WITLOFDUNNERS Een zonderlinge Kabinetscrisis Blijde intocht van burgemeester D. Rijnders te Nieuwer Amstel Kon. Fanfarecprps Sempre Crescendo uit Middelharnis zette veel luister bij. FOTO-ARTIKELEN Gasgeyser net dienstmeisje 2Se Jaargang No. 2404 CHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLA6 VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Wethouder A. Waling te Ooltgensplaat plotseling overleden Vulpenreparaties M. van Bodegom JACHTGEWEREN VUUR- EN LUCHTBUKSEN Redactlebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHAKNIS TEauBFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 'b avonds Telef. K 1870-2017 Verscimnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Het Kabinet-Drees, dat sedert 1 Sep tember 1952 aan de regering was, is verleden week Dinsdag afgetreden. Het jg met de ontslagaanbieding van dit mi nisterie een wonderlijk geval, omdat niemand een kabinets-crisis wenste en; er in feite voor de regering zelf hele maal geen reden was om af te treden. Wat is de oorzaak Zo men weet, behandelde de Tweede Kamer enkele wetsontwerpen, die ener zijds een aanmerkelijke belastingverla- ring inhielden van ongeveer 500 mil- lioe^ en anderzijds een huurverhoging van zeer bescheiden omvang ,die boven dien de lagere huren vrijliet. Bij de par lementaire discussie is gebleken, dat men algemeen met de belasting-verla ging kon instemmen, al zouden de soci alisten deze liever tot een geringer be drag hebben gereduceerd zij houden nu eenmaal van hoge belastingen, al thans voor de ,,kapitaUsten", om daar door vadertje Staat zoveel mogelijk voor Sinterklaas te kunnen laten spelen ten bate van de „armen'' en al hadden de andere partijen graag een iets gro tere verlaging gehad. Deze verschillen werden echter niet op de spits gedre ven en daarop is dan ook de zaak niet gestrand. Het struikelblok was het huurbeleid. De huren Het is met de huurprijzen na 1945 een ergerlijke historie geweest. De Duitsers hadden de huren bevroren op de toe stand van 9 Mei 1940 en de onder rode signatuur staande na-oorlogse kabinet ten sanctionneerden dit. Men zat met het probleem, dat de lonen aanmerke lijk naar boven moesten ten einde de prijsstijgingen bij te houden en in ver schillende sectoren achterstand in te halen. Maar men heeft dit gedaan ten koste van een categorie medeburgers, wier inkomen blijkbaar niet behoefde te stijgen en die ook niet meetelden voor de toepassing van sociale rechtvaardig heid, waarover tegenwoordig iedere par tij het zo druk heeft. Het gevolg was, dat het pubhek zich instelde op een le vensstandaard, waarbij de huur, die vóór de oorlog ±15% van het loon pitmaak- te, een veel geringer deel daarvan ging bedragen. Zo werden de verhoudingen totaal scheef getrokken en inplaats dat men nu eist interne aanpassing binnen het gezinsinkomen aan de hogere hu ren, moet elke verhoging daarvan ge paard gaan met loonsverhoging. Dit is een zuiver sociahstische tactiek ge weest, vooral van Minister Lieftinck, die door de andere partijen helaas is getolereerd. En nu zit men met de moei lijkheden. De oude huren zijn na twee verhogingen tot 140% van de gefi xeerde huren van 1940, maar dit is nog ten enenmale oijvoldoende. Trouwens, ook de huren der nieuwe woningen zijn veel te laag in verband met de kost prijs. Weet men wel, dat de regering elke week op elke woningwetwoning 1 t«t 9 gulden toelegt? Dat loopt per jaar in de honderden milUoenen! Dit kan zo niet blijven, dus moeten de huren om hoog. Zij moeten worden aangepast aan de feitelijke toestand om allerlei rede nen,. Het verschilpunt En op dit punt nu lopen de meningen uiteen. Als we de communisten uitzon