r Ontbindende krachten Glorieuze intocht van burgemeester D. Rijnders te Nieuwer Amstei IVOROL: De Tandpasta van standing PINKSTEREN Prof. Ir. Kleyn belichtte enkele aspecten van het Deltaplan Jaargang Zaterdag 28 Mei 1955 No. 2405 CHB WEEKBLAD OP GEEEFORMEEEDE GEONDSLAO VOOB DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE Pinksteren ^"m. Een brug over hel Haring vliet mogelijk vóór de afdamming gereed is. Redactletiureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MUDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukker^ Telet K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds TelefK 1870 - 2017 Verschynt tweemaal per week.' Woensdag en Zaterdag ABOIWIEMENTSPRUS: 1.70 PER KWARTAAL AD VERTEN TIEPRUS 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. Er is een tijd geweest, dat men van lift groter worden van ontwikkeling en heschaving rijke verwachtingen koes- Mde ten opzichte van het zedelijke le- L van de mensen. Een opgaande cur ve werd verwacht van de zedeUjke nor men die gelijke tred zou houden met de toename van kennis en wetenschap. Ondeugd en laagstaande zedelijke nor men werden beschouwd als gevolgen L domheid en geringe ontwikkeling. Zover gingen sommigen daarin, dat wel jezegd werd „Bouw scholen en ge kunt i gevangenissen wel sluiten." Een over- erote betekenis werd daarbij toegekend aan kennis e^ ontwikkeling. Uitbreiding van kennis verwachtte men, u zou gevolgd worden, door vermindering van misdaad. Daarvan is men in de laatste tientallen iaren over het algemeen wel teruggeko men. Men heeft die optimistische ver pachtingen moeten laten varen. Het is te vaak gebleken, dat juist kennis en wetenschap wordt gesteld in dienst van ie misdaad. Dat centra van ontwikkelmg tegelij kertijd ook middelpunten zijn van mis daad van allerlei soort. Neen, de mis daad tiert niet bij voorkeur op wat men wel eens noemt, het achterlijke platte land, maar juist in de grote centra van de wereldsteden. Dezer dagen troffen we daarover in een dagblad ontstellende t)iizonderheden aan. Het betrof de we reldstad New York. Van het leven in die stad werd gezegd, dat slechts weinigen 's avonds een wandeling door de parken durven maken en dat in menige buurt de bewoners 's nachts Uever thuis blij ven omdat roof en overval dagelijks voorkomt. In die courant, het Algemeen Dagblad van 10 Mei wordt gewag ge maakt van een rapport van de poUtie- conunissaris Adams waarin gezegd wordt, dat New-York op het punt staat om een gemeenschap van gewelddadig heden en misdaad te worden. En vol gens de driecteur van de federale re cherche neemt in New York de misdaad vier maal zo snel toe als de bevolking. Hoe ontstellend de toestand in deze we reldstad reeds geworden is volgeiLS bo vengenoemde politiecommissaris, bUjkt wel als hij schrijft over de toenemende misdaad onder de jeugd, dat de jonge bandieten en woestelingen er op toe slaan, roven, doden en verkrachten met een verhardheid, die minder dan men selijk is. Het spreekt van zelf dat een onderzoek wordt ingesteld naar de oor zaak van deze toenemende misdaad. En dan wordt de vraag geopperd of de fitoi en de beeldromans daarvoor niet gedeeltelijk verantwoordelijk zijn. Ook worden nog andere oorzaken aangeduid zoals, overvolle scholen, gebrek aan leerkrachten, onverschilügheid der ouders en tal van andere factoren. De vader van een vijftienjarige knaap, die door leden van een jongensbende uit wraak werd vermoord roept de oudermi op om zich te geven aan maatschappe