mmm ANDEL 27e Jaargang CHE WEEKBLAD OP GBREFORMEEBDE GKONDSLAG VOOR DE ZÜÏD-MOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Het anti-kolonialisme der communisten AMERIKAANSE. EN FRANSE VERLOVINGSRINGEN -LEDEREN KLEDING- FLACH MEDITATIE Christus ten hemel gevaren IIIIIBIBRIIIIII V ra gen P.T.T. stopt verspreiding ongeadresseerde stukken GEBRs. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - Tel. 2004-2704 SOMMELSDiJK - Telefoon 2205 VOOR HET BETERE FOTOWERK Zaterdag 21 Mei 1955 No. 2403 Redactlebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT U, MTDiDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerg Telef. K 1870-272B Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870-2017 yerscbynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per nun. By contract speciaal tarief. Kussischie koloniën! 2. In het eerste artikel over dit onder werp gaven we een overzicht van de ge schiedenis van het oude kolonialisme, zoals dit zich na 1500 ontwikkelde van uit de West-Europese landen. Het moet toegegeven worden, dat er tijden zijn ge feest, dat de gekoloniseerde gebieden intensief geëxploiteerd werden ten ba te van het moederland. Men denke slechts aan de tijd der Oost-Indische Compagnie en ook in de 19e eeuw wa ren de toestanden nog verre van roos kleurig. Langzamerhand werd echter een meer ethische politiek gevoerd en we kunnen dan ook wel zeggen, dat reeds vóór de laatste wereldoorlog het uitbuitingssysteem had afgedaan. Van communistische zijde nmakt men gebruik van elke soort ontevredenheid bij bepaalde groepen of volken om zo in trofcbei water te vissen. Een zeer dank baar object is uiteraard het steeds groeiend nationalisme, dat in menig land gepaard gaat met haat tegen een koloniserend moederland. Terwijl het er nu veel op lijkt, dat het oude kolonia lisme spoedig tot het verleden zal beho ren, is er na de tweede wereldoorlog een nieuwe soort ontstaan, die we het neo kolonialisme zouden kunnen noemenen dat toegepast wordt door de Sovjet-Unie en China, met name door de eerste mo gendheid. We bedoelen het stelsel van sateUiet-staten, dat de Russen erop na houden en waar ook commimistisch- China mee begonnen is (Noord-Korea en Noord-Vietnam.) Bij dit neo-kolonia- lisme verzinkt het oude in het niet. Met zijn moderne geraffineerde methoden van geestelijk en politieke terreur en economische uitbuiting gaat het alles, wat vroeger door de landen van West- Europa in de vreemde werelddelen on der onbeschaafde en onontwikkelde vol ken geschied is, zeer verre te .boven. Het betreft hier n.l. volken van het blanke rss, die de vrijheid gekend hebben en waarbij er zijn, die op een hoge trap van cultuur staan. Dit maakt deze soort kolonialisme nog des te pijnlijker. De Sovjet-Unie, die de koloniale vol ken opstookt, kent zelfs geen vrijheid toe aan eigen burgers en onderdrukt welbewust het nationale gevoel van Oekrainers, Armenen, Georgiërs etc. In en na de jongste wereldoorlog heeft zij bovendien door de jammerlijke politiek van de Verenigde Staten kans gekregen zich m heel Midden- en Z.