deren, die tegen elke huurverhoging zijn de huiseigenaren zijn toch maar „kapitalisten" staan bij dit pro bleem de P. v. d. Arbeid en de andere partijen tegenover elkaar. De eerste er kent wel de noodzakelijkheid van een flinke optrekking der huren in etappes, maar ze meent, dat een deel van de ver hoging „afgeroomd" moet worden in de Vorm van een huurbelasting om uit een daaruit gevormd egalisatiefonds een deel van de nieuwbouw te betalen. Zij meent blijkbaar, dat de huiseigenaren, die al tien jaren lang het gelag hebben moeten betalen en het slachtoffer ge worden zijn van de lonen- en prijspoli tiek der regering, welke zeer éénzijdig gericht was, zo langzamerhand al ge noeg compensatie hebben gehad. De an dere partijen moeten van deze huurbe lasting niets hebben. Zij is een specifiek programpunt van het socialisme. En nu heeft dit verschil van mening behalve in de Kamer ook in het Kabinet een rol gespeeld. Kabinet der compromissen Het Kabinet-Drees was een regering op brede basis. Het bestond uit 5 socia listen, w.o. de Minister-president, 6 ka tholieken, 2 A.R., 2 C.H. en 1 partijloze (de Min. van Buit. Z. Mr. Beijen)Het ligt voor de hand, dat in zulk een he terogeen gezelschap, ook al is men te genwoordig in alle partijen zeer pro gressief, toch nu en dan slechts compro mis-voorstellen uit de bus komen. Dit was ook met de Huurwet het geval. Aanvankehjk had men een veel grotere verhoging willen voorstellen, maar naar verluidt wilden de socialistische minis ters dit slechts aanvaarden als er een afroming kwam. Daartegen verzette 2ich de meerderheid en toen besloot ïnen, om toch iets te doen, tot een klei- ■le gedifferentieerde verhoging met vrij- 'ating der lagere huren. Het was te Voorzien, dat geen enkele partij hiermee Senoegen zou nemen. De P.v.d.A. vrilde huurbelasting en de andere partijen een hogere veöioglng zonder afroming. Bij u? debatten in de Kamer had dan ook «emand een goed woord voor dit voor stel. Minister Witte, hoewel zelf over- "^'gd, dat dit een „kreupel kind" was, verbond zijn ministerieel leven eraan. Zaterdag j.l. is de Edelachtb. Heer D. Rijnders v.h. te Middelharnis, tot bur gemeester van Nieuwer Amstel geïnstalleerd. Uit Middelharnis-Sommelsdijk waren meerdere gemeentebestuurders meegekomen om de plechtigheid bij te wonen; o.m. de wnd. burg. M. v. Eek te Middelharnis; de wnd. burg. J. H. Dij kers te Sonmielsdijk; de Wethouders en beide gemeente-secretarissen; (allen met hun dsimes); meerdere raadsleden, de diverse raadsfracties vertegenwoor digend; dhr. V. Leeuwen, dir. der Gascentrale Flakkee: de directuer van de Techn. dienst, de heer Scherpenisse; dhr. Kamstra, dir. der Techn. School met de vice-voorz. dhr. A. Vis te Sommelsdijk enz. Des middags waren ook de burgemeesters v. Heijst, Chr. v. Hofwegen, J. Kleijnenberg en v. Knobelsdorff aanwezig; (burg. Hordijk te Ooltgensplaat was verhinderd wegens sterfgeval van Weth. WaUng.)> Ook bemerkten we de oud-burgemeesters Kruijff van den Bommel en Slobbe v.h. te Ooltgensplaat. De Koninkl. Muziekvereniging „Sem pre Crescendo" was met 2 bussen naar het Amstelland getogen, 'om de plech tigheid luister bij te zetten. Te 11 uur arriveerde Burgemeester D. Rijnders met echtgenote en zijn doch ter Roosje in een nieuwe, grote open Chevrolet aan de grens van zijn nieuwe gemeente bij het begin van de Amster damseweg (Kalfjeslaan). De grens van Nieuwer Amstel (omvattende Amstel veen, Bovenkerk, Nes a.d. Amstel en Amstelzijde) loopt n.l. vlak langs Am sterdam; men moet wel georiënteerd zijn om te bemerken, dat men van Am sterdam in Amstelveen overloopt. Op dit punt werd de burgemeester en zijn familie door het gemeentebestuur van Nieuwer Amstel begroet. De ouders en schoonouders van burg. Rijnders, bene vens broers en zusters waren hier ook aanwezig. 