lijk werk, opdat het niet zo ver komt dat u een hoek omslaat, waar een moor denaar op u wacht, of op uw zoon of op uw minderjarige dochter. Vreselijke tekening van toestanden in een wereldstad. In het zelfde nummer vinden we het verhaal van een schooljongen, van ne gentien, jaar te Parijs, die zijn moeder en vader op geraffineerde wijze met een bijl doodsloeg en gruwelijk verminkte en daarna de hand ging vragen van een meisje. En die voor zijn rechters geen traan van berouw stortte over de dood van zijn ouders. Vreselijke toestanden. Bewijzen van een ontzaggelijke verwording. Nogmaals wat we boven vermeldden is niet gebeurd in één of andere bar baarse uithoek van de wereld. Integen deel in centra van cultuur en weten schap. New-York en Parijs. Waar de beschaving haar hoogtepunt heeft be reikt. Maar waar ook de enige gelden de norm, het Woord van God aan de beschaving is ontzonken. Waar de jeugd wordt opgevoed met film en beeldromans. Hoe droevig zijn de resultaten. Het Woord van God heeft men bij onderwijs 80 opvoeding van de jeugd verbannen. Hier kan men zeker ook zeggen: „Wat wijsheid zullen ze dan nog hebben?" Als ^e Bijbel, als God verworpen wordt •tornt de mens op de troon. Worden «lenselijke maatstaven aangelegd. Die 'M generatie tot generatie verslappen «o holler van inhoud worden. Films en beeldromans vervangen de eeuwige ze- '^elijke normen van het Woord van God. Met als gevolg, dat ontbindende toachten de menselijke samenleving be- weigen,. En dat het gevaar ontstaat dat "et maatschappelijke leven ontaardt in 'en gemeenschap van gewelddadighe den en misdaad. Als de mens zich gaat uitleven is er S«en rem. Dan snelt hij steeds sneller helling van misdaad en geweld al. Heeft men de zedelijke normen van Jet Woord van God verworpen waar «omt men terecht? Bij een menselijke lorm van zede en gerechtigheid Maar De Heilige Geest, Inwoner in het hart. „opdat Hij bij u blijve in der eeuwigheid, want Hij blijft bij uUeden en zal in u zijn." (Joh. 14 16b en 17b) De Heilige Geest als de Trooster Zijns volks is niet alleen de Gegevene des Vaders, maar Hij is ook de Inwoner In het hart van al 's Heeren volk. Het Kerstfeest predikt ons. God met ons! Het Paasfeest: God vóór ons! Het Hemelvaartsfeest: God boven ons! Maar het Pinksterfeest: God in ons! Dat is de roem van het Pinksterfeest! Het brengt een zondaar niet alleen bij God, maar ook: het brengt God in des zondaarshart. Eü dat is toch wel het voornaamste bij alle geestelijk leven en ervaren. Dat niet aan een ander, maar aan mij ge nade geschonken is om niet en, dat ik persoonlyk weten mag .deel te hebben aan Jezus' kruisverdiensten. Persoonlijk bezit, dat is het dierbaarste bezit! En tot dat persoonlijke is de Trooster ge zonden. Daarom zegt de Heere Jezus: opdat Hij bij u blijve in der eeuv/ig- heid, want Hij blijft bij ulieden en zal in u zijn." HeerUjke waarheid! Hij zal bij u ble ven in der eeuwigheid! De Geest kwam en gaat nooit heen. Hfl blijft! Geen macht ter wereld kan Hem verdrijven. Ook de zonde van Gods volk zelfs niet. Ja, ook het ongeloof van ons hart niet Zeker, het kan wel eens voor een tijd. De Heilige Schrift spreekt ook van te genstaan en uitblussen van de Geest. Door de zonde onttrekt Hij zich wel eens in Zijn troostrijke werking aan het hart. Het is ook op geesteUjk gebied niet al tijd zomer; het kan ook wel eens koude winter zijn. Maar op den duur, neen! Waar de Geest des Heeren Zijn werk begon, daar is Hij als Boaz die niet rust te, voordat