Plechtige in gebruik name van de Herv. Kerk te Ooitgensplaat Sommelsdijk nam Vrijdag afscheid van Burgemeester Rijnders 27e Jaargang GHB WEEKBLAD OF GEBEFOBMEEEDE 6BONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Grote belangstelling, ook van buiten de gemeente ZOMERDIENST bij „Van der Schuyt" Veemarkt Hartelijke en welgemeende toespraken De nieuwe kéersluis te Ooitgensplaat Rode Kruis-afdeling en scliooljeugd te Oude Tonge tracteerden in Iiet|ZiekenIiuis te'DirksIand „Aanziet de leliën des velds'* Woensdag 18 Mei 1855 No. 2402 UW5 Bedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukker]] Telet. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telet. K 1870 - 2017 Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAIi ADVERTENTIBPRUS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarief. Na 7 maanden uit de kerk geweest te zijn kwam Vrijdagavond voor het eerst na de restauratie de Herv. ge2neen.te van Ooltg-en-splaat weer bijeen. Ruim voor de aanvang kwam de gemeente en de genodigden het fraaie bedehuis bin nen en bijna geen plaats bleef onbezet. Van de genodigden zagen wij de archi tect de heer A. van Essen van Voorburg, de secretaris van het Provinciaal college yan toezicht de heer L. H. Luijendijk, burgemeester P. W. Hordijk, de wethouders de heren A. Waling en Adr. de Vos, gemeente-secretaris de heer J. L Vetter, Mr. Gunning van het Boekencantrum uit Den Haag, de orgelbouwer dé heer Ernst Lecflang van Apeldoorn, de heer T. Vetter, godsdienstonderwij zer te Middelharnis, de heer J. Neijenhuis, godsdienstonderw. te Langstraat en ds. A. de Korte Geref. predikant en kerkekeraad. Voorts waren van de Ring aanwezig ds. J. den Besten (Dirksland), de heer Bouman (Stellendam), ds. Boertje (Herkingen), ds. van Wakeren, (Stad aan 't Haringvliet), ds. Wolthers (Oude Tonge), ds. van Herpen (Melissant), allen vergezeld met kerkeraden en kerkvoogdijen. Ook kerkeraden, en/of kerkvoogdijen van Den Bommel, Nieuwe Tonge, Middelharnis en Sommelsdijk waren aanwezig, benevens de commissie van beheer uit Oude Tonge. Ook gaf de oude oiganist de heer J. van Hassent van Zevenbergen en de organiste mej. J. van Maastricht uit Vlijmen blijk van belangstelling. Rede van de president-kerkvoogd De president-kerkvoogd de heer G.H. h. (Ie Bruin verzocht bij de aanvang te zingen van Ps. 135 11 en 12, waarna hij de gehele geschiedenis van restaura tie en wat daar bij komt naar voren bracht. Er is met veel saamhorigheid en opgewektheid gewerkt. Alle ambachts lieden leverden voortreffelijk werk waarbij spreker ieder afzonderlijk be trok. Na' een speciaal welkomstwoord tot enkele genodigden sprak hij tot de architect de heer van Essen, de orgel. bouwer de heer Leeflang en de hoofd aannemer de heer L. M. Dorsman nog een bijzonder woord van waardering. Vervolgens richtte de heer de Bruin zich tot de heer Luijenidijk die met de kerk voogdij zo nauw in contact staat. B. en W. voor hun steun, de boekhouder de heer W. Voogd en koster H. Dorsman voor liun vele werk verricht. Het werk van de Vrouwen- en Meis- jesvereniging werd hoog geprezen, niet alleen voor de schenking van lopers en gordijnen maar ook voor de trouwe hulp bij schoonmaak en het ingereedheid brengen van de kerk verricht, waarbij ook vele anderen hun best hebben ge daan. Geschenk van twee Statenbijbels Vei'volgens deed de heer ds Bruin me dedeling, dat als geschenk is ontvangen twee prachtige statenbijbels. Hij dankte de gevers daarvoor zfler hartelijk. (Eén btjbel is van de fam. W. Bom en één van de fam. Hartog-de Lint van Oegst- geest.) Deze familie was ook aanwezig. Eerst genoemde schenker is inwoner en de andere oud-ingezetene van Ooitgens plaat. Beide bijbels zijn nog in prima staat geheel met koper afgewerkt. Nog een flinke schuld voor de gemeente Wat heeft nu deze restauratie ge kost zal wel de vraag zijn, aldus de pre sident. Het antwoord kan luiden totaal 58.000.