'Overgoten door een schitterende Mei zon werd de stoet geformeerd; voorop het Koninkl. Fanfare corps Cempre Crescendo, daarachter de open Chevro let met burg. en mevr. Rijnders, waarin ook gezeten was de loco burgemeester Weth. Drs. Henric Mulder, gevolgd door een onafzienbare rij auto's. Onder de klanken van de muziek van Sempre Crescendo werd naar het raadhuis van Nieuwer Amstel gereden, een tocht, die bijna een, uur duurde. Het keurig ge- uniformeerde muziekgezelschap met de drumband uit Middelharnis die pittige marsen ten gehore bracht, maalcte gro te indruk op de toeschouwers. Men keek zich de ogen uit en het corps oogstte overal veel lof. Langs de weg stonden de schoolkinde ren van vrijwel alle scholen opgesteld, die de nieuwe magistraat met vlagge tjes hulde brachten. In de hoofdstraten wapperden vele vlaggen en was versie ring en verlichting aangebracht. Op het raadhuis werd de burgemees ter met zijn familie aan de raadsleden en aan de hoofden van de verschillende diensten voorgesteld. Rondrit Des middags werd een rondrit door de uitgestrekte gemeente gemaakt. De tocht ging over Bovenkerk via de pol ders naar Nes a.d. Amstel. Bij de school te Nes werd gestopt waar de burge meester door het Hoofd der School werd toegesproken die dit afgelegen oord in zijn bijzondere aandacht aanbeval. Het werd een prachtige tocht langs de slin gerende oevers van de Amstel, waar on derweg (te Amstelzijde) nog een zang- hulde werd gebracht door een kinder koor. Mevr. Rijnders werd op d© diver se stopplaatsen bloemen aangeboden. Het nieuwe gedeelte van Nieuwer Amstel, waar een groot aantal wonin gen in aanbouw zijn, werd ook bezich tigd alsmede de prachtige villawijken, omzoomd door keurige, bloemrijke par ken. Nieuwer-Amstel is n.l. een foren sen gemeente, waar de laatste jaren ont zettend veel is bijgebouwd. Van een dorp is het een complete stad geworden Evenals Rotterdam naar de aanüggen- de plaatsen, strekken zich de grijparmen van de hoofdstad naar deze groeiende gemeente uit; de nieuwe burgemeester zal zich hier dus wel tégen samenvoe ging hebben te stellen! Om dat te redden, besloot het Kabinet de belastingverlaging en de huurverho ging aan elkaar te koppelen en zo de Kamer onder pressie te zetten, want nu was het hele Kabinet erbij betrokken. Onaanvaardbare situatie In feite had dit voor elke partij on aanvaardbaar moeten zijn. Er is genoeg geprobeerd om nog een oplossing te vin den, maar het Kabinet wilde niets an ders. En dan kan, dunkt ons, elk Ka merlid slechts stemmen op zakelijke gronden en niet onder politieke druk. We moeten toegeven, dat het niet een voudig was. Werd de Huurwet verwor pen, dan was tevens de belastingverla ging per 1 Juli althans voorlopig van de baan. Maar dit kwam voor rekening van het Kabinet. Toen er dan ook ge stemd werd, was alle zakelijkheid zoek en domineerde de politiek. De stemming De Kath. Volkspartij, de A.R. partij en de C.H. Unie besloten tenslotte met het oog op de politieke gevolgen vóór de kreupele Huurwet te stenMnen, be halve de A.R. Gerbrandy en de C.H. Schmal. De rest van de Kamer stemde om allerlei uiteenlopende redenen tegen. De uitslag was 48 vóór en 50 tegen, zo dat het ontwerp-Huurwet verworpen was. Dr. Drees vroeg toen schorsing der beraadslagingen en diende dezelfde avond nog bij de Koningin de ontslag aanvrage van het Kabinet aan. Verwarde politieke toestand Met dit aftreden van het Kabinet- Drees is een zeer verwarde en gecom pliceerde politieke situatie geschapen. De