-O. Europa een enorme machtspositie te scheppen door de gewelddadige onderwerping aan het communisme van de Baltische lan den. Polen, Tsjecho-Slowakije, Oost- Duitsland, Hongarije, Roemenië, Boelga- rije, Albanië en aanvankelijk ook Joego slavië. Hoe dit alles in zijn werk gegaan is, willen we nu eens kortelijks bezien. Laten we beginnen met de' drie Bal tische staten Estland, Letland en Li- tauen, die vóór de oorlog onafhankelijk waren. Estland (1% x Nederland met I.IOO.OOO inw.)Letland 2 x Ned. met 2 millioen inw.) en Litauen (2% x Ned. en 21^ miUioen inw.)' werden in Juni 1940 door het Rode leger bezet en enke le weken later bij de Sovjet-Unie inge lijfd. Een straf bolsjewisatie-proces werd ingezet, maar het plan om door massa-deportaties het verzet daartegen te breken en b.v. het derde deel der be volking van Estland weg te voeren, werd verijdeld door het uitbreken van de oor log met Duitsland in Juni 1941, waar voor de Russen uit de Baltische landen werden verdreven. Najaar 1944 moes ten de Duitsers terug en opnieuw kwam het Rode leger. De toestanden vai^ vóór 1941 keerden in erger mate terug. Vele Esten zijn toen tijdig naar Zweden of Duitsland gevlucht. In de andere twee landen ging het net zo en nu zijn sedert 1944 deze Baltische Staten volledig ge sovjetiseerd. Het lot dezer volken, die in overgrote meerderheid niets van het communisme moeten hebben en voor wie geen uitzicht op bevrijding is, is wel diep tragisch. Dan volgt Polen. Men kent het be gin der historie. Toen Hitler op 1 Sept. 1939 dit land binnenviel en in 3 weken veroverde, sloeg StaUn in de rug der Polen toe en beide dictators verdeelden het land, ieder ongeveer de helft. De Russische sector ging echter in Jvmi 1941 weer verloren door de Duitse in vasie, nadat de Russen kans gezien had den door massale deportaties, vooral van intellectuelen naar Siberië het Poolse element onmachtig te maken. De ont- Poolsing werd door de Duitsers mins- tois even „rücksichtslos" aangepakt; ^ele steden werden ontvolkt en 3 mil lioen Joden werden omgebracht. Vele Joelen hadden nog tijdig kunnen vluch- «a en samen met de uit Frankrijk ge- recruteerde Polen (waar er 500.000 Woonden) vormden ze een geallieerd le- &er, dat tenslotte 250.000 man telde en OOK in Zuid-Nederland gevochten heeft, '^eze Polen vochten voor de bevrijding ^an hun land, doch vergeefs. Feiteüjk ^aren nu de Russen hun bondgenoten, maar Stalin had van meetaf de bedoe- ™g. Polen voor zich te reserveren. Het ^ooise volk heeft een vreselijke Itjdens- «'Sg gehad gedurende de laatste 16 jaar jf °J»erinnert zich het massa-graf der g Poolse officieren, gevonden bij atyn, die door de Russen waren ver- «word. Toen eind 1944 de Sovjet-legers ooise grond betraden bij de terugtocht Z Duitsers, werd onmiddellijk een ro- gj ,^^*^^lliet-regering gevormd, terwijl I nnïf emigranten-regering in ^oncien niets te maken wilde hebben, zich ^'^?'-^'^6 drama uit die tijd speelde ■i af in Warschau. De Russen waren HOOGSTRAAT 164 TEL. 115432 BEIJERLANDSELAAN,3 TEL. 70360 ROTTERDAM eind Juli 1944 bij de Vv^oichsel. Ze de den toen vanuit Moskou een radio-op roep tot de bevolking van Warschau om de opstand tegen de Duitsers, die de stad nog beheersten, te beginnen. Ge neraal Bor gaf op 1 Augustus dit be vel en om 5 uur des middags was de hele stad van 1 millioen zielen in hef tige strijd met de Duitsers, die al spoe dig 5 divisies samentrokken. Churchill wilde vliegtuigen sturen om munitie etc af te werpen, doch op 16 Aug. verklaar de Wysjinski, dat de Sovj et-regering geen verlof gaf op haar gebied te lan den en zich niet wenste in te laten met het avontuur" in Warschau. En Stalin verweet de Polen, dat ze öp eigen gele genheid begonnen waren! Roosevelt en Churchill deden een beroep op StaUn, maar deze antwoordde