Gerestaureerde Herv. Kerk Ooitgensplaat HANDEL Buitenland Het kolonialisme van de communisten 27e Jaargang Zaterdag 14 Mei 1955 No. 2401 CHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAO VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE Een onvergetelijke ure Mooie kerk met zo goed als geheel nieuw orgel AMERIKAANS Ev Zondagdiensten artsen Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MTDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentlën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur '8 avonds TelefK 1870 - 2017 Verachynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRUS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarlel. Sedert de tweede wereldoorlog vaart er een enorme anti-kolonialistische g-eest door de wereld. En vanzelfsprekend zijn daar de oude koloniale mogendheden het slachtoffer van. Deze activiteiten gaan uit van de z.g. intelligentsia in de ge koloniseerde gebieden, maar zij worden in hoge mate gestimuleerd door het in ternationale communisme, dat geleid wordt vanuit Moskou en Peking. De laatste tijd gaan echter meer en meer de ogen ervoor open, dat de Sovjet-Unie en China wel de allerlaatsten zijn, die het recht hebben aan de Westerse mo- „endheden verwijten te maken over hun "kolonialisme, daai- zij zelf een moderne vorm daarvan geschapen hebben, die al les, wat vroeger op koloniaal gebied ver toond is, verre overtreft. Het is deze kant van de zaak, die we in deze artikelen eens onder de ogen willen zien. We willen daartoe eerst stil staan bij liet oude en vervolgens bij het neo- of nieuw-kolonialisme. Men weet, wat een kolonie is. Het woord is afkomstig van het Latijnse co- lonus d.i. landman, volksplanter. Het daarvan gemaakte, eveneens Latijnse woord colonia betekent landgoed" en werd later voor een volksplanting ge bruikt. Men denke aan Colonia Agrippi- na, de oude naam voor de stad Keulen. Personen, die vrijwillig en soms ook onvrijwillig hun vaderland hebben verlaten om in vreemde werelddelen te midden van minder ontwikkelde volken met of zonder geweld daar een neder zetting te stichten en successievelijk ge hele landstreken met behulp van de va derlandse miUtaire macht in bezit te ne men, noemen we kolonisten, terwijl der gelijke gebieden koloniën werden ge noemd. Onder koloniseren verstaan we dus de activiteit van een volk, dat een deel zijner bewoners uitzendt om elders nieuwe cultuurgrond en nieuwe be staansmogelijkheden te zoeken. De in boorlingen werden dan onder het gezag van het moederland geplaatst, waarbij de inheemse bevolking direct of indi rect ten bate van het moederland werd geëxploiteerd. Zij werd dus in een on dergeschikte economische en politieke positie gebracht ten opzichte van de ko loniserende mogendheid. De geschiede nis van het kolonialisme bestaat dus uit drie delen: de inbezitneming der vreem de gebieden, het beheer daarvan in de loop der eeuwen en tenslotte de vrijwor ding van het moederland. De kolonisatie begon reeds in de Oud heid. De Phoeniciërs hebben menige ko lonie gesticht, waarvan Carthago wel de voornaamste was. De Grieken hebben dit eveneens gedaan in Klein-Azië en Zuid-Itahë en de Romeinen gingen er mee door. Deze veroverden alle landen rond de Middellandse Zee en lijfden hun koloniën in bij het Romeinse imperium. Omstreeks 1500 begon een nieuwe pe riode in de kolonisatie als gevolg van de grote ontdekkingsreizen van de Por tugezen en Spanjaarden. De eersten vonden de zeeweg naar Indië en in de 16e eeuw waren