Partij van de Arbeid zit wel in een zeer moeilijk parket. Zij heeft een mi nisterie weggestemd, waarvan haar gro te leider Dr. Drees minister-president was en 4 andere prominente figuren uit haar kring deel uitmaakten. Dit zal on getwijfeld een intern conflict beteke nen. De P.v.d.A. is van mening, dat haar ministers te veel toegeven en te weinig socialistische politiek bedrijven. Bovendien zit haar nog steeds het Man dement der Bisschoppen van verleden jaar erg dwars, waardoor de verhouding tot de K.V.P. verslechterd is. Het is wel een wonderlijke gang van zaken, dat de 3 voormalige coalitiepartijen om politieke redenen nog gepoogd hebben een kabinet te redden, waarvan de so cialist Drees de leider was! Zij stelden blijkbaar zeer veel prijs op dit kabinet op brede basis. En bijna was deze po ging gelukt. Als de dissidente heren Gerbrandy en Schmal met hun partij meegestemd hadden, was het njinisterie niet gevallen, of de socialistische minis ters hadden in het tegenstemmen van de P.v.d.A. aanleiding moeten vinden zich vat de regering terug te trekken. In elk geval had het kabinet dan een meerderheid gekregen van 50 tegen 48. Hen politieke puzzle Het vormen van een nieuwe regering zal geen eenvoudige zaak zijn. Een ka binetsformatie pleegt hier toch nogal lang te duren, maar in de huidige situ atie zal dit wel zeer veel voeten in de aarde hebben. De P.v.d.A. heeft de Ka binetscrisis veroorzaakt, tenjninste in direct, want o.i. is het Kabinet de eerst- schuldige. Men gaat wel eens van het standpunt uit, dat de partij of partijen, die een kabinet wegstemmen, voor de totstandkoming van een nieuw moeten zorgen. Dit is hier, afgezien van het al of niet wenselijke ervan, ten enemnale onmogelijk. De combinatie, die met haar 50 stemmen het ministerie wegstemde, bestond uit sociaUsten, liberalen, com munisten, staatk. gereformeerden, ka- tholiek-nationalen (Welter) benevens de heren Gerbrandy en Schmal. Voor waar een gezelschap, dat niet in staat is een zelfs zeer relatief homogeen ka binet te vormen. Trouwens, het zou wel, afgezien hiervan, een zeer vreemde fi guur zijn, wanneer er tegenover de af getreden soc. premier Dr. Drees een an dere soc. formateur, b.v. Mr. Burger, kwam te staan. O.i. zouden de confessi onele partijen zulk een formatie onmo gelijk maken, zodat ze geen schijn van kans zou hebben. Wat nu? Uit alles blijkt, dat een sterke groep in de P.v.d.A. onder leiding van Ir. Vos aanstuurt op een radicaal-socialistische politiek. En die moeten we nu juist niet hebben. Het moet o.i. zelfs zo langza merhand ook maar eens uit zijn, met de slap-rode politiek, die in het verleden door de rechtse partijen veel te veel is getolereerd. De oppositie tegen de progressieve lijn in de A.R., C.H. en R.K. politiek neemt in die partijen met de dag toe. En de partijleiders van rechts zweren niette min nog steeds bij de brede basis,m.a.w. samenwerking in één kabinet met de P.v.d.A. Naar onze mening moest men daaraan nu eens een eind maken. Het wordt hoog tijd, dat er een niet- of des noods anti-socialistische regering komt. Uit deze crisis blijkt, dat er zelfs geen compromis meer te vinden is. Bovendien gaat de samenwerking bij de P.v.d.A. na het Mandement niet van harte. En als er dan bij de Prot. Chr. partijen een voortdurend sterkere aversie komt te gen samenwerking met de P.v.d.A., wat ligt er dan, dit alles in aanmerking ge nomen, meer voor de hand dan een ka binet zonder socialisten? We hopen, dat het daartoe komt, al zien we het nog niet. De rechtse partijleiders zijn doods bang door zulk een situatie in de con servatieve hoek gedrukt te worden en dat vindt men wel het