer groot. Prijzen: kalf koeien 600—875, kalf- vaarzen 500—775, pinken 300—500, guste koeien 500700, graskalveren 175—225, biggen 35—60, lopers 60— 100, vette koeien 2.002.50 per kilo geslacht. Ook in Italië treden stakingsgolven op. Op bijna twee millioen Italiaanse landarbeiders is een beroep gedaan om in staking te gaan, voor betere maat schappelijke voorzieningen. Meer dan 70.000 meisjes, die seizoenarbeid ver richten bij de rijstaanplant in de Povlak- te, staken reeds voor loonsverhoging. Zes dagen voor de examens is verder nog een staking van het onderwijzend personeel aan de middelbare scholen be gonnen. De regering spant alle krachten in om de examens voortgang te doen vinden. Naar lagere prüzen voor de steen kolen? Door de Hoge Autoriteit is een beslissing genomen over de prijs van verschillende soorten Belgische steenko len. Voor anthraciet magere kolen en een kwart en halve vette kolen kunnen de ondememtQgen in vrijheid zelf de prijzen vaststellen. Voor de andere Bel gische kolensoorten heeft dit een verla ging te betekenen van 300.000.000 Belgi sche frans per jaair.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1