hij de zaak van Ruth tot een goed einde had gebracht. Als dan ook de Geest weer doorbreekt, dan wordt de zonde weer schuld en het ongeloof weer beweend en beleden, ja, dan wordt Gods gemeenschap weer ervaren. H\j tolflft bü olieden! Dan mag Petrus vallen en zijn Mees ter verloochenen, maar het is de Heilige Geest die hem tot zichzelf doet komen en hem over zijn zonde wenen doet. Dan mag Thomas als een riet door de wind des ongeloofs heen en weder bewogen worden, maar het is de HeiUge Geest die hem daarna dat „mijnen" in het hart en op de lippen legt. Hij blijft bij uheden en zal in u zijn! Dat blijven is dus een blijven in het liart. Laten wij daar nu goed op letten: en zal in u z\jn! 't Zal van binnen ge kend moeten worden en geestelijk beleeft en ervaren. Want zo in ons leven nim mer het Pinksterwonder verheerlijkt wordt, wij zullen geen deel aan Christus hebben. Bond de Heere het op onze harten. Want er zijn duizenden, die in hun eigen kracht steunen eni die de doodstaat van de mens loochenen en zichzelf en ande re misleiden voor de eeuwigheid. God de HeiUge Geest moet in ons woningen maken zal het wel zijn. lOf menen wij zonder de wezenlijke bevindelijke kennis van ellende en verlossing, die de HeiUge Geest werkt, te kurmen bestaan? Zijn niet velen in gevaar met een ingebeelde hemel verloren te gaan, die geloven en aannemen wat zij in de bijbel hebben gelezen, zonder de Heilige Geest? O, dat wij ons hart toch beproeven! Niemand kan voor God bestaan, zo hij vreemdeling blijft van het vernieuwend werk des Heiligen Geestes. Dit is het Pinksterwonder: God de HeiUge Geest kwam neder om te wonen in het hart van verloren zondaren. En dat wonder roept de ruimte uit der za ligheid in het bloed van Christus, dat arme zondaren verkoren zijn, opdat de Heere in hen wone. Geen zondaar is te slecht; geen hart te onrein. O, dat God in ons verheerlijkt worde tot onze zalifheid! Dan wordt leven ge gund aan de ziel en looft de mond Gods wondere trouw en goedheid. Zalig de mens in wiens hart de Hei lige Geest komt wonen en werken. Die door de HeiUge Geest ontdekt en ver troost, ontledigd en vervuld wordt. Kent gij Hem? Eenzame ziel in de moeite des levens? Nedergebogene van hart onder de smart van uw leven? Oude van dagen of jonge van jaren? Ontdekte zondaar bij het gezicht op de schuld van uw leven? Kent gij Hem? Stervende sterveling bij het einde van uw leven? Weet Hij is de Trooster, de Inwoner in het hart, dat wil zeggen, die aUes u brengt wat Jezus belooft en verwierf en uw droefheid in blijdschap zal omzetten. Hij is de Trooster, die u vervult met Hem, die u nu alles is, in leven en in sterven, voor tijd en, eeuwigheid. De HeiUge Geest geve u op te' was sen in de heUigmaking. Niet dat gij het airede gekregen hebt of airede vol maakt ben, maar jaag er naar of ge het ook grijpen mocht, waartoe ge van Christus Jezus gegrepen zijt. Hij werke ook in u blUdsohap. Want de vrucht des Geestes is blijdschap. Hij werkt ook volharding. Wie vol harden zal tot het einde, die zal zalig worden. Hij werkt ook vrede Een vrede die alle verstand te boven gaat. Daartoe bereide u meer en meer des Heeren Geest, die grote dingen heeft gedaan en nog doet, totdat de dag der eeuwige verlossing u in volmaakte heer lijkheid zal doen ingaan in de eeuwige hemelen en de Heere zal zijn aUes en in allen. Katwijk aan Zee. Ds. N. de Jong Gedurende de maand April werden onderstaande hoeveelheden uien geëx porteerd: Duitsland Engels Leger België Engeland