zij meester van de kus ten van BraziUë, West- en Zuid-Afrika, delen van Arable, Voor-lndië, Malakka en Oost-Indië. Portugal bezat dus een groot koloniaal rijk. In 1822 werd echter Brazilië zelfstandig en reeds veel vroe ger werd een aanzienlijk deel der Por tugese bezittingen door Nederlanders en Engelsen veroverd, zodat het nu nog alleen over heeft Angola en Port Oost- Afrika, Goa (Voor-Indië), Macaxo (Chi na) en de helft van Timor (Indonesië). De Spanjaarden veroverden Mexico en Peru, de Philippijnen en eilanden in West-Indië, o.a. Cuba. In het begin van de 19e eeuw maakten echter de Ame rikaanse koloniën zich vrij en in 1898 moest Spanje Cuba, Portorico en de Phi lippijnen aan de Verenigde Staten af staan, terwijl het enkele eilandgroepen in de Grote Oceaan, de Marianen en de Carolinen, aan Duitsland verkocht. Daar tegenover wist het in het begin van de 20e eeuw een deel van Marokko (N. Afrika) te bemachtigen. Van het vroe ger zo machtige Spaanse koloniale rijk is dus vrijwel niets meer over. Engeland is wel de grootste koloni serende mogendheid geweest. We kun nen er niet aan denken, in dit artikel een opsomming te geven van al de ver overde gebieden. De voornaamste zijn: Australië, Nieuw-Zeeland, Canada, Nieuw-Engeland (het voormalige Nieuw Nederland), Zuid-Afrika, Voor-Indië, Ceylon, Birma, Malakka, Brits-Bomeo, Rhodesia, Soelan, Nigeria, Goudkust, Brits-Guyana, benevens een groot aan tal uiteenliggende eilanden zoals Sint- Helena, Malta, Cyprus, Hongkong en verder niet te vergeten Aden en Gibral tar. Nederland heeft vanaf 1600 eveneens een aanzienlijk koloniaal rijk opge bouwd: Nieuw-i^ederland (in 1665 ver loren aan Engeland) .BraziUë (idem aan Portugal), Suriname, de Kaapkolonie (verloren aan Eng.), Ceylon (idem), de •joudkust (verkocht aan Eng.), Formo sa (verloren aan China) en last but not least Ned.-Oost-Indië, het tegenwoordi ge Indonesië, dat wij in 1949 door de souvereiniteitsoverdracht kwijtraakten. Het enige gebied, dat nog als kolonie Kan worden beschouwd, is Ned. Nieuw- Guinea. Ook Frankrijk heeft zijn deel geno- inen van de overzeese gebieden: Canada (verloren aan Eng.), delen van Voor- nidië (idem). In de 19e eeuw verwierf net Algerië, Tunis, Marokko, West-Soe- dan, Madagascar en Indo-China. Denemarken heeft bezeten IJsland en bezit nog de Faroër en Groenland. Het eerste is onafhankelijk geworden. En het was omtrent de tiende ure (Joh. 1 40c) I Johannes, de evangelist, heeft de ston de nimmer vergeten, hoe hoog op jaren ook geklommen, waarop hij voor het eerst Jezus ontmoette. Als hij er jaren later van getuigd, schrijft hij... „en het was omtrent de tiende ure." Het was omtrent vier uur in de na middag, toen zij van hun zijde het eerst in betrekking kwamen met de Heiland, een betrekking, die na dit begin geen einde meer had, want zij sproot voort uit 's Heeren eeuwige liefde en die Hij liefheeft, heeft Hy lief tot in eeuwig heid! Neen, die tiende ure heeft Johannes nimmermeer kunnen vergeten. Wat is dat een keerpunt in zijn leven geweest. Toen mocht hij voor 't eerst verkeren in de nabijheid van dien Koning der ge rechtigheid, op Wiens lippen genade is uitgestort, en Die veel schoner is dan de mensenkinderen. Toen leerde hij het Lam Gods, Jezus Christus, kennen en werd hij met onverbrekelijke, eeuwige banden aaji de Christus verbonden. Onvergetelijke tiende ure! Het is de ure van de eerste liefde. Alleen zij, die een begin kennen uit God, in wier hart een wonde geslagen is, die God alleen kan