ontwijkend. En in Warschau werd de doodsstrijd ge voerd. De Duitsers moordden en brand den verschrikkelijk. Zelfs in de riolen vocht men man tegen man. Water en voedsel gingen ontbreken. Vrouwen en kinderen, gewonden in ziekenhuizen werden vermoord. Churchill wou ingrij pen, doch Roosevelt vreesde de toom van Stalin en er gebeurde niets. En de Russen voor de stad zagen dat alles aan Zij wensten blijkbaar, dat de niet-com- munistische Polen zouden worden uitge roeid. Warschau hield 63 dagen vol. Toen kwam het einde: de stad was een rokende puinhoop; 200.000 mensen wa ren omgekomen of gewond en 350.000 werden door de Duitsers geëvacueerd. Het Rode leger betrad pas in Januari de stad! Het trof weinig amders aan dan puin en onbegraven doden. Zo was, schrijft Churchill in zijn -Memoires, hun bevrijding van Polen, waar zij nu heer sen. Voorjaar 1945 was heel Polen in Rus sische handen. En in Augustus werd te Potsdam do nieuwe Poolse regering door Triunan, Churchill en Stalin erkend. Na- tmirlijk kregen de communisten al spoe dig de leiding. Met vei^valsto verkie- zingscijfers werd dit gesanctionneerd, terwijl de Sovj et-troepen voor de resl: zorgden. Het bestuur werd naar Sovjet- model hervormd. De bevelhebber van het Poolse leger werd de Russische ge neraal Rokosowsky. En zo werd Polen practisch tot een Sovjet-provincie, een kolonie van Moskou in communistische stijl. Maar niet alleen werd het Poolse volk onder een vreemde ideologische terreur gebracht, de grenzen werden zo veran derd, dat hieruit onherroepelijk nieuwe conflicten moeten voortkomen. Op de conferentie van Yalta stelde Stalin voor de Westgrens van Polen te verleggen tot de Oder en de Neisse om aan dit land compensatie te geven voor de in het Oosten verloren gebieden ten koste van Duitsland. Dit werd toen niet pre cies vastgelegd, maar in Potsdam (Ju li 1945) kwam de zaak weer ter spra ke. Men kon daar niet tot overeenstem ming komen. Churchill was ertegen, dat Polen doordrong tot de Westelijke Neis se, maar Stalin hield vol. De zaait bleef onbeslist, doch Polen kreeg deze grens, want Rusland bezette dat gebied. De Duitsers waren gevlucht of werden ver dreven. En zo verloor Duitsland al het land ten O. van de Oder. Ieder gevoelt, dat geen enkele Duitse regering hier genoegen mee neemt, zodat hier een probleem geschapen is, dat vroeg of laat gewelddadig zal worden opgelost. Ook dit is een gevolg van de communistische kolonisatie. Het is geen wonder, dat de Sovjet-Unie zo bang is voor de herbe wapening van Duitsland, want deze zal allereerst gebruikt worden voor het herkrijgen van de in het Oosten verlo ren gegane gebieden. Lederen jassen alle maten vanaf 99. Vesten, Jekkers, Mantels, Caps, Handschoenen enz. enz. DB SPECIAALZAAK: Strevelsweg 43 Rotterdam-Zuid Na ruim 800 jaar boven water. On geveer in 1635 zonk een Nederlands schip in het onstuimige Kattegat tussen Denemarken en Zweden. De expeditie die stond onder leiding van de archiva ris van de Textielfabriek Holmens Bruk heeft uit dat vaartuig een gedeelte van de lading bestaande uit koperdraad, bandijzer, draadnagels, blik, koperen platen etc geborgen. In twee spoorwa-. g'ons is de g-oed bewaakte lading op het Zweedse station Norköping aangeko men. Te luidruchtig op Oudejaarsavond. Tijdens de Oudejaarsavond van het vo rige jaar maakte de 21-jarige soldaat A. V. B. uit Piershil wel wat al te veel rumoer. Hij stak in zijn woonplaats een paar