Oostenrijk Frankrijk Ierland Zweden Totaal Recapitulatie: Juli t.m. Maart '55 April 1955 Totaal 240.648 kg. 191.116 kg. 176.258 kg. 173.275 kg. 20.175 kg. 12.750 kg. 10.900 kg. 1.700 kg. 826.822 kg. 72.754.414 kg. 826.822 kg. 73.581.236 kg. Wij kunnen gerust schrijven dat de gehele oogst eind April was geruimd. Het uienseizoen als geheel genomen zal nog menige exporteur en ook teler lang in het geheugen blijven. Door het natte weer in de nazomer van 1954 zijn er zeer hoge kosten ge maakt om het product binnen te krijgen. De uitval was bijzonder hoog, terwijl de prijs enorm is tegengevallen. De verliezen die door sommige hande laren zijn geleden zijn buitengewoon hoog. Engeland is onze voornaamste impor teur geweest, daarop volgde Duitsland, doch het kwantum dat Duitsland heeft afgenomen stelt teleur in vergelijking met andere jaren. Hieronder volgt het seizoenoverzicht JuU 1954 t.m. AprU 1955: die Wordt uitgehold, die wordt verwor- f^oi om steeds verder de boosheid van mensen hart uit te gaan leven. Van beschaving, die aan het Woord van God IS ontzonken is geen goed te ver dachten. I Alle zedelijke normen moeten d*ir op I '6 duur verdwijnen. Omdat de mens in het kwade geen '^ttt kent. Zich uit gaat leven. Gedre- ^Moor het pure eigenbelang. ï-n het kwaad uit de mens zelf voor Woo, daar hij naar luid van Gods 't<l gans boos en verkeerd is. Gelijk uit het overzicht blijkt heeft Duitsland de grootste hoeveelheid in de maand April afgenomen. Daarop volgde België. In hoofdzaak zijn deze uien geleverd vanuit Noord-Holland. De veilingprijs Uep daar soms op tot even in de twintig cent. In de tweede helft van April Uep deze prijs terug tot 14, 15, 16 et. naar ge lang van de kwaliteit. Het Noorden van Engeland betrok in de eerste weken van April nog wat uien uit Holland, doch zodra er meerdere scheepjes met Egjrptische uien aankwa men werd er niet meer naar de Holland se gevraagd. Het Woord van God bindt hem nog in en houdt de normen van de samenle ving nog hoog. Waar dat Woord weg valt daar ko men de ontbindende factoren van de mens naar voren. Die gevoed worden met film en beeldroman. Geen groter weldaad, ook in uitwendige vorm waar Gods Woord nog heerschappij heeft, leeft de mens zichzelf uit, omdat hij God en Zijn Woord heeft verworpen. Dan wordt de bijl gelegd aan de wortel van de boom van de menselijke samenleving. Dan komen de ontbindende factoren, die voortkomen uit het zondige bestaan van de meng aan het woord. Engeland Duitsland België Frankrijk Engels Leger Ierland West Indië Zweden Afrika Diversen Totaal 45.149.478 kg. 13.964.937 kg. 7.141.401 kg. 1.633.875 kg. 1.587.090 kg. 1.368.325 kg. 1.119.250 kg. 578.050 kg. 555.550 kg. 483.280 kg. 73.581.236 kg. In gezelscfiap van echtgenote, locohurgemeesler van Nieuwer-Amstei drs. J. Henrik Mulder en het dochtertje Roosje overschrijdt hurgemeeater Rijnders de grens van de gemeente Nieuwer-Amstei. Linh slaat keurig geüniformeerd de Middelharnisse Koninklijke muziekvereniging „Sempre Crescendo A.s. weet komt onze krant maar één keer. Aanstaande weefe zal ons hlad ,,EifanJen-nieuu)s" omdat 2e Pir.fcsfei'Jag niet gewerkt wordt, slechts éénmaal uitkomen. Het e.v. nummer zal dus ver schijnen op Vrijdagavond 3 ]uni a.s. Redactie en Administratie Het is echter nog te vroeg om te be palen welk percentage deze percelen uit maken op de totale uitzaai. In tegen stelling tot de zaaiuien staan de poot- uien er beter voor. Koepeen: Aan koepeen werd Engeland België Duitsland Zweden