—, waarvan 12.000.— kan worden voldaan en er dus een tekort bltjft van 46000.—. Dit betekent voor ieder dooplid 25. Nu zijn er gezinnen en personen die dat niet kunnen betalen en daarom stelde de heer de Bruin voor, dat die door an deren worden geadopteerd. Eén persoon gaf hiervan het mooie voorbeeld en nam 10 van die doopleden voor zijn rekening en bezorgde 250.bij de kerkvoogdij. Spreker hoopte dat de gemeente zijn roeping zal mogern verstaan en bij de rondgang van deze week een dankbaar resultaat zal worden bereikt. Ds. J. van Drenth werd hartelijk dank gezegd voor de vele diensten die hij in „Elthato" geleid heeft. Dit werk is door U met liefde gedaan en wees daarom overtuigd van onze diepe gevoelens te genover u en uw werk, aldus spreker. Wees verder als een Nehemia die niet week voor zijn opdracht. Bovenal wen ste hij dat God dit huis met Zijn zegen mocht verrijken. Toespraken Burgemeester Hord^k complimenteer de de gemeente met de restauratie van i^t gebouw. Evenwel moet men verder zien als een cultureel monument, want de genade door de prediking des Woords en het werk van Gods geest staat bo ven alles. AJs wij dit zo stellen, dan heeft dit gebouw een grote intensieve waarde. Evenwel neemt niet weg, dat het een pracht van een bedehuis is, dat de bevolking zeker zal waarderen. Ik ilenk broeders en zusters, dat U van avond blij zal zijn, aldus ds. A. de Korte. Al z^n de kerkgebouwen maar noodwo- aingen betekent dit niet, dat die moeten worden verwaarloosd. Het is daarom een vreugde, dat de kerkeraad mij heeft opgedragen U onze hartelijke gelukwensen over te brengen. Mocht U collega van Drenth de vreugde van het evangelie van Gods vrije genade nog meDigmaal in dit gebouw mogen uitdra gen. Dhr. Luyendvjk van Blljswijk (Z.H.) Was zeer dankbaar om deze avond hier te mogen bijwonen. Ik ben zeer onder de indruk van het schone dat is tot stand gekomen, daarbij het machtige orgel met te vergeten. Uw mededelingen, mijnheer de president hebben mij iets te 'eggen. Het werk der Vrouwen- en nieisjesverenigingen geeft een beeld hoe ?e gemeente heeft meegewerkt; dat 13 prachtig. Een kerk die leeft „geeft" is het spreekwoord. Ik heb zo ^en berekend dat ieder jaar 3000.— rente en aflossing, boven de nor- "^le kosten, bgeen moet worden ge bracht. Helpt U mijn vrienden, d© kerk voogdij deze last te verlichten. Wees dankbaar dat zulke avonden nog mogen worden beleefd; dat is de kostelijke vrij heid. Namens het Provinciale College van Toezicht en de Vereniging van Kerkvoogdijen in Nederland breng ik U allen de hartelijke gelukwensen over met de bede dat God de Heere zijn onmis- baren zegen op en over het werk zal schenlcen. Orgelbespeling Hierna liet de organist van deze avond de heer A. J. Keijzer te Middel harnis (voorheen te Ooitgensplaat) het vergrote orgel in zijn volle omvang ho ren. (Het oude orgel werd in 1910 be speeld duor de heer Van Krieken.) De heer Keijzer speelde: a. Tripeifuga in Es, J. S. Bach (1685—1750); b. Was Gott tut, das ist wohlgetan, J. G. Wal- thor (16841748); c. Lobe den Herren, den machtigen König der Ehren, J. G. Walhter; d. Orgelconcert in Bes. no. 6, G. F. Handel (1685—1759); e. Improvi satie over: God in den Hoge alleen zij d' eer. Overdracht van de kerk De oudste kerkvoogd de heer Cors. Korteweg beklom met ds. van Drenth, de Icansel. De beer Korteweg sprak over het vergaan van het oude en de op komst van het nieuwe en dan in gees telijke zin. Hij reikte daarbij de staten bijbel over aan de predikant in welk symbool de kerk aan de kerkeraad ten gebruike voor de eredienst werd over gedragen. Korte kerkdienst Na dit alles werd een korte kerk dienst gehouden met gebed en Schrift lezing. Gezongen werd