ergste, wat iemand en zeker een politieke partij kan voorkomen. We zullen dus maar afwachten. De situatie is zó verward, dat niemand omtrent de oplossing van de crisis enigerlei voorspelling kan doen. - De installatie De installatie van de burgemeester Rijnders had plaats in het gebouw Eben Haëzer, daar de raadszaal de vele ge nodigden niet kon bevatten. Wat de outillage' van het raadhuis betreft, gaat burg. Rijnders achteruit; Sommelsdijk en Middelharnis kunnen er vlot mee concurreren! Er zijn echter plaimen tot de bouw van een nieuw raadhuis, waai'- van de kosten op plm. 1% millioen wor den geraamd. Een woning heeft Burg. Rijnders er nog niet, daar de vorige ambtswoning, een keurige villa, in par ticuliere handen is overgegaan, wij ver namen, dat voor hem een nieuwe wo ning zal worden gebouwd. Nadat gem. secr. Visser de Koninkl. besluiten had voorgelezen hield weth. drs. Mulder een zeer vlotte installatie- rede, waarin hij betoogde hoe Nieuwer Amstel van een landelijk tot een stede lijk karakter was uitgegroeid en zich er in ©en kort tijdsbestek een ander beeld heeft gevormd, omdat de bevolking in weinige jaren 30% is toegenomen. Deze spreker schetste enige van de proble men, die daardoor waren geschapen; met open oog; haxid en hart wilde men het nieuwe hoofd van de gemeente te- gemoettreden, om de niet eenvoudige taak als burgemeester van Nieuwer Amstel te aanvaarden. Hij bracht zijn felicitaties over en wenste hem een voorspoedig regiem. Daarna hing hij hem de ambtsketen om. Bede van burg. Bqnders Burg. Rijnders zeide met dankbaar heid zijn ambt te N. Amstel te aanvaar den. Hij bracht dank aan de Koningin voor zijn benoeming, de minister en de Commissaris voor de voordracht en aan beveling. In 't kort releveerde spr. de 15-jarige uitoefening van zijn ambt op het platteland; hij was zich bewust dat thans een grote verantwoordelijkheid op zijn schouders was gelegd, waarin hij de bede om wijsheid en voorzichtigheid niet zou kunnen missen. De wetenschap, dat God hem naar N. Amstel had ge bracht, gaf hem moed zich in zijn, ambt aan allen te geven. Zich wendend tot het college van Wet houders, zei hij op Flakkee verwend te zijn; door een zakelijk en ook een vriend schappelijk contact, hoopte hij ook hier op een vlotte en begrijpende samenwer king. „Gemeenteraad, B. en W. en Bur gemeester, organen genoemd in de ge meentewet, mogen ihet elkaar zijn in hun arbeid; trouw aan God, trouw aan elkaar en trouw voor de groeiende vil lastad Nieuwer Amstel." Het verheugde spreker, dat de ge- gemeentebesturen van Middelharnis en Sommelsdijk en zo vele anderen blijk gaven van hun belangstelling. Spr. gaf een korte schets van de 9 jaren inten sieve arbeid op Flakkee en de typische eiland-zorgen, waarvan het hem moei te kostte, zich los te maken. Hij dankte voor de vriendschap en samenwerking, inzonderheid in zijn arbeid hem en zijn gezin betoond bij de vreselijke ramp van 1 Febr. 1953. Verder begroette burg. Rijnders zijn collega's uit de burgemeesterkring Ge west Noord-Holland, en sprak zijn ouders en schoonouders, die reeds op hoge leeftijd gekomen zijn, hartelijk toe. Een programma ontwikkelde spreker niet, omdat hij de gemeente nog niet kende, noch de omvang van de proble matiek, waarvoor men de laatste jaren staat. Wel bracht hij enige gedachten naar voren t.o. van de wijze waarop hij het gereedliggende werk wilde benade ren. Spr. beklemtoonde voor te zullen staan een eigen gemeenschap, met eigen cultuurvormen. Dit eigen karakter in de samenleving Nieuwer Amstel zou een binding teweegbrengen, ook tegen de ontluistering van mens tot massa mens, tot schaduwbeeld van een of an dere