Engels Leger Noorwegen West-Indië Frankrijk Afrika Totaal verzonden: 518.950 kg. 484.880 kg. 212.750 kg. 202.300 kg. 95.654 kg. 82.200 kg. 4.675 kg. 450 kg. 125 kg. 1.601.984 kg. Door de grote schaarste aan groenten bleef het artikel peen zeer lang in vraag tegen ongekend hoge prgzen. Er werd besteed vanaf 2540 ets. per kg. naar gelang van aanvoer en kwali teit. In tegenstelling tot de uien heeft de koepeen het dit jaar buitengewoon goed gedaan. (Bovenstaande cijfers werden ons wel- wiUend verstrekt door het U.C.B.) (Nadruk verboden.) Wetenschappelijk Genootschap Flakkee zal na de afdamming een centrale positie innemen op de internationale weg Antwerpen-Rotterdam Donderdag 26 Mei kwam het Wetenschappelijk Genootschap, onder presidium van dokter de Man te Nieuwe Tonge bijeen, voor wie Prof. Ir. Kleyn Directeur Hoofd Ir Prov. Waterstaat optrad, met een lezing over enkele aspecten van het Delta-plan Deze bijeenkomst, was georganiseerd in samenwerking met de Stichting Maatschappelijk Werk te Middelharnis, waarom men ook m het Diekhuus vergaderde. Dit was wel nodig want er was grote belangstellmg voor dit onderwerp, waar we als Flakl^eeënaren aUen bij betrokken zijn. Tegenwoor dig waren de gemeentebesturen van het eiland, besturen van Dijknngen, pol ders en vele andere organisaties. Zowel de technische mogelijkheden, de voor- en nadelen van het Deltaplan werden door de spreker beUcht, aan de hand van het verschenen 6e rapport van de Deltacommissie. De plaats waar de dam door het Haringvliet zal komen is nog niet definitief vastgesteld; eerst moet behan deling in de Tweede Kamer volgen. Door de aansluiting op de mternationale weg Antvverpen—Rotterdam bestaat de mogelijkheid, dat de brug die over Tien ge meten zal komen, vóór het gereedkomen van de dam zal kunnen worden gelegd. Behalve het grote aantal landen dat uien naar Engeland gezonden heeft, is ook de tegenslag geweest, dat Duits land dit jaar zo'n klein kwantum heeft afgenomen. Gedurende het seizoen Juli 1951Mei '52 betrokken: Engeland Duitsland 55.489.619 kg. 38.039.907 kg. Zo men ziet een verschil van ruim 24 millioen kg. met dit jaar. Had Duitsland gedurende het afgelo pen seizoen ook wat meer afgenomen, de prijs zou ontegenzeggelijk gunstiger zijn geweest. Duitsland is eerst na Nieuwjaar aan de markt gekomen met afname van eni ge betekenis. Wat betreft de vooruitzichten voor het nieuwe seizoen, valt heel weinig te zeggen. Door het aanhouden van het koude weer en mogeUjk ook wat minder kiem- krachtig zaad zijn er op Flakkee nogal enkele percelen vernietigd. Van Zaterdag 28 Mei v.m. 12 uur t.m. Dinsdag 31 Mei vjn. 9 uur MiddeUiarnis-Sommelsdijk Afwezig de artsen Bakker, Arends en Wieringa. Voor spoedgevallen Dogte- rom, arts, Tel, 2121, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant Afwezig dr. Boot en Huisman arts. Voor spoedgevaUen Elvé, arts, Tel. 01877262, Dirksland. Oost-Flabkee: Afwezig de artsen Buth, Voogd en Bouman. Voor spoedgevallen de Man, arts, Tel. 01875301, Nieuwe Tonge en Kramers, arts. Tel. 01873-^201, 'Oolt- gensplaat. ZONDAGSDIENST DIERENABTSEN Van Zaterdagmiddag 28 Mei tot Dinsdag 31 Mei v.m. 8 uur Afwezig A. Wagner. Dienst heeft W. P. Terlouw, Telef. 