Ps. 96 4, 5 en 6 en als tekst had ds. van Drenth geko zen 1 Kronieken 29 14. „Want wie ben ik en wat is m^n volk dat vrij de macht zouden ver kregen hebben, om vrijwillig te ge ven als dit is? Want het is alles van U en wij geven het U uit uwe hand." In allerlei toonaarden kunnen wij de lof zingen over onze kerk en het orgel en ook wel een beetje trots zijn op dit grote werk, aldus ds. van Drenth in zijn predikatie. Laten wij zien wat David deed in soortgelijke omstandigheden. Hij had in ons tekstvci-band grote schatten en veel materiaal bijeengebracht voor de tempelbouw. Over deze daad kon met recht de loftrompet geblazen wor den. Dit was werkelijk een goed werk van David; beter dan vele van zijn an dere daden. Maar David is hier klein voor God. Hij is gelouterd en belijdt zijn afhankelijkheid voor God. Het is zijn laatste grote regerings daad geweest. David, wil kort voor zijn dood toch aan een aardse woning denken voor de Al lerhoogste koning. En omdat htj de Al lerhoogste is, is alle zilver en goud nog niet toereikend om Zijn glorie te weer spiegelen. Daarom is een kerk eigenlijk nooit te duur. David belijdt hier zijn onmacht om iets voor de naam des Heeren te kunnen doen. Dat zullen wij wel beamen, maar laten wij niet vergeten, dat David belij denis van onmacht uililiep op betoning van kracht. Hij erkent blijmoedig, dat wat hij geeft, eerst uit Gods hand ont vangen is. ,,Wij geven het U uit uwe hand!" Wanneer wij, gemeente, alles zouden geven, wat wij hebben, dan gaven wij God nog slechts het Zijne: Laat het daarom een vreugdedag mogen wezen heden, waarin wij ons gezegend achten, omdat wij God geven, wat Hij ons ge schonken heeft. Dan hebben wij dat niet gesticht of ingericht, maar God zelf heeft Zich dit huis tot Zijn eer opge richt, zoals wij in Ps. 26 zingen. Na dit zingen en gebed werd tot slot nog gezongen Ps. 150 2, waarbij het orgel in zijn volle kracht naar voren kwam. Na deze dienst werd in „Elthato" met de genodigden nog een kop koffie gedronken. Bij de Reederij „Van der Schuyt" is de nieuwe zomerdienst-regeUng ver schenen. Deze zomerdienst is voor het veer Ooltgensplaat-Dintelsas reeds inge gaan 8 Mei j.l. en zal voor het veer den Bommel-Numansdorp ingaan op 23 Mei a.s. Beide diensten zijn met één vaart uitgebreid. Het veer Dintelsas-Oolt- gensplaat heeft thans 10 diensten visa- versa den BommelNumansdorp 7 diensten in beide richtingen. Op Hemelvaartsdag en 26 Pinkster dag zal op beide trajecten normale dienst worden gevaren. Op de veemarkt te Etten werden aan gevoerd 214 stuks, waarvan 126 runde ren en 86 biggen. Prijzen: kalfkoeien 700875; kap vaarzen 600.^700; pinken 325.-475 guste koeien 550.675; graskalveren 150.-200; paarden 400.—700; big^ gen 40.—60.; lopers 70.100; vette koeien 2.002.50 per kilo geslacht. Het afscheid van Burgemeester Rijnders van de raad te Sommelsdijk had Vrij dag 13 Mei plaats. Ook hier waren vele genodigden; mevr. Rijnders zat naast de burgemeester aan de raadstafel; het secretarie-personeel der gemeente was voltallig aanwezig eveneens het hoofd van de Techn. dienst met een deel van de staf; echtgenoten van Wethouders en raadsleden en meerdere dames; oud- raadileden; de beide wethouders en gem. secr. uit Middelharnis met hun dames en vele anderen. Er werd eerst een gewone raadszitting gehouden, met slechts enkele punten, die zo onder de hamer doorgingen. Het betrof een aanv/ijzing gemachtigden voor behandeling beroep inzake onbewoonbaar verklaarde wo ningen; ontslag van de bm'gemeester als ambtenaar van de Burg. Stand en verlengiijg termijn van ontruiming onbewoonbaar verklaarde woningen. Daarna volgde het afscheid van Burgemeester Rijnders. Burgemeester sprak daarna een woord van afscheid aan de raad en de bevolking te Sommelsdijk. De benoe ming te N. Amstcl was vrij