helen, die een zielsbetrekking kregen op het Lam, zo dat zij moeten uitroepen: „Uw komst is het, die nSijn heil volmaken kan,,' en aan wie het Gode behaagd heeft Zijn Zoon te openbaren, verstaan, waarom die tiende ure voor Johannes onverge telijk was. Het is de ure van redding uit het al lergrootst gevaar. Het is de ure waarin hij vindt de Pa rel van grote waarde. Johannes in Jezus armen gevoerd deelt in de zaligheid door Christus ver worven en is gered van de eeuwige dood. Hij vindt in Jezus de gerechtig heid, waarmede hij voor God kan be staan: de verzoening zijner zonden, het leven en de krachten ter godzaUgheid. In Chiistus bezit hij een algenoegzame Borg. Meent niet, dat Johannes in die tien de ure nu alles geleerd heeft Ach neen, hoeveel moest hij na dien nog leren. Hoeveel oefeningen nog krijgen in het: ,,Hij moet wassen en ik minder wor den." Maar toch, die tiende ure, was een ure ter eeuwige gedachtenis! Er zal in de eeuvirigheid geen tijd meer zijn, maar als er nog een tijd herdacht zal worden in de triomferende kerk daarboven, ge- wisselijk, dan zal het zulk een tiende ure zijn, als waarvan de evangelist Jo hannes hier spreekt. Weet nu niet -elk kind des Heeren van zulk een onvergetelijke tiende ure te gewagen? Van die onvergetelijke ston den in het leven, die nooit meer uit de herinnering weggewist worden? Al is het waar dat niet iedere gelovige met' gehjke bewustheid van deze dingen zal kunnen gewagen, het nieuwe leven blijkt toch uit de uitgangen zijner ziel naar Jezus heen, zijn vurig begeren om het goede te smaken van Zijn woning en het Lam te mogen volgen, waar Het ook heenengaat. Dan zal de ervaring van de tiende, ure ons de waarheid van de Paulus-be- tuiging doen verstaan: dat de bevinding hope werkt, en dat de hope niet be schaamt omdat de liefde Gods in onze harten is uitgestort. Die tiende ure is onvergetelijk ook omdat het grootste goed ontvangen wordt. Die Mij vindt, vindt het leven en trekt een welgevallen van de Heere. Die ziel vindt in Hem alles, want Chris tus is alles en in allen. Welk een heil- geheim, dat er vergeving altoos is bij Hem geweest en in Hem te vinden ge rechtigheid en het i'echt op het eeuwige leven. Die ure is onvergetelijk omdat vanaf die ure een geheel nieuw leven begon. Zo iemand in Christus is, die is een nieuw schepsel. Het oude is voorbijge gaan, ziet het is alles nieuw geworden. Hij leert de Heere achteraan te kleven. Hij begeert aller zonde vijand, voor de Heere te leven. De liefde van Christus dringt hem. Lezer, indien gij geen tiende ure kent, indien gij nimmer Jezus hebt ontmoet, dan zou dit ontzettende kunnen gebeu ren, dat voor u eenmaal een dag aan breekt, zo vreselijk, dat hij alle andere overtreft. De dag, waarop uw ziel voor eeuwig verloren zou gaan. Hoe rnenigmaal is het aanbod van ge nade u gebracht. Hoe vaak zijt gij ge wezen op het gevaar en op Christus als het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt. Haast u om. uws levens wil! Hoe zullen wij ontvlieden, indien wij op zo groot een zaligheid geen acht geven? Wij hebben de levende Christus nodig, Die Zich in Zijn ambten openbaart in het hart. Ziet toch, dat gij buiten Chris tus alles mist. Bedenk toch: buiten Christus is geen leven, maar een euewig zielsverderf. Maar als gij door genade die tiende ure kent, bedenk dan veel, waar de Heere u heeft opgezocht, 'k Zal geden ken hoe voor deze, mij de Heere heeft gunst bewezen. BUjft het van die gena de alleen verwachten. Gij hebt te doen met een