2357, Middelharnis. Nadat de voorz. dokter de Man de hooggeleerde gast en de vele aanwezi gen welkom had geheten, verkreeg Prof Mr. Kleyn het woord. Prof. Kleyn vond het een ietwat moei- -lijke opgave om over de verschillende aspecten van het Deltaplan te spreken omdat er eerstens al veel over is ge sproken en geschreven en ten tweede omdat het nog niet wettelijk is vastge legd. Het staat wel vast dat het wordt uitgevoerd, maar nog niet hoe in de Tweede Kamer zal er ook nog over moeten gedelibereerd. Spr. wilde zich bepalen, om inzonderheid de aspecten rondom Goeree Overflakkee te belich ten. Het woord „Delta" is een algemeen begrip, aldus spr., dat ontstaat door een samenspel van rivieren en zee. Door de neerslag van zand en klei ontstaat een Deltagebied. Nu is dit Deltaplan niet ontstaan omdat het lage deel van ons land is gevormd door neerslag uit zee en rivieren, maar omdat het er door wordt bedreigt. Vijftig procent van ons land en juist het belangrijkste deel van industrie en landbouw zou onder water verdwijnen, wanneer men het niet kunstmatig beschermde. Alvorens (itot zijn eigenlijke punten te komen, gaf spr. een kort schema van de wordingsgeschiedenis van onze aar de, die wel 2% milUard jaren terug gaat. Zover wilde spr. niet gaan, maar wel tot het alluvium, mililoen ja ren) waarin 4 ijstijden zijn geweest. Het ijs smelt, tijdelijk is ons land ver boven de zeespiegel geweest, de kustlijn Uep bij Doggersbank, daarna bij Aken of Keu len. Spr. ging na dat in het geologische tijdperk waarin we nu leven, het allu vium (20.000 jaar geleden) de zeespie gel rond 50 m. is gestegen. Men neemt aan, dat ons land 15 cm. per eeuw daalt Spr. wilde zijn gehoor niet verschrik ken, dat er een nieuwe ijstijd op komst is, of het ijs in de Polen zal smelten. Zou dit laatste gebeuren, zou de zeespiegel 50 m. stijgen. Wel leven we in een na- ijstijdperk en hebben met een stijging van de zeespiegel te maken. Thans moet er 1000 km. verdedigd worden. Al zeer lang is men bezig de lengte van onze kustverdediging te be perken. De afsluiting van de Zuiderzee is er het bewijs van. Het Deltaplan be oogt ook verkorting van de waterkering Toch is er verschil tussen, de Zuiderzee werken; deze zijn mede uitgevoerd voor landuitbreiding, terwijl het Deltaplan een onafwendbare noodzakelijkheid is. Bij het Deltaplan gaat het eerstens om de veiligheid, maar tevens om zoetwa terwinning. Over het Deltaplan zijn reeds meerde re rapporten verschenen. Het Ie betrof de Schouwense dijk, het 2e de afdam ming van de HoU. IJssel, dan over de Waterweg en de Waterschelde, vervol gens over het Veregat en de Zandkreek. Belangrijk is het op stapel staande rap port over de maatgevende zeestanden, die de basis vormen voor de technische uitvoering. In dit rapport is de maatge vende zeestand 1 1% m. hoger aan gegeven, dan de hoogte van 1 Febr. 1953 Verder komt een rapport over de werk wijze van het Deltaplan, de plaatsen waar de dammen komen enz. Ze zijn nog niet in de Tweede Kamer geweest, be handeling kan echter spoedig volgen. Dat men tot zulke vergaande plannen durft komen, Ugt niet aan de j.l. ramp gebeurtenissen betoogde spreker. Het was bekend, dat er kansen waren van hoge waterstanden. Zo is aan het eind van de dertiger jaren het plan van af damming van het HaringvUet al eens geopperd, men vond dat toen volkomen onrijp. De techniek is intussen vooruit gegaan, men heeft grote ervaring opge daan bij de afdamming van de Zuider zee, en de herstelwerken op Walcheren,, de afdamming Brielse Maas en Braak man. Met vertrouwen kan men de gro te werken, die thans op de helUng staan,, onder ogen zien. lOns land beschikt bo vendien over veel materiaal, dat in de ramptijd is uitgebreid. (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1