plotseling gekomen en het vele werk daarmee ook plotseling afgebroken. Het afscheid kostte spreker moeite; toen hij deze week kris-kras door de gemeente reed, vond hij in iedere straat stukjes van zichzelf en van zijn inzet. ,,U hebt het mij als raad gemakkelijk gemaakt, uw voorzitter te zijn" aldus spreker. U hebt vergaande besluiten dur ven nemen, bestuurlijk was de gemeente sinds 1946 ook vooruitgegaan. Sommels dijk was ten achter op veel gebied; thans speelt de gemeente mee als cen- trumplaats op het eiland. Dit is te dan ken aan de voortvarendheid van uw raad. Zijn heengaan vergeleek spr. met de verbouw van het raadhuis. We zitten midden in de restauratie - en midden in het werk ga ik vertrekken. Ik laat de gemeente met alle noden en zorgen achter, wetende dat gij een goed beleid zult voeren, in volkomen zelfstandigheid T.o.v. de zelfstandigheid der gemeente zijn er buien geweest, die nu weer zijn overgedreven. Spr. hoopte dat de ge meente autonoom zou blijven al zou hij willen aandringen om steeds goede sa menwerking met Middelharnis te zoe ken. Een van de raadsleden had te goeder trouw eens gezegd: dat hij liep aan de leiband van Den Haag. Dit trof spreker toen erg. Spreker vatte de woorden ech ter zo op, dat het autonome beleid van uit Den Haag werd gesteund. Spr. was overtuigd dat Den Haag zou blijven steunen. Het administratief en technisch appa raat werkte uitstekend en de finantiën waren gezond. Volkshuisvesting wat grote zorgen baart dient alle aan dacht te blijven hebben. Het rampvolu me blijft te lang weg. Br zijn schreeu wende woningtoestanden, dat spr. het niet geheel kon afwerken speet hem, hij vertrouwde het verder gaarne aan B. en W. toe. Dezer dagen kwam er een dame bij spr. die zei „het is goed dat U geko men bent, maar ook goed dat U weg gaat!" Ze meende dat er een rustperio de moest komen na de dynamiek die er geweest is in de raden. Rust roest! ech ter mijne heren! merkte spreker op. Sommelsdijk is nog maar aan het be gin van zijn ontwikkeling. Spr. hoopte dat ze harde werkers zouden blgven en geestelijke steim als Overheid zou wor den gegeven aan allen die ze nodig heb ben. „Vergeef mijn tekortkomingen" ging spr. verder. „Mijn leiding heb ik politiek vrij willen houden en ik hoop daarin ge slaagd te zijn." Det wethouders toesprekend gewaag de hij ook hier van goede binding en sa menwerking, ondanks levensbeschouwe lijke verschillen. De kracht van het ge zag, wordt bepaald naar de mate waar in het gezag de diensten voor de bevol king verricht. Hartelijk dank voor alles zei spreker. Ook de administratie waarvan veel is gevergd werd dank gebracht even eens de Techn. Dienst. Voorts de politie, die voortreffelijk preventief werk ver richtte en alle anderen van hoog tot laag. De raadsleden wenste hij GtOds zegen toe. Ik geloof in Zijn zegen, zei spr. en ik zou Hem willen vragen de gemeente te bewaren voor bijzondere nood, maar ook wijsheid voor de raad afbidden om de gemeente te leiden. Hij geve U be sef van uw afhankelijkheid van Hem en Met man en macnl is men bezig om de nieuwe kéersluis te Ooitgens plaat af te werken. Op het moment dat de foto werd genomen, was men bezig een van de grote sluisdeuren in te nan- gen. Men hoopt vóór de bietencampagne de sluis gereed Ie hebben. Op de Herdenkingslag 5 Mei j.l. bracht het bestuur van de Roode Kruis af deling met een delegatie van de schooljeugd een bezoek aan het ziekenhuis te Dirksland, waar aan elke zieke een fruitmandje werd uitgereikt. Dit viel bij de zieken, naar we zelf konden constateren erg in de geest. Ze werden daar mee toch enigszins in de gebruikelijke viering van het feest betrokken. De ouden van dagen van het dorp zelf werden de dag tevoren door het gemeente bestuur op prettige wijze bedacht met een levensmiddelenpakket zodat zieken en