blokjes trotyl af. Honderden rui ten werden vernield en een schuur werd zwaar beschadigd. Het hoog militair ge rechtshof veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. „De Hoere dan, nadat Hij tot hen gesproken had, is opgenomen in de hemel." (Marcus 16 19a) De Heere Jezus is in de hemel opge nomen, nadat Hij tot Zijn jongeren ge sproken had. Met andere woorden, Hij is heengegaan, nadat Hij de laatste hand had gelegd aan de toerusting van de discipelen. Christus hemelvaart is Zijn kerk tot eeuwig nut. De hemelvaart mag en moet ook he den nog een bron zijn van zielsverhou- ging voor heel Zijn strijdende kerk op aarde. Nu mag en kan Gods kerk op aarde, midden in de branding van de nood der tijden, volkomen gerust zijn. Nu Christus ten hemel gevaren is, hebben wij een Voorspreker of Pleitbe zorger. Dat kon Hij niet zijn, zo Hij op aarde gebleven ware. Maar in de hemel, bij de Vader, hebben wij nu een Voor spraak. We hebben Hem nodig tegenover orLze aartsvijand, om onze twistzaak te be slechten. Satan is de „verklager der broederen", die ons aanklaagt voor God dag en nacht. Maar we hebben nu een Voorspreker, die in de vierschaar Gods onze twist zaak beslecht. We hebben een Goël, die ons bloed wreekt en^ het onrecht, ons aangedaan, zal vergelden. We hebben een Hogepriester, die voor ons in de bres treedt; een Hogepriester, die door Zijn zelfs offerande voor al on ze zonden volkomen heeft voldaan en nu ter onzer eeuwige behoudenis op Zijn eigen offerbloed pleit. Daar draagt Hij in Zijn Priesterlijk hart al de Zijnen met al hun zwakheden en zonden aan de Vader voor, pleitende op Zijn bloed. Daar in de hemel draagt Hij de noden Zijner ganse kerk. Daar vergeet Zijn dierbaar Middelaarshart de Zijnen nimmer, opdat door Hem des Va ders onveranderlijke liefde gedurigüjk het volk worde verklaard en uitgestort. Ja, wanneer wq als Sinaon in de zeef van Satan heen en weer geschud wor den, trilt onze naam terzelfder tijd op de biddende lippen van Jezus Christus, de Rechtvaardige. Vanuit de hemel houdt Hij als met de éne hand de Zijnen vast temidden van hun zonde, en met de andere hand wijst Hij de Vader op het gebrachte offer en houdt zó het liefdehart des Vaders voor hen vast. O, verlies die Voorspraak niet uit het oog, Sion Gods, want Hij is uw sterkte en behoud. Indien wij dan gezondigd hebben, wij hebben een Voorspraak bij de Vader, Jezus Christus, de Rechtvaar dige." Maar er is meer. Wij hebben nu ook een pand in de hemel, namelijk ons vlees. Als twee geheven tijdelijk scheiden, geven ze elkander een pand van blijven de trouw. Zo ook hier. Christus ging van de Zijnen. En nu nam Hij ook hun vlees, zijn menselijke natuur, als pand mee naar de hemel. Dit pand waarborgt de zalige en eeuwige vereniging met hun hemelse Bruidegom-, hem aan het einde van deze bedeling weggelegd. Ja, nu Hij hun vlees in de hemel in bracht, nu zal Zijn volk er zeker ko men. Hij heeft de hemelen gescheurd; die hemelen waren door de zonde ge sloten, eeuwig gesloten voor alle Adams nakomelingen. Niet één hunner zou ooit ten leven kunnen ingaan. Doch zie, nu nam Christus de mensehjke natuur aan, en die bracht Hij in de hemel in. Hij, het Hoofd der kerk, is boven. En nu zal het lichaam gewis en zeker volgen. Laat nu de hel vrij woeden; 't volk zal er zeker komen. Zijn ingaan in het heiligdom is het zekere pand van de za ligheid der kerk, haar zegelring en snoer en staf. Waar de Voorloper