getrouw God in Christus, Die u lief heeft met een eeuwige liefde van vóór de grondlegging der wereld. Mocht gij veel Zijn zalige nabijheid smaken. Eenmaal zal er ©en dag aanbreken, die alle andere in luister en glorie over treft, de dag, waarop gij hier op aarde uw ogen sluit, om ze hierboven te ope nen. Dan zult ge niet slechts een dag van enige uren bij Jezus vertoeven, maar dan zult ge voor eeuwig bij Hem wonen. Welzalig, dien Gij hebt verkoren. Dien G' uit al 't aards gedruis Doet naad'ren, en Uw heilstem horen, Ja, wonen in Uw huls. Katwijk aan- Zee. ds. N. de Jong. Rusland heeft het gehele Noorden van Azië (Siberië), benevens Mongohë ver overd en verkocht in 1867 Alaska aan de V.S., waarvan het nu wel spijt zal hebben. Italië had Somaliland, Erythrea, Tri polis en heeft ook nog enige jaren Abes- synië in bezit gehad. Nu heeft het alleen nog SomaUland in beheer van de Veren. Naties. Duitsland heeft gehad: Z.-W. en Oost- Afrika, Kameroen, N.O. Nieuw-Guinea en een aantal eilanden in de Grote Oce aan. Na de eerste Wereldoorlog moest het al zijn koloniën afstaan. De Verenigde Staten verwierven in 1897 de Hawaiï-eilanden, in 1898 de Philippijnen en Goeam en maakten Cuba (in naam) onafhankelijk. Ook bezitten zij enige eilandengroepen in' de Stille Oceaan en een strook land aan weers zijden van het Panamakanaal. Als Japanse koloniën golden voorheen Formosa, Zuid-Sachalin, de Marshall eilanden en de Marianen (mandaatge bieden)!, benevens Mantsjoerije en Ko rea. De jongste koloniale mogendheid is België, dat in 1908 de Kongo verwierf. Uit deze ietwat dorre opsonmiing blijkt, dat de West-Europese moigendhe- den, die voorheen een rijk koloniaal be zit hebben, bij vergelijking met wat er nu nog van over is, wel zeer veel aein poUtieke macht, economische invloed, financiële baten en aan prestige heb ben ingeboet. Dit is het gevolg van de anti-koloniale wind, die over de wereld waait. De koloniale verhouding is uiter aard gebaseerd op ongelijkheid. Wan neer deze bovendien nog leidt tot een zijdige exploitatie, dan komt het tot wrok en opstand bij de overheersten. Maar ook als de kolonie goed bestuurd en tot welvaart en ontwikkeling ge bracht wordt, zal er van binnen uit ge streefd worden naar -vrijheid en zelf standigheid. Het is met name dat kleine deel der bevolking, dat krachtens studie tot de intelligentie gerekend kan wor den, dat de leiding daarvan neemt. Ben koloniale mogendheid is zedelijk ver- pUcht de inlandse bevolking op hoger geestelijk niveau te brengen, maar dat brengt met zich, dat de leiders ervan zich later tegen haar keren, waarvan Indonesië en India wel de sprekende voorbeelden zijn. Koloniën, zo zei dan ook eenmaal de 18e eeuwse staatsman Turgot, zijn als -vruchten, die als ze rijp zijn, afvallen. pe beëindiging van de koloniale sta tus geschiedt op verschillende wijze: Grote Vier De drie Westelijke ministers van Bui tenlandse Zaken, Dulles, Mac Millan en Pinay, zullen aanstaande Zaterdag hun Russische collega Molotow te Wenen ontmoeten, teneinde het staatsverdrag te ondertekenen. De Grote Drie zullen van deze gele genheid gebruik maken om met Molo- tov te spreken over tijd en plaats van de komende conferentie over het Duitse vraagstuk. Wanneer Amerika ermee in stemt zal het een bespreking worden op het hoogste niveau. Het mag een reden tot gematigd op timisme genoemd worden dat' Rusland bereid is tot praten. Na de bekrachti ging van de Parijse accoorden was de hoop op een gesprek met de Sowjet- Unie klein