ouden van dagen op deze dag niet werden vergeten. doe ook In de komende tqd uw besluiten strekken tot de ware belangen van de gemeente. Bij het neerleggen van zijn ambt nam hij zich de ambtsketen af die hij 9 jaar met vreugde had gedragen. Wie hem ook zou opvolgen, zal hier een zeer goe de, bestuurlijke gemeente vinden aldus spreker, waarna hij de keten om de hals van de Ie Wethouder dhr. Dijkers hing. Samen met uw college Ie Comte hebt U thans de leiding; hij hoopte dat dhr. Dij kers met zijn ervaren schouders de last der gemeente op zich zou willen nemen. Spr. besloot met zijn hartelijke wensen voor de raadsleden en hun echtgenoten. „Mijn vrouw en ik groeten U zeer!" Kouw in het hart Weth. Dijkers zeide het waarn. ambt van burgemeester met gemengde ge voelens te aanvaarden. Er was rouw in zijn hart, dat burgemeester Rijnders wegging. In het belang van de gemeen te ware het beter geweest dat hij nog enige jaren gebleven was. Gods weg is echter anders. Wel komt de burgemees ter een grotere gemeente toe, zijn capa citeiten hebben dit voldoende bewezen. Burg. Rijnders heeft altijd voorge staan dat het gezag hoog moest worden gehouden. Dan moet er van de leden van de raad ook het gezag uitgaan. Spreker hoopte dat dit zo zou zijn. Hij haalde de Spreukcndichter aan en zeide dat er een „zoon der edelen" aan het hoofd der ge meente had gestaan en v/enste hem toe dat Gods zegen op zijn arbeid te N. Am- stel zou rusten. Teiuggrjjpend op hetgeen in het af scheidswoord van de burgemeester ge zegd is, beaamde hij dat er nog veel stond te gebeuren. De goed geoutilleer de Techn. dienst die werd achtergela ten, kan veel steun geven. Spr. hoopte zo nodig nog eens een beroep te mogen doen op de burgemeester, wanneer ad viezen nodig waren. „God zegene U en stelle U tot een ze gen" eindigde spreker. Ook mevrouw en de kinderen. Mevrouw Rijnders werd dank gebracht voor het vele goede werk voor de gemeente gedaan. Mevrouw Dijkers bood daarna aan mevr. Rijnders een bouquet bloemen aan P.v.d.A.-fractie Namens de raadsfractie van de P.v. d.A. feliciteerde de heer J. Blok met de benoeming te N. Anistel. Spreker gun de hem een grotere gemeente, hoewel het werk hier nog in opbouw was. On der zijn beleid had de gemeente een an der aanzien gekregen; veel was gedaan voov de Volkshuisvesting en opruiming van krotwoningen. Ook bracht spr. dank voor de leiding, waarbij de P.v.d.A.-frac tie steeds gelegenheid kreeg zijn belan gen naar voren te brengen. Tenslotte bracht spreker hem hartelijk dank voor het vele werk in Sommelsdijk verricht. „Met vaart en visie!" De heer Edewaard sprekend namens de A.R. fractie, wees er op, hoe de schei dende burgemeester in die 9 jaar zich met vaait en visie had geworpen op de problemen die er lagen, zowel de voor- als de na-oorlogse. Voor geen moeilijk heden ging U op zij zei' spreker, altijd eerlijk en rechtuit, al kon uw vaart wel eens niet bijgebeend. Sommigen meen den dat de tering naar de nering moest gezet; U wist echter steeds bronnen aan te boren om de finantiën in goede banen te leiden. Met een hartelijke dankbetui ging en de wens dat Gods zegen op de arbeid in zijn nieuwe gemeente zou rus ten, besloot spr. zijn betoog. „Wils- en Werkkracht" De heer J. P. v. Zielst afscheid ne mend namens de S.G.P.