is heengegaan, moeten de leden ook vol gen. En de Heere neemt ze allen tot Zich op, óp Zijn tijd en op Zijn wijze. Er wordt er niet één gemist van degenen die de verschijning van de Heere Jezus hebben liefgehad in onverderfelijkheid. Doch, hoe zal onze ziele zich ophef fen tot Hem, Die ten hemel opvoer? Hoe zullen wij die op aarde zijn, gemeen schap oefenen met Hem, Die ter rech terhand Gods is? Ach neen, niet in eigen kracht; dat kan niet, maar Hij zendt ons Z\jnen Geest tot een tegenpand, door Wiens kracht wij zoeken, wat daarboven is, waar Christus- is, zittende ter rechter hand Gods, en niet wat op aarde is. Dat beloofde Hij en dat schonk Hij op de Pinksterdag. Zijnen Geest gaf Hij, wo ningen makend bij de Zijnen. En van dit tegenpand gaat een even gezegende als wonderbare werking uit in de harten der verkorenen. Door Zijn kracht zoeken zij dat daarboven is. Ja, de heerlijke vrucht des- Geestes ia he- melsgezindheid en heft dus de ziele op. Van nature zijn wij aardsgezind; en gedurig trekt ons hart zo naar de aar de en hot aardse heen; en de hemel is ons zo vreemd en zo vaak geducht van wege onze zonden, omdat we vaak in onze conscientie niet goed staan voor God. Maar o, die Geest, dat tegenpand, dat die ons hart bewerke. Dan kennen wij onze misdaden weer en onze verkeerde stukken. Dan belijden wij ze de Heere, verstaande dat er bij Hem vergeving is. En zie, dat is de rechte weg om te ma ken, dat de hemel ons niet meer vrees aanjaagt. Dan wordt onze wandel een wandel in de hemel, van waaruit we Hem verwachten, die onze ziele lief heeft; dan wordt de hemel een bemin nelijke haven der eeuwige sabbatsrust, om er door Christus gedrenkt te worden uit de fonteinen des levende waters. Hebt gij, die dit leest, nu ook deel aan de zegen van Jezus hemelvaart? Zo niet, hoe arm is dan uw hax't, hoe droevig uw lot, hoe bang uw toekomst. Gij hebt geen Voorspreker in het ge zicht, geen pand in de hemel en geen tegenpand in uw hart. U wacht dan geen hemelvaart, maar een hellevaart, indien ge u niet bekeert. Ik bid u, wat kan de wereld u toebrengen? I Wie 't aardse zoekt, vindt aardse last en gaat op wind en stof te gast. O. wordt eens werkzaam met het nut van Jezus hemelvaart. Bidt dan om de Geest Gods, opdat gij bij Geesteslicht uzelven leert kennen en gij met uzelf in de diepte der zelfverfoeiing terecht komt. Want alleen die zichzelve vernederd, die zal verhoogd worden. Katwijk aan Zee. ds. N. de Jong. Oostenrijk Zondagmorgen hebben deMinisters van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier en hun Oostenrijkse ambtgenoot te Wenen het staatsverdrag ondertekend waardoor Oostenrijk thans een vrije en onafhankeUjke staat is geworden. Het enthousiasme van de Oostenrij kers was groot; de bevolking kon bijna niet geloven dat de bezetting die tien jaren geduurd heeft, nu geëindigd was. Ben lange reeks van vruchteloze be sprekingen was aan deze overeenkomst voorafgegaan; nog slechts een maand geleden nam de Russische regering het initiatief om de kwestie tot een oplos sing te brengen. Een paar malen dreig de het onderhoud nog te zullen vastlo pen, doch tenslotte werden de pogingen met succes bekroond. De concessies die Oost en West bij de ze overeenkomst hadden te doen, zijn van weinig belang, veel te gering om. er Oostenrijks vrijheid aan op te offeren. jZo is dit struikelblok op de weg naar ©en betere verstandhouding tussen Oost en West weggeruimd. Mogen