geworden. Rusland wilde wel confereren voordat de accoorden werden geratificeerd, doch niet meer daarna. Het blijkt echter dat de soep niet zo heet wordt gegeten als .ze wordt opge diend! De Sowj et-Unie wil alsnog van gedachten wisselen en ze heeft daar re den voor. Vooreerst staat Rusland voor een vol dongen feit. Aan de Westelijke samen werking valt niet meer te tornen. Aan vankelijk was er nog de kans dat de Parijse overeenkomsten door één van de betrokken parlementen zouden worden verworpen, maar dat is niet gebeurd. Doch de Russen hebben nog een pijl op hun boog: de hereniging van Duitsland, die het Westen immers nooit zonder de door geweld i(de Veren. Staten b.v. door hun vrijheidsoorlog), als geWlg van een oorlog (Indonesië), op vreedzame wijze door het verlenen van algehele vrijheid of van de dominion-status (Canada, In dia, Australië, Zuid-Afrika) enz. Voor zover er nog koloniën zijn, is het de vraag, hoe lang het de betreffende mo gendheden nog zal gelukken, deze te be houden. Frankrijk heeft grote moeite met Indo-Chlna en de Noord-Afrikaan- se gebieden, Engeland met Birma, Ma lakka en Cyprus. De landen met kolo niën, die nog een zeer laag ontwikkelde bevolking hebben, zullen het het langst volhouden. De communistische landen helpen intussen dapper mee het anti-ko- lonisatisch vuurtje te stoken ten einde de Westerse landen politiek en econo misch te verzwakken. De restauratie van de Hervormde Kerk te Ooltgensplaat is gereed gekomen. Het is een pracht van een kerk geworden met een zo goed als geheel vernieuwd orgel. De fundamenten van deze kerk, oorspronkelijk een roomse, werden ge legd in het jaar 1527. Eerst in 1553 was deze kerk voltooid. Hij was ge-wijd aan de Heilige Adolphus, vandaar nog de naam van Adolphsland. Veel heeft men van overstromingen te lijden gehad, ö.m.in 1682, 1715, 1717 en 1718. De sier lijke eiken predikstoel is in 1728 gebouwd door Arnoldus van Galen, destijds timmerman-aannemer te Dordrecht. De predikstoel is in tact gebleven, van het oorspronkelijke bouv^rwerk (een niet doorgetrokken kruiskerk) is niets meer over, daar op 22 Mei 1847 de eerste steen op de oude fundamenten werd ge legd voor het huidige kerkgebouw. Dit is nu een Godshuis geworden dat er zijn mag, waar wijding van uitgaat. Heden Vrijdagavond wordt het gerestau reerde gebouw in een plechtige dienst in gebruik genomen. Bij het binnentreden van deze kerk valt direct op, dat het inwendige geheel is veranderd en vernieuwd. De muren zijn afgehakt en met vochtwerend pitlo bestreken; hemel gewelf, voorheen ge- stucadoord is geheel vernieuwd en be timmerd met Slavonisch en Duits eiken hout. In het midden is een gebeeldhouwd roset aangebracht door een kunstenaar en geschilderd door een kunstschilder. Het stelt voor een opkomende zon, die lichtstralen uitv/erpt, waarom heen een ring, voorstellend de dampkring om de zon. De plafondverlichting is schitterend, er zijn 22 lampen van 500 watt in aan gebracht plus 3 verlichte grote kope ren kronen. In het middenvak stonden voorheen stoelen; deze zijn vervangen door 18 nieuwe banken. De Psalmborden aan de wand zijn opnieuw met bladgoud be legd. De verwarming is eveneens gerestau reerd en vernieuwd; dit werk werd uit gevoerd door de fa. Veldhuis Zilver schoon te Dordt. Kansel een antiek stuk De predikstoel, waarvan we reeds zei den dat deze in 1728 is gebouwd, is een antiek stuk. Architect van Essen te Voorburg (thans ook architect van de gehele restauratie) bracht deze kansel in 1937 