-fractie citeerde het lied: Uren, dagen, maanden, jaren, vlieden als een schaduw heen. Het lag nog vers in 't geheugen, dat burg. Rijn ders 9 jaar geleden geïnstalleerd werd door wijlen weth. A. A. Mijs. We wisten toen niet wat we konden verwachten, nu weten wat we gehad hebben zei spre ker. De tijd was goed gebruikt in Som melsdijk, veel wils- en werkkracht aan de dag gelegd, grote verbeteringen wa ren aangebracht, wat door de bevolking van Sommelsdijk hogelijk wordt ge waardeerd. Als spr. hem de vraag zou stellen: Zijt ge tevreden?" vnst hij dat het antwoord zou zijn: „Ik had nog meer willen doen." Als het in bereik lag was er vast meer bouwvolume geweest! Sprekend over het woningprobleem, deelde hij mee, dat de woonruimtecom missie, waarvan hij voorz. is, door een dringende vergadering niet kon tegen woordig zijn. Hij bracht hun dank en groeten over. Tenslotte wenste hij hem Gods onmis- baren zegen toe op zijn arbeid. Gods Woord moge U bij de leiding in uw nieuwe gemeente een licht op uw pad, en een lamp voor uw voet zijn. Spreker besloot met de zegenwens uit Ps. 121 4 berijmd. Niet: tering naar nering maar nering naar tering Ir. J. B. Mijs, sprekend namens de V.V.D. fractie, zeide zich als laatste spreker gemakkelijk te kunnen aanslui ten bij al hetgeen gezegd was. Hij zou dat echter niet doen. Er is bij de spre kers een thema naar voren gebracht, waarbij uiting is gegeven dat in het ge- meente-beleid een nieuw systeeriv is ont wikkeld. Er is gezegd, dat de tering naar de nering is gezet: spr. wdlde dit omkeren: de tering naar de nering! Er zijn voortreffelijke reslutaten bereikt, U bent iemand met grote gaven, vol ener gie, die bovendien heel goed de weg wist in Den Haag! U hebt van ons dorp een kleine stad gemaakt. Onze fractie is U dankbaar voor uw werk. De hof felijkheid noopt mij te zeggen, dat het spijtig,is dat U weggaat, anderzijds is dit een gelegenheid die U krijgt, die zich niet alle dag voordoet. U krijgt daar een werkterrein, waar U uw grote gaven kunt ontplooien. Spr. hoopte dat dit luk ken zou en zijn bekwaamheden een stempel op het werk aldaar zouden zet ten. Tenslotte hoopte hij, dat hij er met vrouw en kinderen een prettige woon plaats zou worden gevonden. Gemeente secretaris Knape sloot de rei van sprekers. Na al het goede, dat naar voren was gebracht, was het hem gemakkelijk te zeggen, het er volkomen mee eens te zijn. Hij had echter nog iets van hem alleen. Hartelijk dank bracht hij voor de prettige wijze van samen werken. Wie U en mij kent heeft wel eens verbaa.sd gestaan, dat het tussen ons goed ging. Verschil van aanleg en karakter is hier de reden van. We wa ren op elkaar afgestemd. In één zaak waren we één: het belang van het eiland en Sommelsdijk in 't bijzonder. Met de benoeming voelde spr. zich een ogenblik in de steek gelaten. Spr. gunde hem de promotie maar de bur gemeester is nu voor het eiland verlo ren. Het speet hem, dat hij geen Plak- keeër „voor goed" was geworden; ons eiland verkeert in een crisis en men haalt U weg! Woningbouw, Deltaplan, tram-, bus enz. vraagt de volle aandacht spr. vroeg: hoe moet dat nu? Hij wilde zich echter niet verder verdiepen in de toekomst, maar het overlaten aan Hem, die het wel en wee van het eiland in handen heeft. Onder uw burgemeesterschap hebben beide gemeenten waarlijk een centrale positie op het eiland weten in te nemen Spr. was dankbaar voor de vriendschap, dankte ook namens het personeel. Niet altijd was er contact, uw geest was echter overal voelbaar. De wijze waar op het gemeentelijke orgel werd be speeld en moest worden getrapt (spre ker is ouderwets en een vijand van elec- trisch gedreven orgels!) heeft een een heid teweeg gebracht. ,,Als ik bij ouwe Kees kom U weet wel die geen Menheersenaar wilde wor den en nu in het Rusthuis vertoeft zegt hij bij mijn vertrek: „ik zal je wat meegeven!" Dat wilde spreker nu ook doen. Als de Heere Jezus met zijn jon geren door het veld wandelde, zei Hij eens: Aanmerkt de leliën des velds! De Christus hield zijn jongeren staande om de bloemen des velds te bewonderen. U hebt daar hier geen tijd voor gehad en U daardoor ernstig tekort gedaan. Als U de leliën aanschouwt, of een eenvou dige „koeie- of pienksterblomme", dan bUkt U daarmee in de heerlijkheid Gods. (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1