er meerdere opruimingen van dit soort volgen! Om nog een andere reden was de ont moeting met Minister Molotov van be lang. Zoals bekend, hebben de Weste lijken Rusland uitgenodigd tot een con ferentie op het hoogste niveau. Te We nen heeft Molotov deze uitnodiging aan vaard; verder is er gesproken over de bedoeling van deze conferentie. Tijd en plaats zal nog nader worden vastgesteld Zuidslavië Nauwelijks is de Oostenrijkse kwestie opgelost, of de aandacht van Rusland richt zich op Zuidslavië. Zeven jaar ge leden werd de band tussen StaUn en Tito verbroken en thans schijnt Rusland pogingen aan te wenden, de breuk te he len. De Russische premier Boelganin en zijn minister Mikojan zullen nog vóór het einde van Mei een bezoek aan Bel grado brengen. De Russische bedoelingen ten aanzien ,^Geént>*iitel.,V %'móg(elijkt.;C,' HA2EI. BEODEt* EN SIAALWARENFABRiEKEN IS ZEVENBERGEN van Zuidslavië zijn nogal doorzichtig. Stalin heeft indertijd, door Tito van zich af te stoten, het communistische blok een bondgenoot ontnomen. De vrees dat Tito te eniger tijd de zijde van het Wes ten zal kiezen, drijft de Russische lei ders tot hun verzoenend gebaar! Tito moet niets doen, behoeft zich ook niet bij Rusland aan te sluitenNeutrali teit, dat is het enige wat het KremUn van Zuid-Slavië verlangt! Met dit bezoek aan Tito betuigt de Sovjet-Unie in feite openlijk schuld: Stalin's fout wordt hier gecorrigeerd! Tito heeft inmiddels reeds te kennen gegeven dat hij van de besprekingen veel goeds verwacht. Tevens heeft hij beloofd, het Westen op de hoogte te zullen houden! Men kan zich afvragen hoe Rusland tot deze verzoeningsgezinde politiek komt. Er is, ons inziens, slechts één antwoord mogelijk: vrees voor de aan eensluiting van het Westen. Dit is dus het eerste succes van de N.A.V.O.. Maar uiteindelijk gaat het er vóór alles om, de gemeenschappelijke defensie van het Westen te doen ineenstorten. Oud-Premier Churchill heeft in een verkiezingsrede de mening uitgespro ken dat het Kremlin een andere politie ke koers gaat volgen, die tenslotte lei den zal tot een verzoening tussen Oost en West. De recente bestuurswijzigingen in Rusland zouden daar voorbeelden van NIEtnVE MACHINE VAN' DE K.L.1VÏ. Door de K.L.M. zijn 10 vliegtuigen Douglas DC7C besteld. Deze grote, snelle en comfortabele machines zullen in de loop van het jaar 1957 worden afgeleverd. Van Zaterdag 31 Mei v.v. 12 uur t.m. Maandag 23 Mei v.m. 9 uur Middelharnls-Sominelsdflk Afwezig de artsen Dogterom, Bakker en Wieringa. Voor spoedgevallen Arends arts, Telef. 2001, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant Afwezig de artsen Huisman en Elvé. Voor spoedgevallen dr. P. Boot, Telef. 01S77—227, Dirksland. Oost-Flakkiee: Afwezig de artsen Kramers, Voogd en Bouman. Voor spoedgevallen de Man, arts, Telef. 01875301, Nieuwe Tonge en Buth, arts, Telef. 01871—306, Den Bommel. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Van Zaterdagmiddag 21 Mei t.m. Maandag 23 Mei v.m. 8 uur Afwezig W. P. Terlouw. Dienst heeft A. Wagner, Tel. 01877281, Dirksland. Met het oog op overbelasting van het P.T.T.