in zijn oorspronkehjke staat. Aan de ene zijde is de Wet in lofwerk gebeeldhouwd, aan de andere zijde de Geloofsbelijdenis (het EvangeUe). Over de Wet is de bloeiende staf van Aaron uitgebeeld. Voorts zijn er 12 eikels in aangebracht, voorstellend de 12 Aposte len. Een van de eikels is hol. (Judas). Aan de ene zijde van de kansel is een fraaie koperen luchter, die op de foto niet te zien is, omdat deze nog niet was aangebracht. Vrouwen -en Meisjesverenigingen deden prachtig werk Op het moment dat -wij de kerk be zichtigden waren vele vrouwen en meis jes bezig met het schoonmaken. De Vrouwenvereniging heeft zoals bekend een Bazar gehouden, waar gelden wer den ingezameld om de kerk opnieuw te stofferen. Er zijn keurige gordijnen aan gebracht en in de gangpaden een fraaie zware loper. Zij hebben voortreffelijk werk verricht. Het orgel De restauratie van het orgel is uit gevoerd door de Orgelbouwer Ernst Leeflang (v.h. te Midd^lharniS) thans te Apeldoorn. Het was oorspronkelijk een 1 klaviers-oi'gel van Dekker uit Goes (plm. 1910) met 10 stemmen en aangehangen pedaal. Het is nu gewor den met gebruikmaking van het oude materiaal een 2 klaviers-electrisch orgel van 23 stemmen, met vrij pedaal, De dispositie is als volgt: Hoofdwerk: Bourdon 16 vt; Praes- tant 8 vt; Holpijp 8 vt; Viola 8 vt; Oc taaf 4 vt; Roerfluit 4 vt; Q uint 3 vt; Octaaf 2 vt; Cornet 3 sterk; Mixture 2'3 sterk; Trompet 8 vt; koppel II op I. Bovenwerk: Quintadema 8 vt; Praestant 4 vt; Nachthoom 2 -vt; Scherp 23 sterk; Dulciaan 8 vt; Tremulant. Pedaal: Praestant 16 vt; Subbas 16 vt; Open bas 8 vt; gedekt 8 vt; Octaaf- bas 4 -vt; Octaaf 2 vt; Bazuin 16 vt; Koppel I op pedaal en koppel II op pe daal. Het front is verbreed met sprekende zware pijpen; de versiering is opnieuw met bladgoud belegd. Het is een zeer fraai orgel geworden, waarmee de Orgelbouw Ernst Leeflang te Apeldoorn alle eer in legt. Organisten zijn de heer L. Helleman en de heer H. C. Scheffer, hoofd der Chr. S'chool. Voor hen werd het orgel bespeeld door Arie Keijzer te Middel- harnis. Ambachtslieden uit eigen gemeente Architect van deze restauftitie is de heer A. v. Essen te Voorburg. (Dezelf de die in 1939 het raadhuis te Ooltgens plaat restaureerde.) Hoofdaannemer is de heer L. M. Dorsman. De uitvoering geschiedde voorts door de gezamenlijke Hervormde ambachtslieden te Ooltgen- plaat. Timmerwerk: fa. L. M. Dorsman O' plaat en H. Okker Langstraat; metsel werk: fa. A. V. Hassent en Gebr. v. Ree, schilderwerk fa. A. J. Hobbel Zonen; electriciens fa. W. Overbeek en Maas tricht; smid en loodgieter S. L- Birk- hoff. De stoffering geschiedde door fa. P. V. Kempen Zn.; de gordijnen werden geleverd door de heer P. in 't Veld. Vermeldenswaard is ook dat de Pres. kerkvoogd G. H. L. de Bruin en de boekhouder W. Voogd er veel werk aan hebben gehad. Ook de koster H. Dors man was dag en nacht in de weer met opruimingswerkzaamheden. Vermelden we nog dat ook de con sistoriekamer is opgeknapt; voorheen moest men deze door de kerk heen be treden; thans is dit buitenom mogelijk. Heden Vrijdagavond wordt de kerk in gebruik genomen, in welke dienst de pastor loei ds. J. v. Drenth zal voorgaan Verslag daarover D.V. in ons volgend nunmier. medewerking van de Sowjet-Unie kan bewerkstelligen. In'het Westen maakt men zich reeds druk over de resultaten van deze confe rentie. Dit is wel wat voorbarig, aan gezien nog niet eens met zekerheid ge zegd kan worden of deze conferentie in derdaad tot stand komt. En als dit ge