collectiviteit, tot object of num mer. Het gezag dient. Een groot woord, maar wij willen het proberen zei spr. Wij willen er hier middenin gaan staan, in onze bevolking, in ons werk, in het gemeentelijk apparaat, in de relatie met anderen. En ik zou U allen en de bur gerij willen vragen ons hierbij te willen helpen, niet alleen wegwijs te worden, maar ook wijs te zijn om de weg te zien die we met elkaar mogen afleggen. Neemt U mijn vrouw en gezin in uw gemeenschap op. Mijn vrouw wil graag, voor zoveel in haar vermogen ligt, in gevarieerde arbeid zich geven. Spreker eindigde zijn toespraak met de woorden, welke hij bij de eedsafleg ging in handen van de Commissaris der Koningin had uitgesproken: „Zo waar lijk helpe mij God Almachtig." Xoespralcen Namens de raad sprak als oudste .raadshd de heer C. v. Zuilen (A.R.) secretaris Visser namens het gemeente personeel en Burg. Koot, namens de burgemeesterskring Haarlemmermeer. Niet uitluiden, maar inluiden! De wnd. burgemeester van Sommels- dyk, de heer J. H. Dijkers schetste burg. Rijnders als een harde werker. Veel goeds was door hem tot stand gebracht, zowel gemeentelijk als voor het gehele eiland Goeree-Overflakkee. Uit waarde ring zijn wij daarom met zo grote geta le uit Flakkee gekomen, niet (zoals in het programma staat) om hem ,,uit te luiden," maar om hem met het Kon. Fanfare corps Sempre Crescendo bij U in te luiden! Uitluiden zou kunnen be tekenen, dat we hem kwijt vrillen het tegenovergestelde is waar al gunnen we hem de promotie, zei spreker. Twee keer heeft hij Flakkee verlaten. Eerst in 1940, toen hij als burgemeester van Oude Tonge door de Duitsers werd aan gezegd binnen 24 uur te vertrekken. Nu ging hij van ons te Sommels dijk en Middelharnis weg, wat ons zeer spijt. Zijn capaciteiten zijn echter een ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 'PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRUS 12 cent per mm. B)] contract speciaal tarief. Geziene persoonlijkheid In de dorpsgemeenschap Vrijdagmiddag 4 uur is tengevolge van een bloeding in de hersenen plotse ling ten zijne huize Slikdijk No. 11 te Ooltgensplaat overleden de heer A. Wa ling, Ie Wethouder der gemeente. De heer Waling die alleen met zijn echtge note thuis was en zich juist had ge schoren boog zich voorover met zijn hoofd op de tafel en overleed binnen en kele minuten. Dit plotseling gebeuren, werd in de gemeente met grote ontroe ring bekend. Vanaf 1946 in de Baad De heer Waling had vanaf 1946 voor de Anti Rev. partij zitting in de ge meenteraad en werd toen tevens ook als wethouder gekozen. Voorts was hij lid van het bestuur van de Hulpcentra le der Anti Rev. Kiesverenigingen op Flakkee, voorzitter van de commissie Noodwet ouderdomscommissie en lid commissie drinkwaterleiding Goeree Overflakkee. De heer Waling die de leeftijd van 64 jaar bereikte was in zijn particuliere leven beurtsohipper en com- missioimair. Met zijn m.s. „Volkerak" onderhield hij een geregelde beurtdienst op Rotterdam en Dordrecht, tot dat hij voor enkele jaren zich aan handel en scheepvaart onttrok. De vrije tijd die hierdoor werd ver kregen benutte hij ten volle aan zijn di verse functies. Met zijn gehele persoon lijkheid gaf hij zich hieraan. Hij was bij^ ds bevolking zeer gezien. De vader, van de overledene, de heer H. P. Waling was in zijn leven ook geruime tijd raadslid voor de Anti Rev. partij en tevens wet houder. Heden Dinsdagmiddag 2 uur had de begrafenis plaats te Ooltgensplaat. Als opvolger voor de heer Waling komt op de candidatenlijst voor de heer Cors. Korteweg Lz. grotere gemeente ten volle waard. Spre ker feliciteerde Nieuwer Amstel met deze