-bedrijf, waar niet in het tekort aan nieuw personeel kan worden voor zien, zal ingaande 1 Juli 1955, de aan neming van ongeadresseerd te versprei den stukken in het algemeen worden beperkt tot die, welke niet meer wegen dan 26 gram. Indien de omstandigheden daartoe nopen, zal tot verdere gewichts beperking worden overgegaan. Verspreiding van ongeadresseerde stukken kan in Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Haarlem en Delft slechts geschieden, wanneer de directeur van het postkantoor, waar de stukken zul len worden ter post bezorgd, heeft verklaard, dat zij kunnen worden aaji- genomen. zijn. Doch intussen heeft Rusland met de andere Oosteuropese staten óók een verdrag voor gemeenschappelijke vei ligheid gesloten. Maarschalk Konjew is opperbevelhebber van de gemeenschap pelijke strijdkrachten. Het hoofdkwar tier is te Moskou gevestigd. Oostduits land neemt geen deel aan deze organi satie. Vietnam In Zuid-Vietnam is het nog altijd ver re van rustig. De Amerikaanse regering heeft Diem nog niet officieel losgelaten, hoewel er van daadwerkelijke steun ook weinig sprake is. Evenmin eisen ze, dat Bao Dai zal af treden. Frankrijk wenst dat Diem nog een proeftijd van twee maanden krijgt om te tonen dat hij een figuur van na tionale betekenis is. Eén van de revo lutionaire religieuze secten neemt een overheersende positie in de opstand in, maar deze secte is het lang niet altijd met Diem eens. Intussen heeft Diem een nieuw kabi net gevormd, in het geheel niet naar de zin van Frankrijk ,dat liever een ka binet op bredere basis gezien had. Ernstige oorlogshandehngen werden de laatste dagen niet gemeld. UITSLAG AANBESTEDING Uitslag van de door de architect W. van der Laan te Papendrecht gehouden aanbesteding voor het wederopbouwen van een boerderij voor rekening van de heer L. van der Sluijs te Middelharnis aan de Molenweg aldaar. Ingeschreven alg volgt: Jac. van Wijn gaarden te Papendrecht in massa voor 53.320.C. Boeter Zoon te Som- melsdijk in massa voor 50.400. Geslaagd. De heer C. H. Bolle slaag de dezer dagen voor het op 25 en 26 April te Amsterdam gehouden vakexa men voor koffers en luxe lederwaren, uitgaande van de Stichting Vakopleiding der Vakgroep lederwaren. De heer JBolle is hiermede de eerste op ons eiland, die voor deze branche een diploma ontving. OOLTGENSPLAAT Gratis uitreiking. De onlangs opge richte afdeling van de Bond van Ouden van dagen te Ooltgensplaat, heeft ter gelegenheid van de Bevrijding j.l. Za terdag aan haar leden (ongeveer 190 personen) gratis een krentenbrood uit gereikt. Deze verstrekking kon mede geschieden, daar vele inwoners de afde ling met een gift of een bedrag aan contributie steunden. Door de ouden van dagen is deze uitreiking zeer op prijs gesteld. Bedankt. De heer M. Pieterse heeft bedankt als bode-bezorger bij de Coop. Kolenbond „Algemeen Belang". Gega digden voor deze betrekking kunnen solliciteren tot en met 20 Mei. Inzet pand. Dinsdagavond werd bij inzet verkocht in „Hotel Hobbel" te Ooltgensplaat een pand en erf aan de Voorstraat no. 4 ten verzoeke van de heer C. M. Breur. Genoemd pand werd ingezet op 5600.door de heer Adr. Neels. Heryk maten en gewichten. Op Woensdag 1 Juni van 912 en 1315.30 uur zal in het verenigingsgebouw „'t Centrum" aan het Weespad te Oolt gensplaat herijk van maten, gewichten en meetwerktuigen worden gehouden. Motballen verdröven vogels. Autori teiten van de R.A.F, hebben verklaard dat ze door aanwending van motballen op ruime schaal, de vogels die een ge vaar vormen bij het stijgen en dalen van de snelle straaljagers verdrijven. De damp zou de longen van de vogels irri teren, die daardoor niet meer in de om geving van de vliegvelden komen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1