beurt wat waarschijnlijk is dan hebben we nog niet het vermogen, in de toekomst te kijken. Wat we echter zo goed als zeker we ten, is, dat de Westelijken, als eerste eis voor de hereniging zullen stellen: Vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Rus land zou dus in de practijk Oost-Duits land kwijtraken. Daartegenover zal de Sowjet-Unie eisen, dat Duitsland neu traal blijft. Voor het Westen betekent dit verlies van een bondgenoot in de NAVO en verhes van alle militaire ba ses in West-Duitsland. Of beiden zo wel het Westen als het Oosten bereid zijn, zulk een hoge prijs te betalen voor de Duitse hereniging, moeten we af wachten. Duitsland Intussen heeft West-Duitsland Maandag j.l. z'n intrede gedaan als lid van de NAVO. 's Zaterdags tevoren was de West-Europese Unie voor de eerste maal bijeen geweest. Bij deze gelegenheden werden ver schillende redevoeringen gehouden. Dulles zag in de toelating van West- Duitsland tot de NAVO het bewijs dat de Europese volkeren in staat zijn, oude geschillen te laten rusten teneinde de Westerse beschaving te beveiligen. Mac Millan en Pinay spraken beide hun waardering uit voor Adenauer, „een man van zeldzame moed en begrip." Onze minister Beyen noemde het een symbool dat de toetreding van Duits land tot de NAVO samenvalt met de her denking van het noodlottige geschil dat Europa aan de rand van de afgrond heeft gebracht." Bondskanselier Adenauer bedankte alle sprekers voor hvm welkomstwoor den en verzekerde, dat Duitsland, na de verschrikkelijke ervaringen van twee wereldoorlogen even heftig naar vrede verlangt als ieder ander land. Arigentinië Het wordt in Argentinië steeds ru moeriger tengevolge van de politiek van de dictator Péron. Deze heeft onder gro te beloften aan de arbeidspartijen eerst de grootgrondbezitters en de midden stand tegen zich in het harnas gejaagd. Toen hij evenwel zijn beloften niet ver vulde, keerden ook de arbeiders zich te gen hem. Met de geestelijkheid (het ge hele land is vrijwel Rooms-Katholiek) leeft hij al lang op voet van oorlog. Het is eigenlijk onbegrijpelijk dat deze man het bewind zolang in handen heeft ge houden. Zijn tegenstanders wachten nu op de daden van het enige lichaam dat de dic tator ten val kan brengen: het leger, dat in Argentinië, evenals in vele Zuid- amerikaanse staten, zo ongeveer de taak van de politie vervult. Krijgt hij het le ger tegen zich dan is het met de dicta- tum van Péron voorgoed gedaan. Hij geniet evenwel nog de steun van Noord- Amerika, wat eveneens onbegrijpelijk is. Men verwacht dan ook dat de Verenig de Staten deze steun spoedig zullen in trekken. Z);* HiiiM/étii. fxae(Men EN FRANSE VERIOVINGSRIMGEH HOOGSTRAAT 164 TEL. 115432 BEUERtANDSELAAN 3 TEL. 70360 - ROTTERDAM Van Zaterdag W Mei v.m. 13 uur t.m. Maandag 16 Mei v.m. 9 uur Middelhamls-Sommelsdyk Afwezig de artsen Dogterom, Arends en Wieringa. Voor spoedgevallen Bak ker, arts, Tel. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant Afwezig Elvé, arts. Voor spoedgeval len dr. Boot, Tel. 01877227, Dirksland en Huisman, arts, Tel. 01877412, Me lissant. Oost-Flahkee: - Afwezig de artsen Kramers, Buth en de Man. Voor spoedgevallen Voogd, arts, Tel. 01874259, Oude Tonge en Bon man, arts, Tel. 01871^269,, Stad aan 't Haringvliet. ZONDAGSDIENST DIEÏKENABTSEN Van Zaterdagmiddag 14 Mei t.m. Maandag 16 Mei voorm. 8 uur Afwezig A. Wagner. Dienst heeft W. P. Terlouw, Tel. 2357, Middelharnis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1955 | | pagina 1