kundige burgemeester en hoopte dat Gods zegen op zijn arbeid zou mo gen rusten. VAN ONZE ADVEBXEEBDEBS Heropening Herenmodezaak fa. J. B. Bood te Middelharnis De ruim 80 jaar bestaande zaak van de fa. B. Rood aan het Zandpad te Mid delharnis heeft een grote verandering ondergaan en zal geheel gemoderni seerd heden Dinsdagmiddag worden heropend. De oudere garde onder onze lezers zullen zich herinneren, dat wijlen de oude heer Rood een levendige handel dreef in hoeden en petten. Vooral pet ten, w.o. de hoge zijden, die door hem zelf werden gemaakt. Alle plaatsen van het eiland werden door hem bezocht, waardoor zijn zaak grote bekendheid verkreeg. Na zijn overlijden werd de zaak voort gezet door Dé'tje (Deborah) en Betje, welke laatste met haar broer Louis, slachtoffer werd van de Nazzi-terreur. Na de oorlog heeft mej. D. Rood de zaak voortgezet en aan de eds des tijds aangepast. Wegens haar vertrek naar Apeldoorn heeft zij de zaak die de oude gerenommeerde firmanaam be houd overgedaan aan de heer Th. Croon oorspronkelijk uit Delft, maar 1.1 komend uit Bandoeng (Indonesië). Ge noemde ondernemer is van huis uit in het Hereimiodevak opgegroeid en 22 jaar in deze branche te Bandoeng werk zaam geweest. Vier jaar lang heeft hij tijdens de oorlog met zijn echtgenote in verschillende Jappen-kampen gezeten; na de bevrijding kwam hij naar Holland om in 1947 weer naar Indonesië te ver trekken. De toestand in Indonesië is voor zakemnensen echter onhoudbaar, waarom hij naar Holland terugkwam en op 15 Mrt. j.l. de zaak van de fa. B. Rood heeft overgenomen. Het pand aan het Zandpad heeft hij geheel laten moderniseren; er is één grote etalage-ruit in geplaatst en het interieur dat door bijtrekken van een zijkamer veel groter is geworden eveneens laten vernieuwen. Deze eiken winkelbetinnmering is uitgevoerd door de heer C. Boeter. Er is zodoende meer ruimte verkregen, het is een buitenge woon gezellige winkel geworden. Het Herenmodevak wordt er in de meest uitgebreide zin des woords ge voerd, zoals hoeden, dassen, overhem den, ondergoed ,pyama's, sokken, hand schoenen (ook voor dames) enzovoort. Op elk gebied is er een uitgebreide col lectie, men kan er te kust en te keur. Nieuw is b'.v. het artikel „Ceintuur Com fort", een buikgordel voor heren motor en autorijders. Aan de opstellingen en de manier van etaleren vaJt direct te zien, dat de ondernemer „een man van het vak" is. Als openings attractie wordt bij een zekere aankoop aan de heren een fraaie dassenleest verstrekt, terwijl voor de dames zakdoekjes beschikbaar zijn. We wensen de heer Croon met zijn nieuwe Herenmodezaak veel succes toe. WED. KUBVINK'S DEOGISTEBIJ Ook voor HEDEN VERSCHENEN van Ds. Joh. van der Poel, Predi kant bij de Oud Ger. Gemeente DE 4E DRUK VAN ZIJN AFSCHEIDSPEEEK TE GIESSENDAM „O müne dorsching" (Jesaja 21 10) met foto. Prüs 0.80 Tevens is verschenen zijn EVTBEEPKEEK TE EDE „Zond«r tegenspreken gekomen". (Handel. 10 29) Prys 1.—. U kunt ons een briefkaart zen den of het bedrag storten op onze postrekening 608959. Wij zorgen voor omgaande toezen ding. BOEKHANDEL PLEUN B. TROOST Baadhuislaan 28 MIJNSHEEBENLAND (Z.H.) Te koop prima nieuwe merk „Byno" (wegens aanschaf electrisch) 85.—. 1-PEBS. EHiEN LEDIKANT MET SPHIAAL Adres te bevragen bureau de zer courant. PENSION „DE ZEEMEEUW" vraagt: Zeer hoog loon. J. FLOHIL Ouddorp - Tel. K 1878—389 Oehr. de Waal Middelharnis Met spoed gevraagd: voor de Noordoostpolder. Hoog loon. Kost en reizen vrij. Nadere inlichtingen bij: Oranjelaan 44 DHIKSLAND Tel. 1877—345 C. de Mooij, Voorstraat, Middelliarnis, Telefoon 2059

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1